Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Aan een en ander behoort, dunkt mij, door de bladen zooveel mogelijk bekendheid gegeven te worden, opdat bet tusschen Holland en Lngeland reizend publiek wete, dat, al moge de route via Hoek volgens aanplakbordeu vlugger zijn, in werkelijkheid de snelste en meest vertrouwbare route nog steeds is via A hssingenQueenborough. TER NEUZEN, 16 Januari 1894. In den nacht van Yrijdag op Zaterdag is de stuurinan, bestemd voor het Belgische stoomschip Londres, doch tijdelijk op het Engelsche stoomschip River Lagan zich bevindeude alhier aan de loskade liggende, bij het aan boord begeven, in het kanaal gevallen en onder het ijs geraakt. Hoewel spoedig gevonden en opgehaald waren reeds de levensgeesten geweken. Hij laat vrouw en kinderen na. De genaamde De l'A., oud-Oost-Indisch soldaat, Franschman, hier woonachtig, die zich tijdens het heerschen der cholera met het verzorgen der zieken zoo verdienstelijk maakte, schijnt zich nog al eens aan sterken drank te buiten te gaan of hij neemt daarvan meer dan hij verdragen kan. In dien toestand is hij buitengewoon opgewonden en de anders goedaardige man wordt zeer gevaarlijk. Hij verbeeldt zich, dat men hem zijn horloge's komt ontnemen, of denkt zich op Sumatra of Sebastopol, maakt veel leven om aan een sterke bezetting te doen gelooven, houdt in zijn kamertje groote veldmanoeuvres, werpt met zijne meubelen barricaden op en houdt met geladen geweer de wacht. Hoort hij gerucht, dan vermoedt hij verraad in den nacht en schiet rechts en links looden kogels. Zoo was het wederom met hem gesteld verleden Zondagavond half twaalf. Een buurman, die eventjes de deur opendeed om te zien wat er toch omging in zijn tuin en van al dat leven niets begreep, kreeg een paar kogels naar het hoofd en kon zich niet snel genoeg uit de voeten maken. De politie hiervan verwittigd heeft het geweer in beslag genomen. Het is niet de eerste maal dat die laslige buurman gebruik maakte van dit wapen tot groote onrust der omwonenden. Volgens tijding uit Goole, van 12 Januari, is het Engelsche stoomschip Norma, van Gent met gemengde lading naar Goole bestemd, op 10 Januari van Ter Neuzen vertrokken, te Whitgift Ness aan den grond geraakt en blijven zitten. Het moest licbten om vlot te komen. Op 20 December 11. is van Kingston, eiland Jamaica, via Old Harbour, naar Europa vertrokken, de Nederlandsche brik Vlaanderen, kapt. Lestuiver. De heer R. van der Welle, onderwijzer aan eene bizondere school te Kampen, komt voor op de voordracht van een drietal, tot benoeming als hoofd der Christelijke school te Grijpskerke, in Walcheren. Hoek, 16 Jan. Door de vereeniging „Doelmatige Samenwerking" alhier werd heden aanbesteed de levering van 178,400 Kg. kunstmest, waarvoor werd ingeschreven door de Maatschappij tot verkoop van meststoffen te Dordrecht, voor f 8,82 Stan- daert te Balgerhoecke, voor f 8,62 en M. H. Salo- monson te Rotterdam, voor f 8,57 per 100 Kg., benevens 62,300 Kg. chilisalpeter, waarvoor inge schreven werd door W. Adriaansens te W alsoorden, voor f 10,93 M. H. Salomouson te Rotterdam, voor 10,84P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 10,73 en Standaert te Balgerhoecke, voor/10,67. De levering van de kunstmest en chilisalpeter is gegund aan de laagste inschrijvers. Hiilst, 16 Jan. Heden had de plechtige installatie plaats van den EdelAchtb. heer F. J. L. M. van Waesberghe als burgemeester van Hulst. In weerwil van het koud en regenachtig weder vierde geheel Hulst feest en was de gansche stad in feestdos getooid. Des morgens om 8 uur werd het feest geopend door kanongebulder en klokken- gelui. 's Namiddags om 1 uur verzamelden zich de eerewacht en de gezelschappen op het Marktplein om van daar zich naar het station te begeven, ten einde den EdelAchtb. Burgemeester, die met den trein van 2,06 uur meekwam, af te halen. De stoet bestond uitBrigade Marecbaussde, 1 afd. der Eerewacht, het muziekgezelschap »Harmo- nie," de kinderen der O. L. school, die voorzien waren van een zestigtal vlaggen, met hunne onder wijzers, 9 verschillende gezelschappen, de zangver eeniging ^Apollo," de leden der Feestcommissie, rijtuigen, waarin gezeten waren de leden van den gemeenteraad met den secretaris en den gemeente- ontvanger, 2e afd. der Eerewacht en de Brigade Marechaussee. Na toespraak van den waarnemend Burgemeester en een muzikalen welkomsgroet op het stalionsplein, namen de nieuwe titularis en de raadsleden plaats in de voor hen bestemde rijtuigen en trok de stoet de met vlaggen, eerepoorten en groen versierde straten naar het. marktplein, waar hij halt hield. Hier verlieten de Burgemeester met de leden de rijtuigen. Langs den stoet gaande werd ZEd.Achtb. door elk der voorzitters der verschillende vereenigingen welkom geheeten. Aan- gezien het hoofd der O. L. school door ziekte afwezig was, voerde de heer C. Claessen, als tolk der schooljeugd het wcord. Daarna had de installatie op het net versierde stadhuis plaats, waarna, toen de Burgemeester op de pui verscheen, door de kinderen onder leiding van hun onderwijzer N. Imandt, toepasselijke liederen gezongen werden. Op de toespraak van den Burgemeester tot de inwoners van Hulst, volgde een daverend en herhaald „Lang leve onze Burgemeester". Tot slot zongen de kinderen het Wilhelmus. Geene moeite of onkosten waren ge- spaard en men had als het ware gewedijverd met let versieren der straten om te toonen, hoe inge- nomen meD met den nieuwen Burgemeester is en loe hij bemind en geacht wordt door de Hulstenaren. Moge hem geluk en voorspoed in deze zoo ge- wichtige betrekking geschonken worden, opdat hij gedurende een reeks van jaren als Hoofd der gemeente Hulst werkzaam zij Nadat de stoet ontbonden was, werden de kinderen in de school op koeken en koffie onthaald. Gesteund door een flinke geldelijke bijdrage der burgerij kan de Feestcommissie 's avonds om 1\ uur een schit- terend vuurwerk doen afsteken met verlichting der stadstorens. Nog wordt dezen avond om 6 uur concert op de Markt gegeven door Harmonie en Apollo. Vanwege den Burgemeester was er's voormiddags 10 uur op het Laudshuis brood bedeeld aan de armen van Hufst. Onnoodig is het te zeggen, dat er vele vreemdelingen uit de omliggende ge- meenten het feest bijwoonden, zoodat deze dag jaren lang bij velen aangename herinneringen zal achterlaten. Iioewnclit. Door den gemeenteraad is verleden Vrijdagnamiddag met algemeene stemmen benoemd tot hoofd der school te St. Andries onder deze gemeente de heer F. Remery, thans onderwijzer te Zuiddorpe. Verleden Zondag gaf de rederijkerskamer „Tot Nut en Genoegen" haar tweede winterconcert in de openbare school aan den Ouden Molen. Zooals we van dit gezelschap gewoon zijn, was het spel zeer goed. Vooral de duo getiteldNaar Sequah had veel bijval. Het drama Rudolf of Misdaad en Onschuld deed velen de tranen in de oogen komen, terwijl de blijspelenHet Driekoningenverbond en het Spreekuur van den Dokter de lachspieren telkens in beweging brachten. Ruitliaart (Hontenisse). In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd alhier bij eene alleen wonende oude vrouw, Cornelia Breij genaamd, inge- broken. Diefstal schijnt de drijfveer dezer brutale daad geweest te zijn, althans het oude mensch werd uit haar bed gesleurd en de bedstede onder- zocht, waar men geld verborgen waande. Op het hulpgeschrei der vrouw kwamen de gebroeders Swagemakers, die er tegenover wonen toeschieten en hevig op de deur kloppen. De schelmen, dit onraad hoorende, kozen het hazenpad. Graauw. De loop der bevolking over 1893 'was als volgt Geboren 43 m., 29 vr., totaal 72. Overleden 19 m., 16 vr., totaal 35. In de gemeente vestigden zich 51 m., 39 vr., totaal 90, terwijl naar elders vertrokken 58 in., 50 vr., totaal 108. Bevolking op 31 Dec. 1892 1007 963 1970 31 Dec. 1893 1024 965 1989 alzoo eene vermeerdering van 19 personen. Men schrijft ons uit IJzemlijke Toen van regeeringswege bij de inpoldering jongstleden in den Braakman een nieuwe haven aangelegd zou worden, bepaalde de regeering, dat de Magdalenapolder te Biervliet en de Clarapolder in onze gemeente eene geldelijke bijdrage toedragen moesten. Beide polderbesturen stemden daarin toe onder voorwaarde van niet-heffing van havengeld. Pertinent weigerde de Minister deze toezegging, zoodat of die besturen op bun besluit terug inoeten komen of de toch beloofde haven komt er niet. Ongetwijfeld zullen beide polderlichamen aan het belang der gewichtige zaak toe geven. Overigens wel een haven met hindernissen Voor 1 Februari moet de beslissing vnllen. Borssele, 13 Jan. Door het bestuur der water- keering van het calamiteuze waterschap Eliewoutsdijk en den calaraiteuzen polder Borssele, zijn heden aanbesteed de werken tot verdediging van den oever voor steenbestorting aan den calamiteuzen polder Borssele. De raming bedroeg f 68,091 Hiervoor hadden ingeschreven de heeren W. M. Roeloff te Papendrecht voor f 64,000 Bazaltmaat- schappij te Rotterdam voor f 61,191 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 59,240 en P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor 58,500. Behoudens nadere goedkeuring werd het werk aan den miusten inschrijver gegund. Iloofdplaat, 16 Jan. Heden werd door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Hoofdplaat- en Thomaespolders, alhier, bij enkele inschrijving, aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever tusschen de peil- raaien V en VII van den Thomaespolder. (Raming 9674,40). Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer A. Tholens, te Ter Neuzen, voor 10274. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Jan de volgende vonnissen uitgesproken A. C. d. B., oud 41 j., werkman te Zaamslag (Veer,) is wegens mishandeling vrijgesproken. J. P. J., oud 11 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens straatschenderij veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechteuis. E. S., oud 22 j., werkman te Zuiddorpe, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. In Juni a. s. zal men te Groningen een belangrijk feit uit de geschiedenis herdenken de verovering van die stad door Prins Maurits in 1594. n verband met dezen derden eeuwdag van dit raerkwaardig wapenfeit, waardoor de stad aan de handen der Spanjaarden, waarin zij door het verraad van Renneberg in 1580 gekomen was, onttrokken voor de Unie gewonnen werd, moet door het Groninger studentenkorps de intocht van Prins Maurits reeds tot onderwerp van een maskerade gekozen zijn. De influenza, die eenige jaren geleden zoovele slachtofl'ers heeft gemaakt, heeft zich in de laatste maanden in een deel van Europa weder met levigheid vertoont en nu ook in ons land weder velen aaugetast, in menig geval in zeer kwaad- aardigen vorm. Een geneeskundige, wien wij vroegen of er ook voorbehoedmiddelen zijn, antwoordde ons ongeveer het volgende ^Influenza is een infeclie—ziekte. De ziekte- kiemen verspreiden zich z<5o snel, dat het hoogst moeilijk is zich daarvoor in acht te nemen. Boveudien gaat menigeen, die in lichten graad is aangetast, toch uit, en kan iemand die de ziekte reeds „onder de leden" heeft, anderen aansteken nog voordat hij zich ziek gevoelt, evenals dat b(j mazelen het geval is. Dit belet intusschen niet dat men zooveel mogelijk op zijn hoede kan zijn, o. a. door het bezoeken en in aanraking komen met influenzalijders te vermijden. De beste raad zal verder wel zijn, dat wie zich onwel gevoelt niet draalt met het inroepen van geneeskundige hulp en dat men zich in elk geval meer ontzie dan men gewoonlijk pleegt te doen. Het uitkoken en ontsmetten van gebruikte zak- doeken is mede aan te bevelen." Wij meenen wel te doen met deze opmerkingen openbaaar te maken, zegt het Handelsblad. Een der correspondenten van het te Gronin gen verschijnend Nieuwsblad v. h. Noorden kreeg dezer dagen inzage van een brief, onlangs door een 16jarige verpleegde op Neerbosch aan een vriendin geschreven, aan welken brief het volgende is ontleend Dezen brief schrijf ik stilletjes, want als ik hem zoo weg laat sturen, zou hij kapot gescheurd worden. Schrijf hiervan niets terug, want dan krijg ik op mijn huid, dat ik niet staan kan." En verder „De zoon van mijnheer Van't Liudenhout, n. 1. mijnheer Jacob, slaat nog al eens. Laatst zou er een jongen weggestuurd worden, maar vodr hij wegging, moest hij bij mijnheer komen, en toen heeft hij zooveel slaag gehad, dat bij uitriep: O, mijnheer, u slaat mij de botten kapot." Toen kreeg hij ten antwoord ffdat geeft niet zooveel, als er een wees sterft, morgen komen er toch wel twee voor terug." Mag, zoo vraagt de correspondent, wiens ver- ontwaardiging begrijpelijkerwijze werd gaande ge maakt bij het lezen van dien briefmag zoo'n toestand blijven voortduren F 't Zou een schande zijn voor de Nederlandsche natie. Op den laten namiddag werd Vrijdag jl. te 's Gravenhage, aan het huis van bewaring aangeplakt het bevelschrift en de daarop gegronde indaging, gisteren op last van den auditeur-militair te's Gra< venhage door den deurwaarder bij de rechtbank aldaar, Van Batenburg, in tegenwoordigheid van den provoostgeweldige uitgebracht en voor het stadhuis na tromslag, voorgelezen. Daaruit blijkt dat Hugo Karel van Diepenbrugge, le luiteuant, werd gedagvaard om voor den krijgsraad te ver- schijnen op 27 Februari e. k., des voormiddags ten 10 ure, teneinde aan te hooren zoodanigen eisch en conclusie, als de auditeur tegen hem zal willen doen en nemen. Men verneemt dat ge'ijk bevelschrift en dag- vaarding te Leiden door dien deurwaarder is uitgereikt aan de laatste verblijfplaats van den voortvluchtigen officier. Sedert 1870 is te 's Gravenhage geen indaging bij trom-slag geschied. Viermaal moet, ingevolge de voorschriften der militaire rechtspleging, zoo noodig, op deze wijze worden ingedaagd, telkenmale met verloop van minstens zes weken. De ruim 60jarige tuin man v. M. te Utrecht werd Vrijdagavond het slachtoffer van een slimmen dief. Weinige oogenblikken nadat hij van zijn werk was thuis gekomen, ontving hij een boodschap van den heer D. met verzoek om even bij dezen te willen komen, aangezien hij hem over eenig werk wilde sprekeu. Recht in zijn schik weder eenigen arbeid in het vooruitzicht te hebben, spoedde hij zich naar het opgegeven adres, waar hij evenwel tot zijne teleurstelling vernam dat men daarvan niets wist, en men hem dus had bedrogen Met welk doel men dit had gedaan, bleek weldra toen hij thuis komende het beneden-raam zijner woning open vond en hij bij onderzoek tot de ontdekking kwam, dat men tijdens zijne afwezigheid een boven de bedstede aanwezig kastje had open- gebroken en daaruit zijn spaarpenningeu (ruim 75) had ontvreemd. De boodschapper, die vermoedelijk ook de dief wel zal zijn, werd tot heden nog niet gevonden In Friesland heerscht onder een groot deel der schippersbevolking groote armoede. Onder- scheidene schepen zijn, zonder hunne bestemming te runnen bereiken, op de reis ingevroren en door den ingevallen dooi missen de schippers thans de verdiensten, welke het ijs hun oplevert als baan- veger, prijswinner bij hardrijderijea, enz. Enkelen luuner hebben, om levensmiddelen te verkrijgen, daarvoor een deel van hun tuig in pand moeten ven. Harald Hagen, die te Zwolle den titel van wereldkampioen-schaatsenrijder verwierf, heeft aan een Zwolschen sigarenfabrikaut vergunning verleend een Harald-Hageu Wereldkampioen-sigaar in den handel te brengen, tegen de belofte, dat hij het eerste proefje van dat merk zou ontvangen. Met den ondernemenden fabrikant, die om 8 uur's mor gens, zoodra Harald Hagen bij de hand was, de gevraagde toestemming verkreeg, verbeidden toen nog eenige anderen, o. a. een photograaf en een koekebakker het oogenblik, waarop zij tot den wereld kampioen zouden worden toegelaten. Tengevolge van de strenge vorst is de Zuiderzee vol groote en kleine ijsschotsen en is het eiland Urk aan alle kanten door een dikke ijskorst ingesloten. Woensdag 3 Januari is de stoomboot »Minister Havelaar" daar het laatst geweest, van dien dag af was alle gemeenschap met den vasten wal afgebroken. Een klein deel der Urken vloot is Nieuwjaarsnacht uitgezeild en van de opvarendeu heeft men tot nu toe niets kunnen vernemen. Te St. Truyen, in Belgie, moeten de vorige week vele personen door het gebruik van worst van paardenvleesch ziek zijn geworden. Zes zouden reeds gestorven zijn, terwijl verscheidene audere zich nog in verontrustenden toestand bevinden. Een te Chicago ingevoerd stelsel maakt de lantaarnopstekers overbodig. De gaslantaarns worden uit de fabriek ontstoken en gebluscht. Onder de lamp in iedere lantaarn is eene kleine gazometer, niet grooter dan een vingerhoed, geplaatst, waar- boven een rector-magneet is aangebrackt, die met een kleine batterij in den voet van de lantaarn verbouden is. Opent men nu de hoofdkraan in de fabriek en verhoogt men den druk op den hoofd- gazometer een weinig, dan rijst de kleine gazometer in iedere lantaarn iets. Hierdoor wordt de stroom gesloten, de electro-magneet opent de kraan, terwijl tegelijkertijd een vonk overspringt, die het gas ontsteekt. Door den druk in den hoofd-gazometer te verminderen, gaan alle lanlaarns uit. Gemeenteraad van Ter Neuzen. mann. vr. totaal Zitting van Maandag 15 Januari. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. DroDkers, Joz. de Feijter, Harte, Moes, Wieland, Van IJsselsteijn, Van der Hooft, De Koeijer en Donze, later de heer Nelemans. Afwezig de heeren Tazelaar wegena ziekte en Visser door ambtsbezigheden. De Voorzitter opent de vergadering en geeft lezing van een bij Burg, en Weth. ingekomen schrijven, van de raadsleden Van IJsselsteijn, Harte, Wieland, Tazelaar en Van der Hooft, verzoekende eene vergadering te beleggen ter bespreking van de bouwverordening. De Voorzitter vraagt den heer Van IJsaelsteijn of deze geheime zitting wenscht. De heer Van IJsselsteijn zegt, dat, hoewel het zijne gewoonte niet is, hij er ditmaal van wil afwijken en hij voor deze zaak geheime zitting wenscht. Deze wensch wordt door meerdere leden ondersteund, waarna de openbare zitting overgaat in eene met gesloten deuren. Bij het weder openbaar worden der zitting hadden de heeren Mr. Dronkers en Donze de vergadering verlaten. De Voorzitter doet, nu de zitting openbaar is, rondvraag of nog een der leden iets wenscht te bespreken. De heer Joz. de Feijter vraagt ot het niet mogelijk zou zijn samenwerking van de politit te verkrijgen, tot het tegen- gaan der strooperij. Hij meent dat als en rijks- fen gemeente- politie samen optraden in gevallen als b. v. verleden Woensdag het beter zou kunnen worden tegengegaan. De Voorzitter is het daarmede geheel eensals al wat in deze streken politie is, samenwerkt kan een groote macht worden uitgeoefend, want er is te samen genomen in den omtrek genoeg politie, men heeft evenwel aan het sterkste leger niets als de samenwerking ontbreekt. In hoeverre samen werking mogelijk is, daarover matigt hij zich geen oordeel aan, daar dit niet tot zijne bevoegdheid behoort, en hij alleen met de gemeente-politie heeft te makenmaar van de ge- meente-politie zal het niet afhangen, deze werkt goed samen, dit is bij het laatste treffen gebleken, toen stonden zij alleen tegenover de stroopers, alleen was er door toeval een mare chaussee uit Philippine bijonze politie heeft zich toen zeer onderscheiden en met genoegen maakt spreker hiervan in de raadsvergadering melding. Waar het samenwerken met de rijks-politie betreft zal de gemeente-politie niet ont- breken want zij is goed ge'fnstrueerd en ter voorkoming van conflicten is vooraf bepaald, dat, bij samenwerken, de leiding aan de rijks-politie moet worden overgelaten. De heer Joz. de Feijter zegt, dat samenwerken met de rijks-politie toch zal noodig zijn, daar onze gemeente-politie niet bij machte is om alleen tegen de stroopers, die in grooten getale komen, op te treden. De heer De Koeijer meent, dat wanneer in gevallen als verleden week, de mareqhaussee's uit Sas van Gent en Axel gewaarschuwd werden, de grenzen toch gemakkelijk zouden kunnen worden afgezet. De Voorzitter beaamt dit en zegt, dat er voor het waar- schuwen, nu tegenwoordig bijna alle plaatsen telephoon- of telegraafverbinding hebben, zeer goed gelegenheid is. Op Sluiskil zou men voor dergelijke zaken wel bij den stationchef of den waterstaat kunnen terecht komen. De heer De Koeijer vraagt, of alle gemeente-politiemannen wel woldoende gewapend zijn om met goed gevolg tegen de stroopers te kunnen optreden. De Voorzitter zegt, dat ze gewapend zijn met revolvers, doch deze wapens kunnen niet bij alle gevallen dienst doen. Alleen Klaassen en Pijpelink zijn in het bezit van een goed wapen, hun door belangstellende ingezetenen geschonken. De heer De Koeijer keurt dit cadeau krijgen af, daar de agenten dan niet meer vrij zijn in hunne handelingen. De Voorzitter erkent dit, maar zegt dat hem dit eerst later ter oore kwam. Hij stelt nu echter voor hem een blanco- crediet te verleenen, ten einde de agenten die niet in het bezit van een geweor zijn daarvan te voorzien. Dan zal er een moeten worden aangeschaft voor Kurvink, Hamelink en 't Gilde, terwijl spreker meent dat Willems in het bezit is van een jachtgeweer. De heer De Koeijer meent, dat dit jachtgeweer niet voldoende is, wanneer Willems met de andere agenten er op uit zal moeten. Ook de heer Van IJsselsteijn deelt die meening, daar een jachtgeweer niet ver draagt en geeft in overweging karabijnen aan te schaften.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2