AlgemeeD Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. DE ZONDEN DER VADEREN No. 2976. Zaterdag 18 November 1893. 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor olken regel meer f 0,10Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze conraut behoort een bijvoegsel. lr*olitieli Overzicht. Na een lange parlementaire regeeriugloosheid, tijdens welke de algemeene verkiezingen hebben plaats gevonden en teveus de zoo bekende ver- broedering tusschen Russen en Iranschen, is Frankrijks wetgevend licbaam weer aan 't werk getogeu. De combinatie-Dupuy heeft zich, ondanks de geruchteu op 't laatste oogenblik, aangaaude de mogelijkheid op een aftreding van den titularis van justitie, aau de nieuwe Kamer gepresenteerd, zooals zij afscbeid had geuomen van de oude. Omtrent den mogelijken of waarschijnlijken levens- duur van T kabiuet kan, in verband met de eerste ziltiDg, weinig of uiets worden gezegd bereke- ningeu op grond van de cijfers der stemming voor het presidium, hebben geen bepaalde waarde. Buiten het Palais Bourbon was 't druk en levendig, doch er binnen, in de couloirs, heerschte een bijua ongekende opgewektheid, er werd keunis gemaakt tusschen de „groenljes" (die zijn er nogal in de nieuwe Kamer) en de oud—gediendeu, er werd gediscussieerd en geintrigeerd tot om twee uur Pierre Blanc, de oudste afgevaardigde en daarom waarnemeud president, de zaal binnen trad, gevolgd door de dito secretarisseu. De traditioneele rede- voering bleef niet uit, Blanc had zich te kwijten van de op hem rustende taak een lofzang aau te heffeu, doortrokken van vaderlaudsliefde en in hoofdzaak gewijd aan de Fransch—Russische feesten, terwijl in den Senaat de president Challemel— Lacour hetzelfde deed, loegejuicht als zijn tijdelijke collega in de Kamer. Die forinaliteiten afgeloopen, werd in de Kamer overgegaan tot de presidents- verkiezing. Van de 581 afgevaardigden namen 515 aan de stomming deelvan dit aantal werden er 295 op den ex-president Casimir Perier uitge- bracht, 195 op den radicaal Brisson en 25 stemmen waren op anderen uitgebracht. 'lot eersten vice- president werd gekozen De Mahy, doch tot de verkieziug van een tweeden vice—president kwam 't nietde stemmen waren te zeer verdeeld. Indien men nu de zekerheid had, dat de 295 stemmen, op Perier uitgebracht, alle zuiver republikeinsch waren, zou de tegenwoordige regeering 't met de uitwerping der radicale elementen kunnen wagen en dan zou men dus tevens tot de gevolgtrekking moeten komen, dat 195 stemmen 't non plus ultra was van de macht van radicalen en de socialisten. Deze berekening nu is lang niet oufeilbaar1: in de nieuwe Kamer zetelen zooveel nieuwe mannen, dat elke voorspelliug gemakkelijk falen kan, bovendien worden eerst de groepen gevormd en tegen Maandag zullen de poppen eerst recht aan 't dansen gaan, tenzij de radicalen en socialisten,'t door interpella- FEUILLETON Bewerkt door AMO. 18) Bodenich opperde bedenkingen, elk uur nad nu waarde gedurende zijne afwezigheid kon er te Z. iets gebeuren, dat zijne tegenwoordigheid vereischte. Maar Stella gevoelde zich plotseliug vermoeid en toonde neigiug om het vriendelijk aanbod aan te nemeu. Zoo werd dan besloten op Rosenhain te overnachten. Onder Felsheim's geleide wandelde men nu het bosch door. Het begon reeds donker te worden, toen zij het dorp doorgiugeu en de rotstrappen bestegen. c/Mijn vrouw zal aangenaam verrast zijn, dat ik vandaag nog gasten meebreng," zei Felsheim daarbij sloeg hij Stella opmerkzaam gade, om den indruk waar te nemen, die de woorden ffmijn vrouw" op haar zouden inaken. Zij toonde echter daarbij een effen gelaatreeds lang had zij den trouwring aan zijn vinger zien glinsteren. Daarenboven behoorde zij niet tot die vrouwen, die een gehuwd man voor een kruidje-roer-mij-niet houden. Het was liaar onverschillig of eene andere vrouw rechtmatige aanspraak op zijn liefde en trouw had, deze man boezemde haar belangstelling in en dan kende zij geen bedenkingen. Flora en Franz waren niet weinig verbaasd, toen Felsheim met Bodenich en Stella het salon binnen- tieu over de politiek der regeeriDg tegenover het Vaticaan of over de houding vis-hvis de democratic, reeds vroeger tot een incident mochten doen komen. Hoe nader men in Italie tot de hervatting van den parlementaireu arbeid komt, des te talrijker worden de geruchten omtrent een kabinetscrisis terwijl de een nog altijd beweert, dat Giolitti de premier, over het voorstel betrekkelijk de betaling der douane—rechten in goud, een votum van ver- trouwen zal stellen, dus tot het einde zou strijden voor zijn ministerieel leven, vertelt de ander dat Giolitti reeds vast tot aftreding is besloten en alleen het bewind blijft voeren zoolang er nog geen ge- schikt opvolger is gevonden. Nu zou een votum van vertrouwen over de betaling der douaue-rechten in goud, vrij wel gelijkstaan met politieken zelf- moord en 't is dan ook op grond van dit. feit, dat men aan Gioliti's aaublijven niet recht meer gelooft en zelfs reeds nieuwe bewindvoerders noemt, met Zanardelli als premier aan 't hoofd. De kanscn van admiraal Mello op de overwinning zijn op eens aanmerkelijk verbeterd. Admiraal De Gama, die algemeen als de besto vlootvoogd in Brazilie beschouwd wordt, heeft zich bij de opstandelingen aaugesloten, en dit voorbeeld is door vele officiereu te land en ter zee gevolgd. De Gama leidt de bewegingen voor Rio-de- Janeiro. De opstandelingen beschikken nu over 3000 goed gewopende mannen te Desterro, terwijl 6000 opstandelingen Peixoto's troepen te Rio Grande, alsook te Porto Alegro omsingeld houden. Bovendien verkrijgt admiraal Mello door het toetreden van De Gama tot zijne zaak de eilanden Cobras en Inchadas. Intusscheu blijft de handel te Rio—de—Janeiro zwaar gebukt gaan onder den toestaud. De meer- derheid der kooplieden aldaar is de tneening toe- gedaan, dat de beste manier om aan den oorlog een einde te maken zou zijn, admiraal Mello als oorlogvoerende partij te erkennen en hierbij zou geen gevaar zijn, daar hij eenmaal verklaard heeft alleen de haven te willeu blokkeeren en het leven en den eigendom der inwoners te zullen sparen. Dit laatste geschiedt niet, nu admiraal Mello zich genoodzaakt ziet Rio—deJaneiro te bombar- deeren. Een te Washington ontvangen telegram, bevat, dat de commaudanten der vreemde schepen admiraal Mello verwittigd hebben, dat het lossen van alle ladingen door schepen, die onder vreemde vlag waren, beschermd zal worden. Admiraal Mello, hierover verstoord, heeft nog niet geantwoord. De World verneemt uit Rio—de—Janeiro van 8 dezer, dat de opstandelingen het arsenaal van Santa Lucia aangevallen hebben. Een uur lang werd in de nabijheid van het ziekeuhuis aldaar tradmaar zij waren toch verheugd hun gastvrij- heid te kunnen toouen. Franz en de bankier waren weldra in gesprek. Flora nam hare plichten als vrouw des huizes waar en de heer des huizes ging met Stella op het balkon. Het was nacht geworden uit de diepte liet zich geen geluid meer hooreu. Het dorp lag vredig aau den voet der rotsen en bijna elk huis was verlicht, hetgeen een fraai effect maakte. „Dat alles behoort mij sprak Felsheim zacht, met een stembuiging alsof hij bedoelde „Wees de mijne en dat alles zal ik aan uw voeten leggen". Voor de eerste maal, sedert hij heer van Rosenhain was, verheugde hij zich van ganscher harte over zijn rijke bezitting. „Hoe gelukkig moet u deze bezitting maken antwoordde Stella. „Rijkdom geeft macht en macht is het eenige wat voor mij waarde heeft in dit leven." ,1k geloof, dat gij tot heerschen geboren zijt, zei Felsheim daaropin zijn oogen geleek de schoone een kouingin. Het glinsterde wonderlijk in Stella's oogen. Macht hebben Heerschen Ja, dat zou ik willen, maar ik ben slechts eene vrouw en door haar geboorte wordt haar reeds de grens aange- wezen, waarbuiten zij niet mag treden, zonderaan fatsoen te kort te doen." „Maar toch bezit gij een macht, waar voor ieder een zich moet buigen schoouheid Op dat oogenblik hoorden zij het geluid der dorpsklok, dat door het bosch werd weerkaatst gestreden, waarbij dit laatste door talrijke kogels geraakt is en vele zieken gewond werden. Tot verdediging van zijn voorstel tot afsc'naffing der tollen op de provinciale wegen, welk voorstel met groote meerderheid werd verworpen, zooals onzen lezers bekend is, sprak de heer Van Waes- berghe-Janssens in de laatste zitting, o. m. het volgeude „In het 4e district bedraagt de opbrengst der tollen f 2933,33 over 18442 strekkende meters of ongeveer 16 cent per strekkenden meter. In het 5° district is die opbrengst 6330 over 21448 m. of 44 cent per strekkenden m. tegen 16 cent op Zuid-Beveland en in het 4e district en 11 cent op Schouwen-Duivelaud. De atkoopsommen in Zuid-Beveland en Schouwen en Duiveland plus de opbrengst der tollen in het 4* en 5" district, dus 800 -f- f 1400 -f- f 2933,60 f 6330 of 11463,33 samen, is de som, die volgeus het rapport van Gedeputeerde Staten in 1892 in de provinciale kas is gevloeid. Den 30 Mei 1845 werd bij besluit van Gedeputeerde Staten bepaald dat de wegen in het 4e en 5" district van eene kunstbedekking zouden worden voorzieu. In de eerste jaren werd daarvoor tol geheven bij gaarderiug en ik weet niet hoeveel dat voor 1857 heeft opgebracht. Ook is mij niet bekend wat de boomen langs de wegen toen op- leverdeu. Maar wat ik wel weet is dat sedert 1857 de tollen in het 5e district, toen de tollen publiek werden verpacht. de opbrengst geweest is f 225,859,80. Daardoor zijn, als mijne becijferiug juist is, de kosten voor aanleg van wegen in het 5" district meer dan voldaan. Daardoor is meer terugbetaald dan van de wegen in de proviucie die aangelegd zijn met rentelooze voorschotten. Ik wijs daarop omdat in de vorige vergadering gezegd is, dat bij aanneming van het voorstel tot afschaffing der tollen ook de rentelooze voorschotten zouden moeten geschonken worden. In het rapport van Gedeputeerde Staten wordt gezegd dat de tollen in de provincie in 1892 op- brachten 11463,33. Maar, mijnheer de voorzitter indien werd goedgevonden dat de wagendienst HulstWalzoorden geen tol meer betaleu zou, dan verminderde de subsidie aan dien wagendienst met f 2277,60 bij de concessie voor dien wagen dienst is bepaald dat bij afschaffing der tollen het subsidie zoude verminderd worden met dat bedrag als aan tollen moet worden betaald. Blijkeus een rapport van Gedeputeerde Staten van 1888 zou het ouderhoud van tolhuizen f 2000 „Dat is de klok voor het avondgebed,"zei Felsheim. Met deze woorden opende hij de vleugeldeuren en trad het helder verlicht salon binnen. Men praatte gezellig en vroolijk, tot een bediende meldde, dat er in de eetzaal was opgediend. Bodenich bood Flora den arm, Felsheim geleidde Stella en zoo zette mijn zich aan tafel. Franz nam plaats tusschen Bodenich en Stella. De gevangen snoek werd voorgediend en scheen voortreffelijk te smaken Bovendien bewees men alle eer aan een gebraden haas en vervolgens verdween een pudding, die a l'auglaise werd voorgediend. In het huis haars vaders had Flora zeker nooit gelegenheid gehad voorname gasten te onthalen, maar verbazend snel was zij thuis in haar nieuwe rol. Bij de vrouwen is veel aangeboren, wat de mannen met groote moeite leeren moeten. Het gesprek aan tafel werd grootendeels door Bodenich en Franz gevoerd. Het viel in het oog, hoe weinig Stella sprak en Felsheim gaf nu en dan slechts eene opmerking ten beste. Na den maaltijd keerde men in het salon terug Flora en Stella gingen op den divan zitten en de heeren namen aan de tafel plaats. De vrouw des huizes werd nu ongewoon levendig. Zij sprak van het aangenaam vooruitzicht prettige bnren te krijgen, roemde de landstreek en gaf Stella goe- den raad omtrent deze en gene aangelegeuheid in de huishouding. De heeren uamen ook deel aan het gesprek en weldra zaten die vijf menschen zoo gezellig te schertsen en te praten, also! zij oude keunissen per jaar bedragen. Rekent men dit alles bijeen, dan blijft de bate voor de provinciale kas niet meer dan f 7185,73. En nu, mijnheer de voorzitter, komende tot het derde punt van mijn voorstel, den verkoop van tolhuizen, tolboomen en wat daarbij behoort, dan meen ik dat die verkoop wel zooveel zal opbrengen dat de afschaffing der tollen in 1894 geen invloed op de provinciale begrooting voor dat jaar zal uitoefenen. Maar aangenomen dat dit zoo uitkomt, dan kan men mij tegenwerpen dat er na 1894 nog altijd f 7000 op de begrooting zal moeten worden gevonden. Ik geloof echter, mijnheer de voorzitter, dat dit bedrag later wel zal te viuden zijn op eene be grooting toch van f 515,420,994, zooals voor 1894 is geraamd, ziju 7000 wel te vinden te meer als ik er aan denk aan het zuinig beheer van Ged. Staten, en dat blijkens de provinciale rekeuing over 1892 pm, 54000 als batig saldo overbleef. En mocht dat nog te bezwarend tegen de f 7000 worden geacht, dan, mijnheer de voorzitter, zie ik in de memorie van toelichting tot de begrooting dat over een bedrag van f 995,841,92 of nagenoeg een millioen opcenten worden geheven en zou ik het niet bezwaarlijk achteu die opcenten met een opc. te verhoogen, wat reeds f 5000 meer in opbrengst geven zou. Uit het rapport van Ged. Staten zie ik dat en vermoedelijk is dat een gevolg van het in deze vergadering een vorig maal gesprokene al ware men genegen tot afschaffing der tollen op de provinciale wegen over te gaan, toch het rijk in deze diende voor te gaan. Dat begrijp ik echter niet. Ieder regelt zijn eigen huishoudingook ben ik er beslist tegen dat de provincie zoude vergoeden de opbrengst voor tollen, geheven door gemeenten, polders en particulieren. Ik wensch dien alien de vrijheid te laten te doen wat zij noodig oordeelen. Er is in eene vorige vergadering op gewezen, dat bij afschaffing der tollen de wegen in een toestaud zouden komen als in Belgie het geval is. Daarvoor heb ik geene vrees. Bij afschaffing der tollen zullen de wegen evengoed worden onderhouden als thans het geval isdaarvoor is het reglement voor de wegen en voetpaden met zijne artikeleu 54 en 55. Sedert 1888 is door deze vergadering gedecreteerd dat de tollen zouden worden geheven als belasting. Natuurlijk komt het er niet op aan of het belasting of iets anders genoemd wordt als men het toch betalen moet maar wat ik tegen die belasting waren, die nu van elkanders gezelschap genoten. Eindelijk kwam ook de muziek ter sprake. Bodeuich verried, dat Stella een kunstenares op het klavier was, Flora bestormde haar dadelijk met verzoeken en haastte zich de bougies aan te steken. Stella liet zich niet tevergeefs bidden. Zij nam plaats op het geborduurde tabouret en haar vingers vlogen over de ivoren toetsen van het prachtige instrument. Zij tooverde als het ware. De touen, die zij deed hooren, verbonden zich tot machtige accoorden, die als op een stroom de harten der hoorders meevoerden. Stella had geen muziek voor zich liggen, het waren fantasien, die zij gaf. Het was haar eigen ik, dat zij in klanken afmaalde haar leven trok langs haar voorbijwilder klonken de tonen, krachtiger werden da accoorden, totdat die bonte mengeling van tonen overging in een zachte, klagende melodie, die plotseling met een paar schrille dissonanten eindigde. Niemand verroerde zich, alien zaten stil. Flora poogde de tranen te drogen, die langs haar wangen stroomdeu. Felsheim's wilde natuur was bedwongenhij begon deze vrouw als een hooger wezen te beschouwen. Als zij vroeger zijn levenspad gekruist had, dacht hij wat zou er dan veel anders zijn geworden. Hij vermoede niet, hoe zij met haar engelachtig gelaat reeds in het rijk van den Booze was afgedaald. De marmeren pendule op den schoorsteenmantel sloeg elf uur, toen men scheidde en een bediende den gasten een paar prachtig ingerichte kamers als nachtverblijf aauwees. TER NEMSCME (OIRAVT Hit Mad verscl.ijnt Uinsdag- en VrijdaSavond bij den nitgever 1». J. V A K K W A K «e Ter Xensen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1