Gemeno-de berichten. TER NEUZEN, 20 October 1803. o groote hopen steen zich bevinden, bestemd voor de gebouwen naast de oude Luthersche Kerk En dat de ruinoermakers wel wisten waar ze wezen moesten, bleek al spoedig toen stukken steen kwamen aanvliegen. Dit duurde evenwel niet lang, want de politie omsingelde de steenhoopen en sloeg flink op hen in, die zich niet spoedig nit de voeten maakten, wat het geval o. a. was met een paar opgeschoten jongens, die zich tusschen of op de hoopen veilig waanden. Ongeveer een half uur was de politie hier bezig de orde te handhaven en de menigte aan te manen cfbor te loopen, nu eens in 't algemeen dan tot enkelen. Tot de laatsten behoorden Van Kol en een hem vergezellende dame in lange mantel. Ondauks herhaalde waarschuwingen, waren zij gedurig het middenpunt van samenscholingen, zoodat de politie genoodzaakt was beide naar 't politiebureau mede te nemen. De dame protesteerde daar sterk tegen en ging niet dan na ^douce violence" uitgeoefend werd. Deze arrestatie was weder het sein tot steenen werpen en ware er niet toevallig versterking van politieagenten komen opdagen, dan zouden beide arrestanten vermoedelijk nog ontzet zijn, wat nn niet het geval was. Op een charge der politie stoven nu partijge- nooten en nieuwsgierigen naar alle zijden heen, en scheen men er tegen half twaalf genoeg van te hebben. Toen werd het nl. rustig. Naar men verneemt zijn een zestal personen gearresteerd, en bekwam een opgeschoten jongen, door een steenworp of sabelslag een wonde, zoodat hij in 't Binnen-Gasthuis verbonden moest worden. Aan een particuliere correspondentie uit Medan van 20 September jl. ontleent de N. R. Ct. het volgende Tamiang begint zich weer te werende be- volkingspatrouilledie uitgezonden was om de moordenaars van den Kedjoeroean Moeda te tuch- tigen en daarvoor door ons van de noodige (ik meen 100) geweren en ammunitie voorzien was, heeft het af moeten leggen, en is met achterlating van zoo goed als alles te Soeroeway teruggekomen. Altijd het oude liedjenu werden wij weer met ons eigen kruit en lood beschoten er zal wel iets aan gedaan moeten worden, expeditie werd nog niet gehoord. maar van een De werkzaamheden tot den aanleg der ijsbaan //Terneuzen" zijn thans in vollen gang. Het aardewerk wordt zoowel met kruiwagens als over eene daartoe aangelegde spoorbaan verricht en begint al aardig op te schieten. Van de kunstwerken is de inrichting tot afvoer van het water van den Lievenspolder geheel gereed en is men aangevangen met het maken van den put met koker tot leiding van kanaalwater in de baan. Het laat zich voorzien dat de aannemers op den bepaalden tijd, 15 November a. s., zeker gereed zullen zijn. De heer S. H. Nuss, deken-pastoor te Aar- denburg, vierde Dinsdag het feest zijner 25jarige ambtsvervulling in die gemeente, voorafgegaan met een plechtige mis in het met groen en bloemen en opschriften rijk versierde kerkgebouw bediend door den heer Nuss, zijn kapelaan en den pastoor van Sluis, werd eene reaevoering gehouden door opnieuw in de hand werkte. Ik doe niets meer voor u alle berichten omtrent u, hetzij goede of kwade, zullen mij voortaan koud laten." /Vader, kunt ge dat doen riep Alfred uit. ,/Zonder u hulp ben ik een bedelaar." *Dat zijt ge reeds lang, verdienen doet ge niets," antwoordde de grijsaard met ijzige kalmte. ffIk vrees, dat ge nog erger dan dat zult worden Als vernietigd viel de zoon des millionairs op een stoel. Geen spoor van medelijden was er op het gelaat des vaders te zieu. jGe wringt mij de revolver in de hand, vader," zuchtte de jonkman. Geen antwoord. Hoe zwaar moest dit vaderhart gewond zijn om bij deze woorden ongevoelig te blijven. Graaf Hohensteiu was algemeen bekend als een weldoener der armen en ongelukkigen, doch voor zijn zoon sloot hij zijn hart. Langzaam ging Alfred naar de deurnog altijd hoopte hij, dat zijn vader hem zou terugroepen, maar hij hoorde niets. In tweestrijd bleef hij staanzou hij zich verootmoedigen Zou hij den grijsaard te voet vallen en voor de laaste maal hulp afsmeeken Op dat oogenblik drukte de heer des nuizes op de zilveren tafelschel, die in zijne nabijheid stond en onmiddellijk kwam de oude iiuisknecht binnen. //Is er iemand in de voorkamer?" vroeg de oude graaf. „Om u te dienen, heer graafluidde het antwoord//de man die gisteren de paarden tot staan bracht, toen ze op hoi waren De oude graaf liet den dienaar niet uitspreken. z/Laat den redder mijns levens binnenkomen", sprak hij vergenoegd //ik verwachtte hem." Daarop zich tot zijn zoon wendende, zeide hij //U, mij nheer, hebt mij zeker wel niets meer te zeggen. Vaarwel (Wordt vervolgd.) den Eerwaarden deken van Hulst, die in treffende woorden de verdiensten schetste van den jubilaris welke gedurende 25 jaren gewerkt heeft voor zijne gemeentenaren op eene wijze die alleszins lof verdient. Zeer vele bewijzen van vriendschap en hoog- achting vielen hem ten deel. Hedeu had aan het gebonw van het provinciaal bestuur te Middelburg de aanbesteding plaats van het maken van een ijzeren afrastering om het terrein voor berging van sluisdeuren op het eiland, voor- malig ravelijn VI—VII der vesting Ter Neuzen, en het herstellen van aldaar opgeborgen houten reserve—sluisdeuren, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming /5950.) Hiervoor werd het minst ingeschreven door deu heer M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor 5420. De gezondheidsraad der Schelde heeft besloten van nu aan te Antwerpen geen bewijs van ont- smetting meer te eischen van schepen, die uit Nederland komen. Philippine. Dat de visschers niet zonder reden klagen over het verzanden van de haven en de vaargeul, bleek Donderdagmorgen om acht uur bij den vloed. Hoogaarzen met suikerbieten ge- laden konden niet alleen de haven niet verlaten, maar zelfs enkele die na veel sukkelens in de vaargeul waren geraakt, konden niet dan met veel moeite over de hoogten heen. 't Wordt dus tijd, dat de Regeering over het lot van Philippine beslissezoo blijven kan de toestand onmogelijk. Stoppeldijk, 20 Oct. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is heden benoemd de heer J. Meijer, thans te Vlissingen. Clinge Bij gelegenheid der paarden- en veemarkt te Clinge op Dinsdag den 7 November a. s. zal het Belgisch tolbureel te „de Clinge" op dien dag van 2 tot 4 uur namiddag worden opengesteld voor den invoer van rundvee in Belgie, herkomstig uit Nederland. Men schrijft ons uit Biervliet De loting voor de militie op Maandag jl. zal voor een der lotelingen nog onaangename herinne- ringen hebben. Na in IJzendijke aan de loting deelgenomen te hebben, scheidde hij op den terugtocht zich van zijne kameraden af, sprong op een boerenwagen en gaf den bejaarden knecht uit simpele aardig- heid een pak ransel, fotdat omwonenden op het hulpgeroep t«r hulp snelden. Woeusdag kwamen de marechaussees een onder- zoek instellen, dat aanleiding gaf lot het opmaken van proces-verbaal. Een vaartuig met suikerbieten geladen, ge- raakte in den Braakman Zondag jl. omhoog het zat van achteren en voren vast zoodat de romp midden door brak. Er waren 71 duizend kilo ingeladen voor de fabriek te Sas van Gent. De schipper van Hoofd- plaat, bezat het vaartuig nog maar een jaar. Uit de voordracht van onderwijzer met hoofdacte aan de school van den heer Hoestra, bestaande uit de heeren W. A. da Blaeij te 'e G-evel- duin Capelle J. Binnendijk, te Naaldwijx en J. E- Cuijpers, te St. Jansteen, werd Dinsdag eerst- genoemde benoemd. Mej. J. van Lare, onderwijzeres aan die school vroeger werkzaam te Sluiskil ontving op haar verzoek eervol ontslag metingangvan 1 Januari 1894. Een vierjarig jongetje, dat de vorige week op de bovenkamer speelde, klom op de tafel en viel door het open staande venster met het hoofd op de leien der stoep. Aanvankelijk vreesde men voor hersenschudding en werd geneeskundige hulp ingeroepen. Evenwel is nu de kleine aan de beterhand. Met eenigen grond mag men aannemen, dat het cholera-gevaar uit de streek aan de Beneden- Linge gewekeu is, na te Leerdam 22, te Heukelum 4, te Gorkum 3 en te Kedichem, Asperen en Spijk te samcn 3 slachtoffers geeischt te hebben. Toch mag het verwondering baren, dat in enkele dezer plaatseu niet meer personen aangetast zijn, daar een groot deel der bevolking spotte met alle voor- behoedmiddelen, door geneeskundigen aanbevolen. Yelen gingen door het besmette Lingewater ongekookt te gebruiken, ja zelfs weigerden enkelen het hun aangeboden gekookt water te gebruiken Deze personen gingen uit van de leer ,/Niemand sterft vdor zijn tijd" en moesten ze dus de ge- vreesde ziekte krijgen, dan baatten alle voorzorgen toch nietwas hun tijd er nog niet, dan konden zij ongestraft het besmette water gebruiken. Daarbij kwan een totaal onmogelijke of in het geheel geen voorstelling van de verspreiding der bacillen. Een verklaarde zelfs gerust Lingewater te mogen drinken, omdat het nergens in den bijbel verboden was. (Historisch.) Een ander opmerkelijk verschijnsel was, dat velen (zelfs degenen, die voorbehoedmiddelen namen) pertinent weigerden bij een mogelijk cholera-geval in hun huisgezin een geneesheer toe te laten, aller- minst een drankje van hem in te nemen. Bij hen was vast de meening ingeworteld, dat de genees- heeren de choleralijders vergiftigden, want redding was toch niet mogelijkwanneer men dan ook, zoo beweerden zij, een druppel van het toegediende drankje op een laken stortte, brandde daarin een gat, dus moest het inwendig gebruikt, noodzakelijk de maag vernielen. Is het echter wonder de groote menigte zulke dingen te hooren verkondigen, waar een predikant, zooals onlangs een der plaatselijke bladen meldde, op de catechitatie vertelde, dat het beter was thuis Psalm 91 te zingen of te lezen, dan het drink water te koken tAan De Amst. wordt het volgende geheimzinnig bericht uit Utrecht gemeld Een agent der Eransche regeering, die sinds verscheidene weken alhier vertoeft om inkoopen te doen van fourage voor het leger, heeft verleden week op zeer onaangename wijze kennis gemaakt met ons recht. Ongeveer 24 uren heeft hij in de gevangenis gezeten Door bemiddeling van den Franschen consul te Amsterdam kreeg hij eindelijk zijne vrijheid terug. Vanwege de Fransche regee ring moet eene klacht bij de onze zijn ingediend en de agent zelf schijnt eene civiele actie te hebben ingesteld. Binnenkort zal men wel meer over deze onverkwikkelijke zaak hooren en de namen der personen vernemen, die er bij betrokken zijn. Eergisterenavond, ongeveer kwart over zevenen, werd de brandweer te Amsterdam ge- alarmeerd voor een vrij hevigen uitslaanden brand in de Nes. Terwijl vrouw Buring, die juist van een ziekte hersteld was, even het bovenhuis No. 60 (tegenover de Brakke Grond) verlaten had om bij een buurvrouw aan te loopen en ook juffrouw Holtz, haar commensaal, even was heengegaan, schijnt de achtergebleven kat de pas aangestoken petroleumlamp omverge- smeten te hebben. Verbazingwekkend snel verspreidde zich het vuur, zoodat de brand zich zeer ernstig liet aanzien. Vier slangen van de Vecht-waterleiding bleken echter voldoende om het vuur meester de worden, zoodat de aan- gerukte stoomspuiten weer konden inrukken. Het bovenhuis is geheel uitgebrand. De in- boedel was verzekerd bij de assurantiemaat- schappij »De Jong". De kapperswinkel beneden had veel waterschade. Het huis is eigendom van den heer Kuster en eveneens geassureerd. Het spreekt vanzelf, dat in deze drukke straat zeer veel menschen op de been kwamen. Tot ongeveer half tien was het verkeer gestremd. Een 16jarige jongen, die te Amsterdam de plaat had gepoetst met vier bankbiljetten van 300 en vier dito van 100 gulden, is door de Antwerpsche politie aangehouden, kracht.ens een mandaat van uitleveriug. Die jonge gast had met het gestolene reeds een plezierreisje naar Parijs gedaan, maar was toch nog in het bezit van drie biljetten van 300 gulden en 160 fr. in geld. Hij logeerde te Antwerpen in een hotel aan de Scheldekaai. Hij was gewapend als moest hij tegen de wilden gaan vechten. Men vond namelijk in zijn bezit een dolk, een revolver van zwaar kaliber en twee dozijnen kogels. De heer G. van Dijl, magnetiseur, Blee- kersdijkje 14 te Dordrecht, meldt in zake De Jong nog dat hij verkreeg bij den somnabulis- tiscken slaap Eerste slaap. Ik vraag Hebt gij wel eens van de vermiste vrouwen gehoord, in betrekking staande met De Jong: Sara Juett en Maria Schmitz? A.J a. Y.Zoudt ge het mogelijk achten deze te ontdekken A.Misschien wel. V.Span u zelven in en kijk eens. A.Ik zie een vrouw in staat van ontbinding. Naar het mij voorkomt, ongeveer dertig jaar. Zij is ontdaan van japon of rok, maar naar het schijnt japon, omdat zij een hoed op het hoofd heeft. V.Wees zoo goed en deel mij mede wat u nog meer ziet. A.Ik zie een groot bosch. Ik ben in het midden. V.Ga voort, ik luister. A.Maak mij wakker, want ik wordt moe, V.Belooft gij mij alles te zullen onthouden, wanneer gij weer slaapt A.Ja, zeer goed. Y.Welnu wordt dan wakker. Tweede slaap Y.Gij hebt alles onthouden wat gij mij be- loofdet, niet waar A.Ja. V.Ga verder, indien gij niet moe zijt. A.Ik moet vaster slapen. V.Het is zoo. A.Help mij een weinig. Y.Verplaatst u zelven weer in het bosch op dat graf. A.Ik ben er. Y.Is die vrouw verwond A.Neen. V.Is zij vermoord A.J a. Y. s Verplaatst uw geheugen of uw geest eens op het oogenblik dat die vrouw daar komt, en zie toe op wat manier. A.(Na een weinig rust) Zij komt daar dood, gedragen of liever gesleept door een man, dragende bij zich een pakje. V.Waar komt hij vandaan met dat lijk A.Ik wordt moe, maar zal alles onthouden dus maak mij wakker. Y. Dit zal geschieden. Derde slaap V.Wat ziet gij A. Ik zie een man, ongeveer dertig jaar, naar het uiterlijk, wandelende met een dame. V.: Bespiedt gij al ziju doen en laten, en ook van haar A.Ja, luister maar Hij houdt haar vast, loopt links. Hij heeft een dolk in zijn linkerhand in zijn zak, ook heeft hij een open knipmes in zijn linker broekzak, weet ook zijn gedachten, welke zijn alleen het doel om het slachtoffer te vermoorden, op welke manier. Zij zijn moe en nemen plaats op een uitwas van een grooten boom. Nu zit hij rechts van haar met den dolk in zijn rechterhand. Zijn gedachten zijn onvolgbaar. Hij is zeer angstig. Ik word erg bang, want hij staat op en bergt zijn moordtuig tusschen zijn jas. Hij grijpt haar met beide handen bij de keel en 5 minuten later is zij geworgd. Na word ik moe en moet wakker worden V.Zult gij alles onthouden A. Ja. V.Word dan wakker. Vierde slaap Ziet gij hetzelfde van gisteravond Ja. Geef mij een bepaald verslag. Die dame is dood en hij laat haar los. Hij kijkt angstig rond, maar'bespeurt niemand. Hoewel het nog donker is, sleept hij haar reeds om en om, ontdoet haar van haar japon, besnuffelt het kleedingstuk en vouwt het op, waarna hij het bedekt met mos. Nu is het schemer en hij gaat op verkenning uit. Haar graf is gevonden, zoodat zij binnen tien minuten daarin is. Nu is alles uit de voeten geruimd en opgeruimd. Van dit oogenblik is hij zeer angstig en neemt de vlucht met de japon naar een heuvel, kijkt rond en verdwijut. Ik moet wakker worden, want ik ben erg moe. V. Wordt wakker eu onthoud alles. Yijfde slaap Y.Ziet gij alles betreffende de verdwijning duidelijk A.Ja. V. Vertel mij daar verder van. A.: Ik zou veel meer hebben aan portretten. V. Ik zal mijn best doen om ze te krijgen. Maar vertel mij, zoo gij niet te moe zijt, iets naders omtrent dit geval. Bevindt gij u bij dit V. A. V. A.: graf? A. V. Ja. Ik zie hem niet meer. Goed, maar onthoud in alien gevalle de Ga verder nu den naasten weg dat bosch uit. Zijt gij er uit A.Ja. Ik zie een straat, breed en aan weers- zijden boomen. V.: Verplaatst u aan het einde van die straat. A. Ik ben er, maar het is 4 uur loopens, het is een straatweg. V. Goed. Waar loopt die weg op uit A Ik zie een stad met veel waudelaars, maar geen bekendeu. Ik wordt moe. V. Wordt wakker en onthoud alles. Zesde slaap Ziet gij alles op het einde van den vorigen V.: slaap A.: V. A. V.: A- Ja. Ik ben in een stad. Ziet gij politie Ja. Vraag in welke stad gij u bevindt. Ik kan hem niet verstaan, maar ik hoor wel Dauwsland. VZiet gij kantoren A.Ja. Y.Ga er op. Wat ziet gij A. Veel heeren, wel, 4, blinkende petten, 2 schrijven, 2 lezen. Het is politie. Y.: Vraag naar een commissaris, en verzoek den naam der stad te schrijven op papier, waarin gij vertoeft. A. Ik kan het niet lezen, maar ik geloof dat de hoofdletter een B is, hoewel bet schrift geen Hollandsch is. Ik wordt moe. V. Wordt wakker, maar onthoud alles. Opnieuw is een Londensch geneesheer het slachtoffer geworden van diphtheritus, de heer W. Treer Lucas. Eenige dagen- geleden deed hij bij een jong kind de operatie van tracheotomie en onderwijl niesde het kind naar het schijnt in het gezicht van den dokter. Deze was te zeer bezig met den patient om aan zichzelf te denken, werd besmet en stierf binnen enkele dagen. Een Londensch inspecteur van politie Moran, heeft eene ontdekking gedaan, die bewijst hoe groot de bitte der zonnestralen nog in October is. Eenige dagen geleden had door een onbekende oorzaak een bed in een tehuis voor meisjes te Hampstead vlam gevat. Men vreesde voor misdaad. Maar de inspecteur had opgemerkt dat de zon den geheelen dag op de waterkaraf geschenen had, die de stralen misschien op een aan den wand hangenden gutta percha overjas concentreerde. Deze zou daardoor in brand geraakt kunnen zijn en het bed aange stoken hebben. Zoodra de zon weer helder scheen, nam hij de proef. En waarlijk, de jas begon te brandeu, en een brandende druppel viel naar be neden. De oorzaak vau den on verklaarbaren brand was dus opgelost. Te San Francisco heeft een stuomschip, uit Honkong komende, gemeld, dat drie ponten, die de Gele Rivier (Hoang-ho) overstaken, omge- slagen zijn. Ongeveer 100 opvarenden zijn ver- dronken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2