Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2964. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, Zitting van Donderdag 5 Octobber. Voorzitter de heer H. C. E. van IJsselsteijn. Met den voorzitter aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en ver- zoekt den secretaris de notulen te lezen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Na mededeeling der ingekomen stukken zegt de voorzitter, dat nog aanhangig is het adres aan den Raad betreffende het in erfpacht nemen eener loskade en het plaatsen van kranen, be ne vens het adres aan den Minister van W., H. en N. ter verkrijging van uitdieping van het kanaal bij de oude loskaden aan het spoorweg- station. De voorzitter zegt naar aanleiding hiervan, dat het in erfpacht nemen der kade door de gemeente van alle zijden zooveel mogelijk wordt tegengewerkt en hij acht het daarom het beste bij den Raad maar niet verder op de zaak aan te dringen. Er is volgens het vroeger genomen besluit nog wel een nader adres opgemaakt, doch spreker betwijfelt het goede resultaat daarvan en hij zou den Raad verder verantwoor- delijk willen laten voor den zorgwekkenden toestand der los- en laadinrichtingen. Hij stelt voor een adres tot den Raad te richten, waarin de Earner verklaart met het oog op de financien der gemeente niet verder aan te dringen op het in exploitatienemen der loskade, maar toch den Raad er op te wijzen dat wanneer geen verbetering wordt gebracht in den tegenwoor- digen toestand der los- en laadinrichtingen, de handel hier geheel zal verdwijnen en de werk- lieden broodeloos zullen worden, daar, door het gemis der noodige faciliteiten tot lossen en laden, het concurreeren met andere havens onmogelijk worden zal. Nadat lezing was gegeven van het desbe- treffende concept-adres wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter zegt, dat het verschil over het uitbaggeren van het kanaal aan de oude loskade nog steeds evenver isde beide partijen be- schouwen elkaar wederkeerig als daartoe verplicht hij zou zich daarom tot den Minister van W. H. en N. willen wenden, opdat die dan uitspraak kan doen in deze zaakhij geeft ook lezing van een daartoe opgesteld adres. Daarin wordt er op gewezen, dat de toestand aan .de oude loskade, wat de diepgang betreft veel te wenschen overlaatdat de schepen niet met dezelfde diepgang, waarmede zij de sluizen kunnen passeeren, tegen den kant kunnen komen en niet dadelijk met de kranen kunnen worden gelostdat dit veel tijdverlies en kosten veroor- zaaktdat door het concurreeren van andere havens, wil Ter Neuzen niet tot zijn vroegeren toestand, (d. i. zonder handel) vervallen, ook hier snel en goedkoop moet worden gelostdat de scheepvaart alhier groote sommen in de schatkist doet vloeien en het daarom toch een billijk verlangen is, dat de schepen met denzelfden diepgang, waarmede zij de sluizen kunnen pas seeren, dat is 56 palm, ook de kaden kunnen bereiken, waarom de Earner den Minister verzoekt door uitbaggering in dezen toestand te voorzien. Ook dit adres wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Door Gedeputeerde Staten en door den Minister van Binnenl. Zaken is aan de Earner advies verzocht omtrenthet vaststellen der voorwaarden, waarop iemand in aanmerking kan komen om kiezer te zijn voor leden der Earners van Eoop handel, daar door het afschaffen der patentbe lasting een basis vervalt, waarop dit kiezerschap steunt. De voorzitter zegt, te hebben nagegaan wat hierover in de E. v. E. te Rotterdam gezegd is deze Earner heeft zich erg behoudend getoond en geheel tegen het algemeen stemrecht. Men ging uit van de onderstelling, dat de E. v. E. bestaat tot het geven van adviesen in het belang van handelaars en idustrieelen en dat b. v. een schoenlapper en scharenslijper hier geen belang bij hebben. Er is door die Earner dan ook besloten om te adviseeren, dat voor het kiezer schap zal worden geeischt, dat men voor zekere som in de vermogensbelasting of in de beroeps- of bedrijfsbelasting is aangeslagen, door iedere Earner voor zichzelf te bepalen daar echter de kohieren daarvan niet openbaar zijn, zou ieder die aan de vereischten voldoet bij den burge- meester zijner gemeente moeten aanvragen om op de kiezerslijst te worden geplaatst, onder verklaring, dat hij voor de vereischte som is aangeslagenterwijl een flinke straf bepaald worde voor valsche aangifte. Spreker zegt, met deze zienswijze niet in te stemmen, hij is van meening, dat wanneer iemand kiezer kan zijn voor leden van den gemeenteraad, voor de Provinciale Staten en Tweede Earner, hij dit ook wel kan zijn voor leden van de Earners van Eoophandelspreker zegt, dat volgens zijn idee het belasting betalen er bepaald kan afgelaten worden. Verschillende leden zeggen hiermede ook in te stemmen, waarop besloten wordt dienovereen- komstig aan den Minister en aan Ged. Staten te adviseeren. Verder is nog ingekomen een vraag om advies betreffende het invoeren eener octrooiwet, waarbij een lijvige nota is gevoegd. De voorzitter zegt, het zeer nuttig te achten, dat een octrooiwet tot stand komt. Wanneer onder den huidigen toestand b.v. een werkman het een of ander uitvindt, kan een ander dat dadelijk namakenbestaat er echter een octrooi wet, dan kan de uitvinder zich het recht ver- zekeren, dat niemand dan hij zelf zijn uitvinding in den handel kan brengenzoodoende kan iemand tol fortuin komen en een belooning krijgen voor zijn genie. Spreker zegt, dat het een te ingewikkelde zaak is om daarover dadelijk te beslissen, en wil daarom een commissie b'e- noemen, teneinde hierover in de volgende ver gadering rapport uit te brengenhij benoemt in deze commissie de heeren Van Rompu en l liolens, terwijl hij er zelf ook deel van zal uitmaken. De heer Van Rompu zegt, dat aan de Westsluis oij het opkomen van het water met schutten reeds begonnen wordt op 38 palm en dat men bij het afgaan reeds ophoudt met schutten op een waterstand van 43 palmhij zou gaarne zien, dat ook bij het afgaan van het water anger geschut werd. De voorzitter meent, dat de heer Van Rompu niet op de hoogte ishij zegt, dat wanneer de waterstand gelijk A. P. is, er 38 palm water in de kolk staat en dat er begonnen wordt met schutten op een waterstand van 50 duim -|~ A. P. dat is dan met 43 palm water) volgens het bijzonder reglement. De heer Van Rompu zegt, dat hij gelooft goed ingelicht te zijn. De heer Van de Velde zegt, dat het zijn oorzaak kan vinden daarin, dat er dikwijls diep geladen schepen moeten schutten, en dat zich het geval zou kunnen voordoen, wanneer met afgaand water bij een lageren waterstand geschut werd, dat genoemde schepen, in de sluis zijnde, door het snel wegvloeien van het water de sluis niet meer geheel zouden kunnen passeeren, waarvoor bij opkomend water geen gevaar is. De heer Van Rompu zegt, dat geen onder- scheid wordt gemaakt tusschen diep geladen of ledige schepen. Een ledig of weinig geladen schip moet evengoed een geheel watergetij voor de sluis blijven liggen, als een diep geladen schip en dit veroorzaakt voor eerstgenoemde schepen veel oponthoud. Spreker wil daarom voorstellen aan den betrokken Minister te ver- zoeken om, zoo zich geen technische bezwaren voordoen, aan de Westsluis bij afgaand water ook te laten schutten tot een waterstand van 38 palm. De heer Hamelink vraagt of deze zaak niet beter thuis zou hooren bij Schuttevaerhij meent, dat een dergelijke kwestie vroeger ook daarheen verwezen is. De voorzitter zegt, dat bedoelde kwestie betrof de Oostsluis, en sprak meer op de belangen van de binnenvaart, welke Schuttevaer zich, naar hij meent, aantrekt, terwijl het hier de zeevaart geldttoen was het ook slechts een verzoek om adhaesie aan een adres van Schuttevaer. De heer Van de Velde zegt, dat dit adres betrof eene vraag om aan de Oostsluis bij elke gelegenheid te laten schutten. Uitvoerig is er bij Schuttevaer -over gesprokener zijn b. v. hoogaarzen die, vooral in dezen tijd, ook nogal veel suikerpeen varen en die zelfs met de eb gemakkelijk de sluis kunnen passeerendeze moeten evengoed als de zwaarst geladen schepen, als ze even na schuttijd komen, 9 uren blijven leggen, in welken tijd zij dikwijls hun reis al hadden kunnen ten einde brengen. Spreker meent echter, dat op het adres van Schuttevaer nog geen antwoord is ingekomen. Na eenige discussie wordt het voorstel van den, heer Van Rompu, om een verzoek tot den Minister te richten, aangenomen, als ten- minste uit het Bijzonder Reglement zal blijken, dat deze met zijn beweren gelijk heeft. De heer Schalk zegt, dat hij het wenschelijk zou vinden om aan den Raad te verzoeken alle als cholera verdachte voorkomende ziektegevallen bacteriologisch te laten onderzoekenhij zegt dit naar aanleiding van het gebeurde, dat een als cholera verdacht geval bij onderzoek bleek dit niet te zijn. De voorzitter meent dat deze zaak minder b ij de Earner thuis behoort. De heer Schalk zegt, dat het toch wel van belang is voor den handel dat de gevallen met zekerheid kunnen geconstateerd worden, het gebeurt op andere plaatsen ook, in Duitschland door het geheele rijk. De voorzitter denkt, het zal afstuiten op gebrek aan geld. De heer Schalk is van meening dat, zoo'n onderzoek zooveel niet zal kosten en zegt, dat het gelukkig toch zoo dikwijls niet voor- komt. De voorzitter zegt, niet te weten of men met een bacteriologisch onderzoek veel vooruit zal zijn dit vereischt nog al eenigen tijd en onder- tusschen vermelden de couranten al dat er een verdacht ziektegeval is voorgekomen een ander zegt dan dadelijk, dat het cholera is en de plaats heeft de naam besmet te zijn. De heer Schalk zegt, dat toch op de officieele gegevens wordt afgegaan. De heer Van Rompu (vice-consul van Spanje) zegt, ook van meening te zijn, dat het onderzoek niet veel geld zal kosten wordt er een onderzoek gedaan, dan wacht de Spaansche regeering tot hiervan bericht is ingekomen en naar den uitslag daarvan wordt een plaats al of niet besmet verklaard. De voorzitter zegt, dat de regeering van Zweden en Noorwegen Zuid-Holland en Zeeland reeds besmet had verklaard, voor er in Zeeland een geval was voorgekomen. De heer Schalk zegt, dat dit slechts een ge- neeskundig onderzoek betreft, maar de schepen die naar Bilbao gaan, worden eenvoudig naar Santander gestuurd en moeten daar 10 dagen blijven liggen. De heer Van Rompu is van meening, dat de Raad toch best naar de kosten van het onderzoek kan informeeren hij gelooft dat dit zelfs een zedelijke plicht is. Na nog eenige bespreking, waarbij verschillende leden op het voordeel van een bacteriologisch onderzoek wijzen, wordt overeenkomstig de vraag van den heer Schalk besloten. De heer Van Rompu zegt nog te hebben vernomen, dat sommige personen bijna de ge heele nieuwe loskade in beslag mogen nemen, terwijl anderen er geen plaats kunnen krijgen. De voorzitter zegt, dat de oorzaak hiervan weer de oude, vroeger besproken kwestie is, n. 1. het veischil tusschen de twee spoorweg- maatschappijen, waarvan de heer Hamelink zeide, dat het treurig was, dat de expediteurs hierkan de dupe moesten zijn, De heer Van Rompu vraagt, of er dan geen lichaam is waartoe de Earner zich kan wenden tot het verkr jjgen van verbetering in dezen toe stand en hij vraagt verder, of deze zaak niet valt onder den werkkring van het staatsbureau van toezicht op de spoorwegen. De voorzitter zegt, dat, als zijnde door de Rechtbank te Middelburg uitgemaakt, dat de loskade tot het stationsterrein behoort, deze onder het bureau van toezicht valtdoch wanneer de Earner zich hiertoe wendt, moet men een langen weg bewandelen, eer er verbetering in deri toestand zou kunnen komen. De toestand vindt zijn oorzaak in de kwestie tusschen de twee spoorwegmaatschappijen en daar er volgens spreker teekenen zijn, dat men tot toenadering wil geraken, is het best mogelijk dat alles binnenkort zal verbeteren; hij stelt daarom voor deze zaak aan te houden, waartoe wordt besloten. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. I V G E Z O I) I. STURRE Scheeve en onware voorstellingen. Van 16 tot en met 30 September. ijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. Een paar maanden geleden zoo schrijft men uit Den Haag aan het Utr. Dagbl. werd in het kraukziunigengesticht aldaar een 14jurige knaap opgenomen, die volslagen zinneloos was ge- worden door het feit dat zijn vader de duiven, waaraau het tkind zeer gehecht was, had gedooc en ze dahriia gebraden aan den jongen had voor gezet, zeggende „Nu zul je ze opvr Liefderijke verpleging heeft, voor 'toogenblik nl- thans, de noodlottige gevolgeu van dien zenuw- schok overwonnen het kind is hersteld huiswaarts gekeerd. 't Is te hopen, dat zijn barbaarsche vader er door gelenrd heeft Een alleronaarigeuaamste ontmoeting heeft een ingezetene van Gorinchem te Amsterdam gehad. Hij kwam in de hoofdstad oin aan het Grootboek de rente van zijn kapitaal, ongeveer 500, te ontvangen. Aan het Centraal—Station nam de man een rijtuig, waarmede hij zich eerst naar het Grootboek liet brengen en daarna zich een tijdje rondtoeren liet. De weg was aan deu koetsier overgelaten. Deze bracht hem laug de Amsteldijk naar de Kalfjesiaan In die laan zoo luidt het verhaal van den eerznmen Gorcumnier kwamen twee kerels, blijkbaar bekenden van den koetsier, bij hetn in het rijtuig zitten. Hoe 't precies gegaan is, weet bij niet to vertellen, want bekenneu inoet hij, dat hij tijdens het rijtoerlje niet al te nuchteren was mnar dit wist hij zich nog te herinneren, dat de vrienden van den koetsier hem op den Amslelveen- schen weg op vrij onzachte wijze uit het rijtuig gewerkt hebhen en er in gezelschap van den koetsier met dit rijtuig van door zijn gegaan, hem op den weg lateude staan, beroofd van alles wat hij bij zich had, waaronaer zijn horloge en al zijn geld. Mynheer de Redacteur In het vorig nummer uwer courant komt een ingezonden stukje joor, geteekend X., met het opschrift.Bat goat te ver. ergun mij, over den inhoud van dat schrijveu eenige opmerkingen te mogen maken. De uitweiding en beschouwing over het woord geld, waar mede de schrijver begint, kan ik met stilzwijgen voorbijgaan. Meer wenschte ik op te komen, tegen de gevolgtrekking die de schrijver maakt, naar aanleiding van het verhandelde in de laatste zittmg van den Raad onzer gemeente. X. doet liet voorkomen alsof bouwondernemers in deze gemeente, in het bijzonder. en meer dan ieder ander, hun eigenbelang op het oog hebben, en als het ware, als uitzuigers der maatschappij zijn te beschouwen, vergeleken met, wat men, volgens den schrijver elders doet, om den minder gunstig bedeelden, aan goede en gezonde woningen te helpen. Ik vraag, welke redenen hebben X. daartoe geleid Hij zegt, de straten worden zoo bekrompen mogelijk geleid peperduur is de grond, terwijl de eigenaars nog zouden wen schen dat de straten voor rekening der gemeente worden bekeid en gerioleerd. Zijn de straten die in den laatsten tijd in de kom der gemeente tot stand kwamen werkelijk zoo bekrompen mogelijk gelegd Zeer zeker zal dit door ieder onpartiidige worden tegengesproken. Bovendien zijn de voornaamste hier bedoelde straten als de Grenulaan en de Tholensstraat, in overleg met het gemeente- bestuur aangelegd. Op welken grond beweert X., de bouwgrond wordt peper duur, d. w. z. tot buitensporige prijzen verkocht? Nog duargelaten de omstandigheid, dat ieder eigenaar, ook in dit geval, toch wel het recht heeft om tegen een bepaalden prijs, zijn goederen a! of niet te verkoopen, wenschte ik X. te tragen ot hij niet weet dat de prijs van bouwgrond evenals van ieder ander artikel, beheerscht wordt, door vraag en aanbod. Of wordt in de groote steden van ons land de bouwgrond soms niet betaald tegen 30 gulden per vierk. meter, en daarboven En hoe komt verder X. er toe, om naar aanleiding van het laatste raadsverslag te beweren dat eigenaars van bouw grond, de kosten van riolering en bekeii'ng ten laste der gemeente wenschten te brengen Het adres door mijn mede-eigenaar en mij aan den Raad geneht, kan wel allerminst hiertoe aanleiding geven, waar door ons werd aangeboden binnen een zekeren termijn een gedeelte slraat geheel voor eigen rekening te rioleren en te bekeien. Ziedaar eenige opmerkingen die ik op het ingezonden stukje van X. getiteld dat gaat te ver", maar waarboven hij naar inijne meening beter zou geschreven hebben scheeve en onware voorstellingen," meende te moeten maken. h" wanneer nu X. niet enkel ten doel heeft valsche insinuates aan het adres van bouwondernemers te schrijven, maar zich in waarheid beijveren wil, middelen aan te wenden om den iningegoeden op goedkoope wijze, in het bezit van flinke en gezonde woningen te stellen, dan zal hij zich niet langer met onwaar en anoniem geschrijf bezig houden, maar door woord en daad toonen, dat het hem ernst is, een der grootste belangen van den werkman te behartigen, en hij kan zich verzekerd houden, dat hij hiervoor in onze gemeente met alleen zal staan. Umijnheer de Redacteur, bij voorbaat mijn dank, voor de mij toegestane plaatsruimte, Met achting, TJio Bn., re XT A- VISSER. Ter Neuzen, 5 Oct. 1893. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Sept. Arthur Jo- sephus Temmerman (van Hoofdplaat), oud 26 j,, jm. en Irma Maria van Acker, oud 17 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Pieter Adriaan, z. van Johannes de Ridder en van Johanna Maria Verijzer. 19 Sept. Catharina, d. vail Martinus den Hauler en van Sara Yzebaart. 23 Sept! Janneke Catharina, d. van Jan Eran^ois Scheele en van Janneke Cappon. 27 Sept. Johannes Cornelis, z. van Jo hannes Cornelis de Brnijn en van Sara Maria de Jonge. Janna Hebrina, d. van Cornelis van Hermon en van Christina Dieleman. 30 Sept. Jacobus, z. van Leendert Vercoutereu en van Neeltje Blankert. Overlijden. 17 Sept. Leonie Marie van de Casteel, oud 7 w., d. van Lourens en van Leonie Marie van Hulle. 24 Sept. Cornelis Verbrugge, oud 8 w., z. van Levinus en van Adriana Dieleman. Ilosclikttpelle. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Sept. Andries Westerbeke, oud 25 j., jm. en Johanna Scheele, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Willem, z. van Leendert Dees en van Maria Dekker. 17 Sept. Victoria, d. van Petrus Au- gustinus Mangnus en van Elisabeth de Waal. 22 Sept. Martinus, z. van Petrus Ottjes en van Cecilia van Gemst. Overlijden. 3 Sept. Elisabeth Dobbelaar, oud 2 m„ d. van Johannes en van Marianna Asselman. 25 Sept. Theophiel Lambert, oud 6 w., z. van Petrus en van Angelina Vaal. 28 Sept. Een als levenloos aangegeven kind van hot m. geslacht van Augustinus van Bastelaar en van Maria Louisa Tallier. '»r i»ii w. Huwelijks-aangiften. 7 Sept. Augustus de Koning (van St. Jansteen,) oud 20 j., jm. en Louisa d'Haen oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Sept. Augustus de Koning

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 5