Gemengde berichten. Handelsberichten. Advertentien. heb is dat zij zoo ongelijkmatig drukt, slechts door enkelen'betaald wordt en daarom veroordeeld dient te worden. Eene billijke verdeeling toch is een eerste eisch die aan belasting moet gesteld worden. Bovendien eischt ook deze belasting offers van een gedeelte der inwoners van de provincie, die geen bate verschaffen voor de provinciale kas. Men houde er toch rekening mede, dat het niet voldoende is de som op te brengen voor tolheffing, die jaarlijks in de provinciale kas vloeit, maar dat bovendien de tolplichtigen nog zooveel nieer moeten opbrengen dat de tolpachters daar niet alleen van kunnen leven, maar bovendien nog winst moeten behalen ik meen niet te overdrijven als ik reken dat boven de netto som, die in de provinciale kas vloeit daarvoor nog 35 meer is moet worden opge- braclit, maar dat men bovendien ook nog tol betalen moet otn het bestaan van tolpachters te verzekeren. En, mijnheer de voorzitter, ontegenzeggelijk waar is het, en vele leden zullen mij dat wel toegeven, dat de tollen het verkeer belemmeren en dat vooral in het belang van den landbouw eene spoedige afschaffing ervan hoogst wenschelijk is. In eene vorige vergaderiug heb ik ook geavan- ceerd dat de wegen waarop ik het oog had, vooral in het 5de district, die van Ter Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walsoorden niet omdat zij in het vijfde district liggen, maar omdat ik daarvan beter op de hoogte ben dan van wegen in andere deelen der provincie dat die wegen voornamelijk en hoofdzakelijk zijn aangelegd in het algemeen belang der geheele provincie en het dan ook billijk is dat die wegen ten koste van het algemeen worden onderhouden. Kort geleden is mij nog gebleken dat in 1845 een fonds is opgericht, in het reglement waarvan is opgenomen dat het 4de district f 2000 en het f 2500 zou worden tegekend, mits in die districted een belasting zoude worden betaald ad 35 cent per bunder land eo 8 opcenten zouden worden geheven op de personeele belasting en 8 opcenten op het recht van patent. Dat fonds is echler later moeten vervallen omdat het in strijd was met de bepalingen der grondwet van 1848, die niet toestond dat bedoelde opcenten werden geheven over enkele deelen van de provincie. In de vorige vergadering is nog gezegd dat een gedeelte der inwoners meer of minder genot van die wegen heeft, maar ik beschouw de hoofdwegen aangelegd te zijn in het algemeen belang der provincie en meen dat zij ook door haar moeten in stand gehouden worden, evenals de provinciale stoomboot- dienst, de dienst MiddelburgZierikzee en anderen. Zoo beschouwt ook het r>jk het bij den aanleg van spoorwegen en kanalen, waarvan ook niet ieder eveuveel kan profiteeren en toch in de kosten van aanleg enz. moet bijdragen. Zie slechts Schouwen— Duiveland in vergelijking met Zuid-Beveland en Walcheren. De toestand van Mr. Keuchenis is zeer achteruitgaande. De patient is thans bedlegerig en kan slechts op kunstmatige wijze worden gevoed. Na er op gewezen te hebben, dat de commissie in zake Neerbosch uitteraard slechts algemeene toestanden kan beoordeelen opgrond vau waarneming of vrijwillig ingekomen berichten en het recht mist, getuigen onder eede te hooren schrijft De Standaard ,/Het is daarom dat o. i. en op den heer Van 't Lindeohout, en op zijn zoou, en op de aange- klaagde onderwijzers, die met namen genoemd zijn, de 2eer ernstige verplichting rust, om elk voor zich, en onverwijld, een klacht wegens laster bij den rechter in te dienen. Zeker, ook de rechterlijke macht kan zich eigener beweging in deze zaak mengen. Maar veel natuur- lijker is het toch, dat de zoo publiekelijk en zoo grof en zwaar betichte mannen zelven uit den hoek komen, en herstel in eere eischen, waar die eer publiekelijk zoo is aangerand. Eerst zoo komen we dit moeras uit. De rechter kan citeeren. De rechter kan in- Spoedig waren alle lichten op het slot uitgedoofd en de bewoners van Rosenhain in diepe rust. Fels- heim alleen kon den slaap niet vatten. Hij wentelde zich op zijn bed heen en weer, zonder dat het hem gelukte het het beeld der schoone vrouw uit uit zijn gedachten te verbannen. Hij had een voorgevoel, dat zij een diep ingrijpenden invloed op zijn levenslot zou uitoefenen en toch kon hij zich niet voorstellen, hoe dat zou moeten plaats hebben. Met haar tegenwoordig leven scheen zij niet tevreden te zijn het scheen hem ook onmogelijk toe, dat zij haar echtgenoot, die minstens twintig jaar ouder was dan zij, liefhad. Als zij echter niets voor Bodenich gevoelde, wie kon hem dan verzekeren, dat haar klaagtonen niet een derden persoon golden Bij deze gedachte kon hij 't niet langer in het bed uithouden hij stond op, kleedde zich en schoot een zijden slaaprok aan. Op de teenen sloop hij uit de slaapkamer in het salon en wilde juist de vleugeldeuren openen om op het balkon te gaan, toen hij iets zag, dat hem bijna van schrik deed verstijven. Uit een der laatste huizen van het dorp stegen dikke, zwarte rookwolken op, waartusschen groote vlammen langs het dak opflikkerden. //Brand riep Felsheim met een donderende stem naar beneden en tegelijkertijd klonk de hoorn van den torenwachter. //Brand! brand!" klonk het door de straten en bliksemsnel plantte deze kreet zich voort en wekte de bewoners van het dorp uit den strueeren. De rechter kan ten slotte onder eede hooren. En zoo alleen kan er een einde komen aaii dit onverkwikkelijk incident. Er is dusver van de zijde van Neerbosch o. i. veel te zacht opgetreden. "We ontrieden dit van meet af. Maar andere stemmen hadden op Neerbosch meerder invloed. A1 houden we dan ook voor mogelijk, dat dit ook nu zou zijn zal, en dat de positie van Neerbosch hierdoor nogmaals verzwakt worde, toch mogen we daarom ons advies niet terughouden. Juist in het belang van Neerbosch is doortasteud handelen thans plichtmatig. Men moet zelfs toonen, het eind van deze zaak te willen." TER NEUZEN, 17 November 1893. De Minister van Financier) heeft van den heer T. P. Hessels, deken en pastoor te Hulst, /207 ontvangen, wegens verschuldigd successierecht. Hoek. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier den heer P. de Haas candidaat in de theologie te Utrecht. Philippine. Zoodra de vischvangst langs de Fransche en Belgische kust van eenige beteekenis wordt, neemt de handel in mosselen af. Over een veertien dagen was de handelsdrukte zoo groot, dat alle bestelliugen niet konden uitgevoerd worden waardoor de prijs aanmerkelijk verhoogde, thans ziet men nog een dertig of vijftig balen op de kade en is de prijs weder 4 tot 6 francs. Over het algemeen hebben de schippers reden tot tevreden- heid. Het jaar 93 zil tot de meest gunstige jaren voor den mosselhandel gerekend worden. Ilulst. Als blijk van waardeering brachten de harmonie en het zanggezelschap Woensdagavond 11. bij fakkellicht onzenEdelAchtb. burgemeester, tenge- volge zijner benoeming als lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, eene serenade. Een herhaald nLang leve de burgemeester" weergalmde uit eene dichte menigte over de markt, wel een bewijs hoe de EdelAchtb. heer L. van Waesberghe—Janssens door zijne gemeeutenaren geeerd, gevierd en be- mind wordt. Zuidrlorpe, 15 Nov. In den afgeloopen nacht werden wederom bij een 3 tal werklieden konijnen ontvreemd. Ook te Overslag in den Varempepolder moet een dergelijke diefstal hebben plaats gehad. Onnoodig te zeggen dat de dieven zijn gaan loopen. Ilontenisse. Donderdag der verleden week 's avonds 7| uur, werd de heer Verwilgen pastoor der gemeente, door twee mannen om tabaksgeld gevraagd. Toen ZEerw. dit weigerde, kreeg hij onmiddellijk een slag in den hals die hem op den grond deed tuimelen en zijn aangezicht zeer kwetste. Na zijn val ontdekten de aanranders dat hij een pastoor was en trokken terstond af. De aan- gevallene kwam met een gekneusd gezicht en den schrik vrij. Lamswaarde. Een jongentje van P. Neve te Kuitaart, kwam langs een eenzamen weg naar ons dorp en door het rooken eener sigaar moeten zijne kleeren vuur gevat hebben, zoodat het kind huilende van schrik en pijn bij het hoefje van de wed. Eggermont kwam aangeloopen, waar de oudste zoon het onheil ziende dadelijk zijn jas uitdeed, het ventje daarin wikkelde en het zoodoende van den dood redde. Biervliet, 15 Nov. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer Vleugels, voorzitter onzer fan- faren toegezouden een prachtige medaille en een geldelijke bijdrage van f 10 als belooning voor de muzikale beleefdheid bij het bezoek van Zijne Excellentie Jhr. De Brauw aan de gemeente in Oct. jl. Muzikanten en bestuursleden der harmonie Ook op het slot werd het levendig Flora, Franz, Bodenich en Stella stonden op het balkon en zagen hoe de vlammen meer en meer om zich heen grepen en het gevaar voor de omringende huizen grooter werd. Felsheim had den slaaprok tegen een dikke gevoerde jas verwisseld en stoof nu de rotstrappen af naar de plaats van het gevaar. „De heer 1 onze heer 1" mompelden de boeren en eerbiedig maakten zij plaats voor hem. Zij waren hun heer genegen hij was niet zoo hoog- moedig als de vorige heer, die zijn honden meer achtte dan zijn boeren. Ook had Felsheim bij eenige gelegenheden bewijzen gegeven van zijn lichaamskracht en taaie volharding, waardoor hij grooten indruk had gemaakt op de mannen van het dorp. „Aan wien behoort het huis?" vroeg Felsheim snel. z/Aan Heinrich Schulze", antwoordden verschei- dene stemmen- ffZijn alle menschen uit het huis luidde de tweede vraag. z/Ja, Schulze, zijn vrouw en de kinderen zijn hier klonk het antwoord. z/Maar de oude, gekke vrouw is er nog in 1" riep Schulze zelf. *Zij slaapt op den zolder, door haar moet den brand aangekomen zijn wij hebben haar vergeten, toen wij ons zelven redden I" z/Dan is zij al gestiktriepen de boeren. »Nu, dat is geen ongeluk ze was gek, die oude heks 1" (Wordt vervolgd). zijn hoogst ingenomen met het ontvangene. 't Was wel dertig, veertig jaren geleden, dat het muziek- gezelschap hulde aan een zoo hoogen bezoeker bracht. Toen mej. Van Lare als onderwijzeres eervol ontslag verzocht, werd het traktement door den raad van f 600 op f 500 gebracht d. i. in over- eenstemming met het salaris van collega's in onze gemeente. Geen enkele sollicitante is komen opdagen, zoodat verhoogde jaarwedden in het verschiet liggen. Dinsdag werd door den raad de jaarwedde op f 550 gebracht. IJzendijke. Onze tramlijn, ingesloten tusschen twee groote tramlijnen van rijke maatschappijen, lijkt eene teringlijderes, die op hare laatste beenen loopt. Niet dat er gevaar bestaat van opbreken der rails maar de pleegvaders het comite zoeken redding bij hunne concurrenten, door de lijn te koop te stellen. Jammer voor de stichters der tram en erg spijtig voor het publiek. Hoe komt het dat het publiek zoo weinig klachten uit over ons vervoermiddel Dat komt omdat de directie voortdurend voeling houdt met het publiek. Altijd zijn gereserveerde rijtuigen, extra-trams bij avond voor gezelschappen te verkrijgen het tarief is laag en de geheele route is in sectien, waarvoor men 5 cent betaalt, verdeeld. De rijtuigen zijn proper en net en te vreezen is het, dat mochten zij in andere handen overgaau klachten gelijk elders veelvuldig voorkomen weldra zullen volgen. Had onze maatschappij ook het beheer kunnen voeren over het Belgische gedeelte van de lijn SchoondijkeEecloo of konden hare rijtuigen door- loopen tot Breskens, in elk geval zou de onder- neming meer levensvatbaarheid bezitten. De tegenwerking hij het ontwerpen en tot stand brengen onzer tramlijn, heeft blijkens de uitkomst wrange vruchten voor de ontwerpers opgeleverd. Cadsand. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is beroepen de heer F. Breen, candidaat te Nieuwer- Amstel. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 17 Nov. de volgeude vonnissen uitgesproken F. v. d. W., oud 13 j., te Nieuw Namen (Clinge), is wegens diefstal veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. A. d B., oud 19 j., 2°. J. B. D.,oudl9j., schippersknechts te Ter Neuzen, zijn wegens weder- spannigheid veroord. ieder tot 6 weken gevang. Eergisteren werd te Rozendaal bij aankomst van trein 7 uit Breda, in een eerste klasse coupe, het Jijk vau een reiziger gevonden, bebloed en met eene wond aan het hoofd. Een afgeschoten revolver, waarop nog hagels zaten, lag naast hem. Naar men vermoedt, is de overledene uit Antwerpen afkomstig en werd hij door de politie gezocht. Nader meldt men De l8te klasse-reiziger, die zich eergisteravond in den trein tusschen Breda en Rozendaal heeft dood- geschoten, is genaamd Henri Frank, effectenmakelaar en te Antwerpen woonachtig. Met een waarde van ruim 50,000 francs aan effecten, die hem door eene bankinstelling waren toevertrouwd, had hij de stad heimelijk verlaten. Niet wetende waarheen en denkende dat hij werd nagezeten hetgeen ook werkelijk het geval was, heeft hij zich zelfgedood. Op het lijk is slechts een klein bed rag in geld teruggevonden, zoodat men vermoedt, dat in deze zaak ook andere personen zijn betrokken. Het lijk is te Rozendaal begraven. Te Baarn heeft een kind, dat van een ouder zusje een speen van een zuigflesch in den mond had gekregen, die speen doorgeslikt. Yoordat geneeskundige hulp kwam opdagen, was het kind reeds bezweken. Eenige dagen geleden werd te Bordeaux een oud en zeer sjovel uitziend man, die jammerde en klaagde als 't ware van de straat opgeraapt. Men bracht hem in een klein logement, waarvan de eigenares ten einde hem beter te kunnen verplegen, hem naar haar eigen huis liet overbrengen. Hier stierf hij in de vorige week. In een om zijn lijf geknoopten gordel vond men geld en papieren van waarde tot een bedrag van vijf en zestig duizend gulden. Bovendien vond men kwitantien op banken te ParijsLyon Dresden, Berlijn, Mtinchen en Brussel, in bewaring gegeven gelden, gezamenlijk tot een bedrag vau meer dan vijf tonnen gouds. In den zak van den doode vond men een Duitsch stuk, waaruit bleek, dat de overledene graaf Karel van Mieroszenski was, zestig jaar oud, geboortig uit Krakau en dat zijn testament bij een notaris te Berlijn berustte. Daar het overbrengen van den graaf uit het logement naar de eigen woning later verdacht werd gevonden. werd de logement- houdster in arrest genomen. Een Griek, een knap en net heer, met deftige manieren, wist in den vorigen zomer in het Bel gische stadje Dinant met zekere mevrouw X., uit Brussel kennis te maken, die er de zomermaanden doorbracht. Mevrouw X had toen haar vijftienjarig, heel mooi dochtertje bij zich en de Griek maakte dit kind met zoo goeden uitslag het hof, dat het meisje er ten slotte in toestemde om met den geliefde naar Engeland te vluchten en daar in stilte met hem te trouwen. De reis van het paar ging over Antwerpen, maar hier liep de verleider er leelijk in, doordien het toeval wilde, dat een heer hem zag, die hem en het meisje te Dinant had leeren kenneu. Deze heer begaf zich naar het politie-bureau en deelde daar mede, dat 't verblijf te Antwerpen van het paar hem zeer verdacht voorkwam en de politie achtte zich hierdoor gehouden, de gangen van het paar na te gaan en het aan boord van het schip, waarmede de reis naar Engeland zou plaats vinden, te arresteeren. Het verliefde paar werd per telegraaf uit Brussel ontboden en aan den vader uitgeleverdhet meisje was half waan- zinnig van verdriet en zwoer hoog en laag, dat zij den geliefde altijd trouw zou blijven. Wat den Griek betreft, deed de politie de ge- wichtige ontdekking, dat hij een persoontje was, dat door de Engelsche justitie wegens //handel in blank menschenvleesch", sedert geruimen tijd ijverig werd gezocht. Yerder kwam de politie er toen achter, dat de schobbejak het meisje enkel mede naar Londen had willen nemen om het daar aan een berucht huis te verkoopen. Toen men dit eenmaal wist, werd de Griek ter beschikking der justitie gesteld en hij zal nu wel eenige jaartjes zijn afschuwelijk vak moeten laten rusten. De Burgemeester van Langenau (Wurtumberg) vroeg onlangs aan den Gemeenteraad een crediet voor den aankoop van een bicycle, ten dienste van den gemeente-architect, een zwaar gebouwd jong- mensch van 25 jaar. Na een langdurig debat werd er besloten, dat, voor men een difinitieve beslissing nam, de corpulente man het bewijs zou behooren te leveren, dat hij wielrijden kon. De architect oefende zich met vlijt en werd zelfs overwiunaar in vesschillende wedstrijden, maar toen, nadat hij behoorlijk geoefend was, het voorstel om hem een velocipede te geven. ten tweeden male aan de orde kwam werd het met groote meer- heid verworpen. De Raad had aan de burgerij slechts het kosteloos genoegen willen schenken, door haar .dikken" architect les te zien nemen in het wielrijden. Dordrecht, 16 November. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. Eugelsch per 47,60 it 47,70 12,00 12,024 Op Zondag den 19 November a. s. hopen onze geliefde ouders MARTINUS WIELAND RACHEL RIEMENS hunne SOjarige eclitvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen, November 1893. Heden overleed plotseling in den ouderdom van 49 jaren onze geliefde echtgenoot, vader, broeder en behuwdzoon de heer JAN KAREL GEORGE MIONT. Namens de familie, Wed. A. M. DHONT-Kooman. Kralingen, 16 November 1893. Te Kralingen overleed gisterenavond plot seling in den ouderdom van 49 jaren onze waarde broeder, behuwdbroeder en oora, de heer J. K. G. O II O N T. C. J. DHONT. C. J. DHONT-Konings. ANNA M. DHONT. Ter Neuzen, 17 November 1893. Voor de vele blijken van deelneming HFV bij het overlijden van onze geliefde echtgenoote, moeder en behuwdmoeder,ondervonden, betuigen wij onzen hurtelijkeii dank. Uit aller naam, J. HUIJGENS. Ter Neuzen, 17 Nov. 1893. Onze hartelijke dank aan alien die ons blijken van belangstelling gaven op 14 November jl. Ter Neuzen, ™N' 17 Nov. 1893. p j JaNSEN-Hollen. De koopers in de verkooping van den Ylooswijkpolder, die de door hen gekochte BOOMEN nog niet hebben afgehaald, worden verzocht daartoe ten spoedigste over te gaan. Notaris DRONKERS. 5de In de noteering der Grauen was weinig verandering. Rogge en Gerst konden hooger prijzen halen. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 6,20 a f 6,50 nieuwe f 6,00 a f 6,20. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 4,80 a f 5.20. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 4,60 a f 5,10. Overmaasche 3,90 a f 4,40. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 3,90 a f 4,30. Haver dunne /4.00 a f 4,40. Paardeboonen f 6,00 a f 6,30 Duiveboonen f 6,30 a f 6,60. Witteboonen f 7,50 a f 10,00. Bruin eboonen 7,50 a f 9,50. Erwten 8,50 a 9,50. Voeder 6,00 a f 6,20. Koolzaad f 8,00 a f 8,50. Lijnzaad zaai f a EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2