Gemengde berichten. TEH NEUZEIV, 12 Januari 1894. RECHTSZAKEN. Arroiidissements-rechtbank te Middelburg. een let had bekoraeD en dat daaruit gas in het riool stroomde. Uit den aard der zaak ontwikkeld zich in rioleu rioolgas en toen nu de drukking te groot was, hebben de vereenigde gassoorten een uitweg gezocht en gevonden door de verschillende kleine kanalen. Tot dusver hebben 22 Christelijk Gerefor- meerde gemeenten aan de regeeriDg kennis gegeven, van het blijven voortbestaan eener Chr. Ger. ge- meente ter plaatse. Hiervan hebben er 8 een predikant. In de op Maandag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, zal het volgende punt worden behandeldBespreking bouwverordening. Ileden zou alhier van wege de IJsclub eene hardrijderij gehouden worden voor mingegoeden. De prijzen bestonden uit kleedingstnkken en voe- dingsmiddelen. Tengevolge van den invallenden dooi kon deze niet doorgaan. Toch ontving ieder die zich voor dien wedstrijd had laten inschrijven, heden middag een krentenbrood. In de laatste tijden wordt onze grensstreek overstroomd door Belgische stroopers. Hun driest- heid is aan het ongekende. In de onmiddelijke orageving onzer grenzen, zoo vernemen wij van een geloofwaardig persoon, zal een landbouwer, die wat afgelegen woont, al kent hij de stroopers en dieven bij name, zich wel wachten dezen te noemen, uit vrees voor have en goed, ja zelfs voor eigen leven. De waarde der landeryen vermindert er door, daar de oogst geroofd wordt op klaren dag. Ougeloofelijk en toch waar is het, dat stroopers dezer dagen des nachts een landbouwer opklopten, vroegen om een kop koffie en hem ter belooning een baas cadeau gaven natuurlijk op zijn erf geschoten. Een stukje van ongekende vermete.lheid speelden zij verleden Woensdag voormiddag af. Naar gissing waren toen 18 stroopers bezig in den Koegorspolder op hun gemak te jagen. De gemeente-politie uit Ter Neuzen en de marechaussees, samen door 5 man verteger.woordigd w.iren evenwel ter plaatse, en sommeerden de stroopers hunne wapens neer te leggen. Deze evenwel namen dadelijk een dreigende houding aan en schoten op de mannen der wet, wat deze evenwel niet onbeantwoord lieten. Onder gillen en tieren namen zij de vlucht, met zich nemende een hunner makkers, die een bloedende hoofdwonde moet bekomen hebben. Over het ijs, bij de Othenesche kreek schijuen zij, in de richting van den Beuzenhoek naar de Belgische grens ge- vlucht te zijn. Versterking van politie in onze grensdorpen is zeer gewenscht De reede alhier is en blijft bevrijd van ijs, terwijl de vaart op en van Gent voortdurend ongehinderd plaats heeft, zijnde het aanwezige ijs op het kanaal daarvoor niet hiuderlijk. Axel. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie zijn tot leden der commissie van aanslag voor de beli.sting op bedrijfs- en andere inkomsten benoeind de heeren A. Luteijn en L. Lainaitre en tot plaatsvervangende leden de heeren M. A. Smies en P. H. Yeenhuizen. Axel, 9 Jan. Heden naraiddag had alhier van wege de vereeniging „de IJsclub" een ijsfeest plaats, geheel ten voordeele van den behoeftigen stand. Door 45 personen werd aan de verschillende wedstrijden deelgenomen. De prijzen bestonden evenals het vorige jaar uit kleedingstukken, braadstoffen en eetwaren. Aan icder deeluemer werd een prijs toegekend. Een talrijke menigte was op de ijsbaan tegen- woordig, terwijl het feest door het muziekgezelschap ^Concordia" werd opgeluisterd. Axel. Gemeenteraadszitting van 11 Januari. Tegen- woordig de heeren L. van Dixhoorn, L. Lamaitre, P. Koster, P. van Hoeve, P. Dieleman, G. Weijns, C. N. Jansen van Eosendaal en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig de heeren P. Dregmans, J. Wolfert en M. A. Smlts. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekenrd. 1. Mededeeling ingekomen stukken: a. Missive van Ged. Staten dezer provincie, dd. 1 Dec. 11., houdende goedkeuring van het raadsbesluit, dd. 27 Nov. 11., tot nadere regeling der jaarwedde van een onderwijzer. b. Brief van den heer Dr. B. Trouw te Utrecht, dd. 28 Nov. 11., houdende bericht dat hij zijne benoeming tot gemeente- geneesheer alhier aanneemt. c. Proces-verbaal van kasopneming van den gemeente- ontvanger, dd. 12 Dec. 11., waaruit blijkt, dat in kas is f 2295,57. Worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan de commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten een lokaal ten gemeentehuize ten gebruike af te staanden voet heeabrengen," riep Justine vast'be- sloten. ,/Men zal uw hoofdje wel te recht zetten, juffer 1" sprak de vroede vader. j/Wij zullen daar het rechte middel wel voor vinden." „Daar blijf ik borg voor," verzekerde Jan Lip- persheijm. „Deze dwaasheid moet met kracht bestreden worden." wIk blijf je eeuwig trouw, Zacharias," riep het schreiende meisje. ,/Dank, Justine," zei de dappere gezel. ffAl moet ik je nu verlaten, toch zal je spoedig van mij hooren Tot spoedig weerziens Weg ging hij weinige minuten later verliet hij het huis met zijn bundeltje kleeren en zijn zwaard Hij ging naar een andeten brillenslijper, een concurrent van Lippersheijm en vond dadelijk werk. (Wordt vervolgd.) staan tot het houden hunner vergaderingen tegen eene jaar- lijksche vergoeding van 25, 3. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1893. Hierna vraagt de heer Van Hoeve aan den voorzitter eenige inlichtingen betrekkelijk het keuren van vleesch en spek, tevens mededeelende dat de keurmeester Koole meest alleen het werk verricht. De voorzitter antwoordt hierop dat de keurmeesters dat misschien zoo onder elkander hebben geregeld. De heer Van Hoeve zegt, dat het tractement van den keur meester Bauwens f 100,— isdat hij in het afgeloopen jaar slechts 12maal heeft gekeurd, en dus voor iedere keuring ruim f 8,— heeft ontvangen wat zijns inzieus wel wat veel is. Indien de keurmeesters afzonderlijk gaan keuren, kan naar zijn gevoelen een van beiden wel gemist worden. Hij zou er voor zijn, dat beiden tegelijk gingen keuren. De voorzitter zegt, dat Koole ook niet verplicht is alleen te gaan, doch dat Bauwens meer benoemd is als deskundige. De heer Lamaitre zou het goed vinden, dat door beiden werd gekeurd indien het een beest betreft, dat uit nood geslacht is. De voorzitter zegt, de keurmeesters te zullen gelasten dat zoo doenlijk beiden tegelijk gaan keuren. Vervolgens vraagt de heer Van Hoeve of er geen pogingen in het werk kunnen gesteld worden om tot afschaffing der tollen te geraken, daar het naar z. i. een zeer onbillijke heffing ishij zou hierover met het Gemeentebestuur van Zaamslag in onderhandeling willen treden. De voorzitter deelt mede, dat daartoe bij de Provinciale Staten reeds pogingen zijn aangewend, dat de Raad daaraan zijn adhaesie heeft verleend en ziet niet in dat het op dit oogenblik tot eenig gunstig resultaat zou leiden. De heer Jansen van Eoosendaal is beslist voor tolheffing, aangezien hij ook gaame tol zou betalen indien hij van af zijne hofstede ook gebruik kon maken van een kunstweg. Hiermede kan de heer Weijns zich niet vereenigen hij is van oordeel, dat zoo de heer Jansen van Eoosendaal wist wat er door landbouwers (nu ook tolgeld gevorderd wordt voor materialen welke aan ambachtslieden ter herstelling worden gezonden) aan tol wordt betaald hij zeker van andere gedachten zou zijn. Hij meent dat men voordeeliger onder elkander een kunstweg zou aanleggen. De heer Van Hoeve is ook van meening dat indien de heer Jansen van Roosendaal eens aan een weg woonde waarop tol werd geheven hij T;a verloop van een paar jaar ook wel voor afschaffing zou zijn. De discussie over dit punt wordt nu gesloten om er in eene volgende vergadering op terug te komen. Het vaststellen van het kohier der schoolgelden voor het eerste kwartaal wordt besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houden van eene beslotene vergadering. Boscliktipelle. Over het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren 34 m., 13 vr., totaal 47. Overleden 19 m., 18 vr., totaal 37. Levenloos aangegeven 1 m., 1 vr., totaal 2. In de gemeente vestigden zich 35 m., 26 vr., totaal 61; terwijl naar elders vertrokken 53 m 43 vr., totaal 96, waaronder 1 m. ongehuwd persoon naar Noord-Amerika. Voltrokken huwelijken 9. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1892 617 658 1275 31 Dec. 1893 614 636 1250 alzoo verminderd met 25 personen. Roewiiclit. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking dezer gemeente als volgt Geboren 41 m., 45 m., totaal 86. Overleden 19 ra., 18 vr., totaal 37. Onder de geborenen waren 2 tweelingen. Levenloos aangegeven 1 m., 3 vr., totaal 4. In de gemeente vestigden zich 38 m., 36 vr., totaal 74, terwijl naar elders vertrokken 47 m., 36 vr., totaal 83. Er werden 17 huwelijken voltrokken, als16 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1892 1210 1073 2283 31 Dec. 1893 1223 1113 2336 alzoo vermeerderd met 53 personen. St. Jansteen. Over het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 46 m., 48 vr., totaal 94, waarvan onecht 3 m. en 1 vr. Het aantal tweelinggeboorten bedroeg 2, 2 m. en 2 vr. Overledenen behoorende tot de gemeente 36 m., 24 vr., totaal 60, waaronder 1 m. elders overleden. Levenloos aangegeven werden 1 m. en 2 vr., totaal 3. Er vestigden zich in de gemeente 47 m., 60 vr., totaal 107, terwijl naar elders vertrokken 73 m., 68 vr., totaal 141. Er werden 22 huwelijken voltrokken, als 18 tusschen jongmans en jongedochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 2 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1892 1251 1145 2396 41 Dec. 1893 1235 1161 2396 Stoppeldijk. In deze gemeente was de loop der bevolking over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 21 m., 21 vr., totaal 42. Overleden 14 m., 16 vr., totaal 30. Levenloos aangegeven 4 m., 1 vr., totaal 5. In de gemeente vestigden zich 62 m., 59 vr., totaal 121, terwijl naar elders vertrokken 82 m., 75 vr., totaal 157. Er werden 14 huwelijken voltrokken. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1892 797 800 1597 31 Dec. 1893 784 789 1573 alzoo verminderd met 24 personen. Biervliet. De heer J. A. C. van Leeuwen, theol. doct. candidaat te Utrecht, heeft voor het beroep als predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, bedaukt. Biervliet, 11 Jan. De betrekking van onder- wijzeresaan school A, jaarwedde f 600, is nog steeds vacant en toch zijn reeds 3 oproepingen voor sollicitanten achter de rug. Tot een 4e oproeping is nu besloten. Eene sollicitante heeft zich bij derde oproeping aangemela doch die sollicitatie opent het vooruitzicht, dat eene vacature aan school B in deze gemeente ontstaat. Het gemis aan onderwijspersoueel in deze dagen eischt groote offers der verschillende ge- meentebesturen. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. Ch. L. C., oud 30 j., metselaar, 2°. A. O. A., oud 22 j., schilder, beiden wonende te Sas van Gent, zijn wegens mishandeling vrijgesproken. A. F. v. D., oud 35 j., landbouwer te Abtsdale (St. Jansteen,) is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De berichten omtreut de instructie in zake De Jong zijn in den laatsten tijd schaarsch. De instructie is dan ook zoo goed als gesloten. Zij heeft weinig succes gehad in weerwil van de groote moeite eu wanbopige pogingen, door de justitie ingesteld om op het spoor der misdaden te komen, waarvan men zich overtuigd houdt, dat door De Jong gepleegd zijn. Hij blijft, naar de Amst. Ct. mededeelt, zich- zelven volkomen gelijk, houdt zijn onschuld aan vrouwenmoord hardnekkig volschrijft zelfs zeer gemoedelijke brieven aan de beide vrouwen, die natuurlijk besteid worden, doch steeds onbesteld terugkeeren. De Jong heeft echter de verzekering gegeven, dat wanueer zijn zaak voor de rechtbank komt, men raar zal staan te kijken. De beide vrouwen zal hij daar doen verschijnen. Als hij uit de gevangenis komt, heeft hij beloofd met verschdlende lui te zullen afrekenen, vooral met de couranten, want hij begrijpt hoe weet ie't P dat deze nog al wat van hem verteld hebben. Dat belooft dus wat! Een nieuwe instructie is thans tegen hem geopend in zake oplichting. Ook daarbij verloochent hij zijne gewone sluwheid niet. Zelfs poogde hij door het verkeerd opgeven van het jaar, waarin hij gevonnisd werd, onder het bereik der oude strafwet te vallen, in plaats van de thans vigeerende, die hunger straf bedreigt. Daar de oplichterij bewezen kan worden, hoopt men het heer althans, volgens de A. Ct., voor een jaar of vier onschadelijk te maken in dien tijd kan nog veel aan het licht komen over het ver- dwijnen der vrouwen. De Noordbr. bevat het volgende bericht „Verleden week, bij eene kou zooals velen zich niet kunnen heriuneren, kre?en te's Hertogenbosch de soldaten bevel, uit te rukken om in de omstreken van Best en Bokstel zoogenaamden tactischen dienst te doen. Tegen 11 uur uitgerukt, bleek het bij de terugkomst, omstreeks 4 uur, dat van ongeveer 30 soldaten de ooren bevroren waren." Den 9 Juli 1853 overleed te Franeker mej. Oeke Adama. Bij testament van 1844 had zij tot haar erfgenamen benoemd een harer nog in leven zijnde neven en de wettige afstammeliugen van twee andere neven en twee nichten, alien destijds reeds overleden, onder de uitdrukkelijke voorwaarde echter in hoofdzaak, dat haar nalatenschap gedurende veertig jaren na haar overlijden door daartoe door haar aangewezen personen zou worden beheerd, doch ieder erfgenaain intusschen tot het jaarlijksch genot van zijn aandeel in de opkomsten der nalaten schap zou zijn gerechtigd. Ten vorigen jare nu waren de genoemde veertig jaren verstreken. Tijdens het overlijden van de erflaatster waren reeds 77 personen in de nalatenschap gerechtigd. Dit getal is zeer zeker thans ten miuste verdrievoudigd. Op de openbare dagvaarding waren nochtans slechts eenige belanghebbenden verschenen, zoodat thans tot een tweede openbare dagvaarding van de verschenen en niet verschenen belanghebbenden is overgegaan. Het bedrag der nalatenschap werd in 1853 belegd op het grootboek der 3 pet. nationale schuld in inschrijvingen tot een sora van f 21,600. Voor ieder, ruim 230 erfgenamen, zal er dus pi. mf 90 overschieten. Te Garsthuizen heeft een sterfgeval plaats ge had onder zeer treurige oinstaudighedeu. Er zou een lijk ter aarde worden besteid. Twee dienstdoende buren zouden de lijkbaar halen. Hoe beving de schrik die mannen, toen zij, op de begraafplaats gekomen, het pas gedolven graf naderden en in de onmiddelijke nabijheid er van den ouden doodgraver Harm Kalk zageu liggen, uitgestrekt als een lijk. Hier moest echter oogen- blikkelijk gehandeld worden. De ougelukkige werd opgenomen en in de naastbij zijnde behuizing gebracht. Juist kwam hier de beer Frima, arts te Stedum, aan. Vermoedende, dat het leven wellicht nog niet geheel geweken was, stelde deze alle middelen in het werk om den ouden man in het leven te 'oewaren. Helaas, het mocht niet baten. En aleer de bepaalde begrafenisplechtigheid kon plaats hebben, moest de lijkbaar, die door bovengenoemde mannen zou gehaald worden, nog eerst dienst doen, om den man, die het graf gegraveu had, als lijk huiswaarts te brengen, waar eene oude wanhopige echtgenoote hem wachtte. Maandagmorgen werd outdekt, dat in de villa Schoonoord, in het Park Honingen te Kralingen, eigendom van den heer A. P. W. van der Lugt, was ingebroken. Door het inslaan van een dak- raampje moeten de iubrekers toegang tot de villa lebben gekregen. Vervolgens hebben zij uoch deuren, noch meubels gespaard om hun inbrekerswerk voort te zetten. Alle ramen en vensters waren door matrassen en vloerkleeden gebarricadeerd, en op de slaapkamers vond men nog alle sporen van hun verblijf, hetgeen waarschijnlijk wel een paar dagen geduurd heeft. Het is ook zeer waarschijnlijk, dat zij daar een gedeelte der nachten in de bedden hebben doorgebracht. Bijna alles wat in hunne macht was hebben zij medegenomen, zoodat de diefstal zeer belangrijk is. In Belgie is het mond- en klauwzeer onder het rundvee weer uitgebroken in vier gemeenten der provincie Autwerpen, op eene plaats in Brabaut en op drie plaatsen in West-Vlaauderen. Be- smettelijke longziekte woekert te Mariakerke en te St. Agatha-Berchem (Oost-Vlaanderen.) Middel tegen huismuizen. Een buiten- landsch blad verzekert, dat fijngesneden, met raeel bestrooide bittere amandelen zoowel ratten als inuizen zeker en snel dooden. Aan te raden is het echter, de bittere amandelen te bestrooien met suiker, daar suiker de eenige lokspijs is, waaraan de snoepgrage huismuis geen weerstand kan bieden. I G E I (I l> E A ST U R R E N. Mynheer de Redacteur! Met belangstelling nam ik kennis van het ingezonden stuk van »een Volksman" in uw geacht blad van den 6" jl., het- welk een goed stuk is, waarin zeer juiste opmerkingen voor- komen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk daar tegen in het laatste nummer verzoek ik u vriendelijk wel ruimte in uw blad te willen afstaan om het navolgende in het midden te brengen. Van de vonnissen van den kantonrechter kan in hooger beroep worden gekomen. Hiervan is evenwel uitgezonderd het geval dat tegen het feit geene andere straf is bedreigd dan geldboete van ten hoogste 25,en aangezien dit geval regel is, bestaat dus gewoonlijk dat hooger beroep niet. Hooger beroep en beroep in cassatie, in beide gevallen voor zoover toegelaten, staan wijders, al heeft de gemeente bij de zaak nog zoo'n groot belang, alleen open voor veroordeelden en het Openbaar Ministerie. Vonnissen zijn wel aan de critiek van alien onderworpen, maar die critiek blijft gewoonlijk achterwege, wat mij, uit beginsel, genoegen doet, doch wel niet altijd zoo blijven zal. Uit hoogachting voor ons Gemeentebestuur, welks hande- lingen niet zelden verkeerd worden voorgesteld, om daarop goed te kunnen smalen, keur ik het af dat aan de Gemeente- besturen willekeur wordt toegedicht ter verdediging van handelingen, die geheel verwerpelijk zijn. Door het daartoe bevoegde hoogere administratief gezag wordt tegen mogelijke willekeur van Gemeentebesturen in hunne verordeningen afdoende gewaakt. De gemeente-verorde- ningen toch, tegen wier overtreding zelfs maar de geringste straf is bedreigd, zijn alvorens te verbinden aan het oordeel van Gedeputeerde Staten onderworpen, welke collegien over deugdelijke rechtsgeleerde krachten beschikken. Gedeputeerde Staten gaan niet alleen na of de verordening in strijd met de wet, maar ook of zij in strijd met het alge- meen belang is en tevens of zij treedt in hetgeen van algemeen Eijks- of Provinciaal belang is. Hebben zij in deze opzichten bezwaren tegen de verordening, dan vragen zij aan het Koninklijk gezag vernietiging daarvan aan. Die zaak is aldus zeer uitstekend geregeld en de op deze wijze verkregen uit- spraak behoorde door iedereen te worden geeerbiedigd. Dat werd vroeger dan ook algemeen gedaan. Volgens arresten van den Hoogen Raad van 8 Februari 1859 en 9 Februari 1869, behoort zoolang eene verordening niet door den Koning is geschorst of vernietigd de rechter haar toe te passen. In de Gids II, 619, wordt de vraag of de rechter bevoegd is, te treden in het onderzoek, of eene verordening in strijd met de bestaande wet is ontkennend beant- woord en volgens de Rechtg. adv. V. 8, en het vonnis van het kantongereeht 's Gravenhage van 22 Juni 1854 is de rechter niet bevoegd de toepassing eener verordening te weigeren wegens, naar zijn oordeel, strijdigheid met de wet. Nog wel 25 en meer andere voorname stukken van dezelfde strekking zouden kunnen worden aangehaald, doch genoeg. Spoedig is het onder de rechtsgeleerden eene zeer betwiste kwestie geworden en eindelijk is van het goede pad geheel afgedwaald. Bij het in acht nemen van gepaste grenzen door de verschillende machten, overeenkomstig de eischen van een goed Staatshestuur, zal op dat pad moeten worden teruggekeerd. Dat de Ministers van Binnenlandsche Zaken, die bovendien over uitstekend rechtsgeleerd personeel beschikken, volkomen bevoegd zijn, over het al of niet met de wet in strijd zijn eener verordening te oordeelen zal wel door niemand worden betwijfeld. In den regel staan zij in de eerste rijen vau de meest geschikten daartoe. Onwillekeurig denken wij hierbij aan Thorbecke, Heemskerk, Tak en anderen. Groote en algemeene kennis, inzonderheid van Staatsbestuur, rijpe er- varing, voortreffelijk doorzicht, veel verstand, practische zin, fijn gevoel en bescheidenheid, komen toch ook, wanneer ik althans eenig begrip heb van rechtsgeleerdheid, met welk woord door minder bevoegden vreeselijk geschermd wordt, daarbij toch zeker wel in aanmerking. Naar de constituoneele beginselen zijn de Ministers geene vertegenwoordigers eener staatkundige partij en doorgaans zijn zij het persoonlijk evenmin. De hier bedoelde zaak is trouwens ^geheel vreemd aan staatkunde en zeker is dat het geval met de bouwverordening, die met groote instemming door alle partijen in den Raad is tot stand gebracht .zoodat alle partijen de eer hebben van dat voortreffelijke werk, hetwelk zeer stellig een daad van groote wijsheid en rechtvaardigheid en van noodzakelijke plichtsbetrachting is. Wat beteekent het wijders tenopzichte van Ministers van staatkundige invloeden te spreken, zoolang rechterlijke personen eveneens tot staatkundige partijen behooren en als om strijd in de beide Kamers der Staten-Generaal en als leden van Provinciale Staten en Gemeenteraden zitting nemen. Over de geschiedenis der bouwverordening en wat daarmede samenhangt zijn kronieken te dichten en daarvan zou zoowel een mooi treurspel als blijspel zijn te maken. In het treurspel zou veel moeten worden gesproken van zedelijkheid, rechtsgeleerdheid en al wat recht is, terwijl in het blijspel de bordjes, de snoepreizen, de onwelluidende liedercn, en de vroolijke en fatsoenlijke plakkers dienst kunnen doen. Eenigen tijd geleden zijn aan ingangen van zekeren weg palen geplaatst, waaraan borden bevestigd met het opschrift Verboden weg". Wat dat moet beduiden begrijp ik heelemaal niet. Uit den aard der zaak toch kan aan niemand den toegang tot een geheele bunrt met een zielental van een kleine burgerlijke gemeente worden ontzegd. Ook het door den »volksman" aangevoerde in verband met art. 8 van het Wetboek van Strafvordering, wordt door mij gedeeld. Natuurlijk kan niemand rechtspreken in eene zaak, waarin hij zelf verbaliseerde, maar het gezond verstand en ook geschriften van De Bosch Kemper en Greeve, omtrent analooge gevallen, lossen dit bezwaar zeer gemakkelijk op. Ik weet niet of de -volksman" de instelling van de Jury bedoelt. Die instelling heeft, zooals doorgaans alle menschelijk werk, vdor en tegen. Zij bestaat evenwel in vele beschaafde landen en is niet dan na vele en diepgaande studien en overleggingen ingevoerd. Ik laat dit verder daar. om mijne volkomen instemming te betuigen met het oordeel dat de volksinvloed bij en de deelneming van het volk aan de rechtspleging hoogst gewenscht is en dat tal van kleine

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2