Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2980. Zaterdag 2 December 1893. 33e Jaargang. AAMBBSTE3PmG7 DE ZONDEN DER VADEREN aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT- het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen (a, B en C) in de kom en (13) op Sluiskil, gedurende 1894, FEU1LLETON 22) In een afdeeling der Tweede Kamer heeft een der leden den wensch uitgesproken de zilveren dubbeltjes en stuivertjes door pasmunt van nikkel of een ander minder slijtbaar metaal vervangen te zien. Zulke grootere stukken zouden, volgens zijn meening, geriefelijker zijn in het gebruik. ffDat is me een weer 1" zegt ze. //Men zou er TER \EIZEIVS(IIE COIIRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regeis/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit l>l ml verscliijnt Uinsilag- en Vrijila^avond bij tlen nltg'ever I". JI. I A I BE 8 A K D G 4e Xer IVeuzeu. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Nasiiulag, 11 December a. s.. des inorgens 11 uren, op het gemeentehuis in het openbaar, bij enkele inschrijving, in 4 afzonderlijke perceelen De voorwaarden liggen van 2 December a. s., ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van Van Sele te Sluiskil. De inschrijvingsbiljetten kunnen ter gemeente- secretarie in een verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn le bekomen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 28 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. F*olitieli Overzicht. Slachtoffers zijn er ditmaal niet gevallen door de beide laatste lathartige daden der anarchisten (de zending van helscbe machines aan Dnitschlands keizer en diens eersten dienaar deu kauselier, en de dynamiet-aanslag te Dublin), zelfs is er geen mate- rieele scbade aangericht,doch wel wordt er in verband met dat vloekwaardig oudernemen van verschillende zijden opnieuw aangedrongen op energieke rnaat- regelen tegen de anarchisten, tegeD wie het oog, om oog, tand orn taud, naar velen meenen, onver- biddelijk dient te worden toegepast. De hoofd- redacteur van het Eogelsche anarchistische orgaan Commonweal, die 't weten kan, heeft medegedeeld, dat de verschrikkelijke aauslag van Barcelona, eeu wraakueming der anarchisten was voor de laatste exe cutes van Xeres en voor de vonnissing van Pallas, die maarschalk Campos naar't leven heeft gestaan. De burgeroorlog, welke in Spanje wordt voorbereid, aldus voegde de hoofdredacteur er heel vriendelijk bij, zal in verschrikking de Fransche revoluue ver overtreffen en hij zal eerst eindigen met de volks- Bewerkt door AMO. jlk wil drinken verzocht de zieke. Nadat hij gelaafd was, ging hij voort//Mijn vriend, in de geheime lade van mijn schrijftafel beviuden zich papieren en aanteekeningeu, die u zeer nuttig kunnen zijn bij het opsporen van mijn rechtmatige erfgenamen. Laat geen ander daar inzage van nemeu en vernietig ze als ge ze niet meer noodig hebt. Als ge mijn zoon vindt, wees dan voor hem een trouw vriend, zooals ge voor mij geweest zijt. Spoor hem aan tot het goede en zeg hem, dat ik hem alles heb vergeven. Ik heb altijd zijn welzijn bedoeld daarom moest ik onverbiddelijk streng zijn moge hij mij in liefde gedeuken." Het ratelen van een rijtuig klouk van de straat tot in het kabiuet. Het hield voor de deur stil en eenige oogeubliken daarna klopte de oude huisknecht aan en gaf Bernau een brief. Deze brak hem open en las hem met eeu spottende lacb op de lippeu. De graaf had iets van het kloppen gehoord. //Wat verlangt men van mij vroeg hij. //Is het een verzoek het worde toegestaan »Een verzoek is het, maar een, dat u al reeds driemaal hebt afgewezen. Het is de handelsraad Von Bodenich, die vraagt om uw invloed uit te oefenen om het besluit der commissie te vernietigen, die zijne aanvrage heeft afgewezen. Ik meende souvereiniteit. Minder geruststellend was ook de verzekering dat de Eogelsche anarchisten aauhangers hebben in 't leger, in de marine en zelfs hun getrouweu viudeu ouder de politie, terwijl afdeeliugen van 't groote leger gevestigd zijn in alle groote steden. De wandaad, te Barcelona in 't Lyceo-theater gepleegd, ligt nog z66 versch in 't gebeugen en de bladen van ons werelddeel hebben door de mede- deelingen over het aoarchisme en de anarchisten in hun internatiouale gemeenschap, zoozeer de herin- neriug leveodig gehouden, dat er eigenlijk weinig nieuws over de meer of minder raadzame en uit- voerbare maatregelen tegen de anarchisten valt te zeggen z<56 draconisch kunnen de voorstellen niet zijn, dat ze vdor korten tijd niet reeds zijn geevenaard of overtroffen. Wel is zij wreed die verstoring der illusie, dat de menscben beter en beschaafder zijn geworden en 't is dan ook eigenlijk geen wonder, dat de zachtmoedigsten, zij die wraak zouden roepen als een vadermoord met den dood werd gestraft, er op aandringen om den dynamiet- mannen geen kwartier te verleenen, doch om hun bloed te neinen, zooals zij belust zijn op dat van ons alien. Men vraagt er in zijn opgewondenheid en verontwaardiging niet naar of door verdelgings- maatregelen de monsters niet zouden worden tot martelaars, of voor den ter dood gebrachte niet tien, zoo mogelijk nog fanatieker individuen, zouden opstaan en of zoo niet een strijd zou ontstaan, welke eerst zou eindigen als men't bloedvergieten moede was. Geen toegevendheid dus, doch wel kalmte defensieve maatregelen zooveel inogelijk en zoo gestreng als denkbaar is, doch geen wraakneming op groote schaal Conferenties tusschen Carnot en leidende politic! te Parijs en gelijke beraadslagingen met een zelfde doel tusschen Koning Humbert van Italie en de hoofden der verschillende staatkundige groepen te Rome. Het resullaat van al die bemoeiingen te Parijs nihilCarnot, komt telkens weer terug op den president der Kamer, Casimir Perier en deze wil wel raad geven, is alleszins geneigd aan- wijziDgen te doen, doch zelf als kabinets-formeerder optreden, wil hij niet. Diusdag heelt Carnot weer lang geconfereerd met deu president der gematigd republikeinsche unie Rayuai en in den avond werd behalve Develle, Perier weer ontvangen, die zijn gewone taktiek volgde, zoodat Franknjk nog iminer zonder Regeering en de president der Republiek met zijn handen in 't haar zit. Carnot inaakt een onaangename periode volgens uwe bedoeling te handelen door hem af te wijzeD." De graaf knikte toestemmend en een triuinfee- rend lachje vertoonde zich op Beruau's gelaat. Op een zijner vijanden had hij wraak genomen. Maar zijn hart dorstte naar meer wraak op eene andere die andere heette Stella Muller. In de kamer werd een half uur lang geen woord gesproken. Eindelijk kwam de dokter. Hij gitig zwijgend uaast den graaf zitten eu Bernau greep de rechterhand van den stervende. Op een wenk van den ouden dienaar kwam het geheele dienstpersoneel in de diepste stilte binnen om den ouden graaf nog eenmaal levend te zien. Alleeu de zuchten en het geschrei der vrouwen onderbrak de plechtige stilte. Met inoeite richtte de graaf zich nog eens opdoor zijn gevoel over- meesterd, knielde Bernau voor hem nederen zegenend breidde de stervende zijne handen over hem uit. „Dezen zegen breDgdien aan mijn Dat waren de laatste woorden van graaf Karl von Hohenstein. Met een flauwen zucht zonk zijn hoofd op de borst, zijn beenen strekten zich uit en de handen vielen op zijn schoot. //Karl graaf von Hohenstein heeft dit leven afgelegdhij ruste in vrede", sprak de dokter en drukte de oogen van den doode dicht. Alle aanwezigen knielden en de oude, trouwe dienaar bad met luide stem voor de rust van zijn heertoen dit hartgrondige gebed geeindigd was, verlieten alien de kamer, behalve Bernau. Hij zag lang op het gelaat van den doode, die scheen te slapen. Na een poos hief hij de hand op als tot een eed en sprak plechtig doorhij wordt van alle zijden aangevallen en C'lor verschillende bladen de oorzaak der crisis genoemrl, die hij, evenals de leerling in Goethe's /Faust" wel kan uitlokken, doch niet kan bezweren. Carnot is in 1887 door de coalitie der republikeinen gekozen en hij heeft met de laveerpolitiek daarom niet willen breken toen het tijd was na de algemeene verkieziugen, welke een Kamer hadden doen geboren worden, met eene machtige gematigde meerderheid. Tastbare resultaten van 's Konings ruggespraak met zoovele politieke persoonlijkhedeu heeft men in Italie niet, doch men heeft toch eenige aan- wijzing van de richtingZanardelli is op het oogenblik de man en menschen, die denken er alles van te weten, noemen Sonniuo voor fiuancien, Zanardelli zelf voor binDenland, Briu voor buitenland, terwijl ook Racchia en Finocchiaro hun portefeuilles zouden behouden. Crispi zou dan wel kans op 't Kamerpresidium hebben en als hoofdbeginsel zou Zanardelli de driugende noodzakelijkheid ver- konden om euorm te bezuinigen en op marine en op leger. 't Een zoowel als 't ander is nog maar gerucht en mogelijkheid. Vele andere leden waren het daarmede volstrekt niet eens eu vouden juist de zilveren dubbeltjes zeer geriefelijk. De meeste landgeuooten zullen er ook wel zoo over denken. Groote pasmunt van weinig waarde is lastig geld in de beursde vrouwen vooral zullen er niet op gesteld zijn. Wel is het raadzaam de vele gesleten dubbeltjes, waarop niets meer te onderscheiden is, zooveel mogelijk uit de wandeling te neinen, door ze bij aanzuivering van belastiugen in betaling te nemeu en dan niet weder uit te geven. Met het oog op de bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest te verwachten drukte, wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres per pakketpost te verzenden vergezeld van slechts een adreskaart, voor den tijd van 2 tot en met 6 December a. s. ingetrokken en zal derhalve bij elk, gedurende dat tijdvak, ter verzending aan- geboden pakket eene adreskaart gevoegd moeteu zijn. „Nogmaals beloof ik u, dat ik gctrouw zal volbrengen, wat ik gezworen heb. Ik zal niet rusten, voor ik uwe kinderen gevonden en hen in 't bezit van hun wettig eigendom gesteld beb. Niets zal mij bij het voibrengen van mijn taak te moeilijk of te gevaarlijk zijn Dat beloof ik u en ik zal bet volbrengen Drie dagen later had de begrafenis van graaf Hohenstein met de meeste praaivertoouiug plaats. Een groot aantal voorname personages volgden in rijtuigen de lijkkoets. Er was politietoezicht uoodig om de menschenmassa, die dat schouwspel wilde zien, in bedwang te houdeu. Onder het uitvoeren van een treurzang door het koor van de opera, werd de met bloemen overdekte lijkkist in het marmeren familiegraf geplaatst. Geen bloedverwaDt echter, geeu kind kwam hierbij een traan plengen Bernau was misschien de eenige, wiens droefheid ongeveinsd mocht heeteD. Bij de opening van het testament van graaf Hohenstein bleek, dat de nalateuschap bijna twaalf millioen mark bedroeg. Heiurich Bernau was benoemd tot uitvoerder van den uitersten wil, terwijl hem drie jaren lang voor elk jaar driemaal houderdduizend mark was toegestaan om de kosten te betalen wegens opsporing der kinderen van den graaf. Hem zelf viel een gelijke som ten deel en de oude bediende kreeg ook een klein vermogen. Tot universeele erfge namen werden benoemd de beide kinderen van den graaf, namelijk Alfred, geboren uit zijn wettig huwe- lijk met gravin Anna von Naumdorf en de dochter van Minna von Heilbronn, weduwe van deu ter dood gebrachten landeigenaar Kurt von Weisbruun. Eeu commisie van vijf leden uit de vooruaamste Voorts wordt met nadruk aaubevolen om bij de onderwerpelijke gelegeuheia 1°. voor eene stevige en doelinatige verpakking der te verzenden pakketten zorg te dragen, in dier voege, dat de inhoud op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zij 2°. zooveel mogelijk de adresseu op den omslag der pakketten zelf te schrijven, en waar opplakking of aanhechting van het adres onvermijdelijk is, dit in ieder geval zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren geraken daarvan, tijdens het vervoer, redelijkerwijs geen vrees behoeft te be- staan. Naar aanleiding van het bericht, dat bij Kon. besluit de gemeenteraad van Tegelen is ontbonden, schrijft Ous Zuiden Dagteekening en uommer van het beweerde Kon. besluit zijn daarbij niet opgegeven en de reden daarvan is niet ver te zoeken. Een Kon. besluit vaD die strekking toch kan met bestaan en bestaat derhalve niet. In ons Staatsrecht is ontbinding van den gemeenteraad uiet bestaanbaar. Ware dergelijke ontbinding mogelijk, dan zou ze moeten steunen op eeu uitdrukkelijk wetsvoorschrift, zooals betreffende ontbinding der beide Kamers bij art. 73 der Grondwet is bepaald. Kan de berichtgever ook doelen op de twee laatste ziusneden van art. 144 der Grondwet, dan zij opgemerkt, dat de bedoelde maatregel niet bij Kon. besluit, maar bij wet moet gedeereteerd worden. De twee laatste ziusneden van dat artikel luiden als volgt ffWauneer de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente door den gemeente raad grovelijk worden verwaarloosd, kan een wet de wijze bepalen, waarop in het bestuur dier ge meente wordt voorzieu. „De wet bepaalt welk gezag het gemeentebestuur vervangt, wanneer dit in gebreke blijft in de uit- voering der wetten, der algemeene maatregelen van bestuur of der prov. verordeningen te voor- zien." Als een bewijs dat de heer Van Deth, wiens beschuldigingen tegen de inrichting van Neerbosch nogal eens tegenspraak ontmoeten, althans somtijds met buitengewoue lichtvaardigheid te werk gaat, vernam het Vaderl. het volgendeOnder meer inaakt hij (de heer Van Deth) melding van een gerucht, als zou de heer Van 't Lindenhout als kanonnier wegens ergerlijke onzedelijkheid uit den dienst zijn weggejaagd. Hiernaar nu is door ver schillende personen, ook vauwege de commissie, aristocratische familien zou het toezicht hebben op Beruau's nasporingen en hem met raad bijstaan. Indien na drie jaren de universeele erfgenamen niet gevonden waren, verviel het groote kapitaal aan de stad Z., die daarvoor een zieken- en weeshuis moest laten bouwen, volgens reeds uitgewerkte plans en teekeningen, waaraan verbonden werd een inrich ting tot verzorgiug van lieden van den werkenden stand die geeu werk kouden viuden. De opname in deze gestichten mocht niet afhangen van ouderdom, geloofsbelijdenis of kunne. De geheele stichting zou den naam dragen ,/Hohenstein-Asyl". ELFDE HOOFDSTUK. Het is winter. Sneeuw bedekt boomen en strui- ken, veldeu en wegen ook de vier torens van Rosenhain. Het wiuterlandschap, dat zich aan het oog vertoont, is waard door 't penseel des kunstschilders vereeuwigd te worden. Het dorpje aan den voet van den berg is bijna ingesneeuwd. Iu de nauwe straten is slechts een smal pad voor de voetgangershet wordt niet druk ge- bruikt, want sedert twee dagen heeft de saeeuw- strom de dorpelingen zooveel mogelijk iu huis gehouden. Ook de dorpsherberg miste haar bezoekersde gelagkamer zou ledig gestaan hebben, als de kastelein met vrouw en kinderen er niet hun woonvertrek van hadden gemaakt. Arthur Maijer studeert ijverig in zijn courant en beknort af eu toe zijn twee kinderen, als zij te vee) spectakel makeu. Zijn vrouw doet juist nieuwe braudstof in de kachel, die een aangename warmte verspreidt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1