Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch- Vlaanderen. DE ZONDEK OER VADEREN. No. 2973. Woensdag 8 November 1893. 33e Jaargang. Binnenland. FEUILLETON. TER \EIZE\S(UE (01 RUT ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit III ml verscliijnt llinmlag;- en Vrijdagavonil bij «len uit^ever I*. .1. V A W HE A A' II E te Ter A'euzen. folitieli Overzicht. De Eransche regeeriug vindt 't verkieselijk een ofl'ensieve houding aan te nemen tegenover het Parlementm. a. w. zij zal niet de interpellation der afgevaardigden afwachten, doch onmiddellijk na opening der zitting een verklaring afleggen. Daarin zuilen worden opgesomd de uit vorige zittmgen overgebleven wetsvoorstellen, de bij den Senaat aauhangige ontwerpeu, die de prioriteit uioeten hebben en de nieuwe plannen. Nevens dat vele, 't welk zij vooruemeus is te doen, zal zij der goe gemeente ook aauzeggen, wat zij in elk geval wil vermijden en eigeulijk is die laatste enuuieratie nog wel zoo belangrijk als de eerste. Van een grondwetsherzieuing willen de Ministers niets welen, van de scheiding van kerk en staat evenmin. De amnestie en elke verandering in de wijze van stemming zijn den heeren een gruwel. Dat alles is nog rnaar in ruwe trekken vaslgesteld uit de volgende samenkomsten der Ministers voor de sameukomst van 't Parlement, zal blijken hoe b. v. Dupuy en de meer radicale elementen hun naam kuunen zetteu onder een arbeidsplan, dat, als 't den een in verrukking breugt, voor den ander onvermijdelijk een teleurstelling moet zijn. Zoo kan dan ook 't lijstje der nieuwe wetsvoor stellen nog geducht uitgebreid worden, doch even- zeer kan 't worden ingekrompen. Loopt't tusschen de bewindvoerders alles goed af, breugt men 't door een zekere politieke welwillendheid zoo ver, dat men naast elkaar kan arbeiden, dan is er nog altijd groote sensatie te verwachten met betrekking tot het negatieve deel van het program een negaiie eigeulijk van alles wat den radicalen lief en dierbaar is In hoeverre de republikeinen, die in Spanje het patriottiswe zoo handig weten te exploiteeren, er de hand in hebben, is inoeielijk met juistheid te zeggen, maar een feit is 't dat het conflict tusschen het Iberische Schiereiland en Marokko, rnin of meer eeD internationaal karakter krijgt. Heel veel is daartoe niet noodig geweesteen paar Engelsche bladeu hadden zich over de incidenten wat onvoor- zichtig uitgelaten, een deel der Eransche pers, zichzelf overtreffend iu edelmoedigheid en vrieude- lijkheid vis-a-vis Spanje, rnengde zich in de zaak door John Bull allerlei plannen toe te dichten, welker uitvoering Spanje minder aangenaam moest zijn, terwijl de Matin zelfs wist te verhalen van een daadwerkelijke ondersteuuing van Spanje's eischen in Marokko, daarin bestaande dat de Eransche ambassade zich bij den sultan eveneens ernstig had beklaagd over de schuldige s tarn men. Het blad Bewerkt door AMO. 15) Ik hief de smeekende vrouw op en bracht haar naar een stoel. Uitgeput zonk zij daarin neder, zij beefde over al hare leden. Haar boezem zwoegde zichtbaar onder haar uauwsluitend kleed. Ik verzocht haar bedaard te zijn en zich in het onvermijdelijk'e te schikken, het was reeds te laat om nog genade te kunnen verkrijgen. Vervolgens zei ik": ,/Is de dood geen zachtere straf dan gevangenschap, terwijl hij weet nooit meer vrij te zuilen komen Is het niet beter voor hem in het graf vergetelheid te vinden, dan door berouw en de gedachte aan een verwoest leven tot waauzin te worden gedreven P" Zij antwoordde niet, maar duidelijk las ik op haar gelaat, dat zij er ook zoo over dacht. „Laat mij kort zijn, waarde vriend Dit bezoek werd mij noodlottig. Het beeld der schoone vrouw had zich diep in mijn hart gegrift. Ik zocht haar later op en vond haar in armoedige omstandigheden. Haar man had slechts schulden nagelaten en nu leefde zij bij een oude gevoellooze tante, die haar dagelijks verweet, dat zij genadebrood at. Ik wist haar over te halen om dat onvriendetijk huis te verlaten en een aangenaam gelegen huisje te be- trekken. Toen er twee maanden verloopen waren, begrepen wij, dat wij elkander berainden en vier weken later beleden wij 't elkander. Nu begon de gelukkigste tijd urijns levens. Vol zaligheid gaven pleitte voor gemeenschappelijk optreden van Frank- rijk en Spanje tegenover den sultan en zoo ontstoud er in Spanje een zekere gisting, die er door allerlei geruchten van waarschuwiugeu, door Oostenrijk en Groot-Brittannie langs diplomatieken weg tot Spanje gericht, niet beter op werd. De dankbaarheidsbetooging voor de Eransche ambassade, was op zich zelf nu juist niet zoo heel ernstig, doch incidenten zijn bij dergelijke vertoonin- gen, gei'nspireerd door indrukken van het oogenblik, bijua niet te vermijden en 't is dan ook om veel redenen te hopen, dat de officieele verklariugen van Engelands regeeriug ter betuiging van haar neu- tralileitszin in zake Marokko en de besliste loochening van de inmengiug van Oostenrijk en Groot-Brittannie langs diplomatieken weg, moge leiden tot kal;ne waarueming. 't Gesclirijf der Eransche bladen heeft een wondere overeenkomst met 't zoet gefluit des vogelaars, welks beluistering in den regel smart en teleurstelling baart. Nadat vele politieke leiders door Keizer Erans Josef waren geraadpleegd over den politieken toestand in Oostenrijk, is Vorst Windischgratz, vice—president van hot Hoogerhuis, met de vorraing van een coalitie-kabinet belast, onder goedkeuring en met, medewerking van Graaf Hohenwart en Graaf Baddeni, die evenmin als Graaf Tbun, grooten lust toondeu Taaft'e's nalatensehap te aan- vaarden. Er loopen ernstige geruchten aangaande de plannen van admiraal Mello. Hij zou voornemens zijn schepen uit te zeuden, teneinde de booten, welke door de Braziliaansche Regeering in Amerika aangekocht zijn, te vernielen. Mello protesteert er tegen, dat die booten verlof zouden krijgen om de haven van New—York te verlaten, en hij noernt het eene scheuding der onzijdigheid, dat in Amerika manschnppen worden aangeuoinen voor een vreemde mogendheid. De Braziliaansche Regeering heeft intusschen hare maatregelen genomen hare ageuten zuilen de gekochte schepen trachten te beschermen door ze onder Amerikaausche vlag te doen vareu totdat zij in Pernambuco of Para zijn aangekomen, waar zij aan de Braziliaansche Regeering zuilen worden overgedragen. De bemanning zal daar dan ook in den nieuwen dienst overtraati. De grijze hofprediker, Dr. C. E. van Koetsveld, is Vrijdagnacht in 86jarigen ouderdom te's Graven- hage overledeu. Nog tot in den allerlaatsten tijd wij ons over aan een liefde, die in beider hart den heiligen gloed eeuer eerste oprechte genegenheid had ontstoken. Zij had nog nooit beraind. Op bevel van hare ouders was zij met haar eersten man iu het huwelijk getredeu. Zij had bij hem een leven vol zorgen gehad. Hij was een somber, in zichzelf gekeerd man, wieu het aan verstand ontbrak om met zijn schoone vrouw behoorlijk om te gaan. Niettemin had zij om zijn leven gesmeekt, alleeu plichtgevoel had haar daartoe gedreven. Een jaar verliep, waarin ik haar bijua elken avond een bezoek bracht. Toen deelde zij mede, dat zij moeder zou worden. De edele vrouw verbond daaraan geen vermaning, geen vraag of ik mijn kind eeu eerlijke naam wilde geven. Maar mij trof het diep in het hart, dat het mij niet vergund was de vrouw, die ik beminde, voor heel de wereld de mijne te noemen. Was er dan geen middel om alle hinderpalen te overwiunen P Zij was van burgerlijke afkomst. Dat zou ik kunnen verhelpen door haar in den adelstand te doen verheften. Maar zij was de vrouw van hem, die gepoogd had den vorst te vermoorden en zijn leven op het schavot had geeindigd. Dat was de onoverkomelijke kloof tusschen mij en de vrouw, die ik liefhad." Graaf Ilohenstein hield op met sprekenhet was hem aan te zien, hoe hem het praten vermoeid had en Heinrich verbrak het stilzwijgen niet. Na een poos ging de grijsaard voort „Nog stond ik in twijfel of ik mijn aanzienlijke betrekking met al mijn macht en invloed zou op- offeren, of wel de vrouw, die ik beminde en het schepsel, dat nog geboren moest worden. Nog had ik geen besluit genomen, toen de vorst mij iu een geheime audieutie meedeelde, dat hij werkte de beminde grijsaard met lust en opgewekt- iieid in de betrekking van predikant, welke hij in de residentie gedurende 44 jaren vervulde. Ook in de Nederlaudsche letterkunde is de naam van Van Koetsveld met eere bekend, vooral door zijn „Schetsen uit de pastorie te Mastland." Van Koetsveld werd te Rotterdam geboren en genoot aldaar aan de Erasmiaansche school zijne vorming voor de Leidsche academic. Achtereen- volgens was hij predikant te Westmaas, Berkel en Rndenrijs, Schoonhoven en 's Gravenhage. Ook in algemeenen maatschappelijken kring heeft Dr v. Koetsveld veel nut gesticht. Zoo mag met eere genoemd worden de Idioteuscbool in de resi dentie, welke door hem werd gesticht en waaraan hij een groot deel van zijn leven wijdde. Als godgeleerde werden de verdiensten van Van Koetsveld o. a. gehuldigd door zijne benoeming tot Doctor honoris causa door de Groningsche Hooge school. Zijn naam zal in dankbare herinnering blijven ook bij de velen, die hij heeft welgedaau en voortgeholpen in de maatschappij. Omtrent de aanleiding tot de bekentenis van Machiel Lampier deelt de Midd Ct. mede Lampier heeft aan een der gevaugenisbeambten, die zijn vertrouwen had weten te verwerven, de gepleegde misdaad bekend en later ook aan een tweeden bewaarder het een en ander daaromtrent medegedeeld. De justitie, hiermede in kennis gesteld, heeft hem toen tot eene volledige bekentenis weten te brengen. Lampier had oragang met eene vrouw, met wie hij naar Amerika wilde vertrekken. Dit moet vermoedelijk aanleiding gegeven hebben tot de afschuwelijke daad. Gisteren werd van de werf „de Volharding" van de heeren den Bouwmeester Borsius v. d. Leije, te Middelburg, te water gelaten een ijzeren paviljoeujacht voor schipper J. F. de Backer, te Walsoordeu, en met den bouw van een ijzeren zeilaak voor rekening van schipper C. Schuurveldt, te Goes, aangevangen. De directeur der weesinrichting te Neerbosch deelt aan de A. C. mede, dat hij zeer verblijdende berichten van den heer L. Roosmale Nepveu heeft omvaugen. Deze heeft op zijn verdere reis een gedeelte van Dacota bezocht en is daar uitiiemend voortgeholpen door de heeren Le Cocq, Hospers en Kuipers. Hij roemt den toestand van de Hollandsche emigranten, die hij er heeft ontmoet, en verkreeg de overtuiging, dat deze kolonie de meest bloeiende is, die door de Hollanders in Amerika werd gesticht. vernomen had in welke betrekking ik stond met de weduwe van den mau, die ter dood was ge- bracht. Ronduit keurde hij die betrekking af. Om de loopende geruchten te logeustraffeu, stelde hij mij de verloviug voor met gravin Anna von Naumdorf, eene schoone, rijke dame, die mij ech- ter gelteel vreemd was. Dit voorstel stond gelijk met de bedreiging van ongenade. Veroordeel mij niet, vriend, als ik beken, dat ik, gehoorzamende aan den drang van den Vorst, mij acht dagen daarna openlijk met gravin Anna verloofde en dat vier weken daarna het huwelijk in de slot- kapel werd voltrokken. Ik hoorde de orgeltonen door het kerkgebouw ruischen, ik voelde de koele trotsche vrouw aan mijn arm, als dolksteken drongen de woordeu van den geestelijk in mijn hart. Ik dacht alleen aan haar, die zonder iets kwaads te vermoeden, in hare kamer op mij wachtte. Ik had den moed nog niet gehad haar uit den zoeten droom te wekken. Reeds den volgenden dag rukte ik mij los van de zijde der opgedrongen vrouw en snelde ik naar de vrouw, die mijne liefde bezat. Zij ontving mij met open armen, als altijd. Zij vermoede dus niets. Dagbladen las zij niet en zij ging met niemand om hoe zou zij dus op de gedachte komen, dat ik haar bedroog. Ik had mij voorgenomen haar alles te zeggen, maar toen ik haar engelengelaat zag, ontzonk mij den moed en ik ging onver- richter zake heen. Maar een ding had ik toch gedaan. Tot nu toe had zij alle geschenken afgewezen. Zij wilde zelfs den schijn niet hebben. dat hare liefde betaald werd. Heden echter had zij een schitterenden ring aangenomen. Niet om de waarde deed zij het, maar omdat er mijn De heer Nepveu hoopt vdor half November naar Nederland terug te keeren, doch zal nog voor dien tijd opnieuw de Hollandsche emigranten in Canada bezoeken. Men schrijft uit Arnhem In de fraaie gezelschapszaal van hit Grand Hotel Bellevue te Arnhem, met de meeste bereidwilligheid kosteloos afgestaan door de eigenaren, had Zondag- avond een bijzondere bijeenkomst, ja zelfs zeer zeldzame, plaats. Zeldzaara toch is het te noemen, een vrouwelijke patriotte openlijk te hooren protes- teeren tegen de politiek van de onderdrukkers van haar volk. Maar zeldzamer nog, wanneer die patriotte zulk eene jeugdige sympathieke figuur is, als die van miss Gonne. Alleen vergezeld van een reusachtigen hond, die zelfs niet van hare zijde wijkt onder hare lezing, trekt de moedige, jeugdige Iersche jonkvrouw heel Europa door, om het beklagenswaardige lot harer landgenooten heinde en ver te verkondigen, en in het openbaar te protesteereu tegen de Engelsche politiek, die op onmenschelijke wijze het arme lerland vertreedt, uitzuigt en ontvolkt. Ontvolkt, in die male, dat binnen een paar eeuwen de veertig millioen Ieren uitstierven tot een twaalftal millioeu, van welk aantal er nog acht in Amerika hun brood moesten zoeken. Als een moderne Jeanne d'Arc roept miss Gonne geheel Uuropa te wapen tegen het trotsche Albion, door menige bladzijde uit het verleden van helden en martelaren te ontvouwen, maar ook door menig feit mee te deelen, dat zij als onder eigen oogen heeft zien gebeuren. De ademlooze stilte van het talrijk op Bellevue genoodigd publiek bewees hoeveel belangstelling de schoone, jeugdige Iersche wist te verwekken, zelfs in eene voor haar zoo vreemde taal als de Eransche, terwijl de traan in veler oog getuigde hoe diep zij hare toehoorders wist te ontroeren zij, de rijke Protestausche, strijdend voor hare arme Katholieke broederen. Naar wij vernemen moet miss Gonne haar kruistocht door Nederland af breken, om te New-Castle een meeting te leiden. Daarna hoopt zij terag te komen. Buitengewoon groot was in den laatsten tijd, sedert de openstelling van de Duitsche en de Belgische grenzen voor den invoer van vee uit Nederland, de verzeuding van rundvee van Leeuwar- den naar de beide ons omringende landen. Alleen op de vier marktdagen van de maand October vertrokken van het station aldaar 588 wagenladingen, waarvan 269 in de richtiug van Groningen en verder haar ingevlochten was. v\oor uw kind", zei ze, toen ze den ring aan haar vinger schoof. Nog eenige weken duurde deze dubbelzinnige toestand, toen volgde er eene onverwachte ontknooping. Wie haar kennis gaf van mijn huwelijk, weet ik niet. Ik geloof, dat de vorst zijn toevlucht heeft genomen tot een uiterste en laatste middel om ons te scheiden. Van wien dit is uitgegaan, God vergeve hem de zonde, die hij daardoor begaan heeft. Op zekeren dag vond ik de woning ledig. Een brief aan mijn ad res hevatte deze regelen ffIk weet alles en geef u de vrijheid terug. Noch ik, noch mijn kind, zuilen u ooit weer ontmoeten. Mijn hart is gebrokan, maar ik moet leven om het schepseltje, dat nog geboren moet worden. Leef gelukkig en vergeet ons." Dat is alles, wat mij overbleef. Die woorden staan in mijn hart geschrevenik neem ze mee in het graf. Ge begrijpt, waarde vriend, hoe ik alles deed om haar te ontdekken, doch vruch- teloos. Eerst twee jaren later berichtte een mijner vertrouwden, dat in het armenziekenhuis een vrouw was gestorven, wier signalement overeenkwam met dat der verlorene. Zij had eeu meisje van 2 a 3 jaar nagelaten. De doode kon uatuurlijk geen inlichtingen meer geven en het kind was niet meer te vinden. Twee jaar daarna verliet ik den staatsdienst. Ik kon niet langer leven in de stad, waarin ik zooveel hartzeer had geleden. Als reden voor mijn aanvrage om ontslag, voerde ik overspanning van zenuwen aan en het werd mij eervol verleend. Toen vestigde ik mij te ZMijn huwelijk was ongelukkig mijne vrouw deed zelfs geen poging om mijn hart te winuen j wjj leefdeu voor 't oog der wereld wel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1