Gemengde berichten. stuk afgenomen, waardoor een geul in het strand is ontstaan. Te Utrecht is eergisteravond op de Nieuwekade een groot gedeelte van een zwaren boom afgebroken en op een schip gevallen. Het dek werd verbrijzeld en de boom kwam terecht op de borst van den in de roef zittenden schipper, die daardoor terstond gedood werd. Te Amersfoort is een nieuwgebouwde woning aan het zoogenaamde //Sasje" ineengestort. Geluk- kig was zij nog niet bewoond. TER NEUZEN, 13 Februari 1894. Het onderzoek in zake het ongeluk aan het spoor, waarbij de jongeling A. S. het leven verloor duurt voort. Morgen zullen eenige personen bij den rechter- commissaris gehoord worden. Zondag avond werd alhier door twee sleep- booten in de haven gebracht, de Duitsche bark Hedwig, kapt. Schutt, van Antwerpen met stuk- goederen naar Montevideo besterad, welk schip, op de reede te Vlissingen liggeude, aldaar bij den heerschenden storm drie ankers en kettingen verloor en alstoen in de Wester—Schelde, op de hoogte van Borssele, hulpeloos drijveude was bij gevaar van stranding. Nog juist bij tijds daagde hulp op en het schip werd hier behoudeu binuengesleept, liggende alsnu op het kanaal. Zondagmorgen is te Sas van Gent de van Gent afkomende Engelsche stoomboot Rosa, kapt. Thorpe, met bestemming Daar Goole, tegen de nieuwe sluis geloopen. Aan de sluis is de toege- brachte schade van geen grooten omvang, docli aan de stoomboot werd de voorsteven outzet en vijf platen ingedrukt of gebroken, zoodat men naar Gent is teroggekeerd om de averij aldaar te herstellen. Zondagavond verkeerde de stoomboot Walche- ren" van de provinciale stoomboot-maatschappij tusschen Vlissingen en Breskens, na vertrek uit laatstgenoemde plaats in groot gevaar, door een defect aan de machine, veroorzaakt door het hevige stampen. Zij kon niet meer voor of achteruit, zoodat de boot een speelbal werd der hevig woedeude golven. Gelukkig werd zulks spoedig uit Vlis singen gezieu, zoodat de sleepboot ^John Bull naar buiten stoomde om haar uit haar benarde positie te helpen en haar veilig in de haven te brengen. Honderden meuschen waren van den wal af getuigen van dit voorval. De passagiers hoewel ongerust hebben geen letsel bekomen. De heer M. Bruininks, predikant bij de Gereformeerde kerk te V\ estmaas, heeft onder vele blijken van belangstelling den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaren het predikambt aanvaardde. De jubilaris was achtereenvolgens predikant te s Gra- venzande, Amersfoort, Westbroek, Bareadrecht en sedert 1883 in zijne tegenwoordige gemeente. Axel. De heer D. J. Oggel heeft voor de benoeming tot eere-voorzitter van het fanfaren- gezelschap /Concordia' alhier, bedaukt. Zaaraslag. De storm van Zondag op Maandag j. 1. heeft ook hier een aantal boerenschuren veel of weinig beschadigd en enkele boomen ontworteld. Maandagmorgen had een ongeval plaats, dat erger gevolgen had kunnen na zich slepen. De landbouwer Joh. de Feijter met zijn 12jarige zoon, gezeten in een rijtuig raakten, nabij de Kraag, met paard en al te water, doordien het paard schrok van het opvliegende schuim. Zooals bekend, is de Othensche kreek daar ter plaatse vrij diep en is het dan ook nog aan een gelukkig toeval toe te schrijven dat het rijtuig niet verder de kreek inreed. De vader wist zich te redden door naar den kant te scharrelen, terwijl de zoon op het rijtuig wist te komen en hem van uit den wal een touw werd toegeworpen, waarmee hij op het droge werd getrokken. Het paard evenwel verdrouk. Borssele, 12 Febr. Door den storm van gisteren werd de tjalk van P. Kooiman geheel uit elkander geslagen, terwijl die van II. Leunis zoodanig g$- teisterd werd, dat er van repareeren deukelijk wel geen sprake meer wezen zal. Twee barken geraakten op de Kaloot. De eene, een kleine Fransche, zit dicht bij de Noordnol, de andere, een groote bij Rammekens. Aan de zeewering werd, ondanks den hevigen storm, geen noemenswaardige schade toegebracht. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken L. F. B., oud 36 j., schipper en herbergier te Ter Neuzen, is wegens inishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. J. H. v. D., oud 12 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevang. A. F. v. G., oud 30 j., landbouwer te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 1 jaar gevang. 1°. L. E., oud 32 j., 2°. J. M., oud 39 j., kooplieden te St. Jansteen, zijn wegens mishandeling vrijgesproken. Het meisje smeekte hem niet te gaan, maar hij draaide haar den rug toe en sloeg den weg in naar den molen. Zij keek hem na, totdat de boomen en hekken hem aan haar gezicht onttrokken, en keerde toen langzaam naar het dorp terug. Kasper liep voorbij den molen, sarde de honden, die aan den ketting lagen, en maakte de eenden in het molenwater bang. Hij deed de oude meid verschrikken door met zijn stok tegen de halfge- opende vensterluiken te slaan, waarachter zij zat, en liep verder den tuin in, waar hij eenige roze- struiken vertrad. Het was de wraak van een ondeugenden school- jongen, en hij kwam zichzelvon kinderachtig voor, dat° hij zijn toorn op die wijze lucht gafmaar hij moest lets doen, om Diet kraukzinnig te worden van woede. Een gloeiende haat tegen den molenaar bezielde hem, hij zou dien man gaarne verworgd hebben Niet alleen, dat Hagen hem door schande- lijke leugens en bedreigingen zijn meisje bad ontroofd maar nu boleedigde hij hem nog door schimpwoorden, hij vond er een boosaardig vermaak in hem te vernederen en hem met de honden te dreigen. Voor dat alles zou de molenaar boeten. Kasper kon zijne geboorteplaats niet verlaten, voor hij zijn wrok gekoeld had Hij liep steeds voort, het was hem onverschillig, waar de weg heen leiddehij zag niet eens, dat hij voortdureud dicht bij den molen bleef, dewijl de weg daar een bocht maakte. (Wordt vervolgd). Zaterdag 10 Febr. stonden voor de rechtbank te Arnhem terecht; L. Sies, 21 j. oud, opzichter in de weesinrichting te Neerbosch, F. van Geelen 21 j., C. de Bruin, 27 j., beiden nog onderwijzer aldaar en A. J. van Houten, 31 j., vroeger onder wijzer aldaar thans te Almkerk, alien ter zake van mishandeling. De vier zaken werden afzonderlijk behandeld L. Sies wordt beklaagd van in Mei 1892 een 9jarigen knaap "("Willem Van Deth) te hebben mishandeld door hem met een stok op zijn achterste te slaan, terwijl vier andere jongens den knaap vasthielden. De officier van justitie, Jhr. Mr. Nahuys, nam zelf het O. M. waar. Elke zaak werd afzonderlijk hehandeld. kit het getuigenverhoor der eerste zaak bleek, dat W illem van Deth tegen verbod over een kalkput had geloopen en er in gevallen was, waardoor zijn nieuw pak was bedorven. Door vier jongens vastgehouden omdat Van Deth zich zoozeer verweerde, dat Sies bang was hem op gevaarlijker plekken te slaan. Aan het requisitoir van het 0. M. ontleeneu wij het volgende Na er op gewezen te hebben, dat thans slechts een klein tipje van het gordijn zal worden opgelicht, I omdat het justitieele onderzoek, naar aanleiding van de feiten van zware mishandeling in de 1° brochure van den heer Van Deth, slechts te maken had met de vraag of strafbare feiten gepleegd en bewijsbaar waren, zeide de officier, dat de meeste en belangrijkste punten hier buiten beschouwing blijven zoo die betreft'ende de voeding, de liggiug (slaapzaleu), de reinbeid, de geneeskuudige hulp, de verpleging der zieken enz., enz., ook die betretfeude de financien en het gemis aan coutrole daarop. Hij hoopte, dat het denkbeeld, dat deze zaak moge leiden tot een toezicht van staatswege op inrichtingen als die te Neerbosch, moge worden verwezenlijkt. Controle op de verpleging en de financien achtte de officier zeer gewenscht. Dit alles ligt echter, in hoofdzaak, buiten het gerechtelijk onderzoek, want de meeste in de eerste brochure aan den heer Van 't Lindenhout ten laste gelegde feiten verjaren in resp. 6 en 12 jaren en dateeren zoo zij zijn gepleegd van 12, 15, tot 21) jaren. De feiten, in de tweede brochure vermeld, zijn echter van jonger dagteekeninghet meerendeel evenwel wordt beweerd te zijn voorgekouien in de jaren 1885-88 en is dus waarschijnlijk evenzeer verjaard. De heer Van 't Lindenhout heeft echter zeide Mr. Nahuys verklaard besloten te zijn dergelijke tuchtigingen niet meer toe te dienen, zoodat eene waarschuwing den officier niet noodig toescheen. De meeste feiten waren daarbij schrome- lijk overdreveu. Zoo werd o. a. in eene der brochures van eene tuchtigiug, door mevr. Van't LiDdenhout een meisje toegediend, gezegd, dat zij werd toegepasi, omdat zij was gaan wandelen. Inderdaad echter was zij met een militair uit Nijmegen op weg naar een rendez-vous. Voorts sprak de officier beslist tegen, dat hij den heer Van Deth eenige toezegging had gedaan ten opzichte van eene vervolging van Van't Lindenhout. Hij noemde op grond van verschillende door hem gereleveerde feiten den heer Van Deth een volkomen onbetrouwbaar persoon. Wel gaf Mr. Nahuys toe, dat ook mevrouw Van 't Lindenhout wel eens wat al te hardhandig is geweest, maar van de door V an Deth beweerde onzedelijkheid is het gebleken dat Diets waar was. Geslagen is er op Neerbosch, zelfs vrij veel en soms allesbehave zacht, maar in een groot weeshuis was dit volgens het 0. M. begrijpelijk, hoewel niet goed te keuren. Concludeerende kwam de officier van justitie tot de slotsom, dat er voor hem geen termen bestaan om den heer an 't Lindenhout zelf te vervolgen. Daarentegen verdienden de ondergeschikten straf, omdat ,/Wat een vader van het gezin of huis mag doen, van een broeder of ander lid der familie niet mag worden geduld". Het 0. M., eischte tegen de beide eerste beklaag- den 20 gulden boete of 7 dagen hechtenis. Tegen den bekl. C. de Bruin, die op 2 December 1891 op zijn kamer den weesjongen Gerrit Leeuwen- hoek zou hebben mishandeld, door hem opzettelijk met een stok z6o erg te slaan dat de jongen aan het hoofd bloede en ook bloedige striemen op schouder eu rug vertoonde, werd een gevangenisstraf van 14 dagen geeischt. De vierde beklaagde, A. J. van Houten, vroeger onderwijzer aan de Weesinrichting schrijver van een der brochures thans onderwijzer te Almkerk, moest terechtstaau ter zake dat hij op een avond in het begin van den winter van 1892 op '93 in den school den weesjongen Klaas van Hensbergen met een lat dermate had geslagen, dat de lat brak. Bekl. was wegens ongesteldheid niet ter terechtzitting verschenen. Tegen hem werd verstek verleend. De eisch was evenals tegen de beide eerste be- klaagden 20 boete of 7 dagen hechtenis. Als verdediger der vier beklaagden trad op Mr. Korthals Altes uit Amsterdam. De heeren Van 't Lindenhout en Van Deth woonden de rechtszitting bij. Omtrent de valsche munters meldt men Onder het scherp verhoor van den rechter- commissaris begint juffrouw Tongbaerts (de dame van de Achtergracht) door de mand te vallen. Zij heeft althans reeds bekend, dat het verhaal b'etref- fende het brengen van den meer vermelden koffer op de Achtergracht in welk verhaal een zekere I Charles eene geheimzinnige rol speelde, eenvoudig I door haar en hare vriendin Groenenberg was verzonnen, om de schuld van Krausse eenigermate te verlichten. Dezen weg bleveu de vrouwen volgen, tot zij zelven gevaar begonnen te loopen. Thans, nu juffrouw Tongbaerts zich zelve in hechtenis eu no. 2 op de lijst van de verdachten geplaatst ziet, durft zij Krausse niet langer sparen. Er bestaat groote kans, dat men ook Marie Groenenberg, die Zaterdag weder een verhoor onder- ging, niet langer op vrije voeten zal laten. De verdachte Sinnige moet door schrik en schaamte krankzinnig zijn geworden. Reeds kort na zijne arrestatie gedurende zijn verblijf aan het hoofdbureau van politie twijfelde men aan zijne geestvermogens. Thans is hij opgeuomen in het buitengasthuis. De bekende koffer van den geheimzinnigen heer //Charles" hield aan valsche baukbiljetten in 336 stuks van f 300 214 stuks van f 200 en 724 stuks van f 100, samen 1274 biljetten, uit- makende 216,000. De iDstructie werd eergisteren voortgezet. Krausse, de vervaardiger der biljetten, bleef als altijd zeer gewillig om inlichtingen te geven. Iutusschen heeft zijn vrouw, die nog steeds woont in het huis op de Heerengracht, aan haar zesde kind het leven geschonken. Een aantal vermoedelijke medeplichtigen moeteu uit Amsterdam (ineest Duitschers) dd wijk naar bet buitenland hebben geoomen. Zoo wordt o. a. genoemd de kok G. G. Nicklas, wonende in de Zoutsteeg 12. Men tracht zijn tegenwoordige ver- blijfplaats te ontdekken. Aan Hendrik de Graaf, knecht bij den verhuurder van rijtuigen Deurloo te Voorschoten, die Rempt, den eerst gearresteerde, naar Den Haag reed en op wiens aauwijzing hij werd gevat, is door tusscheu- komst van den burgemeester van Voorschoten door de Ned. Bank als helooning een gratificatie van f 40 uitgereikt. Een eigenaardig staaltje van dorpsveeten is deze week behandeld voor de rechtbank te Heerenveen. Na afloop van een hardrijderij op 10 Januari hadden drie jongeliedeu uit Bakkeveen zich een tochtje veroorloofd naar eene herberg in het aan- grenzende Haulerwijk. Het feit, dat een der Bakkeveeuers een jeugdige Haulerwijkster „schoone" zijn hulde aaubod, welke gaarne werd aanvaard, was het sein tot den uitroepu Bakkeveen weg, Haulerwijk boven, Bakkeveen onder." De jonge- lieden uit Bakkeveen werden daarop door e6n I twintigtal jouge ingezeten van Haulerwijk omsingeld en zoodanig met schaatsen geslagen, dat een hunner twee bloedeude wonden op het hoofd ontving, tengevolge waarvan hem het bloed zoodanig bij het gezicht neerliep, dat het zien hem werd belet. Een der andere jongelieden kreeg 5 a 6 wonden aan hoofd en handen en was geheel bebloed. De derde mocht zich gelukkig rekenen er met een buil en een paar ontvelliugen af te komen. Tegen vier der belhamels is voor ieder 8 maanden gevangenisstraf geeischt. Een Eugelsch arts schrijft Lichte hoofdpijn houdt bij gelijktijdige toepassing van heet water op den nek en de voeten spoedig op. Een in heet water gedoopte, spoedig samen- gevouwen servet, op de maag gelegd, werkt bijna onmiddellijk tegen koiiek. Niets houdt spoediger een longcongestio, keelontsteking of rheumatiek tegen dan heet-watercompressen. Een opgevouwen in heet water gedoopte en dan uitgewrongen servet op de pijnlijke plaats gelegd, brengt bij kiespijn en zenuwpijn spoedig verlicbting. Een met heet water verzadigd stuk flanel, om den hals gelegd van een kind, dat kroep heeft, veroorzaakt in vijf tot tien minuten een opvallende kalmeering. Dit is vooral het geval bij valsche kroep. en ook Diet in een college als waarover ik het zal hebben) gebleken bij de besturen der Ned. Herv. kerk. De bovenbedoelde kerkeraad eischt belasting in den vorm van hoofdelijken omslag ook van hen die alleen dooplid zijn en dus zonder belijdenis te hebben afgelegd, misschien kan dat. Nu kornt iemand bij de diakenen armverzorgers, die wel dooplid is maar geene belijdenis heeft gedaan. Neen is het Christelijke antwoord, ge zijt geen lid, wel dooplidmaar dat beteekent niets, daar geven wij niet aan, wij hebben er met ous geld genoeg te onderhouden. U bij voorbaat mijn dank zeggende voor de plaatsing van bovenstaande heb ik de eer te zijn, Hoogachtend, UEd. dw. dr., Ter Neuzen, Februari 1894. W. Mijnheer de Redacteur INGEZONDEN S T U K K E N. METEN MET TWEE MATEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. voor ouderstaande plaatsing in uw veel gelezen blad. Dat het meten met twee maten plaats heeft is mij eenigen tijd geleden (niet voor de eerste maal Ook ik vraag u beleefd mij eenige ruimte in uw blad te willen afstaan, teneiude nog iets omtrent het concert te Lamswaarde gehouden, mede te deelen, opdat dan kan blijken of ik wel dan niet een oordeel vellen kan. In het ingezouden stuk van Zaterdag 10 Febr. las ik o. a. z/Ik hoop hiermede duidelijk aangetoond te hebben, dat bet zoo'n gemakkelijk werk nog niet is, een oordeel, een vernietigend oordeel uit te spreken over menschen en dingen, die men niet of bijna niet kent." ,En dat hij drie vierde van het gehoorde en geziene op Zondagavond niet begrepen heeft." „Hij had de strekking van het stuk (de drie werkstakers) niet begrepen." Aldus Veritas. In waarheid, die dit leest zal moeten denken, dat den correspondent uit Stoppeldijk een brevet van onbekwaamheid uitgereikt wordt. Dank u Veritas! Een onderwijzer begrijpt een vierde deel, de meeste Lamswaardenaars vier vierde deel. Wat ziju die lui outwikkeld Maar waarom mij dan Zondag 4 Febr. gevraagd, hoe of .mij het concert bevallen was? Dat vraagt men niet aan een stommerik. Uit uw ingezonden stuk blijkt echter, dat ik de plank niet heelemaal mis ben. Op de eerste aanmerking, die ik maakte, (het niet duidelijk zingen) wordt in het midden gebracht dat bet tooneel niet deugde. 't Kan zijn, maar dan kunnen de leden van het inannenkoor oumogelijk vlug in het uitdenken van hulpmiddelen genoemd worden, om dit euvel te verhelpen, daar men reeds dikwijls op deze manier onduidelijk moet gezongen hebben. Wonder, dat ik, niet waardig beoordeelaar dit het eerst gemerkt heb, daar anderen den zang steeds prezeu. Men geeft mij alzoo gewonnen, dat de zang beter had kunnen zijn. Alvast iets, waarop ik roemeu mag. Mijn oordeel was dus heelemaal nog niet onjuisl, ja, beter dan dat van den berichtgever van de Middelburgsche couraut, die alles zoo uitstekeud geslaagd vond. Ja, dat was een gemakkelijk en voor de acteurs een bijzouder lief oordeel. Zeker, ik had hetzelfde kunnen zeggen en dan, ja, dan zou niemand mijne oordeelkennis betwijfelen. Het gaat meer zoo. De waarheid wil niet altijd gezegd zijn en vooral niet aan lieden, die zoo zeer met hun eigen werk ingenomen zijn, dat zij ou mogelijk van een vreemdeling een min gunstig oordeel kunnen verwachten. Verder lees ik nergens in mijn bericht van Woensdag iets over #verdoold raken" en het »op hinkende pootjes naar den baas loopen" en heb dus in het geheel geen oordeel daaromlrent geveld. Ik heb alleen Mozes Slak (de drie werkstakers) genoemd. 't Is mogelijk, dat de acteur onder anderen om- standigheden goed, heel goed, best, ja uitmuntend speelt, in dit stuk was hij geen jood. Uitspraak en handeliDg (twee vooruame zaken bij zoo'n rol), deden mij telkens vragen „is dat een zone Israels Uitspraak. De jood spreekt met een eigenaardig accent en heeft eene andere zinsbouw dan wij. Het accent moest door Mozes Slak weergegeven worden door het woord ygildens" terwijl de zins bouw volkomen gelijk was aan de ouze. Handeling. Binnen 2 minuten biedt een jood voor een bak (mand) met gereedschap niet 6, dan 8 eu eiudelijk tien gulden en vooral niet, wanneer hij merkt, dat de verkooper (s) het noodig heeft (hebben). En niemand weet spoediger dan de jood of iemand geld moet gebruiken. Uitroepen, weuschen en verwenschingeu hoorde ik eveneens zeer zelden. Mocht iemand mij tegenwerpen //zoo stond het in het boekje", dan meen ik te mogen zeggen, dat de schrijver een verkeerd werk geleverd heeft en het manneukoor dus dit tooneelstuk niet had moeten kiezen. Evenmin mag men van een acteur, die zijn rol minder goed vervuld heeft, zeggen//hij speelt thans ook nog maar voor den eersten keer." Maar genoeg bewijzen. Ik meen hiermede genoeg- zaam aangetoond te hebben geen #onkundig beoor deelaar" te zijn. Dat ik //opbouwend" wilde zijn, heb ik in mijn vorig bericht aangetoond. Tusschen aanmerkingen maken, en een vernie tigend oordeel uitspreken bestaat veel verschil. Het eerste heeft tot doel het nauwlettender,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2