Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via and eren. BEKENBMAKING. No. 2994. Woensdag 17 Januari 1894. 34e Jaargang. De eerste Verrekijker. Binnenland. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post N derland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blart verscliijnt llinsdag. en Vrijtlairavontl bij den uitsever 1". J. V A S HE 8 A A I> E te Tee IKTeuzen. In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke ver- ordening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in het jaar 1803, en ook die van onderen leeftijd, voor zoover zij liuu 50e jaar nog niet ziju ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebbeu gevestigd, ter gemeente—secretarie aangifte doen otn voor den dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onverminderd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve inge schreven, of, wanneer het verzuim eerst na de loting wordt ontdekt, zouder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 12 Januari 1894. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. ir*olitieli Overzicht. Zoo kalm en rustig als 't Donderdag was in den Senaat van Frankrijk, was 't ook Vrijdag en in Duitscklands Rijksdag was 't al niet anders 't zijn dan ook meer de dingen, die komen zullen, dan de dingen die zijn, welke belangstelling wekken. Challemel-Lacour werd herkozen tot president van den Franschen Senaat en met hem werden her- benoemd als vice-presidenten Demole Maquin, Combe en Berangerde Kamer hield geen zitting. De algemeene beraadslagicgeu over de tabaksbe- lastmg, zooals de regeering die noodig heet, werden in Duitschlands Rijksdag voortgezet, zonder dat er door de verschillende woordvoerders eigenlijk veel nieuws werd te berde gebracht. Er wordt uatuuilijk nog altijd druk gesproken over de houding van de Katholieke partij tegenover de belastiugplannen en reeds wordt het raadzaam geheeten en dan ook waarschijulijk, dat de verschillende belastiugplannen niet door den Rijksdag, doch door de commissie zullen worden verworpen het resultaat is voor Minister Miquel even droevig, doch de schijn is ten minste gered, 't is dan zoo iets als een vergulde pil Als 't een lijder tot troost kan strekken te weten dat hij lotgenooten heeft, kan Miquel wellicht troost vinden aan de Seineboorden Burdeau, de Fransche titularis van financier), heeft ook al met erustige moeilijkheden te kampen, doordien zijn FEUILLETON. 3) III. Het lag werkelijk in zijn bedoeling, Justine te ontvoeren, en met ijver trof hij alle voorbereidende maatregelen daarvoor. Door tusscheukomst van den ieerling Michiel onderhield hij heimelijk brief- wisseling met zijn geliefde. Op zekeren dag ging hij naar het naburige Vlissingeu, en maakte afspraak met een kapitein, die naar Engeland bestemd was. Eenige dagen later verliet Justine heimelijk het huis harer ouaers en vluchtte met haar minnaar ijlings naar Vlissingen. Ilaar verdwijuing werd echter te spoedig ontdekt. Jan Lippersheijm en mijnheer Hemliug zetten met eenige stadsdienaren het vluchtende paar na en, voordat het schip de haven kon verlateu, waren de jonge lieden gevat. Justine moest in het ouderlijke huis terugkeereu en Zacharias werd medegevoerd en te Middelburg in den toren gevangen gezet, en wel in de hoogste eel, dicht onder het dak van den toren. De gevangenbewaarder Abel Wouters was een oude goedaardige man. //Nu," zeide hij tot den gevangene, //ik geloof niet dat je zaak zoo slecht staat. Je hebt geen groot misdrijf gepleegd, je bent alleen met de dochter van een burger op den loop gegaan. Dat hebben anderen ook wel gedaan zelfs voorname lieden. Daarom zal men je niet ophangen. Ik denk, dat je uit de stad wordt gebannen en dat het daarmee afloopt." Maar ik wil juist in Middelburg blijven," sprak Zacharias op stelligen toon. collega's van oorlog en marine de voorgestelde bezuinigingen onuitvoerbaar heeten en, als om de maat der ellende te doen overloopen, is door den ministerraad al 't geen op nieuwe bronnen van inkomsten betrekking had, kortweg van de hand gewezen. En dat alles heeft Mars of liever hebben de hem onafgebroken gebrachte offers gedaan er is geen mogendheid die altijd weer nieuwe bronnen kan openstellen voor het allesverslindende monster. Ook de knapste financier moet ten langen leste de droeve ervaring opdoen, dat er een grens is, waar de draagkracht der bevolking te kort schiet. Den leden van Engelands Lagerhuis is nu een kleine periode toegestaan om weer wat op krachten te komen. Men komt dan weer bijeen om kennis te nemen van 't geen de heeren van 't Hooger- huis hebben goedgevonden te wijzigen in die wet, om 19 Februari de nieuwe zitting te beginnen, welke heel wat verrassingen kan brengen. Over de veroordeeling van Vaillant en in't alge- meen over de door de geordende maatschappij tegenover de waudaden der auarchisten aan te nemen houding, is nu wel zoo ongeveer alles gezegd wat er van te zeggen viel, doch de radicale en de sociaal-democratische bladen hebben een geduchte beweging op touw gezet om de begenadiging van den dader van den aanslag op de Kamer van afge- vaardigden, te bewerken. Heel veel kans op wel- slagen, schijnen de lui met huu beweging niet te hebben en een bepaald politiek karakter schijnt men er ook niet aan te willen geven, daar de uiterste linkerzijde besloten heeft den leden volkomen vrijheid van handelen te laten, wat betreft het verzoek om gratie, uitgaande van de sociaal—demo- craten. Deze laatsten hebben namelijk besloten hun collega's-afgevaardigden ter teekening voor te leggen een verzoek om gratie voor Vaillant, gericht aan Sardi Carnot, Guesde, Jaures, Jourde, Vaillant, Grousset, Viviani, Rouannet, Hngues en een paar anderen hebben aan de oproeping reeds gevolg gegeven, doch zij zullen wel een zeer kleine minder- heid van afgevaardigden vormen de meerderheid is niet gezind langs dezeu weg alle verantwoorde- lijkheid voor Vaillants executie op Carnot teschuiven. Gisteren werd nog eene poging gedaan om in Belgie eene Ministercrisis te voorkomen. De heer Beernaert, die negen jaren met groot talent de leiding der rechterzijde heeft in handen gehad, zal waarschijnlijk voor zijn partijgenoot en persoonlijken tegenstauder, den heer Woeste, moeten wijken. Toch is het hoogst onwaarschijnlijk, dat de ffDat zal je moeilijk kunnen doorzetten. De hooge over'neid laat niet met zich spotten." Bedroefd keek de jonge man voor zich. Na een poosje begon Wouters weer „Ik heb gehoord, dat je een bekwaam brillenslijper bent. Misschien kon je mij wel aan een goede bril helpen, tot nu toe heb ik er nog geen kunnen krijgen, die naar rnijn zic was." „Met genoegen wil ik een goede bril voor u maken," antwoordde Zacharias. ,/Ik zou graag hier wat werk hebben om rnijn zorgen te verzetteu. Maar dan moet ge mij al het noodige verschaifen. De meester, bij wien ik gewerkt heb, nadat Lippers heijm mij bedankt had, zal mij zeker gaarne alles bezorgen, wat ik noodig heb. Geef me maar papier, pen en inkt, dan zal ik wel even een briefje schrijven." De gevangenbewaarder was wel hiertoe bereid, en reeds den volgeuaen dag bracht hij ziju gevangene glasschijfjes, werktuigen en slijpgerei. Allereerst maakte Zacharias nu een nieuwe bril voor den ouden man, deze probeerde eens en was verrukt. ,/Waarlijkriep hij uit, //ge zijt de beste brillenmaker in geheel Holland." „Wouters," vroeg de jonkman thans, „weet ge ook nieuws uit de stad Van Lippersheijm en zijn dochter P" „Ja welKijk maar eens uit het venster ,Wel nu?" //Ge ziet, daar in de verte een grijzen kerkloren en eenige hofsteden, niet waar p" „Ja» „Dat is het dorp St Laurens. Daar is Justine thans." ,/IIoe komt ze daar verzeild?" laatste hem als Minister-president zal opvolgen. De hser Woeste heeft het vertrouwen des Konings voor altijd verloren, maar bij de rechterzijde heeft hij zich zulk een invloed verworven, dat de Regeering niets kan uitrichten zonder zijue toestemming. In de eerste jaren van zijn Ministerschap heeft de heer Beernaert zich er in geschikt het werktuig van den heer Woeste te zijn; het bleek o. a. uit zijn houding in de kwestie van den persoonlijken dienstplicht. Maar toen de Koning die verhouding niet wilde dulden, toonde de heer Beernaert zich zelfstandiger en van dat oogenblik dateert de vijandschap van den heer Woeste. Daar beideu in de parlementaire rechterzijde nagenoeg evenveel aanhangers hebben Beernaert de meer democratisch-voorwaarts gaanden, Woeste de intransigenten kon de Minister-president in de meeste gevallen, vooral wanneer hij met zijn ontslag dreigde, ziju wil doorzetten, zoolang verre- weg de meesten overtuigd waren, dat zij hem niet konden missen. Maar nu de grondwetsherzieniug is afgeloopen, wordt hij niet meer voor onmisbaar gehouden en het wordt hem kwalijk genomen, dat hij bij de behandeling der kieswet groot e concession heeft gedaan. Toen nu bij de kwestie der proportioneele ver- tegenwoordiging weder de kabinetskwestie werd gesteld, toonde de fractie Woeste zich niet, als vroeger, inschikkelijk. Zoo het heette om eene schikking tusschen het ministerie en de rechterzijde tot stand te brengen, werd op voorstel van den heer Woeste eene com- miss;e van twaalf senatoren en afgevaardigden der rechterzijde benoemd, maar deze commissie, in welke ook de heer Woeste zelf zitting heeft, heeft voor zoover men weet, ieder bemiddelingsvoorstel ver worpen. Een later bericht meldt, dat een schikking is tot stand gebracht en de ministrieele crisis is ge- eindigd. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat aan zijn departement over het jaar 1893 eene statistiek zal bewerkt worden van het aantal kinderen, die de gewone lagere school voorgoed hebben ver- laten, vdordat zij kunnen geacht worden het gewoon lager ouderwijs volledig genoten te hebben, in verband met de gemiddelde bevolking der scholen //Die ontvoering heeft in de goede stad Middelburg veel praatjes veroorzaakt. Daarom is juffer Justine naar buiten gezonden, bij bloedverwanten van haar moeder. Als ik weer wat nieuws boor, kom ik het wel vertellen. En de oude Wouters ging heen. Vol verlangen keek de jonge man uit naar de verwijderde hofsteden van St. Laurens en spande zijn goede oogen ten uiterste in. Doch de afstand was te groot, hij kon geen levend wezen onderscheiden. Daar kwam hij op eens op den inval door een geslepen glas te kijken. Werkelijk zag hij de oude grijze kerk veel duidelijkerhij nam nu een tweede glas om de werking te versterken. Toevallig was dit een hoi geslepen glas. Hij had thans een bol-en een holgeslepen glas in de hand, die hij op kleinen afstand van elkaar hield. Tot zijn groote verbaziug en vreugde bemerkte hij, dat de dorpskerk eens- klaps dichterbij scbeen te komen. Hij zag nu bij de hofsteden ook levende wezens, het vee in de weide, en de boeren op den akker aan het werk, maar alles nog niet duidelijk. Het was tamelijk lastig de beide glazen geruimen tijd zoo met de handen in den vereischten stand te houden. Dit bracht hem op een gelukkige gedachte. Hij was in het bezit van bordpapier en staaldraad. Van het bordpapier maakte hij een buis, omwoelde die met staaldraad en sloot de beide open einden met de glazen. De eerste verre kijker was uitgevonden Hij keek door zijn instrument, en herkende nu zeer goed de gestalten in de verte. Daar stond een meisje met een witten hoofddoek aan de deur van een hofstede. Waarlijk het was zijn Justine. Voor Zacharias was het een zoete troost, dat hij zijn geliefde nu alle dagen kon zien. en met het aantal kinderen, die het gewoon lager onderwijs niet ten einde volgen en tevens de redenen vermeldende, die het te vroeg verlaten van de school veroorzaakten. Ter verkrijging van dit overzicht worden voor openbare zoowel als bijzondere scholen tabellen ter invulling gezonden. 1 it Amsterdam is een adres, onderteekend door de firma's E. Brandsma, L. A. Beausar en Perry Co., aan de Tweede Kamer der Slaten- Generaal verzonden, houdende verzoek totaanneming der motie van de heeren Beelaerts van Blok'iand c. s. betreffende de invoering van den midden-Euro- peeschen tijd. Aaressanten geven tevens te kennen, dat door hun ten vorigen jare een adres van gelijke strekking is gericht tot den Minister van waterstaat, dat door de handteekening van tal van winkeliers uit verschillende plaatsen van Nederland is gesteund, waarom zij overtuigd zijn ook thans het gevoelen van den winkelstand in het algemeen weer te geven. De heer W. Huygens deelt in een schrijven uit Londen aan het Hbld. het volgende mede Met genoegen zie ik, dat er in uw blad rucht- baarheid wordt gegeven aan het ongeregeld vertrekken van en aankomen aan den Hoek van Holland, tijdens de stormachtige dagen in November en de mistige dagen in December, der booten, welke dienst doen tusschen den Hoek van Holland en Harwich. Maar nog in het geheel las ik niets in uw blad omtrent het ongeregeld aankomen dier booten aan dezen kant. Zoo b.v. kwam de boot, die Zaterdag 11. van den Hoek vertrok, eerst Maandagochtend te 3 uur in Harwich aan, aangezien zij, even buiten Harwich, 23 uur voor anker heeft gelegen wegens den mist. Men denke evenwel vooral niet, dat men bij goed weer op tijd in Londen aankomtde trein, die 's morgens te 8.45 te Londen moet aankomen arri- veert gewoonlijk te 10 a 11 uur. Geheel anders is de wijze, waarop de dienst der maatschappij Zeeland wordt onderhouden. De booten dier maatschappij varen met een juistheid, een goed uurwerk waardig. Het spreekt vau zelf, dat met dikken mist en hevige stormen, die booten ook verLraging onder- vinden, maar met den storm van 19 November kwam de Zeelandboot slechts 1 uur 55 min. en de Harwichboot 6 uur 40 min. te laat aan, en tijdens de mistige dagen van kortelings is de Zeelandboot slechts hoogstens 2 uur te laat aan- gekomen. Tegen den avond stak er een zware storm op, die de kusten der Noordzee hevig beukte, en er viel met de maansveranderiug een springvloed in. Het eiland Walcheren, waarvan Middelburg de voornaamste plaats is, ligt aan de monden der Schelde hij de Noordzee. Grootendeels liggen daar de akkers en weilanden beneden den zeespiegel en moeten zij door dijken tegen het water beschermd worden. Ofschoon de Nederlanders ook in het begin der zeventiende eeuw reeds het beste in geheel Europa bedreven waren in het aanleggen van dijken en het bouwen van sluizen, toch kwamen dijkbreuken en overstroomingen destijds nog menigmaal voor. Midden in den nacht werd Zacharias uit zijn slaap opgeschrikt door kanoDschoten en het gelui der alarmklokken. Hij hoorde het geloei van den storm, die soms den toren deed schudden. Hij begreep wel wat er gebeurd moest zijn er was geen brand, maar watersnood. De dijken waren doorgebroken en het water overstroomde de akkers en weilanden van Walcheren. Hoe zou het met zijn geliefde Justine gaan in dezen verschrikkelijken nacht P Het dorp St. Laurens lag het laagst en moest dus het meest te lijden hebben. In de grootste spanning en zorg wachtte de jonk man naar het aanbreken van den dag. Toen het eindelijk dag werd, keek hij door zijn verrekijker naar het dorp. Daar zag hij geen akkers en weiden meer, het was alles Oen golvende waterplas, waar de kerk en de daken van eenige hofsteden boven uitstaken. Het huis, waar hij Justine voor de deur had zien staan was echter geheel verdwenen. De wateren hadden het verzwolgen. (Slot volgt.) TER IEIIZENSCHE COIIRMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1