Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2968. Zaterdag 21 October 1893. 33e Jaargang. DE ZONDEN DER VADEREN abonnement- Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. JPolitielz. Overzicht. Dinsdag waren in Engeland weder een liberaal en een conservatief aan het woord. De Minister van Biunenlandsche zaken, Asquith, sprak te Glasgow en lord Salisbury te Preston. De Minister gaf de verzekering, dat de regeering het home rule-ontwerp uiet in de volgende zitting van het parlement aan de orde zou stellen, maar eerst de voor Engelaud aangekondigde hervormingen zou laten behandelen. Dit is eene voldoening voor de radicalen, maar zal de ongeduldige Ieren ont- stemmen. Asquith's vermaning, der regeering in de uitvoering van dit pro<<ramma geene moeilijk- heden te bereideu heeft, blijkens Redmonds verkla- ringen, bij de Parnellisten geen gunstig onthaal gevonden. Lord Salisbury bracht home rule in verband met de verdedigbaarheid des rijks en zag in de maritieme demonstration te Toulon en te Tarento gewichtige teekenen des tijds. Overigens beantwoordde hij de rede, die Gladstone te Edinburg had gehouden. Zoo de afgeloopen parlementszitting op wetgevend gebied onvruchtbaar was geweest, zeide lord Salis bury, dan was dit daaraan te wijten, dat het Parlement zich had bezig gehouden met eene kwestie, die niet kon worden opgelost. Door zijne behandeling der oppositie had Gladstone de traditien van het Lagerhuis geschonden. Het was te hopen, dat de outwerpen, die in het najaar zouden woiden inge- diend, door de oppositie konden worden gesteuud. Lord Salisbury rechtvaardigde ook de houding van het Hoogerhuis in de kwestie van home rule. Wei was het Hoogerhuis niet bevoegd, de ont- binding van het Parlemeut voor te schrijven, maar hoe zwak het ook in menig opzicht mocht zijn, het was toch, zoolang het Engelaud achter zich had, veel sterker dan Gladstone. Wanneer het home rule ontwerp niet in de volgende zitting weer werd ingediend, moest het als begraven worden beschouwd. In weerwil van de stellige en eenparige ver- zekeriugen der Eogelsche bladen, dat het bezoek van het Engelsche eskader te Tarento geene politieke bedoeling heeft en niet eene contra- demoustratie is tegen de Russisch-Fransche vriend- schapsbetooging, blijit men hier en daar vermoeden, dat een geheime overeenkomst tusschen Engelaud en Italie bestaat. Er zijn zoo van die kwesties en gebeurtenissen, welke in gewone tijden van overvloed op pohtiek gebied ('t zij door bijzondere gebeurtenissen of wel FEUILLETON. Bewerkt door AMO. 10) „Vergeet niet, dat het morgen betaaldag is riep de oude hem na en sloot met een schorren lach het kostbare strookje papier in den lesse- naar. #Hij komt terug", sprak hij in zichzelven, „zoo- waar ik Jacob heet. Hij komt, hij zal mij Rosenhain verkoopen en Flora zal er heen trekken met „hem." Dit doelde op Felsheim, zijn naam sprak hij niet uit, want nog altijd koesterde hij haat tegen hem, die zijn kind gestolen en haar hart aan god- dienst en familie ontroofd had. Binnen vier weken zou het huwelijk plaats hebben alleen de for- maliteiten voor den magistraat geen feest. Kahn zuchtte, als hij daaraan dacht. Hoe geheel anders had hij zich vroeger dien dag van Flora's huwelijk voorgesteld. Met rassche schreden verliet graaf Alfred von Hohenstein de Schoolstraat en keerde terug naar de wijken der rijkeu en voorname lui. Hier vertraagde hij zijn tred, stak een fijne havana aan en dacht na over den voorslag van den woekeraar. „Welk een gemeen aanbod mompelde hij, „het prachtige landgoed, dat onder broeders hon- derdduizend thaler waard is, voor een peulschil weg te geven. Papa moet helpenhij zal toch zoo onverstandig niet zijn het kostbare goed in liandeu van dien bloedzuiger te laten vallen. We is hij stijf hoof dig en heeft hij gedreigd mij nooit ingevolge de geregelde werkzaamheden der we.t- gevende lichamen) rustig in reserve worden ge- louden voor den kwaden tijd der malaise en zoo zou men eigenlijk de min of meer uitgebreide besprekingen van dergelijke iugepekelde aange- egenheden, als bewijs kunnen doeu gelden, dat in de politiek van den dag schraalhanskeukenmeesteris. Zoo kan men op 't oogenblik, naast de onver- mijdelijke artikelen over de Fransch-Russiscke verbroedering en de feiten, welke met die aandoenlijke geschiedenis samengaan, zich te goed doen aan beschouwingeu over de zilverwet in de Vereenigde Statenover Brazilie's heden, toekomst en ver- ledenover 't mogelijke en waarschijnlijke in Marokko over de economische relatien tusschen Rusland en Frankrijk en (dit eerst sedert eenige dagen) over de invoering van algemeen stemrecht in Oostenrijk. Dat zijn alle stevige en voedzame schoteltjes, waaraan menigeen zich reeds herhaal- delijk een indigestie heeft gegeten, doch in elk geval te verkiezen boven de Fransche liflafjes met een ietwat vreemden, onzuiveren bijsmaak. 't Eenige wat met betrekking tot de ontvangst der Russen op Frauschen bodem nog te coustateeren valt, is de poging der Fransche bladen om min welgeslaagde versieringen, minder goed gekozen betoogingen en kleine, bij elk feest onvermijdelijke wanklauken dood te zwijgen, terwijl de Duitsche bladen na algetneenheden over al den glans en de pracht, zich verdiepen in de details en dan juist die kiezen, welke minder welgeslaagd zijn een aardigheid waarbij eigenlijk niemand schade lijdt eu waarm de Duitsche reporters een kinderlijk plezier schijoen te hebben. Eigenlijk valt er niets meer te berichten, dat niet reeds medegedeeld is of ten miuste als waarschijnlijk is ter kennis ge- bracht. Dat de houding van admiraal Avellan correct en wellevend is zonder zich door iets uit den plooi te doen breugeu, behoeft eigenlijk geen afzonderlijke vermelding en de Frauschen zijn er niet minder opgewouden om. De kalmte en waar- digheid met een tikje neerbuigende goedheid door Avellan bij alle betoogingen bewaard, is conform aan den aard van de broederschap tusschen beide landen, zooals de Czaar die verstaat. De eerste lezing van het douane-tarief tusschen Rusland eu Duitschlaud, is door de onderhaudelaars ten eiude gebracht zoodat men nu zoo wat weet wat de een eischt en wat de auder wil geven. Bijzonderhedeu ziju nog niet bekend, doch voor het jaar een week ouder is, zal er, volgeus de Duitsche bladen, wel wat uitlekken, want dan komt de tweede beslisseude lezing, welke met inspanning meer te helpen, maar hij zal zich wel bedenken, hoop ik. Het zou waanzinnig van hem zijn". Een tikje op den schouder stoorde hem in zijn gepeius; hij keek om en zag zijn vrieud luiteuant Von Oterendorff voor zich. ffZoo, waarde graafweer eens in de stad Men ziet u weinig tegenwoordig I" vDat ligt niet aan mij, waarde luitenaut. Maar ik heb ook niet het genoegen u aan te treffen, noch iu het cate, noch bij Kauffmann, nog ergens anders. Waar brengt ge toch uw avondeu door Kauffmann was een voornaam koffiehuis, waar de jeunesse doree van Z. alle vreemde elementen buitensloot. De kleine luitenant lachte veelbetee kenend en knipoogde even. ,/Aha 1" zei graaf Alfred, „rozeuketenen, ik begrijp u is het een priesteres der kunst?" „Ge vergist u, graafwas het antwoord, »en eigenlijk ook niet. Ja, ik ben tot over de ooren ve°rlield, maar ik niet alleen, de geheele heeren wereld trekt haar triomfwagen voort. Het is fabelachtig 1" #Van wie spreekt ge dan Wel, hebt ge dan nog niets gehoord van Stella Muller ledereen dweept met haar, dat is te zeggen de heeren. Bij de dames staat zij niet goed aangeschreven. Eerst was zij ook een enfant gatd van de dames, zij bracht aanbevelingen mee van de aanzienlijkste families in de residentie. Maar tegenwoordig trekken de dames zich terug - zij is zij moet verduiveld, waarde graaf niemand weet eigenlijk wat zij moet of wat zij is. Maar laten de dames denkeu wat zij willen, alle heeren liggeu aan haar voeten en men is gelukkig, als men een uitnoodiging krijgt voor haar wordt tegemoet gezien. Een verdrag met Rusland ontbrak juist nog aan Duitschlands economische relatien met de verschillende landen van Europa, doch juist de groudslagen daar van (in beslist pro- tectiouistischen geest) doen twijfelen aan de mogelijkheid op een verdrag tusschen Rusland en Germanie. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd besloten voor het wetsvoorstel-Hartogh tot wijziging van het wet'ooek van burgerlijke rechts- vordering eene commissie van voorbereiding te benoemen. De heer De Ras interpelleerde de regeering over het gevaarlijk spoorwegvak bij Bunde, vroeg of de technici en geologen eenstemmig waren over het herstellingswerk, of de rapporten gepubliceerd kunnen worden en of het niet beter is de lijn te verleggen om den Kruisberg heen. De Minister antwoorde, dat de herstellingswerken berusten op de rapporten der technici en geologen, die het in hoofdzaak eens zijn. De rapporten zal hij overleggen met het eind- rapport van den raad van toezicht op de spoorwegen. De heer Schepel wijdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van Dr. Poelmau. De Kamer heeft aangenomen welsontwerpen ter vrijstelling van belasting van eenige buitenlandsche goederen, tot afschaffing van de rechten van registratie en acte van afstelling en beeedigiug van ambtenaren en wijziging van de wet op de kanselarij-regeling. Uitgesteld is het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet der burgelijke ambtenaren. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. Tot lid der Proviuciale Staten van Zeeland, voor het hoofdkiesdistrict Middelburg, is gekozen de heer P. J. Siegers, te Vlissingen, (anti—revol.) met 1697 stemmen; de heer Dr. A. van der Swalme (lib.) verkreeg 1642 stemmen. Uitgebrachte stemmen 3393. In een drukbezochte openbare vergadering der afdeeling Rotterdam van de Nederlandscbe Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust keurde de heer H. J. Meerkamp van Embden, vice-vuor- zitter het af dat de Telegraaf en het Handelsblad des Zoudags verschijnen en sprak de hoop uit, dat de Rotterdamsche bladen dat slechte voorbeeld niet zullen volgen. Dr. Schaepman betoogde dat de Staat tusschen- beide moest treden om Zondagsrust te verschaffen receptieavond. Op mijn eer, ik mag mij beroemen tot haar bevoorrechte bewonderaars te behooren Van avoud graaf, van avond. Er wordt soms ook gespeeld „Gespeeld? hoog?" vroeg Alfred. ptloe later het wordt, hoe hooger Zal ik u eens meenemen Voor eene goede ontvangst sta ik u borg." „Ik neem uw aanbod aan, waarde luitenant maar laten wij nu samen gaan ontbijten, hierover is Kauffmann." De beide mannen traden de restauratie binnen en zaten weldra bij Champagne en oesters tegen over elkander. Alfred liet zich van Stella Muller vertelleu en Von Oterendorff wekte zijne nieuws- gierigheid op door de overdreven beschrijving van haar persoon eu omgeving. Ze spraken af elkan der 's avonds in het cafe te vinden om gezamenlijk naar Stella te gaan. Daarna betaalde Alfred en nam afscheid van den luitenant, om zich naar zijn vader te begeven. Door eenige glazen wijn had hij moed gekregeu voor het gesprek dat hem wachtte. Toch gevoelde hij zich niet op zijn ge- mak, toen hij de trap van het paleis opliep. Een oude dienaar zijns vaders ontving hem in de voorkamer en verzocht hem te wachten, totdat hij hem zou hebben aangediend. Mij aandienen? mij graaf Alfred von Hohen stein barstte de jonkman los. De oude dienaar haalde de schouders op. „Ik heb strenge bevelen Ik mag u niet laten passee- reneerst moet ik u aandienen hNu, ga dan maar spoedig De bediende ging en kwam weldra terug, met de boodschapde graaf verzocht hem biunen te en meende dat na invoering van Zondagsrust men zal krijgen minder arbeid, minder voortbrenging en een andere verdeeling van arbeid. Het vraagstuk van den arbeidsduur zal tot een begin van oplossing zijn gekomen. Uitvoerig stelde spr. vervolgens de groote voordeelen aan Zondagsrust verbonden uiteen en daverende toejuichingen toonden hoezeer de vergadering met de beschouwingen van den spreker instemde. Men schrijft uit Amsterdam Naar aanleiding van de herhaalde grove beleedi- gingen, die de verslaggevers van dagbladen in de vergaderingen van sociaal-democraten hadden te verduren werd op initiatief van de vereeniging ,-de Amsterdamsche Pers" besloten van die bijeen- komsten en van het gesprokene aldaar vooreerst geen verslag meer te geven. Vooral ook omdat niet anders dan oude koeien uit de sloot werden gehaald, en het streven naar oproer en geweld tamelijk wel algemeen bekend geacht werd. Toch moet een correspondent altijd een oog in 't zeil bouden, aangezien het een groot deel der sociaal-democraten steeds te doen is om des avonds straatrumoer of relletjes 't liefst straatschandaal, te weeg te brengen en het der politie, de inderdaad minst schuldige, handen vol werk te geven. Dit was ook Dinsdagavond weder het geval, na een vergadering in Plancius, uitgeschreven door de zg. Jongelingsvereeniging Het Centrum en waarin de heeren Domela Nieuwenhuis en de bekende Van Kol (Rienzi), voorheen ingenieur van den waterstaat iu Ned.-Indie, het woord voerden. Zoodra was de vergadering niet geeindigd en was een deel op straat of het sein tot zingen werd reeds gegeven. Wel waren eenige agenten in de Plantage tegen woordig, doch zij lieten den stoet gaan, die zich in verschillende groepen scheen te splitsen, zoodat de politie eigenlijk niet recht wist waarheen de hoofdieiders zich begeven hadden. Na verschillende straten aoorgetrokken te zijn kwam het iu de Kalverstraat bij den Heiligen weg ■tot een botsing waarbij een der aanvoerders gear- resteerd en naar het dicht daarbij gelegen politie- bureau in het voormalig Gymnasium (Singel) gevoerd werd. Dit ging echter niet voetstoots, aangezien de partijgenooten krachtig voor hun makker opkwamen en de agenten de sabel moesteu gebruiken om den arrestant te houden. Wel vluchtte nu een deel, doch anderen hielden stand. Eerst toen de agenten versterking kregen, werd ruimte gemaakt, en de meuigte gescheiden. Velen ijlden in de richtiug naar 't Spui, waar vele en komen. Alfred trad in het kabinet zijns vaders. Karl, graaf van Hohenstein, was een aristocraat in den vollen zin des woords. Reeds enkel zijn uiterlijk kenmerkte den man, die aan hoven geleefd, met keizers en koningen dagelijks omgegaan en als gezant een gewichtig ambt bekleed had. Al had hij zich ook sedert lang uit het openbaar ambtelijk leven terugge- trokken, zoo was hem toch de gebiedende uit- drukking van het oog bijgebleven. Zijn dik haar vertoonde zilverwitte spiertjeszijn mager gelaat was met zorg geschoren een zwarte, hoogslui- tende jas was zijne gewone dracht. Toen zijn zoon binnentrad, zat hij voor een lesseuaarde laatst uitgekomen dagbladen lagen voor hem en hij be- studeerde ijverig de question briilante van den dag. „Goeden dag, mijn zoon," klonk zijn groet. Graaf Alfred greep de hand zijns vaders en kuste die eerbiedigdat was zijn gewone morgen- groet in vroeger dagen. Onmiddellijk begon nu de graaf Alfred over het doel van zijn bezoek te spreken. Hij schilderde zijn verlegenheid en smeekte om tijdige hulp, teneinde het goed niet in handen van den woekeraar te laten vallen Zwijgend hoorde de grijsaard zijn zoon aan. „Ge herinnert u toch nog," sprak hij eindelijk op bedaarden toon, „wat ik zei, toen ik dat offer voor u bracht en het landgoed aankocht. Ik waar- schuwde u en vermaande u paal en perk te stellen aan uwe verkwistingen, daar ge van mij geen penning meer te wachten hebt gedurende mijn leven. Gij kent mijwat ik zeg, moet ook gebeuren. Onze wegen loopen uit elkander. Ik heb u behandeld, zooals het een goed vader betaamt. Het zou zwakheid zijn, als ik uwe uitspattiugea TER VEI 7.EVS( HE COURANT Hit blad verscl.ijnt l»i,en Vrijdagnvond l.ij .ten nitgever J. V A M OK S A X K te Ter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1