Binnenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. van den beginne af overal zijne aandacht aan schenken en in de eerste jaren er zich meer op toe leggen wijsheid op te doen dan zijne wijsheid te luckten. De stelselmatige oppositie waarover thans zooveel wordt geklaagd evenals gebrek aan doortastendheid, zullen zich veel minder doen gelden als thans. Immers, zoowel het dagelijksch bestuur als de raads- ledeu weten, dat bij het eindigen van den zittings- termijn, als alien moeten aftreden, de balans zal worden opgemaakt van den raad, waartoe zij alien behooren. Allen zullen er daarom prijs op stellen dat iets onder hun bestuur tot stand komen zal en daarom zullen Burgemeester en Wethouders zich slechts beschouwen als te zijn tijdelijk de eersten onder hunne gelijken en niet als een soort van uitverkorenen zooals nu. Gedurende den korten tijd dat het hun gegund is aan het bestuur te blijven, zullen zij zich welwillend en inschikkelijk toonen tegenover de raadsleden, zonder wier mede- werking hun bestuur niets zou beteekenen. Doch de raadsleden die zich niet meer zullen te beklagen hebben dat zij wel beschouwd behandeld worden als kwajongens, zullen het Burgemeester en Wethouders niet zoo lastig maken als thans omdat ook zij slechts voor korten tijd zijn gekozen en men hen later, als zij eenmaal Wethouder of Burgemeester zullen zijn, al spoedig naar het hoofd zou werpen dat de beste stuurlui blijkbaar aan wal staan en zij alsdan bij elke gelegenheid zouden herinnerd worden aan hun vroegere oppositie. Hoe langer dezelfde burgemeester en dezelfde raadsleden die het met elkaar niet kuunen vinden aanblijven, hoe slechter het gaat, bij meerdere bestuursafwisseling zou daarvoor derhalve geen gevaar meer bestaan terwijl van twee handen op een buik geen sprake zoude zijn, aangezien men daarvoor te kort zou aanblijven en de volgende raad wel zou ontdekken wat men zou hebben verborgen. Er zou alsdan bestaan controle op den raad door den raad en nu niet omdat thans de eenmaal bestaande meerderheid te lang baas blijft. (Slot volgt.) met de bekende Phytophthora infestans. Maar de knollen zijn voor menschelijk voedsel niet te ge- bruiken. Snijdt men ze door, dan ziet men strepen en zwarte vlekken. Het lastigste dezer ziekte is, dat ze verborgen is, want men kan de aardappelen moeilijk met een mes sorteeren. Het is zeer gewenscht na te gaan of de ziekte door het gebruik van zieke knollen voor zaad kan voortgeplant worden en ook of er een geschikt geneesmiddel bestaat. Inmiddels wordt de raad gegeven om, waar de geheele knollen voor het poten gebruikt worden, eenige daarvan door te snijden om te zien of zij vrij van de geheimzinnige ziekte zijn. De autoriteiten in Engeland zijn bezig de ziekte verder te onderzoeken en zullen den uitslag daarvan openbaar maken. TER NEUZEN, 27 Febriiari 1804. Naar men verneemt worden er pogingen in het werk gesteld om eenen Bond op te rich ten voor het vaste korps opzichters van den waterstaat, beoogende de bevordering hunner belangen en be- haudeling van technische onderwerpen. Dr. S. D. van Yeen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Groningen, deelt het volgende in de prov. Gron. Ct. mede #Verleden week deelde de heer Van Deth, in tegenwoordigheid van Dr. Biihler, mij het volgende mede: //Dr. Laurillard heeft gezegd, dat deon- zedelijkheid te Neerbosch honderdmaal erger is dan Van Deth heeft verteld." Ik zeide daarop, dat ik naar de waarheid van deze mededeeling onderzoek zou doen. Dezer dagen sprak ik Dr. Laurillard en vroeg, of de boven aangehaalde woorden waarheid bevatten. Ik ontving ten antwoord ,/Dat heeft Van Deth gelogen. Ik heb dat nooit gezegd. En het is ook niet zoo." Daarbij werd mij verlof gegeven om van deze verklaring gebruik te maken waar ik zulks noodig zou oordeelen. Ik deel dit feit hier mede als een nieuw bewijs h«e Van Deth liegt. Van Dr. Laurillard getuigde hij zelf,/Dat is een eerlijk man." Welnu, deze eerlijke man noemt hier Van Deth een leugenaar." Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. D. Juist nu men een aldoend geneesmiddel tegen de gevreesde aardappelziekte outdekt heeft (in een mengsel van kalk met kopersulphaat en water) vertoont zich een nieuwe ziekte. Groothandelaren in aardappelen ontdekten na- melijk in een der in Groot-Brittannie meest ver- bouwde soorten, bekend als Maincrop, een ernstige kwaal. Drie jaren geleden vertoonde zich die het eerst in Schotland, maar in veel zachter vorm dan thans. Ditmaal is een groote uitgestrektheid in Lincolnshire getrolfen. Voor zoover men tot dusverre kon nagaan, wordt het loof niet aangetast en vermindert ook het gewicht niet, terwijl het uiterlijk van den oogst. niet lijdt, zoodat de ziekte niet verward kau worden „Flauwe kerelsbromde Hagen. „Gij hadt toch ook, voor gij weg gingt, de stallen wel open kunnen zetten. Was ik maar thuis geweest »Mijn goed is ook verbrand," zei Brigitta, wee- klagend. /t Zal ook wat wezen ffIk heb twintig jaar gewerkt om het mij te verschaffen. Men verliest niet gaarne iets, waaraan zooveel zweetdruppels kleven." De molenaar sloeg met de rijzweep tegen de schachten zijner hooge laarzen en haalde verachte- lijk de schouders op. ,/Alles zal u vergoed worden," zeide hij. 't Is maar goed, dat ik eenige maanden geleden nuis en hof verzekerd heb. Gij zult er niet bij te kort komen Maar ik, ik heb meer schade jlndien gij alles verzekerd hebt Ja, alles, wat men alles noemt z/Maar de duizeud mud tarwe, die op den zolaer lagen, zal de drommel wel gehaald hebben. De maatschappij betaald niet meer uit, dan zij moet, ik kau het niet bewijzen, dat de tarwe verbrand is." (Wordt vervolgd). Wij waren in de gelegenheid ten kantore van de Nederlandsche Bank alhier een valsch biljet van f 100 te zien en dat met echte bankbiljetten te vergelijken. Reeds bij een oppervlakkige bezichtiging is het valsche spoedig van het echte te onderscheiden j de gravure van den rand mist de zachtheid en gelijkmatigheid van de echte biljetten, het meest kenmerkend vertoont zich die in de zachte partijen van den vrouwenkop, vooral in den achtergrond die naar boven vlekkerig en gebroken uitloopt. Het papier van het valsche biljet is uiterst zacht en soepel in het gevoel en is ougelijmd. Het valsche is aan meer dan een kant afgesneden de echte slechts aan eene zijde, de beide watermerken 100 ontbreken in het valsche terwijl daarin het water- merk /Nederlandsche Bank" zeer slecht is nagebootst en de afwijkende vorm der letters zeer duidelijk is. Op het valsche biljet op de rugzijde achter het woord »jaren" van den vierden of laatsten regel van de strafbepaling staat een dubbele punt, op de echte daarentegen een punt, terwijl die regel op het valsche biljet bijna de helft verder van het medaillon verwijderd is dan op de echte. Het is onze meening dat, wie eenmaal een valsch biljet met een echt bankbiljet heeft vergeleken, met slechts eenige bedachtzaamheid geen gevaar loopt van een valsch biljet in ontvang te nemen en daarom was het een goede gedachte hier en in andere plaatsen de biljetten ter bezichtiging te stellen doch men had verder moeten gaan en op veel meer plaatsen de biljetten moeten ten tooii stellen. Ook had de officier van justitie te Amsterdam de ter bezichtiging gestelde biljetten niet zoo spoedig moeten terug vragen. Voor het strafproces is het toch zeker niet noodig alle biljetten te vertoonen. De heer S. de Graaf, hoofd der school te Sluiskil, komt voor op de voordracht in gelijke betrekking aan een der open Dare scholen te Oldenzaal. In de Zondagavond vanwege het Alg. Ned; Werkl. verbond gehouden openbare vergadering besprak de voorzitter de middelen ter voorkoming van werkeloosheid. Hij schreef de steeds toenemende werkeloosheid toe aan het te lang werken van een gedeelte der arbeiders terwijl een ander gedeelte geen werk kan krijgen, verder gepaard aan het steeds uilvinden van nieuwe machines, die meer en meer menschelijke werkkracht overbodig maakt. Om de werkeloosheid te voorkomen meent hij. dat het staatsbestuur moet ingrijpen en bepalingen in het leven roepen tot het vaststellen van een maximum arbeidsdaghij verlangt geen dag van 8 uur, maar dit kan geregeld worden naar bet aantal beschikbare werkkrachten, doch zoo, dat ten slotte ieder in de gelegenheid is werk te kunnen vinden. Daar voor alle werkzaamheden niet een gelijken arbeidsduur kan worden vastgesteld, zou de regeering in iedere plaats moeten in het leven roepen arbeidsraden, samengesteld uit patroons en werklieden bijgestaau door commissies van advies uit de verschillende vakken, welke raden dan zouden kunnen bepalen den voor ieder vak noodigen arbeids duur, terwijl deze in buitengewone gevallen ook zouden kunnen beslissen of langer mag worden gewerkt. Hieraan zou verder moeten verbonden worden een centrale arbeidsbeurs, waardoor men dan een overzicht zou krijgen welke werkkrachten over het geheele land gevraagd werden en welke worden aangeboden hij geeft in het kort een schets hoe deze arbeidsbeurs zou kunnen worden ingericht. Ook zou van staatswege moeten worden vastgesteld een minimum loon, b. v. f 10 per week, wat toch ieder gezin wel noodig heeft om van te kunnen leven. Waar velen tegenwerpen dat het betalen van hooger loon, bij minder werk, de producten zou doen stijgen, geeft hij dit op enkele zaken toe, doch noemt eenige producten die onder de tegen- woordigen toestand het eene jaar buiten het andere ook nog al veel verschillen in prijs en gelooft dus niet dat dit over het algemeen veel bezwaren zou opleveren. Spreker toonde aan dat van regeeringswege in deze zaak moet worden tusschengekomen en het niet aan het particulier initiatief moet worden over- gelaten. In Amsterdam is nu door den raad als proefueming besloten in de gemeente—bestekken bepalingen op te nemen omtrent minimum—loon en in verband daarmede is in een vergadering van patroons aldaar besloten, om, indien de gemeente dit definitief invoert, aan hunne werklieden van af 1 Aug. als minimum-loon uit te betalen voor gezellen 23 cent per uur en voor oppermans enz. 18 cent, bij een maximum-arbeidsdag van 11 uur 'szomers en 10 uur 's winters. Wanneer dus de openbare besturen voorgaau, volgt het particulier iuitiatief van zelf. Buitendien, als alle werklieden het eens waren, en dergelijke bepalingen eischten, zou het veel meer tegenkanting oudervinden dan op zoo'n wijze. Waar anderen ter voorkoming van werkeloosheid aanbevelen landontginning en kolonisatie, meent hij dat dit toch ook moet ophouden, daar er dan op den duur geen woeste gronden meer zijn, en wat het Maltusiaansche stelsel betreft, dat weer anderen aanbevelen, als dat door ieder werd gevolgd dan zou de aarde ontvolkt worden en er ten laatste te veel werk zijn. Een vreedzame oplossing acht hij noodzakelijk patroons en werklieden moeten samen werken en elkanders belangen begrijpen, en wanneer dan de onheilzame concurrentie kan worden tegengegaan moet de toestand van zelf beter worden. Na nog een woord van opwekkking om het doel van het Werkl. verbond te steunen en een woord van dank aan de talrijke aanwezigen, sloot hij de vergadering. De Ned. tjalk Twee Gebroeders, schipper H. Oppeneer, is van Hansweert naar Ter Neuzen ver- trokken om aldaar op de werf te worden gerepareerd. Bij de aanbestediug op 22 dezer, door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen, wegens levering van griut, is het eerste perceel, het leveren van 1150 Ms. gewone grint voor het onderhoud der rijbanen over de dijken enz., van het waterschap Schouwen, gegund aan mej. de wed. J. de Lege te Ter Neuzen, voor f 1,44 per M3. Zooals uit Zuiddorpe wordt medegedeeld, hebben zich aldaar voor de vacante betrekking van onderwijzer, op eene jaarwedde van f 600, negen sollicitanten aangemeld. Voor de vacante onderwijzersplaatsen aan de scholen in de gemeente Ter Neuzen, op eene jaar wedde van f 500, doet zich niemand op. Zaterdag werd te Axel in het hotel Willem III een druk bezochte vergadering gehouden van de afdeeling Hulst der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeelaud. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Jules Vogelvanger, werd het presidium waarge- genomen door den heer J. Seydlitz. De rekening over het afgeloopen jaar gaf een batig slot van f 296,12 Door de afdeeling werd een subsidie verleend aan de stierenkeuringen van f 100. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse en B. C. Ysebaert te Axel Zaterdag hield de afd. Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) van den bond van N. O. te Hulst in het Wapen van Zeeland eene vergadering, die door 14 leden werd bijgewoond. Er werd een referendum gehouden over de voorstellen in December ter algemeene vergadering aangenomen. Al de besluiten op een na werden goedgekeurd. Besloten werd eene collecte te houden voor de weduwe Smid te Stadskanaal. De voorzitter deelde mededoor tusschenkomst van den heer Van Ruijven f 7 ontvangen te hebben voor de wed. Wolsky te De heer Van der Bilt deed verslag van naar Utrecht. De eerste indruk ter vergadering was niet gunstig, zei hij de debatten en besluiten bleek toch dat de groote meerderheid afkeerig was Hij keurde het daarom af, dat sommige amendement op art. 3, dit geschiedde enkel om politieke verwarring te voorkomen. De heer Borgesius verdedigde art. 4, desnoods met het amendement-Mackay. ""rIcHTSZAKEN. Arroinlissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken J. M., oud 36 j., werkman en herbergier te Ter Neuzen, is wegens overtreding der personeele belasting veroordeeld tot eene geldboete van f 37,60 en in de kosten 't rechtsgeding. 1°. F. d. G., oud 24 j., koopman en herbergier, 2°. J. A., oud 18 j., klompenmaker, 3°. H. D. d. G., oud 18 j., koopman, 4°. H. v. Z., oud 19 werkman, alien te Koewacht, zijn wegens mis- veroord. ieder tot 3 maanden gevaDge- nisstraf J. F. d. W., oud 26 j., werkman te Sluiskil (Ter Neuzen,) is wegens als voren vrijgesproken. van bekeuring alsmede die van haudeling Schiedam, zijne reis algemeene Doch uit spoedig, van rood. bladen generaliseerden en den Bond voor socialistisch uitmaakten. De vergadering meende ten slotte, dat de cijfers, jaarwedde van het hoofdbestuur te hoog waren. Met ingang van 1 April a. s. is benoemd tot brievengaarder te Biervliet de heer S. Vleugels, thans in gelijke betrekking te Katendrecht. Graauw. Tot hoofd der openbare school in deze gemeente is met 4 van de 7 stemmen benoemd de heer J. J. Wiegman, hoofd eener R. K. bijzondere school te Zwolle. Op den heer G. Keizer, hoofd eener school te Limmen, waren 3 stemmen uitge- bracht. Verder stondeu nog op de voordracht de heeren Van As, onderwijzer te Amsterdam, Van de Donck, onderwijzer te Noordwijk en Boumans, hoofd eener school te Hoofdplaat. St. Jansteen. Zondagmiddag had aan de leden der societeit Opwaarts de uitreiking der instrumenten plaats, zoodat het vroeger geopperde plan om een fanfarengezelschap op te richten werkelijkheid ge- worden is. Wij wenschen de vereeniging succes. 's Gravenltage, 27 Febr. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over art. 4 der Kieswet lichtte de heer Vrolik zijn amendement toe om 70jarigen van Kiesrecht uit te sluiten. De heer Van der Kaaij bestreed den inhoud van art. 4, als het eigen onderhoud niet voldoende waarborgende. De heer Mees zou tegen het artikel stemmen, tenzij het zeer versterkt werd. De schrijfproef zal hij niet afstemmen. De heer T. Mackav wilde belastiugcensus en de verplichting der kiezers om zich op de Handelingen te abonneeren. De heer Michiels bestreed de belastingcensus, maar achtte het dringend noodig een stelsel van geleidelijken vooruitgang te plaatsen tegenover het regeeringsstelsel. De heer A. Mackay protesteerde tegen elke verdachtmaking terzake van de intrekking van zijn Zaterdag vertrok de justitie uit Heerenveen naar Appelscha, om een onderzoek in te stellen naar eene mishandeling met doodelijk gevolg. De rechter-commissaris Mr. Westra, de officier van justitie Mr. Von Baumhauer, de dienstdoende griffier Mr. Reeling Knap verrichtten het justitieel onderzoek, de doctors Kylstra en Van Schouwen schouwden het lijk van den verslagene. Er was Vrijdagavond te Appelscha verkooping geweestover den afloop daarvan kregen de 23jarige D. Stoker en de 53jarige R. Bloemsma woorden en het kwam al spoedig tot daden. Stoker toonde zich hoogst vertoornd, hij greep een deksel van de kookkachel en sloeg daarmee Bloemsma met den scherpen kant op het hoofd, waardoor eene groote wond ontstond. Bloemsma verweerde zich en al vechteude kwam men achter in de gelagkamer, waar Stoker ten tweeden male Bloemsma met het deksel op het hoofd sloeg, nu meer aan de achter- zijde. Bloemsma zonk bewusteloos ineen, en Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur overleed hij, zonder bij zijn bewustzijn te zijn gekomen. Na den dood van Bloemsma werd Stoker onder bewaking der politie gesteld, die inmiddels de justitie te Heerenveen per draad van een en ander verwittigde. Stoker is naar Heerenveen overgebracht. De socialistische woordvoerder A. van Emme- nes verklaart dat hij het land verliet omdat hem de moed ontbrak een gevangenisstraf van eenige jaren te ondergaan. Nu de tweede tegen hem ingestelde straf, waarbij de eisch 2 jaar luidde, met vrijspraak eindigde, is hij teruggekeerd om voor de eerste strafzaak 11 maanden te gaan zitten. In een hotel van den len rang te Rotterdam nam Vrijdag een net gekleed heer, zich goed voor- doeude, zijn iutrek. Hij leefde ordelijk, betaalde prompt zijne verteringen en toonde door het voeren van eene zeer uitgebreide correspondentie, groote zaken aan de hand te hebben. De man noemde zich Mr. Van Westmaas en Group, uit Breda, ging in deu namiddag de stad in, bezocht de winkels en schafte zich verschillende behoeften als kleeding enz. aan. Vervolgens bezocht hij een kleermaker, waar hij information iuwon omtrent de levering van liverij voor eene eventueel door hem aan te schaffen equipage, ging bij drukkers adver- tentien opgeven, waarin een directeur-boekhouder gevraagd werd op een salaris van f 3000, een I secretaris op een salaris van f 1500, een bouwkun- dige op een salaris van f 1200, alles tot oprichting van eene handelsonderneming met een kapitaal van 20 mi'llioen. Hij stelde zich ook in contact met een groothandelaar in paarden, van buiten Rotterdam, en met een zadelmaker om tuigen te leveren. Ook een huisbewaarder werd door hem gezocht. Alle bij hem in dienst tredende personen zouden in zijne onderneming aandeeleu moeten nemen. Eenige door hem bij den drukker te Rotterdam I bestelde soorten enveloppen, aan het hoofd waarvan j o. a. gedrukt stond De handelsonderneming Le Commerce te Breda, tapijten- en malten-fabriek FEsquipot te Breda, brood- beschuit-, koek- en kleingoedbakkerij Le Group te Breda, waren reeds in zijn bezit. Nadat de politie van de komst van Mr. Van Westmaas en Group de lucht had gekregen, achtte zij het van belang nader met hem kennis te maken. Aanvankelijk werd gedacht, dat de man niet wel bij het hoofd was, doch het bleek spoedig, dat hij zeer goed weet wat hij doet en zelfs zoo slim is, dat hij bij alles wat hij doet buiten de termen der wet blijft. Te Breda is hij onbekend, ook bij de politie, doch niet alzoo bij de politie te Rotterdam. Deze toch herkende hem als een ouden bekende, dezer dagen uit de strafgevangenis op den Noordsingel ontslagen, alwaar hij 2 jaren had doorgebracht. Naar men uit Oirsbeek (L.) meldt, zijn door verschillende belanghebbenden adressen gericht tot H. M. de Koningin-Regentes, houdende verzoek de koninklijke machtiging te onthoudeu aan de makingen, gedaan door wijlen den heer J. de Limpens aldaar overleden, ten behoeve van wel- dadige stichtingen. De erflater heeft zijn groot vermogen, waarvan de renten op meer dan f 20,000 worden geschat, vermaakt voor een derde deel tot ondersteuning van afgeleefde, hulpbehoevende arbeiders, een derde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2