Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2984. Zaterdag 16 December 1893. DE ZONDEN DER VADEREN 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT' FEUIBLETON //Het is nu gevaarlijker dan vroeger", mompelde zij- ffHij zal mij bespiedeu en al mijn schreden nagaan. Vandaag nog wat stoutmoedigbeid en voorspoed en morgen gaan wij de wijde wereld in. O, hoe verlang ik naar dat oogenblik I" z/Genoeg daarvan", viel Stella in //breng mij nu naar boven". TER \ElZi:VS(HE 01 It IVI Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit Itlail verscliijnt llin.ilair- en Vrijilagnvonil bij den uituever P. J. A NT II E I 4 1' II E te Ter W« Bij deze coiirnnt behoort een bijvoegsel. folitieli Overzicht. Verscheidene Parleineuten hebben zich nog aau- gesloten bij de overal weerklank vindende mani- festaties ter betuiging van sympathie aan de Fransche Kamer. In de Kamer van afgevaardigden te Brussel spraken de voorzitter, de minister-president en de partijleiders Nothomb en Jansen, terwijl de leden staaude toeluisterden. De eerste verklaarde, dat er te veel gevoelens en belangen zijn, welke Belgie en Frankrijk gemeen hebben, en de beide lauden te zeer aan elkander verbonden zijn, dan dat Belgie niet den hoon, het Fransche Parlement aangedaan, zou medegevoelen. De minister-president deelde mede, dat de regeering den voorzitter der Fransche Kamer reeds een telegram had gezonden, waarin de afschuw voor de laffe moordenaar, aan wie geene regeering ontsnapt, uitdrukking vindt. De voorzitter van het Huis van afgevaardigden te Weenen heeft hetzelfde gedaan, teneinde de gevoelens van het Oostenrijksche Parlement te vertolken, en het Britsche Hoogerhuis sloot zich aan bij de reeds door het Lagerhuis betoonde deelneming. Hierbij verdient vermelding, dat lord Salisbury, de gewezen minister-president, de hoop uitte, dat de betuiging vau syiupathie aan de Fransche Kamer gepaard zou gaan met de verzekering, dat, zoo er internationale middelen bestaan om dergelijke gruwe- len te verhinderen, Engeland niet zal aarzelen daartoe mede zijn plicht te doen. In het Lagerhuis werd nog, met algemeene stcmmen, besloten om den inhoud van een adres, door deu president aau den voorzitter der Fransche Kamer gericht, in de bladen bekeud te maken in dat adres wordt zoowel aau de Kamer als aan het Fransche volk de verzekering gegeven van deu afschuw, welken de aauslag allerwege in Engeland heeft gewekt. Van al deze en van de overige betuigingen van sympathie werd door den voorzitter der Kamer van afgevaardigden te Parijs, den heer Dupuy, voor- lezing gedaan. Hij deelde onder toejuiching mede, dat hij met een betuiging van dank op al die adressen zal antwoorden. Hierop verkreeg Basly, de gewezen mijnwerker en kroeghouder te Anzin, het woord om zijn aan- gekoudigde iuterpellatie in zake de jongste werk- stakingen in het Noorden van Frankrijk te ont- wikkelen. Hij stelde voor een commissie van 44 leden te benoemen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaken dier werkstakingen. Bewerkt door AMO. 26) -i Zonder een lid te kunnen verroeren, stond de bankier voor de demonisch schoone vrouw, die als een wrekende godin hem door hare woorden als in den grond deed zinken. Stella zweeg een oogenblik. Met de armen over de borst gekruist, genoot zij het zielelijden van den man, met wien zij een vreeselijke rekening had te vereffenen. „En nog eenmaal," ging zij kalmer voort, „nog eenmaal bood zich de gelegenheid aau om aan dat schandelijk leven te ontkomen en mij te redden aan de zij van een man van eer, die mij beminde en mij op de handen droeg. Hoe heeft de arme BernaU geboet, omdat hij den tijger zijn slachtoffer geeft willen ontrukken, omdat hij mij zijn hand aanbood om mij tot zijn vrouw te maken. Door den glans verblind, stelde ik hem een voorwaarde, die hem eerst zijn vermogen deed verliezen en hem eindelijk tot een dief maakte. Toen was de tijger gereed om zijn offer te verpletteren. Bernau boette in het tuchthuiswie weet waar en hoe hij zijn einde heeft gevonden. Daarmee was mij voor altijd den terugweg afgesneden tot een eerlijk bestaan. Maar mettertijd gingen mij de oogen open. De opmerkzaamheid, die ik op straat en in gezelschappen oudervond, bracht mij tot het bewustzijn, dat ik schoon moest zijn en schoonheid is de macht die men gebruiken moet, vodr dat ze voor eeuwig In den loop der zitting ontstond een geweldig ruraoerverschillende afgevaardigden moesten tot de orde geroepeu worden. De Minister van Koophandel, de heer Marby, verklaarde de houdiug, welke zijn voorgangers tegenover de werkstakers hadden aangenomen, goed te keuren. De Regeering, zoo zeide hij, wil evenzeer de vrijheid om het werk te staken als de vrijheid van den arbeid doen eerbiedigen. Het kabaal bereikte zijn hoogste punt, terwijl de heer Jonnart, minister van openbare werken, sprak. Deze keurde het gedrag der socialistische leiders bij de werkstaking in Pas-de-Calais af en verklaarde zich tegen de voorgestelde enquete. Hij las eenige artikelen voor uit bladen, die onder de mijnwerkens werden verspreid en waarin tot oproer werd aangespoord. Van de uiterste linkerzijde werd hem toege- schreeuwd „Gij liegt, gij liegt opzettelijk 1" De Minister echter ging voort en eindigde met een zinsnede weer te geven, waarin aangespoord werd tot het bergen der dynamietbommen in de kazerne. Dit bracht groote sensatie teweeg. De socialisten protesteerden Millerand beweerde, dat die zinsnede beeldspraak bevatte, gelijk bleek uit hetgeen volgde en hierop neerkwam „Het dvuamiet, waarvan ik het gebruik aanbeveel, is de socialistische leer." Crispi's derde kabinet schijnt zoo maar niet op eens in elkaar te zitten uog altijd is't niet gereed en sinds vijf dagen toch is hij reeds bezig met beraadslagingen en samensprekingen. Van den eenen dag wordt de beeediging der nieuwe combinatie op deu anderen geschoven. De samenstelling wordt nu gegeven als volgtCrispi, buitenland Sonnino, financ eu Perazzi, schatkist Baccelli, onderwijs Saracco, openbare werken Ferraris, posterijen Boselli, landhouw Racchia, marine Pedotti, oorlog. Crispi zal het door hem gebrachte offer (200,000 lire levert hem zijn practijk als advocaat jaarlijks op) fhnk later) betalen. Naar luid de geruehten heeft hij van den koning oubeperkte volmacht gekregen tot de invoering van orgauieke hervor- mingen besparingen op de umversiteiten, de recht- banken, de prefectures en de onder-prefectures. Onder de belastingvoorstellen zou er een zijn tot verhooging der zoutbelasting met 15 ceutesimi (7£ cent.) Op het legerbudget zal weinig of niets worden bezuinigd. Door de afwachtende houding der uiterste linkerzijde, zal Crispi 't in den aanvang niet zoo heel moeilijk hebben! verloren gaat. Ik leerde die macht gebruiken, ik verbrak mijn slavenketen en zette je den voet op den nek. Toen werd je mijn slaafHet is waar, je hebt veel offers gebracht om mij te bezitten, maar dat lag niet aan mij aan je hartstochten heb je eer en welvaart ten offer gebrachtZie nu verbliude, hoe een vrouw zich wreekt. Je hebt mijn leven gestolen, maar ik geef je aan de wanhoop prijs. Arm en hulpeloos stoot ik je van mij. Je bloedverwanten keeren zich van je af, als je het waagt om hulp te vragen. De ouderdom met zijn gebreken laat zich niet lang meer wachten en dan blijft er niets voor je over dan te bedelen om een almoes. Dan wil ik de eerste zijn, die een penning in je hoed werpt. Zoo staan uw kansen, heer Von Bodenich YVaag het nu eens, tusschen mij en Felsheim te treden." Zonder antwoord af te wachten, snelde zij weg. Als vernietigd zonk de bankier in een hoek van den divan neer. Hij zag in, dat hij in de macht dezer vrouw was. Het kwam er nu op aan, door een sluwen zet het spel in zijn voordeel te doen einaigen. Hij behoefie niet te twijfelen, dat Stella van plan was met Felsheim te vluchten. Alles droeg daar blijk van. Voor eenige dagen had zij ook haar gezelschapsjuffrouw Beatrix Dreher met een rijk geschenk naar huis lalen gaan. Het viel hem ook in, dat Stella brieven van Prelle had ont- vaugen waarschijnlijk wilde zij de villa verkoopen, daar had zij volgens de koopacte ook recht toe. Bodenich dacht er over, Felsheim's vrouw met het dreigend gevaar bekend te maken. De vrees voor eene ontijdige ontdekking hield hem daarvan echter terug. Het doelmatigst scheen hem toe zich met Franz te verstaan. Een trek van triomfeerende De sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer, in ouze provincie is bepaald op Zaterdag 30 December 1893, met zonsondergang, en het tijdstip van de sluiting der jacht op hout snippen en waterwild zal nader worden vastge- steld. Bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer van gisteren berichtte de voorzitter de ontvaugst van een telegram vau Charles Dupuy, president van de Fransche Kamer vau afgevaardigden, houdende dankbetuiging, namens die Kamer, voor de gewaardeerde betuiging van sympathie, door de Tweede Kamer gezonden bij telegram, dat de Fransche Kamer met toejuiching begroet heeft. Voor de buitengewone zitting op a. s. Zaterdag zijn een zevental ontwerpen van hoogst eenvoudigen of spoedeischendeu aard op de agenda gebracht. Daarna ging de Kamer met de begrooting van binnenlandsche zaken voort. Over herziening van den grondslag der Kamers van Koophandel kan eerst worden beslist wanneer alle gevraagde adviezen zullen zijn ingekoraen. Voor wettelijke regeling van de iurichting dier Kamers bestaat, volgens den Minister van waterstaat, geeu aanleiding, nu deze instelling gedurende ruim veertig jaren ingevolge een algemeenen maatregel van bestuur gewerkt heeft en eene herziening daar van hoofJzakelijk door de aanstaande invoering van de bedrijfsbelasting is noodig geworden. Mocht het wenschelijk blijken een Handelsraad in het leven te roepen, welke vraag de Minister zich voorstelt spoedig ter hand te nemen, zoo zal, ook zonder wettelijke regeling, de Vertegenwoordiging daarin gekend worden bij de behandeling van den daarvoor eventueel uit te trekken begrootings- post. De Standaard behelst omtrent den toestand van den heer Keuchenius het volgende Nog houdt de zware beproeving, die aan Mr. Keuchenius, in zijn sterven, is opgelegd, aan. Eergistereu luidde het telegram,/Klimraende I ijnen, de krachten afnemende, einde nadert." Gisteren, even pijnlijk //Toestund blijft achteruit- gaan, krachten nemen af." Al ons volk lijdt met den lijdenden broeder mede, en ook buiten onzen kring wekt zoo tragisch, en toch zoo helden- moedig doorgestaan lijden een gevoel van deernis en eerbied. sluwheid vertoonde zich op het gelaat van den bankier toen hij opstond van den divan. //Nog ben je me niet te slim geweest", fluisterde hij met een dreigend gebaar naar de deur, waar- achter Stella verdwenen was,/het zal nu blijken, wie de sterkste is Stella zat aan haar ebbenhouten schrijftafel in haar kabinet en had juist een brief gereed. Met een glimlach las zij hem nog eens over. Hij heeft niet anders gewild", sprak zij halfluid en sloot het couvert. ,/Hij wordt mij tot een last, daarom moet hij aan kaut gezet worden en dit is het zekerste middel". Toen stak zij den brief in een zak van haar japon, wierp een blik op haar hor'ioge (dat middernacht aanwees) en zei,/Nog te vroeg". Daarop ging zij op de ottomane liggen en sloot de oogen. Aan de diepe, regelmatige ademhaling was te bemerken, dat de schoone vrouw was ingesluimerd. Zij had ongeveer drie uren geslapen toen zij overeind ging zitten en haar horloge weer raadpleegde. Zij was tevreden, het was drie uren. Zij wierp een mantel om, trok de kap over haar hoofd draaide de lamp uit en sloop naar buiten. Met onderzoekeuden blik zag zij naar de vensters der villa alles was donker. Zoo in zichzelf sprekend, was zij aan het tuinhek gekomen. Met een sleutel, dien zij bij zich droeg, opeude zij het poorthek en snelde met vasten, vluggen tred voort. De nacht was koud en helder de sneeuw glinsterde als een zee van brillanten en Het doen vervallen van de eenige middag- bestelling in de groote gemeenten op Zon- en feestdagen zou, naar de Minister van waterstaat meent, tot zeer vele en niet ongegronde klachten aanleiding geven. Met de iukrimping der bestellin- gen is voor het oogenblik reeds vrij ver gegaan en het schijnt wenschelijk met verdere beperking te wachten of de Zoudagsrust ook op ander gebied meer algemeeu wordt ingevoerd. Met belangstelling wordt de proefneming gevolgd, die in Belgie geschiedt. Alvorens in deze eene beslissing te nemen, schijnt het echter raadzaam de resultaten daarvan af te wachten. De invoering in Belgie is toch geleidelijk geschied en eerst dezer dagen voltooid. Vooralsnog is er echter geen reden om aan te nemen, dat de resultaten zoo gunstig zijn als kon worden gewenschl. Inmiddels worden de maatregelen, om aan de ambtenaren zooveel mogelijk Zondagsrust te bezorgen, voortgezet, en wel in de eerste plaats, door ver- vervanging van bestellers en boden om de veertien dagen of drie weken, waarmede geregeld wordt voortgegaan. De Regeering heeft te kennen gegeven, dat bij haar reeds een onderwerp van ernstig onder zoek uitmaakt, mede in verband met haar reeds vroeger gebleken voorneraens, tot het in het leven roepen van maatregelen in zake de verzekering van werklieden, het denkbeeld om eene Rijks- in.stelling tot verzekering in het leven te roepen en deze als eene afdeeliug aan de Rijkspostspaar- bank te verbinden. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om na te gaan, in hoeverre de vaste arbeiders langs rijkswegen gemist kunnen wordeD, om tot de opheffiug van die betrekking over te gaan. Hunne werkzaam- heden zouden dan aan de onderhouds—aannemers worden opgedragen. In elk geval schijnt er eene wijziging in dien dienst te komeu, door hen alleen voor den duur van eep bestek in dienst te houden. Een aantal ondernemers van stoomvaartdiensten van Nederlandsche havens op het buitenland, agenten van buitenlandsche lijnen op Nederlandsche havens, alien belanghebbeuden bij eene goede beloodsing onzer kusten en zeegaten, hebben een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij haar verzoeken het daarheen te willen leiden, dat door de Regeering een verlaging van loodsgeld worde voorgesteld voor alle schepen, die zonder loods onze havens binnen- komen en uitgaan, onder de bepalingen en restriction, die door de bevoegde overheid ter zake zullen worden noodig geacht en vastgesteld. de maan wierp een tooverachtig licht op de witte vlakte. Om den kortsten weg te volgen, liep Stella over het ijs, waarmee het meer bedekt was. Hier eu daar was het wel niet geheel vertrouwbaar, maar zij had dien weg reeds meermalen gevolgd en vermeed dus zorgvuldig de gevaarlijke plaatsen. Toen zij den anderen oever bereikt had, ging zij langs den zoom van het bosch verder en na een kwartier lagen de eerste huizen van het dorp voor haar. Geen enkel huis was verlicht, geen enkel geluid trof haar oor. Alleen uit het bovenste venstertje van een armoedig huisje straalde het schijnsel van een lamp, dat door Stella met vreugde begroet werd; zij wist nu, dat Felsheim haar reeds wachtte. YVeldra stond zij voor de deur, die niet met den sleutel gesloten was en trad binnen. Het huis, dat Stella Muller was binnengetreden, behoorde aan een man, dien wij reeds kennen aan Schulze. Sedert maanden kwamen de gelieven in het voorkamerlje bij elkaar en smeeden daar de plannen om hunne ketenen te verbreken, om voor altijd met elkaar vereenigd te zijn. Schulze voer daar niet kwaad bij de diensten, die hij de twee bewees, werden met klinkend goud betaald, waarbij zijn stilzwijgen het meest in aanmerking kwam. Hij ontving Stella in het voorhuis en fluisterde #De heer wacht u reeds een half uur; hij wilde u tegemoet gaan, want hij geloofde, dat u bij die hooge sneeuw niet goed vooruit kon". //Ik ben over het meer gekomen", zei Stella. z/Dat zouden maar weinigen durven wagen", zeide Schulze. #Het ijs is niet overal te vertrouwen hoe licht zou

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1