Gemengde berichten. zoeken zelfs geen werk en vergrooten het getal werkloozen. p Bedoelde burgemeesters geven in overweging, om aan miliciens een zoodanig langdurig verlof niet anders te* verleenen, dan na gehoord ad vies van bet hoofd der gemeente, vanwaar die miliciens herkomstig zijn. —"In de St. Ct. brengt de Minister vanfinan- cien opnieuw ter algemeene kennis dat als kantoren, waar de Nederlandsche bronzen pasmunt, mits voor niet minder dan tien gulden in de muntsoort worde aangeboden, tegeu standpenniugen inwissel- baar is, zijn aangewezen a. de Nederlandsche bank te Amsterdam b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der dir. bel. en der dir. bel. en acc. in de provincie Zeeland Axel, Breskens, Colijnsplaat, Goes, 's Gravenpolder, llans- weert, Heinkeuszand, Honteuisse, Hulst, St, Maar- tensdijk, Ter Neuzen, Tholen, Vlissingen (dir. bel.,) IJzendijke en d. het kantoor der reg. en dom. te Oostburg. De gemeentebesturen van Schiedam, Sliedrecht, Middelharnis, Zuidbroek en Waspik hebben adressen bij de Tweede Kamer ingediend, verzoekende aan- neming der motie van de heeren Beelaerts van Blokland c. a. tot wettelijke invoering van den Midden—Europeeschen tijd in Nederland. Een adres van dezelfde strekking werd ook door de Kamer van Koophandel van Roermond verzonden. De ijsgang kau te Rotterdam als geeindigd beschouwd worden. Het eerste sleepschip na dezen winter is Zondag te Hansweert van Dordrecht aangekomen en naar Antwerpen opgesleept. TER NEIJZEN, 33 Januari 1804. De heer R. van der Welle te Kampen, heeft de benoeming tot hoofd der Christelijke school te Grijpskerke aatigenomen. Axel, 23 Jan. Heden werd alhier door de Maatschappij „Vooruitgaug is ons streven" aan'oe- steed de levering van 295,200 kg. kunstmest en 54,000 kg. chilisalpeter. Yoor de kunstmest werd het laagst ingeschreven door den heer Standaert, te Balgerhoecke, voor f 8,64 en voor de chilisalpeter door den heer Adriaausens, te Bergen op Zoom, voor f 10,63. Alles per 100 kg. Sas vail Gent. Eenigen tijd geleden melden wij dat de marechaussee Van Damme alhier, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken was. Het blijkt thans dat de man goed en wel in Noord-Amerika is aangekomen. Hulst. Den 22 Januari 11. mocht de Eerw. zuster Felicitas, mejuffr. Helena van Aart, het feest vieren, dat zij 50 jaar Religieuse is en er 36 jaar van in Hulst heeft doorgebracht als onderwijzeres in de bewaarschool. Moge zij nog menig jaar als zoodanig werkzaam wezen, is voorzeker de wensch van vele ouders. In de bewaarschool vierden dien dag dekleinen dan ook druk feest. Onthaald op koeken brachten zij den dag door met zingen en spelen. Van wege der kleinen ontving de jubilaris een prachtig Mariabeeld. Boscllkupelle, 20 Jan. Gisteren had alhier de installatie plaats van ODzen nieuwen Burgemeester. Des morgens in alle vroegte was iedereen in de weer 't zijne er toe bij te dragen om het feest naar krachten op te lnisteren. Al was het weer droevig, later zelfs zeer ongunstig, aan belangstelling die van oprechte genegenheid getuigde voor den nieuwen Burgervader ontbrak het niet. Kanonschoten gaven den ingezetenen een teeken zich gereed te houden ZEd. eene waardige ontvangst te bereiden, en ziet. van elk huis wappert de driekleur, eerepoorten met passende opschriften verrezen als bij tooverslag uit den grond. Eene prachtige cavalcade ouder aanvoering van den commandant J. van der Wielen, reed den Burgemeester te gemoet. In Snellen draf brengt de ordonnance het bericht der komst van den EdelAchtbaren. De Harmonie van Stoppeldijk onder directie van haar waardigen kapelineester GStroecken, laat haar vreugdelied en welkomstgroet weerklinken. Ja, waarlijk de stoet was schoon. Een schip met zwellende zeilen, Demand met flinke, krachtige schippersgezellen, in hunne eigenaardige, kenmer- kende dracht, die toonden ook buiten het element ffrecht door zee" te kunnen varen, trok inede aan het hoofd eener talrijke menigte. Om 12 uur liet de torenklok hare tonen weer- galmen en de nieuwbenoemde deed in gezelschap van den oud-burgemeester zijne intrede in ons dorp, waar hij werd opgewacht door de leden van den gemeenteraad. De heer P. de Rooy, tungd burgemeester, heette Z.E.A. onder hartelijke woorden welkom, waarop de stoet zich naar het gemeente- huis begaf. Ik meen de tolk der ingezetenen van Bosch- kapelle te zijn, door te verklaren, dat onze Burge meester zich reeds eene plaats in aller hart heeft veroverd, want niemand heeft zich onbetuigd gelaten Z.E.A. eene welkomme ontvangst te bereiden. Ilulde daarotn onzen Burgervader, eere de inwo- ners van Boschkapelle, eere vooral onze wakkere schippers, eere de cavalcade, eere het Harmonie- gezelschap van Stoppeldijk. Cadzand. Het beroep door de Ned. Herv. ge meente alhier op den heer F. Breen, candidaat te Nieuwer-Amstel uitgebracht, is door dezen aan- genomen. rechtSzaken. Op vordering van den Officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg is door den rechter-commissaris bij genoemde rechtbank een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen P. H., oud 24 j., arbeider te Stoppeldijk, ter zake van het opzettelijk afleggen eener valsche ver- klaring onder eede ten nadeele van eenen beklaagde en is tengevolge daarvan naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. ,/Het is een schurkachtig complot," riep ik woedend uit, ,waarin een fatsoenlijk man van mijn beroep niet meegesleept mag worden." ,/U zal niets anders gevraagd worden dan uw beroep uit te oefenen, waarvoor u ruimschoots betaald zult worden," antwoordde de dame. „Waarom sleept ge mij zoo'n eind weg? Waarom hebt u mij als uw werktuig uitgekozen Hadt u niet een anderen dokter kunnen nemeu, die dichter bij u in de buurt wooDt Dat is onze zaak. Wij hebben u uitgekozen." wMaar hoe kent u mij hoe zijt u aan mijn naam gekomen „Wij hebben artikelen van u in de courant gelezen en hebben een hoogen dunk van uwe vaardigheid." Ik schold mij zelf uit voor een ezel, dat ik in de courant had geschreven. Als dit de beroemd- heid was, die ik kreeg doordat mijn naam wijd en zijd bekend was, ware het beter voor mij geweest, zoo ik voor eeuwig on bekend was gebleven. Het rijtuig hield wederom stil. Ik hoorde het portier open maken en de twee mannen stegen uit. Plotseling hoorde ik een zware ademhaling aan mijn oor en de dame fluisterde mij toe naar het mij voorkwam, ditmaal minder hard. Dokter, ik verzoek u, geen stoornis te verwekken. Zoo lang ge u bedaard houdt en doet wat van u wordt verlangd, zoo lang hebt u niets te vreezen zal er geen haar op uw hoofd gekrenkt worden. Maar als u weigert, sta ik niet voor de gevolgen in. U bevindt u in wanhopige handen, die geen tegenstand zullen dulden. Ik verzoek u, geen vragen te doen als u doet wat er van u gevraagd wordt, zal u dat nimmer spijten. Denk er om I" Dit alles werd snel gezegd. De mond van de dame was vlak bij mijn oor, ik kon haar warmen adem voelen, terwijl zij sprak. De laatste woorden klonken duidelijk en bijna teeder, naar het mij Zondagavond tusschen half uegen en negen uur zijn te Middelburg op vier verschillende plaatsen, door middel van straatkeien, glasruiten ingesmeten. De daders, verinoedelijk opgeschoten jongens, zijn nog niet opgespoord. In de maand Februari a. s. zal te Zierikzee, wegens boedelscheiding, publiek worden verkocht, de in voile werking zijnde zoutziederij de Leije Keet aldaar, met heerenhuis en verdere aanhoorig- heden. In de afgeloopen week hebben zich te Rotter dam 48 nieuwe gevallen van pokkeu voorgedaan. Dikwijls wordt er terecht geklaagd over het onsolied bouwen in onze lijd. Maar ook hier geldt heter is niets nieuws onder de zon. Ook voor dertig en meer jaren wist men bij het bouwen te knoeien. Het bleek dan ook dezer dagen, dat een aantal zoogenaamde houten pilaren in het voorkwam. Daarop verliet zij het rijtuig en hoorde ik het bevel „Sta op, dokter geef mij uw hand." Ik stond op en strekte mijn gebonden handen uit, die door iemand werden gegrepen. Ik werd nu over een grindpad geleid en mijn neus zeide mij, dat er struiken en boomen dicht bij mij waren. Nu werd mij gezegd, dat ik voorzichtig moest zijn, daar wij een trap op moesten. De stem, die mij dit zeide, was niet die van de dame, die mij had afgehaald, maar toch was het een vrouwenstem. Wij liepen twintig treden op en toen viug ik een glimp van licht op door den over mijn oogen gebonden zakdoek heen, en hoorde ik een deur voorzichtig sluiten en wist ik, dat ik gevangen was in een huis of een gebouw en overgeleverd aan de genade van mijn ontvoerders. Ik werd nu over een steenen vioer geleid en in een met een tapijt beiegd vertrek gelaten wederom hoorde ik de deur achter mij sluiten en de sleutel werd in het slot omgedraaid. Nu liet de hand, die mij geleid had, mij los. De blinddoek werd voorzichtig van mijn hoofd losgemaakt en mijn handen werden ontboeid. In het eerst zag ik niets anders, dan dat ik mij in een groote, prachtig gemeubileerde slaapkamer bevond, die schemerachtig verlicht werdmij werd dan ook niet meer tijd gelaten dan om een enkelen, Snellen blik te werpen. Daarop stond de gesluierde dame plotseling naast mij en fluisterde mij in „Kijk rond Op dat oogenblik werden alle lichten opgedraaid. Ik keek om mij heen en mijn hart hield bijna op met kloppen. Ruim twintig gernas- kerde gestalten in mannenkleeren stonden geen tien pas van mij af, in een halven cirkel, den rechter arm uitgestrekt, en pistolen in de hand, alle gericht op mijn hoofd, twintig pistolen om op mij vureu, indieu ik mij weerspaunig betoonde. voormalige postkantoor te Amsterdam bestaan uit bepleisterde latten, opgevuld met krullen enz. Bij den Vrijdag gohouden gerechtelijken ver- koop in het faillissement van K. Feringa, in 't Alteveer, gem. Onstwedde, hebben oproerige too- neelen plaats gehad. Toen de verkoop zou begin nen, waren er wel lief hebbers van de omliggende plaatsen opgekomen, maar, daar een aantal socialisten zieh van het terrein had meester gemaakt, durfde nie mand een bod doen. De geheele verkoop bracht dan ook slechts enkela guldens op en de vader van den gefailleerde werd kooper van alles. Na afloop verzamelden zich de meesten in het huis van F. en kregeu de socialisten van Onstwedde en de Pekela's zoo'n hevigen twist, dat, vdor de politie te hulp kon koraen, er in het huis geen ruil meer heel bleef, velen messteken ontvingen en de revolverkogels in den zolder zaten. 't Was een forineele veldslag geworden, waarbij zekere K. Drenth en B. Spelde ernstige wonden hebben bekomen. Een man te Udenhout, die vroeger wegens krankzinnigheid eenigen tijd op Voorburg had doorgebracht, heeft Donderdag een pistoolschot gelost op een bejaarde vrouw. Volgens algemeen gevoelen heeft de man in een vlaag van waanzin gehandeld. Als gewoonlij't met garen en band rondventende, kwam hij bij de bewuste vrouw en vroeg haar, of zij geen brief je van bem ontvangen had. Op het ontkennend antwoord loste hij h bout portant een pistoolschot op haar, de kogel drong het voorhoofd binnen, en de ongelukkige stortte doodelijk gewond neer. De man ging vervolgens weder rustig zijn waar venten, totdat hij door een marechaussee werd aangehouden. In de kazerne van het instructie-bataljon te Kampen verdweuen onderscheiden voorwerpen. Handschoenen, portemounaies met geld en andere voorwerpen werden telkens vermist. Men vermeent nu den vermoedelijken dader ontdekt te hebben eenen der volontairs. Bij onderzoek vond men paar bos allerhande sleutels en een kleiu dieveulantaarntje in ziju bezit. De Zaak is in onderzoek en reeds zijn eeuige getuigen verhoord geworden. Een handelsreiziger te Zevenbergen de heer C. H. de Keyzer heeft Zaterdag op den spoortrein eene daad van zelfopoffering verricht, zoowel voor zijne medereizigers als voordespoorweg-maatschappij. Het voorval geschiedde met den trein, welke des morgens te 7,45 uit Hasselt vertrekt. Even voorbij het station Wijchmaal bespeurde hij dat het rijtuig een verdacht gerammel maakte doch niet ernstig genoeg om de noodrem over te halen. Tot aan het station Exel ging het vrij wel, doch tusschen de stations Exel en Neerpelt werd de toestand zoodanig dat (na herhaald seinen paedagogische kwestie enz. werden sub-commissieu benoemd, en het spreekt vanzelf, dat die commissien niet alle op den zelfden tijd gereed waren. Eerstdaags wordt echter eeu algemeene vergadering van de geheele commissie gehouden, waarin men hoopt geheel gereed te komen. Reeds nu kan met zekerheid worden bericht, dat uit het rapport zal blijken 1°. dat de beschuldigingen van den heer Van Deth, meer in het bijzonder die, welke de zede- lijkheid betreffen, bijna alle ouwaar zijn dat het financieel beheer veel te wenschen overlaat 3°. dat bij de lichamelijke kastijdingen de grenzen der gematigheid meermaleu zijn overschreden 4°. dat men bij het onderzoek van deze inrich- ting de medewerking van vrouwelijke hulp niet van gunstige zijde heeft leeren kennen. Men meldt uit Wilp Op het landgoed De Lothmer is een buitengewoon zware boom geveld, die verkocht werd voor f 220 en op de werf van de firma Ten Zijthoff en Zn. te Deventer, verwerkt zal worden tot molenas. De boom werd bij het hakken reeds voor zijn doel ter hoogte van ongeveer 2 M. vierkant gemaakt thans heeft hij even boven den wortel eenen omtrek van bijna 4 M., terwijl de dikte op die plaats v<5or het hakken ruim 5 M. is geweest. Een man had 9 dagen werk om den boom te hakken. Zonder twijfel is hij meer dan 200 jaren oud en vermoedelijk nog geplant door de farailie Van Broekhuizeu, die omstreeks de 17" eeuw genoemd landgoed bewoonde. een Te Oud-Vosmeer gezin, dat eenige jaren te (Slot volgt.) te geven buiten de wagon, hetgeen echter niet werd opgemerkt door het personeel) hij oumiddellijk de noodrem in werking stelde, welk middel echter den trein hier tot stilstand Dracht. Goede raad was duurniemand durfde den in vollen vaart zijnden trein te verlaten, om langs de loopplank een volgend rijtuig te kunnen bereiken ten einde opnieuw de noodrem te beproeven. Tijd om te denken was er niet, de heer De Keyzer had den moed om zich buiten het rijtuig te begeven hij bereikte gelukkig het volgende rijtuig, haalde onmiddelijk de noodrem over, waardoor de trein gelukkig na verloop van ongeveer 100 meters tot staan kwam. Het treinpersoneel, alsmede den opzichter van weg en werken kwameu dadelijk te voorschijn het defect werd onderzocht en toen bleek dat het geheele remtoestel onder het bedoeld rijtuig over den spoorweg sleepte. Volgens de verklaringen van het personeel zou een ernstig spoorwegongeluk onvermijdelijk geweest zijn, indien niet tijdig de trein tot stilstand was ge bracht. Na jaren wachtens is er eindelijk in den laatsten tijd iets uitgelekt omtrent de uitkomsten der zevende tieujaarlijksche volkstelling. Om er iets van te weten te komen, moet men eeu exemplaar bestellen te 's Gravenhage, bij Van Weelden en Mingelen. Wie zich evenwel een exemplaar aanschaft zal zich waarschijulijk teleurgesteld gevoelen, want de uitkomsten der beroepstelling komen er nog niet in voor De eerste volkstelling onder koning David duurde, als wij onze Bijbelsche geschiedenis goed hebben onthoudeD, maar negen maanden. Drieduizend jaar later doet men er bij ons te laude circa vier jaar over en dan krijgt men de uitkomsten nog maar ten halve D. v. N. Met spanning wordt door velen het rapport te gemoet gezien van de commissie, die benoemd is om een ouderzoek in te stellen naar den toestand van de bekende weesinrichting te Neerbosch. Wij hebben, zegt Het Vad., inlichtingen ingewonuen, waaraan het te wijten is, dat bedoeld rapport zoo lang uitblijft, en daaruit is ons gebleken, dat het gerucht, alsof vertraging het gevolg zou ziju van groote verdeeldheid iu den boezem der commissie, onjuist is. Wel zijn de leden het niet over alle punten eens, maar de samenwerking laat niets te wenschen over. Het onderzoek was echter van grooteu omvang voor de verschillende hoofdpunten, als voor de financieu, de hygienische inrichting, de keerde deze week een w/uigo ju.vju geleden naar Argentinie vertrok, daartoe door schoonklinkende beloften ver- lokt, van daar terug, na armoede geleden te hebben, hier haast onbekend. Door hulp van een Duitscher te Rosario werden de benoodigde middelen bijeen gebracht, om het gezin, bestaande uit vader en drie kinderen, wijl moeder in het vreemde land is gestorven, te doen terugkeeren. Dit is het derde gezin uit die gemeente, dat daartoe in de gelegenheid wordt gesteldde beide andere, het eene uit vouw en vier, het andere uit vrouw en twee kinderen bestaande, hadden hun hoofd en kostwinner in den vreemde verloren. Uit een te Meppel ontvangen particulier schrijven uit Grandrapids (Michigan) blijkt, dat in die stad en hare omstreken ruim 20,000 Hollanders zonder werk zijn. De meeste fabrieken staan er stil en die waarmede dit nog niet het geval is, werken met halve ploegen of>slechts 2 a 3 dagen in de week het gevolg van een en ander is, dat hoeveel de particuliere liefdadigheid ook doet, groot gebrek geleden wordt en het getal misdrijven toeneemt. Behalve in Michigan heerscht deze betreurenswaaadige toestand thans in meer of mindere mate over geheel Noord—Amerika. IXGEZONDEN S T U R K E N. in Geachte Uedacteur Mag ik beleefd in uwe Courant een plaatsje verzoeken voor onderstaande opmerking. Volgens het verslag van de zitting van het Kantongerecht te Ter Neuzen, voorkomende in het Ter Neuzenseh Volkshlad van 20 Januari 1894, zou, in zake de overtreding derbouw- verordening door Lamore, de getuige Grenu o. a. hebben verklaard dat hij aan den beklaagde grond heeft verkocht en dat de acte daarvan is gepasseerd bij notaris Dronkers. Dit laatste kan ik met stellige zekerheid tegenspreken, daar de overdracht van bedoelden grond bij onderhandsche akte is geschied, en ik mag vertrouwen dat de heer Grenu die toch onder eede werd gehoord, zich niet zal schuldig gemaakt hebben aan onware verklaringen. Ik blijf dus, zoolang de heer Grenu de waarheid van de hem in den mond gelegde verklaring niet in het openbaar zal hebben bevestigd, de betrouwbaarheid van het onderwerpelijke verslag in twijfel trekken en laat aan het oordeel van het lezend publiek over in hoeverre zij in het vervolg waarde wenschen te hechten aan de verslagen van het Ter Neuzenseh Volkshlad. Onder dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte, Ter Neuzen, 23 Jan. 1894. Veritas. de Redacteur! Nog geen jaar dus na het afkondigen der bouwverordening hadden we daarover een kwestie voor den rechter, en te oordeelen naar het verslag in uw blad van de behandeling dier zaak, kan de uitslag daarvan niet twijfelachtig zijn. Waar nu velen, bij mogelijke vrijspraak van den beklaagde, allicht van meening zullen zijn dat in niet openbare straten zonder gevaar voor straf kan worden gebouwd, meen ik dit alleszins te moeten betwijfelen. Ik geloof dat, was de bekl. wegens overtreding van art. 2 der verordening vervolgd en niet wegens art. 16, dat de loop der zaak geheel anders zou geweest zijn. Volgens de 2e alinea van art. 16 is verboden het stellen van een gebouw aan eene straat, of betrokken gedeelte daarvan die niet aan de bepalingen der verordening voldoet die bepalingen, vervat in artt. 14 en 15, spreken van openbare stratenen worden dus klaarblijkelijk in het daarop volgende art. 16 bedoeld. Daar nu, naar uw verslag te oordeelen, door de niet met bewijzen weerlegde verklaringen van den eigenaar der straat, gebleken is dat het huis niet aan een openbare straat, maar aan eene die particulier eigendom is, is gebouwd, zal toch bekl. niet kunnen vallen onder de termen van art. 16. M. i. is daarom nog niet bewezen dat de verordening niet is overtreden. Art. 2 zegt»het is verboden om een gebouw »te stellen, te herbouwen of te veranderen, zonder of niet •overeenkomstig voorafgaande schriftelijke kennisgeving door »den eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder aan Burg, en Weth., en zonder eene beschikking van dezen te hebben verkregen, waaruit blijkt, dat niet wordt afgeweken van .voorschriften, bij verordening door den Kaad gegeveninhet belang van openbare orde, veiligheid of gezondheid." Er mag dus feitelijk niet worden gebouwd of verbouwd zonder toestemming van Burg, en Weth. en hier is er geen sprake van of het te bebouwen of te verbouwen pereeel al of niet aan eene openbare straat ligt, maar er wordt slechts gesproken van bouwen in het algemeen. Als nu vergunning wordt gevraagd om te bouwen op een plaats als die waarover nu de kwestie loopt, zal van Burg, en Weth. geen toestemming kunnen volgen, daar de straat, IttSEWSl SICI - 6pSEl)aar> oiot aan de vereischten voldoet die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2