Al g em ee n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2979. Woensdag 29 November 1893. AAHBISTEBma. LOTING Rijksksuring van Paarden DE ZONDEN DER VADEREN. ten behoeve van het leger. 33° Jaargang. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Branco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandiiff, 11 December a. s., des morgens 11 uren, op het gemeentehuis in het openbaar, bij enkele inschrijving, in 4 afzonderlijke perceelen het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen (A, 15 en C) in de kom en (O) op Sluiskil. gedurende 1894. De voorwaarden liggen van 2 December a. s., ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van Van Selk te Sluiskil. De inschrijvingsbiljetten kunnen ter gemeente- secretarie in een verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn te bekoinen bij den Burgemeester. Ter Neuzen, 28 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoeind, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM8LAG breugen ter kennis van hen, die het aangaan in deze gemeente, dat de LOTING, hierboven vermeld zal plaats hebbeu ten gemeentehuize op Vrijditg 1 December 1893, des namiddags te half ure. Voor den eigenaar van een in te schrijven paard of van in te schrijven paarden, die niet tegen- woordig is, loot de Burgemeester. In de loting zijn o. in. niet begrepen de paarden, jonger dan vijf en ouder dan veertieil jaar, hengsten en klophengsten, schimmels en bonte paarden enz. Zaamslag, 24 November 1893. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. FEUILLBTON. Bewerkt door AMO. 21) De hotelhouder nam het gouden horloge om toch iets van de groote rekening te hebben, die Alfred niet betalen kon. Andere dingen had hij nietwant hij had reden gehad om niet naar zijn goederen terug te keeren, nadat hij met Kauh gehandeld had, en daarom was hij rechtstreeks naar het spoorwegstation gegaan. Nu trachtte de jonge aristocraat een betrekking te vinden, waardoor hij zich het noodige levensonderhoud kon verschaffen, maar bij het groote aanbod van bekwame werkkrach- ten gelukte hem dat niet. Zijn vader omtrent zijn toestand in te lichten, kwam hem ook niet raadzaara voor. Wei had hij voorname kennissen in de residence, doch het stuitte hem te veel tegeu de borst, om een beroep op hunne beurs te doen. Zoo zonk hij al dieper en stond eindelijk zonder dak op straat. Toen besloot hij een brief te schrijven aan een hoog staatsambtenaar met het verzoek om een betrekking, die voor zijn bekwaamheden paste. Twee dagen later ontving hij een bankbiljet van twee honderd mark met bericht, dat de afzeuder niets verder voor hem doen kon. Zoo handelde een man, die vroeger zoo dikwijls gastvrijbeid bij zijn vader had genoten Wat was er dan van anderen te verwachten Alfred, die twee dagen hongeiig en vermoeid in de straten had rondgezworven, ging in een nederige restauratie om de eischen zijner maag te bevredigen. Toen t-*oli tieli Overzicht. 't Is niet de eerste maal, dat verschillende Euro- peesche kabinetten tegelijk aan 't wankelen rakeu, zoo, dat men rekening moet houdeD met de mogelijk- heid op ministerieele crisissen hieren kabinets-wijzi- gingen elders, doch dat en te Parijs, en te Berlijn, en te Weenen,en te Rome de bewindvoerdersgelijktijdig rekenschap en verantwoording moeten doen van bun daden in 't verleden en verklaringen moeten afleggeu omtrent hun planuen voor de toekomst, is sinds inenschenheugenis niet voorgekomen. Het kabinet van Italie onder presidium van Giolitti, is bij zijn rentrde dan al heel onhensch ontvangen en de heeren waren er z6o diep door geimpressioneerd, dat zij op de vlucht zijn geslagen toen de vijand (hier de oppositie) slechts even zijn geschut had doen spelen. Nu moet erkend, dat 't er in de Kamer naar aanleidiug van het rapport over de B&nkschandalen, hetwelk met goedkeuring van Giollitti onmiddellijk ter voorlezing kwam, zeer geanimeerd is toegegaan Italie's vertegenwoordi- ging kan zich verheffen op incidenten en tumulten zoo goed als het Fransche Parlement, maar volgens deskundigen moet 't Donderdagavond toch al heel bar zijn geweest. De uiterste linkerzijde trad als enfant terrible op, vroeg telkens de regeering te mogen iuter- pelleeren en zoo afentoe als er niets te protesteeren viel, werd er van die zijde krachtig gefloten, tot werd voorgesteld het kabinet in staat van heschul- diging te stellen. Veel nieuws brengt het rapport niet, alleen biijkt er ten klaarste uit, dat al de vorige regeeringen zich schuldig hebben gemaakt aan dwaze toegevendheid en scbromelijke achteloos- heid vis-h-vis de Banken. Voor den president der Kamer Zanardelli was 't een moeielijke taak na de voorlezing wilden Cavallotti en Imbrianie spreken om de regeering zoo maar in eens in staat van be- schuldiging te stellen. Zanardelli wil hen niet aan 't woord laten komen en toen het tumult steeds erger werd, stond hij op, nam zijn hoed en verliet onder heftig gesis de zittingzaal. De radicalen bleven aandringen op voorzetiing der zittiug en trachtten Biancheri over te halen het presidium waar te nernen. 't Was half elf toen eindelijk de zaal ontruimd was. De Eransche Ministers Peytral (financien), Viette (openbare werken) en Terrier (handel) hebben Zaterdagmorgen hun ontslag ingediend. Men kan dit ontslag als definitief beschouwen. In de Kamer werd het debat over de interpellate— Jaures, betreffende de algemeene politiek voortgezet. overlegde bij en kwam hij tot het besluit, dat het 't beste was de Oude Wereld te verlaten en in de Nieuwe te trachten vooruit te komen. Wat had hij in Europa nog te hopen Zijn vader kon nog lang leven en daarom was van dien kant geen hulp te wachten. Was het dan niet beter, dat hij zijn schande verborg in een afgelegen oord van de Vereenigde Staten Wellicht geiukte het hem daar als soldaat bevordering te makenmen trok daar Duitsche officieren voor. Hij was dus besloten en voerde zonder verwijl zijn voornemen uit. Te Hamburg vernam hij, dat de eerstvertrekkende steamer eerst over twee dagen naar Amerika vertrok. Zoo vinden wij hem op den laatsten avond van zijn verblijf in Europa afgezonderd bij de kachel in vhet witte Paard" zitten. Zijn twee honderd mark, waarvau hij slechts weinig had uitgegeven. droeg hij in een leeren zakje op de borst, slechts weinige kleine muntstukken had hij in zijn beurs. Het ongeluk had hem voorzichtig gemaakt. Ook zijn gelaat had verandering ondergaan. Een blonde voile baard bedekte het onderste ge- deelte ervan, hetgeen hem een meer mannelijk aanzien gaf. Zijn haar was niet meer door den friseur in orde gebracht, maar hing in wanorde om zijn hoofd. Alfred had zijn bescheiden avondmaal gebruikt en zat nu bij zijn glas grog zonder zich te be- kommeren om het gejoel en de drukte der andere gasten. Ongeveer acht uren later lichtte de pakketboot //Orion" het anker om in zee te gaau. Majestueus De afgevaardigde Goblet viel de Regeering aan over hare houdiug bij de werkstakiug der mijnwerkers hij critiseerde de gematigde politiek van het kabinet en acbtte een ministers de concentration noodig. Minister Dupuy antwoordde met een omschrijving van de vroeger afgelegde ministerieele verklaring. Wij leggen u een program voor, zeide de Minister laten zij die het goedkeuren er zich bij aansluiten. De meerderheid zal zeggen of zij ons program aanvaardt." Het slot der zitting was zeer woelig. De radicale afgevaardigde Pelletan, die het woord zou voeren namens de uiterste linkerzijde, weigerde ten slotte te spreken voor een ouvoltallig kabinet, ondanks de verzekering van den heer Dupuy, dat hij voor een voltallig kabinet sprak. Ten slotte verliet Minister Peytral de ministerieele tafel. De zitting werd nu opgeheven te midden van een hevig rumoer. Na afloop der zitting vergaderden de Ministers, beiialve Peytral, Viette en Terrier, en besloten hun ontslag in te dienen. Men is het er over eens, dat Dupuy met de vorming van een nieuw Kabinet zal worden belast, en dat Develle, Poiucare, Loizillon, Guerin en Viger daarvan deel zullen uitmaken. De heer Camot heeft het ontslag van het minis- terie aangenomen. Men zegt dat Burdeau (die in het voorlaatste kabinet de portefeuille van marine had) minister van financien zal worden. Daar minister Dupuy in antwoord op eene vraag van Goblet verklaarde dat hij geen inkomsten- belasting wilde, hebben de radicale ministers Peytral en Terrier hun ontslag genomen. De radicalen vroegen, in den loop der discussie, of het ministerie nog bestond, waarop Dupuy ont- wijkeud antwoordde. Brisson verklaarde toen dat het hem onmogelijk was zijn stem te geven aan een motie van vertrouwen voor een niet-bestaand kabinet. De socialisten hebben, door het intrekken der iuterpellatie-Jaures, eene stemming onmogelijk ge maakt. Hun merkwaardige parlementaire taktiek belet dor gematigde meerderheid, zich te groepeeren en hare getalsterkte te weten te komen. De Buchumer Anzeiger deelt het volgende mee win een aanspraak tot zijn soldaten heeft majoor Von Seel ook gesproken over het treurige kapittel der soldatenmishandelingen en wel in deze woorden ,/Gij alien hebt in de dagbladen berichten over mishandelingen van soldaten gelezenik hoop echter, dat gij aan die courantenbrichten geen ge- voer het groote schip de Elbe af en passeerde het schoon gelegen Blankenese. Alfred leunde tegen het touwwerk, dat op het achterdek lag opgesloten. Hij zag op naar den onbewolkten hemel en naar den breeden stroom hij genoot van het schoone gezicht op de Elbe- oevers. Een nieuw leven was voor hem begon- nen, het verleden joeg hem het schaamrood op de wangen. Hij had veel genoegen gehad en menig vroolijk uurhij had veel geld, tijd en krachten verspild en moest op de vraag: Wat heb je goed gedaan, wat neb je tot stand gebracht zich zelven antwoorden „Niets, niets Nu wachtte hem een leven van armoede en ontbe- ring en van strijd Zou hij overwinnaar zijn in dien strijd De wereld scheen hem op dat oogenblik dubbel schoou het leven honderdmaal de moeite waard van te leven. Zoo had de eerste goede daad, die hij volbracht, hem een goed mensch gemaakt TIENDE HOOFDSTUK. In zijn kabinet zat graaf Hohenstein nabij den haard, die een behagelijke warmte verspreidde. Zijn gnjs hoofd rustle tegen een zacht kussen, terwijl het onderste gedeelte van zijn lichaara bedekt was met een kostbaar Perzisch k'eed. Het matte licht van een lamp viel op zijn ingevallen gelaat, dat reeds den stempel des doods droeg. Het anders zoo levendige oog stond afgemat en glansloos. Bij den stervende bevonden zich slechts Bernau en de oude buisknecht. Er werd geen woord gesproken, alleen het tikken der pendule op den schoorsteenmantel deed zich hooren. Reeds in den voormiddag hadden de doctoren alle hoop opgeheven. Hij ademde zwaarj nu en dan nam loof zult slaan. Gij weet, dat alles, wat in de couranten staat, gelogen is. Vooral de Berlijnsche bladen kan men vols^rekt niet vertrouwen want deze worden bijna uitsluitenddoor Joden geredigeerd, ffna, wat gj'j van de Joden te denken hebt, zult gij zelf wel het best weten." Die artikelen worden slechts gescbreven, om er geld mee te verdienen, ik vertrouw echter, dat gij er u niet door zult laten afhoudeu, uw plicht te vervullen." Die brave majoor In het thans verschenen Regeerings-antwoord op de Staatsbegrooting deelt de Minister van financien aangaande de opbrengst der vermogens- belasting mede, dat het totale bedrag der aanslagen was 6,876,014,685, over de provincien aldus verdeeld Friesl., 254,738,25 Gron., 299,508,08 Drenthe, 58,594,00 Overijssel, 279,553,77 Gelderl., 825,676,70s Utrecht, 667,021,02 Noord-Holland, 1,683,069,59s; Znid-Holland, 2,139,967,99 Zeeland, 160,165,25 Noord- Brabant, 395,382,62 Limburg, 112,337,40s de opbrengst is derhalve 1,723,985,31s beneden de raming gebleven. Over de oorzaken daarvan zal eerst eenig licht kunnen opgaan, wanneer de statistieken zijn verzameld, die in het Voorloopig verslag worden aangevraagd, benevens andere, tot welker samen- stelling last is gegeven. Reeds zijn stappen gedaan tot belangrijke ver- sterking der inkomsten. Het is te verwachten, zegt de Minister, dat daardoor een som zal worden verkregen, voldoende ter verzekering van het financieel eveuwicht. Het bestunr der vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche octrooiwet heeft aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid advies uitgebracht over het ontwerp-wet. Daarin worden eenige wijzigingen aangegeven, die genoemd bestuur wenschehjk acht. Het vertrouwt, dat de Minister in die reeks van opmerkingen en be- denkingen wel zal willen zien een uiting van den oprechten wensch en bet ernstig streven naar het verkrijgen eener zoo volledig mogelijke Nederlandsche octrooiwet, volgens het stelsel bij 's Ministers nota ontwikkeld. Wij offeren daarvoor gaarne op ver schillende denkbeelden zegt het bestuur waarvan sommigen onzer tot nu toe voorstanders waren en stellen vele bedenkingen ter zijde, welke geopperd hij een lavenden dronk, die de levensgeesten weer wat opwekten. Het was negen uur, toen de grijze dienaar hem nog eenmaal dezen liefdedienst bewees. De graaf gaf bem nu een wenk, waarop hij de kamer verliet en de lijder met zijn secretaris alleen bleef. Toen moest Bernau hem de hand geven. „Niet waar, mijn vriend sprak de stervende met zwakke stem en zichtbare inspanning, „niet waar, ge zult getrouw volbrengen, wat ge mij gezworen hebt en wat mijn testament van u vordert Dat wil ik, zoowaar God leeft sprak Heinrich. „Mijn testament geeft u drie jaren volledige volmachtspaar geen raiddelen om mijn kinderen op te sporen. Och, waren zij nu hier, dat ik in hun arrnen kon stervenhet zou mij deze ure lichter makenHet heeft niet mogen zijn. Zoo breng gij dan mijn ware vriend breng gij dan mijn vaderlijken zegen aan hen over. Zeg hun, hoe ik in dit uur naar hen verlangdezeg ook, dat alles anders had kunnen zijn, als het noodlot mij niet zoo vervolgd had. Zoo worden de zonden der vaderen aan de kinderen gewroken, want ik zondigde, toen ik buiten haar weten met een ander trouwde. God moge mij vergeven Diep zuchtend zonk de zieke in zijn kusseus terugeen zachte rilling voer hem door de leden. Bernau zag, dat het met hem ten einde liep. Zijn hart gloeide van dankbaarheid voor den man, die voor hem een tweede vader was geworden, toen hij uit de maatschappij verstooten washij boog zich voorover en kuste innig de klatnine hand van zijn weldoener. (Wordt vervolgd.) TER \L1ZEVS( HE COIIRANT Hit blatl verscliijnt Hin.dag- en Ar 1»<J den uittfever I*. J. IAS O E SAM HE te "Ter Semen. VOOR DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1