Algemeeo Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DE ZONDEN DER VADEREN. No. 2963. Woensdag 4 October 1893. 33e Jaargang. Openbare Vergadering Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Earner van Eoophacdel en Fabrieken te Ter Neuzen. Dondci'dug 5 October 1893, 's avonds 7 uur. Te behandei.en a. Ingekomen stukken. b. Behandeling nog hangende zaken. c. Gevraagde adviezen. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. ir*olitielt Overzicht. Vaag en niet beslist vertrouwbaar klinken ze, de berichten omtrent de hervatting van den parle- mentairen arbeid, doch de omstandigheid zelve, dat er weder over dien arbeid gesproken wordt, is in elk geval bemoedigend en 't is tegelijk het sein voor de mannen der oppositie om weer eens leger- cn wapenschouw te houden om zich op de hoogte te stellen van de hun ten dienste staauden en om tot genoegzame klaarheid te komen met betrekking tot de meest doeltreffende middeleu ter bestrijding der regeeringen. Hongarije's Parlement is reeds sinds eenige dagen weder aau 't werk, doch tot dusver is alles in kalinte en vrede gegaan, de volgende week komen echter de interpellation der oppositie in behandeling en dan zal er wel wat leven komen, te veel wellicht zelfs naar den zin van den premier Weckerle. Belgie's kamer komt 17 October weder saam om dadelijk de kieswet in behandeling te gaan nernen. Over den juisten dag der sameukomst der nieuwe Fransche Kamer schijnen de Ministers 't zelf nog niet eens te zijn, doch 't waarschijulijkst is 14 November. Een kleine twee weken later (24 November) keert ook 't wetgevende lichaam vau Italie van de vacautie terug en dan zalleu de t'tularissen van oorlog en marine al spoedig met eeu krediet-aauvraag voor den dag komen die heeren hebben namelijk de tering niet naar de nering weten te zetten bij de groote manoeuvres, zij hebben, de voor andere zaken bestemde foudsen gebruikt om veel vertoon te maken en een aanzienlijk tekort op hun respectieve begrootingen is 't ouvermijdelijk gevolg. Onmiddellijk na de herope- niug de kamer zal de premier Giolitti voorstelleu de besprekiug der financieele voorstellen derregeering boven en voor alles te doeu gaan, zoodat de vele en velerlei interpellaties dan een aardig tijdje opge- zouten zouden moeten,worden. Zoowat dm denzelfden FEUILLETQN Bewerkt door AMO. 5) Eranz was een jonkman van even indetwintig die zonder eigenlijk doel studeerile en uit alle vakken van kunst en wetenschap noodige eu ounoodige zaken in zijn brein ophoopte. »En geloof je werkelijk, dat bij den dood van oris lichaam ook de geest sterft, zoodat wij geen gevoel van vrees of berouw meer hebben zullen vroeg de oude. fHoe zou't anders mogelijk zijn, wat wij ervaren?" antwoordde Franz. //In het hoofd zeteit de deuk- kracht, die door de hersenen en de zenuwen wordt voortgebracbt. Als men begint te vervallen, lijden daaronder ook de hersenen en zenuwen. Is men alzoo dood, dan hondt alle denken en gevoeleu op 1" „Maar er staat toch geschreven wij zullen het oog Gods zien I" antwoordde de oude. z/Vermoedens, niets dan vermoedens I" sprak Franz schouderophalend. De oude streek langs zijn langen grijzen baard, schudde het hoofd en zei //Door de boeken ben je een vrijdenker geworden, Franz Je bent niet door het ongeluk beproefd, anders zou je geloovig zijn. Denk je ook niet, dat er een gericht is, een goddelijk gericht, om alle zonden die wij begaan hebben, te bestraffen Weder antwoordde de zoon met een spottend schouderophalen op deze ontboezeming zijns vaders. Die twijfel scheen den oude echter niet onaangenaam tijrl zou Duitscblands Rijksdag in 't bezit komen vau de begrooting en als 't waar is, wat tegen alle officieuse tegenspraak in beslist wordt volgehouden, dat namelijk enorme nieuwe credieteu zullen worden gevraagd voor de marine, dau gaan we weer een gezellige periode tegemoet. 't Is immers zeer on- waarschijnlijk, dat de Rijksdag, die met zulk een kleine meerderheid de legerwet heeft aangenomen, zoo maar voetstoots zou ingaan op 't geen de regeering nu weer voor de vloot noodig oordeelt en zelfs zou de mogelijkheid op ontbinding van den Rijksdag niet buitengesloten zijn Booze tongen beweren dat te Parijs de bladen onderling 'teen of ander verzinnen, dat door de eene helft wordt gepubliceerd om aan de andere helft gelegenheid te schenken het 's anderen daags tegen te spreken. Er schuilt evenveel overdrijving als boosaardigheid in dit beweren, doch de brnia- liteit waarmee in den laatsten tijd de meest opzien- barende dingen worden medegedeeld om den volgenden dag doorgaans met een verbazende omhaal van woorden onveranderlijk te worden weerlegd, heeft de veronderstelling bovengemeld, waarschijnlijker gemaakt dan ooit. Een heel interessant verhaaltje had men saamgeflanst van een tegen den president der Repnbliek gesmede samenzweriug met Fontainebleau, Parijs of Toulon als plaats vau uitvoering en Italianen als handelende eu uitvoerende sujetten. (Jammer dat men niet liever „Prussiens" heeft genoemd Sadi Carnot zou, van 't zaakje onderricht, zelfs zijn dagelijkscbe wandelingen hebben opgegeveu en te Beauvais waren alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen. 't Mooiste komt achteraan 't bezoek aan Toulon van den president moei achterwege blijven om dezelfde redeu I Nu vertelt Havas wel, dat 't heele verhaal ver- zonnen is, doch er zullen tochaltijcl nog veleu blijven gelooven, dat de booze Italianen de boudgenooten der Duitschers, dat gansche zaakje door de Italianen is op touw gezet om dus den verbroederingspret te verstoreu Het laat zich aanzien, dat het tusschen Frankrijk en Siam eindelijk tot overeenstemming zal komen. Uit Bangkok toch wordt gemeld, dat in een dezer dagen door Frankrijks vertegenwoordiger, den beer Le Mjre de Vilers, met den minister van buiten- landsche zaken gehouden conferentie de eerste blijk heeft gegeven van een verzoenenden geest. Zijn eischen zijn, naar het scbijnt, gematigd en er be- staat veel hoop, dat de aanhangige kwestien op vredelievende wijze uit den weg geruimd zullen worden. te zijnhij vreesde willicht het Goddelijk gericht, dat alle daden beoordeelt eu naar verdienste bestraft of beloont. Flora mengde zich nu ook in het gesprek en zei//Als er werkelijk een hoogere Rechter bestond, welke straf zou er dan zijn voor hem, die het geloof zijuer vaderen verloocheut Verder kon zij niet spreken, onwillekeurig sloeg zij de oogen neer. Als door een adder gebeten, voer Jacob uit z/Ik weet, wie dit geldt niemand anders dan je zelf. Je verzwijgt nog iets Je wilt het geloof onzer vaderen afzweren om hem te volgen als als vrouw, dien tuchthuisboef, die zeker een slecht einde zal hebben, zoo joug als hij is." ^Tuchthuisboef met fonkelend oog en de armen gekruist op de borst, stond Flora voor haar vader. Een prachtig model voor een Judith met haar schoone zwarten haartooi //Tuchthuisboef? en wie heeft hem daartoe gebracht Wie heeft zich altijd bijtijds in veiligheid teruggetrokken, terwijl Felsheim boeten moest - vier lange jaren. Lauge jaren waren het, ik heb ze geteld bij maanden, dagen, minuten en seconden. Als ik mij 's avonds te rusten legde, heb ik God gebeden, den God mijner vaderen, dat Hij hem mij den beminden Christen mocht wedergeven P" Jacob Kanh wrong de hauden en sloeg zich voor het hoofd. //Oh, ik domme man riep hij, zichzelven beschuldigende,/inijn gansche leven heb ik opgeofferd voor mijne kinderen, gearbeid heb ik vau den vroegen morgen tot in den nacht gerekend en gespaard voor hen, voor hen alleen. Ik heb eeu slechten naam gekregen onder de menscheu en ben de deur des gerechts voorbijgegaan, De onderhandelingen worden Vrijdag hervat. Overigens komen in de Liverpool Daily Post belangrijke getuigenissen voor van een Engelschman, die te Bangkok een hooge positie bekleedt en de gebeurtenissen, welke aanleidiug gaven tot het optreden der Franschen, aandachtig volgde. Zij werpen een eigenaardig licht op het geschrijf, dat de Engelsche bladen zich tegenover Frankrijk veroorloofden. De vertegenwoordigers van Frankrijk hebben, volgens die getuigenissen, met geduld en hoffelijk- heid maanden lang een reeks van opzettelijke ver- tragingen, nooit gehouden beloften en onbeschoft- heden verdragen. Eerst toen het onvermijdelijk bleek, heeft Frankrijk zijn toevlucht genomen tot de wapenen om zich te doen eerbiedigen. Met de groote werkstaking der mijnwerkers van Engeland schijnt 't na een duur van uegen weken zoetjes aan op een einde te loopenreeds worden zoo hier en daar door de leiders concessies gedaan aan de tot hervatting van den arbeid geneigden. In Frankrijks beide noordelijke departementeu blijft 't zoo ongevecr alles stationair, doch er is grooter neiging tot hervatting van den arbeid dan tot volharding bij een kunstmatig uitgelokte staking. In Belgie is't aantal stakers toegenomen in't land vau Charleroi zijn er nu ruim 7000, in't Centrum ongeveer evenveel en in de Borinage 3000. Kamers van Arbeid. Wegens het blijven van verschilpunten tusschen de heeren Pyttersen en Schimmelpenninck van der Oye ten aanzien van hun gemeenschappelijk voorstel van wet tot instelling van Kamers van Arbeid heeft de heer S. v. d. Oye opnieuw een afzonder- lijk voorstel ingediend. Eigenlijk Dieuwe zaken komen in het ontwerp niet voorde aangebrachte wijzigingen vindeu alle haar grond in de beschou- wingen en opmerkingen van de memorie van toelichting en het voorloopig verslag. De voorsteller handhaafde de indeeling in sectien van patroons en van werklieden, op grond vooral dat bij vele arbeiders als bezwaar tegen de gemengde samenstelling der Kamer geldt de vrees van tegen over de patroons niet onomwondeu van hun gevoelen te kuunen doen blijkenalsmede de uitsluiting vau vrouwen, omdat hare belangen in het openbare leven doorgaans beter namens dan door haar verdedigd zullen worden, hij verklaart zich tegen eene beperking der wet tot fabrieken, werkplaatsen veenderijen en spoorwegondernemiiigen en meent op gevaar af, dat zij mij zouden nemen en vrijheid eu gezoudheid outrooven. Met schurken en dieven heb ik mij ingelaten, en voor wie God in den hemel daarboven Gij weet het voor de kinderen. Nu heb ik mijn doel bereikt, ben ik een rijk man geworden en kan ik ieder vermaak of genoegen smaken, dat er op de wereld is. Ik kan hun aanzien verschaffen, want geld geeft aanzien. En ik wil mijn oude dagen bij mijn kinderen doorbreugen in vreugde en welstand Daar keeren ze zich af van het geloof onzer vaderen daar lachen zij om mij en zeggen Onze wegen loopen uit elkauder; je geld is ous lief, maar wij willen handelen naar eigen verkiezing. Bevalt het je niet, stoor ons dan niet door je tegenwoordigheid. Ga heen, oude man en sterf dat is het beste Heete trauen rolden langs de ingevallen bleeke wangeu van den oude en parelden in zijn grijzen baard. Flora weudde zich af en ging voor het venster staan om op straat te zien. Zij gevoelde uiets voor haar vaderhaar hart was vervuld met liefde voor den blouden Werner, ofschoon zij wist, dat hij eeu dief en inbreker was. Al had hij ook een Koning vermoord en de wereld ten groude gericht, toch wilde zij hem toebehooren als z'jne vrouw, zijn hulpe, zijne slavin. In haar aderen stroomde zuidelijk bloed, dat koortsig voortjoeg sedert het oogenblik, dat Felsheim half ernstig, half schertsend den gloed eener eerste liefde in haar maagdelijk hart had doen ontbranden. Iu Franz had zij een trouwen bondgenoot ge- vonden. De jonkman had geen vast karakter. Sedert zijn prilste jeugd verwend en vrij in zijn doen en laten, had hij reeds vroegtijdig de ge- nietingen des levens leeren kenneu, die iu zijn het vertrouwen in eene onpartijdige regeliug der zaak het meest te bevorderen door die regeling geheel aan de belanghebbenden zelven over te laten met dien verstande dat de voorzitter en secretaris der afdeeling van patroons en werklieden uit hun midden zij. De beslissing over de al of niet openbaarheid der vergaderingen wenscht hij aan de leden zelven over te laten. De presentiegelden en andere kosien van de Kamers van Arbeid worden ten laste van het rijk gebracht. Ten slotte beantwoordt de voorsteller de bedenkin- gen van den heer Levy tegen het gemeenschappelijk nader voorstel geformuleerd. Op de begrooting van binnenlandsche zaken is een subsidie uitgetrokken voor de restauratie van het raadhuis van Sluis en een van f 500 ten einde geldel ijken steun te kunnen verleenen aan cursussen voor ODderwijzers der lagere school, die zich voor de akte lager onderwijsin de landbouwkunde willen bekwamen. Blijkens de begrooting van waterstaat zal het aantal hoofdeommiezen der posterijen met 2 worden vermeerderd, dat der commiezen met 8, terwijl eene betere ver'nouding zal worden ingevoerd tusschen het aantal commiezen der verschilleude klassen en 5 nieuwe kantoren zullen worden ingesteld. Voor traktementsverhooging is f 98,730, voor verbetering van traktementen van brievengaaraers en postboden f 26,000 uitgetrokken. Voor uitbreiding van het personeel is f 149,300 uitgetrokken. Opnieuw worden gelden aangevraagd voor eene geleidelijke verdere uitbreiding van het wapen der Koninklijke marechaussee en wel om te kunnen overgaan tot het vestigen vau brigades marechaussees in een 10-tal gemeeuten van Gelderland, Overijsel, Groningen en Friesland. Nog is f 800 uitgetrokken, het bedrag van eeu jaarlijksche subsidie voor een onderling ondersteu- ningsfonds voor onderofficieren en mauschappen van het wapen der marechaussee iu geval van ziekte of verwonding. Nu door den loop der omstandigheden het beoogd onderzoek omtrent het rendement in de beetwortelsuikerfabrieken en raffinaderijen eerst ge- ruimen tijd na het begin vau het werkjaar zal kuunen aanvangen, is de voordracht omtrent den accijus op de suiker door den Minister van financien bij nota aan de Tweede Kamer in dien zin gewijzigd, dat ook het jaar 1896 in de voordracht wordt be- grepen, doch met een eenigszins hooger minimum van opbrengst, berekend op f 150,000 wegens te ziel en in zijn lichaam haar onverdelgbaar vergif hadden achtergelaten. Franz was voor inspaunenden arbeid onbruik- baar, want zijn zenuwstelsel eu verzwakt, zijn lichaamskracht verloren gegaan. Zoo zat hij dan bij zijn boeken en overlaadde zijn hoofd met ballast, die hem meer kwaad dan goed moest doen. In de oogen van vader en zuster gold hij voor een geleerde. Flora beminde hij met ware ver- eering, in haar vond hij deugd, goedheid en ver- staud vereenigd. IJverzuchtig bewaakte hij hare schreden hij wilde dat kleiuood beschermen voor de blikken der wereld en toch Toen zij hem beleed, dat zij Felsheim beminde, had hij den moed niet deze neiging uit haar hart te ruk- ken, haar onder het oog te brengen, dat zij haar heiligste gevoelens versmeet aan een onwaardige Langzamerhand werd hij haar bondgenoot en begunstigde hij de verstandhouding. Ook lieden stelde hij zich tegen zijn vader voor haar in de bres. z/Volhard toch niet iu uw onverstandige in- zichten zeide hij tot den oude, die zich in vertwijfeliug in zijn stoel achterover liet zinkeu. z/Als Flora nu alleen met Felsheim gelukkig kan worden, waarom wilt gij haar dan dwingen van hem af te zien en voor haar gansche leven on- gelukkig te zijn Ik zeg, dat ik dit verhinderen zal. Ge zijt rijk, ik weet het, zeer rijk. Ik zie van mijn erfdeel af, doch richt gij voor Felsheim een huis instel hem in staat onbezorgd met Flora te leven, en dan moet hij zich verbinden zich nooit meer met gevaarlijke of oneerlijke za ken in te laten. Maak eeu braaf mensch van hem ter wille van uw kind. Dan zullen wij alien ge- TER UllZEVSCHE (VIRUT l>it III ml verscliijnt Blnsdag- en VriJdag»von<t bij den uiigever I*. J. V A M E 8 A ]V E te Ter leuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1