Premien in Zeeland. burgerlTJke stand. Door het geheele land Advertentien. TER NEUZEN, 24 November 1893. Kantongerecht te Hulst. Getrouwd A. S. J. DEKKER, Goes, De heer Cremer steunde de politiek des Ministers, dien hij gaarne zijn arbeid zou zien voltooien en wiens financieel beieid hij ook volstrekt niet zoo afkeuringswaardig acbt. Over koffiecultuur zal hij bij het desbetreffend artikel spreken. Dat de Minister voor alle groote werken zou willen leenen betwist spreker. Bij voorkeur wil hij dit voor productieve werken als irrigatiewerken en spoorwegen en terecht, want deze zullen op den duur ren- deeren. De heer A. Mackay achtte den ftnancieelen toe- stand niet zorgelijk, maar eischende voorzichtigheid. Daarom waarschuwde hij tegen te spoedig leenen, jaist met het oog op mindere inkomsten uit de gouverenements-producten. Verder drong de heer A. Mackay aan op een sympathieke behandeling der zendelingen op maat- regelen om misbruiken tegen te gaan bij de sui- kercultuur. De Minister van Kolonien dankte voor de on- dervonden Waardeering, bracbt hulde aan den af- getreden Landvoogd, den heer Pijnacker Hordijk, voor diens steun, verzekerde niet opnieuw de voorge- stelde nieuwe belastingen te zullen laten varen, en ontkende dat in zake Tamiang reden is tot critiek. In de zitting der Prov. Staten van Zeeland van Woensdag hebben over het voorstel van Gedep. Staten betreffende den aanleg van een tram van Brouwershaven naar Steenbergen de stemmen gestaakt. De volgende vergadering is bepaald op 4 Dec. a. s. Een adres van den heer J. A. Geill te Nisse omtrent licht op voertuigen is in handen gesteld van Ged. Staten tot onderzoek. "VVoensdagavond werd te Zierikzee het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerde gemeente (afdeeling St. Domusstraat) op plechtige wijze in gebruik geuomen. Gedurende bijna een half jaar werd door die gemeente de godsdienstoefeningen gehouden in de Hervormde en Luthersche kerkgebouwen, daartoe welwillend afgestaan. Van de kerkvoogdij en van den algemeenen kerkeraad der Hervormde gemeente te Zierikzee \varen afgevaardigden bij de inwijding tegeuwoordig. Door den heer A. van den Oever, consul van Belgie, is aan den heer Burgemeester onzer g meente onderstaand schrijven gericht. WelEd. Achtb. Heer Burgemeester I De gemeenteraad der stad Antwerpen en de Handelsmaatschappij van Antwerpen, bezield met de schoonste inzichteu vaD hun standpunt, doch nitgaande van bet bijzonder locaal belang der Bel- gische haven, hebben dezer dagen, aan het Belgische Gouvernement, een krachtig protest ingediend, tegen de eventueele verlenging der conventie die aan de haven van Ter NeuzeD, de gelijkstelling verzekert aan de Belgische havens, in de spoorwegtarieven van in-, uit- en doorvoer. De intrekking dier gelijkstelling in de spoorweg tarieven, zou niet alleen aan de haven van Ter Neuzen, hoogst schadelijk worden, en het goederen- vervoer bijna totaal stuiten, met de gevolgen die UEd. Achtb. wel kan inzien, maar die intrekking, zou zekerlijk den handel en de nijverheid, over het algemeen voor Belgie genomen, zeer nadeelig worden. "Gedreven door de gehechtheid aan de gemeente Ter Neuzen, waar ik en vele mijner landgenooten sedert jaren gevestigd, en de grootste gastvrijheid en vrieudschap mochten genieten, maar tevens ook gedreven door de plichten van mijn ambt als consul van Belgie, en gehechtheid aan het algemeen han- delsbelang van Belgie, heb ik in de mate van den mij voorgescbreven kring, bij het vernemen van het protest van den gemeenteraad en der Handels maatschappij van Antwerpen, dadelijk, eergisteren 21 November, aan het Belgische Gouvernement te Brussel, in den persoon van Graaf De Merode, Minister van Buitenlandsche zaken, in een uitgestrekt verslag, onder andereu het volgende geschreven „Dat de haven van Ter Neuzen, door hare „gunstige ligging op de Schelde, bij de monding „der rivier, en hare onmiddellijke nabijheia van de table d' hote. Alfred schelde om den kellner. Deze verscheen en deelde hem op zijne vragen mede, dat de burggraaf von Gobelinski met zijne echtgenoote nog des nachts was afgereisd. Met een vingerwijzing op de ledige champagne-flesschen hadden zij den slaap van mijnheer den graaf ge- noegzaam verklaard en daarbij verzocht, hem oustig op de sofa in het salon te laten uitslapen. Dat *was dan ook geschied en tot zoover was het een onschuldig geval. Maar de jonge man kwarn tot eene ontzettende ontdekking, toen hij naar zijn borstzak voelde en zijn portefeuille met veer- tien duizend vijfhonderd thaler miste. Het leed geen twijfel, of hij was in handen van een fijn beschnaftien gauwdief en en zijn helpster gevallen. De wijn, dien men hem voorgezet had, moest een slaapmiddel bevat hebben, en zoo was het voor den Pool gemakkelijk den slapenden man te be- rooven. Hij wist immers, dat Alfred zijn vermo gen in een portefeuille bij zich droeghij bad meerinalen gelegenheid gehad dit op te merken. Nu begon voor den lichtzinnigen graaf de ernst des levens met zijn sombere zorgen en droevige oogenblikken van vertwijfeling, Alle nasporingen der politie waren vruchtelooshet brave echtpaar was niet te vinden. (Wordt vervolgd) „het Belgische grondgebied, hare directe verbinding met Belgie door de Belgische spoorwegen van ,/Mechelen-Ter Neuzen en Gent-Ter Neuzen, steeds ite diensten bewijst aan den Belgischen handel en nijverheid, als onontbeerbare voorhaven of „hulphaven der nationale havens van Antwerpen ,/en Gent. ,/Dat het belangrijk vervoer van goederen over z/Ter Neuzen, bijna uitsluitend bestaat uit den z/invoer van goederen voor Belgie bestemd, of uit /-den uitvoer van goederen, daarvan voortkomende. ,/Dat de belangen van den handel en de nijverheid z/in Belgie in het algemeen, zekerlijk de gelijkstelling ,/van Ter Neuzen met de Belgische havens, in de „spoorwegtarieven rechtvaardigt. Dat het hier eene z/bijzondere, bijna unieke toestand geldt, aange- z/zien bijna de geheele handelsbeweging der haven z/van Ter Neuzen, het feit is van den Belgischen z/handel en de meest belangrijke industrieele ge- z/stichten en maatschappijen van Belgie. „Dat deze hier ten alien tijde, maar bijzonder //in den winter, wanneer de havens vau Antwerpen ,/en Gent, door het ijs geblokkeerd en ontoegankelijk, z/in Ter Neuzen steeds eene gemakkelijke, goed- z/koope en altijd open haven vinden. ,/Dat men in aanmerking dient te nemen, op „het oogeublik dat de Belgische staat de belang- „hebbende provincien en gemeenten in Belgie, zich „zware geldelijke offers gaan opleggen, voor het //graven van geprojecteerde havens te Brussel en ,/Brugge, waarvan de voleindiging een onbekend ,/cijfer van millioenen zal eischen havens wier ,/nuttigheid betwist wordt dat de haven van ,Ter Neuzen de Belgische schatkist niet bezwaard, „dat uochthaus de Belgische handel er ruim gebruik van maakt, zonder eenigen dwang, uit eigen ,/Commercieel belang. ,/Dat de spoorwegen uitloopende op Ter Neuzen, zzgrootendeels door Belgische kapitalen geslicht en „geexploiteerd worden, en dat het geheele vervoer van Ter Neuzen, toch ten bate komt van het vBelgische staats-spoorwegnet." de sluizen van het kanaal te Ter Neuzen, had ik de eer onder anderen aan den heer Minister te zeggen, //dat de vermeerdering der ffzeevaart op Gent, en de grootte der schepen in ,/die vaart gebruikt, eene verbetering of vergrooting pder sluizen vergen, dat het Belgische Gouver- ,/nement de kwestie aan de studie voorgelegd heeft „eener bijzondere Staatscommissie, waarvan de heer „Desmet de Naeijer het voorzittersehap bekleed, fen dat ik niet twijfel dat de besluiten door die ,/Commissie genomen en aan het Gouvernement z/voorgesteld, volledig aan de wenschen van den z/Gentschen handel zullen beantwoorden." Ik heb het mij ten plicht gerekend WelEd. Achtb. heer Burgemeester, de aandacht te roepen van het Belgische Gouvernement, op de welwillendheid steeds bewezeu aan den Belgischen handel en de Belgen die hier gevestigd zijn, door de overheden der gemeente en de bevolking, door de heeren ambte- naren der haven- en loodsdienst, van den waterstaat en douane, en bijzonderlijk door LEd. Achtbare, den Burgemeester van Ter Neuzen. Mag ik ten slotte den eerbiedigen wensch uit- drukken, dat het college van Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, Hunne Majesteiten de Koningin, en de Koningin-Regentes, bij bun eventueel bezoek aan Zeeland en de Wereldtentoon- stelling te Antwerpen, in het aanstaande jaar, hun het verzoek doen, ook alsdan Ter Neuzen te bezoeken en over Ter Neuzen naar Antwerpen te reizen. Dit bezoek aan Ter Neuzen zou alsdan het karakter verkrijgen eener gewichtige demonstratie. Met hoogachting, De Consul van Belgie, VAN DEN OEVER. Bij het Woensdag te's Hage gehouden examen voor wiskunde L 0. is o. a. geslaagd de heer J. J. van Doeselaar, onderwijzer aan een der openbare scholen alhier. Blijkeus achterstaande advertentie zal de ver eeniging Vooruitgang is ons streven" op 18 Dec. eene uitvoering geven. Naar men ons mededeelt zijn bij deze gelegenheid costumes aangeschaft, noodig voor een historisch tooneelspel. Vele moeilijkheden hebben vereenigingen als deze te overwinnen toch blijft deze vereeniging in stand, door de energie, toewijding en studie der werkende leden. Wij hopen daarom dat de opofferingen der leden in tijd en studie door de Ter Neuzenaren niet zal teleurgesteld worden en wenschen de Vereeniging een welgemeend succes. Heden werd aan het gebouw van het Prov. Bestuur aanbesteed het onderhoud van de aanleg- losplaats voor visschers in den Braakman, bij en de Isabellasluis, gedurende de jaren 1894, 1895 en 1896. (De raining bedroeg 1440.) Hiervoor hadden ingeschreven de heerenJ. de Bree, te Ter Neuzen, voor f 1420 J. Bertou, te Biervliet, voor /1418; M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 1386 M. D. de Putter, te ler Neuzen, voor 1333 en A. Tholens Dz., te Ter Neuzen, voor f 1000. Na de lading in tjalken te hebben gelost en het bekomen gat, onder water zoo goed mogelijk te hebben dicht gemaakt, is gisteren nacbt de op het schor beoosten deze haven zittende Engelsche stoomboot Clapton daarvan afgesleept en op de reede ten anker gebracht, en vervolgens gisteren namiddag met behulp van eenige sleepbooten naar Antwerpen opgegaan I lock. In de laatst gehouden vergadering der landbouwvereeniging ,/Doelmatige Samenwerking" is met 31 van de 33 stemmen herbenoemd tot secretaris de heer L. Kiel. Dit strekt wel tot bewijs dat hij gedurende het bestaan der vereeniging, niettegen- staande teleurst.ellingen enz. op loffelijke wijze zijn werk verrichte. Een woord van lof van de zijde van het bestuur en van de leden, in die vergadering ontvangen, was dan ook wel verdiend. Ziianislag. J.l. Woensdag is aan den oever van den Eendragtpolder alhier eene afschuiving waarge- nomen tusschen de dijkpalen XX en XXIII. Naar schatting bedraagt de grootste lengte 110 terwijl de laagwaterlijn 50 M. landwaarts verplaatst is. Nadere bijzonderheden ontbreken, daar nog geen metingen en peilingen zijn geschied. Zitting van 16 November 1893. Veroordeelil t C. S., oud 17 j., werkman te Koewacht, ter zake van jachtovertredinjf; tot twee boeten van f 5, subsidiair 2 dagen heehtenis voor iedere boete. A. S., oud 32 j., werkman te Wachtebeke, ter zake als voren tot twee boeten van f 10, subs. 3 dagen heeht. voor iedere boete. H. B. P., oud 32 j., landbouwerszoon te Koewacht, ter zake als vorentot twee boeten van f 5, subs. 2 dagen height, voor elke boete. P. P., oud 29 j., landbouwerszoon te Koewacht, ter zake als voren; tot twee boeten van f 10, subs. 3 dagen heeht. voor iedere boete. J. P., oud 32 j., dienstbode te Antwerpen, ter zake van verboden invoer van versch vleeschtot eene boete van f 0,50 subs. 1 dag heeht. A. S. v. M., oud 53 j., te Axel, ter zake van het in een 9poorwegrijtuig medenemen van ontplofbare en gevaarlijke voorwerpentot eene boete van f 10. subs. 3 dagen heeht. J. B., oud 17 j., koewachter te Graauw, en P. J. L., oud 38 j., metselaar te Clinge, ter zake van visscherij- overtreding; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag heeht. P. V„ oud 42 j., slager te Zuiddorpe, ter zake van overtreding van het brandweerreglement te Zuiddorpetot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. P. d. G., oud 40 j., landbouwer te Stoppeldijk, ter zake van overtreding van het brandweerreglement te Stoppeldijk; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag heeht. A. v. d. B., oud 25 j., arbeider te Stoppeldijk, ter zake i vorentot eene boete van <2,50, subs. 1 dag heeht. A. D., oud 26 j., schipper te Graauw, en A. K., oud 27 j., schipper te Kruiningen, ter zake van overtreding van het herbergreglement te Graauwieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. J. S., oud 54 j., herbergier te Graauw, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 1 dag heeht. C. C. K., oud 36 j., huisvrouw van P. P. L., he-bergierster, en G. K., oud 64 j., werkman, beiden te Boschkapelle, ter zake van overtreding van het herbergreglement te Bosch kapelle ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag heeht. P. S., oud 49 j., P. d. W., oud 29 j., A. v. D., oud 30j. en J. N., oud 38 j., alien landbouwers te Ossenisse, ter zake van overtreding van het herbergreglement te Ossenisse ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. P. B., oud 34 j., bierhuishouder te Ossenisse, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 1 dag heeht. L. v. d. H., oud 40 j., grondwerker te Kieldrecht (Belgie), en P. A. S., oud 25 j., visscher en schipper te Clinge, ter zake van overtreding van het reglement op het bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche stroomenieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen heeht. 1). M., oud 17 j., werkman, en P. d'H., oud 19 j., arbeider, beiden te Boschkapelle, ter zake van straatschenderijieder tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen heeht. D. L., oud 44 j., koopman te Clinge, ter zake van het niet muilkorven van aangespannen hondentot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. P. L., oud 21 j., leurder te Meerdonck (Belgie), ter zake als vorentot eene boete van 3, subs. 2 dagen heeht. J. A., oud 42 j., kleinlandbouwer te Koewacht, ter zake van het laten loopen van vee op bezaaiden grondtot eene boete van 3, subs. 2 dagen heeht. P. v. H., oud 19 j., werkvrouw, en E. v. H., oud 14 j., I beiden te Clinge, ter zake van strooperij ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag heeht. P. L., oud 14 j., en B. v. G., oud 12 j., beiden te Hulst, ter zake als voren; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. T. d. S., oud 16 j., G. B., oud 17 j., en C. v. V., oud 17 j„ alien te Clinge (Belgie), ter zake als voren; ieder tot eene boete van f 1,50, subs. 1 dag heeht. P. d. V., oud 66 j., koehouder te Zuiddorpe, C. d. B., oud 48 j., werkman te Clinge (Belgie), en A. v. M., oud 29 j., arbeider te Boschkapelle, ter zake als vorenieder tot eene boete van 5, subs. 2 dagen heeht. J. S., oud 54 j., schipper te Graauw, J. v. M., oud 20 j., arbeider te Boschkapelle, A. K., oud 27 j., schipper te Kruiningen, A. S., oud 24 j en A. D„ oud 26 j.,schippers te Graauw, en F. M., oud 33 j., werkman te Kieldrecht, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. J. F. C., oud 33 j., arbeider te Graauw, ter zake als voren; tot eene boete van 5, subs. 2 dagen heeht. J. A. d. W., oud 45 j., tuinier te Hontenisse, ter zake als vorentot eene boete van 15, subs. 3 dagen heeht. Vrij^fC!sppo•ie,, I- W oud 23 j., arbeidster te Hulst, beklaagd van strooperij, Van 1 tot en met 15 November. r f - I Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Nov. Fredericus Weijn, oud 22 j., jm. en Maria d'Hollander, oud 22 j., jd. Carolus Ludovicus Janssens, oud 23 j., jm. en Rosalia de Yos, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Nov. Karel Ludovicus, z. van Pieter Francies Weijn en van Maria Sylvie Bleijenbergh. 9 Nov. Francisctts Henricus, z. van Victor Josephus de Silva en van Maria Louisa Francke. 10 Nov. Rudolph Joseph, z. I van Alphonsus Cammaert en van Clemence Vossaert. 11 Nov. Leonardus Rene, z. van Alphonsus de Poorter en van Isabella Coleta van Duyse. 12 Nov. Franciscus, z. van Josephus van Boven en van Johanna Catharina Vermeulen. 13 Nov. Prosper Ludovicus, z. van Eduard Josef en van Maria Coralina Hageman. 14 Nov. Agustinus Petrus Franciscus, z. van Ludovicus van Huffel en van Rosalia Maria van der Walle. 15 Nov. Rosalia Phelomena, d. van Franciscus Segers en van Maria Amelia Willaert. Overlijden. 12 Nov. Maria Seraphina Blommaert. oud 7 m., d. van Franciescus en van Melania van der Heijden. Cornelia Josephina van Dorselaer, oud 4 m., d. van Petrus Johannes en van Isabella Theresia Herreweyers. M.oewi»clit. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Nov. Joanne, Franciscus Yerschelden, oud 35 j., jm. en Fidelia de Bruijns oud 25 jd. Geboorten. 1 Nov. Livinus Clement, z. van Hippolytus Constantinus Buys en van yan Clementina Spiessens. 2 Nov. Cyrillus Hubertu9, z. van Petrus Waumans en van Marie Louisa Heijninck. 9 Nov. Mathilde Maria en Bertha Philomena, dochters van Petrus Franciscus de Yos en van Clementina de Canne. Overlijden. 2 Nov. Josephus Gerardus Steenaert, oud 8 d., z. van Alphonsius en van Horience Duijm. 15 Nov. Bertha Marie Meuleman, oud 3 m., d. Dominicus en van Marie Leonie de Bock. Ossenisse. Geboorten. 6 Nov. Emma Francisca Petronella, d. van Petrus du Bois en van Rozalia de Waal. 9 Nov. Ludovica Maria, d. van Petrus Bogaart en van Rozalia de Maat. 12 Nov. Josephus, z. van Petrus Heijens en van Rozalia Kamoen. St. Jansteen. Huwelijks-voltrekking.n. 14 Nov. Wil- lem Adriaansens, oud 29 j., jm. en Emilie Clotilde van Gassen, oud 26 j., jd. Geboorten. Josephus, z. van Desire Dankaert en van Rosalia Beulaert. Franciscus Ludovicus, z. van Henricus van Raemdonek en van Julia Janssens. Emma Isabella, d. van Eduardus Livinus Boussen en van Milanie van Laer. Maria, d. van Polidor Apers en van Johanna Catharina van Hooij. Overlijden. 13 Nov. Carolus Ludovicus Baert, oud 24 j., echtg. van Joanna Catharina de Caluwe. In deze gemeente hebben geene aangiften Philippine. plaats gehad. Sas vau Gent. 13 Nov. 13 Nov. Wilhelmina Jerienna, d. van Cornelis Willemsen en van Barbara Rosseel. Overlijden. 1 Nov. Dignus Jozias Theri, oud 3 m., z. van Pieter Abraham en van Johanna Adriana de Krijger. Nov. Francisca de Klerck, oud 69 j., wed. van Carollus Ludovicus van Walle echtg. vau Petrus Jacobus van Acker 3 Nov. Alexander Franciscus de Wilde, oud 79 j., weduwn. van Rosalia Moerman. 8 Nov. Eduardus Augustns Roels, oud 16 j., z. van Petrus en van Johanna Petronella Kuhl, (overleden). Ondertrouwd PETRUS DYSELYNCK EN FLORENTIA COLETA VAN GRAEFSCF1EPE. Ter Neuzen, 24 Nov. 1893. Algemeene kennisgeving. J. DREGMANS en A. J. VAN GREUNINGEN, die, ook namens wederzijdsche familie, hun (lauk betuigen voor de vele blijken vau belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Axel Oudeweteriug* 23 Nov. 1893. Heden behaagde het de Heere van leven en dood plotseling vau onze zijde weg te nemen onze hartelijk geliefde echtgenoote en zorgvolle moeder N E E L T J E VAX DOESELAAR, in den ouderdom van 71 jaar, 4 maanden en 11 dagen. Zij de Heere onze sterkte. C. DEES en Kinderen. Ter Neuzen, den/22 November 1893. Heden nacht ontsliep zacht en kalm na een geduldig lijden van slechts eenige dagen, onze geliefde echtgenoot, vader en behuwdvader LE U N IS WITTEVRONGEL, in den ouderdom van 62 jaren. Wed. L. WITTEVRONGEL-Reumer en Kinderen. Ter Neuzen, 24 November 1893. Heden overleed onze geliefde moeder, behuwd— en grootmoeder C0RXELIA LEVIVA DEN RARER, weduwe van R. Riemens, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, L. P. VAN OPPEN. Ter Neuzen, 24 Nov. 1893. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken (lank voor zijne herbe- noeming als Secretsris der Landbouwersvereeniging Doelmatige Samenwerking". Overtuigd zijnde alles gedaan te hebben voor den bloei der vereeniging belooft hij nogmaals aan bestuur en leden met voile toewijding zijn taak te zullen vervullen. Hoek, 24 Nov. 1893. L. KIEL. Voor den invoer van buitenlandsche hengsten worden premien uitgeloofd van f 700,f 500, en f 300, Information bij den Secretaris der keuringscom- missie JOB VAN DER HAVE te Nieuwerkerk bij Zierikzee. Het bestuur der Mil tot bevordering van Landbouw eu Veeteelt in Zeeland, P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERiVlAN VAN OIJEN, Secretaris. gratis retour 2e klasse Amsterdam voor wie daar eene PIANO koopt van onze beroemde pianofabri- kanten Glass Co.New-YorkFrancke Leipzig; Gors Kalmann, BerlinIback, Barmen; Ad. Knochel, Berlin, tot bekeude goedkoope, doch vaste prijzen. Honderde aanbevelings-attesien. Sorteering te groot om in Zeeland te worden geex- poseerd daarom werd deze nieuwe bepaling gemaakt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2