IJsclub ..Tsrneazsn." Gemengde berichten. Handelsbericbten. Advertentien. BURGERLIJKE STAND. TER NEUZEN, 17 October 1893. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rectatbank te Middelburg. fr. 47,55 a 47,60 12,00 H 12,024 Getrouwd G. YAN DER WENDE nieijwe neuzen, van gewaarborgde meststoffen en zaden, bet exploi- teeren van zuivelfabrieken, of het vergoeden van scbade, veroorzaakt door sterfte onder de paarden, het rundvee en de varkens, of door hagel en brand. Aan alle hun bekende vereenigingen zijn eenige vragen toegezonden ter beantwoording. Mochten er nog vereenigingen zijn, die deze niet hebben ontvangen, dan zullen zij de Maatschappij zeer verplichten door dit kenbaar te maken aan den algemeenen secretaris te Aardenburg. Alleen door medewerking van alien kan het beoogde doel bereikt worden. Naar het Haarl. Dagblad verneemt, zullen de rapporten der versshillende commissien, benoemd tot onderzoek der weesinrichting te Neerbosch, tegen half November in het licht verschijnen. De algemeene indruk, dien deze commissien van de weesinrichting hebben gekregen, zou, naar bedoeld blad uit goede bron vernam, hierop neerkomen De schoollokalen en het onderwijs zijn zeer goed. Er zijn negen flinke lokalen en een groote teeken- kamer, en het onderricht wordt gegeven door voor hunne taak berekende personen. De werkplaatsen zijn zeer traaizoowel de meu- belmakerij als binderij, zetterij en drukkerij maken een uitstekenden indruk. Misschien kunnen de kleermakerij en de schoenmakerij voor de jongens van minder nut zijn, omdat uit den aard der zaak op die werkplaatsen alleen wordt gemaakt wat voor de inrichting zelve noodig is en geen fijner werk. Het oordeel over de slaapzalen moet evenwel zeer ongunstig luiden. Zij zijn veel te klein (in een kamer van 80 M8. inhoud slapen bijvoorbeeld 45 kinderen) en de bedden liggen daardoor veel te dicht bij elkander. Bovendien is de surveillance niet voldoende. Er ontbreken in de onmiddellijke nabijheid urinoirs, ja, op de zalen zelf is een zeker onmisbaar meubel afwezig. Hetzelfde ongunstige oordeel wordt geveld over de privaten. De inrichting daarvan is primitief en ouder- wetsch, zelfs van die bij de zoo uitstekende schoolloka len, en de atmosfeer, die er heerscht is onverdragelijk. Het eten is karig en het schijnt dan ook wel dat de diefstallen en rooverijen, waarvan uit vroegeren tijd melding wordt gemaakt, hetzij in de woning van den directeur door iniddel van inbraak, of wel van te veld staande vruchten, altijd het gevolg waren van den honger van kinderen, die in hun groei zijn. De stemming onder de kinderen is niet gedrukt. Er werd vroolijk gespeeld en op school hoort men een kind, evengoed als elders, wel eens een guitig antwoord geven. Wat evenwel in zulk eene groote inrichting ten eeneumale ontbreken moet, dat is de opvoedende kracht van het huiselijk leven. Daarvan is dan ook op Neerbosch geen sprake en mocht, wat vele leden der commissie hopen omdat er veel goeds in de inrichting is, het onderzoek leiden tot ver- betering, dan zou een der meest noodige maat- regelen zeker zijn, dat, zij het dan ook onder een hoofd, tien weeshuizen werden gemaakt, zoodat elk niet meer dan 100 kinderen bevatte. Ten slotte schijnt te zijn gebleken, dat alles toebehoort aan de vereeniging Neerbosch, uit eenige personen bestaande en dat slechts een twee bunders land ten name van den heer Van 't Lin- denhout zelven staan. Zijne woning, behalve de studeerkamer, waarvan het meubilair style Louis XV is (denkelijk een cadeau), is ruim maar niet overdreven, net maar niet weelderig gemeubileerd. Door eenige vrienden van de lotelingen is aan dezen, die te Amsterdam aan de loting moeten deelnemen, de gelegenheid aangeboden om in een daartoe door het gemeeDtebestuur beschikbaar ge- steld lokaal, brood en koffie te gebruiken en, onder een gezellig samenzijn, een sigaar te rooken Velen maakten hiervau gekruik. Zoo werden alleen Vrijdag 325 broodjes mer kaas, 200 krentenbroodjes en 1500 koppen koffie gebruiktook verscheiden kistjes sigaren werden geleegd. Dit verdienstelijk werk werd in hoofdzaak door de geheel-onthoudersvereeniging en de midder- nacht-zending op het touw gezet, om de jongelieden uit de herbergen te houden. eene vrouw was. Hij trachtte te weten te komen, wie zij was en waarom zij zich daar bevond, doch op al zijne vragen kreeg hij geen antwoord waarom hij zijn weg vervolgde. Een eind verder ontmoette hij een kameraad aan wie hij alles vertelde. Beiden keerden terug en zagen nu, dat de vrouw midden op den weg gekropen was. Op al hunne vragen kregen zij weder geen antwoord en zij, bevreesd dat de vrouw door een of ander rijtuig zou overreden worden, namen haar op en geleidden haar naar den burgemeester. Hier kon zij spreken en vertelde zij, dat zij voor drie weken haar man had outvlucht, die haar mishandelde en nu overal had rondgezworven en eiudelijk van vermoeienis en honger niet verder kunnende, zich op den weg had laten nedervallen om te sterven. Bij onderzoek bleek dat zij niets bezat dan een ledige snuifdoos. Men gaf haar eten en een nachtverblijf en daar zij een Belgische vrouw was, zette de politie haar den volgenden morgen over de grenzen met den raad naar haar echtgenoot terug te keeren iets wat zij beloofde te doen. Rreskens. De heer W. H. Dijkman, predikant bij de Ned. Hv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te St. Philipsland. De rechtbank heeft in hare zitting vau 17 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken E. V. M., werkman te Clinge, is wegens mis- handeling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. P. J. S., oud 36 j., werkman te Heikant (St. Jansteen), is wegens als voren veroord. tot 3 maanden gevang. Ph. F., oud 41 j., huisvr. vau L. C. d'H., zonder beroep te Boschkapelle, is wegens als voren veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. F. J. B., oud 15 j., werkman te Sas van Gent, is wegens diefstal vrijgesproken. Naar men verneemt bestaat het plan om het nieuwe kerkgebouw met orgel der gereformeerde gemeente alhier in de eerste dagen van November voor den dieust te openen en in te wijden. llock. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier Ds W. Timmermans Paquij te Hoogersmilde, prov. Drenthe. Hi,1st, 16 Oct. Twee personen hebben Zondag- nacht op de hofstede het Fort nabij Zandberg, bewoond door den landbouwer Chr. Dieleman, in de bakkeet ingebroken, waarschijnlijk met het doel daar langs in de woning welke daar tegen staat te komen. Een der zoons die in de schuur slaapt door het ongewone blaffen der honden opmerkzaam geworden, begaf zich met een geweer gewapend op verkenning uit. Nabij de bakkeet gekomen kwamen twee personen te voorschijn die het hazepad kozen, waarop door den zoon nog twee schoten werden gelost. Daar het waarschijnlijk Belgen waren en het zeer donker was zijn de iubrekers niet herkend. Er wordt niets vermist, daartoe zal de dieven de tijd ontbroken hebben. Koewacht. Toen Vrijdagavond een arbeider van zijn werk huiswaarts keerde, zag hij het was zeer donker eene zwarte massa langs den weg liggen en naderbij gekomen bemerkte hij, dat het Men schrijft uit 's Hertogenbosch Dat De Jong ontegenzeglijk veel vrouwenvleesch bezit, kan onder anderen ook blijken uit het feit dat hij, verleden jaar Mei pas uit de gevangenis alhier ontslagen, er reeds met een 17jarig meisje uit den fatsoenlijken stand (de jonge juffrouw P.) eene liefdesbetrekking aan wist te knoopen. Bij die gelegenheid liet hij bij een photograaf alhier van bedoeld meisje het portret maken, die tot op heden wacht op betaling. Het engagement door De Jong gewild stuitte echter gelukkig af op bezwaren der ouders van het meisje, die haar voor een engagement nog te jong vonden. De ijverig zoekeude correspondent van de New- York Herald deelt een geval mede dat zoo het niet voortkomt uit zijn rijken fantastischen geest weer een feit is, om rekening mee te houden. In een soort logement in de bosschen bij Renkum had hij den waard gevraagd, of hij ook iets wist van de zaak-De Jong. Vrijwel bedremmeld ant- woordden hij en zijn vrouw ontkennend. Na echter mijlen ver te hebben gedwaald door de meest verwilderde streken kwam hij in een herberg te Renkum, waar iemand hem vertelde, dat er een lijk was gevonden. De vrouw had het gehoord van den burgemeester van een klein plaatsje in den omtrek en deze had het gehoord van den weinig spraakzamen waard, wien de journalist inlichtingen had gevraagd. Dadelijk keerden zij naar het logement terug en nadat de baas met zijn vrouw hadoverlegd vertelde hij „Eenigen tijd geleden logeerden hier een paar Amsterdamsche studenten. Toen dezen eens aan het wandeleu waren in de Doornweerthsche bosschen, stuitten zij plotseling op een vrouwelijk lijk. Een van hen werd ongesteld van schrik, en zeer ontsteld suelden zij huiswaarts." De datum waarop dit geschiedde is niet bekend. Zouden het, zoo vraagt de reporter, misschien de jongelieden geweest zijn, die De Jong deden opschrik- ken, die hem stoorden in zijn werk, waarop hij later terugkeerde om het te voltooien Het geheele verhaal lijkt ous zeer vreemd toe. Zouden die studenten dan van hen vondst geen kennis hebben gegeveu aan de justitie Dan waren zij toch zeker daaraan wel herinnerd, toen de zaak-De Jong bekend werd. Twee jongens te Leiderdorp, een van 9 en een van 11 jaar, hebben een hunner schoolmakkers op schandelijke wijze verminkt. Toen zij hun gruwelstuk hadden volbracht, dreigden zij den ongelukkigen knaap, als hij er iets van aan zijoe stiefmoeder vertelde, hem te zullen vermoorden. Voordat zij hun werk begonnen, hadden zij hem handen en voeten gebonden en een doek in den mond gestopt. Bij het voorloopig rechterlijk verhoor legde een der jeugdige onverlaten de grootste verdorvenheid en onverschilligheid aan den dag. De ongelukkige verminkte jongen is in het academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen en zal waarschijnlijk er het leven bij verliezen. Vijf dagen had hij de zwaarste pijnen doorstaan, zonder dat er naar hem was omgezien. Integendeel kreeg hij van zijne stiefmoeder nog een pak slaag op den koop toe Een wielrijder reed met bijna ongeloofelijke snelheid over den IJselmondscheweg tot hij plotseling tegen een paar klompen aanreed die een boer op den weg had laten staan, waardoor hij hals over kop bij een kleermaker, die voor zijn woning zat te werken, onder de tafel terecht kwam. Deze tuimelde onderst boven, hierdoor schrikte zijn vtouw zoo geweldig dat zij een ketel koffie, dien zij pas opgeschonken had, uit haar handen liet vallen, met het treurig gevolg dat de inhoud op het lichaam van den slapenden hond terecht kwam, die deerlijk verbrand, vreeselijk jankend de deur uit- vloog, waardoor een buurvrouw, die bezig was met spek te bakken, zoo vreeselijk schrok, dat zij de pan uit haar hand liet vallen en een schoorsteen- brand deed ontstaan. Op haar luid geschrei kwamen twee mannen toesuellen, die zich op het dak begaven om den brand te blusschen door een vreeselijken rook had een dier mannen het ongeluk van het dak, der natuurlijk niet zeer hooge woning te vallen, en kwam iu het kippenhok van een daarnaast wonenden boer terecht, die woeuend naar buiten kwam stormenden man bij den kraag vatte en hem op een pak slaag onthaalde, dat de andere zich zoo maar niet liet welgevallen, zoodat een vreeselijke worsteling ontstond die daarmee eindigde, dat de veldwachter, geholpen door eenigen bij het spektakel tegenwoordig zijnde personen, beiden in het arrestautenhok stopte. En dat alles door het buiten laten staan van een paar klompen 1 In de omstreken van Deventer worden zeer vele hazen gevangen. Eenige malen per week worden eenige wagens vol hazen, door jagers uit Deventer geschoten, aldaar binnengebracht. Het normaliseereu op de Benedenwaal, welke werkzaamheden dit jaar uit eene belangrijke zand- verplaatsing hebben bestaan, zal nog voor den winter gereed zijn. Millioenen kubieke meter zand zijn uit het vaarwater der rivier, door elevators en bagger- I machines, genomen en grootendeels langs den rechteroever tusschen de kribben gebracht. Hunderden hektaren zandgronden zijn hiermede geworveu, die hoog genoeg opgewerkt zijn, om niet door de eveutueele hooge zomervloeden over- stroomd te worden. Hoewel aanvankelijk slechts hout op deze zandgronden geteeld kan worden, zullen deze zandvlakten, na verloop van eenige jaren door de van het hoog opperwaterachterblijvende slib, zich tot goede graslanden of uitwaanden vormen. Deze landerijen zulleu dan in eigendom van het rijk, eene onschatbare waarde vertegeuwoordigen. In de kolencrisis in Engeland is nog niet veel beterschap merkbaar. Inlusschen valt aan te stippen dat noch de patroons noch de werklieden meer rechtaf samenspannen, maar in verschillende districten verschillende wegen bewandeleD. In eene vergadering van den Mijnwerkersbond te Birmingham werd besloten het voorstel der vijf burgemeesters, onder dankzegging voor de goede bedoeling, af te wijzen, en dus op geene loonsvermindering, hoe gering ook, in te gaan. Even onbuigzaam hucner- zijds blekeu de vereenigde mijneigenaars van Yorks hire, Lancashire, Derbyshire en Cannock Chase, door pal te staan op hunnen eisch van loonsver mindering. Daarentegen werd in vele mijnen van Nottinghamshire, en ook in enkele van Derbyshire, het volk tegen de oude loonen weder toegelaten, onder voorwaarde dat eene vermindering zal door- gezet worden, zoodra er tot deze algemeen besloten wordt. Volgens de berekening van den bericht- gever der Daily News te Birmingham, zijn er thans met uitzondering van Cumberland, Durham, Northumberland, Schotland eu Zuidelijk W ales, waar algemeen weder de handen gerept worden van de" 264,000 leden van den Mijnwerkersbond 52,750 tegen het oude loon weder aan het werk getogen. Gelukkkig zijn te Londen de kolenprijzen 5 sh. per ton gedaald en schijnt de beweging in deze richting nog te willen voortgaan. ZEET1JDINGEN. Yan 13 tot en met 16 October. YLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. 13 Eng. s.s. Zw. bark 15 1 Eng. s.s. 161 idem Belg. s.s. No.3m.sch Deens. s.s. Eng. s.s. Voor Ter Neuieo! River Derwent Thrine Astrologer River Lagan l'Avenir 2272 1343 2580 2272 1581 Londen Stokholm Leith Londen Wark worth Van Ter lleuien Christiane 675 Christiansborg i 3753 River Derwent 2272 Frederikstad Kopenhagen Londen 14 13 Eng. s.s. idem idem R. 3m. sch. Noor. brik Eng. s.s. idem idem Ned. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. 15 1 Zweed. s.s Eng. s.s. idem idem idem Voor <»eul s 16 Aire Polo Norma Ihana L'Union Spindrift Anglia Ptarmigan Prima Alice Wiltshire Gevalia Sea Belle Richard Moxon Mabel Leona 13 Rus. sch. Duits. s.s. 14 I idem Eng. s.s. idem 15 I idem idem idem 16 I idem idem idem 1763 1379 1385 837 605 2003 2469 3492 1779 3409 1476 1438 2152 1145 2178 1698 Van Kent Loja Rolandseck Coin Busy Bee Sea Gull Aire Norma Polo Ptarmigan Anglia Spindrift 639 2135 3260 2720 2100 1763 1385 1379 3492 2469 2003 Goole Hull Goole Siirnas Umea Londen Leith Liverpool Riga Kroonstad Boulogne Gefle Londen Goole Hemosand Goole Odense Methil Stettin New-Castle Londen Goole idem Hull Liverpool Leith Londen stukg. hout stukg. idem kolen ballast cokes stukg. stukg. idem idem hout idem stukg. idem idem hout vl. en gr. ledig hout stukg. idem hout stukg. zemelen ledig ijzer stukg. idem idem idem idem idem idem idem Van 13 tot en met 16 October werden langs de Oostsluizen alhier 73 binnenvaartuigen op- en 80 afgeschut; door de Westsl. 7 op—en 5 afgeschut. Hulst, 16 October. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 6,75 a f 5 50 a fWintergerst /7,75 a Zomergerst a Haver /7,50 a/—,— Erwten 8,25 Paardenhoonen 7,00 a f—Duivenboonen f 7,75 a Witteboonen 9,25 a Bruine- boon'en 8,25 a Hoekweit a Lijnzaad 12,00 a Aardappels 1,75; Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks f 1,25 a f Er waren ter markt te koop gesteld 84 stuks hoornvee, 62 verkocht, 32 varkens, 31 verkocht. Rotterdam, 16 October. Prijzen van Grnnen ondergingen geene noemenswaardige verandering. Puike Zeenwsche en Vlaamscbe Tarwe 4,75 a 6,35, nieuwe f 4,75 a 6,35. Rogge 4,25 a 5,00, mindere 4,00 a yi 4,00. Gerst /3,75 a 5,00. Haver 2,50 a 4,10. Paardeboonen 5,40 a 6,00. Duiveboonen a Bruineboonen 7,50 a f 8,50. Witteboonen Walchersche 8 75 a 10,00. Erwten 6,75 a 8,50 mindere a fKanariezaad beste f 7,50 a f 8,75, mindeie f a Ajuin 2,20 a 2,60 per 50 kilo. Koolzaad f 9,00 a 9.25. Eieren 4,70 a 5,00 per 100 stuks. Aardappelen Zcuwsche f 2,20 a f 2,40. Louden, 16 October. Tarwe gedrukt. Meel eu Haver stil. Gerst prijshoudend. KOERS VAN HET GELD. 10° Eugelsch per Belgiscb per Yan 1 tot en met 15 October. Huweliiks-aangiften. 3 Oct. Heijo Dijkstra, oud 31j.,jm. en Elisabeth Maria Pieters, oud 20 j., jd. 'S Oct. Jan Dees, oud 23 j., jm. en Anna Hoogstrate, oud 20 j., jd. Augustus Johannes van Dorsselaer, oud 38 j., jm. en Rosalia Johanna van Hecke, oud 26 j., jd. Huweliiks-voltrekking. 12 Oct. Pieter Bakker, oud 27 j.,jm. en Pieternella Buijze, oud 23 j., jd. Leendert Deij, oud 20j jm. en Krina Johanna van der Hooft, oud 19 j jd. Gerard van der Wende, oud 23 j.,jm. en Alida Elisabeth Maria Slagboom, oud 21 j., jd. Marinus Cornells van Dijk, oud 20 j., jm. en Jacoba Francina Harte, oud 19 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Maria Alberdina, d. van Oscar Cesar Francies de Pauw en van Cornelia Wilhelmina Geuh Francis- kus Cornelis, z. van Marinas Meijer, en van Cornelia de Smidt 6 Oct. Philippus, z. van Johannes Coomans en van Jozina Meulbroek. Pieter Jan, z. van MannusWdlem Maehielsen en van Dina van Vijven. 8 Oct. Elisabeth Aartje, d van Pieter de Ridder en van Cornelia Lensen. 9 Oct. Adam, z. van Pieter Kroon en van Catharina Schieman. 11 Oct. Amelia Catharina Pieternella, d. van Pieter Jacobus de Riike en van Adriana Joanna deDoelder. 13 Oct. Albert, z van Willem Beije en van Jacoba Geense. 14 Oct. Cornells Nicolaas, z. van Marinus Cornelis van Dijk en van Jacoba Francina Hartc. Maria, d. van Pieter Keukelaar en van Geertruida de Bree. Overriden. 1 Oct. Angelina Delphma de Bock, oud 4 m., d. van Theresia. 3 Oct. Jacobus Geers, oud 53 j., wedl1; Rozalia Sehelleman, echtg. van Amelia Prudentia Gijsel. Wilhelmina Maria van Rees, oud 30 j., echtg. van Dirk van Eijk. 4 Oct. Stevania Albertina Rondonck, oud 9 m^, van Jacobus Franciscus en van Anastesia Cornells. 5 Oct. Louis Hubrecht Meertens, oud 7 m„ z. van Prnteren van Maria Francina Maas. 8 Oct. Janneke Adriana 1k' oud 10 m d. van Cornelis en van Elisabeth Molhoek. 10 Oct. Janna Pieternella Maat, oud 20 d. d. van Pieter Cornehs en van Pieternella Elizabeth Sas. 11 Oct. Pieter W.llem Elve, oud 13 i., Z. van Frans en van CathalinaDieleman. 13 Oct. Anna Maria Standaert, oud 16 m., d. van Pieter Cornells en van Prudence Louise Moeraert. Hnek. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Oct. Cornells Diele man, oud 19 j., jm. en Elizabeth Scheele, oud 19 j.,jd. Francois Willem Dekker, oud 21 j., jm. en Elizabeth Wolfert, Geboorten. 2 Oct. Elisabeth, d. van Johannes Meertens 1 en van Anna Maria Tholens. 6 Oct. Magdalena Suzanne, d. van Cornelis van Dixhoom en van Tanneke Riemens. 14 Oct. Jozias, z. van Maarten Cornells van Dixhoorn en van Cornelia Hellemendag. en A. E. M. SLAGBOOM, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijlten dank betuigen, voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk oudervonden, Ter Neuzen, 12 Oct. 1893. ALGEMEENE YERGADERING op Vrijdag den 30 October 1893, des avonds te 8 ure, ten huize van den heer JMichielsen Namens het Bestuur, M. EIJKE, Voorzitter. T. YAN BORSSUM WAALKES, Secretaris-Penningm. l'unten van beliandeling Voorstel wijziging Art. 1, 6 en 7 Huish. Reglement. De Dijkgraaf van den polder maakt bekend, dat eene vergadering van Ingelanden is belegd tegen Donderdag den 26,t<m October 1893, des namiddags te half vier uren, in het „Neder- landsch logement" bewoond door Mejuffrouw de Wed8 F. A. Susijn te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 17 October 1893. De Dijkgraaf voornoemd, P. MOES.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2