A1 g e m e e d Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch- Vlaanderen. DE ZONDEN DER VADEREN No. 2982. Zaterdag 9 December 1893. 33e Jaargang. Binnenland. iBONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regeis f 0,40. Voor elkenregel meer/ 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regeis en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. fr*olitieli Overzicht. De onzekerheid van den politieken toestand in Frankrijk en in Italie, voortdurend, hoewel in eerstgenoemd laud de kennisinaking tusschen be- windvoerders en volksvertegeuwoordigers reeds in alien vorm heeft plaats gehad en de nieuwe premier van Italie uu eeu compleet ininisterie heeft saam- gescharreld of ten ininste een, dat als een geheel kan optredeu, die onzekerbeid geeft aan de politieke beschouwiugen van den dag zoo iets eeuvorinigs 't is vaudaag eigeulijk maar weinig auders dan gisteren en 't is de vraag of 't morgen of zelfs overmorgen wel zoo heel auders zal zijn als hedeu. Toch is er eenige afwisseliug gekomeu en wel door de opening van het cougres van de Vereenigde Staten van Noord—Amerika door den president der Unie, den heer Cleveland in hoogst eigen persoon. Cleveland is er de man niet naar om eeu lijdende rol te spelen, voor stroopop is hij maar weinig geschikt en daar ook de grondwet der Nieuwe Wereld 'a mans rechten en verplicktiugen niet nauw omgreust, doch integendeel hem gelegeuheid laat er een eigen opinie en eigen beginseleu op na te houden, ja hem zelfs permitteert te trachteu naar verwezenlijking van 't geen hij noodig en nuttig acht in 't belang des lands, mocht men verwachlen iets eigens, iets bijzonders te hooren te krijgen, in welke illusie men niet verstoord is. Ten aau- hoore van een 25tal senatoren en zoo ougeveer een derde gedeelte van het geheele aautal kamer- leden, heeft Cleveland ziju betoog voorgelezen, dat voor Europa van groot belang is, wat betreft zijn uitlatingen over de douane-politiek. Tegenover Brazilie wil Cleveland eeu besliste neutraliteit in acht genomen zien, met Engeland onderhandelt men langs vredelievenden weg en over de handel- wijze van den Amerikaanschen gezaut in Hawaii, die de grondwettige regeering heeft doeu vallen, spreekt Cleveland zijn ontevredenheid uit, de nieuwe titularis moet alles in 't werk stelleu om het begane kwaad weer goed te ma ken. Met betrek- king tot de Sherman-wet zegt de president, dat de intrekkiDg een algeheelen ommekeer teweeg- brengt in Amerika's fiuancieeleu toestand, hij hoopt en verwacht stellig, dat de maatregel in de toekomst zal blijken heilzaam te zijn, voor 't oogenblik is 't onmogelijk over de werking iets bepaalds te zeggen. Het tarief-vraagstuk eischt in de hoogste mate de belangstelling der regeering, vdor alles moet eene wijze wetgeving zich in dit opzicht FEUILLETON. Bewerkt door AMO. De wolken waren weggedreven en de zon scheen helder op de gliusterende sneeuw, die als een wit kleed den grond bedekte. Toen hij de laatste huizen van het dorp bereikt had, trof hem een schouwspel, dat hem deed stilstaan. Op eeu ruirne opeu plaats waren verscheiden knapen en meisjes iu de sneeuw aan het spelen. Sommigen waren aan het sleedje- rijden, anderen leverden elkaar een veldslag, waarbij sneeuwballeu als projectielen dieust deden. #Ge- lukkige kindsheid dacht hij, „ge vliegt te spoedig voorbij en ge maakt te spoedig plaats voor den ernst des levens." Eeu der oudere knapen had door een wenk zijn speelmakkers om zich heen verzameld. Zeker had hij hun eeu nieuw spel voorgeslageu, want ouder gelach en gejubel verdeelde zich de schare en ieder was bezig aau het ophoopen van een massa sneeuw Laugzamerhand kwarn er vorm aan de sneeuw. klomp. Het werd een romp met hoofd, armeu en beenen. Om het hoofd werd een hoofddoek ge stagen, ingestoken stroohalmen verbeeldden de haren en stukjes kolen de oogen. De eene arm was dreigend opgeheven, de audere hield een stok vast. Eindelijk bond een der meiesjes de pop haar voor- schoot om als een rok en nu was uit het geheel duidelijk eene oude vrouw te herkennen. De kinderen vormden een kring en zongeu op een wijs: doen gelden en een verlaging der invoerrechten op de artikelen van eerste behoefte, is bepaald noodzakelijk, evenals de beperking van den invoer der groudstoffeu voor de nationale induslrie, moet worden opgeheven. Nu ziju er al licht belanghebbenden in Europa, die door Clevelauds betoog een weinig zullen zijn teleurgesteld voorzichtig en bedaard gaat hij voor- waarts, zonder plotseliuge omwentelingen tracht hij te komen, waar hij wezen wil. In elk gevai is 't nu zeker, dat onder Clevelauds regime het pro- tectie-systeem van Harrison, belichaamd in de beruchte Mac Kitilcy-bill, zal worden verwisseld tegen een gematigde en verstandige douane-politiek tot verheugems van de Amerikanen zelveu en tot grooten pret tevens van alle Europeanen, die be- langhebben, 't zij direct of indirect, bij den uitvoer naar de Vereenigde Staten, van alle onmisbare artikelen en grondstofl'en. Cleveland heeft door zijn Boodschap getoond recht op ziju doel te willen afgaau, zonder zich door kleine tegenspoeden of door politieke kuiperijeu te laten ontmoedigen of intimideereu De meerderheid voor de nieuwe regeering, ver- rassend door ziju numerieke geringheid, heeft de Franschen aan 'tcijferen en rekenen gezet en zoo ziju zij tot het resultaat gekomen, dat voor de artikelsgewijze behaudeling van Grousset's amnestie-voorstel en dus in beginsel tegen het cabiuet-Casimir Perier hebbeu gestemd 44 sociaal- democraten, 120 radicalen, 7 leden der rechterzijde 8 gerallieerden en de overigen regeeringsgezinde republikeinen, terwijl voor de regeering zich ver- klaardeu 206 regeeriugsmannen, 33 leden der rechterzijde en 11 gerallieerden een resultaat, dat eigeulijk nog geen beslist en afdoend autwoord heeft gegeven op de vraig of er werkelijk geregeerd kau worden zonder of zelfs tegen de radicalen. Ook de verkiezir.g van den ex-premier Dupuy tot president der Kamer met 251 stemmen, terwijl Brisson, de candidaat der radicalen, er 213 kreeg is geen schitterende zege. Italie's kabinet-Zanardelli kan nu den kamp aanvaarden, doordien Vacchelli, de titularis der schatkist, ad interim ook de portefeuille van finan cien zal voereu Servie's nieuwe regeering onder Gruitch is eigeulijk een gewijzigd kabinet-Dokitch zonder Dokitch, Gruitch zelf neemt oorlog en buitenland, Wesnic eeredienst en voor 't overige blijft alles bij 't oude. „Gekke graviu gekke gravin waar is je slot waar is je geld In de rnaau, in de maan Dat kwnm den vreemdeling raadselachtig voor en daaroin wilde hij aau een der groote knapen eene verklaring vragen, toen de geheele schaar uit elkaar stoof en augstig naar het bosch vluchtte. Spoedig wist hij daarvan de oorzaak en tegelij- kertijd ook de verklaring. Uit een der armoedigste hutten kwam een oude vrouw aangeslopen, die een poos in stilte naar de kinderen had staan kijken. Plotseling hief zij dreigend den stok op, die haar tot steuu dieude en een vloed van scheldwoorden stroombe uit haar tandeloozen mond. Dat was voor de kinderen het teeken voor eeu algeraeene vlucht. vDaar komt zij daar komt zij 1" riepen eenigen. #Zij zal ons slaan en beheksen 1" riepen anderen, terwijl de vreemdeling haar naderde om beter te kuunen toeluisteren. .Galgenbroed krijschte zij met heesche stem. „Ik zal je laten zien, wie ik beneen gravin laat zich niet beleedigen. Ze hebben alles weggestoleu alles maar de graaf, mijn man, zal de politie op je afzendeu, gespuis De Vorst leeft hij leefthij is niet dood kop af kop af ik ben de gravin van haha „Haar oogen stonden star en dof, haar vervallen gelaat werd door zenuwtrekkingen bewogen en een akelig lachen ging den vreemdeling door mergen been. ,/Een vreemdsoortige waanzin", dacht hij. „Het ongelukkige schepsel is misschien nooit het dorp uitgeweest en leeft nu in den waan een gravin te ziju. Hoe zou het arme mensch die gedachte in het hoofd gekregen hebben In de Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer werden bij den aanvang der vergadering verschillende proviuciale belastingen bekrachtigd, waarbij de Minister van Binaenlandsche Zaken mededeelde, dat een regeling der proviuciale heffing een onderdeel zal uitmaken van herzieuing der Provinciale wet en een beslissing omtreut de rijks- toilen moet voorafgaan aan regeling of afschaffing der proviuciale tolheffing. De Minister van financien berichtte dat een wetsontwerp tot verbetering der heffing van invoer rechten naar den Raad van State is verzonden. Onder protest tegen de overijlde aan de orde stelling bestreden de heeren Bahlmann en de Bam het dezer dagen ingekomen ontwerp om de gelegeu heid tot het raffineeren van ruwe suiker te verge- makkelijken, die daarin zagen een premie voor de raffinadeurs, hoogst uadeelig voor de bietsuiker- fabricage en de schatkist. De Minister van financien outkende die nadeelen. Daarentegen beoogt het voorstel een fiscale bepaling, hinderlijk voor de suikerindustrie, weg te nemen. Na een protest van den heer Van Kerkwijk tegen het afsnijdan aan de nijverheid van de gelegenheid om hare bezwareu in te brengen, werd het ontwerp aangenomen met 42 tegen 32 stemmen. Het algemeen debat over de Staatsbegrooting werd hierop hervat. De heer Mees, wijzende op het groote verschil van opinie over de practische toepassing van het begiusel van Staatsbemoeiing, betoogde dat de Kamer, zonder oogendienarij tegenover kiezermassa's, door zakelijke behandeling der groote sociale vraagstukken grooten invloed kan uitoefenen ten bate van alle klassen. Hij hoopte dat de Regeering bij de her- vatting der kieswet met practische inzichten zou bezield zijn en het negatieve kenteeken van welstand zou laten vareu. Sprekeude over den toestand van 's lands financien, meende hij dat de Regeering de zorg voor de financien in de toekomst te beperkt inziet, vooral als hij bedenkt dat de grens der directe belastingen is bereikt en groote uitgaven in het verschiet liggen tengevolge van uitbreiding der Staatsbemoeiing en de regeling der gemeente- financien. Nu tot hervorining der levende strijd- krachten meer gedaan wordt, wenschte hij verdeeling der kosten voor de doode weermiddelen de stelling van Amsterdam over meerdere jaren. De heer Bahlmann drong krachtig aan op ver- mindering van den druk der personeele belasting bij invoering der bedrijfsbelasting opdat de belasting- Terwijl hij daarover dacht, kwam een krachtig gebouwd man uit eeu der hutten te voorschijn. Zoodra de waauzinuige hem zag, kromp zij angstig ineen. #He Truihier I" gebood de man haar. De oude draalde eu keek den vreemden heer aan, alsof zij hem om hulp vroeg. Reeds te voren had zij hem met groote nieuwsgierigheid aangezien. »Nou, gauw wat I" riep de boer, „ot moet de stok je leeren Oogenblikkelijk gehoorzaamde zij nu en kwam naar hem toe. Hij greep haar ruw aan en trok haar mee. De kinderen hadden van verre toegezien en keerden nu juichend naar hun speelplaats terug. Eenigen van hen zeiden „Nu zal je gauw muziek hooren bij Schulze Onwillekeurig was de heer die twee menschen gevolgdzij gingen een nederig huis binnen en weldra veruam hij jammertonen, die te kennen gaven, dat er in huis iemand getuchtigd werd. Met een bewogen gemoed keerde hij naar de herberg terug al zijn lust tot wandelen was hem door dit voorval benomeu. De kastelein zelf bracht hem koffie en bleef op zijn verzoek bij hem zitten. Een lekkere sigaar maakte Maijer spraakzaam, zoodat de bezoeker weldra voor den dag kon komen met de vraag „hoe het eigeulijk met de waanziunge vrouw gesteld was". Maijer wist daar eigenlijk niet veel van te vertellen. Schulze zelf woonde eerst seder; vijf jaren in het dorphij had het huis en een stuk bouwgrond gekocht en kwam met vrouw en kinderen uit een verafgelegeu land- streek. Toen was de waarzinnige Trui reeds bij hem. Zij behoorde niet tot Schulze's bloedver- wanteD, maar toch had hij zeker redeo om haar schuldigen niet op nieuw worden teleurgesteld zooals bij de heffing der vermogensbelasting naast het patentrecht. Het tegeuvallen van de vermogens belasting is z. i. een waarschuwing tegen het doen van groote uitgaven, zullende de middelen-versterking alleen zijn aan te wenden voor de hulpbehoevende gemeenten. De Minister Van Tienhoven hoopte op samen- werking met hare partij en de Regeering blijft getrouw aan het werk-programma. De regeliug gemeente-financien is afhankelijk van de regeling der rijksbelasting. Kans op behan deling der defensie-ontwerpen, bestaat wel. Staats- almacht acht ook de regeering onbestaaubaar met de ontwikkeling der menschheid. Uitbreiding van Staatsgezag is echter noodig op het gebied van hygienne en volksvoeding en de Regeering zal voortgaan met opheffing van belemmeringen voor de ontwikkeling der lagere klasse. Armoede is vaak een gevolg van eigen schuld en onberaden huwelijken, deze kan de Staat niet weren, werk- loosheid worde door locale middeleu beperkt en door bevordering van ambachtsonderwijs. Opheffing universiteiten waren tegen het belang der lagere klasse. Bevordering van de volksbelangen zij de leuze van Regeering en Wetgeving. Minister Tak beluigt dat de Regeering ten op- zichte van Staatsbemoeiing zich wil houden aan de vroeger omschreven regeertaak. Wij kunnen meldt de Tel. op de meest stellige wijze verzekeren, dat de berichten aangaande de vaststelliug van het rapport der com- missie in zake Neerbosch, die door sommige bladen verspreid worden, van alien grond outbloot ziju. Het eindrapport is in be werking, en zal in een eind vergade ring der commissie vastgesteld worden. Wanneer deze vergadering gehouden zal worden, is echter zelfs den commissieleden nog niet bekend. Dat het eindrapport nog niet vastgesteld kan zijn, is niet te verwonderen, daar eerst na de verschijning van de tweede brochure van den heer Van Deth verscheiden sociaal—democratische oud- weezen zich tot het geven van inlichtingen bereid hebben verklaard. De geloofwaardigheid der door de verhoorde personen gedane opgaven is zooveel mogelijk onderzocht en verscheiden processen-ver- baal van verhooren worden in hun geheel in het eindrapport, dat zeer omvangrijk belooft te worden, opgenomen. De vraag naar pulpe is wegens gebrek aan hooi zoo groot aan de suikerfabrieken te Zeven- bergen, dat deze niet genoeg kunnen produceeren, om aan alle aanvragen te voldoeu. Den geheelen te onderhouden, want hij stond als brandgierig bekend en zou het niet om Godswil doen. De geestelijke had Schulze al eens gevraagd tot welken godsdiensl zij behoorde, wie zij was eu of het niet beter zou zijn, als zij in een gesticht werd geplaatst. Maar Schulze antwoordde kort en onvriendelijk, dat de oude een arme vrouw was, die hij van de straat had opgenomen zij was toen doodziek en bij haar herstel was haar verstand gekrenkt. Hoe zij heette en wie zij was, wist hij met en evenmin of zij een christen of heiden was. In eeu gesticht wilde hij haar niet brengen voor die paar jaar, die zij nog te leven had. Meer hoorde hij niet uit den mond van den kastelein of hij er mee tevreden was of niet, hij moest er genoegen mee nemen. Na de koffie ging hij in zijn eigen kamer, las, schreef eenige brieven en verliet bij de invalleude duisternis het huis. Hij richtte zijn schreden naar het slot en werd aan het voorportaal door een bediende ontvangen. ,yIk wensch den heer Felsheim te spreken I" zeide hij. De bediende wieu den voorname heer ontzag in- boezemde, verzocht hem binnen te komen, geleidde hem in een net ingerichte kamer en vroeg wien hij moest aandienen. //Mijn naam is nu, zeg maaar, dat het een oude bekende is." De bediende ging heen en na een korte poos hoorde men zware voetstappeu in de gang. De heer des huizes verscheen op de drempel der ver- lichte kamer en het voile licht viel op zijn ge laat. //Felsheim!" riep bij met de grootste opgewoo- denheid. TER \EIZEVS(HE (OIRAYT ■•it Itlail verscliijnt Siiii.ilav- en Vrijdagavnnd bij den uitt?ever P. J. V A Sf l> K I A It D G te Ter lienzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1