Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aankondiging. No. 2967. Woensdag 18 October 1893. 33e Jaargang. DE ZONDEK DER VADERES. voetpaden met de kunstwerken. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Voor ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Borgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat, te beginnen op Woensdag 25 dezer, vanwege de gemeente eene algemeene opnemiug zal worden gehouden van de Zaamslag, 17 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. P. J. WOBTMAN, Wd Secretaris. l-*olitieli Overzicht. Geleidelijk weg, naarmate de dertiende October naderde, zijn de Eransche bladen in huu groote meerderheid minder interessant geworden, eerst heeft men als onpartijdig waarnemer gelachen om de buitensporigheden in woord en in daad, waar 't gold de Bussisch-Eransche feesten te verheerlijken, doch toen heeft men van die onnatuurlijke ver goding van alles wat Bussisch is, genoeg gekregen en nu de Bussen sinds een etmaal op Eranschen bodem toeven, is 't bijna oumogelijk een Eransch orgaan ter hand te nemen, dat niet meebrult in 't waanzinskoor. Uit de kolommen druks, gewijd aau de feestelijkheden, ziju nu gansche pagina's geworden, van minuut tot minuut worden de //faits et gestes" der Bnssische gasten nagegaan en als er een Bus zijn mond opent, zijn er duizendeu Eranschen gereed hem toe te juichen nog voor een enkel woord van zijn lippen is gevloeid Dat 't vol was in Toulon is te begrijpen en om van de drukte en de geestdrift, beide „oubeschrijfelijk" geheeten, een denkbeeld te geven, martelt men zich af in vele regels druks. De begroeting tusschen de Bussen en de huu tegemoet gezondenen (de secretaris van het gezautschap te Parijs en Marechal, de sous-chef van den staf van den Minister van marine, ouder anderen) was zeer hartelijk 't ging alles naar den eisch Marechal heette admiraal Avellan welkom namens den Miuister van marine, namens de regeering, namens de gansche uatie en de admiraal bedaukte heel beleefd voor die verwelkomiug. Dat was't voorspel echter nog maar om kwart vdor twaalf nam de pret in de haven een aanvang. Toen begon er een kanongedonder over en weer ter begroeting der vlaggen, der haven, enz. enz. en daartusschen door klonk het Bussische volkslied, gespeeld door verschilleude muziekkorpsen aan boord der Eransche schepen, terwijl 't ,/Leve Erankrijk, leve Busland werd gebruld door de matrozen, om door de FKUILLETOK. Bewerkt door AMO. 9) Weiuige maanden later werd het spel herhaald en zelfs de derde maal liet Kahn zijn schuldeuaar niet in den steek. Die goede Kahn. Dat model voor alle geldschieters Inderdaad, deze man scheen een hart te liebben en de eischen te begrijpen, die eeu graaf Hohen- stein aan het leven mocht stellen. De uitdrager en woekeraar, de heler en dieven- helper speelde echter met zekerheid en slimme berekening zijne kaarten uit. Nu had hij de troeven in de hand en alzoo gewonnen spel. Graaf Alfred von Hohenstein, de zoon van den bekenden staatsman en millionair, leefde met zijne familie in onmin. Zijn zeldzame spilzucht had reeds ziju geheele moederlijke erfenis verslonden. Zijn vader kon het niet langer aanzien. Ziju vermaniugen hadden niet geholpenom zijne bedreigingen was gelachen. Dagelijks kwamen er rekeningen en gerechtelijke iuvorderingen, die den jongen graaf betroffen. Meermaleu waren zij in zulke oneer- biedige termeu vervat, dat de graaf daardoor zijn Daam geminacht, zijn aanzien in gevaar gebracht, zich zelven ten hoogste gecompromitteerd zag. Van ziju buitenlandsche reis kwarn hij evenmin veranderd terug, als van den veldtocht in Erankrijk. Integeu- deel het werd voortdurend erger met ziju buiten sporigheden, die in de stad steeds het onderwerp der gesprekken wareu. De oude graaf wilde het duizendeu aan den wal te worden herhaald in hoog opgaande geestdrift. De tocht van admiraal Avellan en zijn staf naar de prefectuur was een zegetocht, opnieuw gewagen de Eransche bladen van eeu onbeschrijfelijk tooneel De Miuister van marine heette namens de regeering de Bussen welkom, noemde die formaliteit een eer en sprak de gasten aan als vrieuden, als de vertegenwoordigers van een groot en edel volk De admiraal bedankte hartelijk en sprak cok a van de dankbaarheid van gansch een volk. Later voerde de de burgemeester van Toulon het woord en zoowel tijdens de receptie als tijdens den terugkeer naar boord, werd er gejuicht en gejubelc door de menigte. Bij de contra-visite van den Minister van marine aan admiraal Avellan, zoowe als bij het bezoek van dezen laatste aan de Eransche schepen, ging 't alles weer ceremonieel toe en later had het feestbauket plaats, den gasten door den Minister van marine aangeboden, waarbij werd gedronken en geklonken op den Czaar, op den president der republiek, op de wederzijdsche marine, op de legers enz. enz. In de stad was de geest drift weder buitengewoonwaar de Bussische offi- cieren zich vertoonden, kwam 't tot manifestaties, De Times is evenals de Standard van gevoelen, dat Engeland zich niet ongerust behoeft te maken over de tegenwoordige Bussenvereering in Frankrijk, want de onverbiddelijke dwang der omstandigheden schrijft vooreerst den Eranschen eene onzijdige politiek voor. De Times betwijfelt, of Erankrijk op den duur zal afwijken van zijne traditioueele politiek en gaarue zal zien, dat Busland machtig worde in de Middellandsche Zee. Napoleon I was van plan, den Bussen Koustautinopel te scheuken, maar hij weigerde huu de Dardanellen, orndat hij in zulk een concessie een groot gevaar voor de Eransche vloot in de Middellandsche Zee zag. Voor Eugeland kan, welke regeering, welke partij ook aau de regeering is, eene nieuwe politiek iu deze kwestie niet onverschillig zijn. Engeland is vast besloten, nooit zijn overwicht in de Middellandsche Zee prijs te geven. De liberale Daily News meent, dat de politieke beteekenis der vriendschap tusschen Busland en Erankrijk Engeland nauwelijks raakt. Een ding is zeker de groepeering der groote Staten van het vasteland in bondgenootschappen is voor de zaak des vredes voordeelig. Geen Staat kan nu wagen, op eigen hand te handelen hij moet met zijne boudgeuooten raadplegen en zijn eer- of wraakzuchtige plannen aan hun oordeel onderwerpen. Door de demonstratie te Toulon wordt aan den toestaud niets veranderd, behalve, dat een nieuwe waarborg voor den wereldvrede is gegeven. nog voor de laatste maal met hem beproeven. Hij kocht voor hem een groot, schoon landgoed, dat ongeveer vier uren van de stad verwijderd lag. Hij maakte bet geheel vrij en onbelast. Toen gaf hij zijn zoon te kennen, dat dit gedurende zijn leven de laatste maal was, dat hij hem hielp. Sedert dien tijd leefde Alfred op het land. Hoe hij daar huishield, zien wij aan zijn verkeer met Kahn en aan den wissel, die veertig duizend thaler groot is. Ja, Jacob Kahn verstaat de kunst wel om een kleinigheid te laten aangroeieu tot een cijfer met eenige nulleu er achter. z/Bosenhaiu", dat was het parool van den woe keraar, het doel, waarnaar hij sedert een jaar streefde. En was de belegering ten einde uog een uitval, en de eigenaar van het riddergoed zou zich moeten oveTgeven. Jacob Kahn zou ziju iutocht op Bosenhain houden. Betalen kan de graaf niet, dat weet de uitdrager, van zijn vader kan hij geen hulp meer krijgen, dat weet hij ook. Bijgevolg moest het riddergoed verkocht worden en dat een ander het niet iu handen kreeg, daarvoor zou hij wel zorgen. Bosenhain was een prachtige bezitting met velden en bosscheu, een meer en wijnbergen en een schoone villa op een rotsplateau. Kahn was door zijn commissio- nair dat was Prelle zoo goed ingelicht. Hij wist, dat hij een fijnen zet deed, als hij het goed bemachtigde. En voor wie wilde hij het tot elken prijs in handen krijgen Voor zijne rinderen, Flora zou met haar echtgerioot na het huwelijk op het laud gaan wonenEelsheim zou aau zijn vroeger leven en streven ontrukt worden. Hij zou eeu bezitting hebben, die hem De Vaticaansche Voce della Verita wijdt een hoofdartikel aan de feesten van Toulon en zegt, dat de ontmoeting der Franschen en Bussen plaats heeft onder een gelukkig gesternte. Alleen afgunst en haat kunnen daaraan aanstoot nemeu. De edele, ridderlijke verbroedering der Bussen en Franschen moet niet alleen iu vredestijd voor de geheele beschaafde wereld, maar kan ook, in geval van oorlog, voor andere mogendheden het aansluitings- punt worden. Von Bismarcks herstel is het bewijs te vinden in ziju orgaan, de Hamb. Nachrichten. Daarin komt weer een in den bekenden polemischen stijl geschreveu artikel voor. Het is getiteld ,.kanselier en Minister-president" en strekt om Bismarcks stelling te verdedigen, dat de rijkskanselier ook Pruisisch Minister—president moet zijn. De militaire partij heeft in Spanje gezegevierd over bezadigder raadslieden, die onderhaadelingen met Marokko wilden voeren om voldoening te verkrijgen voor den aanval der wilde stammec op de bezetting van Melilla. Spanje zal zich zelf recht verschaffen door eene sterke militaire expeditie, die eenige strategische punten buiten het tegen- woordig Spaansch gebied zal bezetten. Van den keizer zal tegelijkertijd eene schadevergoeding wor den verlaugd, groot genoeg om de kosten der expeditie te dekkeu. Het lid der Tweede Kamer, de heer Dr. A. L. Poelman, is Zaterdagmiddag tengevolge eeuer beroerte overleden. Adriaan Louis Poelman werd geboren te Appinga- dam, op 20 September 1827 hij bereikte den leeftijd van 66 jaar. Hij studeerde en promoveerde in de theologie, werd in 1850 predikant te Holwerd, in 1857 te Nijmegen en werd van daar beroepen te Noordbroek op 24 Oct. 1858. Hier, te midden van ziju Groningers, arbeidde hij vele jaren hij was er geacht om zijn goede hoedanigheden van hoofd en hart, maar bovenal be mind om zijn humaniteit en groote welwillendheid. Een oogziekte, welke later verergerde tot algeheele blindheid, verhinderde hem niet het predikambt tot ziju dood toe waar te nemen. Van zijn geestelijken arbeid kon de overledene niet scheiden deze nam het grootste deel van zijn tijd in beslag, zoodat hij dientengevolge minder in de Kamer kwam, dan hij misschien zelf had gewenscht. Zijn dochter werd steeds bereid gevonden hem van het wetens- waardigste op hoogte te houden en de artikelen en redevoeriugeu neer te schrijven, welke haar blinde vader dicteerde. door rijke en vooruame mannen zou benijd worden. Dat ziju de gedachteu, die Kanh bliksemsnel door het hoofd gaan. Door zijn stilzwijgen werd zijn schuldeuaar nog ongeruster. Ongeauldig sloeg hij met de rijzweep tegen zijn laarzen en herhaalde de vraag ,/Wat denkt ge te doen, als ik niet betalen kan P Ge zult daar toch zeker wel over nagedacht hebben z/Och neen was het antwoord, #nadat ik een jaar gewacht heb meende ik eindelijk op betaling te kunnen rekenen »Nu dan, ik verklaar, dat ik op het oogeublik nauwelijks duizend mark bezit en morgen geen penning daarboven. Wat zult ge doen ,/Mijnheer de graaf wil mij op de proef stellen", antwoorde Kanh met een lachje. „Ik weet toch, dat mijnheer u papa een open hand heeft voor zijn heer zoon en hem niet in den steek zal laten ,/Neem eens aan, dat die onderstelling niet uitkomt/' riep de jonge aristocraat heftig#neem eens aan, dat papa niet betaalt, wat zult ge dan doen //Wat verwacht u van mij vroeg de oude plotseling op denzelfden heftigen toon. //Dat ge verstandig zult ziju als altijd. Ik ben goed voor het geld, dus prolongeert ge en leent mij bovendien //Ho, ho riep Kahn, ffge vergist u, mijnheer de graafIk ben een arm man, die langzamer- hand ziju geheele vermogen in uwe handen heeft gesteld. Ik kan niet langer wachten morgen moet ik geld zien, of ,/Of De heer Poelman had sedert 16 September 1891 zittiug in de Tweede Kamer voor Veendam. De Miuister van W., H. en N. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Maart 1894 een vergelijkend onaerzoek zal plaats hebben van can didate^ dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelega examen voor opzichter van's Bijks water- staat. Tot deelneming worden alleen toegelaten zij die op 1 Jan. 1894 het 21e levensjaar reeds en het 30" levensjaar nog niet zijn ingetreden. Aanmelding voor 1 Eebruari 1894. Men zie verder de Staats- courant van 16 dezer. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel de in- en doorvoer van schapen en versch schapenvleesch, herkomstig uit Nederland, met ingang van 15 dezer in Belgie is verboden. Dit verbod is niet toepasselijk op schapen en versch schapenvleesch zonder overlading per spoorweg transitu door Belgie te vervoeren. In do Zaterdag te Middelburg gehouden raadszitting heeft de heer Snijders, sedert 25 jaar lid van den raad, zijn ontslag genomen en terstond de vergadering verlaten, orndat met 9 tegen 6 stemmen besloten was de commissie voor het ontwerpen van eeu nieuw contract voor de exploi- tatie van het droogdok niet in stand te houden. De raad heeft vervolgens met 12 tegen 3 stemmen besloten het onlangs door de Kon. Maatsch. ,/De Schelde" te Vlissingen aangekochte droogdok te Middelburg niet vanwege de gemeente te naasten. Men schrijft ons naar aauleiding van deze raads zitting nader uit Middelburg Het ontslag van den heer J. H. Snijders als lid van den gemeenteraad wordt druk besproken. Het is de tweede maal dat de heer Snijders zulks doet. Eenige jaren geleden bij de behaudeling der voor- stellen in zake de saldo's van de voormalige wisselbank, nam hij ook zijn ontslag maar werd met groote meerderheid herkozen. De heer Snijders is bij een zeer groot deel der kiezers zeer geacht en mocht hij nu zich weder herkiesbaar stellen dan twijfelen wij geenszins of hij zou worden herkozen, vooral ook orndat de anti-liberalen zijn candidatuur steeds steunen. In Juli 11. werd hij nog herkozen met 944 van i()19 stemmen. G. Crt. Het uitvoerend bestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft het voornemen dit jaar iu den Landbouw-almanak een lijst te plaatsen van alle cooperatieve vereeuigingen, die zich op landbouw- gebied bewegen, hetzij zij tot doel hebben aaukoop »De wissel wordt morgen geprotesteerd en ge- rechtelijk ingevorderd. Op bet riddergoed wordt beslag gelegd en door den verkoop krijg ik mijn geld. Denkt u dat ook niet, mijnheer de graaf P" Doodsbleek staarde de verkwister den oude aan, die onverschillig voor zich keek. „Ge wilt het dus werkelijk tot het uiterste laten komen?" bracht graaf Alfred met moeite uit. ffDat wil ikdaartoe ben ik vast besloten u alleen kunt het voorkomen. Wil ik u zeggen waardoor u/Spreek opsteuude de jonkman, die zich in den macht van den woekeraar voelde. »Het zal u zeker met aangenaam zijn, als uw bezittiug onder den hamer komt en aau den meestbiedende wordt toegewezen. Voor dat schouw- spel wil ik u be wareu, mijnheer de graaf. Ik ben bereid het landgoed te koopen en u dadelijk in goud te betalen, wat u nog toekomt." Driftig sprong Alfred op. „Ik dacht, dat ge een arm man waart en geen baar geld meer ter uwer beschikking hadt z/In dat geval zou ik het binnen een uur zien te krijgen als wij het eens konden worden." Eu ik zeg u wij worden het nooit eens, waut ik verkoop het landgoed niet. Maar ik ben toch nieuwsgierig, wat ge er voor bieden zoudt." z/Zestig duizend thaler!" antwoordde Kahn met een loerenden blik. In plaats van te antwoordeu, zette graaf Alfred den hoed op en verliet de kamer zonder te groeten. (Wordt vervolgd.) TER \E(ZEVS)'HE (01 RAM. Oit blatl verscli ijnt Oinsdag;- en Vrijda^avoutl bij den "itffever P. J. ViH It K I A I D E te Ter A'euxen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1