Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeawsch- Vlaanderen. DE ZONDERI DER VADEREN No. 2964. Zaterdag 1 October 1893. 33e Jaargang, Binnenland. abonnemen t Itij deze couraut behoort een bijvoegsel. folitieli Overzicht. FEUILLBTON TER \EI m.M HE (OlRWr Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit III ml verscliijut Hinnilat;- en Vrijdatfavnnd bij den uitgever I*. J. V AS U E S A W E te Ter Seiizeu. De politieke toestand in Hongarije laat nog altijd vrij wat te wenschen over, zdd zelfs, dat de ge- ruchten van crisiskansen, den officieusen looche- ningen ten spijt, worden besproken als mogelijk en zelfs wel als waarschijnlijk. De Jong-Czechen komen dan ook maar niet tot rust en voor de aanstaande samenkomst van den Rijksraad te Weenen zullen zij eens extra hun best doen, zooal niet ter ver- storing der orde evenals in den BoheeinscheD Landdag, waar zij, zooals men zich herinnert, met inktpotten en stoelleuningen kracht trachtten bij te zetten aan hun beweren, dan toch ter vertraging der diseussibn. Dat zullen zij nu eens probeeren op eeu heel iugenieuse manier, door zoo iets als een Babylonische spraakverwarring te verwekken namelijk. De obstructie-taktiek in den gewouen vorm, zooals bijna alle Europeesche parlementen die kennen, zou, in tegenstelliug met den Rijksdag van Hongarije in den Rijksraad weinig kans van slageu hebben, daar er ten alien tijde voorstellen tot sluiting der beraadslagingen mogelijk zijn. Daarom willen de Jong-Czechen 't nu eens probeeren door redevoeringen in de Slaafsche tongvallen, welke de groote meerderheid der afgevaardigdeu niet zouden verstaan, en op dat gebied is er misschien nog wel iets nieuws te vertoonen, tenzij men inderdaad onmiddellijk ua opening van den Rijksraad een een voorstel tot wet verheven mocht kunnen krijgen, waardoor bij reglemeutswijziging de Duitsche taal verplichtend werd gesteld. En zoo'n voorstel zou groote kans hebben te worden aangenomen, daar 't zou worden ingediend op grond van de onmo- gelijkheid, dat de president redevoeringen zal controleeren, uitgesproken in een taal, die hij niet verstaat en tot welker kennis men hem op geen enkelen grond kau verplichten. De JoDg-Czechen hebben nu ook een manifest doen verschijnen, dat in den breede de uitzonderiugs- maatregelen der regeering te Praag bespreekt en ze natuurlijk veroordeelt. Natuurlijk wordt er heftig uitgevaren tegen de regeering en wordt 't Czechische volk voorgesteld alsgebuktgaandondereendwaugjuk. 't In den Landdag geschiedde heeten de heeren een alleszins gerechtvaardigd optredeu der miuderheid en zij beschuldigen de regeering er van, dat zij de dynastieke gevoelens van de Bohemers heeft gekwetst. Dinsdag avoud werd van socialistische zijde te Weenen ook een protest-meeting gehouden tegen de maatregelen der regeering vis-a-vis Praag. Natuurlijk kreeg de regeering er geducht van langs Bewerkt door AMO. 6) v Jacob Kahn zag zijne kinderen met een uitdruk- king van innige liefde aan. Hij had zijn hartebloed voor hen willen geven, maar dat audere zou zijn leven verkorten. ,/Zij is voor oils verloren, Eranz", fluisterde hij, #als zij aan de zijde van dezen Christen leeft en al wilde lk het, al wilde ik zondigen tegen mijn God en tegen de gedachtenis van mijn vrouw zaliger, wie blijft mij borg, dat hij den schat op prijs stelt, dien wij hem toevertrouwen dat hij niet met voeten treedt, wat hem tot een last is geworden „Als dat gebeurt, vaderriep de zoon met vlammend oog, //als dat gebeurt, dan wee hem Dan wil ik haar en ons wreken, zoo vreeselijk, dat hij aan hare voeten om genade en erbarming smeeken zalMaar ik deel uwe bezorgdheid niet, Eelsheim is van nature een goed mensch en zijne gebreken zullen in zijne liefde ondergaan.' Flora viel haar broeder om den hals en dankte hem voor zijn woorden. Op datzelfde oogenblik werd er gescheld en weinige minuten later trad de persoou binnen, over wien zooeven gesproken was. Als Heinrich Bernau zijn makker weder gezien had, zou hij hem nauwelijks herkend hebben. Felsheim had eene volkomene gedaauteverwisseling ondergaan. Zijne kleeding was met zorg gekozen en getuigde van goeden smaakzijn linnengoed was verblindend wit in zijn das stak een diamanten en de brave socialisten, die meenen altijd aan den kant te staan, waar de slagen vallen, heetten den maatregel voornamelijk tegen hen genomen, terwijl zij tevens verklaarden een gelijken maatregel te wachteu als een gevolg van hun ijveren voor algemeen stemrecht. In een resolutie werd vervolgens verklaard, dat elk politiek misdrijf zich wreekt aan hem, die er zich aan schuldig maakt, terwijl de afgevaardigden, die voor uitzouderingsmaatregelen stemmen zonder eenig onderscheid laffe verraders der natie zijn. 't Schijnt dat men in Rusland de Erauschen nog te druk en te geagiteerd vindt in verband met de aanstaande contra—visite uit Rusland en dat men al het mogelijke wil doen om van Petersburg uit geen aanleiding tot betoogingen te geven. Zoo is nu den vertegenwoordigers van een drieeutwintigtal bladen der hoofdstad aangezegd, dat er van hun gemeenschappelijk optredeu te Toulon niets kan komen, dat Rusland zijn vertegenwoordiging in 't buitenland goed heeft geregeld en dat de regeering dat zaakje ook in de toekomst in eigeu beheer wil uitvoeren een week, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat 't Komt naar aanleiding van conflicten tusschen een of audere Europeesche mogendheid en de vorsten van Aziatische en Afrikaansche rijken, niet zoo licht tot een internationaal conflict, doch wel maakt zoo'n mogendheid soms een lawaai als liepen haar belangen 't grootste gevaarmen kan dan den tfbarbaar" met meer kans op welslagen geducht plukken Zoo hebben nu een aantal onderdauen van sultan Mulei Hassan Marokko, een aanval gedaan op de Spaansche bezettiug van het tort Melilla aan de Middellandsche zee, waarbij, volgens de eerste geruchteu, acht Spaujaarden zijn gedood en drieendertig gewond. Om den Spaujaarden vol- doening te geven, zal de sultan een afdeeliug soldaten zenden, ter bestraffing vau de vermetelen. (Mooren, die zich eigeulijk niet heel druk maken over Mulei Hassau). Nu er zelfs dooden zijn gevallen aan de zijde der Spaujaarden en het aantal gewonden betrekkelijk zoo groot is, zal de Spaansche regeering den sultan de duiraschroeven wel krachtig aandraaien en deze zal wel geducht moeten bloeden. Aan de Tweede Kamer is gisteren bericht gezonden van het overlijden van Jhr. Mr. Elout, oud-lid dier Kamer. De algemeene discussie is geopend over de uadere tijdolijke bepalingen omtreut den accijns op de speld, kortom, hij zag er uit als een rijk joukheer, die alleen voor de jacht, sport en schoone vrouwen leefde. Zijn blond haar was elegant gefriseerd, op de bovenlip vertoonde zich een opkomeude fraaie knevel hij was werkelijk een knap man. Met die gemakkelijkheid van beweging, welke de be- schaafde kringen kenmerkt, trad hij op Flora toe en kuste haar de hand. Vervolgens groette hij vader en zoon en verzocht eeu gesprek onder vier oogen met Jacob Kahn. „Ik weet, wat je vau mij verlangt", antwoordde de oude. //Je komt om mij mijn dierbaarste pand te ontstelen, Werner Felsheim 1 Maar ik vraag je op je geweten af, of je dien diefstal verantwoorden kunt. Ik kan mijne banden niet in reinheid wasschen en mijne kinderen en mij zelven als heiligen voor stellen, maar zoo waar ik leef, het berouwt mij, dat ik je ooit van dienst geweest ben bij misdadige handelingen. Je was eeu jong mensch, toen ik je leerde kennen, en een verstandig, geschikt mensch, in staat om in elk beroep vooruit te komeu. Ik wil 't niet heeten liegen of loochenen ik heb je ook gebracht tot menige slechte daad en ik heb voordeel getrokken uit je slechte praktijken. Gedane zaken nemen geen keer, maar voor de toekomst kan men maatregelen nemen, Eelsheim, en dat wil ik. Mijne dochter bemint jeik ken haar het zou haar't leven kosten, als ik deze genegenhied met geweld wilde ouderdrukken. Je hebt gezworen, dat je haar liefhebt, zooals men de vrouw bemint, die men neemt voor het leven". „En dat is waar!" viel Felsheim den oude in de reden. //Ik ben een slechte kerel en heb mijne gebreken, maar Flora kau van mij maken, wat zij wil. Z;j kan mij ook goed maken en als zij suiker, hoofdzakkelijk strekkende om over de beet- wortelsuikerfabrikanten in de eerstvolgende jaren om te slaau hetgeen aan de accijusopbrengst, geraamd op ruim 8 millioen, tekort komt. De heeren Van der Kun en De Ram wezen op de groote beteekenis vau de beetwortelcultuur en op de noodzakelijkheid om haar uit den onzekeren toestand ten aauzien van de accijnsregeling op te heffen. Het interimaire stelsel heeft groote uadeelen voor den landbouw en dreigt chronisch te worden. Vooral de heer v. d. Kun beklaagde zich over de stiefmoederlijke bedeeliug van de suikeriudustrie en de heer De Ram drong aan op een langeren termijn van werking dezer wet, omdat een kortere strijdt met de belangen vau industrie en landbouw. Die belangen wenscht de heer Tydeman zooveel mogelijk met elkaar te vereenigen door verdeeling van arbeid, waarbij de landbouw zich toelegt op het kweeken van de beste beetwortelen en de fabrikanten op het produceeren van goede en goedkoope suiker. Nood gedrongen is hij met het oog op het buitenland voor handhaving der bescherming. Hij meende dat de Regeering echter de belangen van de schatkist en den consument in haar voorstel niet heeft weten te vereenigen en de Minister een te forsehen greep doet in de suikeriudustrie, welke sprekers bezorgd heid wekte. Hij is echter voor geleidelijke ver- mindering der protectie. De voorgestelde ver- hooging van den aanslag met 12 percent zal verschillend werken en voor vele fabrieken be- proevend zijn, niet 't minst de kleinere inrichtingen ten voordeele van de grootere. Een definitieve regeling op dit stuk achtte hij onmogelijk met het oog op de verhoudingen tot het buitenland, maar hij betooude zich meer voorstander van de Erausche Regeering, die ieder het zijne verzekert. Overigeus verklaarde hij zich voor accijnsverlaging van de suiker, teneiude het gebruik als toespijs meer te populariseeren. Welke zijn '"s Ministers plaunen te dien aanzien De heer Hintzen meende, dat de Regeering door dat voorstel een wijzen slag deed op het gebied der suikerbelasting in zoover de Min. zich, om den accijns te verzekeren baseert niet op het cijfer der productie, doch op debehaalde overponden. Maar hij wilde de regeling zoo kort mogelijk doen werken met het oog op den weinig beuijdenswaar- waardigen toestand der suikerraffiuaderijen en be- toogde dat door het toestaan van bijzondere suikerbewerking accijns aan de schatkist wordt onttrokken. De heer Hennequin betoogt dat de landbouw door aanneming van het ontwerp zal worden gebaat tegen mij zegtWerner, strek je hand niet meer uit naar het goed van vreeinden", dan wil ik ougetelde goudstukken voor mij zien en deukeu z/dat behoort aan een auder, wat gaat het mij aan laat af daarvan 1" ,/Zweer je dat vroeg Eranz ernstig. AIk zweer het 1" was het antwoord. Jakob Kahn stond op en vouwde de handen. z/Yergeef het mij, God mijuer vaderen", sprak hij plechtig, ^als ik met mijn huis niet in uweu weg wandel. Neem haar, Christen 1 en houd haar heilig. Leef sleohts om haar gelukkig te maken en kommer en zorg zullen verre blijven. Als eeu baron zal je leveu met haarik zal een huis in- richten, dat je outvangen kan als een prins, nooit zal je geldgebrek kennen, doch heb haar lief en maak haar gelukkig Flora wierp zich aan haars vaders borst en weende van geluk en zaligheidtoen zonk zij Eelsheim in de armen, die haar frissche lippen met duizend kussen bedekte. Zwijgend reikte Eranz zijn vader de hand; dit oogenblik ver- zoende hem met veel, wat hem van zijn vader verwijderd had gehouden. In dit hart, soms zoo oubarmhartig, leefde een krachtige liefde voor zijne kinderen en dit gevoel was de drijfveer van al zijne handelingen, zelfs van slechte. Het is de fabel van den pelikaan, die zijn jougen voedt met zijn hartebloed. DERDE HOOFDSTUK. Sedert twee maanden was Bernau op het kan- toor van mijnheer Prelle werkzaam en wel tot volkomen tevredenheid van zijn patroon. Nauw- keurig met klokslag was hij present en nam dade- eu minder aan de overheersching der fabrikanten zal blootstaan. De heer Mees verdedigde het ontwerp als noodzakelijk, achtte 12 pCt. verhooging niet onbil- lijk en drong aan op wegueming van alle belem- merenae bepalingen voor de raffinaderijen zonder het protectie—stelsel weer in te voeren. De gezamenlijke anti-revolutionaire kiesver- eenigingen in Walcheren, Middelburg, Ylissingen, Veere, Gapinge, Vrouwepolder, Meliskerke, Bigge- kerke, Grijpskerke en Souburg hebben bij meerder heid van stemmen tot definitief candidaat voor de a. s. verkiezing van een lid der Prov. staten gesteld den heer P. J. Siegers te Vlissingen. De gezamenlijke liberalen kozeu als zoodanig den heer dr. A. van der Swalme. In Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude, die eergisteren op 88jarigen leeflijd te 's Graven- hage is overledeu, verliest de anti-revolutionaire partij een harer bekwaamste staatslieden. In den laatsten tijd gedoogde zijne gezondheid niet meer, dat hij eeu werkzaam aandeel nam in de politiek, maar gedurende een lange reeks van jaren diende hij zijn land in verschillende bctrekkingen. Toen de Belgische revolutie uitbrak, zag Elout voor eenigen tijd van de diplomatic af, waarin hij werkzaam was, en nam aan den veldtocht deel, o. a. toegevoegd aan den Prins van Oranje als commies van staat en stafofficier. Bij zijn ontslag werd hij benoeind tot ridder van den Ned. Leeuw. Daarna was hij achtereenvolgens vice-president van het Hof te 's Gravenhage, lid van den Raad van State en van de beide Kamers. Toen hij in in 1852 deel uitmaakte van de zending naar den groothertog vau Toskane, ter bevrijding van de Madiai's, wist hij van den Franschen Minister Drouin de L'Huys Frankrijks officieuse rnede- werking te verkrijgen. Hij was het ook die deu 3den Aug. 1878 op Het Loo aan het hoofd der vier en twiutig den Koning de bekende verzoekschriften aaubood, die uit alle deelen des lands tegen de schoolwet waren verzameld. Hoezeer E. v. S. onder zijn partijgenooten werd geacht, blijkt niet alleen uit de groote vriendschap, welke tusschen hem en Groen van Prinsterer bestond, maar is ook betoond bij het huldeblijk, dat hem in 1885 op ziju 80sten jaardag door tallooze partij- en geloofsgenooteu is aangeboden. Trouwens, in de Kamers zijn niet zelden, ook door tegenstanders, woorden van Elout aaugehaald ter staving van eene meening. De overledene was commandeur van den Ned. lijk aan den grooten lessenaar plaats om de ingekomen brieven in te zien en de noodige be- schikkingen te nemen. Overigeus werkte hij ta- melijk zelfstaudig. Prelle had spoedig ingezien, dat hij in Bernau een flink gevormd mensch gevonden had, die zijn voile vertrouwen verdiende. Omdat hij zelf dikwijls buitenshuis zaken had, liet hij Bernau gerust den kantoordienst over en daarbij bevond hij zich niet slecht. Soms bracht hij zijne tevredenheid onder woorden, prees Ber nau en noemde hem de paarl van het vak, maar het kwam niet in hem op zijne tevredenheid te toonen door een loousverhooging. Hij was een knijper, die zelf nauwelijks het noodige nam. Bernau moest zelfs met overleg zijn geld beheo- ren om in ziju eigen onderhoud te kunnen voorzien. Toch had hij twee vriendinnen, die hem trouw bijstonden en met moederlijke en zuster- lijke zorgvuldigheid kleine diensten bewezen, bijv. zijn kleeding in orde hieldeu en dergelijke, zon der daarvoor iets tot belooning te willen ont- vangen. Deze engelen in menschengestalten waren juffrouw Dreber en haar blonde dochter. Maar ook zij hadden in Bernau een waren vriend gevonden, die in zijn vrije avonduren niets liever deed, dan met de beide vrouwen onschuldig te kouten of uit een goed boek voor te lezen. Voor Beatrix was er nog geen geschikte betrekking gevonden zij hielp haar moeder in het huishouden of maakte voor den manufactuurwinkel kinderrokjes, terwijl Bernau trachtte haar een goede betrekking als kinderjuffrouw te bezorgen. Hij verzekerde, dat Beatrix daarvoor volkomen bekwaam was, te meer nog, daar zij zeer zachtaardig en toegevend was. Met vreugde begroette hij daarom op zekeren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1