Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2970. Zaterdag 28 October 1893. 33e Jaargang. BEKENDMAKING. Paardsn- sn Yeemarkt DE ZONDEK DER VADEREK. Binnenland. ABONNEMENT- Van dit nummer zal morgen voormiddag een bij- voegsel verschijnen, bevattende het ver- slag der laatste gemeenteraadszitting, dat te uitgebreid werd om het heden te plaatsen. FETJIELETON. TER \EI ZlVSdll COIIRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blatl verscliijnt Bin«iliti;- en Vrijda^avonil bij den uitj-ever I*. J. I A W BE S A W B E te Ter Heuien Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekeud, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag, 8 No vember 1893. Ter Neuzen, 27 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. ^olitieli Overzicht. UiDsdag 24 Oct. 1893, was de laatste dag van het verblijf der Russen te Parijs. In den morgen zijn de Russen gegaan naar Versailles, waar de waterwerken ter huuner eer speelden, waar zij een haastig bezoek gebracht hebben aan het paleis en waarna zij een ontbijt gingen nemen ten stadhuize. De ontvangst te Versailles was geestdriftig. Men wierp den officiers bloemen en handkussen toe en niet alleen de strateu, maar ook de daken zagen zwart van volk. Te Parijs teruggekeerd beeft admirnal Avellan in den Cercle Militaire een depu- tatie ontvangen van de drie Lotharingsche depar- tementen. Zij bood den admiraal geschenken aan ter waarde van 45,000 fr. en sprak eene rede- voering uit, waarop admiraal Avellan bedankte en zeide dat de berinnering aan Lotharingen in 't hart der Russen zou geprent blijveu. Daarua is de deputatie gegaan naar baron de Mohrenheim, en bood hem een gulden boek aan, waarin de hand- teekeningen van 1800 burgemeesters van Eransch Lotharingen staan en dat de Lotharingers eerbiedig als blijk huuner hulde bestemmen aan Czaar Alexander van Rusland. Baron de Mohrenheim beeft beloofd dit album toekomende maand den Czaar te overhandigen en aan Z. M. het schitterende onthaal te beschrijven, dat zijne marine in Erankrijk heeft ontvangen. Ten 12 ure had in het Elysee een afscheidsontbijt Bewerkt door AMO. 12) Door een misnoegd hoofdscbudden gaf Stella te kennen, dat zij haar antwoord gereed had. De handelsraad voorkwam haar echter door te zeggen „En geloof je nu werkelijk, dat ik door den drang der omstandigheden wordt afgeschrikt van mijn doel Dan heb je het mis Ik onderneem nu een speculate, waarmee een millioen thaler te verdienen is. Het geldt een aankoop van groote bouwterreinen, door welk een paardenspoorweg zal worden aangelegd. De vergunning om tot den aanbouw over te gaan, die de overheid geven moet, is vooral van belang. Is deze verleend, dan doe ik alles over aan een maatschappij voor twee millioen thaler; de onderhandelingen zijn daartoe reeds bcgonnen. Ik sta in nauwe betrekking met een Engelschman Jack Blackson. Hij of ik krijg de vergunning om te bouwen. Daar bij geen borgen heeft, koop ik bereids tot elken prijs het terrein, dat voor den aanleg noodig is. Morgen zal ik wegens deze aangelegenheid een bezoek brengen bij graaf Hohenstein, den vader van den jongen ffiegant, die in de salon is. Hij heeft grooten invloed en door eenige moeite te doen, kan hij den doorslag geven. Gelukt mij dit plan en het is bijna zeker dan Stella, is de lang gewenschte ure gekomen, dan laten wij den slagboom wegvallen, die ons voor het oog der wereld scheidt. Ja, Stella dan ben ik zoo onafhankelijk en rijk, dat ik je plaats, door den president der republiek den Russisehen admiraal aangeboden. Admiraal Avellau en de Minister van justitie zaten nevens president Carnot, baron de Mohrenheim en Dupuy nevens mevr. Carnot. In 't gebeel 86 couverten. Carnot deelde eerst mee, dat hij Vrijdag a. s. de Russische vloot te Toulon zou bezoeken en bracht daarna een heildronk uit, waarin hij, verklarende dat het bezoek der Russen eene onuitwischbare herinnering zou nalaten in Erankrijk, aan de hooge bezoekers geluk en heil wenschte en de gezondheid instelde van H.H. M.M. den Keizer en de Keizerin van Rusland. De admiraal drukte de erkeotelijkheid uit ziiner officieren voor de alles overtroffeu hebbende ontvangst, die hun te beurt was gevallen en dronk ten slotte op de gezondheid van Carnot en op den voorspoed van Frankrijk. Na het ontbijt en toen de Russische officieren vertrokken waren, hebben Carnot en admiraal Avellan een geheim onderhoud gehad, dat een half uur duurde. Van het aangekonaigd verzet. van Ulster tegen de invoering van home rule heeft men gedurende de vacantie van het parlemeut weinig vernomen. Zelfs de door de regeering aaubevolen en door de meerderheid van het Lagerhuis goedgekeurde bijvoeging bij het home rule ontwerp, die aan het toekomstig Iersche parlement de middelen toestaat om een gewapenden opstand te onderdrukken, heeft het noorden van Ierlaud niet in beweging kunnen brengen. Eerst in de laatste dagen laten de unionisten daar weder van zich hooren. Dezer dagen kwam het door de unionisten van Ulster gekozen centrale comite van 600 leden (het zoogenaamde parlement van Ulster), dat den den tegenstand tegen de invoering van home rule moet organiseeren, te Belfast bijeen. De hertog van Abercorn werd tot voorzitter gekozen. Hij verklaarde, dat de bevolking van Ulster onher- roepelijk had besloten, iedere poging, de consti- tutioueele verhouding tusschen Ulster en Ierland te wijzigen, tot het uiterste te bestrijden. Eene motie in dezen geest werd met geestdrift aange- nomen. Tevens werd besloten een waarborgfonds te stichten. De oorspronkelijk op den 14 Mei bepaalde ge- meeuteraadsverkiezingen in Spanje zijn nu op 19 November vastgesteld. Zij hebben ditinaal eene grootere politieke beteekenis, omdat nu zal blijken of de republikeinen, die bij de verkiezingen voor de Cortes eene overwinning hebben behaald, in- derdaad zooveel sterker zijn gewordeD in het land. Nu de democraat Puigcerver in plaats van Venanzio alle vreugden des levens, alle genietingen van den rijkdom kan aanbieden." Met onverscholen bewondering zag de schoone vrouw den man aan die voor haar zijn gansche bestaan op een kaart zette. Zeker van haar overwinning sloeg zij de armen om zijn hals en bood haar voorhoofd tot kussen. Hij roerde het slechts vluchtig aan en zocht haar lippen, die lang en zacht op de zijne rustten. z/Laten wij naar het gezelschap terugkeeren men zal ons missen 1" sprak zij, terwijl zij zich uit zijn armen los maakte. ,/Ga vooruit ik volg je spoedig z/Een kort uitstel wil ik hem nog gunnen," mompelde zij. //Vervult hij dan zijn beloften niet, dan komt gij mij te hulp, onzichtbare wreker, die dood en verderf brengt." Met deze woorden nam zij een kleine geslepen flacon uit een rood foedraal van haar toilettafel. Opmerkzaam bekeek zij het en sprak /,Hoe waren de woorden ook van den Cainees, die mij het gif verkocht Een druppel van dit vockt verleent jeugd en schoonheid aan het lichaam, helderheid en sterkte aan den geest, twee druppels dompelen iemaud in ^laap, waarin heerlijke droomen van paradijsgeluk den geest bezig houden, drie druppels veroorzakeu den dood, niet onmiddellijk, doch eerst na drie dagen, zouder spoor van vergiftigiug na te laten. Kom, voor de eerste maal wil ik de kracht beproeven en een druppel er van nemen Zij schouk een glas water en liet een druppel van het kostbare vocht er in vallen. Onmiddellijk kleurde het water zich lichtgroen en aan de opper- vlakte vertoonde zich fijn schuim. Haastig ledigde Stella het glas. Daar voelde zij het bloed in de Gonzalez minister van binnenl. zakeu is geworden, staan hunne kansen nog gunstiger. Puigcerver heeft de portefeuille aangenomen op voorwaarde, dat van eene ,/verbetering" der kiezerslijsten ten gunste van de niet-republikeinsche partijen zal worden afgezien. Te Keulen zijn de vertegenwooraigers der sociaal- democratische partij van Duitschland vergaderd. De eerste zittingen werden besteed aan de behande- ling van allerlei klachten over de redactie van de organen der partij, over de geringe ondersteuning der plattelands propaganda door de leiders der partijen. Vrij algemeen was men voor de oprichtiug van een enkel gezaghebbend orgaan, maar over doel en inhoud liepen de meeningen uiteen. Velen vreesden, dat de kleine socialistische bladen door dit hoofdblad zouden worden te gronde gericht. Het leidend comite wees ook op de moeielijk- heid, een geschikten hoofdredacteur te vinden. Zeer velen klaagden, dat de wetenschappelijk ge- vormde partijgenooten zich meer toelegden op het schrijven van boeken en brochures dan op de journalistiek en dat de jongere ontwikkelden nog geeQe ervaring haddeu. Veel werd gesproken over de propaganda op het platteland. Vele afgevaardigden, vooral uit Rijn- land, wareu er voor, haar voorloopig te laten rusten en zich tot de steden te beperken de geestdrift voor die propaganda schijnt over het algemeen niet groot te zijn geweest. In een rapport van Auer werd haar succes bescheiden genoemd en Liebknecht merkte op, dat het resultaat der discussie was, dat als men invloed wilde oefenen op het platteland, meu het eerst moet kennen. Met betrekking op het verzoek van E. Staal c. s. aan de Provincials Staten gericht, tot afschaffing der tolleu op de prov. wegen en te behandelen in de a. s. zitting, diene nog het volgende Bij besluit der Staten van 11 Juli j.l. werd het verzoek van E. Staal c. s. om afschaffing der tollen op de provinciale wegen afgewezen en werd het college van Ged. Staten uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de mogel'jkheid om in deze provincie de tolheffing op de wegen af te schaffen. Zooals reeds in de vergadering van 11 Juli j.l. werd opgemerkt, kan die afschaffing in geen geval geschieden voordat de heffing van tol op de rijks- wegen wordt gestaakt. Dat daarop, althans in den eersten tijd, weinig uitzicht bestaat, meenen Ged. Staten als genoegzaam bekend te mogen achten. aderen sneller vlieten, haar borst verhief zich, de oogen verkregen een vuriger glans en de waugen een zachtroode kleur. Vervlogen was elke onaan- gename gedachte, jeugdige vroolijkheid maakte zich van haar meester. Triomfeerend zag zij in den spiegel. z/Nu wil ik mij lalen huldigeu door mijn va- sallen klonk het in haar binnenste. Zij verliet daarop het boudoir en vertoonde zich in het salon, waar het steeds vroolijker en uitge- latener was geworden men zong en speelde, danste en deed pandspelen, die gericht waren op de kussen der dartele opera-zangeres. Von Oterendorff had echter telkens het geluk zijn panden in te lossen voor zoete kussen der oude Poolsche gravin. Eindelijk verscheen Stella op den drempel en dit was een teeken tot een algemeene ovatie. De champagne parelde in de glazen en in bezielde woorden bracht de handelsraad Von Bodenich een dronk uit op het welzijn der schoone gastvrouw, Luid klonken de glazen tegen elkander. Stella en Von Bodenich zagen elkander aandaar sprong Stella's glas in stukken en de scherven vielen voor haar voeten op den.grond. „Een kwaad voorteeken fluisterde zij. ^Scherven brengen geluk, zeggen de oude wijven I" antwoorde Von Bodenich en voorover gebogen, voegde hij er fluisterend bij #Gij zijt schooner dan weleer, geliefde, zoo schoon als geen schilder een vrouw kan afmalen. Ik zal mijn plan bespoedigen, om spoedig aan die comedie een einde te maken." Met een blik beloonde Stella zijne woorden en wendde zich tot een bediende om een bevel te geven. Binnen rijf minuten waren alle bedienden Doch al ging het rijk tot afschaffing der tollen op zijne wegen over, dan nog zouden er tal van moeilijkheden en bezwaren uit den weg te ruimen zijn om ook tot afschaffing op de overige wegen te geraken. De Provinciale Staten kunnen niet verordenen omtrent de tolheffing op de wegen, welke niet bij de provincie in onderhoud zijn, en de medewerking van de tolheffers zou dus geheel vrijwillig moeten zijn. Dat die vrijwillige medewerking niet te verkrijgen zou zijn, zonder dat het nadeel vergoed worde dat uit de afschaffing der tolheffing zou voortvloeien, behoeft geen betoog. Doch wie zou dit nadeel moeten vergoeden de provincie doch dan zou op haar een inderdaad drukkende last worden gelegdimmers, de heffing van tol op de wegen door de provincie, gemeenten, polders, vereenigingen of bijzondere personen heeft in 1890, 1891 en 1892 respectievelijk opgehracht 39730,30, 40953,60 en 40624,67^ Van welke laatste som is genoten in 1892 door: de provincie 11463,33, gemeenten 9665,52, polders of waterschappen f 8709,634, bijzon dere lichameu of personen f 10786,19, totaal 40624,67^. Zoolang door de wet aan de provincie en gemeenten geen ruimer bevoegdheid is gegeven tot heffing van belastingen, is afschaffing der tollen in het algemeen, naar het oordeel van Ged. Staten, niet te bereiken. Afschaffing van tollen op de provinciale wegen alleen, waarop in een adres van F. Staal c. s. van 22 Augustus jl. nader wordt aangedrongen, is reeds door de vergadering 11 Juli jl., op voorstel van Ged. Staten afgewezen. Waar iu dat nader adres geen nienwe gezichtspunten geopend worden ter bestrijdiDg van hunne overwegicgen, bestaat er, naar zij meenen, geen aanleiding om op dat besluit terug te komen. Lotelingen der, lichting 1894 kunnen hun verzoeken tot plaatsing bij het een of andere korps schriftelijk indieneu, op ongezegeld papier, bij den povincialen adjudant in de provincie, met opgaven van het door hen getrokken nummer en der ge meente, voor welke zij uiltrekken. Hun verzoek wordt dan op een lijst gebracht en bij de indeeling (iu Maart) in overweging geuomen. Wanneer het met de belangen van den dienst overeenkomt, worden hun verzoeken toegestaan. Antwoord op de verzoeken wordt niet gegeven, dus behoeft er geen postzegel bij het verzoek te worden ingesloten. uit het salon verdwenenalleen de oude grijze huisknecht en Beatrix bleven bij de gasten. De knecht zette nu een groote speeltafel gereed en sloot de dikke overgordijnen, zoodat er van de straat geen licht te bespeuren was. //Spelen wie neemt de bank vreeg Stella. Graaf Alfred von Hohenstein bood zich aan; hij nam zonder dralen zijn plaats in en schudde de kaarten. z/Wordt elke inzet aangenomen P" vroeg de Poolsche gravin. //Ja", antwoordde Alfred, ofscboon hij nauwelijks duizeud mark kon uitleggen dus een bank, die in een slag kon springen. Alfred was bijzonder gelukkig. Al moest hij de kleine inzetten van de gravin en luitenant Von Oterendorff ook betalen, de grootere sommen, die Stella en Von Bodenich waagden, streek hij op. Weldra had hij drie duizend mark voor zich en het geluk bleef hem gunstig. Zoo verliep een uurAlfred bleef aan de winnende hand. Von Bodenich had reeds een belangrijke som verloren, toen hij nog eens voor het laatst zijn geluk wilde beproeven. Hij schoof een hoopje goudstukken op de vrouw en bedekte het goud met bankbiljetten. Stella had opgehouden te spelen zij stond achter den stoel van den graaf en zag over zijn schouder heen. Weer (begon het spel Heer aas acht boer vrouw, verloren //Halt riep Stella en greep graaf Alfred bij den arm. */U speelt valsch, mijnheer Ik zag wel hoe u de vrouw behendig terug legde om haar voor den dag te brengen, als ze aan uw zijde zou komen. Dat is bedrog, nietwaar, miine heeren P" z/Valsch gespeeld valsch gespeeld 1" klonk het verward uit aller moud.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1