Zondagsschoolfeest. Bericht van Instel. Gemengde berichten. Advertentien. Telegrafische berichten. langs officieelen weg een onderzoek ingesteld. En wat bleek nu Niet alleen is de heer van't Lin- denhout niet wegens onzedelijkheid uit den dienst gejaagd, maar hij heeft zelfs nimmer als vrijwilliger of als milicien gediend. De heer J. van 't Lindenhout maakt in het Oosten bekend, dat, niettegenstaande den strijd sedert 6 maanden tegen Neerbosch losgebarsten, toch in dien tijd van 1 Juni tot 25 Novem ber jl. voor de inrichting is ingekomen aan giften 61,888,85 en in het geheel met de legaten, die zijn toegezegd 70,383,85. In 1892 waren de ontvangsten gedurende datzelfde tijdsverloop bijna even hoog. TER NEUZEN, 1 December 1893. De ijsbaan met de daarbijbehoorende kunstwer- ken tot in- en uitlaten van water en de afrastering met afsluitbekken, welke werken van wege de ijsclub Terneuzen zrjn aanbesteed, komen heden gebeel gereed en is het noodig geachte water in de baan, zoodat nu nog alleen gewacht wordt op ijs om van de inrichting het voorgestelde gebruik te kunnen maken. De baan heeft eene lengte van 400 meter en zal, op den waterspiegel gemeten, eene breedte hebben van 18 tot 26 meter. Meteenigebodemrijzing naar het oosteind zal de grootste wale rhoogte 60 c.M. bedragen. Aan de tent wordt druk gearbeid zoodat deze ook spoedig gereed zal zijn. Het geheel voldoet voor Ter Neuzen aan eene ware behoefte. Schipper M. Clement, voerende de schuit Dankbaarheid, van Hoofdplaat gisteren avond alhier op de haven meenende te komen, bekwam daarbij door het stooten op de steenen van den Westelijken havendam, een lek in zijn schuit, zoodat hij zich verplicht zag zoo mogelijk deze even beoosten de haven op strand te zetten, wat niet mocht gelukken, en alwaar de schuit dan ook tegen den oever zonk en thans nog alleen de mast daarvan te zien is. De lading bestond in 560 hectoliters graan en de bestemming was van Hoofdplaat naar Riemen (Belgie). Schipper en knecht kwamen behouden aan wal. t Blijkens Woensdag bij den Raaa van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen Koti. besluit is gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 11 Aug. 1893, betreffende de herstelling van den weg over den Doorndijk in de gemeente Axel, tegen welk besluit het bestuur van den Buthpolder in beroep was gekomen. Hoek, 30 Nov. Door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke, werd hier heden, voor 7 jaren, ingaande 1 Mei 1894, in het openbaar verpacht1°. De visscherij in de Kreek van den Willemskerkepolder, waarvan pachter is geworden de heer Adr. Wolfert Hz. alhier, voor f 36 per jaar. De pachtsom over het loopende jaar bedraagt f 25. 2°. De visscherij in de Kreeken van den Lovenpolder, waarvoor het hoogst of f 450 per jaar geboden werd door den heer H. van Doeselaar, alhier. De nog loopende pacht bedraagt f 900 per jaar. Dit perceel is niet gegund. 3°. Het recht van jacht op het waterwild in de kreeken van den Lovenpolder, het welk is toegewezen aan den heer J. B. Stevens, te Sas van Gent, voor f 230 per jaar. De pachtsom over het loopende jaar bedraagt f 220. Zaamslag. Omtrent de oeverafschuiving op 21 Nov. aan den calamiteuzen Eendragtpolder ontstaan, kan thans nader worden gemeld dat zij eene grootste lengte heeft van 117 M., eene grootste breedte van 47 M. en eene grootste diepte, binnen de oude laagwaterlijn, van 6,60 M. Ongeveer 4800 M2 oever verdwenen in de diepte, De kortste afstand van den rand der afschuiving tot den dijksteeu is ruim 80 M. Daar de grondverplaatsing, zooals reeds vroeger in dit blad gezegd, plaats greep buiten de oever verdedigiugswerken, levert het onheil vooralsnog geen gevaar voor den polder op. Axel. Woensdagavond gaf de rederijkerskamer ,Tot Nut en Vermaak" alhier haar eerste winter concert ten huize van den herbergier J. E. Blansaart. De opkomst was vrij groot. Onder de bezoekers telde men nogal enkele vreemdelingen. Het ge- zelschap speelde vier blijspelen waarvan ons het tweede getiteld „Een gezellige kamer" het best beviel. Vooral de gepensioneerde O-.I. officier en de student Smith speelde voortreffelijk. Onder de pauze en tot slot gaven twee sergeants en een korporaal uit Ter Neuzen eenige zangstukjes ten beste. Deze heeren werden telkens luide toegejuicht en geen wonder zij kweten zich uitmuntend van hunne taak. geen hond doorjagen. Een kwade winter voor de arme menschen. En aan de steenkolen en het brandhout is het ook te zien, hoe er gestookt moet worden „Daar hebben wij het nu roept haar man op dat oogenblik en hij slaat op de tafel, dat de twee kinderen elkander verschrikt aankijken. „Daar hebben wij het nu, vrouwHier staat het gedrukt, wat de school meester onlangs ver- telde. De graaf, onze vorige heer, wordt overa gezocht. De oude graaf is gestorven en heeft een sommetje van bijna twaalf millioen nagelaten, waarvan de jonge graaf erfgenaam is." (Wordt vervolgd). Station Philippine. Men schrijft ons Ontelbaar zijn de klachten, die de laatste maanden wederom geuit zijn omtrent den treurigen toestand van het stationsemplacement alhier. De weg op het emplacement en niet minder de toegansweg zijn sedert een paar maanden niet meer berijdbaarzij gelijken een modderpoel, vol puin, sintels en andere scherpe voorwerpen, waartegen de hoeven der meeste paarden niet bestand zijn, en die dan ook veelal na een paar dagen kreupel gaan. Een tweede grief is, dat het emplacement zelf veel te klein isbij de minste drukte ondervindt men daardoor veel vertraging. De gevolgen van dezen ellendigen toestand zijn dan ook niet uitgebleven honderdduizenden kilo's beetwortelen, beslemd voor aan het station geleverd te worden, zijn dit jaar naar het kanaal vervoerd, met voorbijgang vau het station. Wanneer de maatschappij Gent-Ter Neuzen niet tot vergrooting van emplacement, wat hier gemakkelijk geschieden kan, en niet tot bekeiing van den weg overgaat, is het te voorzien, dat langzamerhand de meeste leveranties van peeen, aardappelen enz. aan het kanaal zullen geschieden het is geen overdrijving te beweren, dat het station van de zijde van den Nieuw-Vogel- schorpolder gedurende zes maanden van het jaar per as niet te genaken is. Moge de maatschappij Gent-Ter Neuzen haar belang begrijpen en spoedig tot de zoo zeer gewenschte veranderingen overgaan dat voorzeker is de weusch van honderden in deze omgang. Roewacht. Voor de vacante betrekking van hoofd eener school in deze gemeente op eene jaarwedde van f 800 benevens vrije woning en tuin, hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. Overslag. Bij de Dinsdag jl. gehouden ver- kiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature J. B. van Laere overleden), werden slechts 16 stemmen uitgebracht, verdeeld over de volgende personen J. Staal 7, M. Hofstee 2, M. van Laere 2, D. de Munck 2, E. Verstrepen 2 en H. Lam- rnens 1. Er moet dus herstemming plaats hebben over de 5 eerstgenoemden. St. Jansteen. Donderdagmiddag brandde albier een schuurtje af toebehoorende aan J. van Himste. De heer H. L. Scheffers, onderwijzer alhier, is benoemd als zoodanig te Lamswaarde (Hontenisse). 's Gravenhage, 1 Dec. Tweede Kamer. Na aanneming van eenige kleine wetsontwerpen is het algemeendebatoverde staatsbegrooting aangevangen. De heer De Beaufort (Amsterdam) trad in ernstige politieke beschouwingen en kwam op tegen de Regeering, die overhelt naar het radicalisme en dientengevolge kans loopt haar eigen partij te vermoorden. Vooral bestreed hij de huidigiDg van het begrip staatsalmacht, zooals dit door de Re geering en de anti—revolutionairen geschiedt, indien deze met haar leider instemt, en constateerde de noodzakelijkheid van eene krachtige partij om de nadeelige gevolgen van staatsalmacht tegen te gaan. De heer Schimmelpenninck van der Oije criti- seerde scherp de regeerings-politiek. De heer Heldt verdedigde tegenover den heer De Beaufort de wettelijke regeling der arbeids- verhoudingen en drong aan op spoedige voorziening voor oude en invalide werklieden. De heer Schaepman verdedigde de staats-be- moeiing waar de maatschappij het lot der zwakken niet beschermen kan. De heeren Kerkdijk en Heemskerk eveneens. De heer Van Karnebeek waarschuwde tegen financieel optimisme en bestreed het staats-socialisme De heer Van Houten betoogde dat hervorming mogelijk is biunen de grenzen van het Burgerlijk recht. Met ingang van 6 December, is op verzoek eervol outslag verleend aan den heer L. J. M. van Waesberghe-Janssens als Burgemeester van Hulst. RECHTSZAKEN. Indertijd is een boterhandelaar te 's Gravenhage door den kantonrechter te Ter Neuzen en de rechtbank te Middelburg tot boete veroordeeld wegens het te Ter Neuzen doen afleveren en ver- koopen van surrogaat van boter, zonder op de verpakking vermeld te hebben de woorden ^surrogaat" of margarine". Maandag werd die zaak behandeld voor den Hoogen raad. Mr. Jos. van Raalte uit Rotterdam betoogde o. a. dat het openbaar ministerie niet ontvankelijk had moeten worden verklaard in zijne vervolging, omdat het onderzoek van het genomen monster slechts door 6en\ deskundige is geschied, terwijl in het betrekkelijk artikel van de boterwet van deskundigen in het meervouc wordt gesproken. Conclusie 11 Dec. Een krankzinnig geworden vrouw te Kalkwijk, gemeente Hoogezand, vertelde aan ieder, die het hooren wilde dat haar man betrokken was bij een voor ongeveer zeven jaren gepleegden moord op twee mannen te Eoxhol. Die personen werden levenloos uit het Kaikwijksterdiep opgehaald. De man dier krankzinnige is nu gevlucht. Vier dames van goeden huize, in de stac Oscola in de Vereenigde Staten woonachtig moeten binnenkort voor den rechter verschijnen. Zij zijn leden vau eene afdeeling van de Christelijke matig- heids-vereeniging voor vrouwen en werden tegelijker tijd gearresteerd met drie jonge heeren, onder beschuldiging personen ouverhoeds te hebben aan- gevallen. Een van de dames is gehuwd met den jresident van de bank der stad, de heer Heald. Die vier dames, die zich in het hoofd hadden gezet de wereld beter te maken dan zij is, hadden oesloten twee meisjes een gevoelige tuchtiging te doen ondergaan, waarvan men, te recht of ten onrechte, meende dat zij een lang niet onberispelijk even leidden. Om het doel gemakkelijker te cunnen bereiken sloten de saamgezworenen een verbond met drie jongelieden die tot het water- drinkers verbond behoorden. Men deed de jonge meisjes de vertrouwelijke mededeeling, dat twee schatrijke vreemdelingen graag een gesprek met laar wilden hebben en in een naburig straatje op haar zouden wachten. Door nieuwsgierigheid gedreven waren de meisjes zoo onvoorzichtig om zich, bij het vallen van den avond, naar de aangewezen plek van samenkomst te begeven. Nauwelijks waren zij daar echter of mevrouw Heald en haar vriendinnen, die op de loer lagen, vielen op haar aan en sleepten haar naar een stal die zich in de buurt bevond. Daar werden de twee meisjes raoedernaakt uitgekleed en in tegenwoordigheid van de waterdrinkers, eerst geweldig afgeranseld en ten slotte, op Amerikaansche inanier van top tot teen met teer besmeerd en met veeren bestrooid. Gedurende die ruwe behandeling werd een der beide slachtoffers bewusteloos de andere ging op de vlucht en snelde in haar allerzonderlingst costuum naar het politie-bureau waar zij aangifte deed van het gebeurde. De dames en de jongelingen werden dadelijk gearresteerd, maar later voorloopig op vrije voeten gesteld. De beschuldigden hebben niet minder dan vijftien advocaten met de taak belast hen voor de rechtbank te verdedigen. Omtrent den toestand van den Paus meldt de Rotneinsche correspondent der Standard, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, ondanks het zeggen van 's Pausen lijfarts, dat het einde plotseliDg ieder oogenblik kan komen. De genees- heeren hebben dit al sinds vijf of zes jaar verklaard. In een circus te St. Petersburg werd dezer dagen op eeus door het pnbliek te kennen gegeven dat men de Marseillaise wilde hooren toen die gespreeld werd, outving men het lied met buiten- gewone geestdrift. Tien jaar geleden zouden het orkest en het publiek voor zoo iets misschien gezamenlijk naar Siberie zijn gezonden. De politie te Mainz gaat zich thans bezig houden met alien, die ,/uitverkoop annonceeren. Bepaald is dat alle plakkaten, advertenties enz., waarin van uitverkoop sprake is moeten verwijderd worden als niet werkelijk blijkt, dat de winkel, die den uitverkoop annonceert, zal worden uitver- kocht en opgedoekt. De bediende van den winkelier in koloniale en andere waren, Seliwerseoff, te Moskou. begaf zich in de vorige week 's avonds laat, met een eindje kaars naar den kelder, om uit een reusachtig vat met augurken den noodigen voorraad te halen, die den volgeuden dag in den winkel voor den verkoop in het klein zou noodig zijn. In den winkel bevond zich enkel de leerling. Eensklaps hoorde deze uit den kelder het geroep,/Help, help, ik sterf!" De jongen snelde de keldertrap af en bevond zich in den donker, want de kaars was uitgegaanhij hoorde enkel in den hoek waar het vat stond, kreunen en plassen. Op den tast ging hij er op af en ontdekte nu, dat de bediende enkel met de voeten uit het vat te voorschijn kwam. De poging om den ongelukkige, die met het hoofd en bovenlijf in het pekelnat stak, uit zijn ontzettenden toestand te bevrijden, ging boven de krachten van den jongen en ook eene poging om het vat om te gooien, mislukte. Door angst gedreven, snelde de knaap naar boven en de straat op, terwijl hij luide om hulp riep. De afgelegen straat was echter ledig en eerst na tien minuten daagden, op het geroep, eenige per sonen op, met wier hulp het vat thans onderste boven werd gegooid. De arme bediende was echter reeds een lijk. Uit een onderzoek bleek, dat de beklagenswaardige jonge man een ledig kistje bij het vat had gezet, om beter bij den voorraad augurken, die op begon te raken, te kunnen komen. Hij had zich te diep voorover gebogen, verloor het evenwicht en kwam, met het hoofd vooruit, in de pekel terecbt. Een Iersche knaap van 12 jaren, Ferdinand de Courcv, zag zijn moeder, zijn zusje en zijn 'oroertje schier vau gebrek omkomen en nam toen een wanhopig besluit, om zijn moeder te redden. Hij las overal advertentien van dag- of week- bladen die het leven verzekeren van dengeen, die door een ongeval het leven verliest en op wiens persoon het laatste nummer vau het blad gevonden wordt. Ook zijn er tal van kleedereuwiukels in Dublin, die aan de petten, bretels, vesten, enz., welke ze verkoopen, een coupon hechten, die op dezelfde wijze het leven verzekert. De knaap was slechts twaalf jaar oud. Hij wist niet, dat zijn zelfopoffering vergeefs zou zijn, daar al deze verzekeringen zelfmoord uitsluiten, en hij nam het besluit, zijn leven te geven voor zijn moeder, broeder en zuster. Hij verdronk zichzelf in de diepe haven van Portobello en liet den volgeuden brief achter Lieve moeder! Ik heb de vier shilling 6 stuiver tot uw voordeel besteed en ik hoop, dat let u bezorgt u helpen zal, om mij wat ik ga doen te vergeven. Zeg aan de politie in de haven van Portobello te dreggen en wanneer ze mij ge vonden hebben, dan moeten ze bekend maken welke kleederen ik aan had en wat ze in rnijn zakken gevonden hebben. Ze zullen een muts viuden, die zes stuivers gekost heeft en u recht geeft op 200 p. st. verzekerd geldeen paar bretels van 4^ stuivers, met een coupon er aan vast voor 300 pondeen lederen riem van 6 stuivers, met een coupon voor 100 pond en kranten in den binnenzak van mijn buisde eene geeft u recht op 1000 pond en de anderen op 500 pond elk alles te zamen 3500 pond sterling. Besteed niet te veel geld aan mijn be- grafenis en pas op het geld, dat u rijk zal maken. Uw liefbebbende zoon, Ferdinand de Courct. P.S. Dag moeder A A N R E S T E D I N G. Op Vrijdag 15 December 1893, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, van Het verwisselen en herstellen van twee buiteD- vloeddeuren der groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert. (Raining f 5200.) Ondertrouwd J. J. G. VAN WICHEREN, Controleur van 's Rijks belastinge n, BARTHA S. VAN DEN BRINK. Ter Neuzen Rotterdam 30 November 1893. Dinsdag 28 Nov. overleed te Ouddorp (Flakkee) tot onze diepe droefheid onze geliefde vader, behuwd— en grootvader AREIV VAN DER SLOOT, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Namens kinderen en kleinkinderen, J. VAN DER SLOOT. A. VAN DER SLOOT-W aeijhaert. Ter Neuzen, 1 Dec. 1893, Heden avond omstreeks 11 uren overleed onze geliefde echtgeuoot, vader, zoon en broeder A. PL ATTEEU W, in den leeftijd van 29 jaar en 10 maanden. Oudenbcsch, Uit aller naam, 28 Nov. 1893. Wed. PLATTEEUW. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder ondervonden, betuigen wij onzen hurtelijken dank. Ter Neuzen, 1 Dec. 1893. Uit aller naam, L. P. VAN OPPEN. °I,recllte" dank aan alien die blijken van belangstelling gaven op mijn 70Bten jaardag. Hoek, 27 November 1893. C. GEELHOEDT. Evenals vorige jaren hopen beide Vereenigingen op 't Kerstfeest samen feest te vieren en zal er in den loop der volgende week ook slechts eene lijst aan de ingezetenen worden aangeboden. Onder dankzegging voor den milden steun, steeds onder vonden, bevelen wij andermaal die lijst in aller welwillendheid aan. Ter Neuzen. J. A. TAZELAAR. J. P. VAN HERP. Allen die belang stellen in hetplaatsen van eene WEEGBRUG aan de Kijkuit, worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener ver- gadering, welke in verhand daarmede zal gehouden worden op Dinsdag 5 December a. s.. des namiddags om 2 ure, ten huize van A. van Dorsselaar aan het station Kijkuit. De Onroerende Goederen ten verzoeke van den heer EDM.. DE BUCK, op 30 November j.l. te Sas van Gent geveild, zijn ingesteld als volgt Koop 1 op 960, 2 n u 1400,— 3 n n 2300, 4 u u 410, 5 n u 1310, alles per den hoop. 6380,— Verblijf Doudcrdag 7 December 1893, des namiddags 2 urebij August Kamoen te Sas van Gent. Notaris DREGMANS. EN H H II n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2