Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND? TER NEUZEN, 3 October 1893. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Iliddelburg. DAT GAAT TE VER. verwachten vermeerdering van suikergebruik door toeneming der bevolking. Een andere verandering thans voorgesteld ver- leent bevoegdheid om bij den aanvang van het werkjaar 1893/94 van de fabrikanten zekerheid te vorderen voor hetgeen zij wegens een tekort op de opbrengst in 1894 verschuldigd kuunen worden. Wij vestigen de aandacbt onzer lezers op de rubriek »midde)en van vervoer." Hieruit blijkt dat aan het verlangen van eenige ingezetenen is voldaan en dat des Yrijdags een trein uit Ter Neuzen naar Gent zal vertrekken des morgens om 8,30 ure, terwijl des Donderdags en Vrijdags weder uit Gent een vertrekt des avonds te 5,02 ure. Geslaagd te Leiden, als candidaat arts de heer F. Wissel van Ter Neuzen. Door den Minister van financien zijn verplaatst de navolgende kommiezen bij 's rijks belastingen, met ingang van 10 Oct. a. s. de kommiezen der 4° klasse M. Hus van Axel naar Hulst en H. de Lange van Hulst naar Axel, en met ingang van 1 Nov. a. s. de kommiezen der 4e klasse C. L. d'Olieslagers van Sluis naar Aardenburg en J. J. de Smit van Aardenburg naar Sluis. Uit goede bron vernemen wij dat op 1 dezer, ook te Apeldoorn een bereden brigade Koninklijke marechaussee van de derde divisie is uitgezet, wier werkkring zicb alleen bepaalt tot de gemeente Apeldoorn, in hoofdzaak de Domein eigendommen en van welke brigade als commandant is aange- wezen, de wacbtmeester C. van den Dungeu, bij reorganisatie destijds overgeplaatst van Hulst naar Zwolle. Door het bestuur der /,IJsclub Terneuzen" werd Zaterdag alhier, in 2 perceelen aanbesteed het maken der ijsbaan in de zuidelijke buiten- vestinggracht. Ingekomen waren 10 biljeten waarbij 4 van onwaarde. Yoor perceel 1 werd ingescbreven door D. de Doelder, voor f 962 J. de Bree, voor f 958 A. Tholens Dz., voor 670 M. Yerschelling, voor f 569 en K. de Vos, voor f 541. Yoor perceel 2 werd iugeschreven door D. de Doelder, voor f 479, alien te Ter Neuzen. Het werk is gegund aan den laagsten inscbrijver. Het delven van aardappelen in deze omstreken loopt weldra ten einde. De kwaliteit blijkt uit- stekend te zijn ook de kwantiteit valt over het algemeen niet tegeu. De prijzen loopen tegen- woordig van f 1,90 tot f 2 per 100 kilos, komende op ongeveer f 1,40 per hectoliter. Op de staatsbegrooting voor 1894 is o. a. uitgetrokken voor een aanlegplaats in de haven van Breskens f 30,000. Hoek. Door den heer P. de Buck, predikant te Oostkapelle, is voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Iloek, 30 Sept. In de heden gehouden raads- zitting werd, bij de behandeling van de gemeente- begrooling voor 1894, op voorstel van den heer J. Dieleman, de jaarwedde van den lantaarnopsteker verhoogd met f 10. De begrooting werd vastgesteld met een totaal cijfer in ontvang en uitgaaf van f 11,836,35, Eenige mededeelingen van den voorzitter werden voor kennisgeving aangenomen. Axel. Bij advertentie werden alle aardappel- kooplieden van Axel opgeroepen om ten huize van P. Koole eene vergadering bij te wonen, ten einde middelen te beramen om het vervoer van aardappelen op andere wijze te doen plaats hebben dan door iniddel van den spoorweg MechelenTer Neuzen, daar de maatschappij dier lijn niet zorgt, dat genoegzaam wagons en dekkleeden aan het station Axel voorhanden zijn. Op deze vergadering waren 10 belangstellenden. Lang en breed werd gesproken over de enorme schade, die de Axelsche kooplieden reeds hadden ondervonden, tengevolge van het niet voorhanden zijn van materieel. In deze vergadering werd door den heer A. Dieleman een request overgelegd, gericbt aan den betrokken Minister en houdende het verzoek om in gemelden toestand, kon het zijn zoo spoedig mogelijk, te trachten verbetering te brengen, daar de handel thans nog zeer levendig is. Door alle aanwezige aardappelkooplieden werd dit request geteekend en besloten, hetzelve der Regeering te presenteeren. Philippine. Zondagmorgen omstreeks vijf uren ontdekten de alhier gestationeerde marechaussees twee stroopers in den nieuw ingedijkten polder tusschen Angelina en Biervliet bezig met jagen. De niets kwaads vermoedende stroopers schoten nog een haas, terwijl de politie ben van achter den dijk begluurde. Toen deze eensklaps te voorschijn kwam, gingen beiden op de vlucht. ukkig zijn, binnen weinige jaren dit huis ver- laten en in de nabijheid van Flora leven. Volg mijn raad, vader, dan zult gij niet nutteloos ge- arbeid hebben, dan zult ge op uwen ouden dag de vruchten van uw onvermoeide werkzaamheid genieten." „Volg dien raad, vader, hij is verstandig en goed riep het meisje uit en snelde naar den oude om zijn hand te giijpen en te kussen. (Wordt vervolgd.) Een echter werd achterhaald en geweer en haas in beslag genomen, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. Koewacht. Vrijdag namiddag gebeurde hier een ongeval, dat treurige gevolgen bad kunnen hebben doch dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Bij den aauleg van den steenweg van hier naar St. Jansteen had de aannemer naast den weg rails aangelegd, waarop kleine wagentjes liepen, die dienden om de aangevoerde steenen te vervoeren. Deze wagentjes droegen een ijzeren bak, die bij het lossen ge- makkelijk omgestort kon worden. Yrijdag nu was men bezig, daar er genoeg steenen waren aangevoerd, dien weg op te breken en een karretje gevuld met billes en rails stond gereed om te vertrekken. Doch eerst wilde men het nog eens smeren en twee werklieden waren daaraan bezig, toen de bak omsloeg en balken en rails tot een gewic&it van 1500 kilos op de beide mannen viel. Aanstonds schoten andere werklieden toe en men haalde een der mannen bijna geheel ougedeerd van onder de balken doch de andere was zwaar gekneusd en had een groot gat in het hoofd zoodat hij in een nabij gelegen woning gedragen moest worden en geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dokter, die de wonden dicht naaide, verklaarde ze voor niet gevaarlijk. Thans is de toestand van den arbeider reeds veel verbeterd. Biervliet. De beer J. Jansen, onderwijzer te Ter Neuzen, heeft succes op zijne weigering om nog geen f 22 vergoeding van buishuur in ontvangst te nemen, voor de vrije woning tijdens hij als waar- nemend hoofd alhier werkzaam was. Op voorstel van een der wethouders besloot de raad in zijne zitting jl. den heer Jansen de ronde som van f 30 uit te betalen, ongerekend het hoogere bedrag van salaris a f 700 in plaats van f 650 dat hem vroeger al toegekend was. Maandag, 6 dagen na de benoeming, kwam de heer J. A. Tavenier van Cadsand aan school A in betrekking. Ellewoutsdijk In verband met de nog steeds hangende aanvraag tot het aanbrengen van een steiger aan de haven alhier is voor een paar weken bij een door particulieren gemaakt proefioctitje met een schroefsloombootje van aanmerkelijk mindere snelheid dan de provinciale booten, gebleken dat de reis van Ylissingen via Ellewoutsdijk naar Ter Neuzen slechts 17 minuten raeer tijd vorderde dan de provinciale stoomboot „Walcheren" noodig had via Borssele. Beide booten vingen bij half getij te Ylissingen de reis op hetzelfde oogenblik aan, terwijl door het bootje waarmede de proef genomen werd aan de haven te Ellewoutsdijk evenveel minuten werd stil gehouden als de prov. stoomboot te Borssele noodig had voor het afzetten en opnemen van toen aanwezige passagiers. Indien het schroefbootje door zijn meerdereu diepgang (7 voet, terwijl de prov. booten slechts 4 voet diep gaan) niet verplicht was geweest van Ellewoutsdijk naar Ter Neuzen langs grooteren otnweg te varen dan waren beide booten, niettegenstaande de mindere snelheid van het schroefbootje bijna op hetzelfde oogenblik de haven van Ter Neuzen binnengeloopen en zou men tot de juiste gevolgtrekking moeten gekomen zijn dat de route VlissingenTer Neuzen via Elle woutsdijk per provinciale booten in veel minder tijd is te maken, dan via Borssele wat nog raeer het geval zijn zal als de staartnol te Borssele, die nog al geprefereerd wordt, voor het aanbrengen van een steiger wordt aangewezen, daar die plaats nu juist niet direct in de route ligt. Men heeft gemeend Gedeputeerde Staten met den uitslag van dezen proeftocht in kennis te moeten stellen, te meer nog daar een der hoofd- bezwaren destijds ten opzichte van Ellewoutsdijk door dit college geopperd, gebleken is niette bestaau. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Oct het volger.de vonnis uitgesproken J. M., oud 45 j., huisvrouw van J. W. P., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, is wegens beleediging vrijgesproken. De officier van justitie te Arnhem bericht dat bij door den Minister van justitie is gemachtigc de premie op het vinden van het lijk van S. A Juett, huisvrouw van H. de Jong, tot honderc gulden te verhoogen. Met het oog hierop deelt voornoemde officier nog mede, dat het eene onjuiste opvatting is, als zou, indien die vrouw op Yrijdag 7 Juli jl. den dood gevonden heeft, haar lijk bijna zeker te vinden zijn in de buurt van Oosterbeek en Wolfhezen De eenige reden, waarom aldaar bijzonder is gezocht is dat De Jong met zijne vrouw in de dagen vodr 7 Juli in die streken herhaaldelijk is gezien. Maar het is onjuist, dat er een getuige is gevonden, die dit met betrekking tot den 7den Juli kan verldaren Het laatst dat SaTah Juett is opgemerkt, is in den ochtend van genoemden Yrijdag 7 Juli te ongeveer half tien uur, toen zij met De Jong uit hun hotel te Arnhem zijn vertrokken. Deze heeft toen gezegd dat zij eenen toer per spoor gingen doen. Of zij dit ecbter gedaan hebben en zoo ja waarheen, is geheel onbekend. Het eenige wat men weet is dat hij van dien toer omstreeks 5 El 6 uur in den namiddag van dien dag terug was, op welken tijc lij in het hotel alleen is teruggekeerd en met de coffers, na die gepakt te hebben, is weggegaan. let is dus niet zeker, indien de vrouw dien dag den dood mocht gevonden hebben, dat haar lijk in de omstreken van Arnhem te vinden is, want De Jong heeft evenzeer den tijd gehad om verder te reizen, b. v. naar Nijmegen, naar Zutfen naar Zeist—Driebergen, Utrecht enz. Het is dus zaak dat ook op andere plaatsen, zelfs buiten het arrondissement Arnhem, pogingen worden aange- wend tot opsporing van bedoeld lijk. Mocht het gevonden worden, dan is het zaak het niet te verplaatsen en alles in de buurt onveranderd te laten tot dat de justitie in loco aangekomen zal zijn. Aan het commissariaat van politie te Leiden leeft zich vrouw M., wonende aan de Lammereu- markt aldaar, vervoegd, die, het portret van den zich noemenden docter H. de Jong gezien hebbende, in hem iemand meent te herkennen, dien zij 5 a 6 weken geleden des avonds even 11 uren in haastigen pas zag komen uit de richting der Nieuwe Beesten- markt en inging bij de tapster v. L. aan de Lammerenmarkt, hetgeen ook door den zoon van de tapster is opgemerkt, terwijl zij beiden hebben gezien dat de onbekende, bij het verlaten der tapperij hard loopende langs de Binnenvestgracht, in de richting naar het statiou wegliep. De tapster, die den onbekende in het bierhuis heeft geholpen, bad opgemerkt dat hij bloed op zijne onderjas en aan de hauden had, hetgeen haar na het vertrek van dien bezoeker tegen de beide anderen deed zeggen//het lijkt wel of hij een moord gedaan heeft.' Bedoelde persoon was van middelbare lengte, droeg een bruin pak en grijzen demi-saison en had een snor, terwijl hij eene platte pet op het hoofd had. Nadat er aanvankelijk verschil over den datum was, werd het ten slotte vastgesteld, dat dit voorval heeft plaats gevonden op Woensdag den 16 Augustus j. 1. Nog altijd blijft De Jong volhouden, dat hij 30 Augustus j. 1. metjuffrouw Schmitz naar Londen is gegaan en 31 Aug. des avonds alleen van daar is teruggekeerd. Tegenover den rechter-commissaris staaft hij die bewering zelfs door personen te beschrijven, die met hem op de boot geweest zouden zijn en die dan ook opeulijk in de dagbladen door genoemden rechter zijn opgeroepen. Die bewering blijkt thans echter alien grond te missen. Dank zij den van even veel ijver als scherp- zinnigheid getuigenden nasporingen van het hoofd der recherche, den heer C. Batelt, zal De Jong eerlang in tegenwoordigheid van eenige onwraakbare getuigen worden gebracht, die hem zijn doen en laten in dit beteekenisvol tijdsverloop heel auders zullen scbetsen. De kast'elein van het koffiehuis „Thorbecke," Rembrandtplein te Amsterdam, kan namelijk, naar het Handelsbl. mededeelt, onder eede verklaren 1°. dat De Jong aldaar in den avond van 30 Aug. den avond dus dat hij het bekende telegram uit Bussum had verzonden heeft doorgebracht en na klokslag van twaalven eenige gasten onthaald en het „Wilhelmus" gezongen heeft ter eere van den pas ingetreden verjaardag onzer Koningin; en 2°. dat De Jong des morgens 5 uur in gezelschap eener jonge vrouw van verdachte zeden naar de Nes is gegaan. Deze vrouw is reeds gehoord, en uit de getuigenis van andere vrouwen, eveneens door den heer Batelt ondervraagd, is verder gebleken 1°. dat hij in den avond van 31 Aug. omstreeks 9 uur van buiten komende uit de richting Bussum, op het Damrak door eene vrouw is opgewacht in haar gezelschap verschillende herbergeu bezocbt en het vuurwetk op den Amstel bijgewoond heeft; 2°. dat hij in haar gezelschap een bezoek heeft gebracht bij den waker der in aanbouw zijnde perceelen aan de Luthersche kerk aan het Spui, dien waker opdragende te onderzoeken of in de Spuistraat ook een verdacht huis te koop was en dat hij door tusschenkomst van dien waker later iriderdaad dergelijk huis gekocht zou hebben, indien de zaak niet op het gemis aan gereed geld ware afgesprongen 3°. dat hij bedoelde vrouw omstreeks half twee in den nacht heeft verlaten en opnieuw zijn intrek heeft genomen in het koffiehuis „Thorbecke", waar hij bleef tot 's morgens en zich toen eensklaps snel verwijderde. Derhalve staat nu vast, dat juffrouw Schmitz, nadat De Joug op 30 Aug. te Bussum om 7 u. 17 m. het telegram had aangeboden hetgeen door een onderwijzer aldaar wordt bevestigd is verdwenen en De Jong naar Amsterdam is teruggekeerd. De heer W. Kooij te Huizen (N.-tl.) heeft eene hoot van geheel nieuwe constructie vervaardigd. Deze boot, De Ylinder, wordt in beweging gebracht en tevens bestuurd door slechts een persoon, die daarvoor op knoppen drukt. Het vaartuig is met groote zorg bewerkt en biedt plaats aan voor achttien personen. Een gehouden proeftocht van uit de haven te Huizen slaagde uitstekend, In ruim 10 minuten werd een afstand van een uur gaans langs de kust afgelegd. Uit den Ouder-Amstelschen gemeenteraad De heer Sohl vraagt, waarom de kerkeraad geen antwoord gekregen heeft op haar adres aangaande de muziek op de booten. „Omdat ik het niet geschreven heb", zegt de burgemeester,/inaar als de heeren er op gesteld zijn, zal ik het van middag schrijven. Hebt u nog iets, mijnheer Sohl ,/Ja, hoe is het met het archief?" ,/Dat komt in orde, zoodra het mijnheer den secretaris convenieert. Hebt u nog iets, mijn heer Sohl wU zult er mijn mond dan niet raeer over hooren," antwoordt de heer Sohl. »Hebt u nog iets, mijnheer Sohl?" ,/Neen Dank zij den ijver der politie, schijnt Den Haag geen goed arbeidsveld voor flesschentrekkers meer te zijn. Yerschillende hunner tocb, en onder hen de meest beruchte, hebben de residentie met- terwoon verlaten, naar men verzekert. Het fraaaie landgoed ,/Kolland" met de landen genaamd „Voor de veertig garden1', onder Amerongen, is bij publieke veiling aangekocht voor eene som van f 94,686 door raevr. Pauw van "Wreldrecht, geb. Repelaer, te Zeist. Op 31 Juli vertrok van Napels naar Santos (Brazilie) het stoomschip Carlo R., met landver- huizers. Bij aankomst aldaar werd het schip, wegens cholera aan boord, niet toegelaten, keerde terug en is nu te Assinara (Sardinie) aangekomen, na op de reis 144 personen aan cholera verloren te hebben. Donderdagavond wilde een gewezen apotheker, B. te Parijs, met verscheidene vrienden aanzittende in een restaurant te Sevres, toouen hoe sterk hij ondanks zijne ruim zestig jaar nog was door een gewicht van 20 kilogram met uitgestrekten arm op te houden. Het gelukte hem bijna, maar onge- lukkig begaven hem zijne krachten en het gewicht viel op het hoofd van een der gasten, eeneu Casson, 56 jaar, grondeigenaar te Meudon, die terstond dood bleef. INGEZOND F. ST llvlvEX. Geld geeft geen gelukiedereen zegt dat, maar bijna niemand meent het. Althans schier iedereen streeft naar het bezit van geld, alsof daaraan juist het hoogste geluk ver- bonden is. Het geld voert eene rampzalige heerschappij, waardoor de zin voor waarheid en recht en andere deugden verstompt, waardoor, in een woord, het karakter bedorven wordt. Tegen die heerschappij den strijd aan te binden is hooge plicht. Met dat alles is geld een zegen, wanneer het, eerlijk en reehtmatig verkregen, zich in goede handen bevindt en ten nutte van het algemeen wordt aangewenden dankbaar moet worden erkend, dat tegenwoordig in dit opzicht door edele menschenvrienden geene zoogenaamde menschen- vrienden, die onder het mom van menschenmin slechts eigen voordeel najagen veel wordt gedaan. Even als brood, heeft een mensch noodig eene geschikte woning en nu brengt menigeen groote offers om de minder gunstig bedeelden in de gelegenheid te stellen zeer goedkoop eigenaar te worden van goede en gezonde woningen, gelegen aan de ruime en luchtige straten, die door de aanlegger9 voor eigen rekening naar behooren worden bekeid en gerioleerd. Onwillekeurig kwam dit weder in mijne gedachten bij het lezen van het verslag van de laatste vergadering van onzen gemeenteraad. Hier toch wordt er juist van den woningen- nood zooveel maar mogelijk partij getrokken om rijkdommen te verwerven of te vergrooten. He straten worden zoo be- bekrompen mogelijk aangelegd en er wordt gepast en gemeten om toch maar met ieder strookje voordeel te behalen. Peperduur moet voor een stukje grond, om daarop een huisje te bouwen, worden betaald en daarmede nog niet tevreden zouden de exploitanten bovendien nog willen, dat de straten geheel ten kosten van de gemeentekas, dit is uit den zak van iedereen, werden bekeid en gerioleerd. Dat gaat te vert Zeer opmerkelijk is het dat niet meer algemeen hier tegen wordt opgekomen en dat er zelfs zijn, die dien staat van zaken in het openbaar durven ondersteunen, soms zelfs met een beroep op het recht Vroeger bestond in het publiek belang algemeen de brood- zetting. - Eene prijszetting voor bouwgrond is hier aller- noodzakelijkst. Het zou een uitmuntend werk zijn aan de Regeering en de volksvertegenwoordiging een petitionement te richten om zeer spoedig voorziening ter zakeb. v. in den geest als reeds voor lang door het kamerlid, den heer Van Houten, is aan de hand gedaan. U zou mij zeer verplichten, Mijnheer de Redacteur, met het bovenstaande in uw blad te willen opnemen. Ter Neuzen. X. Mijnheer de Redacteur Toen ik in nw blad het verslag van de voorlaatste zitting van den gemeenteraad las, jeukten mijn vingers om naar aanleiding daarvan iets te schrijven. Nu ik uw laatste verslag in handen kreeg, kon ik niet meer zwijgen. Ik vroeg me af, is er voor onze gemeenteraad geen reglement van orde En zoo ja, mag dan iemand, zooals meermalen gebeurt, tien. twaalf malen over hetzelfde onderwerp het woord voeren 1 Wat een verspilling van onzen gemeente-tijdMen rede- neert, en doet dit nog, en nog eens en is na een uur daarna evenver als men begonnen is. Time is money, zegt de Engelschman, en daarin heeft hij gelijk, en 'k zou daarom den voorzitter van onzen gemeenteraad in overweging willen geven lo. niemand meer dan 3maal verlof geven over hetzelfde onderwerp te spreken tenzij met toestemming van de vergadering 2o. in geen geval een lid toe te staan in beschouwingen te treden buiten het onderwerp. De voordeelen hieraan verbonden zullen zijn dat de zittingen in lengte zullen af- en in degelijkheid zullen toenemen dat uw reporter, voor wie ik respect heb, als kunnende al dat gehaspel bijhouden, het gemakkelijker hebben zal dat de secretaris gemakkelijker kan opmaken wat men eigenlijk besloten heeft. Bovendien blijft de stroom van welsprekendheid zoo vloeien welk mensch zou zich nog willen laten aanleunen lid van den raad van Ter Neuzen te zijn Ik zeg maar met Laurillard: «Wat zijn er een menschen die stroomen Van woorden hun mond uit doen komen, En zeggen toch eigenlijk niets." N. Yan 16 tot en met 30 September. Ter X'euzen. Huwelijks-aangiften. 25 Sept. Gerard van der Wende, oud 23 j., jm. en Alida Elisabeth Maria Slagboom, oud 21 j., jd. 28 Sept. Marinus Cornelia van Dijk, oud 20 j., jm. en Jacoba Francina Harte, oud 19j.,jd. 29 Sept. Leunis Abraham Stoffels, oud 22 j., jm. en Janneke de Ruijter, oud 19 j., jd. Pieter Bakker, oud 27 j., jm. en Pieternella Buijze, oud 24 j., jd. Leendert Deij, oud 20 j., jm. en Krina Johanna van der Hooft, oud 19 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2