A1 g e m 8 e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2969. Woensdag 25 October 1893. BEKENDMAKING. DE ZONDEN DER VADEREB 33e Jaargang. I)e Burgemeester der gemeente Ter Neuzen Binnenland. ABONNEMENT- FKDILLBTON. TER \EIZEVSCHE (0IR1\T Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■•it Itlail verscliijiit liinsilayr- rn l'rijiiagavoud bij ilen uitijever 1*. JT. V A W II E i A 1' II G te Ter Kenien. maakt bekeud, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeeuteraad is belegd tegen Dondenlug den 26 October 189:1, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 23 October 1893. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Iz'olitieli Overzicht. De blijken van buitengewone Russen-vergoding te Parijs dag aim dag op groote schaal te genicteu zouden misschien wel een of auder man der weten- schap, een psychiater liefst, k.unueu bewegen eens een groudig onderzoek in te stellen naar den zielstoestaud van de meerderheid der Parijzenaars. Dat zou dan uatuurlijk geheel tot het terrein der weteuschap rnoeteu behooren, van een politiek standpunt behoeft niets ourustbareuders te worden gereleveerd dan een week geledeu, wel is't treurig, diep treurig, dat een natie, die op 't gebied van kunst en weteuschap zoo hoog staat en in't alge- rneen zulke libcrale denkbeelden heeft omtrent de rechten van het individu, waar't geldt persoonlijke vrijheid in woord en daaddat een natie met zooveel smaak en fijngevoeligheid, zich van uur tot uur zoozeer verlaagt. Den vrede van Europa mag men door de feestelijkheden op Frauschen bodem tusschen Russen en Franschen en door Italianen en Engelschen op vrij wat bescheidener voet in Tarent.e en Spezzia nu juist niet bevestigd heeten en den oorlog mag men er niets minder mogelijk door wanen, het feit, dat zoowel te Parijs als te Toulon alles tot dusver zonder incideuten is afgeloopeu, stemt tot erkentelijkheid en waar- deering der Franschen. De dwaasheden van sommigen mogeu den lachlust of het medelijden opwekken van elken onpartijdige, die er nota van ueernt, gevaar schuilt er niet in elk mensch heeft zoo zijn eigen pleizierIn Rusland volgt men uatuurlijk de „faits et gestes" der zeevarende landgenooten op Franschen bodem met gespannen aandacht en na dagenlange observatie hebben scherp- zinnige waarnemers nu ontdekt dat in't diepste schuilhoekje der Franschen de sympathie voor de monarchic verborgen is. Zelfs wordt verzekerd, dat de verstoktste republikeinen het Vive le tzar I" slechts aarzelend doen hooren, uit vrees d t het republikeinsch gebouw er schade door lijdt een omstandigheid, die doet besluiten, dat het met Bewerkt door AMO. n) Met een blik vol haat verliet Alfred het kabinet, toen Bernau onder geleide van den huisknecht biunentrad. Met oprechte vreugde trad de grijsaard hem tegemoet en reikte hem de hand. „Gij hebt uw leven voor mij gewaagd," zei hij. #lioe zal ik u danken „Ik heb het niet gedaan om mij dank te ver- werven", antwoordde de klerk van mijnheer Prelle. De heer des huizes noodigde zijn gast plaals te nemen en liet zich zijn levensgeschiedenis verhalen. Bernau verzweeg niets. Hij schilderde getrouw, hoe hij geleden had, hoe zijn levensgeluk vernietigd was. Op den grijsaard maakte dit verhaal een blijkbaar diepen indruk. Toen Bernau geeiudigd had, zag de graaf hem onderzoekend aan en sprak wel een half uur met hem, gedurende welken tijd hij trachtte de bekwaamheden en levensbeschouwing van Bernau te doorgronden. Eindelijk scheen hij een besluit genomen te hebben. ,/Met een som geld zijt ge niet geholpen, mijnheer Bernau", begon hij op vasten toon. „Wat ge door een onbezonnen daad verloren hebt, wil ik u teruggeven den goeden maatschappelijken kring, waarin ge zijt opgevoed en waarin ge hebt geleefd. Ik bied u de betrekking aan van secretaris, in de onderstelling u daarmee van dienst te zijn. Niet- temin blijf ik aan u verplicht en mijne dankbaar- de onvolprezen hechtheid van dat gehouw dan toch treurig moet ziju gesteld Menigeen, die kennis neemt van de feestelijkheden, welke elkaar in wilde jacht opvolgen, zal verbaasd zijn hoe de gasten 't nithouden den eenen dag na den andere, men mag Rus ziju en een Russische coustitutie hebben, zoo iets moet toch ook zijn grenzen hebben. Admiraal Avellan heeft die op- tuerking reeds gemaakt, toen hij nog op 't ruime sop ronddobberde eu 't willeude vermijden, dat een zijner officiereu 't door lichamelijke en geestelijke inspanning zou afleggeu tegenover de Franschen, heeft hij als goed tacticus zijn mannetjes in twee partijen, elk van vijftien, verdeeld, zoodat de eene helft 't er rustig van nemen kon als de andere van 't eene feest naar 't andere wordt gesleept. Dezerdagen heette het te \Veeuen,dat de regeering van Oostenrijk tijd wilde winnen, omdat zij nog allijd het mogelijk acht, dat de uitzonderings- maatregelen, die zij in Boheme heeft verordend, zullen worden goedgekeurd. In dit geval zou de ontbinding van den rijksraad worden uitgesteld. Om die goedkeuring te verwerven, knoopte de regeering ouderhandelingen aan, zoowel met de liberale grondbezitters als met de Jonge Czechen. Indien van de vereenigde linkerzijde 25 ledeu van stemmen zich onthielden, zouden de uitzonderings- maatregelen met eene meerderheid van twee of drie stemmen kunnen worden goedgekeurd. Het is evenwel onzeker, of dit plan zal slagen. Wel hebben tien groote grondbezitters der linkerzijde verklaard, niet tegen die maatregelen te zullen stemmen, maar de partij heeft acht tegenstauders in de commissie gekozen. Deze zal uit 13tegen- standers en 11 voorstanders bestaau. Met de onderhaudelingeu met de Jonge Czechen belastte zich de Minister van financieu Steinbaeh, die beloofde, dat wanneer de gematigden in de partij zich aansloten bij de regeering, deze eene regeeringsmeerderheid zou vormen met die fractie en met uitsluiting der Duitschers. Doch het schijn', dat de Jonge Chzechen met de regeering geen compromis willen sluiten. In ieder geval zal Taaffe niet overgaan tot eene ontbinding, voordat over de uitzonderingsmaat- regelen is gestemd In Zwitserland wordt er van gesproken, door eene volksstemming het tabaksmonopolie in te voeren. De socialistische werkliedeu partij verlangt dringend de invoering der verzekeriug tegen ziekte en ongelukken, die een jaarlijksche uitgaaf van 3025 millioen frcs. vereischt en zij ziet in het tabaksmonopolie het gemakkelijkste raiddel om dat heid is daarmede niet ten voile gekweten. Als ge kunt, kom dan morgen reeds om uwe betrekking te aanvaarden. Neem deze beurs, haar inhoud zal u in staat stellen u naar uw stand te kleeden en m te richten. Geen dank, jonge vriend Tot wederziens Als in een droom verliet Heinrich het paleis. Zoo was dan opnieuw de ster van zijn geluk opgegaan. Hij had eene betrekking, die duizenden hem zouden benijden. En hoe zou deze nieuwe positie hem kunnen helpen in zijn wraakuemtng op Stella Nu kon hij zich weer in goede kringen bewegen en de gehate vrouw in den weg treden. Zonder het eigenlijk te willen, kwam hij aan haar villa en sloop er om heen als de wolfomde schaapskooi, die hij wil binneutreden. VIJFDE HOOFDSTUK. Den avond van deuzelfden dag was de kleine villa aan de Promeuade in alle vertekken schit- terend verlicht. Een vroolijk gezelschap schaarde zich om de meesteres des huizes, de schoone, geestige, veel begeerde Stella Muller. Een kost- baar saloncostuum van goudgeel zijde fluweel omsloot haar heerlijke gestaite. In het donker haar droeg zij twee natuurlijke zacht-roode rozen, waarin kleine lichtkevertjes foukelden. Een breede gouden armband met een schitte- rende brillant. er in omsloot haar arm, die slechts half bedekt was en om haar hals had zij een snoer van zeldzaam groote, zuivere koralen. Naast haar zien wij een kleine, mageren, be- jaardeu heer. Zijn dun, bruin haar is onberispelijk gefriseerd. Het gladde gelaat, de grijze oogen, geld bijeen te brengen. Volgens eene door het departement van nijverheid opgemaakte berekening zou het monopolie slechts 15 millioen opbrengen. In Belgie had de minister—president verlaugd, dat het beginsel der proportioneele vertegenwoor- diging in de kieswet zou worden uitgedrukt. Hij had dit beginsel al lang voorgestaan en door de officieuse bladen laten verdedigen, die daarbij door de liberale eu vooral door de socialistische werden ondersteund. Nu is onverwacht veleden week een brief opeubaar gemaakt van den heer Woeste, die verklaart, dat op eene vergadering der rechterzijde 55 leden tegen en slecbts 16 voor de proportioneele vertegenwoor- diging hebben gestemd. Hij zelf bestrijdt haar als „nadeelig voor de toekomst des lands, anti-gouver- neinenteel en anarchistisch" en vertelt, dat de heer Beernaert tegenover de rechterzijde de verplichting had op zich genomen de proportioneele vertegen- woordigiug niet voor te stellen, zonder zich daarover met zijne vrienden te verstaan hij had zich slechts het recht voorbehouden, af te treden, wanneer hij het met hen niet eens kon worden. In de najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland zal o. a. behandeld worden Verkieziug van een lid van Gedeputeerde Staten in plaats van wijlen Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje voorstel van Gedep. Staten om diligent verklaard te worden in zake het adres van J. Mulder c. s., ambtenaren bij den provincialen waterstaat, om bij overlijden aan hunne weduwen en weezen een pensioen te verleenen voorstel van Gedep. Staten om diligent verklaard te worden ten aanzien van het adres van het bestuur der afdeeling Zeeland" van de vereeniging „Het Nederlandsch lluudvee-stamboek", om een jaar- lijksch crediet van/ 1100,gedurende drie jaren; mededeelirig of voorstel van Gedep. Staten betreffende het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan de gemeente Driewegen, alsmede het bouweu van een steiger bij Borssele voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan de gemeente Biervliet j rapport van Gedep. Staten omtrent het onder- zoek naar de mogelijkheid om in de P.-ovincie de toiheffing op de wegen af te schaffenen voorstel tot afwijzing van een nader verzoek van F. Staal c. s., om de toiheffing op de wegen, in onderhoud bij de Provincie, af te schsffen die aanhoudend achter een gouden bril loeren, dat spottend lachje om zijn mond, dat alles doet de geslepen man van de wereld kennen. Hij is in het salon geen vreemde; hij beweegt zich met een kalmte eu zelfvertrouwen, al ware hij de heer des huizes, die zijne gasten welwillend ontvangt. „Mijnheer de handelsraad von Bodenich, een vrieDd uit de residentie," stelt Stella hem voor aan degenen, die hem nog niet kennen. Maar het meerendeel der gasten kent den jovialen heer reeds. Er verliep immers nauwelijks een maand zonder dat hij naar Z. kwam, waar hij aan de beurs zoowel als in het salon van Stella een welkome en bemiude persoonlijkheid was. Op dit oogen blik onderhield de haddelsraad zich met den jongen graaf von Hohensteiu, die zooeven door zijn vriend von Oterendorlf aan Stella voor- gosteld en door haar hartelijk weikom geheeten was. Het gezelschap was in groepen in twee salons verdeeld. Bedienden boden thee en gebak aan, terwijl Beatrix in een elegant toilet een geschenk van haar meesteres aan een buffet stond, dat rijk beladen was met kouae spijzen, champage en andere wijnen. Yon Oterendorff had een gesprek met Beatrix aangeknoopt eu zei haar onophoudelijk de lafste vleterijen, die het meisje meermalen schaamrood deden worden. In het algemeeu behoorden de aanwezigen tot de hoogere kringen, maar toch heerschte hier niet die fijn beschaafde toon, welke wij daar gewoon zijn. Men was er tamelijk ongedwongen in het sprekeu en lachte van menig bon mot, dan minder kiesch mocht heeten. Er wareu slechts vier dames aanwezigStella, Beatrix, voorstel van Gedep. Staten tot verkoop van een gedeelte sloot langs den weg van Schoondijke naar IJzendijke aan J. A. Neeteson c. s. Bij koninklijk besluit zijn de voorrechten vast- gesteld, welke aan een dee) der miliciens van de lichting 1894 worden toegekend. Deze zijn nage- noeg gelijk aan die van de miliciens van dit jaar. Zij, die door vrijwillige oefening in den wapen- handel eenige bedrevenheid daarin verkregen hebben, worden desverlangd bij hunne indeeling onmid- dellijk met verlof gezonden tot 17 April 1894. Zij, die wenschen deel te nemen aan het examen om daardoor in de gelegenheid gesteld te worden voor eene indeeling bij het garnizoen en korps hunner keuze, moeten daartoe het verzoek schriftelijk doen aan den commandeerenden officier der infanterie in of uabij hunne woonplaats voor 20 Januari a. s. Door inwoners van verschillende plaatsen in Nederland, wordt op initiatief van den heer J. R. T. Hugenholtz te Axel een beweging op touw gezet tegen de wreede manier waarop de Amster- damsche politie de opgevangen honden afmaakt. Zij zijn van plan een adres aan den raad te richten. Volgens hetgeen de courauten mededeelen en door vele ooggetuigen wordt bevestigd, zeggen zij, worden de honden in eene kar geworpen en met die kar in het water gereaen. In huu doodsangst grijpen de dieren zich aan elkander vast en er ontstaau verwoede gevechten, waarvan de opgehaalde lijken de onmiskenbare blijken dragen. Maar erger nogsoms worden de dieren, als hun aantal te groot is, in de kar samengeperst, en ooggetuigen verklaren gezien te hebben dat daarbij zelfs da pooten werden gebroken. Gedurende al den tijd waarin deze wijze van afmaken wordt gevolgd, zijn er stemmen opge gaan om te protesteeren tegen de wreedheid, waarmede daarbij onvermijdelijk moet worden ge- handeld. In dagbladen en brochures is er op gewezen en herhaaldelijk is langs dien weg getracht ver- verbetering te verkrijgen, maar tot heden zonder gunstig gevolg. Men heeft meermalen aangetoona dat, zooal de noodzakelijkheid bestaat om de honden af te maken, dit behoort te geschieden op een wijze die meer in overeenstemming is met de eischen der beschaving, welke alles veroordeelen wat het menschelijk gevoel ook bij de behandeling van dieren, kan beleedigen of kwetseu. Daarbij hebben de vorderingen der weteuschap middelen aangegeven om de ijzeren wet der noodzakelijkheid toe te passen op eene wijze die niet in strijd is met de menschelijk heid, bij v. het dooden door middel van een oude Poolsche gravin en eene operazangeres, mevrouw Ohlmann-Somer, wier echtgenoot, baron Ohlmann, een verarmd edelman, eveueens in het gezelschap was. De handelsraad W3S de aange- naamste en gezelligste man, dien men zich kon voorstellen. Met beleid wist hij op aangename wijze het gesprek op elk gebied, waarvoor Stella belangstelling kon gevoelen, te brengen. Hij verstoud de kunst van boeiend en onderhoudend te vertellen. Daarbij had hij altijd een grappig gezegde gereed zijn scherts scheen onuitputtelijk. In het kort, de handelsraad kon gemakkelijk met elk jongmensch wedijveren, hoewel hij reeds vijftig jaren telde. Het gesprek werd steeds levendiger, de toon uitgelaten, de snedige en grappige gezegdo volgden elkander zonder tusschenpoozen op. Langzaam en onbemerkt trok Stella zich terug in haar „boudoir" en eenige minuten later verdween ook von Bodenich uit het salon. Hij scheen den weg te kennen, want hij liep eenige kamers door tot aan Stella's boudoir" waar hij zacht aanklopte. „Ik ben hetriep hij zacht. Dadelijk werd de deur van binnen geopeud. „Ben je eindelijk alleen sprak hij. Altijd dat gezelschap om je heen. Als ik aanleg had om jaloersch te worden, zou ik hier niet lang bedaard kunnen blijven „Over zulke dwaasheden zijn wij heen antwoordde zij schouderophalend. ,Vertel mij liever hoe het in de residentie gaat. Hoe bevindt zich de genadige Met deze „genadige" bedoelde zij de echtgenoote van "den bankier. „Zij wordt dagelijks achterdochtiger en mismoe- diger", antwoordde de handelsraad. „Waarachtig, ik moet veel geduld gebruiken om haar luimen te verdrageu."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1