Gemengde berichten. Telegrafische berichten. manifest zal worden geprotesteerd tegen deverguizing waaraan de werkmansklasse heeft blootgestaan bij de behandeling der kieswet in de Tweede Kamer. Voorts zal aangedrongen worden op spoedige afdoening der kieswet ontwerpeu. Burgemeester en wethouders van Middelburg stellen den gemeenteraad voor, het droogdok ,/Prins Hendrik", dat voor f 26000 is aangekocht door de Koninklijke maatschappij //De Schelde" te Vlissingen, voor dien prijs te naasten. De gemeenteraad van Yerseke heeft beslist, de kermis aldaar op den gewonen tijd te doeu plaats hebben maar geen enkel kraam of spel toe te laten van buiten Zuid-Beveland, alleeu wordt er toegestaan muziek in de herbergen. TER NEUZEN, 29 September 1893. Het was ons door verschillende omstandigheden onmogelijk heden de rubriek middelen van vervoer te plaatsen. De voornaamste verandering, met 1 Oct., in den loop der treinen van en naar Gent meenen wij onze lezers evenwel te moeten mededeelen. De Gentsche treinen nl., die hier respectievelijk vertrekken en aankomen te 8,04 ure des morgens en te 7,02 ure des avonds vervallen. Naar aanleiding hiervan hebben eenige handelaren alhier een verzoek aan de Directie gericht, om die treinen des Yrijdags, den marktdag te Gent, te behouden. Wij zullen onze lezers het resultaat hiervan zoo spoedig mogelijk mededeelen. Uit goede bron vernemen wij dat in de benoe- ming van den heer Mr. A. Tak, tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten Oostburg, Ter Neuzen en Hulst eene wijziging is gekomen, nl. dat de standplaats van den benoemde niet zal worden Hulst maar, even als bij zijn voorganger, zal blijven Middelburg. Mej. C. H. Tiggelaar, vroeger onderwijzeres alhier, thans te Middelburg, is aldaar tot hoofd van school D benoemd. Door den heer A. van Veen, emer.—predikant te De Bilt, bij Uitrecht, is het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Ackooi, gemeente Beest (Gelderland), aangenomen. Bij de openbare verkooping op Woensdag alhier, ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van de erfgenamen der nalatenschap van den beer J. van den Ouden, van een woonhuis en erf, in de Lange Noordstraat werd kooper de heer P. M. van den Ouden alhier, voor f 3020. 's Gravenliage, 29 Sept. Tot Commissaris der Koningin in de provincie Limburg is benoemd de heer Ruijs van Berenbroek, oud-Minister. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken C. S., oud 17 j., werkman te Koewacht, thans in de strafgevangenis te Goes, is wegens strooperij veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. 1°. N. S. d. J., oud 19 j., werkvrouw, 2°. M. B., oud 18 j., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal vrijgesproken. Als de nacht haar zwarte vleugelen over de Schoolstraat uitspreidde, opende hij zonder gedruisch voor zijne vrienden een achterdeur, die op een sural straatje uitkwam. Daar langs liep een bijna stilstaande sloot, die wegens haar vuil, donker water de Zwarte Gracht genoemd werd. Waren de nachtelijke bezoekers het huis vau den uitdrager binuengetreden, dan werden de zaken verhandeld in een kamer zonder vensters. Daar glinsterde menige ring, meuig gouden en zilveren sieraad, dat na onderzoek tegenklinkende munt werd verwisseld. Daarbij verzekerde Kahn altijd, dat hij er bij verloor en het nooit weer deed. Zweefden er over het leven van den ouden uitdrager ook veel donkere schaduwen, toch waren er twee lichtpunten, die zijn leven verhelderden. Bij Jacob Kahn was de eindelooze liefde jegens zijne kin- deren een zoon en eene dochter de eenige goede trek in zijne koude baatzuchtige ziel. Het was Sabbath. De leden van het gezin hadden het middagmaal gebruikt en zaten daarna nog wat aan de prachtig bewerkte tafel. De inrichting van het vertrek was zonderling te noemen. Het is daarom de moeite waard het wat nader te beschouwen, De ruime kamer had slechts een raam, dat zeer hoog en breed was. Daarvoor hingen sneeuwwitte vitrages en gordijnen van geel brocaat, die wellicht in het vertrek eener Vorstin gediend hadden. Nabij het venster was een verhooging van de vloer, met kostbare tapijten bedekt, waarop twee zetels stonden. In een hoek der kamer, half verscholen achter een Japansch vuurscherm, stond een kachel. Het vuurscherm was een waar kuustwerk. Het stelde een roofvogel voor, die een kleinen vogel vervolgde. Het geheel was in prachtig Gobilins borduurwerk met zijden draden uitgevoerd. Naar men verneemt, zou dezer dagen in het zeemanshuis te Vlissingen een som gelds, men spreekt van ruim 400 pd. st. vermist zijn. Veertien varensgezellen, waaronder uit Vlissingen, Middelburg en een uit Goes zijn in arrest genomen. Bij den laatste deed de politie onderzoek, vond eenig geld en nam het in beslag, vandaar dat een sterk ver- moeden tegen hem bestaat en hij gevankelijk naar Vlissingen is vevoerd. Hij ontving echter orilangs een erfenis en beweert dat daarvan het geld, dat door het postkantoor werd uitbetaald, afkom- stig is. Een oningewijd publiek heeft er geen flauw begrip van, hoe veel omvattend de taak der Algemeene Rekenkamer is, op hoe velerlei dingen hare ambtenaren moeten letten, van hoe velerlei zaken zij op de hoogte moeten zijn om bun werk in vollen omvang te doen en den Staat voor geldelijke schade te vrijwaren. Daar heeft men b. v. de vraag hoe veel jenever wordt gemiddeld per man op een oorlogsschip binnengaats gebruikt Dat zou het departement van marine dienen te weten, en van zijn wetenschap zou het moeten gebruik maken om rekeningen te controleeren. Doch.het departement wist het niet, of maakte althans van die weteDschap geen gebruik. Niet alzoo de Rekenkamer De rekening kwam, de Rekenkamer zag haar en zeiNeen, zooveel jenever als op die rekening staat, kan niet in zoo korten tijd gedronken zijn En de Rekenkamer bleek gelijk te hebben. Eere wien eere toekomt. De volgenden maand zal de prachtige stal paarden van een Belgischen afgevaardigde te Brussel verkocht worden, om de opbrengst aan te wenden tot dekking der schulden van het Kainerlid. Deze heeft niet minder dan 13,000,000 frs. schuld, meest speelschulden. In een vorig nummer van De Hervorming wordt onder het opschrift//Een propaganda voor het ongeloof." gesproken van „de onbarmhartigheid die den arrne zijn eenig ooilam ontneemt." De zetter maakte er oorlam van en de corrector liet het staan Als een afdoend middel tegen last van mieren in gebouwen enz., schrijft iemand aan de Leeuw. Ct., werd mij heden zout genoemd. Mijn zegsman, die er zelf zooveel last van heeft gehad dat hij op het punt stond zijn woning te ontruimen, had door het strooien van en inwrijven met zout op de plaatsen waar deze dieren zich in groote drommen vertoonden, het gebouw geheel van de de plaag bevrijd. Men kan er te Leeuwarden dadelijk de proef mee nemen, door het postkantoor in te zouten. De twee personen, die gearresteerd zijn wegens den moord, in den nacht van Zaterdag op Zondag te Utrecht gepleegd, zijn door den rechter van instructie verhoord. Te vergeefs is tot nogtoe gezocht naar het moordwerktuig, waarmede de diepe en breede wonde is toegebracht. Door lieden der stadsreiniging zijn, onder toezicht der politie, alle riolen, zinkputten enz. aan de Lijnmarkt en de Boterstraat onderzocht. Het lijk van den vermoorde is gerechtelijk ge- schouwd. Omtrent het valsche gerucht uit Arnhem, dat de ronde deed, als zou het lijk van Sara Juett gevonden zijn, schrijft men uit Arnhem het volgende ,/Met den uitroep ,/ik heb het gevonden" kwam Dinsdag-morgen een maskraraer de woning van den veldwachter te Oosterbeek binnen. ffWaar p" „Onder Heelsum." Dat was voldoende. De veldwachter begreep, dat er niets anders gevonden kon zijn dan het lijk van Sara Juett, waarnaar nog den vorigen dag van 's morgens tot 's avonds gezocht was. In allerijl werd de justitie te Arnhem gewaarschuwd het gerucht verspreidde zich als een loopend vuurtje door Oosterbeek en Arnhem. InmiddeR was de veldwachter reeds dadelijk met den inarskramer op weg gegaan om de noodige processeu-verbaal van de vondst op te maken. Nabij dit kostbare vuurscherm stond een groote zorgstoel. Het lederen overtrek was op menige plaats beschadigd en met vlekken, doch het kwam niet in Jacob's gedachten om den stoel weg te doen. Immers, hij was uit grootouders nalatenschap afkomstig en in dien stoel had Jacobs vrouw den laatsten adem uitgeblazen. Daarom was die stoel de eereplaats van den heer des huizes en een heilig voorwerp voor de familie. Aan den want tegenover het venster stond een groot buffet met snijwerk en een fraai marmeren blad, waaruaast prachtige schilderstukken hingen. Van het plafond daalde een glinsterende bol af, waaraan vijf armen, die de kaarsen droegen. Tusschen Kahn en zijn zoon Eranz was een leveudig gesprek ontstaan, dat in spanning werd aangehoord door Flora, een pracht-exemplaar van Oostersche schoonheid. (Wordt vervolgd.) Toen ze aan een eenigszins van den weg afge- legen plek in het bosch van Wolfhezen waren ge komen, zei de marskramer //hier is het." Wat vroeg de veldwachter. //Hier is de plek, waar ik ze samen zaghij gaf me zelfs nog drie sigaren." ,/Maar waar is het lijk P" //Het lijk, o, dat I hier nu wel ergens in de buurt begraven liggen." De man was zeer verbaasd, dat de veldwachter niet even opgewonden als hijzelf was over het terugvinden vau de plek, waarhij drie sigareu kreeg. Zoowel de burgemeester van Oosterbeek, als de justitie van Arnhem en tal van bewoners van-beide plaatsen maakten een vergeefsche reis naar Wolf hezen. Het onderzoek in de bosschen aldaar werd voortgezet. Ook te Bussum is op dezelfde wijze als den vorigen dag het onderzoek voortgezet. Men kan veilig zeggen, dat alle nasporingen in de duistere zaak tot dusver vruchteloos zijn gebleveu en dat de //inlichtingen," waarmede men van alle kanten is komen aandragen, en die deels verzonnen, deels waardeloos bleken te zijn, het onderzoek geen steek verder hebben gebracht. De opinie van velen, dat De Jong de vrouwen niet gedood zal hebben, maar zich op een andere voor bem minder gevaarlijke en misschien meer lucratieve wijze van haar kan hebben ontslagen, schijnt gedeeld te worden door de Londensche politie. Althans naar het Vliegend Blad uit Engeland vernam, moet die van oordeel zijn, dat Sara Juett in een bordeel is geplaatst. Hier te lande, zooals de bedoeling van het be- richt schijnt te zijn, is niet waarschijnlijk, doch van uit Arnhem kan zij gemakkelijk zijn geexporteerd Aan de oproeping van den officier van Justitie, welk werd medegedeeld, is reeds gevolg gegeven. De wgezette heer," die op 28 Aug. met De Jong en juffr. Schmitz in De Vereeniging te Amsterdam zat en die hem den volgenden dag weer in Hil- versum ontmoette (toen hij een biefstuk at), heeft zich aan het parket van den officier van justitie te Amsterdam aangeraeld. Uit het verhoor is echter niets bijzouders ge'oleken. Een Berlijnsch blad geeft de volgende eigenaardige voorstelling der geruchtmakenae zaak ffTe Amsterdam heerscht groote sensatie wegens de arrestatie van den arts dr. De Jong. De arts, die tweemaal gehuwd is geweest, wordt beschuldigd beide vrouwen te hebben vergiftigd om zich van haar vermogen meester te maken. De rechtbank heeft de opgraving gelast van het lijk der tweede vrouw die den 31 Augustus overleed. De Jong behoort tot de meest bekende notabelen van Amsterdam. Het valsch gerucht omtrent het vinden van het lijk van miss Juett heeft zich terstond naar Engeland verspreid. Te Maidenhead wekte het groote verslagenheid onder de familieleden der verdwenen vrouw en de moeder was al half besloten om zelf naar Holland te gaan of een ander familielid aaarheen te doen zenden, toen een telegram ontvangen werd van den Britschen consul te Amsterdam, waarin de onwaarheid van het gerucht werd vermeldt. De familie van miss Juett hoopt altijd haar nog terug te vinden. In een cafe-concert in de Nes te Amsterdam kan men 's avonds iemand met beren zien worstelen. Eergisteravond was de man, die bruintje desseeren moest iet of wat beschonken en achtte het noodig de beren op ruwe wijze met een ijzeren stang te slaan. De dieren vonden dat minder aangenaam en vielen hun meester aan, zoodat het personeel hem hulp moest verleenen. Bij die gelegenheid brak het houten beschot, waarachter de dieren zaten die alzoo licht in de zaal hadden kunnen komen en onder de toeschouwers een paniek verwekken. Gelukkig geschiedde er niet bijzonders, doch de politie, van het feit in kennis gesteld, zal wel zorgen dat voortaan de voorstellingen achter eenigzins degelijker tralies worden gegeven. Het puikje van alle polders is de Goesche, in Zuid-Beveland. Polderlasten, dijkgeschot en hoe die gelden anders mogen heeten, worden daar nooit betaald, omdat de eigendommen van den polder voldoende zijn om alle uitgaven te bestrijden niet alleen, maar zelfs aan de eigenaren nog eene uitkeeriDg te doen. Dit jaar werden de ingelanden weder verblijd met eene uitkeering vau 4 per hektare. Door het afsterven van den hooggeboren heer Karel de Limpens, die zich vdor weinige dagen in een vlaag van waanzin door een geweerschot van het leven beroofde, zal binnen ettelijken tijd de stichting ,/Jan de Limpens" in werking treden. Vdor eenige jaren overleed de hooggeboren heer Ernest de Limpens, kantonrechter te Heerlen. Hij riep genoemde stichting in het leven, waaraan hij zijn groot vermogen vermaakte. Zijn eenige broeder Karel zou het vruchtgebruik genieten en mocht hij onverhoopt komen te trouwen en bleef dat huwelijk niet kinderloos, dan werden hij en zijne nazaten er tevens eigenaars van. Stierf hij evenwel als jonkman, dan was het's kantonrechters uiterste wensch, dat Karel ook zijne bezittingen aan de stichting zou schenken. Aan dat verlangen is indertijd door hem voldaan. Het vermogen der stichting moet ongeveer anderhalf millioen bedragen Uit den interest der fondsen zullen genieten de ingezetenen der gemeenten Oirsbeek, Merkelbeek, Bingelrade, Jabeek, Schinveld, Brunssum, Amsten- rade en Sittard, (de stad zelve echter niet). De opbrengst wordt verdeeld naar het zielental, met dien verstande echter, dat de drie eerstgenoemde gemeenten tweemaal zooveel ontvangen alsde overige. Van ieen derde gedeelte mogen jongelieden van beiderlei kunne, wier ouders daartoe de middelen ontbreken, studeeren voor elk vak van studie, behalve voor geneesheer en advocaat. Van een ander derde deel zullen ondersteund worden landbouwers, die tbuiten hun schuld zijn achteruitgegaan of door ongelukken zijn getroffen. De rest wordt besteed aan behoeftige ouden van dagen, aan personen, die door gebreken, werkloos- heid, te talrijk huisgezin niet in hunne behoeften kunnen voorzien. Tot heden zijn beheerders de notarissen Lienaerts en Palmen te Merkelbeek en Valkeuburg. Rechts- kundig adviseur blijft Mr. Haexadvocaat te Maastricht. Als bestuurders der stichting zijn in het testament aangewezen de pastoorsen burgemeesterslde genoemde gemeenten, terwijl als presieent is benoemd graaf D'Ansembourg, burgemeester vau Amstenrade. Het huis //Doenrade" onder Oirsbeek, de bakermat der gebroeders De Limpens, zal mettertijd prijken met het opschrift/Stichting Jan de Limpens." Te dier plaatse worden de vergaderingen der bestuur ders gehouden. 'tis haast onnoodig er bij te voegen dat de stichting een groote weldaad voor de ge noemde gemeente zal zijn. Er wordt intusschen gezegd, dat de verre bloed- verwanten van Karel de Limpens de geldigheid van diens testament willen betwisten, op grond, dat hij bij 't maken ervan reeds krankzinnig zou zijn geweest. Wat hiervan waar is, zal de tijd leeren. Komen geene onvoorziene omstandigheden in het spel, dan zal de Autwerpsche worldsfair van 1894 die van 1885 verre overtreffen. Vooreerst is het niet zonder eenige beteekenis, dat, terwijl in Augustus 1887 nog slechts 6 bijtredingen waren aangeteekend, het getal zich op 1 Aug. laatstleden reeds verhief tot 600, zegge zeshonderd, zonder ddn min 1 Doch vooral de berichten, uit Amerika in het algemeen en uit de Chicago-exhibition in het bijzonder ontvangen, doen van de onderneming van 1894 het beste verwachten. Het uitvoerend comite der Antwerpsche wereld- tentoonstelling had namelijk een zijner leden, den heer Stanislas Haine, naar Chicago gezonden, met bijzondere opdrachtde tentoonstellers aan te wakkeren hun producteu aanstaande jaar naar Antwerpen te zenden. De heer Haine, wiens tact en talenten boven alle lofspraak verheven zijn, is in zijne zoo kiesche als moeilijke zendiug boven verwachting geslaagd. Zooals jhij zelf met de grootste bereidwilligheid aan de vertegenwoordigers der binnen- en buiten- landsche pers mededeelde, heeft hij met niet minder dan 2953 Amerikaansche en voorts met nagenoeg alle Europeesche tentoonstellers onderhandeld. Met welken wezeulijk verbazenden uitslag hij zulks deed, moge uit het volgende blijken. Terwijl de Italiaansche afdeeling volledig, de Oostenrijksche grootendeels en de Duitsche nagenoeg geheel naar Antwerpen wordt overgebracht, zullen bijna al de Erausche en ongeveer 300 Engelsche exposanten aan de exhibitie van '94 deelnemen. Spanje, Zwitserland, Canada, Nieuw Zuid-Wales, Siam, zullen elk een eigen en zeer belangrijke sectie inrichtingen. Japan dat te Chicago, voor den landbouw alleen, 3000, en voor de nijverheid 1800 tentoonstellers telt, zal noegenoeg op gelijke wijze te Antwerpen vertegenwoordigd zijn. Ook spreekt de heer Haine van een bazaar, een wezenlijk wonder van rijkdom, fantazie en goeden smaak, welken een Japanner in de lokalen onzer wereldjaarmarkt zal inrichten. Een collectieve Chineesche tentoonstelling wordt mede door een vermogenden Chinees, den heer Leong Lan, voorbereid. Wat hebben echter deze toetredingen tebeteekenen, wanneer men ze vergelijkt bij diegene, welke de heer Haine van de zijde der Vereenigde Staten heeft weten te verkrijgen Uit deze reuzenrepubliek hebben zich tegenover den heer Haine verbonden 100 tentoonsteller voor de afdeeling landbouw, 253 voor manufacturen, 240 machines, 156 vervoermiddelen, 90 electriciteit, 70 visscherij, 59 mijnwezen, 36 leerlooierij, 20 tuinbouw, zoodat, nadat slechts 283 tentoonstellers uit de U. S. aan de groote Parijzer exhibitie van 1889, slechts 23 aan de Antwerpsche expositie van 1885 en 70 aan de Brusselsche van 1888 deelnamen, Antwerpen van heden af op ongeveer duizend mag rekeuen. Zeer waarschijnlijk zal de geheele Colorade-sectie naar Antwerpen vervoerd, en namens den Noord- Dakotastaat een afzonderlijk gebouw opgericht worden. Ook Florida schijnt tot iets dergelijks besloten. De heer Haine moet werkelijk met zijn tijd en werkkracht gewoekerd hebben Hoe ware hij er anders in geslaagd, na al het hierboven gemelde, nog een heele reeks contracten te sluiten met on- dernemers van enkele dier attracties, welke zoo veel bijdragen tot het succes van een wereldtentoon stelling Krachtens deze contracten zullen te Antwerpen te zien zijnde rue du Ca'ire, nu op Midway Plaisance te Chicago, een heel wat vollediger en rijker dan de rue du Caire van 1889 te Parijs de Algerijnsche wijk, met haren schouwburg, hare danseressen, haar derwisjen een Turksch theater, 28 26 27 28 26 27 28 26 27 28 26 28

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2