Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3003. Zaterdag 17 Februari 1894, 34e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTISN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Jr*olitieli Overzicht. Pas is het hoofd van Vaillaut gevallen of cr is een wreker opgestaan. Maandagavond precies te 9 ure heeft eeu anarchist een bom geworpen in het caf6 ,/Termiuus" te Parijs. De outploffing bracbt groote outsteltenis te weeg onder de talrijke bezoekers. Onder groot ruinoer drongen alien naar de deuren, velen sloegen de ruiten stuk oin des te eerder de straat te kunnen bereiken. Van deze verwarring trachtte de misdadiger gebruik te maken om te outvluchten, doch eeuige politie-agenten zettee hem onmiddellijk na. loeu dezen hem hadden ingehaald, keerde de schurk zich plotseling om en loste zes revolverschoten op de agenten, waardoor eeu agent en twee voorbijgangers werden gewond. Nadat een der agenten den moordenaar een sabelhouw over het gelaat had gegeven, gelukte het hem te grijpen. Nu keerde de volksmenigte zich woedend tot den boosdoener en met moeite kon de politie hem beschermen. Aan den genees- heer, die hem verbond, antwoordde bij, dat bij Vaillant had willen wreken, en dat na hem anderen zouden volgen om de burger-maatschappij te ver- nietigen. In het geheel werden 12 personen ge- troffen, voor eenigen vreest men voor het behoud van het leven, terwijl de materieele schade gering is. De bom had den vorm van een sardine-busje en was gevuld mei kogels, spijkers en een mengsel dat een geweldigen slag veroorzaakte. De misda diger verklaarde, dat hij Lebretou heette, 30 jaren oud was en tot de partij der anarchisten behoorde. De Ministers van binnenl. zaken en van justitie bezochten het cafd, dat terstond na den aanslag door de politie werd bezet. Het Terminus—hotel is het groote gebouw, dat met bet oog op de tentoonstelling van '89 gebouwd is tegen het reusachtige Saint-Lazare-station. Uit het station kunnen de reizigers binnen door in bet hotel komen. Aan de straat St. Lazare heeft het hotel eene galerij, gedeeltelijk door winkels ingenomen. Te midden van honderden huurrijtuigen en omnibussen beweegt zich aldaar voor het gebouw op elk uur van den dag eene talrijke menschenmassa, en het is dus een wonder, dat in zulk een drukke straat het onheil geen grooter afmetingen heeft gehad. Bij het verhoor, dat de dader heeft ondergaan, legde hij groote onverschilligheid aan den dag. Hij heeft geen berouw over het gebeurde, toont geen vrees voor de straf en antwoord spottend op alle vragen. Behalve een revolver met verscheidene patrouen had de 20jarige jongeling uit Marseille nog een vuistring en een vergiftigden dolk bij zich. De FEUILLETON aanslag heeft 24 personen gekwetst, waarvan eeuige ernstig gewond zijn. In een ander bericht wordt de dader een jongeling van 16 of 18 jaar genoemd. Men gelooft dat hij tot de anarchistengroep vau Neuilly-Levallois behoort. Of bij een Franschman was kon men niet uit hem krijgeu. Evenals het Fransch spreekt hij ook het Engelsch vloeiend. Het staat dus nog niet vast, dat hij uit Marseille afkomstig is. Heeft Frankrijk van tijd tot tijd nog al iets met de Soedaneezen te stellen, de Marokkaansche kwestie zit Spanje nog dwars in de maag. Het wil met de onderhandelingeu tusschen Martinez Campos en sultan Muley Hassan nog niet vlotten. De sultan vindt de uitkeering van eene schade- loosstelling aan Spanje wel niet onbillijk, maar de geeischte som komt hem wel wat hoog voor, en zich er toe te verbinden op een bepaalden tijd de gevraagde som te betalen, kan hij niet. Bezwaren genoeg dus, zoodat de Spaansche afgezaut dan ook verklaarde zijue zending als geeindigd te beschouwen. Eene hervatting van den oorlog dan, maar neen, zo<5 had Muley Hassan het niet bedoeld, onwillig is hij in 't geheel niet, doch de som is te hoog en dan die vast te stellen tijd, kan hij moeielijk aaunemen. Hij is gaarne bereid de zaak in der minne te schikken en stelt zicb tot verdere bespreking disponibel. De sultan schijut de zaak op de lange baan te willen schuiven en hiervan heeft Martinez Campos de reuk gekregen, want hij heeft naar Madrid geseiud om nadere instructies. De Spaansche regeering besloot bij de krachtige houding van haren afgezant te volharden, en verleende dezen algeheeie volmacht om naar goed- viuden te haudeleu en Spanjes eischen met kracbt te handhaven. De vau Melilla teruggekeerde troepen zijn nog in Andalusie gelegerd en kunnen op het eerste bevel spoedig weer in Marokko zijn. Of Muley Hassan het zoover zal laten komen Waarschijnlijk niet, maar uitvluchten zoeken zal hij wel, en dit wel zoo beleefd en onderdanig mogelijk, voor 't oog althans, doch Matinez Campos kent deze taktiek en zal zeker niet met zich laten sollen. Voor Spanje's fiuancien blijft eene min- nelijke schikking het beste, al bukt de Spaansche trots noode voor dezen last. Er schijnt volgens de laatste berichten een ministerieele crisis op handen te zijn. De Minister van oorlog schijnt bet met Sagasta in het Marokkaansch geschil oneens te zijn. 6) 7 Eeu grove stem wekte hem uit zijn gepeins. Hij keek op en bevoud zich tegenover den scbaap- herder van het dorp, die op een boomstam zittende, ijverig breidde, terwijl zijn hond de kudde bewaakte. Kasper kende den ouden man goed. Hij had vroeger altijd gaarne een praatje met hem gemaakt en menigen goeden raad van hem outvangen. De oude groette hem nu even vriendelijk als vroeger, toen Kaspers eer nog onbevlekt was, en vroeg hem wanneer hij was teruggekomen en wat hij verder dacht te doen. Verrast door die ontvangst trad Kasper nader. „Zijt gij niet bezorgd over uw goede naam, als gij met mij praat vroeg hij. De herder schudde glimlachend het hoofd. „Wat hebt gij dan gedaan, dat gij als een melaatsche geschuwd zoudt moeten worden ant woordde hij. #Als ik rechter geweest was dan zou ik u niet veroordeeld hebben ik zou hen hebben gestraft, die uwe moeder tot haar laatsten adera- tocht hebben vervolgd. Zij alien, die er vermaak in vinden steenen tegen u op te rapen, moesten eerst denken aan den balk in hun eigen oog, voordat zij den splinter in het oog van anderen zagen." Wanneer gij hun dat zegt, steenigen zij u „Ik zeg het niet, omdat ik weet, dat het nutte- loos is. Uwe moeder heeft het gezegd, en daarom was zij een heks. Gij hebt verkeerd gehandeld, Kasper, maar een misdrijf was het nietwant een misdrijf is niet denkbaar zonder boos opzet, en het was geen slechtheid, welke u aanspoorde, om hout uit het bosch te halen. De gemeente had haren plicht moeten doen en de arme vrouw in hare ziekten bijstaan. Keer die nalatige gemeente den rug toe de wereld is groot genoeg, gij zult wel een plekje vinden, waar gij uw hoofd kunt neder- leggen." De jonge man fronste het voorhoofd. Zoo spoedig kan ik niet weg," zeide hij, „ik moet eerst den scburk straffen, die mij meer dan mijne eer, die mij het geluk mijns levens heeft ontroofd „Gij bedoeld Hageu, den molenaar Kasper knikte toestemmend. „Het is waar, hij heeft u uw meisje afgetroond, hij heeft haar gedwongeu hem te nemen." Door erbarmelijke middelen „Het doel moet dikwijls de middelen heiligen, zoo is het ook daarbij gegaan. Maar gelooft gij, dat gij door wraak te nemen het gebeurde ongedaan kunt maken? Doortje zal toch den molenaar huwen zij moet wel, of zij krijgt het geheele dorp tegen zich. En krenkt gij den molenaar dan zijt gij verloren want hij is een geacht man." ,/En ik ben een schelm." „In de oogen der boeren, ja. Misschien zullen hun de oogen nog eeumaal opengaan en zullen zij inzien, hoe zij gedwaald hebbenmaar v66r dit geschiedt, moet er nog menige droppel water door den molenbeek loopen." Kasper keek den ouden man verwonderd aan. „Zij zullen erkennen," ging deze voort, „en ook Doortje zal erkennen, dat bij hun misleid heeft. De schijn bedriegt dikwijls, en zoo dit gezegde ooit waarheid be vat, dan is het bij den molenaar." De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat1°. de jacht op houtsnippen en water- wild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zij n 2°. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 14 Juli zal geoorloofd wezen 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 30 Maart tot en met 28 April en van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4°. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet5°. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 14 April tot en met 14 Mei; 6°. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven zal mogen plaats hebben. De Tweede Kamer ontving tot dusver adhaesie-adressen aan de motie-Beelaert c. s., invoering van Midden-Europeeschentijd, 42 ge- meenteraden, 11 gemeentebesturen, 17 colleges van B. en W., 8 Kamers van Kooph., 9 vereenigingen en 31 adressen van verschillende personen. Eene r.ieuwe reeks amendementen op de kieswet is ingediend. Enkele daarvan zijn volkomen gelijk- luidend aan die, welke reeds waren voorgesteld, terwijl in andere kleine wijzigingen, in verband met het gewijzigd ontwerp, zijn aangebracht. Zoo stelt de heer Levy thaus voor, om als kiezer toe te laten hem „die gedurende de laatstverloopen drie burgerlijke jaren zelf, evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen, onderstana heeft genoten van eene instelling, hetzij van weldadigheid, hetzij tot voorkoming van armoede, of wel van een ge- meentebestunr" (zijn vorig amendement gewaagde alleen van den man). De heeren Levy en Van Kerkwijk handhaven hun amendement om den leeftijd voor kiezer resp. op 25 en 28 jaren te bepaleu in plaats van 23 jaren. Door den heer Land wordt een amend, voor gesteld, ten doel hebbende ten opzicbte van de niet-uitoefening van het kiesrecht gelijke gevolgen te verbinden aan de oplegging, zoowel door den burgerlijken als den militairen rechter, van eene zelfde bijkomende straf, namelijk die van ontzetting van het recht om bij de gewapende macht te dienen. „Is hij niet zoo rijk als men denkt vroeg Kasper vol spanning. „Hij is rijk geweest," zei de herder bedaard en op stelligen toon, ,/zijn vader heeft hem een mooi fortuin nagelaten. Zoo Hagen zijne zaken goed bad bestuurd zou hij nu de rijkste man uit den geheelen omtrek geweest zijn. Dat wilde hij ook wezen, maar hij heeft het niet goed aangelegd." „Hij heeft gespeculeerd en is in handen van af- zetters gevallen. Wanneer het einde komen zal, is niet te zeggenmaar komen zal het, en het zal verschrikkelijk zijn. Kent gij betere wraak Laat hem aan zijn lot over en bedenk, dat twee flinke armen en een vaste wil meer waard zijn dan een blinkende schijn." Weet gij dat alles zoo zeker?" „Ik heb gezonde oogen en gebruik 7,e goed." „Dan hadt gij Doortje moeten waarschuwen." „Om mij de geheele kliek op den hals te halen Wat men niet kan bewijzen, moet men niet beweren, of het is een put waarin men zelf valt. Het spijt mij om het meisje, maar waarom is zij niet stand- vastig gebleven Ik weet wel dat die oude wijven onophoudelijk bij haar gezeurd hebben, totdat zij toegafdoch zij had het niet moeten doen. Zij houdt niet van den molenaar. Des te erger voor haarIn het ongeluk vastgeketend te zijn aan een man, dien men niet bemint, is eene hel op aarde. Laat de dingen hun gang gaan, Kasper. gij kunt er toch niets aan veranderen. Als gij Doortje gaat waarschuwen, dan zal men zeggen, dat het laster van u iswilt gij wraak nemen op den molenaar, dan wordt gij gevangen gezet, en uw leven is verder slechts een heen en weergaan van den weg naar het tuchtbuis. Vergeet uwe De Minister van Binnenlandsche zaken heeft de aaudacht van enkele gemeentebesturen gevestigd op het feit, dat elk jaar eenige personen, tengevolge van onbekendheid met het juiste tijdstip hunner geboorte, tijdelijke afwezigheid, ziekte enz., ver- zuimen zich tijdig voor den dienst der nationale militie aan te geven, zonder dat echter verondersteld ran worden, dat zij zich moedwillig aan den dienst wenschen te onttrekken. Toch moet de straf, inlijving zonder loting, worden toegepast. Teneinde dit, voor het vervolg en zoo veel mogelijk te voorkomen, wordt als een goeden maatregel aanbevolen, dat alle gemeentebesturen, vdor de definitieve sluiting van het inschrijvings— register, nauwkeurig geboorte- en bevolkings- register doen nagaan. Het voornemen bestaat tot opheffiDg van let station Vlissingen-stad en in verband daar- mede overbrenging van daar naar het station Vlissingen-haven. Eeu en ander wordt gerekend tegen den aanstaanden zomerdienst gereed te runnen zijn. Zaterdag 10 Februari had in het Paleis voor Volksvlijt het 2e. bal masque plaats, welk feest lijzonder druk bezocht was. Personen uit alle tijden, in alle mogelijke costumes, van af eene balletdanseres tot eene vorstin zag men door elkaar dansen en warrelen. Vooral trokken de verschillende groepen oude vrouwtjes de aandacht. De firma Nord Thomson had n. 1. eec prijs, bestaande in een prachtig zilveren Theeservies, uitgeloofd voor hen, die het best haar zoo bekende winkelplaat en tevens handelsinerk, de twee drinkende oude vrouwen, imiteerde. Verscheidene groepen, waaronder e<jn van acht oude vrouwtjes gevolgd door een Chinees met een scliild, het opschrift dragende „Thomsou'sTheevisite" had het gewenschte doel bereikt. De prijs werd echter aan een der andere paren toegekend onder daverend applaus van het publiek. Het effect van al deze oude vrouwen tusschen eene joelige dansende menigte was al zeer komisch. In eene Zaterdag te Nijmegen te houden vergadering, uitgeschreven door de ,/Vereeniging ter verbetering der weezenverpleging in Nederland", van 's Gravenhage, zal de zaak-Neerbosch een punt van behandeling uitmakeu. Inleider is de heer A. Botman Jr., voorzitter van genoemde vereeniging. Tot hen, die uitgenoodigd zijn de vergadering bij te wonen, behooren de heeren Van T Lindenhout en Van Deth. schoone droomen en neem het leven, zooals het is. Ook zonder vrouw kan men gelukkig wezen, wanneer men maar tevreden is en niet meer wenscht, dan men heeft. Ik ben altijd eenzaam geweest, en nooit heb ik mij ongelukkig gevoeld." „Gij hebt ook nooit bemind „Hoe weet gij dat? Ik heb bemind met al den gloed van mijn hartmaar ik heb kunnen ontberen, toen ik zag, dat ik niets te hopen had. Dat moet iedereen kunnen doen. Geloof mij, het hart van een mensch breekt niet zoo licht, als de menschen ons vertellen, diede mooie verzen maken.— Kora, gaat gij mede jWaar gaat gij heen?" „Naar het dorp. Het wordt avond, en de nacht is de vriend niet van den mensch. In den nacht komen de zwarte gedachten, die uit de hel oprijzeo om met den goeden engel in het menschelijk gemoed te strijden." Kasper sloeg voor den ernstigen blik van den ouden man de oogen neder. Het was hem, of die blik tot het binnenste zijner ziel doordrong. »Gij hebt iets kwaads voor," zei de herder op waarschuwenden toon. vPas op dat de goede engel niet overwonnen wordt. »Ik heb niets kwaads voor," antwoordde Kasper „maar niemand kan het mij ten kwade duiden, als ik mij wreken wil." „De wraak zal u ongelukkig maken, niet hem die zij treffen moet." ffLaat mij maar daarvoor zorgen De oude man omvatte de arm van den jonkman en zag hem verwijtend aan. »En al kondt gij hem vernietigen, dan zoudt gij toch tegelijk u zelven vernietigen," sprak hij op TER IEIIZENSCRE C-tl'RAKT Hit blatl verscliijnt IVinstlag?- en Vrijdaifavond bij den uitgever p. J. V A U HE SAWIAE te Ter Sieuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1