A1 g e m e e n Nfieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. DE ZONDEN DER VADEREN. No. 2983. Woensdag 13 December 1893. 33® Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: FETJILLETON (Wordt vervolgd.) TER \Eim.S(HE (01 RAVI Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit blurt verscliijnt Dinsdat;- en Vrij<laj;avnu<l liij <len uitgever I*. J. V I V It E V It i: te Ter Menien. folitieli Overzlcht. Een misdadige aanslag, zoo ernstig in beteekenis zooal niet in zijn gevolgen, dat men bijna een drietal eeuwen moet teruggaan in de geschiedenis om er een pendant van te vinden (in 1606 werd de officier Guy Eawkee gearresteerd op het ooger.blik, dat hij de'lont in 't buskruit zou steken, hetwelk onder de vergaderzaal van Engelands Parlement lag) is Zaterdagmiddag in Frankrijks volksvertegen- woordiging gepleegd. Parijs, Frankrijk, gansch Europa, heeft met ontzetting kennis genomen van het gruwelijke feit, dat een fanatiek anarchist, Vaillant genaamd, die reeds volledige bekenlenis heeft afgelegd, midden tusschen de afgevaardigden een bom heeft geslingerd met wel betreurenswaar- dige, doch voor den krankziunigen dader toch bitter teleurstellende resultaten geen enkel menschen- leven is verloren gegaan. Over den aard van den aanslag, alsook over de uitwerking, was in de eerste uren weiuig vertruuw- baars te verkrijgen, daartoe was de opgewondenheid, was de verwarring te groot en 't is dan ook eerst nu, dat men een geregeld overzicht kan verwachten, doch wel was de veroutwaardigiug in Parijs zoowel als daarbuiteu algemeen en als er maatregelen moesten genomen worden, die beantwoordden aan de verbittering van 't eerste oogenblik, dan zou er zeker van draconische straf bepalingeu sprake kunnen zijn. Kalmte en zelfbeheersching moeten echter iu de eerste plaats het deel ziju van den wetgever juist in bijzondere omstandigheden en tegenover feiten als de dyuamiet-aanslagen der anarchisten, zijn die kwaliteiten voor eu boven alles uoodig. "Welke dan ook die maatregelen mogen zijn, inter- nationale dan wel alleen voor Frankrijk geldende 't is te hopen, dat ze in kalmte zullen worden overwogen en in waardigheid worden ten uitvoer gebracht. Eergisteren reeds hebben de ministers onder presidium van Casimir Perier, langdurig van gedachten gewisseld over doeltreffende maatregelen ter bescherming der maatschappij tegen de aanslagen der anarchisten. De regeeriug wil de wet van 1875 uitgebeid zien, zoodat de fabricatie en het vervoer van dynamiet nog duidelijker worden geregeld en dan zal de perswet zoodanig worden gewijzigd, dat opruriug tot inisdaden gestraft wordt, ook al volgen er geen feiten. Tegelijkertijd moet het bureau der Kamer bijeenkomen om de mogelijkheid op een herhaliug van 't gebeurde zooveel doenlijk te voorkomen en ook in dit opzicht zijn de theoretische raadgeviugen heel wat gemakkelijker dan de toepassing ervan 25) Bewerkt door A MO. TWAALFDE HOOFDSTUK. Dienzelfden avond zat in de villa Stella Muller in haar comfortabel ingeric.ht boudoir tegenover Bodenich. De vertrouwelijke toon van vroeger heerschte niet meer tusschen hen. Er had een verkoeling tusschen hen plaats gegrepen. Opeens sprong de bankier van ziju zetel op. jDat is dus het einde sprak hij met gedempte stem. Nadat ik alles, alles voor je heb opge- offerd, vermogeu, eer en posilie, nadat ik door mijn vlucht der justitie vat op me heb ge- geven, omdat ik een groot kapitaal meenam dat aan mijn schuldeischers toebehoorde, nadat ik mijn gezin aan vertwijfeliug heb ten prooi gelaten, nu het te groude is gericht, ua dat alles verraadt je njjj^ Zet je hart op een ander en pijnigt mij door je koelheid, terwijl je mijne liefde veracht Stella lachte minachtend. vDaarvoor zijn geen bewijzen", antwoordde zij kalm. //Zing toch niet altijd hetzelfde liedje, dat wordt op den duur verveleud." Bodenich's gelaat werd donkerrood. //En dat waag je mij te zeggen riep hij uit. //Wil je bewijzen hebben? Ik kan ze bij dozijnen geven. Denk je, dat ik blind ben en niet weet welke blikken er gewisseld worden Geloof je, dat die samenkomsten mij onbekend zijn? Ik ben niet zoo onnoozel als de vrouw van dien schurk, die zich door jelui laat misleiden en bedriegen. Zeg is in de praktijk. De Kamerzittingen moeten openbaar blijven eu alleen kan den afgevaardigden aangeraden worden voorzichtig te zijn met de afgifte van kaarteu, terwijl aan de toegangen tot de tribunes politiemannen kunnen worden geplaatst belast met een scherp toezicht. Dit is wel iets, maar 't is niet veel, en eenige zekerheid verkrijgt men er niet door, de anarchie is minstens evenzoo besmettelijk als de cholera zoodra van alle zijderi, waar anarchisten vergaderd waren, lofzangen werden gehoord/op de »heldendaad van Barcelona" welke zoovele ongelukkigen het leven kostte van het oogenblik af eigeulijk, dat een moordaanslag van den eenen inensch op den auderen, alleen omdat die andere beter gekleed is (we bedoelen den aanslag op den ex-gezaut van Servie De Georgewitch) wordt geprezeu als held- haftig en navolgiugswaardig, mocht een nog »grootere daad" verwacht en gevreesd worden. De aikon- diging van de gestrengste straffeu tegen opruiiug, niet tot een aanslag op een bepaalden psrsoon, op een bepaalde zaak alleen, doch ook wanneer de maatschappij bedreigd wordt in haar geheel, ligt wel in de eerste plaats op den weg van den wetgever, daartoe aaugezet door de volksvertegenwoordiging in haar geheel. De lauweren, door de Spaansche anarchisten te Barcelona geoogst, hebben bun partijgenooten elders natuurlijk niet doeu slapen, doch om de hand te wapenen met nitro-glycerine en dvnaraiet, moet eerst 't gemoed in opstand, tot kookhitte zijn ge bracht door misdadig opruiende geschriften, welke indrukken ougestraft uader geexploiteerd kunneu worden door de propaganda door 't woord. In afwachting van de voorstellen der regeeriug der Groote Republiek of beter nog van de verdedi- giugsmaatregelen der mogendhedeu onderling, zij in 't kort in heriunering gebracht hoe het dynamiet iu 1880 voor 't eerst van zich heeft doen spreken, in 1880, toen den 17den Februari een aanslag werd gepleegd op het Wmterpaleis te Petersburg, waarbij vijf wachtnebbeude soldaten werden gedood en dertig gewond 19 Miart 1881 stierf czaar Alexander ziju vrecselijken dood ingevolge een dynamietaanslag; daarna kwarnen in 1883 ontploffing in de local governemeut board" te Londen in 't zelfde jaar aanslag tegen het Eugelsche Parlement en den Towerin 1886 verwoesting van het Victoria- stationin 1885 aanslag te Chicago (15 politie- agenten gedood. Toen is 't een tijd rustig gebleven tot Ravachol zich deed ge'iden, nagevolgd door de anarchisten te Luik, te Cadix, te Sevilla, te Rome, het maar ronduitWil je vluchten Vergisje nietvan nu af bewaak ik je schreden en je zult te weten komen, wat iemand vermag, die tot ver- twijfeling is gebracht. Als je aan mijn waakzaam- heid ontsnapt, vervolg ik je en als ik je eenmaal gevonden heb z/Een ding vergeet je mijn waarde viel Stella hem in de rede. ,/Kijk eeus hier, en denk dan eens na over je toekomst Daarbij nam zij een courant van een tafeltje, sloeg die open en wees den verschrikten bankier op een afbeelding van hemzelven met eenige regelen druks daaronder. z/Een bevel tot aanhouding I" steude Bodenich. ,/Zooals ge ziet antwoordde Stella met ijzige koelte. //Dus ge begrijpt, dat die vervolging licht noodlottig voor je zelven zou kunnen worden Bodenich zocht steuu aan de leuning van een stoel, alsof hij een beroerte kreeg. Ben je dan vast besloten mij te verlaten stamelde hij. Zij antwoordde hem niet, keerde hem den rug toe en ging aan het venster staan. Toen werd de bankier door woede overmeesterd. Met den sprong stoud hij bij haar, vatte haar forsch bij den arm eu tandenkuarsend stotterde hij ,/Bedelaarster, die ik uit het stof heb opgeraapt, die ik met weldaden heb overladen, bedenk toch, dat je mij danken moet zelfs voor de japon, die je aan hebt". Stella maakte zich zacht los en zag hem met een vernietigenden blik aan. yBedenk wel, mijuheer", fluisterde zij, „dat u aan mijn goedheid hier uw tehuis te danken hebt. Waag het niet met zulke beleedigingen voort te gaan ik zou genoodzaakt ziju u de deur te wijzen". te Madrid (tegen Cauovas en Campos), te Dublin (tegen John Morley) en te Barcelona (het Liceo- theater) De anarchisten hebben zich zelven bniten de wet gesteld en zij kunnen die dus niet te hunner behoeve doen gelden 't wordt meer dan tijd, dat de maatschappij zich aangordt, niet tot den strijd, doch tot verdediging. H.H. M.M. de Koningiu en de Komngin— Regentes hebben aan den Commissaris der Komngin iu Frieslaud doen toekomen eene gift van f 1500 voor de noodlijdenden doorde tamp, die den 1 Decem ber j.l. het visschersdorp Wierum getroffen heeft. De beer Fokker hield Vrijdagmiddag in de Eerste Kamer de aangekondigde interpellatie omtrent de voornemens der regeeriug ten aanzien der marine- haven en marinesluis te Vlissingen. In 1875 werd f 300,000 uitgetrokken voor bedoelde sluis- werken, doch de voltooiing bleef achterwege. In 1883 was 13 ton verwerkt, maar sedert geschiedde niets meer tot de vorige maand een dam werd aaubesteed voor de sluisdeur. Uit het antwoord van den Minister blijkt het volgende Destijds kwam iu aanmerking de marine sluis, die voor schutsluis is ingericht. Maar die sluis heeft nooit aan hare bestemming voldaan, daar te groote golfslag en deiuing voor de sluis ontstond, wat gevaar opleverde. De buitendeuren ziju toen met kettingen vastgemaakt en daarvoor is een sliklaag outstaan, zoodat de sluis niet ge- bruikt kon worden. De Miuistur heeft ouderzocht, of de toestand niet verbeterd kon worden en dit bleek wel het geval te zijn, maar tegen een uitgaaf van 3£ ton, die hij op het oogenblik niet durft voorstellen. Inmiddels is het best de haven te behouden en met de minste kosten te onderhouden. Herstel der ebdeuren zou 28,000 kosten. Goed- kooper is het om tusschen de buitendeuren een aardeu dam van f 3500 te leggen om aan't water- keerend verinogen der sluis te voldoen. Alzoo zal tegen weinig kosten de sluis behouden blijven met het oog op een eventueele bestemming, aan de zaak te geven. De heer Fokker betuigde in zijn repliek zijn teleurstelling dat de sluis onvoltooid zal blijven eu daardoor het werk zelf en de overneming van de marinehaven niet aan het doel beantwoorden, wat en voor Zeeland en met het oog op de reeds be- steede gelden zeker te betreuren is. „De deur wijzen in het huis, dat ik „Dat u voor mij gekocht hebt", viel Stella ongeduldig in. ,/U weet toch, dat de koopacte miju naam draagt z/Zeker", stotterde de ongelokkige, zeker maar dat was enkel voor den vorm meer niet Daar zullen de rechters wel auders over deuken," klonk Stella's antwoord. z/Op zulk een manier en met evenveel recht", hernam de bankier, „zou je aauspraak kunnen maken op heel mijn vermogen, dat ik je, geheel op goed vertrouwen heb ter hand gesteld". z/Ik wist niet, dat ge mij geld in bewaring hebt gegeven," sprak Stella op luchthartigen toon, vhet geld dat ik bezit, behoort mij toe. U hebt het mij toch gegeven Of hebt u bewijzen van het tegendeel Ieder woord, dai de schoone vrouw sprak ging als een dolk door Bodenich's hart. Hij wist niet, of hij waakte of droomde. ,/Duivel!" krijschte hij met gebalde vuisten dreigend, „duivel in de gedaante van een schoone vrouwZoo heb je me verlokt en teu gronde gericht. Je heb me tot een bedelaar gemaakt, mij die in rijkdom en weelde leefdeTranen stonden daarbij in de oogen van den ongelukkige, die zijn levensgeluk, zijn eer, zijn bestaau vernietigd zag door de sluwe streken eener coquette. //Is er dan volstrekt geen erbarming in dat steenen hart?" riep hij in uiterste vertwijfeliug. #Moet je niet bekennen, dat ik voor je gezorgd heb als een man voor zijn vrouw, als een vader voor zijn dochter, als een broeder voor zijn zuster En volstrekt geen dank, geen vergoeding voor mijn slapelooze nachten, voor mijn ontelbare opoii'eringau Uit de memorie van antwoord op de be- grooting van waterslaat voor 1894 blijkt, dat wettelijke tijdsregeling door den Minister onnoodig geacht en het behoud van den Greenwichtijd voorgestaan wordt. Het onderzoek naar de opneming in de bestekken van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeid is nog geenszins afge- loopen. Het rapport der Staatscommissie voor de droogmaking der Zuiderzee zal niet voor de eerste helft van het volgend jaar verschijnen. Een wets- ontwerp betrekkelijk de regeling der stoomtrammen is bij het departement ter hand genomen. Het voornemen bestaat den bouw van een aan te schaffen ijsbreker bij eenigszins aannemelijk aanbod aan de biunenlandsche industrie op te dragen. Bij nota van wijzigiug is nu f 55000 uitge trokken om de verbetering van de haven te Breskens in een jaar tot stand te brengen. De Oosthavendam is daarin niet begrepen. De Regeering handhaaft het voorstel voor den bouw van een nieuw archiefgebouw in het Bezuiden- hout als volstrekt noodig. Omtrent de herziening der fabriekswet en het verleenen van meerdere faciliteiten aan bleekerijen, behoudt de Minister zijn oordeel voor, ook in verband met het te verwachten eindverslag der Staatscommissie voor de Arbeidsenquete. In zake arbeidsraden wacbt de Regeering den afloop van de beraadslaging over de wetsvoorstelleu—Pyttersen eu Schimmelpenninck. Verdere beperkiug van de Zondagsrust bij den postdienst moet wachten op meer algemeene in- voering daarvan ook op ander gebied. Maatregelen worden voortgezet om aan den ambtenaren zooveel mogelijk Zondagsrust te bezorgen. Binnen een niet te langen tijd hoopt de Minister een voorstel in te dieneu betreffende de overneming van telephoonlijnen door den Staat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden, waarin zij den Minister verzoekt, het vraagstuk van de tijdregeling nogmaals in ernstige overweging te nemen en, voor zoover noodig, in overleg met zijn ambtgeuoot van Biunenlandsche Zaken, de noodige maatregelen te beramen om ook hier te lande door invoering van den Midden-Europeeschen zonetijd wederom tot eenheid van tijdrekening te gerakeu. Van de 30 beetwortel-suikerfabrieken in Nederland zijn er alleen in Noord—Brabant 21, in de provincien Noord- en Zuid-Holaud en Gelder- land elk 2, in Overijsel, Utrecht en Zeeland elk 1. Met een gebiedenden wenk beval Stella hem te zwijgen. „Je eischt dank begon zij. //Dank van mij, terwijl je mijn leven iu de kiem vergiftigd hebt Ik kwam in je huis als een onschuldig, braaf schepselde wereld en haar verzoekingen waren mij onbekend. Mijn hart verlangde naar liefde, naar een vriend, naar eene vriendin, die het goed met mij meeude, want ik heb het geluk niet gehad eene liefdevolle moeder te kennen, geen vader heeft mij beschermd en mijn jeugd behoed. Ik was in den vreemde opgegroeid bij lieden, die hun kind verloren hadden en mij uit het weeshuis namen om bij hen als kind in huis te zijn. Maar ik werd verwaarloosd en zij lieten mij gevoelen, dat ik toch altijd eene vreemde zou blijven. Ik nam mijn toevlucht tot boeken. Beschaving was voor mij het boogste goed, want met kennis gewapend, kon ik mij een weg door het leven banen. Zoo werd ik vroeg zelfstandig en verdiende mijn brood als onderwijzeres. Zoo kwam ik in je huis en den eersten avond, dat ik onder je dak ter ruste ging, vouwde ik de handen en dankte den Hemel, dat ik eindelijk in den schoot eener familie was, waar ik mij geborgen waande. Maar welk een gruwzame begoocheling Als ik leelijk en terugstootend was geweest, zou ik als gouveruante van je kinderen mijn levensonderhoud gevonden hebben, en alles zou anders gegaan zijn, maar ik was jong, vroolijk en knap van uiterlijk. Gedreven door angst, ver twijfeliug, genotzucht en hartstocht, ve'rnederde ik mij. Vernederde, zeg ik. Nog op dit oogenblik, nu ik alle zwakheden heb overwonnen, jaagt die smaad mij nog het schaamrood op de wangen."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1