Gemengde berichten. Landbouwberichten. kanaal door Zuid—Beveland, een wit licht op die penanten zal worden geplaatst8. bij de regeering pogiDgen aan te wenden om verbetering te verkrijgen omtrent het onderscheidingsteeken (roode vlag), dat bij dag op de kanaalbruggeu wordt aangebracht 9. aan de Maats. tot exploitatie van staatssp. te verzoeken, het roode en het groene licht aan de spoorwegbrug bij Ylake door lichten van grooteren opstand te vervangen; 10 pogingen aan te wenden tot betere regeling omtrent het openen en sluiten der spoorwegbrug te Ylake11. de regeering te verzoeken yde Overzichteu omtrent het openen en sluiten der spoorwegbruggen vroeger verkrijgbaar te stellen en tevens meer exemplaren aan de bruggen disponibel te stellen; 12. aan den Minister yan W.- H. en N. te verzoeken, het licht van de gasboei in het Hellegat door een licht van grooter opstand te doen vervangen en tevens plaat- sing westelijker naar de zwarte—tonnen lijn 13. aan te vragen om het licht van Strijensas meer naar buiten (zuidelijker) te brengen, of de bermen te verlichten14. nogmaals bij de Regeering aan te dringen een gesubsidieerden sleepdienst in te stellen in de voorhaven te Hansweerd 15. aan de directie der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te verzoeken het openen der spoorwegbrug te Ylake door seinteekens te doen aangeven, welke zijde het eerst mag worden door- gevaren16. de regeering te verzoeken: a. de roode ton van het Engelsche vaarwater door eene gasboei te vervangen b. het licht van het Zierik- zeesche hoofd helderder te doen schijnen, rood licht gevende over de witte en roode ton van den Yuilbaardc. het licht van de Kreek door een licht van hoogeren stand te vervangen, helderder schijnend en rood licht gevend over de zwarte ton No. 3 der Vondelingen d. eene gasboei te plaatsen op de Halve-maan van Bruinisse en groen licht te laten geveu over het vaarwatere. een wit licht op het hoofd van Zijpe te plaatsen, rood licht gevend over de zwarte tonnen van keeten17. pogingen aan te wenden, dat te Lobith op Zondagen de houten schepen met ijzeren worden gelijk gesteld, wat betreft het in- en uitklaren 18. de regeering te verzoeken mratregelen te willen nemen, dat visschersvaartuigen bij Willemstad en Klundert het vaarwater niet versperren 19. bij de regeering pogingen aan te wenden, het Zuid-Bevelandsche kanaal, wanneer het is dichtgevroren, tegen de heropening der vaart op Rijkskosten te doen open' breken. De voorstellen 1, 2, 4, 5, 7, 11 en 16 werden aangenomenvoorstellen 6 en 8 werden ter af- doening aan den secretaris overgelaten voorstellen 12, 13, 14, 17 en 19 zijn aangehouden voor nader onderzoek. De rekening over het vorige jaar bedroeg in outvangst f 623,71 in uitgaaf 606,10, zoodat een batig slot is verkregen van f 17,61 het totale bedrag in de kas is f 617,89. king verraadde, jood te zijn, terwijl ook het ,/scha- cheren" geen schacheren genoemd kon worden. De pantomimes (pantomimes mag ik wel zeggen, wijl er twee voor een gegeven werden) boeiden de menigte zoozeer, dat zelfs in de voorste rijen de toeschouwers op banken en stoelen gingen staan, n toch niets van het schoone te verliezen. De algemeene indruk van het concert te Lams- waarde was dus meer dan bevredigend, zij overtrof veler verwachting. Er waren vele dorpelingen en bijna evenveel nieuwsgierigen uit de omliggende plaatsen in het schoollokaal samengestroomd en weinigen, wellicht geen enkele, gingen onvoldaan huiswaarts. Houtenisse, 3 Febr. Heden besteedde de land-^ bouwersvereeniging //Eigen Hulp" alhier de levering van 74,100 Kg. amoniak-superphosphaat en 69,600 Kg. chilisalpeter. Er was iugeschreven voor de superphosphaat door de heeren J. A. Pateer, te Hontenisse, voor f 8,87 Maatschappij tot verkoop van hulpmeststofFen, te Dordrecht, voor/" 8,67 en voor de chilisalpeter door de heeren J. F. Adri- aansens Pz., te Walsoorden, voor f 10,77P.G. Adriaausens, te Bergen op Zoom, voor f 10,72 en G. J. Crol Co., te Zwolle, voor 10,69, alles per 100 Kg. Aan de laagste iuschrijvers werd de levering gegund. St. Jansteeii. In den nacht van 2 op 3 dezer zijn er te Kapellebrug bij Andreas de Smet onge- veer 200 Kg. roode aardappels gestolen. De politie is de vermoedelijke dader, zekere Desire Huibbers vroeger alhier en thans te Kemseke (Belgie), op het spoor. A1 de meisjes op den na zijn sedert Mei, den datum van de opening der nonnenschool alhier, van de dorpsschool naar laatstgenoemde school verhuisd, waardoor het aantal onderwijzers over- compleet is. Biervliet, 5 Febr. Gisterenavond werd in de ruime neutrale bewaarschool door de rederijkers- kamer //Jacob van Lennep" opgevoerd „Selim de Negerslaaf". Dit tooneelstuk in 5 bedrijven, een der eerste van het sociaal-democratische repertoire, werd verdienstelijk gespeeld. Niets socialistisch bevat het stuk de zwarten haken naar en strijden voor de vrijheid. Ook ffDe Patienten," een blijspel in 3 bedrijven, liep vlug van stapel. Onze harmonie verleende op verdienstelijke wijze hare medewerking. Geen enkel plaatsje op beide rangen was onbezet. Borssele, 3 Febr. Door het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen polder Borssele, zijn heden aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk (raming f 31,521). Hiervoor hadden ingeschreven de heeren J. Roskam Cz., te Sliedrecht, voor 28,175 M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 27,780 en J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, voor 26,144. Behoudens nadere goedkeuring werd het werk aan den minsten inschrijver gegund. TER NEUZEN, 0 Februari 1894. Bij koninklijk besluit van 1 dezer is een pensioen verleend van f 183 aan den gewezen machinist bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, P. W. Erkelens. Heden namiddag, tusschen 1 en 2 ure, had op de Belgische stoomboot l'Avenir, in lossing met kolen aan het spoor alhier, een droevig ongeval plaats. Door het breken eener ketting van het hijschtoestel viel een schijf daarvan naar benedeu, die den aan de stoomlier werkzaam zijnden 14jarigen jongeling Abr. Scheele Rz. zoodanig aan het hoofd trof, dat hij, na in de ouderlijke woning te zijn overgebracht, korten tijd daarna overleed. Door het hulpkantoor te Overslag zijn de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van E. van Eetvelt, Gebr. Lippens, Moerbeke. Axel. Op de Internationale tentoonstelling van pluimgedierte te Rotterdam gehouden, behaalde onze stadgeuoot, de heer F. Dieleman, twee tweede prijzen en een eervolle vermelding met eene col- lectie duiven. stoppeldijk, 5 Febr. Zondag 4 dezer hebben zij, die het concert te Lamswaarde bijwoonden, kunnen genieten. Het programma, dat een viertal zangnummers, enkele voordrachten en twee blij- spelen, alsook eene pantomime aan wees, beloofde veel. De zang was goed en zou uitstekend geslaagd genoemd kunnen worden, wanneer op eene duidelijke uitspraak wat meer gelet ware. De voordrachten ,,'k Ben ook matroos geweest" en ,/Hannes de Klepperman" liepen flink van stapel. De laatste, eene komische scene van Abraham de Winter, had door den auteur zelve bezwaarlijk beter voorgedrageu kunnen worden. Het „Herhalings- onderwijs" eene samenspraak voor 4 personen was ook een lief nummer. Alleen werden door de ,/aspiranteD" op de vragen van den meester somwijlen de bijtende antwoorden wat al te bits gegeveu, waarom men haast meende te gelooven, dat de //doinme" jongens niet dom waren. De blijspelen, de hoofdnummers van het pro gramma, werden eveneens met gemak en juistheid uitgevoerd. In het eerste dezer nummers was echter de ,/losse" student niet los en vrij genoeg in zijne bewegingen, terwijl het stuk zelf door zijn plotseling einde eenige onvoldoendheid gaf. Van het stuk //de drie werkstakers" dient nog opgemerkt dat Mozes Slak, de jood, door geen enkele uitdruk- van justitie te Haarlem is aan de Gedempte Oudengracht RECHTSZAKEN. Arroiidissenieiits-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Febr. de volgende vounissen uitgesproken M. H., oud 23 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevan- genisstraf. A. C. R., oud 40 j., huisvrouw van C. K., koopvrouw te Boschkapelle, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. Men schrijft aan de N. R. Ct. Nadat eerst kort geleden door den Bond van suikerfabrikanten de prijs der beetwortelen is vast- gesteld op 10 per 1000 kilo, treft men in de nieuwsbladen reeds berichten aan van het contrac- teereu met de verbouwers tot levering tegen dien prijs. Deze mededeelingen zijn blijkbaar afkomstig van de agenten der fabrikanten, die daardoor de boeren trachten over te halen om zich te haasten, daar zij anders misschien te laat zouden komenom die reden vertellen zij in de eene provincie, dat hunne fabriek in eene andere reeds bijna de campagne heeft volgeteekend. En juist het tegendeel is waar zooals te begrijpen valt door den uiterst lagen prijs, die kan worden bedongen, zijn, behalve enkele bepaald naar een voorschot hunkerende landbouwers, de boeren over het algemeen volstrekt nog niet genegen zich te verbinden. De agenten daarentegen zijn ijveriger dan ooit in de weer sommigen hunuer komen thans in streken, waar hunne fabrieken vroeger nooit waren vertegen- woordigd en, hoewel de prijs overal dezelfde heet te zijn, worden zijdelings allerlei concessies in het vooruitzicht gesteld. Met zekerheid kan echter worden medegedeeld, dat in de groote bietenverbouwende streken in het zuiden van ons land nog nagenoeg niemand denkt om te contracteeren. Reeds hebben enkele Belgische fabrieken, niette- genstaande de groote transportkosten, hoogere prijzen geboden, en het is te verwachten dat de Nederlandsche vakgenooten hun voorbeeld wel zullen moeten volgen, willen zij zich eene voldoende hoeveelheid goede grondstof verzekeren, te eerder nog, omdat verschillende fabrieken voornemens zijn huune campagne uit te breiden. Door den officier in zijne woning aa aldaar aangehouden de veehandelaar B. G., verdacht van medeplichtigheid aan het uitgeven en verspreiden van valsche bankbiljetten. B. G staat als rijk bekend. De huiszoeking heeft vooralsnog niets opgeleverd, maar wordt voortgezet. Van de valsche biljetten, zijn er, behalve die in Leiden en Den Haag, ook nog outdekt in Rotterdam, Brussel en Parijs. De biljetten zijn zoo allerbe- driegelijkst nagemaakt dat de beambten van de Nederlandsehe Bank moeite hebben ze van echte te onderscheiden. Ook de firma Enschede in Haarlem, die gelijk men weet, de biljetten voor de Nederlandsche Bank drukt, heeft verklaard, dat haar nog nimmer zulk een goed gelukt vervalscht bankpapier onder de oogen was gekomen. Krausse heeft, volgens de Tel., zijn werkplaats op de Heerenmarkt met geen andere bedoeling opgericht dan om er valsch bankpapier te vervaar- digen. Sedert een half jaar was hij met de voorbereidende maatregelen begonuen en toen die achter den rug waren, viug nu vier wekeu geleden het eigenlijke vervaardigeu aan. Om daarin geheel vrij spel te hebben, heeft hij zijn eenigeu bediende vier wekeu vrijaf gegeven met behoud van salaris. Hij gaf voor dat er niet gewerkt kon worden omdat de waterleiding bevroren was, doch aan de justitie is gebleken, dat die leiding geen enkel oogenblik verstoord is geweest. De eerste biljetten zijn, zooals thans vaststaat, Maandag der vorige week uitgegeven. Op dien dag is ook de eerste medeplichtige (Rempt) gevat, Het eerste valsche bankbiljet, dat te Amsterdam werd ontdekt, werd door een dienstbode van zekere inrichting op het Rokin ter wisseling aangeboden in het wisselkantoor van Johannes Kramer Co., op den Vijgendam tegenover het Kommandantshuis De chef van de firma bemerkte onmiddellijk, dat het biljet niet geheel in orde was. Hij bekeek het eens nader en kreeg spoedig zekerheid, zoodat hij onmiddellijk de politie telefoneerde. Bij onder zoek bleek, dat de personen die het biljet in de bedoelde inrichting hadden uitgegeven, daar goede bekenden waren, zoodat de politie hen spoedig op het spoor was. Nader meldt men Weder zijn twee personen te Amsterdam arresteerd die betrokken uioeten zijn bij het ver spreiden der valsche bankbiljetten de kastelein A. Keese, wonende N.Z. Kolkhoek 26 en de makelaar in roerende ,eu onroerende goederen B Sinnige, Singel 522, een vriend van Krausse. In de werkplaats van Krausse aan de Heeren markt zijn in beslag genomen een photografietoestel, walsmachine en volledige drukinrichting. Naar wij veruemen bedraagt het juiste bedrag der nagemaakte bankbiljetten, die in een koffer door den hoofdinspecteur Batelt aan het station der Staatsspoor te Utrecht zijn in beslag genomeu 196,000. Aan de Nederlandsche Bank te Amsterdam werd Zaterdag een valsch bankbiljet van f 100 en aan de Associatie-Cassa een valsch biljet van f 300 aangeboden. Verscheidene bankiDstellingen te Amsterdam hebben haar kantoorloopers meegedeeld, dat de schade, veroorzaakt door outvangst van valsche bankbiljetten, op hen zal worden verhaald, te meer daar deze niet zoo heel moeielijk zijn te onder scheiden. De valsche bankbiljetten zijn aan alle vier kanten afgesneden de echte aan drie kanten geschept en slechts aan eene zijde afgesneden. Voor belanghebbenden zijn aan het hoofdbureau van politie aldaar van valschheid verdachte en in beslag genomen bankbiljetten te bezichtigen. Het N. v. d. D. meldt nog 't volgende Maandagmorgen om half elf zijn Krausse, Van Liemt, Frey, Thumm en Sinnige, alien geboeid, met den gevangenwagen naar Krausse's atelier op den Heerenmarkt gebracht om daar aan de justitie, vertegenwoordigd door den Offic. van just. Mr. Ort, den substituut-officier Mr. Regout en den rechter- commissaris Mr. Coninck Westenberg, de noodige aanwijzigingen te doen omtrent de vervaardiging van de biljetten. Als beeedigde deskundigen werd de justitie hierbij bijgestaan door de heeren Jean Stam, verbonden aan de inrichting van de firma Roeloffzen en Hiibner, en E. Fischel Jr., Gelder- sche kade, alhier. Het voorkomen van den gevangenwagen deed voor het huis zoo een groote menschenmassa samen- stroomen, dat de straat voor het huis in een breeden kring door politie-agenten moest worden afgezet. Het onderzoek duurde tot bij half drie. Toen kwam de gevangenwagen weder voor en werden de arrestanten naar de celgevangenis teruggebracht Zij hebben der justitie zonder achterhoudendheid volledige inlichtingen verstrekt. Na het vertrek van de justitie en de gevangenen werden de gebruikte werktuigenpersen, chemi- calien enz. afgeladen en op een groote vrachtwagen naar de griffie van de rechtbank overgebracht om in de zaak te dienen als bewijsstukken Nog lang werd dit alles door een belangstellende menigte gadeslageu Gisterenmorgen werd het publiek in de gelegen- heid gesteld op het hoofdbureau van politie in de Spinhuissteeg de valsche biljetten te komen be zichtigen. Den geheelen morgen reeds maakten de belangstellenden queue op de trappen en in de vestibule en werden bij groepen van 6 of 8 personen binuen gelaten op kamer 14. Op een lafeltje lagen 3 biljetten van f 100, f 200 en f 300 elk. Deze biljetten waren, evenals de andere die wij zagen, zeer mooi gemaakt, al zou naar onze meaning iemand, die ook maar een oogenblik twijfelde, onmiddellijk de vervalsching ontdekken. Immers de ondergronden van de gravure (bij de echte biljetten kcperets) waren nevelachtig of verward, en sommige donkere partijen van de oorspronkelijke teekening op het namaaksel nog verzwaard, wat een deskundige in ons gezelschap als een bewijs aanmerkte, dat hier de photographie van dienst was geweest. Dezelfde hield het proeede beslist voor photo lithographic, in tegenstelling dus met de meening van andereu, die ook'volgens het bovenstaande van photo-zincographie spreken. Een bewijs altoos dat de kenmerken van beide procedd's niet zoo ge- makkelijk zijn te onderkennen. De biljetten op het politie-bureau droegeu het watermerk of een welgeiukten namaak daarvan, en wel de woorden ,/De Nederlandsche Bank". Zij misteu echter de cijfers 100, 200, 300, welke (vele mensehen hebben het nooit opgemerkt) als watermerk aan beide zijden van elk biljet de woorden aangeven. Een belangstellende, die ook heden het politic- bureau bezocht, verzocht ons mede te deelen, dat het gemis van deze cijfers in watermerk het beste kenteeken zou zijn om de valsche te ontdekken. Dit is echter niet het geval, want ontbraken de bedoelde cijfers op de aan het hoofdbureau vertoonde exemplaren op andere valsche komen ze wel degelijk voor. Dal de vrieuden niet altijd even precies elkaars gangen konden nagaan blijkt uit het volgende. Krausse komt eenige dagen voordat het eerste valsche bankbiljet ontdekt was in den sigarenwinkel van Weinthal op den fleiligenweg, om sigaren te koopen. Hij had op dat oogenblik cog al veel klein bankpapier (echt) in zijn portefeuille, weuschte daarvoor om welke reden is niet bekend, maar doet er ook niet toe een biljet van f 100 te De sigarenhandelaar voldeed aan zijn weusch en legde een biljet op de toonbank. Krausse ziet echter, dat het biljet er een is //Van zijn eigen maaksel" en komt toen natuurlijk op zijn begeerte om het geld ingewisseld te krijgen terug. Kort daarna bleek, dat het valsche biljet even vdor Krausse's komst den sigareuhandelaar door een langen man waarschijnlijk Frey in de handen was gespeeld. Vrijdag vergaderde te Utrecht de Coramissie van onderzoek inzake Neerbosch tot vaststelling van haar rapport. De mededeeling van de resultaten waartoe het onderzoek der commissie heeft geleid, moet wachten op de verschijning van het rapport in druk. De commissie schijnt zich dus niet gerechtigd te achten om, in afwachting dit het rapport ver- schijnen zal wat blijkens de door den uitgever rondgezonden inteekeubiljetten tegen einde Februari het geval zal zijn tegemoet te komen aan de verklaarbare en rechtmatige belangstelling van het publiek om eiudelijk, na maanden iets te vernemen omtrent het onderzoek, dat door onpartijdige en betrouwbare personen naar den toestand in Neerbosch is iugesteld. Wij betreuren dat allermeest om de in de laatste maanden zoo veel besproken instelling zelve, die er het grootste belaug bij heeft, dat de openbare meeuing niet langer eenzijdig worde in- gelicht en dat het publiek in staat worde gesteld waarheid van logen en verdichting te onderscheiden. Wij kunnen niet verhelen, dat door de geheirn- zinnigheid, waarmede de commissie haren arbeid nog gedurende een gansche maaud meent te moeten omgeven, het opeub.iar belang niet wordt gedieud. U. D. Te Yianen heeft zekere P. M., die lijdende is aan epileptische toevallen, Zaterdagnacht, in een vlaag van verstandsverbijstering, zijne vrouw met een hamer op het hoofd geslagen en haar daarna met een mes doodelijk verwond. De noodlottige daad werd eerst in den loop van den dag outdekt. Toen, in tegenwoordigheid van de politie, bij hem de deur geopeud werd, vond men ook M. in zijn bloed banende. Ook hij had aan den hals zich ernstig verwond. Terstond werd om heelkuudige hulp uitgezonden, ook naar Dr. C. M. Snellen, uit Vreeswijk. De ongelukkige werd verbonden en langs kunstmatigen weg in staat gesteld adem te halen, en wel door het inbrengen van een buisje in de luchtpijp. Eeu aantal jaren geleden heeft deze P. M. zich ook op soortgelijke wijze van het leven willen berooven. Teugevolge van het groote bloedverlies, zou hij toen zeker bezweken zijndoch dokter Teljer, uit Yreeswijk, wiens hulp toen ook was ingeroepen, wist hem nog in het leven te behouden, door eene groote hoeveelheid bloed van zijn zoon in zijne aderen over te brengen. I N G E Z O N D E N STURREK. Mynheer de Redact eur I Er is in den laatsten tijd in uw veel golezon blad, zooveel geschreven over verschillende zaken. Ik heb daarin onder anderen gelezen, dat Ministers niet juist de raeest bevoogde porsonen zouden zijn om over het al of niet met de wet in strijd zijn eener verordening te oordeelen, over de recht- spraak van kantonrechters als waarborg tegen willekour van Gemeentebesturenover verordeningen, meer speciaal de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2