A1 g e m e e d Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. Aankondiging-. DE ZONDEN DER VADEREN. No. 2966. Zaterdag 14 October 1893. voetpaden met de kunstwerken. 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- FEUILLETON. (Wordt vervolgd.) TER NEIIZENSCEE <0! RAM Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij a]le Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit blad verscliijnt llin§<la^- en Vrijdftgavond bij den ultgever I*. J. V A M D E S A A U E te Xer A'euzen. Burgeineester len Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belang- bebbenden, dat, te beginnen op Mnandiig' 16 dczer, vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, Id October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. P. J. WORTMAN, Wd Secretaris. i^olitieli Overzicht. Gisteren kwam de eerste divisie van het Engelsche eskader in de Italiaansche haven Tarente aan en de tweede divisie te Catania en heden zal te Toulon de eerste der manifestaties plaats vinden, welke ruira twee weken achtereen elkaar in lauge reeks zullrn opvolgen Hedenmorgen wordt namelijk admiraal Avellan met zijn schepen in de Eransche zeehaven verwacht. 't Kunnen waarlijk niet Italie's vrienden zijn die, tegen de officieele mededeeling der regeering zelve in, blijven volhouden dat Italie's gouvernemeut na ruggespraak eu in over- eeustemming nog wel met de Duitsche bewindvoerders besloten heeft de Britsche vloot met de hoogste onderscheiding te ontvangen en geestdriftige be- toogiugen te organiseeren tijdens John Bull's verblijf in Italiaansche wateren. De zaak is er niet beter op geworden door de mededeeling, dat de Koning aan de feestelijkheden zou komen deelnemen als contra-mauifestatie tegen de visile der Russen aan TouIod. De regeering kan zoo iets niet voornemens zijn geweest, ook al zou zij een dergelijk verioon nog zoo wenscbelijk hebben gevondeu ua de eerste aankoudiging van het bezoek der Britsche schepen zal wel onmiddellijk geinformeerd zijn naar 't karakter der visite en na kennisueming van Engelands bedoelingen (een doodgewone beleefdheid, die even goed Frankrijk of Rusland zou kunnen bewezen zijn) zou'tnatuurlijk dwaasheid geweest ziju iets te ondernemen ter wijziging van 't eigenlijk karakter. Een ware verrassmg heeft graaf Taaffe, de Minister-president van Oostenrijk den leden van den Oostenrijkschen Rijksraad bereid onmiddellijk na de opening van deze eerste zitting bracht de premier ter kennis van het Parlement, dat de regeering op eigen initiatief besloten heeft der volksvertegenwocrdiging voor te stellen het stem- Bewerkt door AMO. g) Aan den hoek der straat, waar juffrouw Dreher woonde, nam Heinrich afscheid van Beatrix. In plaats echter van naar het kautoor te gaan, aloeg hij een anderen weg in. Niet ver van de voorstad, waarin de Bondsiraat lag, was eene groote weide, die den kinderen tot speelplaats diende. Bernau ging op eene bank zitten en keek naar het spel der kleiuen. Zijn eigen kiudsheid kwam hem voor den geest. Hij zag zich zelven naast zijn vader door velden en bosschen dolen, hij zag zijn bezorgde moeder op het balkon verlangend uitkijkeu naar de terugkomst der wandelaars, als regtn of onweer die terugkomst had vertraagd. Hij hoorde zijne ouders vol hoop over zijne toekomst spreken. Heete tranen rolden langs zijne wangen, toen hij weemoedig in zichzelven prevelde„Wat is er van mij geworden, van de schoone droomen, die miju hart vervulden Waar zijn ze, die mij zoo waarachtig en trouw bemind hebben ,/Onder de aarde klonk het antwoord van binnen. Een gevoel van afmatting maakte zich van hem meester, een zielsverlangen naar rust, naar de rust zonder droomen en zonder ontwaken. Plotseling vatte hij weer moed. „Kom gek- heid I" riep hij zichzelven toe, „zou ik de wapens neerleggen, nu ik tegenover mijn doodsvijaud sta? Neen, stijden wil ik en mij wreken Wraak zal recht aanzienlijk uit te breiden, binnen de grenzen der grondwet. Sprekende namens zijn collega's, verklaarde Taaffe dat het oogenblik gekomen is oiu tot deelneming aan het politieke leven alien op te roepen, die als goede onderdanen huu plicht doen. De eischen om kiezer te zijn zullen zich bepalen tot een zekeren ontwikkelingsgraad, terwijl voor den grooten grondeigendom bijzondere bepalingen geldeu. Om kiezer te zijn, moet men 24 jaar oud zijn, lezen en schrijven kenneD, aan den dienstplicht voldaan hebben, zes maanden op dezelfde plaats hebbeu gewoond en in 't algemeen hebben voldaan aan alle burgerlijke verplichtingen. Om kiesbaar te zijn, moet men directe belasting betalen en zelfs ongeletterden kunnen gekozen worden. De mededeeling van graaf Taaffe maakte een geweldigen indruk de conservatieven, die met deze hervorming gausch niet zijn ingenomeu, zullen den maatregel der regeering een daad van zwakheid heeten, zij zullen 't doen voorkomen, dat Taaffe c. s. zich hebben laten iutimideeren door den drang der liberalen en de demonstration der sociaal- democraten, terwijl de regeering, juist door haar fliuk en doortasteud optreden, alle agitatie fnuikt. Of de Rijksraad in zijn tegenwoordige samenstel- ling deze geweldige hervorming zal sanctioneeren, is de vraag. Na zijn belangwekkende verklaring verliet Taaffe met den minister van justitie, graaf Schonborn, de vergaderzaal, er werd voorlezing gedaan van de proclamatie, waarbij Praag eu de naaste omgeving dier stad in den kleineu staat van beleg worden verkiaard. Tegen den zin der Jong-Czechen vroeg de afgevaardigde Herold nadere toelichlingen aan de regeering, doch de Rijksraad weigerde in zijn meerderheid Herold's verzoek urgent te verklaren. De heeren der muntconferentie te Parijs, maken 't zich niet wonder moeilijk Woensdag is't bureau gekozen en toen is ook gebleken, dut de heeren over't geheel Italie's voorstel in beginsel niet ongun- stig gezind zijn, over de voorwaarden evenwel, waarop Italie zijn pasmunt terug krijgt en over de middelen daartoe, is nog niet beraadslaagd. In het Huis van afgevaardigden te Weenen legde de Minister van Financien de nieuwe be- grooting over, die guustiger is dan die van het vorige jaar. Men zal 3 millioen florijnen aan de amortisatie der schuld kunnen besteden. Eu het budget van het jaar zal blijven stijgen in verhoudiug tot den politieken toestand, die weinig veraudering kan ondergaan. Wat betreft de munthervorming, moet de Re geering handelen overeenkomstig de belaugeu der praktijk. van nu af de hoofdgedachte zijn van mijn bestaau, wraak op die verachtelijke sirene, die mij door hare betoovering in het verderf heeft gebracht. Aan mijne voeten wil ik haar zien, vervolgd door het ongeluk, verpletterd door het noodlot en als zij dan om hulp smeekt en de armen uitstrekt, zal ik mij verblijden in haar jammer en haar toe- roepen Op dat oogenblik schrikte Bernau op uit zijn droomerij door een ontzetteud angstgeschrei, dat uit de kelen van de spelende kinderen en de babbelende kinderraeiden opsteeg. Wat hij zag, deed hem het bloed in de aderen stollen. Van den rijweg langs de weide kwamen twee vurige paarden in galop met een rijtuig aangevlogen, zonder koetsier op den bok. De portieren waren open. Bernau had slechts een oogenblik tijd om na te denkeu. Werden de paarden niet binnen een minuut tot staan gebracht, dan vlogeu zij tusschen den hoop kinderen door en zouden aan den anderen kant der weide in den stroom storten, die daar langs vloeide. Hier gold het redding te brengen of te sterven bij de volvoering eener moedige daad. Als een pijl uit een boog schoot hij vooruit en greep, op vijf schreden afstands van de kinderen, het eene paard bij den teugel en het andere in de neusgaten. Door den woedeuden piju neergeworpeu, sleepte het eene paard het andere mee eu trilleud lagen beide op den grond. Van alle kanten kwamen menschen toestroomen en dankbaar om- ringden de kinderen en de dienstmeisjes hunuen redder, lutusscheji was een aristocratisch beer met wit haar uit het rijtuig gesprongen. Hij vroeg, wie de paarden tot staan had gebracht en toen men Aau het slot van zijn rede verklaarde de Minister dat de overheidspersouen moeteu blijven streven naar de bereiking van huu doel, zonder zich te storen aan het hartstochtelijk oordeel der pers. De terugvloeiing der Oostenrijksche titels, vooral van de zilver—obligation, is te verklaren door het wantrouwen tegen het zilver. Binnen eenige jaren zal Oostenrijk den noodigen voorraad goud bezitten. De muutcrisis, die uu in Amerika heerscht, heeft Oostenrijk-Hongarije nog niet getroffen. ,/Wij moeten," zoo ging de Minister voort, walle pogingen aanwenden om onze betaalkracht te verbeteren, maar geen depreciatie der munt veroorzaken. De Oostenrijksch-Hongaarsche Bank moet hoe langer hoe meer een stelling gaan inuemen als het middenpunt van den muntomloop. Onze verbintenissen, zoowel tegenover het binnen- land, als tegenover het buitenland, zullen stiptelijk uagekomen worden." Met het oog op de veelvuldige klachten van verschillende schippersvereenigingen over het te lang gesloten houden van de groote spoorwegbruggen als te Rotterdam en te Dordrecht, heeft de regeering als haar verlangen te kennen gegeven dat de loop der bijzondere treinen, die tusschentijds wordt vast- gesteld, zoodanig moet plaats hebben, dat de ofhcieel aangekondigde tijdvakken, waarop de bruggen voor het scheepvaartverkeer moeten geopend zijn, niet beperkt of geheel voor den spoorwegdienst in beslag worden genomen. Naar de Haagsche Ct. verneemt, had onlangs een der aangeslageneu in de vermogensbelasting opgemerkt dat het geheim der aanslagen gevaar liep bij de betaling, daar dan andere aanwezigen in het kantoor van den ontvanger in de gelegeuheid waren, min of meer ter sluiks, de biljetten van betalenden in te zien. Hij heeft daarop de aandacht van den Minister van financien gevestigd. Dientengevolge is bepaald, dat voor de betaling van de vermogensbelasting te 's Graveuhage het couloirstelsel zal worden ingevoerd d. w. z. ieder die komt betalen, doet dit eene ruimte, welke is afgezonderd van het overige publiek in het kantoor. Aan het grootste der twee kantoren aldaar, dat een 5000tal biljetten rondzond, moet de totale opbrengst f 700,000 zijn. Van het andere kantoor dat op zijne 3000 biljetten aanmerkelijk minder verwacht is het totaal nog niet opgemaakt. Verder verneemt het blad, dat de opbrengst in geheel Limburg slechts ongeveer 40,000 en die hem Bernau aanwees, ging hij naar hem toe, gaf hem de band en zeide ,/Zulke dadeu kunnen niet beloond worden, maar misschien is deze vreemde ontmoeting voor u niet zonder goede gevolgen. Ik heet Yon Hoheustein eu verzoek u vriendelijk mij spoedig eens te komen bezoeken." Daarop ging hij weer in het rijtuig en gaf den koetsier, die ondertusschen, licht gekwetst, weer naar hem toegekomen was, bevel om naar huis te rijden. ,/Hohenstein zei een der omstanders, „dat is de bekeude millionair, die het groote paleis op het Elbe— plein bewoont. Wel, man, je fortuin is gemaakt Bernau's oogeu glinster leu van vreugde. Had nu een hoogere macbt hem het middel niet in de handen gegeven, dat noodig was om wraak te kunnen nemen Na een langen nacht eindelijk een zonnestraal. YIERDE HOOFDSTUK. In de achterkamer van zijn wiukel zat Jacob Kauh voor een oude schijftafel. Voor hem lag een papier, dat hij zooeven uit een lederen tasch had te voorschijn gehaald en dat ieder deskundige direct als een wissel zou herkenuen Knipoogend liet hij het smalle stuk papier door zijn vingers glijden en keerde zich toen naar den jongen man, die op de sofa plaats genomen had. Bij den eersten aaublik zag men, dat deze jonge elegante man niet tot gewone klanten van den uitdrager behoorde. Zijn trekken waren door en door aris tocratisch. Men zou ze schoon genoemd hebben, als ze niet doortrokken waren van een meugeliug van hoogmoed en lusteloosheid. Zijn blond hoofd- haar zette zich voort in een paar kleiue bakkebaarden in Drenthe niet meer dan f 25,000 zou bedragen. In de Haagsche Sprokkelingen van het U. D. leest men omtrent het bovenstaande nog het volgende Van den Haag werd bekend, dat op de 5000 biljetten, rondgezonden in de voornaamste wijken der stad, eene opbrengst van circa 7 ton is ver- kregen Dat geeft dus gsmiddeld f 140 belasting per aangeslagene, overeenkomende als ik mij niet vergis met een inkomen (uit kapitaal) van f 7000. Reken nu al degenen af, die wel aan- geslagen worden voor eenig bezit maar op verre na dat bedrag niet halen, dan volgt, dunkt mij, uit dit cijfer, dat er in onze stad toch heel wat kapitalen van beteekenis zitten. En dan vestig ik er de aandacht op, dat men noch in particuliere gesprekken, noch in ingezonden stukjes in couranten hoort klagen over te hooge aanslagen of overdreven eischen van den fiscus waaruit als men het Nederlandsche volkskarakter in het oog houat wel is te concludeeren, dat de meeste belastingschuldigen er voorshands zeer genadig zijn afgekomen en men vermoedelijk een niet onbeteekend percentage beneden de absolute waarheid is gebleven. Eeuige heeren te 's Graveuhage hebben een uitnoodigiug rondgezonden om te komen beraad- slagen over maatregelen, te nemen om onze kleine kapitalisten tegen groote verliezen in hun vermogen te beveiligen. 't Blijkt toch uit een door den heer Koeleman, burgemeester van Krommenie, aan bovengenoemde heeren overgelegden staat, dat in de laatste jaren door die kleine bezitters ettelijke millioenen ffin beursfondsen" zijn verloren. Men beoogt o. a. het oprichten van een alleszins betrouwbaar, onafhaukelijk finaucieel orgaan. De heer N. de Jonge, vroeger predikant te Brussel en sedert eenigen tijd woonachtig te Utrecht, door het bestuur van jEderoord" te Ede verzocht zich te willen belasten met de geestelijke leiding van deze inrichting voor krankzinnigen en zenuw- lijders, heeft de benoemiug aangenomen. Het is reeds 50 jaar geleden aldns schrijft men uit Moordrecht dat, na droogmaking voor rijksrekening van den Zuidplas, het beheer over den Zuidplaspolder, groot 4400 hektare, door een bestuur uit ingelanden, door den Koning benoemd, werd aanvaard. Er is alle reden dit feit dankbaar te herdenken. De 30 wiudwatermolens, benevens twee hulp-stoom- machines werden vervaugen door vier krachtige stoommachines, volkomen in staat om een gewensch- ten waterstand te verzekeren. De boezems werden in land herschapen, de vaste houten bruggen in en daarbij had hij fraaie lange knevels. Zijn kleeding verried den landheer. Rijlaarzen, een donkere, nauwsluitende jas, grijze handschoenen en een rijzweep spraken daarvoor. ,/Het papier vervalt morgen," zei Jacob Kahn langzaam, met een scherpen blik op zijn bezoeker. Dat is in orde. Het wordt u morgen aangeboden heer graaf, en ik twijfel niet, dat de noodige con- tanteu voorhauden zijn." „En als dat niet zoo was?" vroeg de aangesprokene haastig. tfAls ik niet in staat was, het vod in te lossen Jacob antwoordde slechts met een veelzeggend schouderophalen. Er kwam een verleidelijke ge- dachte bij hem op. Was toch eindelijk de dag gekomen, waarnaar hij langen tijd gewenscht had. Sedert een jaar speelde hij met deze hoogmoedigen aristocraat, als de kat met de muis. Hoe ootmoedig was hij geweestMet welk een geduld en onder- werping bad hij duizendeu en duizenden uit zijn geldkist voor den dag gehaald en ze met een lachend gelaat aan den verkwister ter hand gesteld. Wat de jonge, trotsche heer verlangde, had hij gekregen, ja, soms was hem meer opgedrongen, dan hij vroeg. Kahn sc'neen een onuitputtelijke miju, die vrijwillig zijn goud afstond. En het was zoo gemakkelijk een handteekeuing te zetten onder een niets beduideuden wissel. Een, twee, drieging het en de rollen goud werden opge- streken. Voort ging het dan, om uit te strooien met voile handen, hetgeen zoo gemakkelijk met den pennestreek verkregen was. De eerste vervaldag brak aan. Kahn prolongeerde met vriendelijk gezicht en schoot daarenboveu opnieuw geld voor.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1