Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. DE ZQNDEH DER VADEREN No. 2990. Woensdag 3 Januari 1894. 34e Jaargang. Binnenland. FICXJILLHITON. Wij kunnen binnen tien minuten vertrekken, TER \EIZEVSCHE (RIRWT. AB'ONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ■Bit blatl verscliijnt Dlnsilag- en Vrijtlas»v»i''l den uitgever ADVEfiTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer f 0,10Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. VAX I) E A M O 15 te Ter lenien. folitieli Overzicht. De terugblik op "t geen 1893 en in 't bijzonder het laatste gedeelte van den afgeloopen jaarkring, gebracht heeft (de iudrukken van de laatste weken en de laatste dagen zijn wel de meest frissche)^ is nu juist niet verblijdend en opvroolijkend. Een drietal weken slechts behoeveu we in gedachten terug te gaan, om ons oumiddellijk te herinueren, den vreeselijken misdadigen aaeslag in Frauknjks Kamer, welke alleen door een toeval met zoo verschrikkelijk is geweest in ziju gevolgen, als de dader en met hem zijn fauatieke partijgenooten, wel zouden hebben gewenscht. Eu de Kamer van de Groote Repirbliek is niet alleen het tooneel geweest van den helscheu toeleg tegen de bour geoisie" alleen was deze aanslag de meest opzieu- barende, omdat hij plaats vond op de vertegenwoordi- gers der natie, op de door het souvereine volk van Frankrijk ter behartiging van de belangen van land en volk aangewezeneu. Spauje heeft in 1893 wel 't meest te lijden gehad van 't geen het ideaal der anarchisten is, of ten minste van 't geen door hen geacht wurdt te zijn het eemge doeltreflende middel om tot ideale toestanden te geraken tot volkomen regeeringloosheid door vernietiging van al 't bestaande Wendeu we den blik van die gruwelen af, zien we alleen op den polnieken toestaud van't oogenblik in verband met hetgeen in 1893 is voorgevallen, dan is er eigenlijk geen enkele reden om oumiddellijk „evaar te duchteu voor den vrede van Europa. Men mag er ondanks de talrijke verzekeringen van vorsten en rijksgrooten aan twijfeleu of door de onafrebroken toebereidiug tot den oorlog de vrede wel °in den waren zin gediend wordtmen kan wellicht tot de nuchtere conclusie komen, dat 't toch maar verkieselijker zou ziju als men zich minder toelegde op een gewapeuden vrede tegen- over al de wenschen van auders en beter, staat toch het feit, dat de kansen op een uitbarsting niet grooter zijn dan voor een jaar. Tegen den in lijvige acten en documenten be- schreven bond der drie mogendhedcu is een verband ontstaan, sinds lang reeds, tusschen Frankrijk en Rusland, bezegeld door betuigingen vanbroeder- sehap en wederzijdsche genegenheid, gelukkig onder verheerlijking van den vrede. Een gevaar voor of teummste een bedreiging van den vrede zien daarin de beereu te Berliju, doch minder partijdigen heeteu deze alliantie een nuttig tegenwicht der triple—alliantie, hoogst heilzaam voor het politiek evenwicht in Europa. Het militairisme drukt zwaar op Europa en 't zal in 't pas begonneu jaar wel niet beter worden, alien verzuchtingen van menschen, die den vrede minnen, ten spijt Uit Kamerun is te Berlijn het volgende telegram ontvangen Den 15 December zijn 60 Dahomeysche soldaten der politie, benevens 40 gewapende vrouwen tot opstand gekomen, nadat zij zich meester ge- maakt haddeu van veel munitie, geschut, geweren 4,0 soldaten bleven trouw. Na een gevecht van 15 uur moesten wij, de regeeringsambtenaren en het ons ter hulp gesuelde commando, ons wegens gebrek aan munitie terugtrekken. Een blanke en een trouw gebleven soldaat werden gedood, een blanke gewon de factorijen zijn onbeschadigd. Dekruiser wllyane kwam den 21 van een reis van San Ihome terug. Het geschut, de geweren en een deel der munitie is heroverd. De geheele schade aan regeerings-eigen- dommen bedraagt ongeveer 12000 gulden. Daar de muiters in het bosch gevlucht zijn, is voort- dureude waakzaamheid zeer noodig. ier van de muiters ziju gevangen genomen en opgehangen. Nog geen oorlogschip is naar Kamerun ge- onden. Sir George Elliot, die den 23 December j. 1. op 78jarigeu leeftijd gestorven is, heeft als knaap van 9 jaar in de kolenmijnen van Gates head gewerkt en zoo persoonlijk de ellende leeren kennen, waaraan zooveel kinderlevens ten otter gevallen zijn. Door volhardiug en bekwaamheid kwam hij spoedig vooruit, zoodat hij in 1863 de Penshaw- mijnen, waarin hij 35 jaar gewerkt had, kon koopen. In 1868 werd Elliot tot lid van het Parlement sjekozen, waarvan hij tot 1885 lid was; hij sloot zich bij de couservatieve partij aan eu stond in nauwe betrekking tot de aanvoerders, vooral tot lord Beaconsfield, met wien hij door persoonhjke vriendschapsbanden verbonden was. Hij heeft een belangrijk aaudeel genomen in de hervorming de Engelsche mijnwetgeving en aan zijn bemoeiingen was hoofdzakelijk het verbod van kinderarbeid 1U de van den arbeidsdag Nog dit jaar werd bij het plan, de tot een reusachtig syndicaat te Wereldberoemd werd zijn uaam door het leggeu van den eersten telegraafkabel tusschen Engeland en Amerika. mijnen eu de verkorting van 14 op 9 uur te danken. over Elliot veel gesproken Engelsche mijnen vereeuigen. Tot nu toe bestond hier te lande de gewoonte den herijk der maten en gewichten jaarlijks te doen plaats hebben. Op grond der ervaring acht de Minister van waterstaat zulk een veelvuldige her- haling der herijk-bewerking ter bereiking van het doel der ijkwet niet noodig. Met een hernieuwd onderzoek der maten en gewichten om de twee jaar kan z. i. worden volstaan. De ijkplichtigen, om het andere jaar ontheven van den last, dien de herijk hun oplegt zullen z. i. door deze verauderiug worden gebaat. Daarom is bepaald dat de eerstvolgende herijk- periode over de jaren 1894 en 1895 zal loopen en wel van 1 Januari 1894 tot 1 September 1895, terwijl Ged Staten blijft overgelaten de tijastippen te bepalen, waarop binnen dat tijdvak de herijk voor elke gemeente der provincie zal plaats hebben. In de jl. Woensdag door de afdeeling Oost- burg der Maatschappij tot bevordering van land- bouw en veeteelt in Zeeland gehouden vergadering word zoo schrijft men aan de M. Ct. door den heer Mr. P. C. J. Hennequin, algemeen voor- zitter der maatschappij, aan den heer M. Luteijn- Mazure te Oostburg, onder eene hartelijke toespraak uitgereikt het diploma als eerelid van genoemde maatschappij, wegens ziju onafgebroken lidmaatschap gedurende ruim 50 jaren. Nadat de heer Hennequin korte trekken had medegedeeld, wat de aan- leiding was geweest tot onderscheiding, schetste hij den heer Mazure als een der eigenaardigste figuren in ons midden, ijverig zooals slecht weinigeu, toegerust met eene groote kennis van landbouw en veeteelt, waaraan zijne betrekking als veearts voor- zeker niet weinig zal hebben bijgedragen. Met den wensch, dat het den heer Mazure nog lang moge gegeven zijn, op zijn werkzaam verleden terug te zieu, welken wensch spreker meende, dat de vergadering zeker met hem deelen zoude, reikte de heer Hennequin, boveugenoemd eere-diploma aan den heer Mazure over. De heer Mazure, getroffen door de hem gebrachte hulde, dankte den heer Hennequin voor zijne harte lijke woorden en de vergadering voor hare instemming daarmee. In de te Grouingen gehouden vergadering .n den Geneeskundigen raad van Groningen en Frieslaud kwam ter sprake de vraagmoet het hypnotiseeren als publieke vermakelijkheid worden tegengegaan en werd ingeleid door den voor zitter, Dr. Ch. H. Ali Cohen die, zich beroepende op de uitspraak van tal van autoriteiten, van meening is, dat de hypnose in handen vau onbevoegder volstrekt niet onschadelijk genoemd mag worden zoomin voor het bij de vertooning aanwezige publiel als voor het sujet. Dr. Ali Cohen stelt daaro voor en de vergadering gaf hare goedkeurii aan dit voorstel om aan de hoofden der ge meenten in Friesland en Groningen het verzoek te richten, voorstellingen van hypnotiseurs niet toe te staan. Ingeval zij aan de politie-reglementen daartoe niet het recht mogen outleeuen, wordt den gemeenteraden verzocht, de politie-verordeningen in dien geest te wijzigen. Op voorstel van Dr. De la Faille werd verder nog besloten, ook de aandacht der Regeering te vestigen op het gevaar, verbonden aan het hypno tiseeren als publieke vermakelijkheid. Men schrijft uit LeeuwardenAls men de toestanden van Friesland bij het einde van 1892 vergelijkt bij die vau thans, dan outwaart men een groot verschil. In 1892 reeds van November af dag op dag de ongeregeldheden in verschillende gemeenten, met Leeuwarden aan het hoofd, die versterking der wapenmacht met infanterie en cavalerie driugend noodig maakten. Thans kan men gelukkig van kalmte, over het geheel spreken. Wel wordt er altijd door de socialisten geagiteerd, zoowel in hunne bladen, als in vergaderingeu, doch van de laatste zijn er veel minder dan wel in vorige jaren. Tot den tegeu- woordigen meer bevredigenden toestaud draagt voorzeker niet weinig bij de omstandigheid, dat, dank zij der aanhoudend zachte weersgesteldheid, op het land aan vrij wat handen werk wordt verschaft eu dat op verschillende plaatsen de grond- eigenaren zoowel zij die in, als die buiten Friesland wonen, verschillende soorten arbeid laten verrichten. Wat meer in het bijzonder onze stad betreft, het werd nog Woensdagavond jl. in de vergadering van de vereeniging .Nijverheid" bij de behaudeling van een verzoek van de timmerlieaen-vereeniging „Ons Belang" om aan te dringen op beperking van den invoer van machinaal bewerkt hout, ge- constateerd, dat men zich moeilijk kon herinneren dat in het winterseizoen zooveel werk in het bouw- vak was geweest als dit jaar. Zoo worden o. a. vauwege het Rijk vele hi' bezig gehouden door de kapitale verbouwir de bijzondere strafgevangenis en vau het gt nementshuis, de restauratie van het oude kansela gebouw en inrichting daarvan tot proviuciale biblic theek en archief, vauwege de gemeente, ofschoo minder mate, door de veruieuwing van de Ame Bewerkt door AMO. ,e 31) Reeds om vijf uur was het geheel duister de sneeuwstorm was met nieuwe kracht opgestoken en joeg door de straten van het dorp, of hij menschen en huizen wilde medevoeren. Op het slot waren de lichten reeds aangestokenFlora zat in haar boudoir bij een lamp in een boek te lezen in angstige spanning luisterde zij naar de voetstappen in de gang. Snel wierp zij haar boek op zijde. Of zij zich niet vergiste Neen, werke- lijk het was de stap van haar man zij opeude met een ruk de deur Felsheim stond voor haar. Hij was gekleed in een korte pelsjas, ziju donkere pantalon was in hooge laarzen gestoken eu hij droeg een dubbelloops geweer in de hand. Bij dit onverwachte zien van zijn vrouw scheen hij getroffen doch weldra was hij weer kalm. en vroeg tamelijk barsch ;/Sedert wanneer bespiedt je mij vvll je mij wat zeggen, gauw dan lk heb weinig tijd. Met zachte stem, die echter innerlijke aaudoening verried, antwoorde Flora „Och, Werner, schenk mij een oogenblik gehoor ik moet je een mededeeling doen." Misnoegd schudde Felsheim het hoofd hij bleef op den drempel staan en zei „Nu, gauw dan, ik wil gaan jageu en de beste tijd gaat zoo verloren. Ouderzoekeud zag de dochter van den uitdrager haren echtgenoot aan. „Ik wil je niet lang ophouden," zei ze „maar eindelijk moet het tusschen ons tot een verklaring komen, want zulk een leven kan ik niet langer verdragen." De tranen beletteu verder te spreken, maar zij bedwong die en ging voort„Laat mij naar mijn vader terug keeren, dan heb je de vrijheid terug waaruaar je verlangt en ik heb niet langer te zien, wat ik met verdragen kan." Felsheim verbleekte en beet zich op de lippen. Hij vroeg niet, hij antwoordde niet en bevend trad hij een schrede terug. Die sterke, moedige man beefde, want hij had in het gelaat zijner vrouw een verauderiug waar- genomen, die hem vrees inboczemde. Flora stond voor hem met purperroode wangen en haar oogen schoten vuur. ,/Moordenaar I" riep zij met gillende stem, die Felsheim deed sidderen, zoodat hij geen lid van zijn lichaam kon verroeren, toen de zachte handen zijner vrouw met een ijzeren greep zijn armen vatten. „Waarom heb je mij vermoord, ellendige Waarom heb je mij niet meer lief? Spreek, spreek dan toch vroeger had je wel woorden voor me en welke woorden I Moet ik ze je zeggeur* Moet ik je eeden en beloften herhalen Bemin mij ik wil het hoor je, ik, je vrouw ik beveel het. Neenik smeek het zieop mijn knieSn smeek ik Werner, bemin mij Ik weet alles, alles ik schenk je vergiffeuis 1^ 1 spreek toch, geliefde man I Spreek tot mij De minnende vrouw had zich voor haar afgod op de knieen geworpen en weende half suikkeud. Het zweet parelde op Felsheim's voorhoofd. Dit was het, wat hij gevreesd en zoo gaarne vermeden had. Hij stond bijna besluitelooshij overlegde reeds of een wettige scheiding niet beter zou zijn maar de gedachte aan Stella, aan de opiianden zijnde vlucht en het geluk, dat hem wachtte, bracht hem tot een koel overleg terug. „Sta op I" zei hij somber. Oogenblikkelijk gehoorzaamde Florade over- spanning der zenuwen was voorbij en nu haudelde zij willoos, als een kind. „Ga zitten en luister naar mij. Ik kan je nu niet antwoorden op je aanklachtik wil mij niet verdedigen, maar ik beloof, dat je van morgen af die andere, wier naam je niet genoemd hebt, niet meer op je levensweg zult ontmoeten". „En zal alles weer zijn als vroeger?" vroeg Flora met een glans van vreugde op het gelaat. Felsheim zag verbaasd op, maar antwoordde met vaste stem, terwijl hij zich omkeerde om heen te gaan »Dan Sal alles goed worden Met een leugen op de lippen scheidde hij van zijn vrouw. Flora zat nog lang in haar stoel, nadat haar man het slot verlaten had. ffDau zal alles goed worden I" fluisterde zij, terwijl tranen haar stem bijna verstikten. ,Nooit nooit zal ik vergeten, dat hij mij verraden heeft. Ware liefde verdraagt alles zij laat zich met voeten treden, zij verdraagt schande en spoteen ding duldt zij nietverraad". Ondertusschen was Felsheim laugs de rotstrappen naar heueden gegaanhij liep het dorp door eu verdween piotseling in een van de laatste huizen. Zonder bemerkt te worden, sloop achter hem een geaaante door de sneeuw, die hem niet uit het oog verloor. Toen de deur van Schulze's hui zich achter Felsheim sloot, bleef de gedaante oj korten afstand stilstaan. „Hij is in de val," fluisterde Frauz. ,/Nukan hij niet meer ontkomen Toen sloop hij ook het huis binnen, waarin h laatste bedrijf van deze tragedie zou worden afge- speeld. Schulze ontving Felsheim in het voorhuis me de woorden „U wordt reeds een uur gewacht en voerde hem naar de kamer, waarin den vorigei^ nacht het plan om te ontvluchten was beraamd Stella stood in het midden van het vertrek ec( snelde haar minnaar bij het binnentreden tegemoet Zij droeg een kostbare, uauwsluitende pels en een baret, met bont gevoerdin de hand hield zij een lederen taschje. ,/Eindelijk, eindelijk I" riep zij uit en zonk aan Felsheim's borst. „Je kunt niet gelooven, welke droevige gedachten ik had, sedert wij den vorige^ nacht scheidden. Ware het slechts mogelijk, n reeds weg te rijden." n Heeft Bodenich je ongerust gemaakt vroeg hij z ,/Neen en ja! Zijn koele bedaardheid doet mij vermoeden, dat hij iets tegen mij in het schild voert. Ik ken hem genoeg om te weten dat hij sedert gisteren niet heeft stil gezeten. Maar ik verwacht elk oogenblik zijn arrestatie." »Nu, hoor eens", fluisterde Felsheim, wwij moeteu zonder uitstel voort. Mijn vrouw heeft met q;n gesproken zij vermoedt hoe de zaken staan enve- tot alles in staat. Is de slede gereed, Schulze Schulze, die in een hoek had gestaan, trad hu naar voren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1