Algemeen Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Zeenwsch-Vlaanderen. DE ZONDEN DER VAOEREN No. 2974. Zaterdag 11 November 1893. 33e Jaargang. Binnenland. Itij deze cournnt behoort een bijvoegsel. folitieli Overzicht. FEXJILLETQJST. TER NEIIZENSCHE (OIRtYT ABONNEMENTi Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VESTENTIlN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■•it bind verscliijnt llinsilntr- frijilajfavond bij tien uiigever I". J. V A W II E 8 A I D E te Ter Semen. Er is zeker reden oin ditmaal met bijzondere belangstelling de verklaringen tegemoet te zien, welke men met betrekking tot de buitenlandsche politiek bij de bijeeukoinst van bet Fransche Par- lement te hooren zal krijgen. Intusschen, reeds iets werd daaroratrent ver- nomen, en wel uit den mond van den Minister van buitenlandsche zaken, Develle, die van een hem door de kiezers in het arrondissernent van Bar-le-Duc aangeboden punch gebruik maakte om eene redevoering te houden. Beginnende met de verklaring, dat het kabinet er nog niet over beraadslaagd heeft, welke politieke lijn het zal volgen, kon de Minister echter reeds mededeelen, dat de buitenlandsche staatkunde, welke Frankrijk verder zal volgen, zonder geheime bedoelingen is en geenerlei avontuur beoogt, gelijk trouwens bewezen is ten opzichte van Siam en uit de Fransch-Russische feesten, die de bewondering van Europa hebben gewekt. Over de organisatie van het leger sprekende, zeide de heer Develle, dat Frankrijk gereed is, maar niemand bedreigt. En ten slotte sprak de Minister de woorden Na de republiek onverwinnelijk gemaakt te hebben, zal het land haar roemrijk maken. Terwijl op politiek gebied een zekere kalmte heerscht, welke, zonder nu juist op een naderenden storm te duiden, toch wel teekenend is zoo kort vdor de hervatting van den parlementairen arbeid, heeft men alle gelegenheid zich te vermeien in de economische vraagstukken, in munt— en haudels- kwesties. De te Parijs gehouden conference over Italie's voorstel ter repatrieering van de zilvereu pasraunt, welke in Frankrijk, in Zwitserland en in Belgie ruim is verspreid, is gesloten en binnen een week reeds wordt de onderteekening van de overeenkomst tusschen de staten der Latijnsche Unie verwacbt. Bijzonderheden over die overeenkomst zijn niet bekend, ten minste niet officieel, doch men vertelt te Parijs, dat de Fransche regeering gezind is de Italiaansche pasmunt, die op 't gebied der Groote Republiek in omloop is, aan Italie uit te keeren tegen de nominale waarde in goud. Dat gaat natuurlijk zoo maar niet op eens bij de gansche massa en daarom zal die repatrieering plaats vinden bij gedeolten, naar gelang Italie tot betalin^ in staat is. Voor de bedragen aan pasmunt, welke onderwijl in de Fransche schatkist blijven ter Bewerkt door AMO. 16) ZEVENDE HOOFDSTUK. Het slot Rosenhain was romantisch schoon gelegen op een rotsplateau. In de rots was een trap uit- gehouwen, die naar het lager gelegen dorpje voerde, dat tot de beerlijkheid behoorde. Ver strekten zich akkers en weiden uit en daarachter een woud van dennen en eikeu, dat door een spiegelglad meer werd bespoeld. Op een balkon van het slot stonden drie personen op den morgen van denzelfden dag, dat graaf Hohenstein met Bernau het bewuste rijioertje maakte. Wij hebben hen vroeger reeds in eene geheel andere omgeving leeren kennen Felsheim, Flora en Franz, de kinderen van den woekeraar uit de Schoolstraat. Vdor weinige uren was Franz uit Z. aaDgekomen dat was het eerste bezoek, dat het jonge paar ontving. „Een heerlijke omgeving riep de jonkman ver- rukt,/hier moet men wel frisch en gezond worden Flora zag haar broeder bezorgd aan. Zij wist hoe noodig hij het had frisch en gezond te worden zijn ingevallen wangen en diepliggende oogen voor- spelden niets goeds. „Hier zult ge weer beter worden, FVanz zei ze. „Ik hoop toch, dat je geen boeken bebt meegenomen, want hier mag je niet studeeren, niet waar, Werner P Hij moet met je het bosch in hij moet leeren rijden om met je mee te gaan als je op Sultan weg galoppeert. Je moet miju man beschikking van Italie, betaalt dit laatstgenoerade rijk een rente van twee ten honderd (De Eclair noemt 2^ percent voor de eerste tien dagen na aflevering der pasmunt en 3^ percent voor den overigen tijd.) Eenige dagen lang heeft er ten aanzien van die rente een schromelijke verwarring bestaan men rneende dat zij betaald zou worden voor de reeds aau Italie uitgekeerde sommen, welke niet dadelijk door de regeering konden voldaan worden. Daar nu Italie voor zijn leeningeu en voorschotten heel wat meer interest betaalt, begonnen tal van patriotten reeds te protesleeren en Italie aan te vallen, terwijl men toch bij eenig kalm nadenken had kunnen begrijpen, dat Italie evenmin zulk een cadeautje zou aannemen van Frankrijk, als dit rijk 't den Italianen zou aanbieden 1 Nauwelijks is door de beslissingen van Kamer en Senaat der Vereenigde Staten, de Sherman-bill gevallen eu is daardoor de kans ontstaan op een doeltreffende bekamping der economische crisis, of de secretaris der schatkist heeft den munten der Unie aangezegd, dat zij zich voor de aanmunting van zilver hebben gereed te houden. Een ver- meerdering van het aautal in omloop zijnde dol lars met eenige millioentjes kan nog best, doch om den ganscben zilvervoorraad in gangbare munt om te zetten, zouden een vijftal jaren noodig zijn Zoo vlot als sommigen voorspeld en velen gehoopt hadden, is 't met de kabinetscrisis in Oostenrijk toch niet gegaau Windischgratz is wel naar den Keizer getogen, doch 't schijnt dat hij zijn kabioet toeu toch nog niet heelemasl op orde had. Wel heeft de met de samenstelling van een kabinet belaste den keizer rapport uitgabracht omtrent den staat van zaken, doch overijld gaat men in Oostenrijk niet te werk. Onderwijl is de positie van den Hongaarschen premier ook minder rooskleurig geworden Keizer Frans Josef is opnieuw van Pest naar Weenen teruggekeerd zonder het wetsvoorstel regelend het burgerlijk huwelijk goed te keuren. Wel schijnt er geen bepaald verschil van meening te bestaan tusschen den Keizer-koning en zijn bewind in Hougarije, doch het uitblijven der sanctioneering kan toch moeielijk het prestige der regeering ver- hoogen en daar de Ministers Maandag driemaal vergaderd waren, de laatste maal zells tot diep in den nacht, is in Hongarije's hoofdstad het gerucht ontstaan, dat een crisis onvermijdelijk is. Van officieuse zijde zegt men dat er tusschen den heerscher en de regeering volstrekt geen verschil van meening bestaat, alleen wil Frans Josef wachten zien, Franz Hij zit beter te paard dan iemand, die het van kindsbeen af geleerd heeft en bij gaat jagen en visschen. Je moet met hem mee gaan, Franz, dat zal je veel genoegen verschaffen „IIij kan met me meegaan, als hij lust heeft", antwoordde Felsheim, „maar ik vrees, dat hij mij niet zal bijhouden. Is de koffie al binnengebracht Ik wil naar het meer om te visschen." Flora keek door de ruiten der balkondeur. „De koffie staat gereed," zei ze en ging het salon binnen. Het drietal zette zich om de ronde tafel, die met een prachtig kleed bedekt was en weldra dampte de mokka in de kopjes, terwijl het gesprek hervat werd. Flora vroeg hoe het met haar vader ging en of hij nog geen plan had om de zaken aan kant te doen. wHij is aanhoudend bezig met zijn z aken sedert het huwelijk van jelui gunt hij zich geen rust meer. Ik bekommer mij er weinig om, maar hij slaapt 's nachts nauwelijks vier uren." „Maar dat zal zijn krachten ondermijnen riep Flora, die niet vergat hoe haar vader haar harte- wensch vervuld had. „Voor ous behoeft hij niet meer te zorgen wat hij ons heeft gegeven, ver- zekert onze toekomst en bovendien hebben wij nog de opbrengst van het landgoed." Misnoegd zette Felsheim zijn kopje neder. „Lief kind, als vader werkzaam wil zijn, laat hem dan begaan Wie aan bezigheid gewoon is, kan niet zoo op eens de handen in den schoot leggen. Alleen laat hij voorzichtig zijn, dat hij zich niet bloot geeftik weet het de honden zijn hem op de hielen, de blauwrokken zien hem scherp op de vingers," zei Werner. met zijn sanctie tot er eenige wijzigingen in het ontwerp zijn gebracht, welker voornaamste is de door het Vaticaan bestreden ontbindbaarheid van den Katholieken echt. Zeker is 't echter dat elke dag toevens de mogelijkheid op een crisis in Hongarije doet toenemen, te meer daar heden de begrootingsdiscussien een aanvang nemen, waarbij Weckerle met vertrouwbare gegevens voor den dag zal moeten komen. In de Dinsdag gehouden zitting der Prov. Staten van Zeeland werd o. m. het volgende be- handeld Een voorstel van Ged. Staten om diligent ver- klaard te worden in zake het adres van J. Mulder c. s., ambtenaar bij den proviucialen waterstaat, om bij overlijden aan hunne weduwen en weezen pensioen te verleenen, daar een door hen ingesteld onderzoek, hoeveel bij soliede maatschappijen de kosten van verzekering der weduwen en weezen zouden bedragen, nog niet is afgeloopen, wordt zonder beraadslaging of stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedt met een voorstel van Ged. Staten om diligent verklaard te worden ten aanzien van het adres van het bestuur der afdeeling ^Zeeland" van de Vereeniging „Het Nederlandsch Rund-vee- Stamboek" om een jaarlijksch crediet van f 1100 gedurende drie jaren, nadat door den voorzitter was medegedeeld, dat een ontwerp-reglement op de keuringen en het toekennen der prijzen was iuge- komen en dat daarop reeds het ad vies van het hoofdbestuur der Landbouwmaatschappij en van den provincialen veearts der le klasse was ingewonnen, doch dat de tijd om een en ander na te gaan ontbroken had. Op dezelfde wijze wordt aangenomen een voorstel van Ged. Staten om diligent verklaard te worden aangaande het adres van den geraeenteraad van Yerseke, om subsidie en renteloos voorschot voor wegsverbetering, nadat de voorzitter had medege deeld, dat de opgevraagde nadere stukken dezer dagen waren ingekomen. De verschillende voorstellen van Ged. Staten worden daarna naar de afdeelingen verzouden. Bij dat tot het verleenen van een subsidie voor den tram Brouwershaven-Steenbergen legt de heer Huvers eene schriftelijke nota met bedenkingen over, die aan de afdeelingen zal worden overge- bracht. Bij dat tot afwijzing van een verzoek van F. Staal c. s. om de tolheffing op de provinciate wegen „Heb je hem gewaarschuwd vroeg Franz. Felsheim haalde de schouders op. ,,Ieder moet maar voor zich zelf zorgeu 1" was zijn antwoord. Franz beet zich op de lip en vermeed de oogen zijner zuster. De liefdeloosheid van Werner Fels heim had hem reeds meermslen pijnlijk getroffen. Zijn vader had dien man groote weldaden bewezen, hij had hem aan het gezelschap van gemeene dieven en inbrekers ontrukt en als een plant in betere aarde overgeplanthij had hem zijn kind gegeven, een te huis en een grondbezitting, die duizenden hem benijden. En die beweldadigde, had geen vriendelijk woord over voor zijn weldoeuer. Tegen- over zijn dienstpersoneel was hij opbruisend en altijd gebiedend; zelfs tegenover zijne vrouw sloeg hij een bevelenden toon aan, die Frans hinderde. Flora scheen dit echter niet te hooren. Liefde is niet alleen blind, ze is ook soms doof. Als ze niet hooren wil. Felsheim stond op, nam vluchtig afscheid, stormde de rotstrappen af en verdween bij een kromming van den weg, uit het oog van Flora en Franz. Nu greep de jonkman de hand zijner zuster, keek haar lang en zwijgend aan en vroeg toen »Ben je gelukkig, Flora?" Zij sloeg haar groote donkere oogen naar haar broeder op en antwoordde zacht vDat ben ik." Verder werd tusschen broeder en zuster niet over FYlsheim gesproken voor geen van heiden was dit onderwerp aangenaam. Flora ging met haar broeder het geheele huis door. Zij liet hem de prachtige woonvertrekken zien, die geheel nieuw gemeubeld en behangen waren. Zij voerde hem iu keuken eu kelder, wees hem de stallingeu en af te schaffen doet de heer Van Waesberghe Janssens het voorstel om 1°. met 1 Januari 1894 de gemeenten in Zuid- Beveland, Schouwen en Duiveland vrij te stelleu van de bijdragen tot afkoop der tolheffing op de provinciale wegen 2°. met 1 Jan. 1894 de provinciale tollen af te schaffen 3°. de tolhuizen met toebehooren na 1 Jan. 1894 te verkoopen. De heer Van Waesberghe treedt in eene uitvoerige toelichting, waarin hij o. a. betoogt, dat de bijdrage voor Zuid-Beveland gelijk staat met eene som van 0,16 per strekkenden Meter, die op Schouwen met eene van /0,11; dat de tolheffing iu het 4" district opbrengt gemiddeld f 0,16, maar die in het 5e gemiddeld f 0,44 per strekkenden Meter. De tolheffing in het 5e district heeft bij publieke verpachtingen sedert 1857 ruim f 225,000 opge- bracht, d. i. meer dan de opbrengst van de wegen, die met rentelooze voorschotten zijn aangelegd. Spr. betoogt veder, dat de zuivere bate der tollen voor de provincie niet meer dan ruim f 7000 bedraagt, welke som op eene begrooting van 5 ton wel zal te vinden zijn, desnoods door de heffing van een halven opcent. Zijn voorstel wordt met dat van Gedep. Staten naar de afdeelingen verzouden. Nadat is medegedeeld, dat de presentielijst van Gedep. Staten ter visie ligt, worden de afdeelingen getrokkeu. Naar het Hbl. verneemt, zullen de wets- ontwerpen tot verbetering van de heffing van invoerrechten o. a. bevatten de afschaffing van 10 pCt. bijpassing bij eventueele benadering. Ook zal aan de ambtenaren de bevoegdheid gegeven worden om, wanneer de aard der goederen of bijzondere omstandigheden niet toelaten de benadering uit te spreken, de be- oordeeling van de juistheid der aangegeven waarde te brengen voor een daartoe te benoemen commissie De strafbepaling betreffende de verzwijging van de hoeveelheid der goederen, zal gewijzigd worden. Tot dusver liep men gevaar van straf, wanneer men 1/13 van het gewicht of de maat verzweeg in het ontwerp is deze bepaling ge wijzigd in dien geest, dat men vrij van straf is, wanneer het verschil minder dan 1/i0 is ligt het verschil tusschen 1/20 en 1/10. zoo is een boete verschuldigd van driemaal het invoer- rechtbij hooger percentage stijgt de boete tot tienmaal het invoerrecht. schuren aan den voet van den berg en bracht hem eindelijk in den tuin, die reeds een herfstachtig aanzien kreeg. #Dit is mijn gebied riep zij uit. »Hier ben ik koningin, weet je wel, Flora is de koningin der bloemen, en die heb ik hier genoeg. Werner heeft hier alleen voor mijn plezier dit groote bed rozen laten aanleggen." Uit elk woord van zijn zuster bemerkte Franz, dat zij hem nog altijd met blinde vereering liefhad. Tot zijn diep leedwezen had hij echter waargenomen, dat Felsheim noch verstand, noch hart bezat om deze innige liefde naar behooren te beantwoorden. Felsheim liep intusschen door de weide voort en was binnen een kwartier in het bosch, dat men van het balkon op het slot kon zien. Na dit te hebben doorgeloopen, kwam hij eindelijk aan een met wilgen begroeiden dam. Aan zijne voeten lag het meer, waarop geen menschelijk wezen te ont- dekken was. Hij was gewoon zijn vischgereedschap iu een boschje te verbergenhij haalde het te voorschijn, sloeg aas aan en legde in. Terwijl de dobber op 't water dreef zonder de geringste bewe- ging te maken, liet Felsheim zijne gedacbten den vrijen loop. Hij gevoelde zich volstrekt niet op zijn gemak in zijne nieuwe omgeving. De weelde, waarin hij leefde, was hem wel aangenaam, maar de stilte en kalmte waren hem even onaangenaam als onwelkom. Een lust naar avonturen en gevareu, die hij nauwelijks bedwingen kon, zat hem in het bloed. Van zijn jeugd af had die lust hem gedreven om het rechte pad, om het burgerlijk leven te verlaten. Hij had behoefte aan gevaren en avon- tuurlijke ondernemingen, om zijn moed op de proef te stelleu. Niet de zuoht naar voordeel en gewin, A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1