Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. Advertentien. etgenaars van bordeelen. Een meisje, zulk een huis ontloopeu zijnde, waar zij door Van't Linden- hout gedwongen was te dienen, zou haren nood geklaagd hebben aan Dr. Van Gheel Gildemeester te 's Gravenhage, wien zij aanbood een onderzoek in loco te doen. De heer Van Gheel Gildemeester heeft openlijk in de Amsterdammer verklaard, dat bier geen woord van waar is. In de Amsterdammer van Zaterdagavond ant- woordt de heer Van Deth hier op Ik houd vol mijn beweren, dat Van't Lindenhout meisjes heeft geleverd aan verdachte huizen en kan dit staven met 5 getuigen. Ik produceer die getuigen echter alleen voor den rechter, die bevoegd is ze onder eede te hooren. Ik houd mede vol, dat een der meisjes haren nood aan den heer Van Gheel Gildemeester heeft geklaagd, doch zal ook haren naam alleen voor den rechter noemeu. In het Utrechtsch Dagblad komt een ingezonden stuk voor van den onderwijzer A. J. van Houten, die een klein gedeelte der eerste brochure Van Deth schreef. Naar aanleiding van de mededeeling van den heer W. II. de Beaufort, voorzitter der Neerbosch-commissie, dat noch aan hem, noch, voor zoover hem bekend is, aan een zijner medeleden eenige mededeelingen van den heer Van Deth zijn toegezonden, verklaart de heer Van Houten, dat de heer J. den Boer, secretaris der commissie, hem, op zijn mondeling verzoek om voor de commissie te verschijnen, geantwoord had „Heb maar geduld. Ik verzeker u, dat u en V an Deth zult worden uitgenoodigd om u voor de commissie te verant- woorden". Hiervan gaf de heer Van Houten, volgens zijne mededeeling, direct aan den heer an Deth kennis, en sedert dien tijd zag hij met ongeduld en tevergeefs eene uitnoodiging der com missie tegemoet. TER NEUZEN, 21 November 1893. In de op Donderdag a. s. des morgens te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Benoemen commissaris brandweerid. onder- wijzeres in de handwerken voor meisjes aan school Cadres onderwijzer Lindhout om verhooging van jaarweddeid. onderwijzers om verplaatsing naar school Bnieuwjaars—commissievoorwaarden schoonhouden, verwarmen en verlichten scholen verzoek Th. Acke om grond in erfpachtadres Fanfarenkorps //de Vereenigde werklieden om localiteit voor repetition wijziging gemeentebegroo- ting 1893 ingekomen stukken eu hangende zaken. Onze correspondent te Hoek meldt ons Meenende uit vertrouwbare bron te putten, meldde ik u dat tot predikant der Herv. Gem. alhier beroepen was de heer P. de Haas. Mijn zegsman was in dezen wat voorbarig. Dit beroep is, zoo verzekert men mij, tot heden, nog niet geschied. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. had hier een treurig ongeval plaats. Een machinist van de lijn Gent—Ter Neuzen, Vrijdag dienstdoende bij het manoeuvreeren op het stationsterrein is dien nacht verdronken. De ongelukkige is L. d. M., oud 41 jaar, wonende te Selzaete, vader van een talrijk gezin; hij stond bekend als een oppassend, werkzaam beambte, zoodat aan zelfmoord niet 't minst kan gedacht worden. Nadat Zaterdag en Zondag te vergesfs naar het lijk werd gezocht in het kanaal vond men dit gisteren bij de spoorwegbrug aan de vesting- gracht alhier. Gisteren namiddag werd door de Belgische Sleepboot Succes aan het Othensche schor, beoosten deze haven, aan den grond gezet de Engelsche stoomboot Clapton, kapt. Warman, van Londen met stukgoederen naar Antwerpen bestemd, met het voorschip vol water, doordien gemelde boot gisteren morgen vroeg in het Pas van ler Neuzen, bij stormweder, in aanvaring was geweest met de Deensche stoomboot Anglo-Dane kapt. Koch, van Kopenhagen met stukgoederen mede naar Antwerpen bestemd. De Clapton bekwam aan stuurboordzijde onder de waterlijn een groot gat waardoor het water in het voorruim drong en men noodig oordeelde het schip aan den grond te zetten. De Anglo-Dane werd aan den voorsteven, boven water, getrollen en bekwam mede een gat en andere averij, doch heeft de reis naar Antwerpen kuunen vervolgen. De alhier op 25 October binnengesleepte vol water op de lading hout drij vende Noordsche schoener Leonora, is te Gent, na lossing der lading, afge- keurd en aldaar verkocht voor 2200 franc. Zaterdag 11. is door de marechaussee te Axel op bevel van den heer Rechter-commissaris belast met de instructie van strafzaken in het arrondisse- ment Middelburg als verdacht van poging tot doodslag gevangen genomen en gisteren naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht de 22jarige, te Overslag wonende landbouwerszoon A. S., bijgenaamd de Lepelaar. Zaamslsig. Door den hevigen wind van Zondag op Maandag is de lichtopstand met het licht nabij het gehucht Othene losgerukt en naar beneden gestort. Veel materieele schade zal wel niet aan- gericht zijn, daar de lantaarn zelve ongeschonden bleef. Axel, 20 Nov. Voor de vacante betrekking van gemeente-geneesheer alhier, hebben zich 3 sollici- tanten aangemeld. Heden werd alhier door burgemeester en Wet- houders aaubesteed het vervoeren van pi. m. 95 M3 grint van de Axelsche Sassing naar den griutweg AxelZaamslag. Ingeschreven werd door D. Buijze, voor f 0,99 per M3; J. Scheele Mz., voor f 0,84 per M3 W. Dieleman, voor 0,80 per M3 en J. Naeije. voor 0,69 per M3, alle inschrijvers wonen te Axel, Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. Door een 59 tal handelaars in aardappelen en suikerbieten uit deze gemeente eu omstreken is aan den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid een vezoekschrift gericht, waarin ZEd. wordt verzochtbij de spoorweg-maatschappij Mechelen-Ter Neuzen er op aan te dringen, dat ook aan het station Axel van genoemde maatschappij het noodige materieel aanwezig zij, om hunne producten op tijd te verzenden. Het nadeel, dat de handel door gebrek aan de noodige vervoer- middelen ondervindt, heeft de onderteekenaars genoodzaakt, tot deze adresbeweging hun toevlucht te nemen. Koewacht. Verleden Zondag gaf de rederijkers- kamer /Tot Nut en Genoegen" alhier haar eerste wintervoorstelling in het schoollokaal aan den Ouden Molen. Wordt iedere uitvoering van dit gezelschap steeds druk bezocht, Zondag was het aantal bezoekers buitengewoon groot en was hei ruime schoollokaal geheel gevuld. Oudanks het groote aantal bezoekers liet de orde niets te wenschen over, wat vooral aan het meesterlijk spel der ledeu moet worden toegeschreven. Vele vreemdelingen uit de naburige gemeenten werden opgemerkt, terwijl het geheele gezelschap ,/Vooruitgang is ons streven" uit Ter Neuzen de voorstelling van het begin tot het einde bijwoonde. De verschillende nummers van het programma werden achtereen- volgens keurig afgespeeld, vooral dient bijzonder vermelding het bekroonde blijspel van Dr. Snieders getiteldHet Eerekruis" dat meesterlijk werd uit^evoerd. Een woord van lof voor de heeren E. Baart en Ch. Swartele, die de beide hoofdrolleu vervulden, mag hier niet achterwege blijveu. Hun spel was onverbeterlijk. Ook het drama „Detwee jonge slaven" en het blijspel ,/Het verdraaide hoofd" hadden veelsucces. De zangvereeniging //Knnstliefde" onder haren ijverigen directeur den heer V. Picavet, luisterde door een paar goed gekozen stukken de voorstelling op en gaf blijk, dat, hoewel zij zich in den laatsten tijd weinig in het openbaar heeft laten hooren, zij toch met eere haar ouden roem weet te handhaven. Hoofdplaat. De heer Aug. Ego alhier heeft aan het gemeentebestuur bericht, dat hij genegen is voor eigen rekening een weegbrug te plaatsen. Daarvoor wenscht hij gebruik te maken van ge- meentegrond voor zijne woning in de wijde dorpstraat. Betere gelegenheid is er haast niet aan te wijzen. In een zeer dringende behoefte zal nu weldra voorzien zijn. RECHTSZAKEN. Arroiidissemeiits-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken P. D., oud 18 j., arbeider te Westdorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. G. J. B., oud 33 j., zouder beroep te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. F. G., huisvr. van D. M., oud 24 j., te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 1 boete of 1 dag hechtenis. J. B. v. A., zonder beroep te Boschkapelle, is wegens diefstal veroord. tot 2 maanden gevang. Uit Oosterbeek meld menDat varkens wel eens vechten is niets ongewoons, maar dat een der strijdende partijen op het slagveld het leven laat, komt zeker weinig voor. Deze week- vochten twee van deze dieren in den boomgaard bij den huize „Valkenburg" zoo verwoed, dat een der varkens door het andere nagenoeg verscheurd werd. De verwoede dieren te scheiden was on- doenlijk. De strijd eindigde met den dood van een der dieren, terwijl de overwinnaar deerlijk ge- havend was. Het is haast niet te gelooven zoo schrijft men uit Roosendaal hoeveel millioenen kilogram turfstrooisel, hooi en stroo dagelijks uit ons land naar Belgie en Frankrijk worden verzouden. Extra goedereutreinen van vijftig tot zestig wagens zijn geen zeldzaamheid. Ook de uitvoer van vee is bijzonder groot j duizenden stuks vee ziet men hier iedere week naar Belgie en Frankrijk ver voeren Teneinde tegen te gaan, dat jonge fabrieks- arbeidere te Enschede bij de minste berisping van de zijde hunuer ouders dezen verlaten en bij vreemden in de kost gaan, waardoor het ouderlijk gezin het loou der kinderen derlt en de diaconie daarvoor dikwerf steun moet verleenen, heeft deze laatste de hulp van de fahrikanten-vereeniging ingeroepen om dit misbruik tegen te gaan. De fabrikanten hebben hun steun beloofd en in de werkplaatsen een waarschuwing opgehangen. Zondagmorgen verspreidde zich het gerucht door Maassluis, dat bij den strekdam en de branding te Hoek-van-Holland een bom lag. Met den eerst- volgenden treiu spoedde men zich naar den Iloek en zag daar een vreeselijk tafereel. Een hooggaande, wild dooreeu dwarrelende zee, hooge witgekuifde golveu, met donderend geraas de pieTen beukend of op het strand brekend, eu aan het uiterste einde buiten den strekdam te midden der branding de bomsch. 115 ,/Zeevisscherij," schipper Jan Pronk, van de reederij E. en J. Mos te Scheveningen. Hoogst gevaarlijk lag het onbe- stuurbaar vaartuig geankerd, rijdend achter de tros die het nog wederhield van tegen den dam ver- brijzeld te worden. Kapitein Van Rees, van de zware sleepboot „Znid-Holland", besloot alles in te spannen om de opvarenden te redden, door de bom van die gevaarlijke plaats te sleepen. Tweemaal werd de sleepboot teruggeslagen en reeds hoopte men te slageu, toen een geweldige breker over het stoomschip stortte, de sloep uit de davids sloeg, het stuurtoestel vernielde eu de boot tegen den dam verbrijzelde, waar een oogenblik te voren, door het breken der ankertros de bom tegen en op was geslagen en bij een volgende zee reeds geheel vernield was. Met angstige spanning volgden houderden belang- stellenden van verschillende plaatsen de pogingen van de booten van het Loodswezen, die het volk der sleepboot en van de bom beproefden te redden. Hun moed en volharding werd beloond, de opvarenden van de sleepboot, twaalf man en vier man van de bom, waarbij de schipper, werden gered, maar vijf man der bom vonden hun dood in de golven. Des middags werd reeds een gehavend lijk door volk van een baggermachine gevischt en aan wal gebracht. Zeelieden en deskundige inwoners van den Hoek- van-Hollaud getuigden nog nimmer zulk een woeste zee daar te hebben aanschouwd en het havensein gaf dan ook aan, dat het gevaarlijk was om binnen te komen. Ten gevolge van den NO. storm en den daarmede gepaard gaanden hoogen vloed, is Marken gistermorgen ondergeloopen. De jongste storm, die in Engeland en over het lersche Kanaal gewoed heeft, heeft belangrijke schade aangericht. Op Salt-Island strandde het stoomschip Rosima, van Dublin komende; de opvarenden werden gered. In de Carlis-Baai vergingen 3 stoombooten en 2 visschersschuiten de bemanning van 2 stoombooten en die der visschersschuiten werden gered die van de 3e stoomboot, de Cynthia, is omgekomen op een man na. Overal vielen schoorsteenen en dakpannen. Te Corvan Head werden 3 voorbijgangers gedood en 5 gewond door een vallenden schoorsteen. Te Liverpool werden 2 personen begraven onder een stuk van een gevelzij bekwamen ernstige ver- wondingen. Te Belfast werden vele huizen zeer beschadigd. De Lucania van de Cunard-lijn meldde bij aan- komst te Queenstown, dat zij op de reis zeer slecht weder had gehad. Hooge stortzeeen sloegen her- haaldelijk over het schip het zeewater drong door de luchtkokers de kajuiten binnen. Twaalf passa- giers bekwamen meer of minder ernstige verwon- dingen ten gevolge van het hevige sliugeren van het schip. Latere berichten melden meer ongelukken. De schoener Favorite is bij Swansea met man en muis vergaan. De Fransche brik Hortense is te Swansea binnengeloopen met 4 leden van de bemanning van de bemanning van de Quane20 anderen zijn omgekomen. De kracht van den storm was zoo groot, dat de treiu naar St. Yves tot stilstand gebjacht werd. De kusten van Frankrijk en Spanje zijn even- eens door een hevige storm geteisterd, die weldra in een kringstorm overging. Bij Barnoville is de Engelsche schoener Three Janes gestraud, de op- opvarende zijn gered. Te Cherbourg zijn een brik, een kotter, een schoener en een driemaster op het geworpeu de bemanningen der schepen zrjn gered. Nabij Duiukerken is een onbekeud gebleven schip vergaan er zijn lijken aangespoeld. Te Havre is een loods met zijn boot verongelukt. Bij kaap Levi, tusschen Vrasville en Retoville, is een groot stoomschip gestrand. Te Fecamp zijn de daken van de huizen weggeslagende schepen in de haven bekwamen belaugrijke averij. Op de Spaansche kusten zijn ook eenige schepen vergaan. De telegraaf werkt echter slechts moeielijk zoodat bijzonderheden nog ontbreken. Op 6 mijlen van Penzance (Cornwall) is een groot stoemschip, waarschijnlijk de Hampshire, gezonkenvan de 22 opvarenden zou slechts 1 gered zijn. Bijna overal ging de storm vergezeld van hevige regenvlagen of sneeuwstormen. COR R ESPONDENTI E. Aante V. Ingezonden stukken worden, al of niet geplaatst, nimmer teruggezonden. Aan een ander aboune. Uw schrijven kwam veel te laat; misschien a. s. Vrijdag. Van 1 tot en met 15 November. EETIJD1NGEN. Yan 17 tot en met 20 November. fr fr 1 Van 17 ot en met 2( Nov ember werden langs Hulst, 20 November. Rotterdam, 20 November. Louden, 20 November. KUERS VAi\ RET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,60 a 47,70 Engelsch per 12,00 12,03£ Zoo de Heere wil en zij leeft, hoopt aaustaanden Vrijdag ouze geliefde moeder, behuwd— en groot- moeder, II END RIKA VAN DEN OLDEN, wed. van Bernardus Ruben, haar zestigste ge- boortedag te herdenken. Hare dankbare kinderen, behuwd— en kleinkinderen. Ter Neuzen, 21 November 1893. Hedeu overleed in den ouderdom van 64 jaar en 10 maanden mijn echtgenoot M. KOU W. Zaamslag, Namens de familie, 21 Nov. 1893. G. PENNE ■lot-It. 18 Nov. In de heden alhier gehouden raads- rittine werd het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vaatgesteld met een totaal cijfer van 1445* en dat van de belasting op de honden met een totaal cijfer van J 1. De vergadering verzoekt den heer Jurry zich weder evenals het vorige jaar met de leiding van de Nieuwjaars-commissie te willen belasten hetgeen deze op zich neemt. Tot lid van het burgerlijk armbestuur wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer P. Riemens. Op het adres van 37 ingezetenen dezer gemeente, verzoekende den raad pogingen in het werk te stellen om een kanaal van Philippine door deze gemeente naar de Wester-Sehelde te verkrijgen, wordt besloten dit voor notificatie aan te nemen en ter gelegenertijd daarin mede te werken. Ilet verzoekschrift van FIlaak c. a. tot verbetering van den weg over den binnendijk wordt gesteld in handen van Burg, en Weth. Ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen Op voorstel van den heer De Jonge wordt nog besloten om, bij verkregen toestemming van den cigeuaar eenige boomen langs den weg aan do achterste kreek te planten. Axel. Huwelijks-aangiften. 10 Nov. Pietor Riemens (van Hoek), oud 51 j., weduwn. van Suzanna de Putter en Johanna Janna Dees, oud 40 j., wed. van Jan de Zee uw. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Nov. Adriaan van Wijck, oud 30 j., jm. en Maria Verberkmoes, oud 20 j., jd. Gustaves Verbeke, oud 22 j., jm. en Maria Carolina van den Bos, oud 20 j., jd. Geboorten. 1 Nov. Catharina, d. van Daniel Comelis Schieman en van Ehrina den Hamer. 2 Nov. Adriana Sara, d. van Frans van Hoeve en van Suzanna Scheele. 3 Nov. Jacobus, z. van Jacobus Buijze en van Catharina Bakker. 6 Nov. Ebrina, d. van Willem de Feijter en van Adriana Dieleman. Catharina, d. van Willem de Bruijne en van Sara van Drongelen. Leonardus, z. van Adolphus Breepoel en van Leonia Maria Segers. 12 Nov. Pieter, z. van Pieter de Feijter en Janna Dieleman. 13 Nov. Anthonie, z. van Cornells Verschelling en van Jacoba IJzebaart. 15 Nov. Jacoba Suzanna, d. van Jacobus Matthens van Doeselaar en van Josina van Doorn. Overlijden. 1 Nov. Jacobus van Cadsand, oud 6 j., z. van Adriaan en van Ebrina Dees. 2 Nov. Franchise Magdalena Geensen, oud 72 j., echtg. van Jan van den Broeke. 10 Nov-. Christina Jansen van Rosendaal, oud 70 j., wed. van Cornelis Gerritsen. 12 Nov. Krina Dieleman, oud 43 j., echtg. Jan Hollebek. 13 Nov. Jan Jansen, oud 77 j., z. van Nicolaas en van Leuntje Brouwer. Datum. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. fa h O Weuzen s 17 Eng. 8.3. River Derwent 2272 Londen stukg. idem F. T. Barry 2374 idem pitchk. 18 idem Anglia 2469 Leith stukg. Van Ter Weazen 17 Eng. s.s. Benan 3251 Bilbao ledig 18 idem River Derwent 2272 Londen stukg. Voor C>ent 17 Eng. s.s. Torpedo 1318 Hull stukg. idem Moorhem 4940 Bristol ledig idem Aire 1763 Goole stukg. 18 idem Bavaria 4769 Riga hout idem Mancunium 1898 Londen stukg. Portugees.ss Rio Tejo 2175 Huelva zwavelkies En. 3m.sch. Lile 670 Charles tone pijpaarde 19 Eng. s.s. Sea Spray 1579 Londen ledig Zweed. s.s. Gevalia 1438 Gefle hout Oostenr. s.s. Carolina 4131 Petersburg vlas 20 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. Aan (ient i 17 Rus. brik Karolina 672 Malmo zemelen 18 Duits. s.s. Paul 2044 Hamburg ledig Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Leona 1698 Goole idem idem Busy Bee 2720 New-Castle idem 19 idem Torpedo 1318 Hull idem Portugees. ss Rio Tejo 2175 Antwerpen ledig Eng. s.s. Aire 1763 Goole stukg. 20 idem Mancunium 1898 Londen idem Van Selzaete: 19 Eng. sch. Coaltar 621 Hamburg ballast ue wusistuiztm aimer oi uinueuvaunuigeu up— ou 44 afgeschut; door de Westsl. 5 op— eu 2 afgeschut. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe /7,00 a Rogge 6,75 a fWintergerst f 8,00 a Zomergerst f 6,75 a f Haver 7,25 a Erwteu f 8,50 a f Paardenboonen f 7,00 ifDuivenboonen f 7,75 a f Witteboonen f 8,50 a f Bruine- boonen f 7,75 a f Boekweit a f Lijnzaad 11,75 a fAardappels f 2,00; Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,05. Eieren per 26 stuks f 1,50 a f 1,60. Er waren ter markt te koop gesteld 39 stuks hoornvee, 14 verkocht, 32 varkens, 28 verkocht. Bij tamelijken aanvoer, doch flauwe stemming moesten ver schillende ariikelen lager afgegeven worden. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 5,25 a f 6,35, nieuwe f 5,25 a 6,40. Rogge f 4,50 a 5,25, mindere f 3,75 a f 4,00. Gerst f 4,a f 5,10. Haver f 2,50 a f 4,00. Paardeboonen f 5,75 a f 6,10. Duiveboonen f a f Bruineboonen 6,75 a f 8,50. Witteboonen Walchersche /7,75 a 9,50. Erwten f 7,50 a 9,mindere f 6, a f 6,25. Kanariezaad beste f 7,00 a f 9,00, mindere /-—a fAjiiin f 2,50 a f 2,40 per 50 kilo. Koolzaad f 7,a f 9.00. Eieren f 5,50 a f 6,00 per 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche f 1,60 a f 2,00. Granen kalm. Haver vast. Meel lager.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2