Gemengde berichten. TER \EUZE\, 13 October 1893. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Ter Neuzen. steen en ijzer herbouwd, en van de wegen ruim 60 kilometer met grind hard gemaakt. De groote sommen aan dat alles besteed, zijn blijkbaar den ingelanden in elk opzicht ten goede gekomen, terwijl ook de polderlasten niet noemens- waard zijn gestegen en voor bet loopende dienstjaar f 9 per hektare bedragen. Men schrijft uit Barneveld Het is thans wel de moeite waard eens een kijkje bij den heer Bertels van „De Biezen" bij Barneveld te gaan nemen. Men ziet daar thans de voedergewassen in vollen bloei met prachtige kleur- schakeeringen, zooals men dit in 't voorjaar in Haarlem's schoone dreven aantreftook de aange- name bloesemgeur doet daarvoor niet onder. Voor de landbouwers is daar thans veel te zien en te leeren 1° wordt daar deze geheele week voeder aan een pershoop geredendeze eeuvoudige niets kostende manier van voederbewaring, n. 1. om bet naar den eisch te doen, is aan velen nog niet bekend immers, men zou dan thans in Nederland en voor- namelijk in Holland niet zooveel nagras laten verrotten, als men wist, dat daarvan zelfs al heeft het reeds veel van het vochtig weder geleden in pi. m. 8 dageu een voeder te verkrijgen is, dat riekt als verseh rogge brood 2° is een pershoop dien men daar van dezen zomer zag geopend, en kan men zich tevens overtuigen, hoe praehtig en aangenaam van geur en smaak het aldus verkregen persvoeder is. De koeien laten lijnkoek, en de paarden de haver biervoor onaangeroerd 3° kan men daar zien, dat Bertels krachtvoeder- plant, zelfs op afgegraven sehralen zandgrond, ruim 30,000 Kg. per H. A. prachtig groenvoeder levert, zoowel om direct voor den stal te vervoederen als roor de pers. Van Maartensdijk bij Utrecht wordt bericht dat daar 32,000 Kg. per H. A. verkregen isop betere gronden nog meer. De heer Bertels staaft hetgeen hij schrijft steeds door zichtbare feiten, en alhoewel hij den toegang heeft gesloteu wegens onheusche bejeging van eene zijde, vanwaar men medewerking om den kwijnenden landbouw op te beuren mocht ver- wachten zal hij aan ieder landbouwer de gelegen- heid bieden, zich van dit alles op de hoogte te stellen. Vanwege de vereeniging „Philanthropie ei Agre- rnent" te dezer stede zal dezer dagen een circulaire bij de ingezetenen bezorgd wordeD, waarin zij haar menschlievend en nuttig doel, voor hen die er niet mede bekend zijn, nader uiteenzet en tot deelneming aanspoort. Wij wenschen op die circulaire de aandacht te vestigen van alien die in onze stad willen mede- werken tot het instandhouden van wat aangenaam en nuttig is. Den vorigen winter gaf de vereeniging menigen aangenamen avoud aan de leden en vele ingeinviteer- den. Allen weten nog hoezeer deze soirees succes hadden. En nog, onlangs is gebleken, hoe zij haar Philanthropisch doel opvat, toen ze de niet oube- langrijke som van ruim f 113 in de kas der algemeenen armen stortte. Wij gelooven dat de vereeniging verdient gesteund te worden door zeer velen, ook door hen, die gewoonlijk niet hare soirees bezoeken, omdat ze, lid wordende, haar kracht tot weldoen verhoogen. Hock. Als een bewijs van buitengewone vrucht baarheid diene, dat in den tuin van C. Geelhoedt alhier voor de tweede maal in dit jaar van den zelfden grond aardappelen zijn gerooid. Deze waren goed van smaak en de opbrengst was ruim te noemen. Axel, 10 Oct. Heden avond omstreeks halfzes ure had alhier een treurig ongeluk plaats. Een zoontje van den landbouwer J. J. d. F., nagenoeg 3 jaar oud, schijnt zouder bekende oorzaak in-eene sloot met water te zijn geraakt en werd daaruit levenloos opgehaald. Axel, 13 Oct. WoeDsdagochtend omstreeks zes ure reed de wiukelier K. de gemeente uit met paard en kar. Op de kar waren kruidenierswaren geladen, waarouder ook twee potten of kruiken met stroop. Even over de brug kwam een wagen geladen met klompen aanrijden. Hiervan schrok het paard van K., het sprong met de kar van den dijk, tengevolge waarvan de kar omgekeerd werd en een der beide voerlui daaronder lag. Daar zich op de Jrar ook een arduinen voederbak voor varkens bevond, vreesde men voor ernstige verwondingen, doch spoedig kwam de jongen onder de kar uitgekropen. Hij had geen letsel bekomen, maar de inhoud van een der gebroken stroopkruiken had hem geheel en al met het taaie donkerbruine vocht opgepoetst. Glimmend van de stroop kwam hij te voorschijn. Behalve dat de kar eemgszins beschadigd was, liep het geval hiermee af. Axel* Gemeemeraadszitting van 12 October. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notnlen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming van den gemeente ontvanger dd. 19 Sept. jl. waaruit blijkt dat in kas is f 2859,93 J b. Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 15 Sept. jl. houdende terugzending van een exemplaar van het door hen goedgekeurde raadsbesluit dd. 5 Sept. jl. Verhooging jaarwedde telephoonkantoorhouder. c. Als voren dd. 22 Sept. jl. houdende kennisgeving, dat zij berusten in het subsidie bij raadsbesluit van 17 Aug. jl., voor 1894 verleend aan hot algemeen burgerlijk armbestuur. d. Itekwest van den heer A. Dieleman e. a. te Axel, houdende verzoek om het voorstel van den heer Van Hoeve, tot wijziging in de thans bestaande regeling betreffende het bestelloon der telegrammen in en buiten de kom der gemeente van welke strekking ook, niet aan te nemen doch te willen medewerken niet alleen in hun, maar in het algemeen belang opdat de vergadering moge besluiten de thans bestaande regeling te handhaven. Alle worden voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoekschrift van den heer P. H.'Voenhuizen te Axel om aan hem den kruitkelder in de Oude Stad te willen verhuren tot berging van petroleum met opgave van de voorwaarden. Op voorstel van den voorzitter wordt z. h. s. besloten het verzoekschrift ter zijde te leggen als zijnde geschreven op ongezegeld papier. De premien voor de op 31 Oct. e. k. te houden veemarkt worden vastgesteld evenals die waren voor 1892. Tot keurmeesters voor de veemarkt worden benoemd de heeren J. F. deMaat, P. de Klerk en L. Jansen van Kosendaal. Ingeval een of meer der benoemden de benoeming niet mochten aannemen, wordt de aanvulling opgedragen aan Burg, en Weth. Itekwest van D. de Blaaij, rijtuigverhuurder te Axel, houdende verzoek om aan hem grond van de gemeente, legen in de Oude Stad, in koop af te staan. Besloten het verzoek toe te staan. Voorstel van den heer Van Hoeve om wijziging te brengen in de thans bestaande regeling betreffende het bestelloon der telegrammen in en buiten de kom der gemeente. De voorzitter vraagt den heer Van Hoeve om zijn voorstel nader toe te lichten. De heer Van Hoeve zegt, dat hij voorstelt de f 50 be- looning van den besteller der telegrammen in te trekken en daarvoor in de plaats te doen treden een bestelloon vato f 0,124 ten laste van hen, aan wie een telegram besteld wordt binnen de kom der gemeente en f 0,25 voor hen die buiten de kom der gemeente wonen, onverschillig waar. De heer M. A. Smies stelt voor de f 50 belooning van den besteller der telegrammen in te trekken en daarvoor in de plaats te doen treden een bestelloon van f 0,10 voor hen, aan wie een telegram binnen de kom der gemeente wordt bestelcl en het bestelloon bniten te laten zooals het thans is. Na breedvoerige gedachtenwisseling omtrent beide voor- stellen wordt het voorstel van den heer Van Hoeve in stemming gebracht en met 6 tegen 5 stemmen verworpeu. Voor stemden de heeren P. Dieleman, C. N. Jansen van Rosendaal, J. Wolfert, P. van Hoeve en G. Weijns. Tegen stemden de heeren L. van Dixhoom, P. Dregmans, L. Lamaitre, M. A. Smies, P. Koster en D. J. Oggel. Hierna brengt de Voorzitter in stemming het voorstel van den heer M. A. Smies, hetwelk met 6 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. Voor stemden de heeren P. Dieleman, C. N. Jansen van Rosendaal, J. Wolfert, M. A. Smies, P. van Hoeve en G. Weijns. Tegen stemden de heeren L. van Dixhoorn, P. Dregmans, L. lamaitre, P. Koster en D. J. Oggel. De tijd van ingang wordt z. h. s. bepaald op 1 Januari e. k. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1894 wordt vastgesteld in ontvangst op f 17819,91J en in uitgaaf op een gelijk bedrag. Het kohier der schoolgelden voor het 4e kwartaal, alsmede een reclame in zake den hoofdelijken omslag, wordt besloten te behandelen in eene beslotene vergadoring. St. Jansteen. Zondag a. 8. wordt hier feest gevierd naar aanleiding van den thans voltooiden keiweg naar Koewacht, voor zooveel deze in de gemeente ligt. Een paar muziekgezelschappen en zangvereenigingen zijn uitgenoodigd aan het feest luister bij te zetten. De gemeenteraad zal met eenige genoodigden een wandeling over den weg maken en aan laatst- genoemden een banket aanbieden, terwijl het geheel met een vuurwerk wordt besloten. Tot de genoodigden zulleu behooren de leden van de Provinciale Staten in 't vijfde district, de dijkgraven der in de kosten van teruggave van het renteloos voorschot bijdragende polders, de betrokken provinciale- en rijkswaterstaats-ambte- naren en de hoofdopzichter bij het werk. Bij gunstig weder zal St. Jansteen zeker een groot bezoek kunnen wachten. (M. Ct.) Men schrijft ons uit Itiervliet Dinsdag j 1. verliet de Commissaris der Koningin zijne wuonplaats om over Aommer Een aan Hoofd- plaat en Biervliet een bezoek te brengen. Te Driewegen, een groote buurt, waar de vlag bij de school geheschen was, hield het rijtuig, waarin de C. d. K., niet op, zeker tot teleurstelling der scholieren en buiten verwachting der onderwijzers. Bij 11 ure arriveerde de C. d. K. op het raadbuis, waar de burgemeester, wethouders, secretaris, raads leden en gemeente-ontvanger tot ontvangst aanwezig waren. Uit de meeste woningen wapperde de Nederlandsche driekleur en een belangstellend publiek vertoefde in de omgeving. Onze harmonie speelde een paar coupletten van het volkslied en een ander muziekuommer, waarover tot den president met waardeering gesproken werd. In het algemeen was de wederzijdsche bejegening bij dit officieel bezoek van aangenamen aard. De vriendelijke attentie van ons muziekgezelschap, dat gewoon is zich bij dergelijk bezoek te ontbouden,- viel kennelijk in goeden grond. Bij inspectie op de secretarie, der brandspuit enz., bleek alles volkomen in orde te zijn. Behalve de school op de markt, werd de Protestantscbe en Roomsche kerk een bezoek gebracht. Kon de C. d. K. hoogst tevreden zijn met de welwillende ontvangst van de bevolking, ook op deze heeft de vriendelijke minzaamheid van Zijue Excellence een gunstigen indruk gemaakt. Bij zijn vertrek nam Z. Exc. plaats in bet rijtuig van den burgemeester, dien bet kennelijk ook genoegen deed, dat Biervliet eindelijk eens zijn beste been bad voorgezet. Op de terugreis moest IJzendijke en Schoondijke een bezoek gebracht worden. Het gerecbtsbof te 's Gravenhage behandelde gisteren in booger beroep de zaak van H. J. A., te Ter Neuzen, waarbij bij ter zake van brand- stichting, tot 9 maanden gevangeuisstraf werd ver- oordeeld het vonnis werd vernietigd en beklaagde vrijgesproken. Zitting van Vrijdag 13 October. VeroordeelilP. A. v. d. V., aannemer te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over een brug van een rijkskanaal, voordat die geheel gesloten en vastgezet is tot eene boete van f 4, subsidiair 1 dag hechtenis. F. O., landbouwersknecht te Axel, ter zake van straal- schenderijtot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht., met vernietiging der in beslag genomen palen. J. D., koopmante Clinge en S. H., koopvrouw te Ter Neuzen (Naaikussen), ter zake van overtreding der ijkwet; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurdver- klaring en vernieling van het in beslag genomen gewicht en mandje. K. d. R„ J. d. R., A. d. R„ schippers te Bouchaute, E. S. en J. v. W., schippers te Philippine, ter zake van met een vaartuig verblijven in eene, niet ten dienste der scheepvaart bestaande buitenkilieder tot een boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. d. V., visscher te Zaamslag, ter zake van visschen met een ongeoorloofd vischtuig; tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. met verbeurdverklaring en vernieling van het net. J. F., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van het be- visschen van een anders vischwater, zonder schriftelijke ver- gunningtot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. K., winkelier en C. L. d. M., scharenslijper te Axel, ter zake van het laten loopen van een hond, zonder muilkorf de eerste tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., de tweede tot 2 boeten elk van f 0,50. subs 1 dag hecht. C. V., pakhuisknecht te Ter Neuzen, ter zake van over treding van het brandweerregleinent te Ter Neuzen; tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Av. B., zonder beroep te Zaamslag, ter zake van het rapen van schelpvischto t eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. B. en H. B., visschers te Bouchaute, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. L. d. P., te Selzaete, ter zake van overtreding der jachtwet; tot eene boete van 10, subs. 8 dagen hecht. J. K. H., straatmuzikant, zonder bekende woonplaats, J. v. G., gepensioneerd Oost-Indisch militair en W. V., arbeider, beiden te Sas van Gent, T. T., koopman te Axel, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. B. d. J., werkman te Axel, ter zake als voren; tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. J. D., werkman te Ter Neuzen, J. P., koopman te Zaamslag, A. H., knecht te Axel, ter zake als vorenieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. G. d. E., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tweemaal bij tweede herhaling tot eene hecht. van 16 dagen. Allen in de kosten. "Wegens herbouw van de kerk der Gereformeerde gemeente te Zierikzee (afdeeling St. Domisstraat, predikant Keulemaus) waarbij aanstaande Zondag die gemeente zoude verstoken zijn de godsdieust- oefeuingeo uit te oefenen, is welwillend die gemeente toegestaan des namiddags gebruik te maken van de Kleine kerk der Hervormden en des avonds van de Luthersche kerk. Door den gepensioneerden rijks-ontvanger, den heer G. Bouricius te Amsterdam, is een brochure geschreven, waarin men volgend verhaal leest „In Mei 1892 liep Willem Postma, verpleegde te Neerbosch, weg van de weesinrichting. Door de politie teruggebracht, deed de weesvader Van 't Lindenhout hem knieleu, en diende hem een zoo zware kastijding toe, dat de jongen, uitge- schreeuwd en afgetobd, amechtig bleef liggen. Hij werd daarop naar de gevangenis gebracht. En hoe P Dat is te begrijpen Maar welke ge vangenis De zoogenaamde kapel is gebouwd op eene hoogte, opgeworpen als vluchtheuvel bij overstroming, en daaronder zijn reusachtige kelderkluizen. Daaronder leidt eene trap naar een lange gang, aan welker duistereinde een deur. Deze is de afsluiting van een 30ort kluis, ruim een meter in het vierkant, zonder venster met aarden vloer. Er is een plankje om op te zitten, en in een der hoeken een tonnetje, dat men niet behoeft te zoeken. In de deur is eene kleine opening voor licht en lucht. Een maal daags steekt men eene flesch door die opening, met den hals vooruit, waaruit de gevangene mag drinken water natuurlijk terwijl de flesch van buiten wordt vastgehoudeu. De gevangene geniet bovendien een stuk droog paardenroggebrood, waarmede hij drie etmalen moet rondkomem. Drie etmalen (72 uren) verbleef ge- noemde Willem in die gevangenis. Wat waren in die martelureu zijne gedachten Drie dagen en drie nachten lang IWist hij, wanneer ze om hem zouden denken Zonder licht, maar niet zonder luchtbedorven, vergiftigde lucht. Eene stoofonder de voeten van een kind in een kerkerhol Is het te erg als ik dat noemlevend begraven? Dat riekt eerder naar de middeleeuwen Maar de verlossing kwam. Uit de zoogenaamde gevaugenis gehaald, joeg de weesvader Van 't Lindenhout hem tegelijkertijd voor altijd uit de inrichting, met wat hij aan het lijf had, meer niets. Op eenen afstand stonden zijne beide zusjes te snikken, die hun eeuigsten broeder zoo zielsgraag vaarwel hadden gezegd, maar door slageu en snauwen daarvan werden weerhouden. Is dat menschelijk Inzake het onder Nieuwer-Amstel opgevischte lijk is thans alle twijfel opgeheven. Het is met zekerheid herkeud als te zijn van de uit Arnhem sinds een lOtal dagen vermiste juffrouw Roobol. De identiteit is geconstateerd door de juffrouw bij wie mej. Roobol in huis woonde. Deze noemde, alvorens het lijk te hebben gezien, de kleeding- stukken der vermiste tot de kleinste onderdeelen op en niet alleen vermeldde zij haarfijn de kleediug- stukken, die ook reeds in de dagbladen zijn ge- signaleerd, maar ze wist allerlei kleine bijzonder- heden, o. a. dat aan den horlogeketting een zwart bandje was, dat aan den sleutelring niets dan kleine sleutels moesten zijn, behalve een groote, waarvan de ring gesoldeerd, dat de vermiste 2 paarlemoeren haarspelden in het haar had, enz. enz. Al deze bijzonderheden kwamen volmaakt uit, terwijl bovendien deze getuige het lijk terstond herkende als dat van mej. Roobol. Ook De Jong werd bij het lijk gebracht, maar hij vertoonde geen merkbare aandoening en ver- klaarde, dat het niet het lijk van Maria Schmitz was en dat ook niet kon zijn (omdat mej. Schmitz, volgeus zijn beweren althans, levend te Louden zou zijn). Het onlangs door de Arnh. Ct. vermelde bericht, dat De Jong met zijn vrouw op den 7 Juli op een eenzaam gedeelte der heide achter Rozendaal (bij Arnhem) waren gezien en hij, enkele dageu daarna, alleen, trok bijzonder de aandacht der justitie en deze heeft ook met veel tact en ijver dit nieuwe spoor sedert gevolgd. Het beweren der beide jonge- lui moest geloof vinden, omdat zij terstond hetgeen zij hadden waargenomen aanpersonen hun omgevende, hadden medegedeeld, zonder echter te weten wie de vreemdelingen waren. Spoedig werden zij voor den rechter-commissaris te Arnhem geroepen en daarna j.l. Maandag te Amsterdam om met De Jong geconfronteerd te worden. Zij deeldeu vau het samenziju aldaar het volgende op hunne wijze mede Nadat de rechter-commissaris hun bevolen had niet te spreken, als De Jong binnen zou zijn geleid, maar hem slechts nauwkeurig te bezien, al duurde dat ook nog zoo lang, want ze behoorden met zekerheid te kunnen zeggen, of ze hem herkenden, dan niet. Zoodra zij hem hadden herkend, zouden zij alleen zeggen »Het is goed." De Jong binnengeleid zijnde, werd terstond ge- vraagd //Wel hoe gaat het er mee O, nu gaat het nogal, boe, boe, boe, maar van nacht, o zoo'u nare nacht gehad, boe, boe, antwoordde hij onder herhaald hoesten. O foei, boe, boe, boe, zoo'n nare nacht. Gij hoest erg De Jong, heeft het draukje je niet geholpen Neen, mijuheer, niets, boe, boe, boe. De getuigen vergetende voor een oogenblik bet ernstige van het tijdstip, vonden die woorden- wisseling, afgebroken door hoestbuien, erg grappig, te meer, omdat zij beiden terstond hem beslist herkenden, hem die hen op de heide eeus zoo dreigend had aangezien. Gij moest u geheel hebben gekleed, De Jong, hernain de rechter, uw overhemd ontbreekt. Boe, boe, dat doe ik niet Gij moet, hoort ge. Dan geef me, boe, boe, uit de koffer een schoon. Mijnheer, het is goed, spraken uu de getuigen. Waarop terstond last werd gegeven De Jong weg te leiden en koudeu de getuigen, na op enkele vragen geautwoord te hebben, naar Rozendaal terugkeeren. Onder de personen, die deze week te Assen bij de rechtbank als getuigen in een strafzaak gehoord werden, bevouden zich vier vrouwen een moeder met drie dochters, vroeger op het Looner- veld aldaar woneude. Daar zij uit Amsterdam, waar zij sedert ruim een maand woonacijtig zijn, hadden moeten overkomen om getuigenis af te leggen, moest aan haar te zamen niet minder dan f 79 voor getuigengeld worden uitgekeerd, welke som deze vrouwen, die zich in zeer behoeftige om- standigheden bevinden, waarschijnlijk nooit haar eigendom hebben kunnen noemen. De Vereeniging ^Zutphen's belang" heeft zich tot den gemeemteraad gewend, met het verzoek de voor eenige jaren afgeschafte kermis weder in te voeren. Op de Staart te Dordrecht had Dinsdag het jaarlijksche feest van het korps pontonuiers plaats. Een drietal sjouwerlieden op het feestterrein aan wezig, kregen ruzie met een sergeant. De pon tonuiers trokken voor dezen partij, zoodat een hevige vechtpartij outstond. De sjouwers werden van het oefeningsterrein verwijderd, waarbij eeu van hen eenige malen te water raakte en een ander een duchtig pak slaag opliep. De politie maakte aan het standje een einde. Des avonds echter trok een troep pontonnicrs eenige malen langs den Riedijkde daar verza- melde sjouwers zagen hierin eeu uitdaging en weldra naderde eeh groote bende gewapend met stokken, messen enz., die op de soldaten, welke ongewapend waren, losstorinden. De pontonuiers moesten voor deovermacht wijken. De gewonden, van wie er een door eene ruit geduwd was en daarbij een glasscherf in den rug bad gekregen, terwijl een anderen met een stok een bloedende hoofdwond was toegebracht, werden naar de kazerne geleid, waar hun heelkundige hulp werd verleend. Tegen de vechtersbazen, die alien bekend zijn, werd proces-verbaal opgemaakt. Twee winters geleden werd te Slikkeveer een kip door een hond zoo gebcten, dat zij dien nacht niet in haar hok kon komen. Het vroor dien nacht dat het kraakte. Den volgenden ochtend werd het arme dier bewusteloos op de sneeuw gevonden door de eigenares. Zij zette de kip in een pot met warm stroo op het vuur en heeft haar zoolang geroosterd, zou men oppervlakkig rede- neerend zeggen, tot zij bijkwam. Het dier heeft daarna drie maanden in een stoof gelegen, binnens- huis, zonder haast te eten of te drinken. Met het begin der lente nam de kip fliuk in beterschap toe en kon zij zich weder verplaatsen, maar helaas hare pooten waren afgevroren. De eigenares bestelde nu bij den schoenmaker een paar schoenen in den vorm van een eendenpoot met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2