Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2978. Zaterdag 25 November 1893. 33e Jaargang. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 25 November 1893. Ontslagen van reclitsvervolginiC Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. lijvoegsel van de Ter Keuzensche Courant Het Engelsch stoomschip River Lagan, Woens- dag alhier van Londeu binnengekomen, heeft bij hevig stormweder op de Theenis een anker en ketting verloren. Door de bergings-maatschappij te Maasslnis worden pogingen aangewend oin de in deze r.abijheid gezonkeu tjalk Marie te lickten. De noodige vaar- tuigen zijn daartoe reeds ter plaatse. Naar men verneemt, zal de heer Mazure rijks-veearts te Oostburg, met Jauuari a. s. zijn praktijk neerleggen, na 56 jaren die betrekkiug te hebben vervuld. Boissele, 20 Nov. Heden avond had eene vergaderiug plaats der Werkmansvereenigirig, waarin het bestuur rekenmg en verantwoording deed over het afgeloopen dienstjaar. Uit de rekening welke goedgekeurd werd, bleek, dat de ontvangsten be- droegen 2007,96^ en de uitgaven 1893,16^, zoodat deze slout met een bat'lg saldo van 114,80. Van het goed slot moest worden afgetrokken het tekort aau kolen in het pakhuis a 27,25 en het teveel geslorte aan 12,76, Zoodat te verdeelen overbleef de som van 74,79. De prijs per H.L. kwam alzoo op 72 ct. Aan de ledeu werden geleverd 247 H H.L.in het pakhuis zijn aan- wezig 113 H.L., zoodat per H.L. kon worden gerestitueerd 2£ ct. De voorzitter werd met al- gemeene, de verdere bestuursleden met groote meerderheid van stemmen herkozen. In de plaats van M. Huissoon, die bedankte, werd benoemd de heer C. de Krijger. Om het meten met eeu kopmaat te voorkomen, werd be- sloten in het vervolg het uitlossen aan te besteden per H.L. E. overtreding B., der koopman te Clinge, ter zake van wet op de hondsdolheid. Vrijgesproken W. d. F., timmerman te Hoek, en A. M., jnger te Wachtebeke, ter zake van overtreding der jachtwet. E. B., koewachter te Westdorpe, ter zake van het zonder recht vee laten loopen op wei— of hooiland. P. L. F., A. F., J. K., F. d. R L. W. en D. v. H., alien werkliedou te Ter Neuzen, ter zake van het rapen vail schelpvisch. De kosteu te dragen door den staat. 1892 vertrokken personen naar het uit de provincie Zeeland buitenland, waarvau 467 Uit Aardeuburg alleen 's Heer Arendskerke 100 Zilt.iug van 24 VeroordeeldC. M. November 1893. arbeider te Biervliet, ter zake van het vissohen met ongeoorloofd vischtuig tot eene boete van 3, subsidiair 3 dagen hechtenis. C. L. E., mosselschipper te Philippine, ter zake van het visschen zonder vergunuing; tot eene boete van 4, sabs. 4 dagen hecht. S. B., koopman te Zaamslag, ter zake van het ids geleider van een voertuig zich met steeds bij zijn voertuig bevinden; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. O., bierhuishouder te Sluiskil, ter zake v het houdeu eeuer publieke danspartij op Zoudag tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. B., arbeider te Gent, A. C, knecht, E. I. d. S., P. d'H. en E. F., werkliedeu te Westdorpe, en P'. v. II., knecht te Ter Neuzen, ter zake van het verblijven in eene herberg na sluitingstijd ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. E. N., bierhuishouder te Westdurpe, ter zake van het niet op tijd sluiten zijuer herbergtot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. P. K., herbergier te Axel, ter zake als^voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. G. M., winkelier, F. S., zonder beroep, en J. H., koopvrouw, alien te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der ijkwetieder tot eeue boete van 1, subs. dag hecht., met verbeurdverklaring der in beslag genomen mateu en gevrichteu. B. C., winkelier te Westdorpe, ter zake als voren tot eeue boete van f 2, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling der maat. J. P. V., huurkoeisier te Ter Neuzen, ter zake van het te suel rijden in de geineente Ter Neuzen tot, eene boete van f 3, subs. 2 dagen heCQt. F. d. C. d'H., grondeigenaar, en C. P., geneesheer, beiden te Brussel, H. O, rechter te Autwerpen, E. D., notaris te Turnhout, A. C., schilder te Blankenberg, A. G., jager te Gent, E. P. en L. H., wmkeliers, en P. J. H., bakker, alien te Sas van Gent, B. v. R., hoofdonderwijzer te Axel, en E. d. L mosselkoopman te Philippine, ter zake van over- treding der wet op de hondsdolheidieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. H., werkvrouw, en C. v. D., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch j ieder tot eene boete van 11,50, subs. 1 dag hecht. W. F. v. H., stoker, W. A. R., werkman, T. B., timmerman, J. V., stukadoor te Gent, S. v. V., schipperskneeht, V. d P., schipper, te Stekene, L. C., gep. O.—I. militair, L. .1. M., werkman, te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. V., pakhuisknecht te Ter Neuzen, A. F. L., werkman te Sas van Gent, ter zake als voren bij eerste herhaling ieder tot 3 dagen hecht. J. D., metselaarsbaas te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhalingtot 7 dagen hecht. Allen in de kosteu. In 1405 naar Noord-Amerika. vertrokken 109 en uit personen. Eergistermorgen is te Amsterdam van Para maribo aangekomen het stoomschip Prins Willem I van den Koninklijken West-Iudisehen Maildienst, over welks lang uitblijven men zich reeds ongcrust had gemaakt. Het schip heeft het gedurende de jongste slormen zeer zwaar te verantwoordeu gehad, doch het er vrijwel zonder ernstige averij afgebracht. Vooral in den nacht van 18 op 19 dezer, na zijn vertrek uit Havre, had het schip met eeu vreese- lijken storm en zeer hooge zee te kampen De oudste zeelui aan boord heriunereu zich niet, ooit te voren in het Kanaal zulk weer te hebben gehad. De rechtbank te's llertogenbosch heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van den moord, op den wachtmeester Hoekman te Osch gepleegd. Zij heeft G. van Gelderen schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot levenslange gevangenisstrafA. van Berkum, medeplichtig aan moord, tot 15 jaar gebroeders J. en P. de Bie, waartegen voor ieder 15 jaar hechtenis was geeischt, werden vrijgesproken, met last tot in vrijheidstelling. De rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde gisieren den predikant Th. aldaar, tot 5 jaar ge- vangenisstraf wegens outuchtige handeliugen met minderjarige meisjes, met ontzetting uit zijn predikantsambt en gedurende 10 jaar van het recht tot uitoefeuing der voogdij. Bij een viertal landbouwers te Stadskanaal (gem. Wildervauk) zijn Zaterdagavoud vier-en-ne- gentig glasruiten verbrijzeld. De daders wonen te Pekela en zijn werkzaam bij het nieuwe kanaal, doch bleven tot heden oubekend. De arbei- ders zijn ontevreden over de uitbetaliug van het loon voor het aardappeldelven. lukken, aangespoelde lijken enz. komen, was de jongste storm klaarblijkelijk de hevigste, dien men zich heriuneren kan. Op Maandag alleen werden 144 schipbreuken ingeschreven, een aantal dat nog nooit op een enkelen dag bereikt was en dat nog met 5 het aantal scheepsrauipeu te boven gaat die door den niet minder sterken storm van 1891 werden veroorzaakt. Van 17—21 November werden de reddingbooten van de koninklijke natiouale reddingbootmaatschappij 60 malen ter hulpe ge- roepeu; zij smaakten de voldoening 192schipbreuke- lingen te redden, waarbij dikwijls hartverscheurende tooneelen voorvielen. Zoo had de bemanuing van het Noorsche schip Johaune Marie 50 uren door- gebracht, uitgepul in het want hangeude, doornat en blootgesteld aan de kracht van den wind, die hun ledematen deed verkleumen. Tot viermaal toe hadden de ongelukkigen een reddingboot zien nade- ren vier malen moest de poging opgegeven werden, daar de hooge stortzeeen de boot telkenmale op het strand terugwierpen. Eindehjk gelukte het der bemanning van de reddingboot van Dover het gezonken wrak te bereiken. De aandoeuingen der schipbreukelingen, die ieder oogenblik den dood verwacht hadden eu uu als aan het leven weerge- geven waren, kan geen pen beschrijven. De sueeuwstorin heeft ook eeuige offers geeischt, 7 personen werden dood onder de sneeuw bedolven gevonden, 20 anderen waren uitgeput en buiten ennis ueergezegen. Zij kondeu echter nog gered worden. Kapitein Boyton, de bekende zwemmer, wil te Parijs eene inrichting openen zooals hij er te Londeu reeds een met succes drijft. Daartoe heeft hij aau de directie der domeinen verzocht, hem den grooten vijver der Tuilerieen met het omlig- geude terrein in bruikleen af te staan. Boven den vijver wil hij een waterval makeu en een soort van waterrutschbaan, waarbij de gewone bak ver- vangen wordt door schuitjes, die in pijlsnelle vaart over het water naar beuedeu schieten. De per sonen, die in de schuitjes plaats nemen, loopen volgens den kapitein niet het minste gevaar, terwijl zulk een watertochtje rijk is aan emoties. Hij vraagt een concessie van vijf jaar of minstens acht- tieu maanden. Het mocht der politie te Almeloo gelukken de daders te vatlen van een dezer dagen gepleegden diefslal. Het zij.1 2 knapen van 16 a 17 jaar. Zij wisselden bij eeu herbergier een bankje van f 25, hetgeeu dezeu argwaan deed koesteren, waarom hij de politie waarschuwde. Bij hen voud men een bedrag van omstreeks f 20. Op hunue aanwijzing vond men het overige geld in den grond geborgeu in een bosch buiten Almeloo. Te Vlaardiugen is Dinsdag binnengekomen de sloep Pionier, gemerkt M D 35, schipper L. v. d. Valk, van welke sloep op de Noordzee door eeue stortzee een matroos overboord gestagen en verdronken is. Eene boot eu andere voorwerpen, tot den inventaris der sloep behoorende, werden stuk- en over boord geslagen. Tijdeus den jougsteu storm waren ouderscheidene schepen der vloot van Middelharnis in zee. Van deze is met averij aldaar binnengekomen de vis sloep Maria Cornelia, terwijl ook de vischsloep Middelharnis te IJmuiden met averij is binnen- geloopen. Eeu vijf en twiutigtal bomschuiten zijn te Scheveningen uit zee teruggekomen. De storm had alle vaartuigen belaugrijke verliezen aau het vischtuig berokkend er waren er, die de halve vleet hadden verloren. Eeu talrijke menigte was bij het laudeu tegenwoordigen het was niet alleen nieuwsgierigheid, die velen naar het strand dreef. Memg hart klopte sngstig bij de gedachte of de zee in deze dagen wellicht een vader, een zoon of ee.n broeder als offer bad geeischt. Maar gelukkig kwam van al de bodems de tijding, dat geen menscheulevens te betreuren waren. Langzamerhand krijgt men een overzicht over de door den jongsten storm aangerichte ver- woestingen en de daarbij verougelukte zeelieden. De storm woedde het hevigst over Engeland en Ierland. Hoewel men van het aantal dooden met zekerheid nog niets kan zeggen, daar nog ieder oogenblik nieuwe berichten van schipbreuken, onge- Zitting van Donderdag 23 November 1893. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Joz. de Feijter, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser, Van der Hooft, DeKoeijer, Nelemans en Donze. Afwezig de heeren Mr. Dronkers, Harte en Van IJsselsteijn. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een schrijven van den heer J. van de Ree, in de vergadering van 26 Oct. benoemd tot commissaris der brandweer. De heer Van de Ree betuigt den Raad dank voor de benoeming, maar geeft te kennen die niet te kunnen aannemen. Hij is van meening dat, naar aanleiding van de vele wisselingen, die het bestuur der' brandweer in de laatste jaren heeft ondergaan er nu wel wat stabiliteit in dient te komen; hij wil daarom liever in de betrekking van opper-brandmeester die hij thans bekleed gehandhaafd blijven, overtuigd als hij is op die wijze de brandweer beter te knnnen dienen dan in de betrekking van commissaris. Het bestuur der brandweer in wiens handen dit schrijven gesteld is, heeft zich met het gevoelen van den heer Van de Ree vereenigd en verder, voor het geval dat het den Raad mocht behagen het verzoek in te willigen, als dubbeltal voor de dan opene betrekking van commissaris aanbevolen de heeren Adr. H. Donze en Abr. Klaassen. Het Dag. Best, stelt voor om aan het verlangen van adressant te voldoen, en hem in zijne betrekking van opper- brandmeester te handhaven, maar tevens te kennen te geven, dat de Raad waardeert de wijze, waarop de heer Van de Ree toont de belangen der brandweer te willen behartigen. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. Thans wordt overgegaan tot het benoemen van een com missaris der brandweer en als zoodanig wordt benoemd de heer Adr. H. Donze met 8 stemmen, de heer Abr. Klaassen verkreeg 2 stemmen. De Voorzitter deelt mede, dat voor de aan te stellen onder- wijzeres in de nuttige handwerken aan school C is ingekomen eene sollicitatie van mej. A. E. van der Heijden. Hij zegt verder, dat van het hoofd van school C hieromtrent een gunstig advies is ontvangen en dat ook de districts-school- opziener tegen de benoeming van deze sollicitante geen be- zwaar had, aangezien zij voor de handwerken geexamineerd is cn vroeger reeds als onderwijzeres in dat vak te Rotter- dam is werkzaam geweest. Mej. A. E. van der Heijden wordt hierna met algemeene stemmen benoemd om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Ingekomen is een schrijven van den heer Lindhout, onder- wijzer aan school B, te kennen gevende, dat hem bevreemd heeft de uitlegging die gegeven is aan de laatste wijziging van de verordening op de onderwijzers-tractementen. Uitde aan die wijziging voorafgegane discussie's en het toen gedane voorstel was hij van meening, dat het de bedoeling was om de reeds in dienst zijnde onderwijzers dadelijk in die gunstiger bepalingen te doen deelen en die dus met 1 Oct. 3 jaren dienst hadden J 550 zouden krijgen. Volgens de uitlegging echter die gegeven is in de vergadering van 26 Oct. moet hij nu eerst 6 jaren dienst doen eer hij 550 geniet. Mocht de Raad nu bij hare meening blijven, dan yerzoekt adressant den Raad wel te willen overwegen of zij in zijne 4 dienst- jaren geen termen vindt om zijn traktement te verhoogen, daar hij niettegenstaande zijne 4 dienstjaren, slechts gelijk staat met de pas benoemde onderwijzers. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Best, hieromtrent geen advies geeft en het volkomen aan den Raad wil overlaten het besluit is kort geleden genomen en het destijds door Burg, en Weth. gedaan voorstel afgestemd. De heer Moes" heeft er bezwaar tegen om nu reeds op het toen genomen besluit terug te komen. De Voorzitter zegt, dat verhooging van jaarwedden steeds moeilijkheden oplevert, daar zij, die lange dienstjaren hebben, in vele gevallen met hen die korter in dienst zijn daardoor gelijk komen te staan in traktement. De heer Nelemans wil opmerken, dat in de oorspronkelijke verordening sprake was van verhooging voor iedere drie dienstjaren, ook kwamen in aanmerking dienstjaren in een andere gemeente doorgebracht. Deze laatste bepaling komt nu niet in aanmerking. Spreker was echter van meening dat de onderwijzers die met 1 Oct. 3 dienstjaren hadden, zouden verhoogd worden tot f 550 en hem is noch uit de discussie's destijds gevoerd noch uit het voorstel tot wijziging, toen in door den heer Moes, gebleken, dat dit zou worden geformuleerd als thans is gedaan. De heer Moes zegt, dat hij het toch later aldus heeft gepresisteerd. De heer Wieland vraagt den heer Nelemans, of in de door hem voorgestelde regeling dergelijke bedoeling lag. De heer Nelemans antwoordt, voorgesteld te hebben een minimum van f 480 met 3 verhoogingen van f 40 voor iedere 3 jaren dienst, ook medetellende dienstjaren in eene andere gemeente. De heer Wieland is er tegen om verhooging te geven als de drang der omstandigheden het noodzakelijk maakt is het wat anders, dan is de Raad er toe verplichthij ziet echter niet in waardoor de heer Lindhout zich kan verongelijkt achten. De Voorzitter zegt, dat het volgen9 hem niet aangaat om met de onderwijzers-traktementen steeds te blijven handelen naar vraag en aanbod, daar dient een eind aan te komen, al was er dan geen enkele onderwijzer meer te krijgen. Vroeger dit zoo geweest, toen waren er onderwijzers te veel, en er waren er zelf die op 't veld arbeidden en aanboden om te komen voor f 800. De heer Moes merkt op, dat dergelijke lui zoo spoedig ze maar benoemd waren allerlei pretentie's kregen. De heer Donzeadres den heer Maat. De heer Moes heeft juist op hem het oog. Na reed9 lang te hebben leeg geloopen, smeekte hij als het ware om benoemd te worden en de Raad weet thans, hoe ze met dien heer is uitgespeeld. Daar geen der leden een voorstel doet, stelt de Voorzitter voor den heer Lindhout teksttueel de aangenomen wijziging mede te deelen, opdat hem daaruit dan kan blijken, dat zijn opvatting onjuist is, en hem voorts te melden, dat de Raad geen termen vindt om zijn salaris te verhoogen. Zonder hoofde lijke stemming aldus besloten. Komt aan de orde het benoemen van een voorzitter voor de te vormen Nieuwjaars-commissie. De Voorzitter vraagt den heer Wieland of deze de taak die hij eenige jaren met lof vervuld heeft thans wederom op zich wil nemen. De heer Wieland zegt nu reeds 6 jaren achtereen deze com- missie te hebben gevormd en dat hij nu gaarne zou zien. dat er ditmaal eens iemand anders mede werd belast. Er zijn altijd ongeveer 8 personen voor noodig om rond te gaan en nu is de lijst zijner vrienden die hij hiertoe aanzocht zoo zachtjes aan uitgeputals een ander zich met de vorming wilde belasten heeft deze ook weer zijn vrienden en zal het hem gemakkelijker vallen de commissie te vormen. De Voorzitter zou toch gaarne zien, dat de heer Wieland zich er mede wilde belasten, daar hij nu goed met de toestanden bekend is en belooft verder zijne medewerking voor het samen- stellen der commissie. De heer Tazelaar is van meening, dat een ander toch dezelfde moeilijkheden zou ondervinden. De heer Wieland is van meening, dat een ander die nieuw begint, gemakkelijker een commissie kan vormen dan hij, daar hij telkens bij dezelfde personen moet terugkomen. Hij wil niet voor altijd van de taak ontslagen worden maar is voor verandering, en zegt dat op andere plaatsen ook steeds andere personen met de vorming der commissie worden belast. De Voorzitter heeft wel eens gehoord dat eene dergelijke commissie op andere plaatsen groote moeilijkheden ondervindt, maar hij heeft nog niet gehoord, dat die hier voorkomen. De heer Joz. de Feijter, zou ook gaarne zien dat de heer Wieland de vorming nogmaals op zich nam. Door den aandrang van verschillende leden besluit de heer Wieland dan dit jaar nogmaals de vorming op zich te nemen. Verder komt aan de orde het vaststellen der voorwaarden voor het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen. De Voorzitter zegt, dat behoudens een kleine opmerking van het hoofd van school D de voorwaarden onveranderd kunnen blijven. Er is vroeger echter gesproken over het openstellen der schoollokalen tusschen schooltijd voor de buitenkinderen bij slecht weerverder werd het denkbeeld geopperd om het toe- zicht, dat alsdao zou noodig zijn op te dragen aan den aau- nemer van het schoonhouden enz., en dit zou dan natuurlijk nog in de voorwaarden opgenomen moeten worden. Het Dag. Best, heeft het advies ingewonnen van de hoofden der scholen en deze hebben zich beslist tegen het openstellen der lokalen tusschen schooltijd verklaard, als zijnde dit in strijd met de orde en reinheid der lokalen, daar deze bij het toelaten der kinderen niet kunnen worden geventileerdvoorts zijn zij van meening, kan dit toelaten niet geschieden kan zonder hun toezicht, en zij bedanken er voor om zich een geheelen dag zonder tusschenpoozen aan de school te verbinden wil men echter een lokaliteit voor de kinderen beschikbaar stellen, dan zijn volgens de zienswijze der hoofden de kleedkamers of de z.g. hoedenkamers hiervoor ook geschikt. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Best, geen vrijheid vind t om tegen dit advies te handelen. De heer Visser zegt, dat het hem spyt, dat de hoofden der scholen zich er klaarblijkelijk tegen verzettenhij vraagt of de schoolcommissie er ook over is gehoord. De Secretaris deelt mede, dat die er al eens over gesproken heeft maar eer te besluiten toch ook het gevoelen der hoofden zou gevraagd hebben. De heer Moes vraagt, of er al eens verzoeken van ouders van kinderen ingekomen zijn om lokalen open te stellen en zegt verder, nadat op zijne vraag ontkennend is geantwoord, dat de Raad het dan ook niet behoeft te doenmen moet zoo kleinzeerig niet zijntoen hij zelf naar school ging gebeurde het ook niet. De heer Visser zegt, dat hoewel het niet is gevraagd toch overtuigd te zijn, dat velen er gebruik van zouden maken. De Voorzitter zegt nog, wat betreft het gevoelen der hoofden dat het te houden toezicht door hen moet geschieden, dat de kinderen zoo spoedig mogelijk probeeren van onder dat toezicht te geraken en hij gelooft dus ook, dat er dan niet veel gebruik van zou worden gemaakt. De heer Nelemans wil thans op enkele punten van het advies der hoofden de aandacht vestigen en meent, dat hieruit wel te lezen is, dat de hoofden er zich bepaald tegen verzetten. Eerstens zegt hij, i9 het toch niet altijd slecht weer en komt het dus niet dagelijks voorten tweede is het toch maar alleen noodig voor de buitenkinderen, die zijn natuurlijk bij de onder wijzers bekend en konden gemakkelijk in een lokaal worden vereenigd, zoodat het toezicht niet lastig zou zijnten derde de hoofden zeggen, dat de hoedenkamers wel zouden kunnen worden opengesteld, waarom vraagt de spreker de schoollo kalen dan niet evengoed Kunnen de kinderen dan in de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5