Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. Mb DE ZONDEN DER VADEREN No. 2960. Zaterdag 23 September 1893. 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courimt beboort eeu bijvoegsel. Be Burgemeester van IITLST, Brengt bij deze ter algemeene kenuis 1°. dat gedurende de kermis of jaarmarkt alhier, dat is van Zaterdag 30 September tot en met Woensdag 4 October e. k., de berbergeu in deze gemeente zullen mogen geopend zijn tot 's nachts twaalf uur 2°. dat het maken van muziek en zang in voor- noemde localiteiten, niet dan na bet eindigen van alle Godsdienstoefeningen zal raogen plaats hebben en niet later dan tot 11 uur Js avonds zal mogen duren 3°. dat bij het voorvallen van ongeregeldheden of bij bet voorkomen binnen deze gemeente van een besmettelijk ziektegeval, de voorzeide vergunningen, zooals het later sluitingsuur der herbergen en het maken van muziek en zang aldaar, onmiddellijk zullen worden in- getrokken 4°. dat met het oog op het heerschen der cholera niet zullen worden toegelaten straatmuzikanten, orgeldraaiers liedjeszangers goochelaars kunstenmakers en dergelijke lieden, en 5°. dat aan niemaiul dan aan de ingezetenen dezer gemeente verlof zal worden gegeven tot het plaatsen van tenten, kramen, tafeltjes, draaimolens of carousels en dergelijken, mits dat die ingezetenen en hunne inrichtiugen gedurende de laatste maand zich niet hebben opgehoudeu in plaatsen, waar in dien tijd gevallen van cholera zijn voorgekomen. Hulst, 19 September 1893. De Burgemeester, L" VAN WAESBERGHE-JANSSENS. IPolitiel* Overzicht. De jongste berichten betrelfende den toestaud in Brazilie loopen weder uiteen. Terwijl de Engelsche Bank eene depeche ontving, volgeus welke admiraal Mello een ultimatum heeft g^steld aan Rio-de-Jaueiro deelde de Minister-president van Brazilie te Londen aan een journalist mede, dat hij eergistereu van de Braziliaansche regeering wel een aantal telegrammeu over de loopende zaken der legatie had outvangen, maar dat in die depeches volstrekt geen gewag werd gemaakt van een ultima tum, evenmin als van het succes der opstandelingen. FEUILLETON. Bewerkt door AMO. 2) O, dat was een schooue, gelukkige tijdVoor- bij voorbij I" Hij bedekte zijn gclaat met de handen en gaf zich over aan de diepe smart, die zijue ziel beroerde. Zelfs de lichtzinnige jonge man had eerbied voor deze droefheid. Felsheim schudde eenige malen het hoofd en mompelde z/Arme man arrne man 1" Na een poos giug Heinrich voort »Vijf jaren genoot ik dat geluk. Toen leerde ik een vrouw kennen, die ik nooit gezien moest hebben, zij werd mijn booze geest. Zij was gouvernante in bet huis van mijn patroon, die mij nu en dan op eeu partij noodigde. Ik hield van die bruine oogen, die voile lippen, die pracbtige donkere haren. Ik bemiude die kouinklijke figuur met haar lieflijke vorrnenik beminde deze bartstochtelijke vrouw en haar wederliefde werd mijn verderf. Ik bood haar een bescheiden levensgeluk iu den burgerlijken kring, waarin ik met mijne moeder verkeerde. Toen zag zij mij doordringend aan en antwoordde met een uitdrukking in het gelaat, die ik nooit vergeten zal„Ik bemin u, Heinrich, maar ik kan niet meer terug in den klein-burgerlijken kring. Strijd voor mij leg een groot vermogeu aan mijne voeten en op dieu dag zult gij zelve den tijd van ons huwelijk bepalen Dag en nacbt, wakend en droomend, boorde ik hare stem. Ik In spijt van deze mededeeling verdient o. i. het telegram aan de Engelsche Bank alle geloof, daar bet geheel in overeenstemming is met vroeger van geioofwaardige zijden ontvaDgen berichten, terwijl de tot heden door de Braziliaansche regeering naar Zuid—Amerikaanscheu traut gevolgde tactiek van verbloeming geen vertrouweu mboezemt. Het telegram aan de Engelsche Bank bevatte verder dat admiraal Mello aan bet gemeentebestuur te Rio-de-Jaueiro heeft doen weten, dat hij, zoo het ultimatum wordt afgewezen, de stad nog beviger zal bombardeeren dan tot dusver geschiedde. Ten- gevolge van deze bedreiging heerscbt er eene on- beschrijfelijke paniek iu de stad vele kooplieden en huiseigenaars vluchten naar bet binnenland. Inmiddels hebben de drie oorlogsschepeu der opstandelingen, die naar Santos werden gezouden, aldaar een detacbement zee-soldaten aan wal gezel. In de straten van Santos wordt nu gevoc'nten. Volgeus een Dalziel-lelegram zoudeu de opstan delingen reeds meester ziju van de douane-kantoren te Santos. Te Washington is men sinds vier dagen zonder berichten van bet gezantschap der Vereenigde Staten te Rio-de-Janeiro. Men besluit hieruit, dat de opstandelingen toezicht houden over de telegrafische gemeeuschap. En ook de Braziliaansche gezant te Montevideo bleef sinds twee dagen verstoken van lijding. Een ouguustig teeken zeker voor president Peixoto Iutusschen schijnt vast te staan, dat Peixoto zich streng aan de groudwet beeft gehouden, toen hij zijn veto uitsprak tegen de wet, waarbij bepaald werd, dat tot president of vice-president der republiek niet verkiesbaar is de vice-president, die den president iu geval van afwezigbeid opvolgt. Vandaar dan ook, dat bet Parlemeut hem blijft steunen. De voorstanders der monarchie zoudea het slechts doen voorkomen als had Peixoto de grondwet ge- scbouileu, teneinde bunne planner) door te zetten. Logeu en waarheid, waarschijulijkheden en inoge- lijkheden zoodanig dooreen te inengen, dat men een goed geheel verkrijgt, alleszins geschikt orn een paar dagen achtereen de ineest gewaagde ver- onderstelliugen op te baseeren ziedaar een van talent en vaardigbeid getuigend kunststuk, in dageu van poiitieke en diplomatieke conferenties en be- toogingen, een ware verdienste Veronderstellingen als de mogelijkheid, dat 't Russische eskader niet naar Toulon komt omdat de Eranscheu door bun overdrijving den Europeescben vrede wel eens in ge- vaar zoudeu kuunen brengen of gelijkluidende rekende en rekeude, ik ging mijn opgespaard geld na en overlegde, hoe ik mij spoedig eeu groot vermogeu zou kunnen verwerven. Niets scbeen mij geschikt toe. Langs dien weg ging het te langzaamslechts een tniddel wist ik, waardoor ik in korten tijd mijn doel kou bereiken. Ik deinsde er voor terug, want ik zag dagelijks de ougelukkige slachtoilers bunner waaghalzerij. Ecbter zag ik ook dagelijks geldvorsten, die gewaagd en gewonuen hadden. Het zou ook mij gelukken kunnen en de prijs was te heerlijk. Ik begon aan de beurs te spelen. Reeds de eerste speculatie verslond mijn gansche bezitting. Ik dacht kraukzinnig te worden, toen ik het bericbt ontving nu was ik van alle middelen be- roofd om rniju doel te bereiken. Maar op den avond van dien ongeluksdag werd er een bal gegeven in het huis van mijn patroon. Ik was ook genoodigd en zag haar weder. Als een vorstin stond zij daar in haar scbitterend balkleed en liet zij zich het hof maken. Geen enkele blik verried ouze verstandbouding. Zij sprak met m'j over onverschillige zakeu. Maar bij de wals fluisterde zij ,/Heb je aan mij gedachtHeb je om mijn bezit gestreden Lk kuikte van ja. Voor geen koningskroon had ik de waarheid gezsgd. „0goed heel goed!" antwoordde zij, en verder ging bet in vroolijken dans. Ik voelde haar warmen ademik zag haar verteerenden blik en schold mij zelven voor een ellendigen lafaard, omdat ik bij bet eerste mislukken moedeloos was geworden. Den volgeuden dag deed ik een eigenaardige ontdekking. Tot op dat oogenbiik waren de bank- tnededeelingen betrekkelijk het bezoek vanEngelands eskader aan Italie met de cholera als motief, zijn al te doorzicbtig gefantaseerd, doch tegenover deze van vernuft en vindingrijkheid meer dan van waar- hetdszin getuigendo berichten, staat een feit als een hoofdartikel in de Figaro, waarschuwend te^bn overdrijving der geestvervoering en tegen een ver keerde interpretatie van 't bezoek der Russen, met bedreiging van Czaar Alexanders ongenade. 't Is inderdaad iu Erankrijk al te bar gegaan en men behoefde nu juist niet tot de „Prussiens" te behooren of tot de „vijanden des lands" om het vertoon, zooals het tegen half October werd voor- bereid, belachelijk en gevaarlijk tevens te heeten. 't Kon 's Czaaren bedoeling met zijn aan 't bezoek van zijn eskader het karakter te geven van een uitdaging vis-a-vis de triple—alliantie eu in bet bij zonder tegenover Duitschland, en het ging, dank zij der revanche—lustige pers der Groote Republiek, tocb al aardig dien weg op. Toen kwam de officieuse mededeeling uit St. Petersburg, dat de visite aan Toulon niets anders kon zijn dan een vreedzame betooging, een bevestiging van de tusschen Rusland en Erankrijk bestaande solidariteit op politiek gebied en toen begonnen de Duitsche bladen te juichen en te jubelea, alsof Alexander III formeel met Erankrijk bad gebroken, terwijl Jt tocb alleen een wenk was om de mogelijk heid op buiteusporigheden tot een minimum te reduceeren een klaar bewijs dus, dat de Czaar van de verkieselijkheid ook in deze, van voor- koming van 't kwaad boven een wellicht pijnlijke en inoeielijke geueziug, doordrongen is eu ook anderen er van doordringen wil. Gelukkig blijkt men zich te Parijs niet hoorende doof te hebben gehouden de Figaro bevatte onder deu titel ErankrijkRusland" een hoofdartikel, waarin 's Czaaren woorden worden weergegeven en 't in strijd met eeu verstaudige politiek wordt gebeeten, bet bezoek aan Toulon een ander karakter te geven. De overdrijving der voorbereidingen geschiedt, naar 't van Duitschgeziudbeid vrij wel onverdachte blad, tegen 's Czaaren wil en reeds is 't mogelijk, dat groolvorst Alexis, 't hoofd der Russische marine, juist daarom niet naar Toulon gaat, boewel hij op Eranscheu bodem toeft. De optocht van de Koniugiu-Regentes naar de Troonzaal had Dinsdag onder gunstig weder plaats. De trein van staatsierijtuigen en cavalerie met de traditioneele glazen galakoets, waarin H. M. noteu en goudstukkeu, die mij door de handen gingen, niets anders voor mij geweest dan papier of metaal, waarvan ik de waarde bijua niet meer besefte. Voor mij was geld iets, dat ik moest tellen, iets waarmede ik moest rekenen. Plotseliug begon ik bij iedere som geld, die ik ontving of uitbetaalde, na te denken, boeveel ik daarvoor nader tot mijn doel zou kunnen komeu. Ieder goudstuk scheen een menschengelaat te hebbenzijn klank scheeu mij een taal. Het verraste mij, dat ik onbewust bet goud voor mij uitspreidde of opboopte, het als een gouden stroom over mijn hand liet glijden. Daarbij dacht ik niets en voelde niets, maar tocb droomde ik met open oogen droomde ik eeu gevaarlijken droom. Drie maauden wederstond ik de verzoeking. Al dien tijd gevoelde ik mij ziek van opge- wondeuheid. De kwelling was vreeselijk. Elken dag ja ieder uur had ik het middel voor oogen, dat mij redding kou brengen eu ik durfde bet niet nemeu, omdat de eer eu de vrees voor ontdekking mij terugbielden. Vreeselijker dan de jaren, die ik in het tucbthuis beb doorgebracht, waren deze drie maaudeu vol van smart. Eu ik heb het gedaan. Ik nam in het geheim deel aan een gewaagde speculatie. Het geld, dat ik moest storteu voor een mogelijk verlies, nam ik uit de kas van mijn patroon. Het waren verscheidene duizenden thalers, waarmede ik het tienvoud hoopte te wiqnen. In een toestaud, die aan waanziu grensde, ging ik den volgenden dag ua hoe de zaak liep, waaraau ik deel genomen had. Daarbij pijnigde mij de vrees, dat alles door eeu toeval ontdekt inocht worden. Het scheen mij toe was gezeten, als middelpunt trok van het paleis tot aan het gebouw der Tweede Kamer langs dubbele rijen toescbouwers, aan beide zijden van de straat gescbaard. H. M. werd allerwege met hoerah's en gewuif van handen en zakdoeken begroet. Voor de aankoudiging van bet binnentreden der Regentes vertoonde de vergaderzaal wederom bet eigenaardige schouwspel, dat eene groote ruimle oplevert waarin zich velen in galakleeding of schit- tereude uniform bewegen. Slechts een drietal afgevaardigden was in burgerkleediug verschenen namelijk de heeren Heldt, Pytterseu en Valette. Aan beide zijden waren de tribunes geheel vol en voor vele dames wareu de voorste rijen ingeruimd. De groote tribune werd ditmaal bezet door de leden der conference voor internationaal privaat- recht. De gezanten van welke verschillende wegeus uitlandigbeid door hunne zaakgelastigden werden vertegenwoordigd, wareu in de voor bet corps diplomatique bestemde loges, de meesten vergezeld van bunne dames, die voor deze gelegenheid groot toilet hadden gemaakt. Te 1^ uur verscheen de Vorstin in de zaal, op hareu gang naar haren zetel ter zijde van deu troon links en rechts de afgevaardigden met eene buiging groetende. H. M. droeg een zwart kanten kleed en werd onmiddellijk gevolgd door de barones Van Hardenbroek, grootmeesteres. Zoowel bij hare komst als toen zij naar de koninklijke koets terugkeerde, onderhield de Regen tes zich met Jbr. Van Eysinga, het eerstbenoemde lid der H. M. begeleideude commissie. Bij het vertrek en den terugkeer van den stoet stond Koningin Wilheimina aan het venster, groeten wisselende met bare moeder. De beer Gleichman is benoemd tot voorzitler der Tweede Kamer. De Eerste Kamer beeft bet adres van antwoord op de troonrede aangenomen. Maandag zijn de faillissementwet en de bedrijfsbelastiug aan de orde. De plechtige uitreiking der nieuwe vaandels eu standaards aan de regimenteu der infanterie en der cavalerie is op het Malievela in Den Haag geheel volgeus bet program ma gescbied, ten aanschouwe eener talrijke schare geuoodigden eu eeu buiteugewoon groote meuigte toeschouwers, die de beide Koningingen geestdriftig en luide toejuichten. Hare Majesteiten hadden plaats genomen in een open rijtuig, bespaunen a daumont. Het gevolg van HH. MM. was gezeten in een 3tal rijtuigeu. Het weder hield zich uitstekend, of mijn patroon sedert eeuigen tijd niet meer zoo vriendelijk en niet meer met mij sprak, dan wegens de zaken uoodig was. Op eeu morgen ontving ik het bericbt, dat de uitzicbten voor mijn ouderneming gunstiger waren dan te voren dat er reeds een aanzieulijke wiust behaald was. Ik bad de keus, biermede tevreden te zijn en de zaak af te sluiten of verder mijn geluk te beproeveu. Een oogenbiik aarzelde ik, toen koos ik bet laatste. Iu de vreugde van mijn hart eu dronken van geluk, scbreef ik aan haar, voor wie ik mijn eer en bestaan op het spel had gezet. Ik meldde haar, dat een groote speculatie mij gedeeltelijk gelukt was eu beloofde binnen acht dageu aan haar voeten een groot vermogen neer te legen, waar- over zij tevreden zou zijn. Deze brief vertrouwde ik toe aan een dienstmeisje in het huis van deu bankier, dat ons reeds meermalen van dieust was geweest bij onze briefwisseling. Drie dagen later tuimelde ik uit mijn hemel van geluk ueder iu de ontzetteude werkelijkheid. Door een plotselingen omkeer der koersen verloor ik niet alleen mijn winst, maar bovendien nog vijf duizend thaler van het gestorte geld. Een kogel maar door het hartDat was mijn eerste gedacbte, toen ik die versehikkelijke tijdiug vernam. Ik dacht aau haar, die mij verleid bad, aan mijne moeder, wier hart zou breken als zij haar beveling als dief gebraudmerkt zag. Het werd mij hoe langer hoe duidelijker, dat het beste zou ziju, mij door den dood aan de scbande te onttrekkeu. Ik zat aau mijn lessenaar en staaroogend iu een kasboek, dacht ik over mijn voornemen na. Daar hoorde ik een gedruisch acbter mij en omzieude, zag ik mijn patroon acbter mij staan. TER \EIZEVSCHE COIIRMT Mit UIikI verscliijnt Itinsdiii-- en VrijdagavoDd bij «len ultijever P. J. V A W ME S A H M E te Ter 1'euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1