Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. PliBLICATIE. No. 2997. Zaterdag 27 Januari 1894. A 34e Jaargang. Het verzamelde STRAAT\ UIL, Bene parti j losse GR0ND, De club der inisdadigsters. Binnenland. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. FEUILLETON tfToegestaan," zeide zij daarop, ,/maar op voor- EINDE. TER NIliMSCRE COIIRANT. ABONNEMENTt Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushoaders. Hit biad verscliijnt llinnlas- en Vrijdagavonrt nltgevei ilen ADVERTENTlSN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermin derden prijs. V A M E A M D E te Ter A'enien. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLA.G, zullen ten overstaan van den Burgemeester dier gemeente, op Diusdag den 30 Januari 1894, des voormiddags te 9 uren, in het openbaar verkoopen liggende aan de slachtplaats. liggende aan den Reuzenhoekschen-, Axelschen- en Ter Neuzenschen weg. Te vergaderen aan de slachtplaats. Zaamslag, 19 Januari 1894. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. De afvaardigiug van zijn vleugeladjudant Von Moltke door den keizer van Duitschland, opeigen initiatief naar Fried richsruhe, zal ons een verbeterde eD zoo mogelijk veel vermeerderde nieuwe editie geven van 't geen in 't najaar van 1893 is geschied naar aanleidirig van keizer Wilhelm's schrijven aan vojst Bismarck. Toen is de oud-kanselier te Kissingen zeer ernstig ongesleld geweest en de weinige woorden tusschen den jongen heerscber van Duitschland en den eersten ambtenaar van diens grootvader en vader gewisseld, hebben dagen en wekenlang de opeubare meaning beziggehouden artikelen, vele kolomen druks beslaande en voor- spellingeu van den meest gewaagden aard, volgden elkaar op. Bismarck-vereerders zagen in hun ver- beelding Von Caprivi reeds tot ontslag genoopt en den ouden leider van Duitschlands binnen- en buiten- landsche politiek stelden zij zich voor als mentor en raadsman tronend naast Wilhelin II. Niets van dat alles is er geschied, 'tis alles bij 'toude gebleven Bismarck is, toen zijn toestand het ge- doogde, naar Friedrichsruhe gereisd en Wilhelm II heeft zijn daad een uiting wel van politiek overleg, meer dan van persoonlijke edelmoedigheid door geen tweedelaten volgen, welkekan doen besluiten tot Bismarck's herstel in eer er, aanzien en de verwijdering van zijn opvolger. Toen woonde graaf Herbert, Bismarck's oudste zoon, het ordefeest ten 2) De lichten werden plotseling weer lager gedraaid en slechis een lamp braudde helder op een rond, ingelegd tafel'je, dat naast een bed stond. »U ziet," flnisterde de gesluierde dame, »wat u te wachten staat, zoo u weigert te doen waarvoor u hier gebracht zijt. Op dat bed ligt een raeisje. Zij heeft het ongeluk gehad, een kogel in haar borst te krijgen. Nu zal het uw werk zijn om er den kogel zoo voorzichtig mogelijk uit te balen. Daarna moet u uitvoerige instructies opschrijven, hoe de wond verder behandeld moet worden, ant- woord geven op eenige vragen, die u zullen worden gedaan, en als uw werk is afgeloopen en u hebt uw honorarium ontvangen, dan zult u weer naar huis gebracht worden. Ik geloof niet, dat het noodig is, u het stilzwijgen op te leggen omtrent het werk van dezen avond. Wanneer u ooit ont- bullen zoudt, wat n hier hebt gedaan, of de politie op ons spoor zoudt brengen, zou uw leven er mede gemoeid zijn. Wij hebben de middelen om ons te wreken. Kom Zij bracht mij bij het bed. In mijn geheele practijk had ik nog nooit zoo'n schoon wezen gezien, als nu voor mij lag. Zij lag op haar rug, met haar armen boven haar hoofdhaar gouden haar lag weelderig op het kussen. Ik kan geen be- schrijving geven van haar gelaathet zou een dwaasheid zijn, dit te beproeven. Het was zoo volmaakt, als een menschelijk gelaat zijn kan. Haar huid was zoo zacht als fluweel. Zij zag bleek in het zachte licht van de lamp zou men haar voor een door een meesterhand gebeiteld beeld van een god- paleize bij en de keizer negeerde hem, toevallig of met opzet. Dat was vd(5r enkele dagen en Maandag 11. kwam 's keizers adjudant Von Moltke te Friedrichsruhe en overhandigde vorst Bismarck een keizerlijk schrijven, waarin de vorst, onder toezending van een flesch ouden wijn, wordt geluk- gewenscht met zijn genezing van de influenza. Dat graaf Moltke's middags een rijtoertje maakte met den vorst, is slechts in zoover belangrijk, als daaruit valt op te maken, dat Bismarck inderdaad hersteld is een omstandigheid, die de geruchten, dat hij den Keizer persoonlijk zijn dank zal komen betuigen (men zegt op 's Keizers verjaardag, Zaterdag a. s.) niet beslist onwaarschijnlijk maakt. Over dezen gunstigen ommekeer moet elkeen zich verheugen, doch dat Caprivi daarom reden zou hebben tot ontevredenheid en reeds zou moeten arijpen naar zijn portefeuille om die ter beschikkmg te stellen van den Keizer, is een bloot vermoeden zonder bepaalden grond. Gelegenheid tot fantaseeren is er nu anders weer voor vele dagen achtereen Een triomftocht zal Bismarck s bezoek aan den Keizer in de boofdstad des rijks zeker zijn, doch 't is al te gewaagd om er uit te distilleeren een algeheelen terugkeer tot het oude, tot de menschen en tot de toestanden van voor enkele jaren Het feit, dat de geruchten, eerst van een moord op den ex-Koning Milan van Servie, daarna op den jongen Alexander I, zoo spoedig en zoo gereedelijk hun weg hebben gevonden door het grootste deel der Europeesche pers, mag wel als bewijs gelden, hoe met de toestanden in dien Balkanstaat vertrouwden, de zaken opnemen, hoe du eigenlijk alles mogelijk wordt geacht. De geruchten zijn gebleken onjuist te zijn er is te Belgrado tot dusver niets geschied, noch tegen den persoon van den Koning, noch tegen zijn vader, dat reden geeft tot ongerustheid, hoewel de radicalen en voornamelijk de linkervleugel der partij, met de boerentribunen Djuritsch en Ranko Iaitschitsch als leiders, over Milan's aanwezigheid op Servischen bodem zeer ontstemd zijn. De aanwezigheid van den man, die van zijn staatsburgerschap indertijd plechtig afstand heeft gedaan tegen flinke betaling, is niet het gevolg van van een plotselinge wanboop van den jongen Koning, die, teu einde raad, naar Parijs zou hebben getelegrafeerd de berichten van crisissen hebben reeds weken geduurd en wel werden ze telkens van officieuse zijde tegengesproken, maar laug- zamerhand kreeg men toch de zekerheid, dat er heid hebben kunnen houden. Zij verdroeg de operatie kalm en geduldig en kermde bijna niet. Ik geloof waarlijk, dat ik van ons tweeen het meest leed ik moest eerst diep peilen eer ik den kogel vond ik gevoelde hoe haar prachtig lichaam rilde een lichte kreet ontsnapte haar lippen, meer niet. roen ik mijn task volbracht had, onderzocht ik de wond en na gedaan te hebben wat gedaan moest worden, werd ik met den zoetsten glimlach beloond, die ooit het gelaat eener schoone vrouw ver- helderde. De gesluierde dame bracht mij papier, inkt en een pen, en nu schreef ik uitvoerige instructies op ik stelde nu werkelijk veel belang in mijn bekoor- lijke patiente hoe de wond behandeld moest worden, wat haar didet moest zijn, enz. Onder aan het papier schreef ik deze woorden „Indien zich eenige gevaarlijke symptomen voordoen, aarzel dan niet mijn hulp in te roepen. Uw geheim is veilig bij mij, nu en altijd dr. J. S. „U hebt uw werk goed verricht, dokter, en daarvoor dank ik u ja, ik zou u wel bijna om den hals kunnen vallen en u kussen. Zij is mijn eenig kind en u kunt u misschien voorstellen, hoe lief ik haar heb." Me vrouw," zeide ik, „dit is al een zeer vreemde visite voor mij geweest. Ik weet niet, wie u zijt maar ik ben verheugd, dat ik een dienst heb kunnen bewijzen aan het bekoorlijke wezen, dat u uw dochter noemt. Een verzoek zou ik u evenwel gaarne willen doen." „En dat is „Laat ik haar een kus mogen geven." De dame zweeg een oogenblik. Ik zag haar boezem hijgen en haar donkere oogen door haar voile heen vonken schieten. in Sjrvie iets ernstigs gaande was, heel wat ernstiger dan een gewone verandering van regeering, hoewel aan een dynastie-crisis niemand dacht. Koning Milan, de booze geest der radicalen, heeft van de Lichtstad aan de Seine uit den loop der dingen met gespannen aandacht gevolgd, hij was dus op alles voorbereid en op den eersten weuk uit Bel grado, heeft hij zich op reis begeven. Practische, tastbare resultaten zijn er van zijn optreden nog niet te vermeldenzijn poging om tusschen de veelvermogende radicalen in den jongen Koning een accoord te treffen, is mislukt door de houding van eerstgenoemdenook van een coalitie-kabinet uit de vooruitstrevenden en de liberalen kan niets komen door den onwil van Novakovitch en Gara- schanin en zoo heeft de Koning met de vorming van een nieuw bewind moeten belasten den nog altijd in staat veil beschuldiging verkeerenden Avakoumovitscb, dien hij bij zijn ontvangst voor- stelde „een sluier te werpen over den 13™ April 1893." Zoo zal nu getracht worden een liberale regeering saam te stellen er iets goeds mee tot stand te brengen. Hervormingen op politiek en op economisch gebied zijn dringend noodig. Het aan de Koningin-Regentes gericht verzoek- schrift van gemeentesecretarissen, waarin wordt verzocht, dat bij de herziening der gemeentewet bepalingen zullen worden opgenomen, die tot verbetering der positie van den gemeentesecretaris kunnen leiden, is door 354 gemeentesecretarissen onderteekend. Naar men verneemt, heeft de Minister van biunenl. zaken een uitnoodiging gericht tot Gedepu- teerde Staten der verschillende provincien om daarbij vermelde gegevens bijeen te brengen ten einde te kunnen nag i an of en in hoever het mogelijk is, doeltreffende bepalingen in het leven te roepen tot vastelling van algemeene regelen voor een billijke regeling van de jaarwedden der onder- wijzers bij het lager onderwijs. Het ministerie van opeubare werken in Pruisen heeft den heer S. Hameliuk, directeur der Neder- landsche Tramweg-maatschappij, uitgenoodigd om gegevens te verstrekken aangaande de tramwegen in ons land. Het aangekondigd wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wet op de personeele waarde, dat u het snel doet en zonder dat de anderen het zien." Ik keerde naar het bed terug, oogenschijnlijk om nog eens te zien, of alles wel in orde was. Ik bracht mij oor bij haar gelaat, als om naar baar ademhaling te luisteren. Toen raakteu mijne lippen een oogenblik haar wang aan. Ik keerde mij om en zag de gesluierde dame voor mij staan, gereed mij den blinddoek weder oin te doen. ,Is het noodig vroeg ik. „Ja, het moet," antwoordde zij. Ik onderwierp mij er aan en werd geblindoekt, maar mijn handen bleven vrij. „Hier is uw honorarium duizend gulden,' zei de gesluierde dame. i/ Duizend guldenriep ik uit, //dat is te veel 1" ,/Neen, het is niet te veel. En nu, ga. Denk er om u is niet door een eed gebonden, maar geen woord aan iemand ter wereld van wat u gedaan hebt, of Het zou mij spijten, zoo ik uw vijandin moest worden." „Mevrouw, ik zwijg als het graf," Mijn terugreis behoef ik niet te beschrijven. Ik werd alleen in het vreemdsoortig rijtuig naar huis gereden. Oude menschen zullen zich nog de verbazing herinneren, die te weeg is gebracht door de ontdek- king door de politie van een vereeniging van iubreeksters. Alle couranten zijn er destijds vol van geweest. De bende plnnderde, in rnannen- kleeding vermond, alle deftige huizen, waar zij maar toegang kon verkrijgen. Slechts twee of drie van de bende heeft men kunnen arresteeren belasting is in druk verschenen. Het draagt, in afwachting eener volledige herziening een voorloopig karakter, met handhaving van de grondslageu der bestaande belasting. De plaatselijke financien blijven voor het oogen blik ongedeerd, zoodat in de eerste plaats wordt voorgesteld aftrek wegens talrijkheid van het gezin in dier voege te verleenen, dat het „totaal van den aanslag" op het kohier, de opcenten daaronder begrepen, met een zekere som verminderd wordt. De maatregel zal alleen worden toegepast op hunrwaarden beneden f 500, welk cijfer slechts in de drie gemeenten met eene kom van 36000 tot 48000 zielen (Arnhem, Leiden, Haarlem), tot 600, en in de vijf gemeenten met eene kom van 48000 zielen en meer (Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Groningen) tot 700 stijgt. Als leden van het gezin komen in aanmerking de echtgenoot van den belastingpliehtige, de personeu die sedert eeu vol jaar met hem samenwonen en hem of zijne echtgenoote in den eersten, tweeden of derden graad van verwantschap bestaande pupillen die sedert een vol jaar bij heminwonen; de eenige inwonende vrouwelijke dienstbode van den belastingpliehtige, indien hij (of zij) weduwnaar of weduwe is. De reductie zal, naar het ontwerp, 12* pCt. per hoofd bedragen, behoudens het hierna te noemen maximum. Dientengevolge zal een gehuwd man met 5 inwonende kinderen een aftrek genieten van 75 pCt. van hetgeen hij in hoofdsom wegens den grondslag der huurwaarde verschuldigd is. De korting zal dus bedragen bij een huurwaarde van 100, f 3,75 200, f 7,50300,/ll,25; 400, 15,00 500, 18,75, en bij een huur waarde van f 600, f 22,50. Daardoor zal de schatkist een offer brengen van 1,468,000. Voor de vermindering zullen niet meer dan 6 leden van het gezin in aanmerking komen. Blijkt het maximum minder dan 5 te zijn, dan zal het wellicht mogelijk wezen de maximum—bepaling te doen vervallen. De belasting op deuren en vensters zal worden afgeschaft voor de aanslagen, waaraan onder de bestaande wet eene remissie van 2 of l/s wordt toegekend. Zoodoende zou de belasting op deuren en vensters verdwijnen voor 263,680 belasting- plichtingen, van welke thans 149,771 twee-, 113,909 een-derde remissie genieten. En voorts wordt een bejaarde vrouw en twee jongerede rest ontsnapte en de gevaugenen wareu door niets er toe te bewegen om haar meedeplichtigen te verraden. Men zei, dat de bejaarde vrouw, die gearresteerd was, tot een adellijke familie behoorde, en men hield het er voor, dat zij het hoofd der bende was. Op den dag van de zitting begaf ik mij naar het gerechtshof, want een sterk vermoeden had zich van mij meester gemaakt, dat mijn zonderling avoutuur van eenige jaren geleden in eenig verband zou kunnen staan met deze vrouwelijke misdadigers. Toen de gevanger.en binnen werden gebracht, her- kende ik onmiddelijk de gestalte van de geslui erde dame. Toen zij haar blik door de zaal liet rondweiden, herkende zij mij. Zij glimlachte en wierp mij een kushand toe. Dit werd evenwel zoo ongemerkt gedaan, dat zelf de loerende verslaggevers het niet zagen en dus eeu belangrijk bericht misteu voor hun millioenen lezers van den volgenden dag. Zij en hare twee medeplichtigen werden tot langjarige gevangenisstraf veroordeeld. Dikwijls heb ik mij afgevraagd, wat er toch wel geworden is van het schoone meisje, wier wang mijn lippen voor de eerste en tevens voor de laatste maal hadden aangeraakt. Is zij aan haar wond gestorven Als zij nog leeft, zal zij dan lezen wat ik hier geschreven heb Indien zij mijn verhaal leest, wil ik hopen, dat zij het mij vergeve, dat ik nu voor het publiek open leg wat zoovele jaren in mijn borst is opgesloten geweest, daar mijn onbescheidenheid toch geen nadeel meer xan berokkenen aan de misdadigsters, die haar onvrou- welijk bedrijf lauger dan een kwart eeuw hebben gedreven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1