Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De aangekondigde tweede brochure van den heer G. van Deth over De Weesinrichting te Neer- bosch is verscbenen. Dit werk van 157 bladzijden bevat nog meer dan bet eerste zeer krasse beschul- digingen van allerlei aard onzindelijkheid, rnishan- deling, onzedelijkheid enz. In de ineeste gevallen worden namen of initialen genoemd. In de voorrede verklaart de schrijver, dat kij niet langer mocht wachten met het openbaar maken van de hem van alie zijden ter kennis gekomen grieven z/Moeders hebben mij hare bijna melaatsche kinderen getoond, in dien toestand van Neerbosch teruggekomenvrouwen hebben mij gesmeekt den dood van haar echtgenoot te wreken op hem, die daar de oorzaak van is geweestmeisjes hebben mij het verlies van wat haar het dierbaarst was onder hartstochtelijk snikken beleden, en hem daar van beschuldigd jonge mannen hebben mij hunne on- bruikbaarheid in de maatschappij bewezen en hem aangeklaagd als de vernietiger van hun toekomst. En boven dat alles hebben mij ouders gewezen op de ledige plaatsen in hun hart, en hem vervloekt, die hunne lievelingen door ruw geweld en verwaar- loozing daarvan heeft weggerukt." TER NEUZEN, 10 November 1893. De dag van gisteren was voor de kerkeraad en leden der Gereformeerde kerk alhier een blijde en gedenkwaardige dag. Haar net en doelmatig kerkgebouw werd in gebruik genomen. Eene groote schare, zoo van hier als uit de omliggende plaatsen, woonde deze plechtigheid bij. Nadat de leeraar der gemeente, D'. Bouma, gewezen had op het verschil van den toestand, waarin de gemeente v6or ruim 50 jaren verkeerde, en dien waarin zij zich thans mag verheugen, sprak Z.Ew. naar aanleiding van 1 Cor. 3 16, eene schoone en treffende rede uit. Aan het slot werden de architect, de heer Le Clercq, de aannemer, de heer De Putter en de bouw-commissie uit den kerkeraad toegesproken en namens de gemeente bedankt voor hunne toewijding en moeite. Burge- meester en wethouders, die met den secretaris tegenwoordig waren, werden bedankt voor de eer, der gemeente aangedaan en kerkgebouw en gemeente in de voortdurende welwillendheid en bescherming van het burgerlijk bestuur aanbevolen. Hierna werd het woord verleend aan den heer Yan Herp, die namens de commissie voor het orgel aan de gemeente hei sierlijk orgel aanbood, dat tevens bij deze gelegenheid in gebruik werd genomen. Voorts spraken nog de heeren predikanten Yan der Linden uit Axel, Van Minnen en Vrolijk uit Zaamslag en Van Minnen uit Utrecht, elk een gepast en hartelijk woord om de gemeente geluk te wenschen met haar nieuw kerkgebouw. Nadat nog D8. Bouma de orgel—commissie namens de gemeente had bedankt, werd door Z.Ew. de plechtigheid met dankzegging gesloten. Op hoogst verdienstelijke wijze werd bij de inwijding het orgel bespeeld door den heer C. W. Bouwmans, muziek-onderwijzer alhier. Naar wij vernemen zullen de heeren J. P. Tazelaar en C. Ribbens voortaan belangeloos deze dienst vervullen. Op de Woensdag alhier gehouden jaarlijksche paarden— en veemarkt waren aanwezig 41 paarden, 65 runderen en 120 varkens. De handel in rundvee wai ditmaal vrij levendig, daar er een 25 a 30tal runderen ziju verkocht. De jonge varkens ruimden ook grootendeels vlug op. De uitgeloofde premien werden toegewezen aan B. Goethals te Westdorpe, voor den schoonsten dekhengst f 5 P. de Feijter Jacz., alhier, voor het schoonste ruinpaard, l8 pr. f 4V. Cort- niet de neiging tot boosheid of misdaad alleen een teugellooze zucht naar ongewone bedrijven had hem tot een dief gemaakt. Ja, met een gevoel van heimwee verlangde hij uit dit eentonige leven verlost te worden, dat hem erger loescheen dan de gevangenis. Hij had Flora lief gehad zij beviel hem nu ook nog wel, doch juist door de herhaalde betuigingen harer grenzelooze liefde was zij hem onverschillig geworden. Felsheim was onbestendig van aard. Was er iets, dat hem in bedwang kon houden zeker nooit de zachtmoedigheid, waarmee Flora zich aan hem onderwierp, maar wel een karakter, dat heersch- eu baatzuchtiger was dan het zijne. Ja, hij snakte naar vrijheid, dat stond hem helder voor den geest. Maar hoe zou hij de gouden ketenen verbreken, die hem bonden Bij nacht en ontijd wegsluipen met geld en kostbaarheden Dat vond hij te verachtelijk, te laf. In het openbaar met Flora breken Dat waagde hij niet, want hij vreesde de wraak van Kahn en zijn zoon Franz. Zonder op te zien staarde hij naar den dobber, die op eens zoo krachtig onder water werd getrokken, dat hij slechts met moeite deu hengel kon vasthouden. Nogterechter tijd haalde hij op en een groote, vette snoek spartelde in het gras. ,/Een flinke visch klonk het achter hem en toen hij zich omkeerde, zag hij een net gekleed, bejaard heer met eene dame aan den arm. De heer groette hem en Felsheim beantwoordde zijn groet, maar keek ondertusschen de dame aan, die bij den eersten aanblik een diepen indruk op hem maakte. Nooit nog had hij zulk eene schoone vrouw gezien. Was zij de echtgenoote van haar vriendt te Hoek, idem 2" pr. f 2 wed. Begheijn, alhier, voor het schoonste merriepaard, le pr. f 5 dezelfde, idem 2e pr. f 2 H. P. de Yleeschouwer, alhier, voor het schoonste jongpaard, le pr. f 4 D. van Cadzand, alhier, idem 2e pr. f 2wed. Begheijn,voor het schoonste veulen f 4; V.Cortvriendt en wed. Begheijn, voor het grootste getal paarden (ieder met 9 paarden) 4W. Geelhoedt te Hoek, voor den schoonsten springstier, f 5wed. Begheijn, voor het schoonste stuk rundvee uit deze kantons, l8 pr. 4 dezelfde, idem 2e pr. 2 J. van Boven te Goes, voor het schoonste stuk rundvee van buiten deze kantons, l8 pr. f 4 denzelfden, idem 2e pr. f 2 A. de Feijter, alhier, voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le pr. f 5 denzelfden, idem 2° pr. 2 H. Hartog, alhier, voor het schoonste rund, f 4denzelfden, voor het vetste stuk rundvee 5 E. Baeke te Assenede, voor het grootste getal rundvee f 4 V. de Jaeger te Hoofdplaat, voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks 2A. de Meij te Zuiddorpe, idem boven 25 stuks, f 5. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 47 Februari 39 Maart 50 April 48 Mei 40 Juni 36 Juli 47 Augustus 47 September 48 October 40 442 29 s., 8 m., 6 ij., 2 k., 1 1., 1 p.p. 24 s., 5 k., 4 ij., 3 m., 1 h, 1 L, 1 p.p. 31 s., 7 in., 3 ij., 31., 2 h., 2 p.p 1 k., 1 p. 27 s., 9 m., 3 h., 3 p.p., 2 k., 2 1., 1 ij., 1 p. 29 s., 4 ij., 2 h., 2 1., 1 m., 1 k., 1 p.p. 23 s., 7 h., 2 k., 1 m., 1 ij., 1 p.p., 11. 28 s., 7 h., 5 m., 3 ij., 2 p.p., 1 k., 11. 27 s., 9 h., 6 m., 5 ij., 2 1. 26 s., 7 h., 5 m., 4 ij., 2 k., 2 p.p., 2 1. 26 s., 5 m., 4 h., 2 p., 2 1., 1 k. 121471 84191 114308 111514 85172 88265 100885 120045 112349 93892 1032092 Uitgevaren zijn in Januari 32, in Februari 26, in Maart 39, in April 39, in Mei 36, in Juni 25, in Juli 39, in Augustus 41, in September 39 en in October 25 zeeschepen. Wegens niet voldoende deelneming zijn te Breskens de vrijwillige oefeningen in den wapen- handel opgeheven. Hoek. De heer W. Timmermans Pacquij, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hooger Smilde (Drenthe), heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Axel. Op Zondag 26 Nov. e. k. hoopt de heer A. van der Linden, predikant bij de Ger. kerk A alhier, zijne afscheidsrede te houden. Zeeuwsch-Clinge, 8 Nov. Bij gelegenheid der jaarmarkt te Clinge (Waas) werd alhier eene ten- toonstelling van vee gehouden. Deze had een flink succes. Aangevoerd waren 70 stuks hoornvee, 8 paarden, 27 varkens, 2 schapen en pluimgedierte. Er was veel handel, zoodat een goed deel van het aaDge- voerde verkocht werd. Prijzen werden behaald door F. Smet voor het beste landbouwpaard, F. Boogaert voor het mooiste leidsman Was zij zijn dochter Wat kwamen die twee menschen doen aan den oever van het meer, waar Felsheim nog niet anders dan arme visschers had aangotroffen Hij behoefde niet lang in twijfel te blijven. De heer gaf hem de volgende inlichting»Wij komen zoo rechtstreeks van het spoorwegstation en hebben het rijtuig aan den ingang van het bosch achtergelaten, om te voet de villa Friedhagen op te zoeken. Ik vrees, dat wij verdwaald zijn, want de koetsier sprak van geen meer, toen hij ons den weg aanduidde." wIn ieder geval is u ver van den goeden weg afgedwaald 1" antwoordde Felsheim. In stilte ver- heugde hij zich de schoone vrouw een dienst te kunnen bewijzen. „Maar toevallig kan ik u uit de verlegenheid redden en uw weg aanmerkelijk verkorten. De villa Friedhagen ligt aan den anderen oever van het meer. Van hier kunt u het gebouw niet zien, maar achter gindsche wilgen, ligt mijn boot, ik zal u overvaren, dat bespaart u den weg om het meer." ,/U is zeer vriendelijk," antwoordde de bejaarde heer. wDankbaar nemen wij uw aanbod aan, niet waar, Stella De dame knikte toestemmend en haar blik rustte eenige oogenblikken op Felsheim's flink gebruind gelaat. Terwijl Felsheim ongeveer veertig sc'nreden van daar zijn boot losmaakte, wisselden Yon Bodenich en Stella (want deze waren het) eenige vluchtige woorden. tfZal ik hem mijn waren naam noemen vroeg de handelsraad haastig. ,/Waarom niet?" vroeg Stella. ,/Nu, voor latere gevallen. Vergeet niet, dat wij veulen, J. van Helsland voor het grootste getal paarden, P. van Geit Sr. voor de beste kalf dragende koe, bekroond met een zilveren medaille, J. vau Overmeire 1 voor 't grootste getal vee en 1 voor de schoonste vaars, P. van Goethem voor de vetste vaars, J. van Helsland voor schapen, L. Maas voor varkens, F. Weemaes voor kuikens, C. L. Weemaes voor eendvogels, P. van Goethem voor konijnen. Middelburg, 10 Nov. In de heden voortgezette zitting der Provinciale Staten is met 20 stemmen tot lid der Gedeputeerde benoemd de heer L. Jvan Waesberghe-Janssens, burgemeester van Hulst. Op den heer J. II. Snijders waren 18 stemmen uitgebracht, terwijl 3 stemmen in bianco en 1 op den heer D. A. Dronkers werden uitgebracht. Het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan de gemeente Biervliet is aangenomen, alsmede het bouwen van een steiger voor de Prov. stoom- bootdienst te Borssele. Het voorstel van den heer Yan Waesberghe tot afsehaffing der tollen op de Prov. wegen met 1 Jan. 1894 werd verworpen. (Zie omtrent dit laatste het eerste bericht onder ,/Binnenland"). RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbiiiik te Middelburg. De recbtbank heeft in hare zitting van 10 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken F. v. R., oud 31 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. M. H., oud 41 j., werkman te Zaamslag, is wegens diefstal vrijgesproken. J. A. S., oud 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Er zijn te Wageningen 15 processen-verbaal opgemaakt, naar aanleiding van de ongeregeld- heden op Maandag 30 October, en wel1 wegens poging tot moord, 1 wegens iuwerpen van een glasruit op de secretarie, 3 wegens het aanvoeren van steenen, 8 wegens verstoring der openbare orde en 2 wegens het dragen van een vlag langs den publieken weg, zonder vergunning van B. en W. Dinsdagmorgen ontlastte zich boven Tessel zulk een hevige sneeuwbui, dat bij het opkomen der zon de duinen laugs de Noordkust er uitzagen, alsof men de krijtrotsen van Eugeland voor zich zag. 't Had 's nachts ook vrij belangrijk gevroren op het eiland. Yoor de veehouders, die toch al zoo weinig voeder in voorraad hebben, is dit een bedenkelijke zaak. Een boterfabrikant te Dalen ontving dezer dagen een keurig net briefje van mevr. Van der Molen te Amsterdam, waarin lOkiloroom- boter, eerste kwaliteit, werd besteld. Het pak moest worden verzonden per boot, en dadelijk na ontvangst zou mevrouw het bedrag over- maken. Wanneer de boter bovendien in haar smaak viel, zou mevrouw den fabrikant bepaald recommandeeren bij hare kennissen. De fabrikant vond die mooie voorstelling echter wat verdacht, en toen hij daarop bij de Amsterdamsche politie informeerde, kr'eeg hij een welsprekend antwoord, dat hem in zijn ver- moeden overtuigdeeen lijst van personen, waar- op de politie het oog houdt, en waarop in alle glorie de naam prijkte van mevrouw Van der Molen. Het is ongeveer een jaar geleden, dat le Petit Journal, naar aanleiding van de vele en, helaas gegronde klachten over voorgeschreven muilkorven bij gevallen van hondsdolheid, het plan opvatte eene prijsvraag uit te schrijven voor den besten muilkorf en aan dat plan uit- voering gaf. In Mei van dit jaar werd de uitslag van dien wedstrijd bekend gemaakt, en trad de heer Campagnac te Bordeaux als prijs- winner te voorschijn. Zijn muilkorf, die zeer prhctisch en eenvoudig is, trok zeer de aandacht van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren, die besloot, gehoor gevende aan de vele bij haar ingekomen klachten over den bij ons voorgeschreven muilkof, eene commissie te benoemen, ten einde deze zaak nader te de villa willen koopen om een tijd lang onbekend en teruggetrokken te leven, wanneer de gewelddadige scheiding van mijn familie mocht plaats hebben." a Mocht? je spreekt van die scheiding, alsof die zaak nog niet vast besloten was. Of gevoel je spijt over de belofte, die je mij deed Yoor het overige noem den naam Bodenich eenvoudig Bodenich. Dat klinkt niet opvallend en geeft geen aanleiding tot onderzoek." ,/Mag ik u verzoeken hierheen te komen riep Felsheim, die in de boot aan het roer stond. „Van deze plek moeten wij afvaren Alvorens in te stappen, stelde de bankier zich voor met de woorden „Ik heet Bodenich" en op Stella wijzend, voegde hij er bij »Mijn vrouw. Wij zijn voornemens de villa Friedhagen in oogenschouw te nemen en ze te koopen, zoo ze ons bevalt." (Wordt vervolgd.) bespreken met den directeur der veeartsenij- school te Utrecht. De commissie voornoemd begaf Woesdag zich naar Utrecht, om aan hare opdracht te voldoen. De korf Campagnac getuigt van grondige studie en berust hoofdzakelijk op den strik, dien de veeartsen den lionden bij operaties omleggen. Een flesschentrekker. Door de Amster damsche recherche is een ,/heer" in bewaring ge nomen, die opflesschentrekkersgebied anders tamelijk wat slachtoffers zou kunnen gemaakt hebben. De bedoelde persoon, een Belg, had zich onder den naam Jeannot in een koffiehuis in de Kalver- straat gevestigd, gaf voor handelsagent te zijn van verschillende groote huizen, maakte, zonder te betalen, goede sier in het cafe, had bij een drukker te dier stede reeds groote bestellingen van drukwerk gedaan, waarvan tot een bedrag van ongeveer f 80 reeds geleverd was en stond reeds druk in corres- pondentie met verschillende firma's, toen't uitkwam, dat zijn eigenlijke adres in de Kinkerstraat en zijn ware naam J. F. H. Dekem was, een naam, maar al te bekend op het genoemde gebied in Belgie. Hij werd onmiddellijk over de grenzen geleid, voordat het hem nog gelukt was iemand behalve den drukker dupe te maken. Dinsdagavond werd in den juist ingewijden Liceo-schouwburg in Barcelona Wilhem Tell gegeven. De tweede acte had een aanvang genomen, toen op eens een vreeselijke slag weerklonk men meende aanvankelijk, dat het gebouw instortte. Vier Orsini-bommen waren van een der galerijen in de stalles geworpen, waar er een ontplofte. De links en rechts wegspattende stukken metaal doodden op slag 15 personen en verwondden er 47, waarvan er later nog 7 zijn overleden. Een ontzettende paniek ontstond. Men wor- stelde onder een hartverscheurend angstgeschrei om naar den uitgang te komen. Vrouwen vielen flauw en mannen raakten slaags te midden van het tumult. Op vele plaatsen scheurde men elkaar de kleeren van het lijf en werden personen, die over de overblijfselen van banken enz. gevallen waren, half vertreden. Het was een tooneel, vreeselijk om aan te zien. De misdaad werd gepleegd door anarchisten. Twee hunner zijn terstond gearresteerd, terwijl later eerst een en vervolgens nog zeven arrestaties volgden. Een der slachtoffers is een Duitscher, Wlinsky genaamdeen ander een Amerikaan. Nadere berichten bevatten, dat nog een der gewonden overleden is. De geheele politiemacht is aan het werk gezet teneinde alle schuilhoeken der anarchisten te doorzoeken. Onder de gear- resteerden zijn de Italiaan Saldani en de Franschman Aragon. De gouverneur Martinez Campos wisselt voort- durend telegrammen met de Regeering. De schouwburg is in een ziekenhuis herschapen. Sommige lijken, waaronder die van negen dames, zijn vreeselijk verminkt. De lijken zijn naast elkaar gelegd en bieden een verschrikkelijken aanblik, in hun bebloed soireetoilet. Het blijkt, dat ook bij de paniek vele personen ernstig gewond zijn. Eenige minuten na de misdaad was de schouwburgzaal geheel leeg. Een vreeselijk ongeluk heeft Dinsdagochtend te Gent plaats gehad in de spinuerij van Yan de Bulcke. Rond 10 uur is een balk losgeraakt, in zijn val de gewelven van de spinnerij-zaal medesieepende. Men heeft reeds uit het puin een doode, een meisje van 14 jaar, en 14 zwaar ge- kwetste vrouwen opgedolven. Het kasteel St. Jansberg, gelegen nnder Maeseijck (Belgie), nabij de Limburgsche grens, is geheel door brand verwoest. De schade wordt op 75,000 berekend. Op het kerkhof te Wurzburg, in Duitsch- land, had dezer dagen een vreeselijk onheil plaats. Een achttienjarig meisje was, ter gelegenheid van allerzielendag bezig hetsteenen grafkruis met bloemen te tooien, waaronder haar moeder rustte, toen dit kruis eensklaps omviel en op het ongelukkige meisje terecht kwam. De borstkas van het be- klageuswaardig schepseltje was ingedruktzij stierf weldra in de armen van twee liefdezusters, die toevallig op het kerkhof aanwezig waren. Het stoomschip Gollnow had, in de vorige week 's middags te twaalf uur, beladen met aard- appelen en andere goederen voor de markt te Stettin bestemd, voorts met 40 a 50 passagiers, 6 koeien en eenige paarden aan boord, de reis van Gollnow naar Stettin, in Duitschland, aauvaard. Spoedig na het beginnen van de reis moet een der koop- lieden, tegen het verbod in, een raam in den voorsteven van het schip, onmiddellijk boven de waterlijn liggende, hebben opeugemaakt. Door dit raampje drong uu veel water naar binnen, 't geen tengevolge had, dat de met zware deklast bevrachte stoomer sterk naar bakboordzijde overhelde. Men trachtte thans het evenwicht weder te herstellen, door een deel van den deklast naar stunrboord te brengen en de passagiers uit te noodigen, ook naar die zijde te gaan. Thans helde de stoomer echter eensklaps naar stuurboordzijde over en kantelde naar den kant van den wal, die maar op drie of vier passen afstand lag. Het vee en de deklast tuimelden in het water en sleepten onderscheidene menschen mede, terwijl het grootste deel der passagiers bij Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters 8. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, h. bout, 1. ledig, p.p. pijpaarde, p. pitcbkolen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2