f 1 Alg em een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 2977. Woensda^; 22 November 1893. 33e Jaargang. BEKENDMAK1NG. Rijksksuring van Paardsn Rijksksuring van Paardsn DE ZONDEN DER VADEREN r De Burgemeester der gerneente Ter Aeuzen ten belioeve van liet leger. L O T I N G. ten belioeve van het leger. Binnenland. m FEUILLETON. w-' 1 1 •/V; ABONNEMENT- Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abanneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit hlail verscliijnt ninsilag- en Vrij«l»jf»voncl foij den liitjfevep I*. J. t A S IS K I A X I) G te Tee Wenzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den GemeeDteraad is belegd tegen Dnnilerilug den 33 November 1803, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 20 November 1893. De Burgemeesler voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN; Gelet op art. 17 van het Koninklijk Besluit van 10 November 1892 (Staatsblad n°. 253), houdende vaststelling der reglementaire bepalingen ter uit voe- ring van de Wet betrekkelijk de iokwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de trans ported en leverantien voor de legers of verdedigings- werken van het Rijk gevorderd brengen hiermede ter algemeene kennis, dat op Mauiidag den 37 November 1893, des voormiddags ten elf ure, op het gemeenteraadhuis ten overstaan van het gemeentebestuur, in het openbaar zal worden gehouden de LOTING ter bepaling der volgorde, waarin de in deze gerneente aanwezige paarden (in zooverre zij daarvoor in aanmerking kornen) zullen worden gebraeht op de verzamellijsten voor rij- en trekpaarden, volgens welke lijsten later de keuring geschiedt. De eigenaar van een in te schrijven paard is gerechtigd in persoon voor dat paard te lotenis hij eigenaar van meer dan een in te schrijven paard, dan loot hij voor elk paard afzouderlijk. Is de eigenaar niet bij de loting tegenwoordig, dan loot de Burgemeester voor hem. Ter Neuzen, den 20 November 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK, gelet op art. 17 van het K. B. van 10 November 1892 (Stbl. n°. 253), houdende vaststelling der Bewerkt door AMO. 19) ,/Zijn er geen ladders bij de hand vroeg Eels- heim haastig. Toen daarop „ja" geautwoord werd, gaf hij last de langste ladder tegen het gebouw te zetten. Met verbazing en angst zagen de boeren hem na, toen hij behendig de ladder beklom, een venster intrapte en daardoor in het brandende huis verdween. Vol ontzetting volgden de vier menschen op het balkon zijn handelingentoen hij in het brandende huis verdween, viel Elora buiten kennis in haar broeder's armen. Ook Stella was doodsbleekzij kruiste haar armen op de borst en staarde met wild geopende oogen en bevende lippen naar het brandende ge bouw. Er verliepen eenige minuten van folterende spanning. Men hoorde niets dan het knetteren en loeien der vlammen, het kraken der balken en het luiden der brandklok. Daar verscheen plotseling een oude in lompen gehulde vrouw aan het venster. Met starenden blik en over het gelaat hangende haren zag zij er schrikwekkend uit en werd nog spookachtiger in de haar omringende vlammen. Een gillend gelach klonk de menigte in de ooren, toen klom zij op het raamkozijn en begon het dak op te klauteren. Maar Eelsheim volgde haar op den voet en ondanks haar schoppen, slaan en bijten, droeg reglementaire bepalingen ter uitvoering van de wet betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk en de transporten en leverantien voor de legeis of verdedigiugswerken van het rijk gevorderd brengen hiermede ter algemeene kennis, dat op Zuterdiig den 35 November 1893, des namiddags ten drie ure, ten overstaau van het gemeentebestuur, in het openbaar zal worden gehouden de loting ter bepaling der volgorde, waarin de in deze gerneente aanwezige paarden (in zoover zij daarvoor in aanmerkiug komen) zullen worden gebraeht op de verzamellijsten voor rij- eu trekpaarden, volgens welke lijsten later de keuring geschiedt. Hoek, den 18 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLFERT, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. JtJollti«li Ovei-zicht. De Duitsche Rijksdag heeft zijn zitting hervat. Het vroegere bureau is gekozen. De volgende zitting is op Donderdag bepaald en zal gewijd zijn aan de eerste, wellicht ook aan de tweede lezing, van de handelsverdragen met Spanje, Servie en Rumenie. In den loop van het debat over de orde van werkzaamheden stelde Manteuffel voor de tweede lezing niet op de agenda te plaatsen, daar de con- servatieven voornemens zijn voor te stellen de ver- dragen naar eene commissie te verwijzen. De agrariers zullen het verdrag met Rumenie ten krachtigste bestrijden, maar de aanneming is toch zeker. Vermoedelijk zullen ook de Dnilsch- Russische onderhaudelingen over een handelsverdrag ter sprake komen. Wat tal van conferenties tusscben 't goede be- doelende en er ernstig naar .strevende scheidsge- rechten en werkgevers en werknemers, niet hebben kunnen tot stand brengen, is nu eensklaps als bij tooverslag gelukttusschen beide partijen in de staking van Groot-Brittannie (patroons en werk- lieden) is een vergelijk getroff'en, gisteren is de arbeid reeds weer hervat op 't oude loon, dat tot Eebruari zal gehandhaafd blijven. Dan zal een verzoeningsraad het vergelijk verder regelen. Over den aard van de getroffen overeenkomst in bijzouderheden, is natuurlijk nog weiuig te zeggen, doch 't feit, dat de arbeid hervat is, spreekt voor zichzelf en dat dit resultaat is bereikt, zoo spoedig is bereikt door Gladstone's optreden, door de inmenging van den staatsman, die zich immer in beginsel tegen staatshulp en staatsbemiddeling heeft verklaard, maakt de zaak nog veel interes- hij haar onder zijn arm naar beneden en legde haar zacht op het gras neder. Zijn gelaat was door den rook geheel zwart geworden zijn kleederen waren op verscheidene plaatsen gescheurd en een neervallende -balk had hem aan het hoofd een wond toegebracht, waar het bloed uitstroomde. Jubelend omringden de boeren hun heer, die zijn leven had gewaagd voor een oude, waanzinnige vrouw. Nu nam ook de brand een gunstiger wending. Een weldadige regen kwam de boeren te hulp, zoodat binnen twee uren het vuur geheel gedoofd was. Eelsheim was naar het slot teruggekeerdschreiend viel Elora hem om den hals en Stella schonk hem een handdruk, die met een vurigen blik verge- zeld ging. Ook Bodenich en Eranz prezen zijn moed en vastberadenheid. Men legde zich echter spoedig weer ter ruste, daar de gasten stellig den volgen den morgen zouden afreizen. Het slot Rosenhain was een kwartier later in duisteren nacht gehuld en deze manl werd de slaap der bewoners niet verstoord. Het was ongeveer tieu uur, toen de gasten met hun gastheer en zijne familie aan het ontbijt zaten. Natuurlijk liep het gesprek bijna uitslui- tend over het gebeurde van den afgeloopen nacht. Eelsheim moest tot in alle bijzonderheden eene beschrijving geven van zijn stoutmoedige onder- neming en alien luisterden daarbij met gespannen aandacht. ,/Zoo was ik door het venster gekomen," vertelde hij, »een verstikkende rook kwam mij dadelijk santer. Veertien vertegenwoordigers van de mijn- eigenaren en evenveel van de mijnwerkers, kwamen onder presidium van lord Rosebery, den titularis van buitenlandsche zaken, bijeen en 't duurde niet zoo heel lang of 't vergelijk was er, dank zij den concession der werkgevers en er was groote blijd- schap in 't Lagerhuis toen de minister van handel, Mundella, mededeeling deed van 't feit en van de voorwaarden, waarop tot hervatting van den arbeid zou worden overgegaan. De staking der mijn werkers had't karakter gekregeri van een volksramp, Engelands industrieele levenskracht wordt door kolengebrek uitgebluschtop den duur moet een dergelijke kamp Engeland fiuancieel ten gronde richten, doordien hij, of liever de onmiddellijke gevolgen er van, Engelands mededinging op de wereldmarkt oumogelijk maakt. Zoo was de be- middeling van de regeering een bepaalde nood- zakelijkheid, dringend geboden door de omstandig- heden, alle particuliere beginselen ten spijt. In de zitting van 't Lagerhuis van Maandag 1.1., las de premier een brief voor, gericht aan werkgevers en werknemers, in welk schrijven doel en strekking der inmenging duidelijk werden omschreven en nadrukkelijk werd gewezen op de noodlottige ge volgen der staking voor handel en industrie. Het voorstel der regeering werd door de betrokkenen gretig aangenomen en't resultaat heeft zich waarlijk niet doen wachten Er zal nog wel eenige tijd moeten verloopen eer alles weer in zijn oude banen is teruggekeerd en de onherstelbare verliezen zullen vele zijn, doch interessanter en teekenender dan de te ver- wachten cijfers en berekeningen, is het feit, dat bij deze monstergreve op den voorgrond is ge- treden de eisch niet van een verkorten, maximum-werktijd, doch van een maximum-loon liviugwages in tegestelling van de dusgenaamde tfhongerloonen" en moetende strekken om den werk- man een hem waardig bestaan te verzekeren. Engelands concurrentie met 't buitenland, zou er, door verwezenlijking van dit denkbeeld, niet ge- makkelijker op worden Terwijl men zich in Europa ijverig bezig houdt met den parlementairen arbeid of ten minste met de voorbereidingen daarop ('t zal nog een paar dagen aanloopen eer de poppen aan't dansen gaan) komt uit het Westen, uit Brazilie, een mededeeling, die van 't hoogste belang is als ze waarheid bevat. Toen voor eenigen tijd het gerucht werd verspreid, dat de zoon van den hertog van Eu en wel Pedro, de oudste van 't drietal, die nu juist 18 jaar oud is, zich had ingescheept naar Brazilie met het doel een pogiug te wagen ter beklimming van den troon, tot welks ontruimiug zijn grootvader, tegemoet, zoodat ik er over dacht terug tekeeren. Maar onwillekeurig stapte ik voorwaarts en vond ik toevalig de klink van een deur. Deze deur is van een kamer, waarin de oude vrouw slaapt dacht ik. Daarom drukte ik op de klink en kwam door een smalle opening door een vertrek, waar nog weinig rook was. Ik bevond mij werkelijk in een zolderkamerje zonder venster. Overal zag ik rond, ik bemerkte niets, maar onverwachts hoorde ik een waanzinnig lachen, dat mij door merg en been ging; ik werd er koud van. Maar ook keerde mijp. geestkracht terug. De oude zat op een dwarsbalk gehurkt. Ik trok er haar af, maar verloor daarbij mijn evenwicht en viel voorover. De waanzinnige was spoediger op de been dan ik. Ik liep naar de deur eu stootte die open. Ik vervolgde haar tot aan het venster en bracht haar naar beneden in veiligheid." Eelsheim zweeg en nogmaals drukteu zijne gasten hunne bewondering uit. Het geratel der wielen waarschuwde alien, dat het rijtuig was voorgekomen. Na een hartelijk afscheid stapten Bodenich en Stella in en Felsheim nam op den bok plaats om zijne gasten zelf naar het spoorwegstatiou te rijden. Na een half uur waren zij aan het station en vijf minuten later floot de locomotief, die hen naar Z zou terugbrengen. Bodenich reikte Felsheim de hand. „Neem onzen hartelijken dank aan voor uwe vriendelijke gastvrijheid," zei hij. „Wij hopen op goede buurschap, als wij terugkeeren." tfTot weerziens 1" fluisterde Stella, ,;tot spoedig weerziens 1" keizer Pedro, in 1887 is gedwongen, ontstond er eenige agitatie, doch al spoedig deed De Mello, het hoofd der opstandelingen, de hem topgedichte plannen tot herstel der monarchie, beslist tegen- spreken. Mag men nu de te Madrid aan het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen mededeelingen gelooven, dan heeft De Mello den jongen hertog toch tot keizer uitgeroepen een pohlieke zet, daar 't jonge mensch in naam zou regeeren en Mello in werkelijkheid, terwijl de monarchisten zich zouden laten verlokken Mello's partij te kiezen en de kansen van dezen laatste op de overwinning, te verbeteren. De Slaatscourant van Zaterdag bevat den staat van kringen waarvoor krachteus art. 19, 2, der wet van 2 October 1893 (Staatsblad n°. 149), sommissien van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten worden ingesteld en van hare standplaatsen. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen, in de provinciale inspectie Middelburg betreft, zijn de standplaatsen der commission van aanslag Axel en Oostburg. AxelTer Neuzen, Hoek, Zaamslag, Axel, Koe- wacht, Overslag, Zuiddorpe, Hulst, Graauw en Langendam, St. Jansteen, Clinge, Ilontenisse, Hengst- dijk, Ossenisse, Stoppeldijk, Boschkapelle, Sas van Gent, Philippine en Westdorpe. Oostburg :Oostburg, Waterlandkerkje, Zuidzande, Cadzand, IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Schoondijke, Aardenburg, Eede, St. Kruis, Sluis en Retranchement. Door de Synode der Ned. hervormde kerk is, iuzake een verzoek van den kerkeraad der gerneente te Waterlandkerkje om een verklaring betreffende de bevoegdheid van het class, bestuur van IJzendijke naar artikel 21 Reglement voor de diaconien, teneinde daardoor de afschrijving van een op het Belgische grootboek, ten name der diacome van genoemde gerneente ingeschreven kapitaal te verkrijgen, het te doen overschrijven op het Nederlandsch grootboek, besloten met gezegden kerkeraad in nader overleg te treden. Bij koninklijk besluit is de gemeenteraad van Tegelen ontbonden verklaard. De leden weigerdeu ter vergadering te verschijnen, omdat zij niet met den burgemeester wilden zamenwerken. Tegen den inhoud der tweede brochure over Neerbosch van den heer Van Deth werd reeds van verschillende zijden opgekomen. Zoo wordt in de brochure o. a. beweerd dat de heer Van '"t Linden- hout weesmeisjes zou geleverd hebben als dienstboden aan cafe's met vrouwelijke bediening en aan De trein was reeds lang weg en nog stond Eelsheim in gedachten op het perron. NEGENDE HOOEDSTUK. Wij bevinden ons te Hamburg in een der stra- ten, welke in de nabijheid der haven liggen en daarom meest door handeldrijvenden bewoond worden, die de matrozen, landverhuizers en scheeps- arbeiders van koopwaren en levensbehoeften voor- zien. Het was laat in den avond en er heerschte groote drukte in dat gedeelte der stad. De winkels waren verlicht; geillumineerde transparanten hingen boven de deuren en noodigden tot koopen uit. Vooral trokken de herbergen en kelders de aandacht met hun helder verlichte lantaarns. In een nauwe, vuile straat prijkte aan den ingang van een kelder een roode lantaarn, waarop een wit paard geschilderd was. De ruimte van den kelder had jaren geleden als bergplaats voor een vischande- laar dienst gedaao, maar de berekende eigenaar was op de gedachte gekomen, er een matrozen herberg van te maken. Hij zei den vischhandelaar de hunr op, liet een houten vloer in den kelder leggen en de muren beschilderen met tafereelen uit het zeemans- leven, waarna stoelen, banken en tafels als meuble- ment hun intocht deden. Nu was de zaak gereed en de gasten bleven niet uit. De voormalige zeeman werd door zijne kameraden niet vergeten hij wist de grog lekker gereed te maken eu zijn vrouw was een goede kookster. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1