Vr Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2985. Woensdag 20 December 1893. BEKENDMAK1NG. DE ZONDEN DER VADEREN. 33e Jaargang. Oe Burgemeesler tier gemeeule Ter i\cuzen Openbare Vergadering Binnenland. ABONNEMENT- Earner van Koopliandel en Fabrieken te Ter Neuzen. FETJILLKTON. 27) TER \ElZENSCHE (OIRAVT Per drie inaanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■Sit blad verscliijut lSinsrinsf- en Vrijdagavond bij tleu uit^ever 1*. J. V A ST IS E SAHi'ISE te Ter Kenzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Doiidenki"- den 31 December 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 18 December 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. op Donderdiig den 21 December 1893, namid- dag 8 uur. Te behandelen a. Afdoening hangende zaken. b. Iugekomen stukken. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. 11. J. VOOREN, Secretaris. folitieli Overzlcht. De Duitsche Rijksdag heeft bij derde lezing de handelsverdragen met Spanje, Rumenie en Servie goedgekeurd en is daarna tot 9 Januari uiteen- gegaan. Eene laatste bestrijding werd geleverd door Graaf Herbert von Bismarck, die het voor den „ouden koers" opnam. Hij verklaarde zich tegen de tegenwoordige gevolgde handelspolitiek, op groud dat deze den landbouw ruineert en de boeren in de arrnen drijft der sociaal-democraten. Hij voor- spelde, dat bij de toekomstige verkiezingeu voor den Rijksdag de agrariers een groot aantal zetels zouden winuen, en eindigde met er op aan te dringen, dat men een door den afgevaardigde Kanitz voorgesteld amendemeut zou aauuemeu, betwelk strekte om den duur van het verdrag met Rumenie slechts op eeu jaar te bepaleu. De Minister Von Marscball antwoordde, dat, werd het verdrag niet goedgekeurd, duizenden werklieden broodeloos zouden worden. Vermeld zij nog, dat ook ons land weder ter sprake werd gebracht, en wel door den couservatief Graaf Zu Kuyphausen, die er nog eens op wees, dat de Duitsche consuls bij het stellen der certificaten van oorsprong voor de goedereu zoo gemakkelijk misleid kunueu worden. En hierbij zeide spreker te weten, hoe moeilijk reeds de coutrole aan de Bewerkt door AMO. Sprakeloos staarde Felsheim de demonische vrouw aan, die met duivelsche wreedheid alle hindernisseu, die haar liefde in den weg kwamen, wist op te ruimen. Maar Stella deed niets ten halve. //Deze brief, zei ze, ,/inoet je rijknecht Halle rnorgen vroeg naar het spoorwegstation brengen dan moeten morgenavond de ambtenaren van de justitie hier zijn en hem arresteeren. Zoo is Bodenich ouschadelijk gemaakt 1" Halle zal in de vroegte wegrijden antwoordde Felsheim, en stak den brief bij zich. Stella nam plaats op een stoel eu Felsheim kwam naast haar zitten. yLaten wij nu het plan voor onze vlucht vast- stellen," begon zij weer, „want morgeunacht moe ten wij het uitvoeren, je bent toch vast besloten „Liever met Stella sterven dan met Flora leven luidde zijn antwoord, waarvoor hij beloond werd met een hartstochtelijke omhelzing. ,/Luister nu eens, wat ik bedacht heb," fluisterde Stella. ,/Morgeu spant Schulze je beste paarden voor zijn licbte slede. Reeds bij het invallen van de duisternis komen wij hier en wachten met ons vertrek tot tien uur. Dan zulllen wij niemand op den straatweg outmoeteu eu komen volgens mijn rekening 's morgens te 6 uur te Z. ,De sneeuw ligt voeten hoog op den weg," viel Nederlandsche greus iswat de coutrole bij de Slavonische Stateu betreft, steide hij echter in het geheel geen vertrouwen in de certificaten van oorsprong, want daar bestond geen goede trouw zooals aan de Nederlandsche grens. Naar geineld wordt, heeft Keizer Wilhelm den Rijkskanselier en den Minister Von Marschal per telegraaf zijn warme gelukwensching gezouden naar aanleiding van de aanneming van het handels- verdrag met Rumenie door den Rijksdag. Een week ougeveer heeft Crispi zoek gemaakt met samensprekingen en onderhaudelingen ten behoeve vau zijn kabinet (zijn derde) en drie weken juist heeft de crisis in Italie geduurd, dank zij Zanardelli's eerzuchtige pogingeu om ook eens den presidentshamer te voeren in den ministerraad. Zanardelli heeft't willen probeeren met middelmatige krachten, met manuen zonder een verleden, dat iets buitengewoous mocht doen verwachten, terwijl zijn persoonlijk prestige als politicus ook niet was zooals in de hachelijke omstandigheden wenschelijk kon worden geacht eu Crispi, opgetreden als redder uit den bangen nood, zal 't nu beproeven met voor 't meerendeel bekende en beproefde krachten, als hoedanig de ter elfder ure gevonden titularis van buitenlandsche zaken, baron Blanc zeker wel mag geldeu terwijl naast Crispi Sounino (financien) eu Saracso (openbare werkeu) ook wel mogen worden genoemd. Men kan Crispi alle geluk toewenschen, ook zonder te weten welke zijn plannen zijn om ineeus een radicale verbetering te brengen in de toestauden, welke Italie onvermijdelijk zouden voeren tot het staatsbankroet, doch men kan zich toch niet ver- helen, dat de toekomst zich voor hem nu juist niet zoo heel rooskleurig diet aanzien. Daar de heeren Zaterdagmiddag eerst, in handen des konings den verplichten eed hebben afgelegd, is er van het program ma, waarmede zij zich heden aan het Par- leinent zullen presenteereu, nog weiuig vertrouwbaars te zeggen de eeu gewaagt even beslist van bezui- nigiugen als de ander spreekt van nieuwe belaslingen en belastingverbooging. Volgens de Liberte rnoet Vaillant verklaard hebben, dat het geld, noodig om zijn bom te vervaardigen, hem verschaft is door een gefortuneer- den anarchist, die hem 100 francs heeft gegeven. Vaillant kocht bij kleiue hoeveelheden tegelijk de benoodigde ontplofbare stoffen. Om zijn bom in de Kamer te krijgeu, plaatste hij haar op zijn buik en maakte ze vast met een gordel. Sedert kwart over elf had hij queue gemaakt. Ziju plan was, om na het werpeu van den bom, het woord Felsheim in, „maar we moeten om zes uur te Z. zijn om den sneltrein naar Polen te treffen, die om zeven uur vertrekt, en je weet, ik heb reeds be- langrijke sommen te Petersburg gedeponeerd." #Wij moeten en wij zullen met den sneltrein," l?esliste Stella, ,/al valleu de paarden er bij ueer als zij ous naar ons geluk hebben gevoerd, hebben wij ze niet meer noodig. Nog iets stel je in Schulze een onbeperkt vertrouwen vOch wat, 't is een boer, hij bemoeit zich niet met andermans zaken zoolang hij er voordeel vau trekt /,1k hoop, dat je niet bedrogen met hem uit- komthoewel hij mij hebzuchtig toeschijnt, houd ik hem toch voor gevaarlijk. En als hij verraad pleegde z/Dan was zijn lot beslistantwoordde Felsheim met een dreigend gebaar. //Je weet, lieveling, dat ik alles uit den weg zou ruimen, wat onze liefde tegenwerkt; al moest ik over lijkeu been om mijn doel te bereiken Stella zag mei bewondering naar den man, die zoo vermetel sprak. De kloeke vastberadenheid, die niets zou ontzien, maakte indruk op de avou- tuurlijke vrouw, die van jougs af het leven als een strijd had leeren kenneu. Toen/ riep Fels heim Schulze biuuon eu deelde hem het plan mede. Honderd thaler kan je daarmee verdienen, man hiermede besloot hij zijne woorden. ^Twijfel je nog </Dat niet", antwoordde Schulze met een loerenden blik naar het paar. (/Maar ik denk zullen ze mij niet met vragen bestormen, als ik in het dorp terug keer? En dan die arme mevrouw op het te nemen en zijn daad te verklaren, maar hij werd gewond. Overigens zouden de ontstelde lui loch op dat oogenblik niet het ware genot gebad hebben van zijn sierlijke rede! Vaillant heeft verder als zijn overtuiging uitgesproken, dat men het best doet, hem te guillotineeren, daar hij, als men hem vrijsprak, binnen acht dagen weer beginneu zou. De vrouw, die zich op de publieke tribune bevond, van waar Vaillant zijn bom geworpen heeft, is gevonden. Het is een water- eu vuurvrouw, die met haar man de zitting bijwoonde. Beiden zijn gearresteerd. De vrouw, tweemaal door Vaillant gestooten, zeide tot dezen „Let toch op, mijnheer. Het begint me te vervelen". De man verklaarde, epn vlam gezien te hebben, op bet oogenblik, dat de bom geworpen werd. Paul Reclus is verdwenen het schijnt, dat men voornemens is een bevel tot arrestatie tegeu hem uit te vaardigen. De afgevaardigde Viviani heeft de Kamer verlof gevraagd, den minister van binneulandsche zaken te mogen interpelleeren over de arrestatie ivan Naudiu, den directeur van le Calaisien. Deze zat in een koffiehuis te Amiens met eenige sociaal- democraten, toen hij door een commissaris van politie uitgenoodigd werd, op het politie-bureau te komen. Daar deed men hem een verhoor ondergaan en doorzocht men zijn valies. Toen hij om een ver- klaring verzocht voor deze handelwijze, antwoordde de commissaris, dat de psrsonen, met welke hij zich in het koffiehuis bevond, sociaal-domocraten waren, en dat dit feit de eenige reden was van zijn arrestatie. Zoo vertelt ten rninste Naudin. Daar de minister aan Viviani uitstel gevraagd heeft, om een onderzoek in te stellen, zal de afge vaardigde later zijn interpellate tot den minister richten. Uit 's Gravenhage komt de tijdiug dat de heer Mr. L. W. C. Keuchenius Zoudag het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. Ons parlement verliest in hem een zijner rneest bekende figuren, de antirevolutionaire partij een harer vooruaamste woordvoerders. Sedert 1866 heeft de heer Keuchenius, na ge- ruimen tijd in onze overzeesche bezittingen in verschilleude betrekkingen werkzaam te zijn geweest, een ruim aaudeel gehad in ous parlementair leven. In dat jaar heeft zijne motie tot afkeuring van de onverwachte benoeming vau den Minister van kolo- nieu in bet Miuisterie-Heemskerk, den heer P. Mijer, tot gouverneur generaal, de eerste ontbindiug slot haar trauen vrees ik juist het meest Hier bleef hij in ziju woordeu steken en haalde de schouders op. z/Wat gaan je de trauen van die mevrouw aan viel Stella tooruig uit. »Zwijg maar, alszejewat vragen en denk aan het geld, dat je er bij verdieut ,/Ja mevrouw! maar mijn geweten", antwoordde de boer met meesterlijk nagebootste ouschuld. z/Voor den duivelJe geweten?" riep Felsheim nu uit. //Je krijgt tweehooderd thaler, als je 't doet de helft daarvan dadelijk op afrekeniug." Hij haalde zijn beurs uit deu zak en telde honderd thaler in goudstukken op de tafel. Schul- ze's oogen glinsterden met ouheilspelleudeu glans. De hebzucht beheerschte dezen man eu doodde in hem alle beter gevoel. Vroeger had hij een tlinke boeren hofstede bezeteu, maar door mislukte snecu- latien was hij erg achteruitgegaan. Nu dacht hij nog altijd aan zijn vroegere welvaart en hoopte daar weer toe te geraken. Hij ontzag geen middelen om dit doel te bereiken. De aan blik van het goud deed hem vrede nemen met Felsheim's plan. ,/Het zij zoo!" sprak hij onder het opstrijken van de goudstukken. ,/Morgen dan om tien uur, maar niet later, anders sta ik er niet voor in, dat wij op tijd te Z. aankomen." De overeeukomst was getroffen en Schulze nam met een grijns afscheid. In de gang mompelde hij ,/Ik wil wel rijden, maar ik zal spoediger aan het eind zijn, dan jelui denkt 1" Daarop telde hij de goudstukken nog eens over en juichte in zichzelf,/Dat wordt een zaakje Honderd thaler in handen, twee honderd van den ouden heer uit de villa en duizend thaler van mevrouw op het slot. Dat wordt eeu goed zaakje. Ze moeten der Tweede Kamer ten gevolge gehad. In 1868 trad de heer Keuchenius af e n werd advocaat en later weder lid in den raad van Indie tot 1879, toen hij voor Gorinchem werd verkozen om daarna nog voor Middelburg en Amersfoort een zetel te vervullen. In 1888 werd hij Minister van kolonien in het kabinet-Mackay, tot het votum der Eerste Kamer in 1890 hem tot aftreden noopte. In hetzelfde jaar koos Goes hem tot afgevaardigde en tot zijn dood bleef hij dat district vertegen- woordigen. De plaats die Keuchenius als Kamerlid heeft ingenomen is algemeen bekend. Zijne kennis van historie, staat- en letterkunde zijne vasthoudendheid aan eenmaal opgevatte meeniugenzijne scherp- zinnigheid en zijne scherpte van toon gaven aan zijne redevoeringen bijzonderen stempel, vooral daar hij bijna nimmer naliet alle onderwerpen door hem ter sprake gebracht, in verband te brengen met den godsdienst, dien hij tot toetssteen nam, en met ziju geloofsidealen. Had hij eenmaal een strijd aangebonden, dan liet hij dien niet meer varen. Zijne eerste meest bekende motie is in latere jaren nog door vele audere gevolgd, soms van zeer grooten omvang, maar waarvan de invloed op het politiek leven nooit door dien van 1866 is overtroffen. In zijn maatschappelijk leven nam Keuchenius gaarne deel aan alle vereeuigingen die er uaar streefden het geloof te versterken en zijne hulpvaardig- heid en goedhartigheid in den dagelijkschen omgang vergoedden de bitterheid die ziju toon in het openbaar debat kenschetste. De heer Keuchenius werd geboren te Batavia den 21 October 1822. De antirevolutionaire partij vereerde hem buitengemeen en zal zijn nagedach- tenis in eere houden. "V ermoedelijk zal de Tweede Kamerna de Kerstvacantie op 6 Februari haren arbeid her- vatten met de bebandeling der kieswet. Men verwacht dat de Regeering in hare ontwerpen nog eenige wijzigingen zal brengen om aan de gerezeu bezwaren te gemoet te komen. Met verwijzing naar het bericht in de Staats- conraut van 15/16 October 11., brengt de Minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belang- hebbenden, dat, blijkens mededeeling van flr. Ms. gezantschap te Brussel, het verbod vau invoer in Belgie vau schapen en versch schapenvleesch, her- komstig uit Nederland, met iugang vaD 18 dezer wordt opgeheven. maar zien, hoe ze't klaarspeleu. Ik strijk m'n geld op en lach ze alien uit 1" Reeds kraaideu de hanen, toen Stella zich los- maakte uit de omhelzingen van haar geliefde en naar de villa Friedhagen terugkeerde, waarbij de duisternis haar begunstigde. Oubemerkt (naar zij meende) kwam zij in huis en in haar kamer, waar zij dadelijk toebereidselen maakte om te gaan slapen. Immers, zij moest zich door een weldadigen slaap versterken voor den beslissenden dag van morgen. Langzaam ontkleedde de schoone vrouw zich en verdween toen achter de zijden bedgordijnen om haar lichaam uit te strekkeu op 't weelderige bed. Vdor Stella iusliep, trok zij uit haar boezem een gouden ring met een grooten diamant er in. Zij bezag hem met eerbied en kuste dieu iunig. Haar tranen bevochtigdeu deu ring, toen zij sprak Dierbare ring, aandenken aan mijne ouders, die ik nooit gekeud hebge gaat met me op het moeielijke levenspad, dat ik nu ga betreden. Wees voor mij in het vervolg een trouwe talisman en behoed mij voor gevaar. O, goede moeder, die mij zoo vroeg werd outrukt, zie op mij neder. Wreed heeft het leven met mij gespeeld, wreed neem ik nu wraak op 't noodlot. Ik ben slecht geworden en verworpen, dat moet ik erkennen. Maar, als ik morgen door het geluk begunstigd word, als miju waagstuk gelukt, dan zal ik met den man van mijn hart in eer en deugd leven en ik wil dan trachten goed en gelukkig te zijn." Na een kus gedrukt te hebben op een haarlok, die in den ring verborgen was, sloot zij haar oogeu om te slapen. Doch het gelukte haar niet in te sluimeren haar gemoed was te zeer bewogen. En toch uaar ziel en lichaam moest zij uitrusten,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1