Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DE ZONDEK DER VADEREN. No. 2962. Zaterdag 30 September 1893. 33e Jaargang. »u deze courant beiioort een bijvoegsct. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicli abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. I)e Burffemeester van IlfLST, Brengt bij deze ter algemeene kenuis 1°. dat gedurende de kermis of jaarmarkt alhier, dat is van Ziiterdiig 30 September tot en met Woensdag 4 October e. k., de herbergen in deze gemeente zulleu mogeu geopeud zijn tot 's uachts twaalf uur 2°. dat het maken van muziek en zang in voor- noemde localiteiten, niet dan na het eindigen van alle Godsdienstoefeningen zal mogeu plaats hebben en niet later dan tot 11^ uur's avonds zal mogen duren 3°. dat bij het voorvallen van ongeregeldheden of bij het voorkomen binnen deze gemeente van een bgsmettelijk ziektegeval, de voorzeide vergunningen, zooals het later sluitingsuur der herbergen en het maken van muziek en zang aldaar, onmiddellijk zullen worden in- getrokken j 4°. dat met het oog op het heerschen der cholera niet zullen worden toegelaten straatmuzikanten, orgeldraaiers liedjeszangers goochelaars kunstenmakers en dergelijke lieden, en 5°. dat aan niemaiid dan aan de iugezetenen dezer gemeente verlof zal worden gegeven tot het plaatsen van tenten, kramen, tafeltjes, draaimolens of carousels en dergelijken, mits dat die iugezetenen en hunne inrichtingen gedurende de laatste maand zich niet hebben opgehouden in plaatsen, waar in dien tijd gevallen van cholera zijn voorgekomen. Hulst, 19 September 1893. De Burgemeester, L" VAN WAESBERGHE-JANSSENS. Jr*olitieli Overzicht. 't Is bepaald aandoenlijk in de Fransche bladen te lezen hoe alles en alien zulleu samenwerken om 't den Russen bij hun bezoek aan Frankrijk aangenaam te maken en wel raakt men een eukel oogenblik in twijfel of die aanstalten tot versiering en verlichting wel zooveel medewerking zouden vinden als 't alles uit liefde moest geschieden (de Figaro sluit zijn inschrijvingslijst voor de feesten die den Russen aangeboden zullen worden, met ougeveer f 10000 de geheele opbrengst zal nauwelijks f 65000 bedragen 1), wel betwijfelt men FEUILLKTON. Bewerkt door AMO. 4) ,/Heb ik dat gezegd sprak de kleine man haastig. „Hebt u dat van mij gehoord, jufl'rouw Dreher Zeg, mijnheer, heb ik dat gezegd wendde hij zich tot Heinrich. „Op dit oogen blik heb ik geen betrekking voor u, maar ik heb toch uw adres. Waar woont u ook „Bondstraat No. 48", antwoordde Beatrix. „Dus in de Bondstraat No. 48 is de kamer te huur", dacht Heinrich. Moeder en dochter hadden op hem een goeden indruk gemaakt. Zij schenen eerlijke menschen en daarmede om te gaan, was voor den ontslagen gevangene een weldaad. De beide vrouwen namen afscheid, waarbij juifrouw Dreher niet kon nalaten te zeggen, dat het voor een conducteurs-weduwe een harde beproeving was haar kind de wereld te moeten iuzenden. „En nu uw beurt, mijnheersprak mijnheer Prelle, die Henrich wenkte naderbij te komeu. Welke betrekking zoekt u ffIk ben koopman," was het langzame antwoord „maar ik neem iedere andere betrekking ook aan ik wil spoedig iets verdienen." Mijnheer Prelle krabte zich het oor. Koop man," zeide hij, „die loopen er ontelbaar zonder betrekking rond geen uitzichteu voor u. Ge schijnt niet jong meerIs u ziek geweest? Ge ziet er slecht uit 't of de brave patriot, die een duizenatal pakjes sigaretten ter beschikking stelt van de goede Russische vriendjes, niet een weinig reclame beoogt, doch zoo nauw moet men niet zien en de gansche vertooning te Parijs zal wel van dien aard zijn, dat de Russen 't alles bolertje tot den boom zullen wanen als de stakkers dan ten ininste nog in staat zijn dergelijke waarnemingen te doen Aan de politieke zijde van de samenkomst wordt voor 't oogenblik weinig belangstelling meer gewijd in enkele weken tijds zijn alle mogelijkheden, wenschelijkheden en waarschijulijkheden dan ook zoozeer besprokeu dat men al een heele baas zou moeten zijn om met betrekking tot de politieke motieven en de dito gevolgen tien regels op't papier te breugen welker inhoud niet een oudbakken en onfrisch smaakje zou hebben 't Parlementaire leven begint zoo zoetjes aan uit zijn zomerslaap te outwaken en eer 't een week of drie vier verder is, zit men in het noorden zoowel als in 't zuiden, in 't oosten zoowel als in't westen weer midden in de discussien over politieke en economische vraagstukken. Hongarije's Huis van afgevaardigden is reeds weer aan den arbeid en de premier Von Weckerle dieude de begrooting voor 1894 in, welke sluit met een batig slot van f 22,075,259 (ontvangsten f 416,608,094, uit- gaveu f 394,532,835.) In zijn toelichting consta- teerde Weckerle dat de hoogere ontvangsten niet het resultaat zijn van een geweldadige opdrijving der inkomsten, doch voortvloeien uit een uatuurlijke stijging der inkomsten. De eischen van den titularis van oorlog zijn ruim 1^ millioen hooger dan 't vorige jaar en zijn collega van fiuancien zal hem daarover wel geen moeielijkheden maken, daar deze 13£ millioen meer in zijn kas heeft zien vloeien, hoofdzakelijk tengevolge van de verhoogde belasting op bier, spiritus en suiker. De premier kondigde aan een voorstel tot verplichte verzekering van vee door den staat, en constateerde de noodzakelijkheid om den protestantschen gemeenten hoogere bijdragen te verleenen. Het ministerie-Weckerle zal nog een moeielijk oogenblik hebben door te maken door het comite van de onafhankelijkheidspartij zal in den Rijksdag worden voorgesteid de regeering in staat van be- schuldiging te stellen naar aanleidiug van 's keizers uitlatingen, dat het overdreven chauvinisme met het patriottisme niets gemeen had en dat de ver- zoenmgstractaten niet moeten worden bestreden welke woorden de linkerzijde (tnisschien wel niet ten onrechte zich ernstig heeft aangetrokken. „Ziek neen maar in den laatsten tijd „Ik begrijp u, ik begrijp u 1" zei Prelle, toen Heinrich bleef steken. „Honger is een leelijk ding, waarvoor weinig dokters te vinden zijn. En hoe oud is u „Zes-endertigGetuigschriften heb ik niet Ik verzuimde die te vragen ik dacht er niet aan, dat ik ze ooit zou noodig hebben." „Dwaasheid, dwaasheid, zwart op wit is bij alle zaken hoofdvereischte. Hoe is uw naam Heinrich Bernau antwoordde de gevraagde, nadenkeride over de fout, die hij misschien beging door zijn waren naam te noemen. Mijnheer Prelle scheen iets gewicbtigs te over- wegen. Eindelijk legde hij zijn potlood neer, monsterde Heinrich nog eens van ter zijde en zei toen „Als u wilt, kuut u bij mij blijven, mijn heer Bernau. Ik was gistereD, helaas genoodzaakt, rnijn schrijver wegens oneerlijkheid te outslaan. De man had de onbescbaamdheid zijn particuliere brieven met inijn postzegels te frankeeren. Ik kon het hem niet bewijzen, maar het kan niet anders zijn. Met 40 mark per maand kan iemand niet iederen dag een brief aan zijn „beminde"schrijven, dus werd ik bestolen. Wilt ge op dezelfde voor- waarden bij mij op het kantoor komen, dan kunt ge hier uw fortuin maken." „Wat vindt ge mijn voorslag goed Bernau vond den voorslag zeker goed hij loofde het toeval, dat hem hierheen gevoerd had. Hij was nu tenminste onder dak en had een betrekking, die hem (hetzij dan ook karig), brood verschafte, meer vroeg hij niet van het leven. Hij nam afscheid van Prelle met de belofte, dat hij den De publicatie der tusschen keizer Wilhelm van Duitschland en den ex-kanselier Bismarck gewisselde telegrammen, hebben een einde gemaakt aan alle veronderstellingen, als zou er heel wat meer tusschen beiden zijn geschied, doch 't chapitertje „Bismarck en keizer Wilhelm verzoend" is daarmede nog niet geslotenonverpoosd blijft men den ex-kanselier een hooge positie als s keizers raadsman toekennen, blijft men spreken van een aanstaande confereutie tusschen beiden, terwijl 't toch langzamerhand tot zekerheid wordt, dat Wilhelm II alleen beoogd heeft 't tusschen hem en den ouden kanselier des Duitscheu rijks weder tot normale verhoudingen te doen komen zonder aan Bismarck's deelneming aan 't bewind, 't zij direct, 't zij indirect, ook maar een oogenblik te denken. Wel is het Parlement van Groot-Brittannie voor eenige weken met vacantie, maar voor den premier Gladstone is 't daarom geen rusttijd: Dezer dagen heeft hij voor zijn kiezers een groote redevoering gehouden, getuigend van zijn onverdeelde toewijding aan de belangen des lands, zoowel als van zijn ouverzwakt physiek vermogen. De wgrand old man" meende dat de aan home rule gewijde tijd, geen verloren tijd is geweestdeze wet, door het Lagerhuis aangenomen bij voile kennis van zaken, is zeer belangrijk. Het Hoogerhuis aldus ging de premier voort is er bij een conflict met het Lagerhuis nooit goed afgekomen en van de door het Hoogerhuis gestelde mogelijkheid de ontbinding van 't Lagerhnis uit te lokken, zal niets komen t zou in strijd zijn met de grondwet, 't zou een Jaad van hoogverraad zijn en het bestaan van het Hoogerhuis zelf zou op 't appel komen. Het home rule—vraagstuk zal worden beslist voor 't eind der aanstaande zitting de motie heeft der meerderheid 't gezag toegekend en op deze rust de verplichting de middelen te bedenken ter bereiking van haar doel De faiilissementwet hield Woensdag de Eerste Kamer nog grootendeels bezig. De heer Van Lier had bezwaar tegen het vervallen van het recht van den kooper om zich door over- schrijving levering te verzekeren na het faillissement, en de heeren Pijnappel en Vlielander Hein drongen alsnog aan op verandering van de regeling betreffende de procedure, die h. i. geen voldoende zekerheid geeft. Laatstgenoemde en de heer Van Roijeu wezen nog op eenige onbillijkheden ten aanzien van de werking der gevolgen van het faillissement ten volgenden morgen precies 7 uur op het kantoor zou zijn. Zijn eerste doel was nu de woning te zoeken van de conducteurs-weduwe, die met haar blonde dochter niet weinig stond te kijkeu over het onverwachte bezoek. Toen zij de reden van zijn komst vernamen, waren zij zeer in hun schik. Op het eerste gezicht had hij een gunstigen indruk op hen gemaakt. Zij lieten hem de kamer zien en daar hare eischen niet te hoog waren, werd men het spoedig eens. Heinrich liet zijn weinige bagage uit het logement halen en richtte zich zoo aangenaam mogelijk in. /Moeder," zei het raeisje, hij schijnt nog armer te zijn dan wij, en zijn voorkomen verraadt, dat hij betere dagen heeft gekend." Ja, kind," zei juifrouw Dreher met waardig- heid, „zoo gaat het in de wereld en niet anders. Wat een gelukkig leven zouden wij nu nog hebben, als je vader zaliger niet bij die ontsporiug van den trein gedood was De Schoolstraat, waarin, naar het zeggen van Felsheim, de uitdragerswinkel van Jacob Kahn te vinden was, behoorde tot de straten, die niet in het drukke verkeer deelen. Alleen soms was het hier levendig op de straat en in de huizen der menschen, Een oppervlakkig toeschouwer moest wel spoedig opmerken, dat deze lieden zich tot taak hadden gesteld, oude kleeren, boeken, meubelen en gereedschappen geldwaardig te maken, Uit een economisch oogpunt verdieude dit zeker lof, want men moet van elk voorwerp zooveel partij trekken, als maar eenigzins mogelijk is. Vandaar opzichte van de overschrijving van onroerend goed door den kooper. Hunnerzijds werd vooral opgekomen tegen de afwijking van het recht, dat de schuld- eischer niet mag executeeren die goederen, waarop derden recht hebben, zooals b. v. de jas, die aan een gefailleerden kleermaker terreparatie was gegeven of de effecten, aan een bankier ter bewaring gegeven en door dezen niet geprolongeerd. Ook kantte Mr. Hein zich tegen het betrekken van huurder en verhuurder in het faillissement dat niets te maken heeft met de onderlinge rechtsver- houdingen der personen. De Minister van Justitie betoogde, dat de last, dien men vreesde, inderdaad niet zou worden onder- vonden, vooral niet ten opzichte van deterugvordering van goederen aan derden toebehoorende, waarin trouwens deze wet voorziet, ook ten aanzien van huur en verhuur, ten einde den verhuurder voor schade te vrijwaren. Het wetsontwerp, afdeelingsgewijze behandeld, werd ten slotte aangenomen met 30 tegen 14stemmen. In de Donderdag gehouden vergadering der Tweede Kamer werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wets-ontwerp, houdende bekrach- tiging der overeenkomst met Belgie, om wederkeerig iugezetenen, onderdanen van het andere land toe te laten om kosteloos te procedeeren met ontheffing van de verplichting tot het stellen van zekerheid. Over het wetsontwerp tot verhooging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1893 (ver- betering en normaliseering van Neder-Rijn eu Lek) werd gediscussieerd door de heeren Conrad, Van Gijn, Van Beuningen en Rooijaards. In be- ginsel verklaarden alle sprekers zich voor de normali seering, doch er bestond verschil over de wijze van werken. Eenerzijds wilde men het werk over een langen termijo verdeelen, anderzijds de verbetering onzer rivieren in het belang der binnenlandsche scheepvaart zoo spoedig mogelijk voltooien. De heer Van Deldeu vestigde de aaudacht der regeering op den Gelderschen Ijsel, terwijl de heer Gerritsen betoogde, dat het voorgestelde werk vol- strekt niet alleen in het belang van Amsterdam, maar in het algemeen belang van het Rijk is. Ook de heer A. v. Dedem vestigde de aaudacht op onze kleine rivieren en binnenlandsche scheep vaart, welke meer gebaat zal worden door afsehaffing der tollen dan door het thans voorgestelde werk. Te 's Graveuhage is eene vergadering ge houden van bestuurders van daar ter stede gevestigde werklieden- en kiesvereenigingen ter bespreking van de aanhangige kieswetvoorstellen. De slotsom der bespreking was dat in een openbaar te maken afgedragen laarzen, die door kunstmiddelen alle barsten en scheuren schenen verloren te hebben of een tafel op drie pooten, die zich weer mocht verheugen in het bezit van een vierde. Jacob Kahn behoorde tot de rijkste uitdragers in de straat. Zijn winkel, die den geheeien dag door gas verlicht moest worden, werd dikwijls door geleerden en antiquairen bezocht. Zij trachtten onder de afgedankte voorwerpen oudheden van waarde te vinden en meermalen was hun dit gelukt. Doch ook andere klanten ontving Kahn, wel niet in den winkel, maar in een heel aangenaam ingerichte achterkamer, die een afzouderlijken ingang in het voorhuis had. Daar kwamen voor- name lieden, zooals officieren, hooge staatsbeambten en zonen van rijke ouders, die met hun zakgeld niet konden rondkomen. Jacob Kahn was een goedhartig mensch. Hij stelde de voorname heeren in de gelegenheid met voile handen geld uit te geven voor hunne lief heb- berijen. Daarbij nam hij geen penning meer, dan hij bedingeu kondat was dus in hem te prijzen. En hoe humaan was hij op den vervaldag Kon zijn schuldenaar den wissel niet betalen, dien hij enkel voor de zekerheid aan den goeden Jacob had gegeven? Och, Jacob wilde wel wachten,als hij slechts een soliden borg had voor het bedra<* van den wisseldikwijls was dat dan een neef o"f zoon van mijnheer den graaf! Op die manier had hij langzamerhand geheele famielien in den strik gekregeu en hij trok den strik aan als het hem beliefde en het rechte oogenblik gekomen scheen. Benevens deze zaken had hij nog andere, waarover hij echter nooit in het openbaar zou spreken. TER \EIZEVS(HE (01 lit VI Hit blad verscliijnt Itinsilni;- en Vrijilajfavoutl bij «len «it(fever P. J. VAS D G S A ST I» E te Ter 1'enzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1