Al gem e en Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2978. Zaterdag 25 November 1893. 33e Jaargang. LOTING Rijksksuring van Paardsn DE ZQIUDEN DER VADEREN ten behoeve van het leger. Binnenland. abonnement- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Vo Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit bla<l verscliijnt Hiiisiliiu- en Vrijdasavoml liij den uitsrever P. J. I A K HE SAM HE te Ter Senzen. Van dit nummer zal morgen voormiddag een bijvoegsel verschijnen, bevattende o. a. het verslag der laatste gemeenteraads- zitting. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG brengen ter kennis van hen, die het aangaan in deze gemeente, dat de LOTING, hierboven vermeld zal plaats hebben ten gemeentehuize op Vrijdaff 1 December 1893, des namiddags te half 2 are. Voor den eigenaar van een in te schrijven paard of van in te schrijven paarden, die niet tegen- woordig is, loot de Burgemeester. In de lotiug zijn o. m. niet begrepen de paarden, jonger dan vijf en ouder dan veertien jaar, hengsten en klopbengsten, schimmels en bonte paarden enz. Zaamslag, 24 November 1893. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. Ir*olitieli Overzicht. Dinsdag was 't de eerste groote dag voor de Kamer van afgevaardigden van Frankrijk en als immer bij dergelijke gala-vertooningen was er veel publiek op de tribunes (dames vooral), veel animo in de couloirs en 't resultaat van den dag was noch gunstig, noch onguustig voor de regeeriug, welker verklaring grooter was dan welke dan ook voor haar door andere gouvernemeuten afgelegd ten aanhoore van de vergaderde volksvertegeu- woordigers. Dupuy heeft 't niet verstaan of wellicht niet gewild veel te zeggen in weinig woorden, kort en krachtig den heeren mede te deelen wat hij en zijn mede-bewindvoerders noodig, nuttig eu wensche- lijk achteuzoo'n kleiue vijftig hervormingen somt hij op een wel wat al te groot verscbil met de drie of vier die hij voor korten tijd, in een zijner redevoeriogen voor het nieuwe wetgevende lichaam voldoende heette Als geheel maakt het ministerieel betoog een eenigszius waterachtigen indruk, 't is of men te veel heeft will en beweren FJECTUILLETON Bewerkt door AMO. 20) De mannen der wet schonken aan //het witte Paard" meer opmerkzaamheid dan den kastelein wel lief was. Met voorliefde zouden zij een huncer, in lorn pen gekleed naar den kelder. Hij mengde zich daar onder de gasten en wierp bij vechtpartijen of verboden hazardspelen het masker af om de boofdschuldigen te arresteeren. Datschaadde Wilhelm Ohm en zijue zaak echter nietin »het witte Paard" werd buitensporig gedronken, gevloekt, gespeeld en zoo noodig met messen gevocliten, Ondanks het toezicht der politie, hetzij in uniform of in burgerkleeding. Wilhelm Ohm leefde weldra in overvloed en terecht noemde hij zijn spelotik een goudmijn. Ook dezen avond waren alle stoelen en banken bezetde gasten rookten eu babbelden, waarbij zij het eene glas grog na het andere ledigden. Achter een lange breede tafel stonden Wilhelm Ohm en zijn vrouw bij een stapel eetwaren van allerlei soort. Zij hadden het druk met aan de eischen der gasten te voldoen en daarbij stonden er soms zoovelen om het echtpaar heen, dat zij behoefte aan hulp gevoelden. Maanden lang hadden zij er dan ook reeds over gedacht en gesprokeu, een vertrouwbaren knecht in dienst te nemen, maar de uitvoering van het voornemen liet nog op zich wachten. ,/Aho, oud wrakriep een matroos, vwat zeil je langzaam als by mistig weer. Korn, zet en nu eigeulijk niets te berde brengt, dat steek- houdend is, het voornaainste is de onomwondeu oorlogsverklaring aan de sociaal-democraten, die dan ook aardig op hun paardje zijn en met het bewind een strijd op leven en dood zullen aangaan Gelukkig is de samenstelliog der nieuw gekozen Kamer van dien aard, dat onvoorziene gebeurte- nissen voorbehouden, de meerderheid, morgen op de verklaring te verwerven, wel groot genoeg zal blijken om Dupuy en zijn maunetjes onveranderd te doen voortregeeren. Weinige waren de afwezigen toen de president der Kamer, Casimir Perier, om half drie de zitting opende, ook al met een redevoering. Zooals te doen gebruikelijk is, bedankte hij den heeren voor het hem opnieuw geschonken vertrouwen, hetwelk hij zich meer en meer zal trachten waardig te maken. Daarua sprak hij heel mooi over de Fransch-Russische broederschap eu over de verheven taak der Kamer, waar 't geldt de vrijheid te waarborgen en het werk der revolutie voort te zetten. Dupuy de premier, was diep ontroerd (of 't was door de zooeven gesproken woorden dan wel over 't geen hij zelf zou in 't midden brengen, rueldt men nieten toen begon hij de voorlezing der ministerieele verklaring. De geheele richting harer politiek, wilde de regeering openlijk en duidehjk verklaren aldus zeide Dupuy alleen die vraagstukken zullen worden onder handen genomeu, welker oplossing uitvoerbaar schijnt en zij zal zich geheel richten naar de uitspraak van den volkswil welke der Republiek een ongeeve- naarde zege heeft bezorgd. Geen onvruchtbare debatten meer geen opwiudende kwesties, doch practische politiek. Van de herziening der grondwet wil de regeering eveumin iets weten als van de scheiding van kerk en staateveneens is't gesteld met haar houdiug tegenover een wijziging in het kies-systeem en ten aanzien van een progressieve iukomstenbelasting. In geen geval kan de regeeriug als politieke bondgenooten beschouwen hen, die het algemeen stemrecht, het privaat-bezit en de arbeidsvrijheid miskennen en zij zal de leerstelliugen bestrijden, welke het collectivisme prediken en welker doel het is het initiatief van het individu te fnuiken, terwijl zoo noodig krachtig tegen alle pogiugen tot verstoring der orde en ophitsing zal worden opgetreden. Dupuy eindigde met de op- somming van een gansche reeks hervormingen. Zoo heel kalm liep de voorlezing niet af, heftige interrupties van radicale en socialistische zijde, verhinderden Dupuy telkens voort te gaan. Ge lukkig vond hij troost bij het centrum en de rechterzijde, die telkens jubelden eu juichten. een vroolijk gezicht, er koraen vandaag nog fliuke gasten aan boord r't Zal wat flinks wezen bromde de kastelein De matroos stood nu op en kwam bij de tafel staan, alsof hij Ohm alleen zeggen wilde, wat er nog te wachten was. „De ,/Rhenauiariepen Ohm en zijn vrouw uit. //Dan wordt het vau avond hier nog druk," voegde de kastelein er bij. //Dank je, Johann, voor de boodschaphier, drink eeus op den »Rhenania" en zijn bemanniug De reusachtige matroos ledigde het glas in een teug. „Dat warmt", zeide hij. Maar, Ohm, zeg eens, ouwe jongen, wie is die man daar bij de kachel Hij ziet er niet uit als een zeeman". *0, die", antwoordde Ohm, //dat is een landrot en een magere ook, Johann. Ik heb zoo van terzijde een oog in zijn buidel geslagen, toen hij zijn avondboterham betaaldehet was daar laag water. Het schijnt een arme kerel te zijn, die oversteekt naar Amerika om zijn fortuin te maken of in het goudland naar den drommel te gaan." De gast, die daar alleen aan een tafeltje bij de kachel zat, onderseheidde zich werkelijk door zijn uiterlijk vau de overige aanwezigen. Zijn kleeding was hier eu daar gescheurd zijn linneu- goed was niet helder en toch zag men hem aan, dat hij niet gewoon was met luidruchtige matrozen in gezelschap te zijn. Nog geen drie maanden geleden behoorde deze man tot de voornaamste kringen hij bezat een groot prachtig landgoed en toen had zijn levensloop nog een geheel anderen keer kunnen nemen. De demon, die hem beheerschte, had hem echter immer Onmiddellijk na de voorlezing vroeg de socialist Jauves de regeering met Millerand te mogen inter- pelleeren over de algemeene politiek, terwijl Laver- tujon van het centrum, verdaging dier interpellate voorstelde. Dupuy was voor onmiddellijke be- handeling, Lockroy bepleitte verdaging en met 291 tegen 271 stemmeu werd tot Dupuy's voorstel besloten. Jauves nam de regeering geducht door, voor 't meerendeel in gematigde termen en Dupuy repliceerde scherp tot woede der socialisten, terwijl zijn partijgenooten hem toejuichten. 't Was onder- tusschen laat geworden en met 264 tegen 241 steminen werd besloten de discussie voort te zetten. 't Zal er dan wel weer levendig toegegaan zijn. De te Parijs verschijnende Gaulois blijkt juist ingelicht te zijn geweestde prins vau Alcatara is niet naar Brazilie vertrokken. De kamerheer van de gravin van Eu verklaarde aan het Journal des Debats, dat de prins nog steeds te Weenen- Neustadt is, en uit St. Nazaire wordt gemeld, dat de mailboot naar Brazilie is vertrokken zonder dat een persooD van aanzien zich voor den overtocht aan boord van dat schip aangemeld had. Het bericht van de iuscheping van den prins is dus geheel verzounen. Ten overvloede zij vermeld, dat, naar de Times uit Madrid verneemt, het telegram, volgens hetwelk de Spaansche regeering een depeche ontvangen had, naar laid waarvan admiraal Mello den oudsten zoon van den graaf van Eu tot Keizer van Brazilie uitgeroepen zou hebben volkomen ongegrond is. De Spaansche regeering heeft zoodanige depeche niet ontvangen eu verzocht dit bekend te maken. Een telegram van Maandag uit Madrid bevat, dat de broeder van de sultan van Marokko in de om- streken van Melilla is aangekomen en een afgezant naar die plaats heeft gezonden, teneinde een onderhoud met den Spaanschen bevelhebber te verzoeken. Deze stemde daarin toe maar ver klaarde tevens dat hij de vijandelijkheden zou voort- zetten telkens als de Kabylen te dicht de vesting naderen. Zondag nu zijn de Kabylen verdwenen, waarop later opnieuw een afgezant te Melilla is gekomen, teneinde uit naam van den broeder des sultans aan generaal Macias een wapenstilstand voor te stelleu, teneinde gelegenheid te hebben tot een regaling te geraken. Het verslag der Tweede Kamer is verschenen omtrent het afdeelingsouderzoek van de voorgestelde amendementen op het wetsontwerp tot regeling van en immer voortgedreven en hem aan nood, schande eu elleude overgeleverd. Deze man, die daar in z/het witte Paard"zat en in de oogen van den kastelein een arme duivel scheen, wiens geheele voorkomen hem deed kennen als een man, die was achteruit gegaan, die man was graaf Alfred von Hohenstein, de toekomstige erfgenaam van millioenen. Om den Snellen val van den jongen man te begrijpen, moeten wij terugkeeren tot den nacht, waarin hij van Kahn de belangrijke som van vijftien duizend thalers ontving bij den verkoop van Rosen heim ffNaar Amerika I" had hij toen uitgeroepen. Reeds lang had hij het voornemen gehad naar de nieuwe wereld te vertrekken om hare vermaken te leeren kennen. De uitvoering daarvan was op de lange baan geschoven, om twee redeneu. Ten eerste kon hij niet genoeg geld bij elkaar krijgen voor een langdurig verblijf in Amerika, en ten tweede, omdat die scheiding hem in oumin zou brengen met zijn vaderdit wilde hij voorkomen. Nu Kahn echter onverbiddelijk betaling vorderde en zijn kaartenkunstjes in het salon van Stella Muller ontdekt waren, bleef hem geen keus meer voor hem was alleen aan de overzijde van de Oceaan een bestaan te vinden. Met den eersten trein vertrok hij naar de residentie, vanwaar hij naar Hamburg zou reizen om met den eerstvolgenden steamer naar Amerika over te steken. Hij logeerde in een hotel van den eersten rang en stortte zich hals over kop in den maalstroom van vermaken der groote stad. Reeds den derden dag deed hij bijzonder iuteressante ken- nissen op. Aan de table d' bote in het hotel zat hij tegenover een jong echtpaar, dat zijn huwelijksreis deed en uit Warschau was gekomen om de residentie de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten. Over de vraag, welke minimum-leeftijd voor het kiezerschap behoort te worden aangenomen, liepen de gevoelens uiteen. In de meeste afdeelingen was de meerderheid voor eene verhooging althans tot 25 jaren. Algemeen erkende men, dat, als de leef- tijd hooger werd gesteld, men eerder vrede kon hebben met lager eischen van geschiktheid en welstaud. De voorstanders van het Regeeringskenteeken van geschiktheid de schrijfproef betuigden bevreemding over de toenemiug der oppositie tegen het kenteeken bij hen, die niet gezind zijn tot een zeer ruime kiesrechtuitbreiding. Dat kenteeken is toch juist bestemd om eene belangrijk aantal on- geschikte kiezers te weren. Werd de eigenhandig gestelde aanvrage vervangen door de enkele onder- teekening eener aanvrage, dan zou elk kenteeken van geschiktheid worden gemist. De bestrijders der schrijfproef betoogden, dat zij slechts een zeer geringe kennis kan bewijzen, terwijl opnieuw werd betoogd dat ten platten lande zeer vele geschikten daardoor zullen worden uit- gesloten en art. 3 van het Regeeringsontwerp zeer bedenkelijke bezwaren van administratieven aard zou opleveren. Inzake bedeeling had de groote meerderheid overwegende bezwaren tegen het amendement-Levv, om niet enkel op bedeeling in het laatste jaar maar ook in de beide voorafgaande jaren te letten. Vele leden konden zich wel vereenigen met het in aanmerking nemen van door een tusschenpersoon verleendenonderstand (amendementen-Tydeman, Bor- gesius pn Land). Onderscheiden leden hadden bezwaar tegen het buiten aanmerking nemen van onderstand aan de niet-inwonende vrouw (amende- meuten Tydeman en Borgesius), terwijl het amend. Gerritseu om niet in aanmerking te nemen den onderstand verleend aan inwouende vrouw of kin- deren zonder voorkennis van den echtgenoot of vader, weinig weinig bij val vond. Bij vele leden vond instemming het amend.-Borgesius om ook de aanvrage van onderstand als reden van uitsluiting op te nemen. De vergadering ten 11 uur eergister belegd tot voorzetting van hetdebat over de Indische begrooting, werd ten half twaalf geopend met de mededeeling van den voorzitter, dat de vergadering geschorst werd tot 1 uur des namiddags. Er waren Diet genoeg leden slechts 34 bij den aanvaDg tegenwoordig om de zitting te doen doorgaan. Het algemeen debat over de Indische begrooting werd voortgezet. en hare schoonheden te leeren kennen. De jonge echtgenoot, de burggraaf Gobelinski, stelde zich bij de een of andere gelegenheid aan den graaf voor en door hem leerde Alfred de bekoorlijke, jonge vrouw van den Pool kennen, die hem weldra door hare beminnelijkheid boeide. Men bezocht samen schouwburgen, concerten en musea, ondernamen gemeenschappelijke rijtoertjes en zoo verschoof Alfred zijn vertrek van den eenen dag op den and. re. Eindelijk was dan toch de laatste dag voor vast bepaald en om den laasten avond nog eens recht genoegelijk samen te zijn, noodigde de burggraaf von Gobelinski graaf Alfred in zijn salon. De jonge vrouw nam met zooveel hartelijke minzaamheid de honneurs waar, dat Alfred het eene glas na het andere ledigde op het welzijn der bekoorlijke Poolsche. Was het door den wijn was het door de ver- stikkende hitte in het salon maar de jongman voelde plotseling vermoeidheid in al zijn leden en zwaarte in het hoofd, zoodat hij zich niet goed rechtop kon houden. Hij maakte eenige verontschuldigingen, trachtte op te staan vau de sofa, waar hij naast de schoone me vrouw von Gobelinski had plaats genomen, maar zonk weer in de kussens en was weldra in diepen slaap gedompeld. Hij ontwaakle bij klaarlichten dag. Van de straat klonk het geratel der rijtuigen, het gewoel der groote stad, zooals gewoonlijk omtrent het middaguur. Langzamerhand keerden bij Alfred de herinneringen terug van den vorigen avond. Een gevoel van beschaming maakte zich van hem raeester, daar hij waarschijnlijk in een zwaren roes ingeslapen was in Gobelinski's salon. Van het jonge echtpaar was niets te zien of te hooreu waarschijnlijk was het een toertje gaan doen vddr COURAMT VOOR OB I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1