Gemengde berichten. chloroform, lichtgras of kooloxyde, waardoor een snelle en weinig smartelijke afmaking in toepassing kan worden gebracht, zooals dat bij v. te Brussel plaats beeft. De Standaard meldt Zij, die met ons zich gevleid hadden, dat in den toestand van Mr Keuchenius nu reeds duurzame beterschap was ingetreden, zagen zich door de latere berichten teleurgesteld. De uiterst pijnlijke wond in het verhemelte doet hem nog altoos bitter lijden, zonder vooralsnog tot staan te zijn gebracht. Men i mag zich dan ook niet ontveinzen, dat de kwaal een maar al te ernstig karakter schijnt te dragen, en dat het uitzicht, om Mr Keuchenius reeds spoedig weer in het publiek tezien optreden, ons niet wordt gegund. Zaterdagmiddag heeft het stoomschip „Batavia" het droge dok te Middelburg verlaten en is naar Vlissingen gesleept, om aan de werf der Kon. maatschappij »de Schelde" de verder noodige herstellingen, die nog wel eenige weken zullen vorderen, te ondergaan. De „Batavia'' wordt herdoopt en zal voortaan den naam voeren van #Soembing." Dezelfde herschepping, die de „Batavia" onder- gaat, zal ook worden toegepast op de stoomschepen #Zuid-Holland," ^Samarang" en de „Soerabaya." De »Zuid-Holland" en de ,/Samarang", die op Engelsche werven zijn gebouwd, krijgen bovendien nog geheel nieuwe machines, terwijl in alle schepen de ketels worden vernieuwd. Behalve deze groote werken heeft de maatschappij ,/de Schelde" nog de opdracht gekregen om van de stoomschepen ,/Bromo" en „Merapj" de dekken te wijzigen naar het model van de „Ardjoeno." De Regeering heeft, als antwoord op het adres der Yereeniging van de Nederlandsche Steenfabri- kanten, om een vergelijkend onderzoek te willen doen instellen tusschen Waalsteen en Belgische steen, op kosten der vereeniging, besloten het gevraagde onderzoek te zullen instellen, de kosten te dragen door den Staat. De maatsch. tot expl. van de Wilhelmina- bron te Haarlem heeft door een overdrukje van eenige in de Huisvrouw gepubliceerde artikelen opnieuw de aandacht gevestigd op het volgens vele medici uitnemende staalwater. De verkoop neemt dan ook, dank zij de gunslige resultaten waarop gewezen wordt, toe. In het le kwartaal 1893, zegt de directie, was de verkoop van dit water ruim 23000 fl. en hij steeg 2e kwartaal tot 29000 fl., terwijl niettegenstaande den bijzonder gunstigen gezondheidstoestand in den afgeloopen zomer en het verblijf van zieken in buitenlandsche bad- plaatsen de verkoop in het 3e kwartaal nog 27000 fl. bedroeg. Met eenigen grond mag dus verwacht worden, dat reeds in dit jaar het eerste der exploitatie een cijfer van 100,000 fl. bereikt zal worden. De Utr. Conr. neemt het nog eens op voor een betere behartiging van de belangen der derde klasreizigers op onze spoorlijnen Volgens de statistiek zegt zij rijden er van de 100 passagiers in ons land gemiddeld slechts zeven in de eerste, niet meer dan 23 in de tweede, maar daarentegen zeventig in de derde klasse Ook vindt men uitgerekend dat de derde klasse- reizigers der spoorwegen in Nederland nog altijd 47 percent van de totale ontvangsten opbrengeu. En op de vraag welke nu de grieven zijn, ant- woordt de Utr. Ct. Hij, die dit vraagt, make slechts eens een uur lang, in het koude seizoen, dat hij voor zijn spoor- kaartje een som heeft betaald, die allerminst laag kan genoemd worden, een reisje mede als derde klassepassagier. En hij zal spoedig genoeg zijn be- komst hebben van die koude warmwater-stoven en die tochtige portieren, van die overvulde coupe's en die benauwde atmosfeer in zulke lage ruimten, van die ongemakkelijke banken en dat gemis aan ruimte voor de in de derde klasse zoo talrijke handbagage, en van allerlei andere kleiue ongerie- felijkheden, die ten onzent het reizen per derde klasse tot een bepaalde kwelling maken, terwijl het zoo gemakkelijk anders kon zijn. flMaak je toch van haar af en een einde aan die comedie," zei Stella langzaam en met nadruk. De bankier zweeg. „Daartoe ontbreekt je den moed," ging zij spottena voort, ik weet het, dat is bet oude lied je sedert zes jaren. Ik heb je mijn jeugd geofferd, men trots en eigenliefde heb ik het zwijgen opgelegd, ik behoorde je alleen toe. En waar blijven nu je schoone be- loften De „genadige" die reeds tien jaar suk- kelt, ruimt mij toch niet vrijwillig haar plaats in. Je bent te zwak om de ketenen te verbreken, die je in een onwaardige gevangenschap houden. Breek met die oude verbintenis, laat je scheiden van je vrouw en geef mij de rechten, die ik na zooveel opofl'eringen mag eischen." Met vlammende oogen en zwoegenden boezem stond zij voor hem de schoone vrouw was in haar opgewondenheid, dubbel schoon. Ook Von Bodenich kon zich niet aan de betoovering ont- rukken. „Alles, alles wil ik doen, maar wacht, toch, het rechte oogenblik is daarvoor nog niet gekomen. „Wachten? Spreek dat hatelijk woord niet weer uit. Hoe lang wacht ik reeds Ben ik daarvoor niet oud geworden en verwelkt?" Zij werpt een blik in den spiegel. ^O, je bent schooner dan ooit 1" riep Von TER NEUZEV, 24 October 1893. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Najaars paarden- en veemarkt verzoek eervol ontslag als onderwijzer P. C. Maat idem als commissaris der brandweer R Walraven gemeentebegrooting voor 1894 ingekomen stukken en aanhangige zaken. De loting voor de Nat. Mil. heden te Axel gehouden, heeft, voor wat de gemeente Ter Neuzeu betreft, den volgenden uitslag gehad o N A M E N LOTELINGEN. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 Opgegeven reclames. van Waes Eduardus B. van Vijven Jan. Scheele Dirk Hendrik. Jansen Jan. de Groen Jan Gillis. van Goethem Albertus A. Kramer Herman W. R. Lammens Henri. Hamelink Willem. Wijnman Victor H. W. Galle Jacobus Bernardus. Wilhelm Martinus Willem de Bakker Franciscus J. van IJsselsteijn HenrijCh.J. Dieleman Christiaan Jan. Gazan Samuel Jacob. Dolk Bastiaan Ari. van Strien Pieter Johannes. Nagtegaal Andries. de Bruijn Anthonie. Verhelst Cornelis. van der Velden Louis J. Kolijn Johannes Jacobus. Leunis Joost. Dekker Pieter. Koene Barthel Daniel, van Driel Pieter. Hamelink Gerrit. Riddering Jan. de Kraker Cornelis. Oostdijk Cornelis Jacobus Harte Michiel. den Exter Arie. Dooms Jan Baptiste Fz. van de Wege Jan. van O verbeeke Willem F. K. Wolfert Cornelius. Bakker Johannes Egbert Moens Aarnout. den Hamer Jacobus. Lijbaart Abraham Pieter. Faas Gillis. Riemens Jan. Versluijs Leunis. de Lijzer Jannis. Loof Willem. de Zeeuw Cornelis. Dooms Jean Baptiste Jz. van der Sloot Aren J. Geers Johannes Aug. Pichal Jan Dingenus. Grootaert Petrus F. Wisse Jan. Valk Abraham Johannes. Pladdet Willem. Los Sietse Oene. de Ruiter Cornelis M. Willems Pieter Johannes. Buijze Gilles. Wesdorp Martinus A. C. Platteeuw Pieter. van Driel Mariuus. de Rijke Jacobus. Riemens Adriaan Cornelis Stouthamer Jan. van Doeselaar Jan. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Te klein. Eenige zoon. Te klein. Broederdienst. Gezichtsgebrek. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. In dienst. Te klein. Eenige zoon. Broederdienst. Gebreken. Broederdienst. Broederdienst. Te klein. Broederdienst. Eenige zoon. Eenige zoon. In dienst. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. De alhier te huis behoorende Nederlandsche brik Vlaanderen, kapt. Lestuiver, is op 20 October te Santhome (Banana) aangekomen, laatst van Cardiff. Door de Belgische sleepboot John Bull werd hier heden middag vol water op de haven gesleept de Noorsche schoener Leonora, kapt. Thorsen, geladen met hout, van Norkoping naar Gent bestemd, hebbende bij Westkapelle op strand ge- zeten, doch door bovengenoemde sleepboot daarvan afgehaald. In de buitenhaven wacht het schip op uadere orders. Bij het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek is te Nijmegen geslaagd mej. C. J. Monje, van Breskens. Tot lid bij den geneeskuudigen raad te Batavia is benoemd de heer P. Houtzager Jz., stadsapotheker aldaar. Axel. De heer Dr. S. J. van Nooten, gemeente- geneesheer alhier, is als zoodanig benoemd te Apeldoorn. Ilulst, 24 Oct. In den nacht van Maandag op Dinsdag is alhier, door dieven de offerblok welke iu de Grot van Lourdes bij de R. K kerk hangt opengebroken en geledigd. Een flinke nachtpolitie en betere straatverlichting zou hier vooreerst meer noodig zijn, dan een vierde poort of uitgang aan de stad waarover in de laatsten tijd veler gemoe- deren in beweging zijn. Roewaclit. De heer A. Bernaert, alhier, is aangesteld tot politie-agent le 's Hertogenbosch. St. Jansteen. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad werd tot secretaris van het arm- bestuur herbenoemd de heer A. T. Rottier, de begrooting goedgekeurd en aan den onderwijzer H. L. Scheffers tijdelijk verlof verleend om buiten de gemeente (te flulst) te wonen. In navolging der Belgische breeders gaf de societeit wSt. Jean" eene wildschieting, waaraan 73 schutters deel namen. Hulst had de prijs van het grootste getal (2 konijnen) en Boschkapelle (verst afgelegen) idem, idem, E. -Mechauden uit Hulst schoot de hoogvogel (fr 20 en 2 kon,jnen.) Zijvogel en kal werd afgeschoten door A. Maes, St. Gilles Waes, (fr 25 en 3 konijnen.) Verder A. Weemaes, Axel, een zijvogel (fr 15 en 2 konijnen) en Fred. Braud te Hulst, 1 kal (fr 10 en 1 konijn). Breskens. De heer W. H. H. Dijkman, predi- kant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar St. Philipsland bedankt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. T. d. Boud 12 j., 2°. C. T. H., oud 10 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. 1°. P. M., oud 25 j., 2°. A. K., oud 20 j., beiden dienstkuechten te Westdorpe, ziju wegens mishandeling de le vrijgesproken, de 2e veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. G. v. d. W., oud 39 j., werktnan te Hengstdijk, is wegens strooperij en omkooping ambtenaar veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. J. F. d. R., oud 22 j., werkman te Boschkapelle, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen ge vangenisstraf. 1°. J. d. R., oud 20 j., arbeider, 2°. G. V., oud 19 j., klom pen maker, beiden te Boschkapelle, zijn wegens mishandeling de le vrijgesproken de 2e veroord tot f 5 boete of 5 dagen hecht. P. J. D., oud 45 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling en vernieling veroord. tot 7 dagen gevang. Bij arrest van den Hoogen Raad is verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door C. P. B. en M. D., beiden te Zaamslag, tegen de vonnissen van het Kantongerecht te Ter Neuzeu van den 28 April 1.1., waarbij zij zijn veroordeeld wegens het als gebruikers der aangrenzende landen niet op de bepaalde breedte en diepte houden eerier water- leiding dienende tot den geregelden afloop en afvoer van des polders binnenwater, waar de verplichting daartoe niet op den polder of anderen rust. Bodenich uit. „Kom, zet je naast mij en denk eens bedaard over de zaak na Hij nam plaats op den divan en een oogenblik later kwam Stella naast hem zitten. „Geloof je wel dat de toestand van het oogenblik voor mij even ondragelijk is als voor jou, Stella vroeg hij, en daar zij zweeg, ging hij voort „Wij ziju nu reeds acht jaar met elkander bekend en een gemeenschappelijke band verbindt ons. Wij zijn beiden niet zoo als andere menschen, kleine gewetensbezwaren kennen wij niet, als wij een doel willen bereiken. Daardoor alleen was het mogelijk zes jaren lang onze liefde verborgen te houden. Je verhuizen naar Z. was onvermijdelijk, want mijne vrouw zou vroeg of laat onze verstandhouding hebben ontdekt en je weet, het geld in de zaak behoort haar toe. Door het testament van haar vader, wiens zaken ik heb overgenomen, moet het in de bankierszaak g^plaatst blijven, alleen de intresten en winsten mogen uit de kas genomen worden. Laat ik me van mijne vrouw scheiden, dan houa ik op lid van het bankiershuis te zijn en hoe zou ik dan de uitgaven kunuen doen, om je een aangenaam leven te bezorgen (Wordt vervolgd.) Door een visscher op de Nieuwkersche kreek onder de gemeente Groede, is, onder toezicht van de politie de geheele kreek afgedregd tot het zoeken van de kleederen van de drie vermoorde vrouweu aan den Marolleput of naar die van den moordenaar. Het onderzoek is vruchteloos geweest. Nog altijd wordt door een 20tal personen, meest alien rijks- en gemeente-politie, dagelijks in de bosschen te Dorenweerd gezocht naar het lijk van Sara Juett. Het onderzoek zal in deze maand afloopen, en mocht het lijk dan nog niet gevonden zijn, dan is men voornemens daar den Noorder Rijuoever en alle daaraan liggende kribben geheel af te dreggen. Zondagmorgen omstreeks 8 uur heeft een zekere H. Faassen, arbeider te Haarlem, na een hevige worsteling zijn 36jarige vrouw in een sloot van de Haarlemmervaart geworpen, waaruit zij levenloos is opgehaald. Het feit was gezien door den spoorwegwachter van blok C en twee henge laars eerstgenoemde waarschuwde onmiddellijk per telefoon de politie van Halfweg. Faassen was intusschen gevlucht naar dat dorp en sloeg den weg in naar Spieringhorn. De politie haalde hem per rijtuig in en bracht hem voorloopig in hechtenis te Halfweg. Het lijk der vermoorde vrouw is naar Sloterdijk vervoerd. De aanleiding tot den moord wordt als volgt opgegeven Faassen had zijn vrouw van de Hel- dersche boot afgehaald en was met haar op weg naar Haarlem. Zij was langer uitgebleven dan de afspraak washierover ontstond eene woordenwis- selmg, en in eene opwelling van drift moet hij de noodlottige daad bedreven hebben. Het Weekblad van het Recht van Vrijdag bevat een vonnis, dat van gewicht is voor de kracht eener verzekering tegen ongelukken. Een ingezetene van 's Bosch, de heer F. P., had zijn koetsier verzekerd bij de Eerste Ned. verze- rering-maatschappij enz. te 's Hage en daarvoor de premien betaald. De koetsier kreeg een ongeluk, dat hem een half jaar lang in het gasthuis bracht en een blijvend gebrek aan zijn been berokkende, zoodat hij zijn beroep niet meer kon uitoefenen. De maatschappij keerde daarom aan den heer P. f 500 uit. Deze gaf slechts f 20 aan den ge wezen koetsier en nu eischte deze uitbetaling der overige f 480, omdat de verzekering te zijnen behoeve was gesloten en zijn naam dan ook in de polis was opgenomen. Hij beweerde tevens, dat op zijn weekloon gekort was voor de betaling der premie. De heer P. ontkende dit laatste en meende aan den koetsier niets verschuldigd te zijn, omdat hij zelf in de polis als verzekerde was opgetreden, zij t. ook op het lijf van een ander persoon en dat alsdan zoo als de polis luidt, Diet deze persoon, maar hij zelf als contractant de rechten der verzekerden verkrijgt. Met deze verwering heeft de rechtbank te s Bosch zich bij haar vonnis van 7 April j.l. vereenigd. VolgeDS haar oordeel was hier geen vorderingsrecht aanwezig uit een overeenkomst tusscUen derden gesloten, omdat de polis niet het beding bevat., dat bij ongeluk aan den koetsier of diens rechtverkrijgenden de gelden moeten worden uitbetaald en ook van elders niet blijkt, dat de gedaagde de bedoeling had gehad de verzekering te sluiten ten behoeve van den eischer. Die bedoeling zou wellicht kuunen worden aangeuomen, wauneer vast stond, dat korting op het weekloon met het oog op de verzekering had plaats gevonden, omdat dan de premie geheel of gedeeltelijk door den koetsier zou zijn betaald. Maar znlk een korting was niet bewezen. De eisch van den koetsier werd daarom ontzegd. Z iterdagmorgen wierp zich eene twintigjarige jonge dame onder dec trein, die te 8,35 aan het station te Amsterdam van Haarlem aankomt, juist toen deze het station binnenreed. De machinist liet onmiddellijk de rem werken, doch kon niet verhinderen, dat zes wagens over haar heen gingen. Zij was terstond een lijk. In de brancard, die zich steeds aan het Centraalstation bevindt werd zij naar het binnengasthuis gebracht. De Protestantsche Noordbrabander, sprekende over de verhouding tusschen den directeur en het bestuur der weesinrichting te Neerbosch, inerkt op, dat het bestuur, hetwelk eigenlijk door den directeur zelven gekozen is, nooit de onmisbare zeltstandigheid van oordeel en handelen tegenover den directeur kan bezitten. Het moet daarom zijn mandaat niet van den directeur maar van de leden ontvangen. Voor den voortdurenden bloei der stichting acht het blad het dringend noodig, dat de geheele ver eeniging /Neerbosch", die slechts uit 17 leden bestaat, beter georgauiseerd worde, doch op denzelf- den grondslag. Er moet een band komen die alle christelijke weezenvrienden vereenigt tot eenzelfde doel. De duizenden in den lande, die hunnegave voor de weezen afzonderen, hebben recht dat zij iets meer dan donateur of gevers zijn zij moeten tegen een zelf te bepalen jaarlijksche contributie leden der Vereeniging kunnen worden. Wanneer deze zich nu in elke plaats tot afdeelingen organiseeren op denzelfden grondslag, dan kunnen deze zich op de jaarlijksche Algem. Vergad., die nu meer het karakter van een feest heeft, doen vertegenwoordigen. Op zulk eene Algem. Vergad. worden ook de leden van het bestuur verkozen, die volgens rooster aftreden, maar dadelijk weer verkiesbaar zijn. Schijnbaar zegt het blad moge op deze wijze het prestige van den directeur verminderen, in het wezen niet, terwijl zijne verantwoordelijkheid miuder groot zou worden. Algemeen hoort men de opmerking maken, dat de stichting den directeur boven het hoofd is gewassen, en wij zouden dit niet kunnen tegenspreken. De stichting als geheel is veel te groot om in alle deelen behoorlijk gecontroleerd te worden door een persoon. Het paviljoenstelsel, dat op het gebied van de krankzinnigenverpleging zulke goede vruchtendraagt, zou hier uitnemend goed toegepast kunnen worden. Er is overvloed van ruimte op Neerbosch om eeue menigte afzonderlijke kleine gebouwen te stichten, die door een Vader en Moeder met 20 h 25 kiuderen bewoond zouden kunnen worden. De verpleging krijgt dan een geheel ander karakter, het huiselijk leven zou dan weder tot zijn recht komen. Ook de Arnhemsche Courant is van oordeel dat men een beperkt getal van 40 of 50 weezen in een gesticht kan opvoedeu, mits onder eene in alle opzichteu degelijke leiding. Wordt het getal grooter, dan kan men orde en tucht handhaven, opvoeden niet meer. Indieu de nu nog aan het werk zijnde commissie den sloot zou kunnen geven aan de oprichting van een groot getal kleine gestichten, aan de toepassing ai g a 3 DER

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2