B ERICH T BERICHT. Yoor Yadsrland en Honing" Rangschikking. Rangschikking. Rangschikking. Landbouwberichten. Gemengde berichten. BriRGERIJJKE'STAND Advertentien. TER XEUZEX, 3 November 1893. Naar wij uit goede bron vernemen is van af 1 Nov. de observatie van schepen, herkomstig van Ter Neuzen in Bilbao door de Spaansche Regeering opgeheven, zoodat de bandel voor onze haven op die plaats geen belemmeringen meer ondervindt. Yoor Rotterdam en Antwerpen wordt nog steeds drie dagen observatie toegepast. Mej. 0. I. Los, onderwijzeres aan de Chris- telijke bewaarschool alhier, is thans benoemd tot hoofd dier school wegens eervol ontslag en ver- trek van het tegenwoordig hoofd, mej. A. J. van Meurs. De heer J. Westerhuis, predikant bij de gereformeerde kerk te Heerenveen, (van 1881-1888 alhier,) heeft een beroep naar de gereformeerde kerk A te Groningen aangenomen. De gezagvoerders van binnengekomen stoom- schepen alhier rapporteeren in de Noordzee veel stormachtig weer te hebben doorstaan, waarbij eenigen min of meer schade bekwamen, of van de deklast verloren, en meest alien lange reizen maakten. Gisteren heeft M. Lampier, de man van de oudste dochter der weduwe Bart en verdacht van den drievoudigen moord te Marolleput, gemeente Oostburg, eene volledige bekentenis afgelegd. Het Engelsch stoomschip Jessie Emily, van Caen naar Selzaete bestemd, is den 30 October te Havre zwaar lek binnengeloopen en zal worden onderzocht. Axel. De heer A. van der Linden, predikant bij de gereformeerde kerk A alhier heeft het beroep naar de gemeente Schoondijke aangenomen. Hulst. De passagiers van den laatsten wagen van Walzoorden naar hier verkeerden Woensdag avond j.L, zonder dat zij het wisten, in een groot gevaar. Kort na den afrit van Kloosterzande is de koetsier, die naar het schijnt wat abnormaal was, van den wagen gesukkeld en aldaar blijven liggen, terwijl de paarden met den wagen zijn doorgeloopen tot Rustwat, een afstand van drie kwartier, waar zij nit gewoonte voor de halteplaats draaiden en de wagen nog tegen een lantaarnpaal aanreed. Welke ongelukken de drie van het gevaar onbe- wuste passagiers hadden kunnen overkomen, kan men beter denken dan beschrijven. Koewacllt. Door den gemeenteraad van Honte- nisse is met 6 tegen 3 stemmen en een bianco tot hoofd der openbare school aan de Noordstraat, in plaats van wijlen den heer P. Schouten, benoemd de heer Y. J. Borm, hoofd der school te St. Andries onder deze gemeente. Yoor geuoemde betrekking hadden zich 25 sollicitanten aangemeld. Met den benoemde stonden o. a. op de voordracht de heer N. Bouwman, hoofd eener school te Hoofdplaat, J. Spinnewijl, eerste onderwijzer aan de school in de Molenstraat, gemeente Hontenisse en A. van der Port, idem te Lamswaarde. RESULTAAT van proefnemingen met Sui- kerbieten, genomen in 1893, door de Afdeeling Ter Neuzen van de Vereeni- ging van laudbouwers die Suikerbieten verbouwen. Uitslag van een proefveld aangelegd in den Willemskerkepolder, gemeente Hoek, ter grootte van 266 Gentsche roeden en verdeeld in 14 gelijke deelen. Op dit land, bestaande uit middelmatige klei, werd in 1892 gerst verbouwd, na eene vooraf- gaande bemesting van ongeveer 28000 K.G. stalmest, terwijl in 1893 eene bemesting werd aangebracht van 340 K.G. superphosphaat en 225 K G. chili- salpeter, alles per Gentsch gemet 44 aren 56 centiaren. 8 deelen van het proefveld werden bezaaid met zaad in 1893 door verschillende fabrikanten ver- strekt, en de overige met 6 soorten zaad van bekenae kweekers. Het nemen der monsters geschiedde zoodanig, dat naar evenredigheid, groote, middelsoort en kleine werden genomen. Het onderzoek had plaats aan het Rijksproefstation te Wageningen. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittiug van 3 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken L. d. F., oud 31 j., landbouwer te Ter Neuzen, is wegen oplichtiug vrijgesproken. T. d. B., oud 12 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. T. C. H., oud 10 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot f 3 boete of 3 dagen aecht De commissaris van politie te Leenwarden heeft aan de nieuwsbladeu aldaar verzocht het publiek tot voorzichtigheid aan te sporen bij het doen van bestellingen aan zekeren Hendrik Schneider, houder van een zoogenaamd magazijn van muziekwerken te Amsterdam, die in verschillende couranten tegen vooruitbetaling per postwissel muziek-instrumenten aanbiedt. Men meldt uit Wageningen De socialisten maakten Maandag van den lotings- dag gebruik om alhier propaganda te maken. Tegen den avond werd een optocht gehouden met een roode vlag. Aangezien de nieuw benoemde commissaris van politie nog niet is aangekomen, trad de burgemeester zelf handelend op en trachtte met de politie het zingen te beletten. Bij die gelegenheid werd de burgemeester, Mr. Hesselink van Suchtelen, door een mes in het onderlijf gewond en kreeg ook de oudste wethouder eene verwondiog. Een tweetal belhamels werden in verzekerde bewaring gebracht en dienteugevolge ontstond een samenscholing voor het stadhuis en eischten de aanvoeders de vrijlat.ing van de gearresteerden. Naar de politie werd met steenen geworpen en een ruit van de secretarie werd verbrijzeld. De geneesheeren constateerdeu, dat de toegebrachte verwondingen niet gevaarlijk waren. Er zijn 36 artilleristen uit Arnhem aangekomen om de orde te bewaren. Later meldt men De militairen, die naar Wageningen waren ont- boden tot herstel van de rust, zijn, op een twaalftal na, weer vertrokken. Alles is rustig. De 23-jarige T. Victor heeft bekend den burgemeester en den wethouder te hebben gestoken. Het dolkmes, het- welk hij had weggeworpeu, is gevonden. De dader is gevankelijk naar Aruhem overgebracht. De toestand van den gewonden wethouder Brons- veld, die eerst nogal bloedverlies had is tbans vrij gunstig. Hoewel zeer pijnlijk, behoeft hij niet zooals de burgemeester, het bed te houden. De wond van de laatstgenoemde is trouwens op veel gevaarlijker plaats toegebracht. Te Alblasserdam heeft Woensdagnacht een hevige brand gewoed, waardoor 14 gezinnen dakloos geworden ziju. Tegen middernacht brak het vuur uit in do timmerloods van den heer Abr. Pijl. Spoedig werd het woonhuis van dien heer aangetast, waarop de vlammen over den dijk sloegen en eene rij huizen afbrandden, waaronder ook het nieuwe woonhuis van de gebr. Lepeltak. Het grootste gedeelte is verzekerd. Eerst te acht uur's morgens kon een gedeelte der spuitgasten afgedankt worden. De spuit van Oud-Alblas, op het terrein gekomen, kon niet werken door het lage water. Daar de schuur reeds te vijf uren door het volk verlaten was, kan onvoorzichtigheid niet de oorzaak zijn. Er wordt dan ook aan kwaadwilligheid gedacht. De in de hei bij Bussum gevonden kleeding- stukken en wel een hemd en eene blouse zijn, naar gezegd wordt, herkend als hebbende toebehoord aan Maria Schmitz. Beide kleedingstukken waren van achteren geheel opengesnedeu. De eigenares van het hotel, waar De Jong het laatst met Maria Schmitz logeerde, twijfelde geen oosrenblik in hare verklaring, dat geuoemde kleedingstukken van Maria Schmitz waren. Yolgens het N. v. d. D. zijn bedoelde kleeding stukken dezer dagen door een werkman van de Singel bij de bij Laren zegt het Stadsreiniging opgehaald uit den Paleisslraat. Van de onderzoekingen Handelsblad Datgene wat de recherche bij deze gelegenheden heeft opgedaan, beperkt zich tot geheimzinnigheden, als daar zijn doeken met roode vlekken, kousebanden, losse knoopen, corsetbaleinen en meer dergelijke voorwerpen van intiemen aard. De booze wereld wil weten, dat ook deze dingen zijn voortgekomen uit den geest van meerdere opgewektheid, waarmede men in deze streek de zaak is gaan beschouwen. Er zou zich namelijk een syndicaat hebben gevormd met het doel om dergelijke voorwerpen te vondeling te leggen en er aldus eene soort van loterij van te maken, opdat heden de eene zou kunnen zeggen„Ha mijn kouseband is er uit gekomenMorgen een tweede»Kijk, mijn corsetbaleinen staan in de krant" en overmorgen een derde#Neen, mijn inexpressibles zijn er nog in." Maar dat zal wel laster zijn. Tot de onmogelijkheden zou zoo iets anders niet behooren want waarlijk de ernst is er uit. Zoo begon Woensdag het menu van een particulier diner in het Hotel-Hamdorff te Laren met „potage it la recherche" om te eindigen met pudding-chef de police" terwijl er als wij ons niet vergissen, ook nog iets was met een wsauce-reportage", een menu dat wij op grond van ondervinding aan iedereen zeer kunnen aanbevelen. Bij den heer V. Carstens te IJlst is een machine beproefd om koeien te melken, welke uitgevouden is door den heer Steenstrup uit Denemarken. In vijf minuten werd een koe uitgemolken, dat is drie minuten korter dan met de hand kan geschieden. Behalve den korteren duur moet het machinaal- melken nog vele voordeelen boven het handmelken aanbieden. IXGEZOXDEX 8 T U K R E X. ZEET1JD1NGEN. Van 31 Oct. tot en met 2 Nov. Van 31 Oct. tot en met 2 Nov. werden langs de Oostaluizeu alhier 73 binnenvaartuigen op- en 51 afgeschutj door de Westsl. 3 op- en 2 afgeschut. Van 16 tot en met 30 October. *3* Heden overleed zacht en kalm, na tijdig voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten der stervenden, onze geliefde echtgenoote, moeder en behuwdmoeder OIIAN X A HE It A K K E It, in den ouderdom van bijna 77 jaar. Uit aller naam, J. HUIJGENS. Ter Neuzen 2 Nov. 1893. Visites van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Tot onze diepo droefheid overleed op den lsten November onze geliefde zoon, broeder en behuwdbroeder MA RIALS JACOBUS VAX PIEXIIROEK, in den leeftijd van ruim 17 jaar. Namens de familie, M. J. VAN PIENBROEK. Zaamslag. Voor de vele bewijzen van deelneraing, mij betoond bij het overlijden van mijn geliefden broeder, den heer J. S. Oudraad, betuig ik mijn welgenieeuden dank. M. E. OUDRAAD. Ter Neuzen, 3 November 1893. Scherpschutters-vereeniging TE TF, It XEUZEX. ALGEMEENE VRRGADERING op Zondag 5 Xoveniber 189:1, 's avonds ure, op de gewone vergaderzaal bij den heer J. Michielsen. HET BESTUUR. Te behandelen onderwerpen Bespreking wiuterschietoefeningen. Ingekomen stukken enz. De rangschikking in het faillissement van JAX PIKKAARI), schipper wonende te T e r N e u z e u, is door den curator met de bewijzen nedergelegd ter griffie der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg ter inzage voor een ieder. Middelburg, 1 November 1893. De curator, Mr. C. LUCASSE, advocaat en procureur. De rangschikking in het faillissement van PIETER PLIDDET, koopman en winkelier wonende op het gehucht „Drie wegen" gemeente Ter Neuzen, is door den curator met de bewijzen nedergelegd ter griffie der Arrondissements-Recht bank te Middelburg ter inzage voor een ieder. Middelburg, 1 November 1893. De curator, Mr. C. LUCASSE, advocaat en procureur. De rangschikking in het faillissement van JAX PLADDET, koopman in manufacturen wonende te Hoek, is door den curator met de bewijzen nedergelegd ter griffie der Arrondissements-Recht bank te Middelburg ter inzage voor een ieder. Middelburg, 1 November 1893. De curator, Mr. G. LUCASSE, advocaat en procureur. Xa afl<)<>]> verkoop BOOMEN Moerspuipolder, op 16 Xoveinber 1893, zullen nog worden verkocht geschikt voor klompenmakers en alle gerief, staande in de nabijheid der boomen van den polder. Xotaris DREGMAXS. De reeds vroeger geannonceerde verkoop der 2 HUIZEX en ERF, te Zaamslag, van de Erven ADRIAAN DE KRAKER, is alsnu bepaald op Maandag 20 Xoveniber 1893, des namiddags 2 ure, in het logement van G. de Vissee te Zaamslag. Xotaris DREGMAXS. N A A M van den fabrikant, van het fabriek, of van den zaadkweeker door wien het zaad is verstrekt. K.G. netto gewicht per Hectare. Gendsch gemet. Percen ten suiker in de bieten. Fabrikant Mechelynck (Gend) Fabriek van Beerendrecht (Belgie) Sas van Gend Fabrikant De Cock (Moerbeke) Withouck (Selzaete). Fabriek La Ruche (Gend) Fabrikant De Cock (Moerbeke) Jansen van Weel Co. (Rosendaal) Zaadkweeker Schreiber. Kl. Wanz- leben amfilioreo Schreiber's specialite blanche hative Schreiber's originale la plus riche Gebrs Dippe Kl. Wanzleben. Gebrs Dippe. Kl. Wanzleben elite (zeer suikerrijk) Kabbetg en Gieseke. (Kl. Wanzleben ori ginal 55880 55350 55350 54711 53683 50283 49785 49646 59000 55350 51594 5471 1 53860 51203 24900 24664 24664 24379 23921 22406 22184 22122 26290 24664 22990 24379 24000 22816 13,8 13.8 14 13.9 14 13.7 13.8 14.1 14.2 14.5 14 13.6 14 14 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Q Mijnheer de Redacteur! In de Middelburgsche courant van heden komt een schrijven voor dat m. i. zeer adrem is. De Goesche correspondent wijst n. 1. op de onzedelijke liedjes, ik zou zeggen liederlijke liedjes, die in zijn stedeke worden uitgebruld bij alle denkbare uitspanningsdagen. Fn met het oog op de «toondagen" te Goes zegt hij. «Er zijp in Beveland allerliefste boerinnetjes, maar als men uit nog zoo'n snoeperig rozenmondje ook die onkiesche liedjes hoort, die nauwelijks passen in den mond van een d ragonder dankeert men haar den rug toe." Ik dacht zoo, die schrijver is bepaald in Ter Neuzen geweest op een Zaterdagavond in Kermis, of op een Jaarmarkt Zola heeft in -He t Land" toestanden geschildord die som- migen overdreven qualifieeeren, maar als hij hier eens kwam om mij te interviewen, hij zou nog meer overtuigd zijn van zijn bewering die hij te Londen uitte 'k Heb nog maar de helft gezegd. Door het kantongerecht te Middelburg werd alzoo spreekt mijn onbckende vriend iemand uit Vlissingen wegens het in 't openbaar zingen van een voor de eerbaarheid aan- stootelijk lied gevonnisd. Verder zegt hij, als de wet aanleiding geeft om op te treden, dan is de politie eenvoudig verplicht de wet te hand- haven. En Hermandad behoeft volstrekt geen rechercheur- politiek ten toon te spreiden om overtredingen te constateeren. Yolkomen waar Alle respect voor onze politie. en vooral voor het hoofd wiens onpartijdigheid en reehtvaardigheid boven aller verdenking staat. Maar waarom verschooning gegeven aan lui die zwieren, laveeren, vloekend, ergens voorbijgangers tegen 't lijf loopend zooals misschien weer te wachten is met onzen toondag n. jaarmarkt. En waar men soms met argusoogen bespiedt, wie een nietigheid overtreedt, laat men een dergelijke vuiligheid ongestraft Wie durft op zoo'n dag zich met vrouw en dochter op de straat vertoonen, wetende. dat daar gekroonde ontoereken- bare de vuilste liedjes brullen! Deze aanduiden? Niet gaarne. Bleef het maar bij het zielsverheffende «alles kost een dubbeltje,'' 'kzou zwijgen. Een enkele keer wat meer doortastend handelen zou ik van onze wakkere politie a. s. Woensdag wenschen. A. Z. Ter Neuzen, 3 November 1893. 31 j Eng. s.s. idem idem idem idem Spaans. s.s. No.3m.sch. Eng. s.s. Spaans. s.s. Eng. s.s. idem Deens. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Belg. s.s. Noor. brik E. 3m. sch. idem Eng. s.s. idem idem idem idem Voor Ter Neuzen: Shieldrake 3057 Anglia 2469 F. T. Barry 2374 Eenwick 1879 Astrologer 2580 Calon 4251 Van Ter Neuzen t 818 Frederikstad 2272 Londen 4095 Gent t Heidrun Eiver Lagan Sestao Voor Isle of Jura Ptarmigan Absalon Riga Warkworth Aire Leona Sea Gull Van (i Franco Beige L'Union Ihana Linda Ouse Diamond Norma Sea Belle Shieldrake Liverpool Leith Londen idem Leith Bilbao Cardiff 2773 3492 4062- 3361 1974 1763 1698 2100 ent 326 605 837 922 1929 3156 1385 2152 3057 Frederikstad Londen Petersburg Eiga New-Castle Goole idem Londen Ostende Frederikstad Eafsd Newport Goole Bonnes Goole Londen Liverpool stukg. idem ledig idem stakg. minerie ballast stukg. ledig hout stukg. vl. en z. hout stukg. idem idem idem ledig ballast idem idem stukg. ledig stukg. idem idem Ter Neuzen. Huwelijks-aangiften. 20 Oct. Martinus Verhelst, oud 21 j., jm. en Johanna de Doelder, oud 20 j., jd. 21 Oct. Jan Helmendach, oud 31 j„ weduwn. van Neeltje Elisabeth Balnikker en Hendrika Jacoba Balnikker, oud 43 j., wed. van Pieter Riemens. Huwelijks-voltrekkingen. 18 OctLeunis Abraham Stoffels, ond 22 j., jm. en Janneke de Ruijter, oud 19 j., jd. 19 Oct. Simon van der Hoofd, oud 24 j., jm. eu Baligje Johanna Maria Leonora Blokland, oud 25 j., jd. 25 Oct. Augustinus Johannes van Dorsselaer, ond 38 j., jm. en Rosalia Johanna van Hecke, oud 26 j., jd. 26 Oct. Heijo Dijkstra, oud 31 j., jm. en Elisabeth Maria Pieters, oud 20 j., jd. Geboorten. 16 Oct. Francina Anna, d. van Martinus Jansen en van Jacomina Wiemeersch. Aaltje Jozina, d. van Jozina Catharina Lakerveld. 18 Oct. Willemina, d. van Jacobus van Alten en van Willemina Ponse. Jan Anthonie, z. van Pieter van der Klooster en van Maria Jacoba Catha rina Aarnoutse. 19 Oct. Leunis Pieter, z. van Jacobus Johannes de Nering en van Pieternella Elisabeth Wittevrongel. 20 Oct. Joris Johannes, z. van Jacobus Joris Kolijn en van Janna Esther Eekman. 21 Oct. Miehiel Pieter, |z. van Nicolaas Jozias Harte en van Catolina Maria de Nering. 22 Oct. Cornelis en Janna Elisabeth, z. en d. van Comelis Klaassen en van Leuntje Anna Dooms. Cordula Paulina, d van Charles Dominicus van der Aa en van Augusta de Cock. Gijsbertus, z. van Gerard Bruinje en van Jaautje Besjes. Krijn, z. van Pieter Loof en van Catalijntje de Kraker. 24 Oct. Pieternella Wilhelmina, d. van Jan Jacob van den Ouden en van Jacomina van Damme. 25 Oct. Francina Janneke, d. van Jacobus Alexander du Pon en van Cornelia Janna Eoda. Jacobus, z. van Abraham Moerman en van Cornelia Louwerse. 28 Oct. Pieter Jacobus, z. van Andries van Gelderen en van Jacoba Kolster. Hermina Maria, d, van Leonardus Vermeulen en van Emilie (ie b'aeije. Bertha Augusta Clementia, d. van Desiderus Johannes Augustus van den Eeckhout en van Elisabeth Sophia Buijsse. 29 Oct. Jan Lucas Andries, z. van Andries van der Molen en van Jozina Magdalena Verlinde. Frederika, Suzanna, d. van Johannes Jacobus Lansen en van Anna Susanna le Bleu. 30 Oct. Comelis, z. van Johannes van de Yelde en van Janneke Elisabeth de Zeeuw. Overlijden. 22 Oct. Hendrik Arie de Kok, oud 2 m., z. van Jan en van Maria Magdalena Kwinkelenberg. Jacoba Pieternella Hamelink, oud 5 j., d. van Arie Pieter en van Pieternella Sol. 23 Oct. Jan Leunis, oud 51 j., echtg. van Klazina Anthonetta Lindhout. 29 Oct. Dirk Michielsen, oud 1 m., z. van Janna Cornelia Pieternella Michielsen. 31 Oct. Jan Ollebek, oud 6 w., z. van Daniel en van Eli sabeth van der Peijl.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2