Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2972. Zaterdag 4 November 1893. 33e Jaargang. KEREN DMAR1NG. Paardsn- en Yssmarkt DE ZONDEN DER VADEREN abonnement- Binnenland. FEUILLETON (Wordt vervolgd.) nm. 3,25 3,45 1,50 2,10 TER \EIZE\SCBE COURANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer/ 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit lilail verxcl.ijnt IlinMlaR- en VriJdaSavond bij den uitgeve, J. X A M 1» E V i: te Ter lemen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 8 No vember 1893. Ter Neuzen, 27 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. De Britsche Zuid-Afrikaansche Maatschappij, die pas Lobengula heeft overwonnen staat iu Engeland aan aanvallen bloot, die voor haar misschien gevaarlijker zijn dan de strijders van dien Zoeloevorst. Zoo valt o. a. de Daily Chronicle in een reeks artikelen Sir Cecil Rhodes, haar directeur en tegelijk eersten Minister der Kaap- kolouie, heftig aan. Zij noemt hem een geweten- loos avonturier, die er naar streeft, rijk te worden als Rothschild en in Zuid-Afrika oppermachtig te worden. Met ondersteuning van eene onbekwame pers speculeerde hij ten koste van het publiek in de aandeelen der maatschappij. De Afrikaansche bladen en de telegraaf zijn hem ouderworpen. Valschheid en bloeddorst zijn de kenmerken der Maatschappij. Zij heeft geen goud gevonden, geene dividenden betaald, mets goeds tot stand gebracht alleen de oprichters zijn rijk geworden. Lobengula heeft men bedrogen en nu Mashonaland niets oplevert, wordt het rijke Matabelelaud genomeu. Het blad concludeert1°. de maatschappij ver- dieut geen Koniuklijk privilegie 2°. het Koninklijk charter is door valsche opgaven verkregen 3°. Lobengula heeft aan de maatschappij geene regeerings of administratie rechten 4°. de Zuid- Afrikaansche maatschappij heeft hare hulpmiddelen uitgeput en de aandeelhouders hebben geen uitzicht op wiust5°. zij heeft van de hulpbronnen van het rijk en de imperialistische neigingeu gebruik gemaakt voor kolossale beursspeculatien. Gematigder dan het genoemde blad, maar niet minder gedecideerd, keurt de Daily News de handelingen der maatschappij af en de Regeering zorgt zooveel mogelijk, dat Rhodes in Matabelelaud niet eigenmachtig te werk gaat. Hij wordt echter in de Kaapkolonie gesteund door eene machtige partij, die daarbij minder het belang van Engeland Bewerkt door AMO. 14) De graaf en zijn secretaris stapten uit het rijtuig en volgden de prachtige eikenlaan. Hohen- stein was minder spraakzaam dan gewooulijk droeve herinneringen schenen hem bezig te houden. Zoo liepen de beide maunen naast elkander voorthet geboomte werd reeds dichter. Heinrich wees er op, dat de dokter wel een wandeling had veroorloofd, maar dat die niet te lang mocht duren. „Laat mij begaan, vriend!" antwoordde de graaf, „ik zal het bosch na dezen dag niet wederzien, dat weet ik Heinrich trachtte hem deze gedachten uit het hoofd te praten. „Het gelukt u niet, waarde Bernau, om mijn treurig voorgevoel te verdrijven. Geloof mij, ik verwacht kaim het oogenblik, dat ik zal worden opgeroepen. Mijn leven was arm aan vreugde en mijn rijkdom schijnt mij eene bespotting met al mijn goud kan ik geen liefde koopen ik kan haar niet in het leven terugroepen met wie ik gelukkig was." Heinrich zweeg, hij begreep, dat de beklagenswaardige rijke grijsaard gelij k had 'Eaten wij hier gaan zitten en wat uitrusten verzocht Hohenstein. Weet ge, mijn waarde Bernau, dat ik reeds veel van u houd, sedert ge bij mij zijt. Ge hebt mij het bewijsgeleverd. dat er nog menschen zijn, die niet voor goud buigeu dan de toekomst der Kaapkolonie op het oog heeft. Met de Novembermaaud, als buiten in de natnur de mooie herfsttinteu reeds zijn overgegaan in een diepe, kleurlooze grijsheid, ontwaakt allerwegen het psrlementaire leven de politiek, die eigenlijk geen oogenblik is ingesluimerd doet zich weer als eerste kracht gelden. Gisteren hervatte Engelands parlement den arbeid, een voortzetting eigenlijk van hetgeen voor weinige weken voor een korte, onvermijdelijke vacantie was afgebroken en zoo zullen we dus geen adres, geen troonrede te hooren krijgen. De regeering zal alle gelegenheid hebben te toonen dat ook nog andere belangeu dan de zelf regeering van Ierlaud haar occupeeren eigenlijk is dat een heel wat dankbaarder, een veel loonender arbeid dan de home-rule- discussien, welke wel niet voor't aaustaande voorjaar zullen worden hervat. Erankrijks parlement zal 14 dezer aan den arbeid gaan en zooals iminer b.j de vaststelling van dien datum, zijn van alle zijden geruchten verspreid over de mogelijkheid van een Ministerieele crisisde radicale elementen in de regeering zouden goedschiks of kwaadschiks aan den dijk worden gezet een gerucht, dat ons voor 't oogenblik meer wensch dan werkelijkheid schijnt. Duitschlands Rijksdag zal 16 dezer door den Keizer persoonlijk worden geopend en Italic s Kamers zijn tegen 23 d. a. v. bijeeugeroepen, terwijl Giolitti het voornemen wordt toegedicht onmiddellijk na samenkomst een motie van vertrouwen te stellen. Daar een beslissing in de ministerieele crisis in Oostenrijk direct van de kroon moet uitgaan, is de terugkeer van den keizer naar Pest, wel in staat lauge artikelen en besprekingen uit te lokken over 'l geen was en 'i geen vermoedelijk komen zal, doch een oplossing is in de eerstvolgende dagen niet te wachteu. Nu vertelt men ook nog dat zoowel vorst Wiudischgratz als graaf Badeni beleefd doch beslist hebben verzocht van de eer van het premierschap verschooud te blijven, zoodat men nu weer aan 't zoeken is gegaau naar personen, ge- schikt om als hoofd der regeering van Oostenrijk optetreden. Dat die zoo maar niet voor't grijpeu liggen, kan men ook daaruit afleiden, dat het noemeu van de naarn van graaf Thun, alleen reeds voldoende was om de Hohenwartclub, met de Polen en de Duitsch liberalen de meerderheid vorineud, in agitatie te brengen. Er moeten dan ook heel wat uitloopeude belaugen ontzien en gedieud worden tegenover een zoo veelkleurige meerderheid en de sociaal-domocraten toonen onderwijl weinig lust om zich tot een defensieve houding te bepalen er wordt hunuerzijds reeds met een algemeene en steeds hun plicht in het oog houden. Ik heb u menigmaal op de proef gesteld, meuigmaal heb ik u in verzoekingen gebracht, om zeker te zijn of ge het onbegrensd vertrouwen zoudt verdienen, dat ik u nu wil schenken, door een diep ingrij- pende mededeeling. Ge hebt elke proef glansrijk doorstaan. »Ik weet inderdaad niet, wailneer ik in ver- zoeking gebracht ben," sprak Heinrich. „Kom, herinner u dan eens, dat die En- gelschman, Jack Blakson, u vijfhonderd pond sterling aanbood, om uw invloed op mij uit te oefenen in zijn belang „Dat aanbod heb ik rondweg afgeslagen riep Heinrich uit. Dat weet ik wel, mijn vriend, want de Eugelsch- man handelde op mijn verzoek. Maar dat is voorbij, ik weet nu dat ge een eerlijk en ver- trouwbaar dienaar zijt. Mijn uiterste wil zal be- wijzen, hoe ik u naar waarde geschat heb. In deze oogeublikken wil ik echter toonen dat ik u als mijn vriend, niet als mijn ondergeschikte beschouw. Beloof mij, dat ge getrouw zult vol- brengen, hetgeen ik u nu zal opdragen, wat het ook zij »Het kan geen slechte daad zijn, daar zij van u uitgaat!" antwoordde Heinrich getroffen. „Daar- om zweer ik, al mijne krachten te willen inspannen om uw wensch te volbrengen, wat ook zijn moge „Ik dank u", sprak de graaf en drukte zijn secretaris de hand. ffLuister nu. Voor ruim dertig jaren had ik den hoogsten trap van macht bereikt, die men kan bereiken, als men niet met rechten op een troon is geboren. Ik was minister en de rechterhand van mijn vorst. Alle rijksaange- werkstaking gedreigd tegenover den onwil der bourgeoisie, volgens hen 't sterkst en't ongunstigst zich doend gelden in de Duitsch liberale partij. Onderwijl doen Taatfe's vrienden alles om hem als regeeringsmoede afteteekeneu, hoe wel 't meer overeenkomstig de waarheid zou zijn als men zei dat de druiven hem te zuur voorkomen, omdat ze buiten zijn bereik zijn Uit de nadere berichten uit Washington over de zoo belangrijke Seuaatszitting, die eindelijk een beslissing bracht inzake de zilverkwestie, blijkt dat 't op den laatsten, deu 65,ten dag der beraad- slagingen, levendig is toegegaan. De galerijen waren propvol, alle senatoren waren op hun plaats, de leden van 'l Lagerhuis (de Karaer) waren in grooten getale opgekomen om den eindkamp bij te wonen. Hoewel de zitting 14 dagen achtereen hadgeduurd en er volgens officieele gegevens zoo om en bij de 20 millioen woorden zijn gesproken over de zilver- wet, giug 't er nog zeer geagiteerd toe. Aan groote woorden geen gebrek en aan wederzijdsche aantijgingen evenmin't was een Amerika waardig slot van een gedenkwaardig parlementair tournooi. Bij de eergisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Roermond (vacature Jhr. Mr. Ruys van Beereubroek) zijn ingeleverd 1067 stembriefjes, waarvan 99 bianco. Volstrekte meer derheid 485. Gekozon de heer Dr. W. Everts, oud-direcleur van het klein-seminarie te Rolduc, met 882 stemmen. De Raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft in het feit, dat kinderen, die onder eenen sluiiboom van den spoorweg waren doorgekropen, werden overreden, aanleiding gevonden om een onderzoek in te stelLn naar de noodzakelijkheid van het aanbrengen van traliewerk aan sommige afsluitingen van spoorweg-overgaugen. De spoorweg- raaatschappijen ontvingen reeds aanwijzing van de overwegen, waarbij door het rijkstoezicht die maatregel gewenscht wordt. Een van de voornaamste bezwaren tegen de iuwendige organisatie iu de Weesinrichting te Neer- bosch, schijut wel te zijn, dat het huishoudelijk karukter der opvoeding naar veler oordeel geheel te loor is gegaan. De heer Van 't Lindenhout stelt als een bewijs van het tegendeel daar tegenover de mededeeling, dat de jongens in 11 afdeelingen zijn gesplitst en legenheden waren aan mijn oordeel ouderworpen en dikwijls hing van mijn ja of neen de welvaart af van gansche landstreken of familieu. Ik wil mij zelf niet prijzen, maar ik geef u toch de verzekering, dat ik mijn ambt heb bekleed volgens de wetten van menschelijkheid en plicht. Ik was niet gehuwd en mijn vorst maande mij aan om een vrouw te kiezen, teneiude bij voorkomende gelegenheden de eer van mijn huis en mijn ambt op te houden. Hij noemde mij deze en gene dame, maar ik bedankte beleefd. Wat ik als ideaal in eene vrouw vereerde en zocht, bezaten zij niet. Ge ziet, men kan minister zijn en toch te vens een a weeper. Het was toen een onrustige tijd, het volk was door oproerkraaiers opgeruid en er moesten strenge maatregelen genomen worden om een algemeenen opstand te voorkomen. Dat begreep ik en onderteekende daarom een bekend- making, waarbij aan ieder eo een iegelijk werd verboden lid vau de vereenigingen der ontevre- denen te worden. Op een dag in de maand Februari kreeg ik bevel den vorst naar de opera te rijden. Terwijl hij een kop thee dronk, wees hij mij lachend op een brief, die hem waarschuwde tegen het bezoeken van deu hofschouwburghij moest thuis blijven, want het gold hier leven of dood. De brief was hlijkbaar door een vrouw geschreven. Omdat de vorst lachte, waagde ik geen tegenwerpingen. Daar ik hem zou begeleiden, kon het tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding hebben gegeven, als ik had voorgesteld thuis te blijven. We stapten in het rijtuig en we snelden voort. Nauwelijks waren wij aan den hoek van het slotplein gekomen, of de rijtuigtrede werd neergeslageu en een pistool gliusterde in het portier. de weezen op 26 verschillende plaatsen, gedurende zes dagen der week onder het nauwlettendste opzicht werkzaam zijn, terwijl het getal school- gaande kinderen, dat ruim de helft bedraagt nog in 9 schoollokalen zijn verdeeld. In het moeder- en ziekenhuis zijn ruim 50 kiuderen, meer dan 20 meisjes ontvangen hunne opleiding in huiselijke werkzaamheden in de woning van den directeur en zijne zoons. De duizend kinderen zijn dus op veertig plaatsen verdeeld en worden goed verzorgd en deugdelijk onderwezen. Omtrent het bouwen van arbeiderswoningen op heidegrond te Apeldoorn, die in eigendom ver kregen wordt (Oranjebond van Orde), wordt nader gemeld, dat reeds een bedrag van acht duizend gulden voor dit doel bijeen is. Dit is toereikend om de stichting te planten, maar zeer veel zal nog geofferd moeten worden, zal zij het karakter kunnen aaunemen eener hervormiug op sociaal gebied. Vier der huizen zullen gebouwd worden door den heer Radstaak en vier door den heer Eijkelboom, beiden te Apeldoorn, die in het belang der stichting zullen leveren wat bereikbaar is met de aangewezen middelen. Van zes huizen (de eerste serie) zijn de aanstaande eigenaars, Apeldoornsche ingezetenen, aangewezen, daar op de vele aanvragen vau buiten de gemeente, krachtens het aangenomen heginsel, afwijzend wordt beschikt. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Ongeveer acht dagen geleden nam de huzaren- luiteuant v. L., te 's Bosch in garnizoen, de vrijheid om een 7 5 8 jarig knaapje, dat hij verdacht van naar zijn paard te hebben gegooid, diens vader, moeder en last not least, den verbaliseerendeu politieageut slagen met de karwats toe te deelen, welke karwats hem door den luitenant S. voor dat doel was afgestaan. Beide luitenants zullen echter, naar men verneemt, voor deze wel wat al te ver gedreven vrijmoedig- heid voor den kriigsraad moeten verschijnen. Dinsdag avond moest de politie een luitenant der infanterie alhier in arrest nemen. Deze die, blijkbaar wat boven zijn theewater, een praatje met een dienstmeisje had aangeknoopt, meende gerechtigd te zijn den huisheer, toen deze, door de deur te sluiten aan de conversatie een einde wilde maken, een slag in 't aaugezicht te geven. Wijl de persoon in kwestie weigerde aan de inmiddels verschenen ageuten van politie zijn naarn op te geven, werd hij door dezen en gevolgd door tal van jongens naar het bureau van politie gebracht. Dat een en ander niet strekt om het prestige van den militairen stand te verhoogen, ligt voor de hand. Een schot viel, drie kogels doorkliefden de lucht, alle echter zonder doel te treffen. Doodsbleek kon de vorst met moeite de woorden „Naar het slot" uitbrengen. Ik vergezelde hem eerst naar huis eu begon toen dadelijk het onderzoek. De dader was terstond gearresteerd. Het was een voormalige heereboer, wiens bezittingen langzamerhand waren ingeteerd. De loop van het gerechtelijk onderzoek werd zooveel mogelijk bespoedigd maar de gevangene bewaarde eeu hardnekkig stilzwijgen. Het was duidelijk, dat het plan van deu aanslag niet van hem afkomstig was en hij alleen door het lot was aangewezen om den aanslag te vol- voeren. Juist daarom moest er een afschrikkend voorbeeld gesteld worden. De rechters veroordeelden hem ter doodde vorst bevestigde het vonnis eu dadelijk werden de noodige maatregelen genomen voor de terechtstelling van den misdadiger. 's Avonds voor de executie meldde mijn kamer- dienaar een dame aan, die voorgaf wegens dringende zaken mij te moeten spreken. Ik liet haar binnenkomen. Het was de echtgenoote vau den ongelukkige, die binnen weinige uren onder de bijl het hoofd zou verliezen. Toen zij haar zwarten sluier naar achleren sloeg, trad ik getroffen terug. Nooit nog had ik zulk een schoon gelaat aanschouwd. Zij kwam natuurlijk smeeken, dat het doodvonnis met zou worden uitgevoerd. Zij vleide en bad en met tranen in de oogen lag de schoone vrouw voor mij op de knieen. Hij is schuldig: hij verdient den dood, maar wees genadig, beueem hem de vrijheid voor zijn geheele leven, maar dood hem niet, iaat hem niet door beulshaudeu omkomen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1