Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2959. YVoensdag 20 September 1893. 33e Jaargang. TOELAT1NG TESKSHCURSUS. DE ZONDEK DER VADEREN Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regeJs f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. tot de avondscholen A. It en C, in de kom der gemeente, en D, op Sluiskil, zoomede tot de herhaliugsklasse aan seliool A. Zij, die met 1 October aanstaaude wenschen te worden toegelaten tot bovengenoemde inrichtingen, worden verzocht zich daartoe voor 38 dezer aau te melden, hetzij ter gemeentesecretarie of bij het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter NeuzeD, 11 September 1893. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Zij, die met 1 October aanstaande tot boven- genoemdem cursus wenschen te worden toegelaten, worden verzocht zich daartoe voor 38 dezer aan te melden bij den Gemeente-bouwmeester. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon schoolouderwijs geuoten bebbeu, en 14 jaar zijn of dien ouderdom voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 11 September 1893. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. ir*olitieli Overzictit. Terwijl in ons werelddeel de betoogingen, door vorsten en rijksgrooten elkander bereid, elkaar opvolgen in lauge reeks terwijl 't met de verbroe- deringen geen einde wil nemen en Frankrijk belooft op dat gebied tegen half October al iets heel bijzonders te zien te geven, luiden de bericbten van 't tooneel van den allernieuwsten opstand in 't verre westen, in Brazilie, lang niet geruststellend, in tegenstelling met 't geen ons vdor enkele dageu van gene zijde van den Atlantischen Oceaan werd gemeld en 't welk alles kon strekken om de onge- rusiheid, in de oude wereld gewekt bij handels- eu fiuanciemannen, te kalmeeren. 'tis moeilijk vast te stellen of de mededeelingeu van toen min of meer opzettelijk verdraaid te onzer kennis werden gebracht, dan wel of er plotseling zulk een groote FIGXJILLBTON Bewerkt door AMO. 1) EERSTE HOOFDSTUK. Voor de directeur van het tuchthuis te H. stonden twee mannen, wier bleek gelaat bij den eersten aanblik bun lijdeu in dat sombere huis ver- ried. Toch was voor beiden het oogenblik hunner vrijlating gekomen j zij hadden de tnchthuiskleeding reeds afgelegd en de kleeren aangetrokken, waarmee zij de gevaugenis waren binnengekomen. Met hartelijke woorden en vaderlijke vermaningen om den goeden weg te bewandelen en nooit meer het pad der misdaad te betreden, cntsloeg de grijze ambtenaar de beide gevangeneu. Nadat hun het loon was uitbetaald, dat zij in hun straftijd over- verdiend hadden, ontsloot de cipier de zwaar be- slagen eikenb.outen deur en de beide mannen waren vrij vrij op dien heerlijken lentemorgen. Hoe verschillend was de uitwerkiug van dit overweldigend oogenblik op die twee De een, een man van ongeveer veertig jaar, liep zwijgend met gebogen hoofd, somber voor zich heenblikkend, naast zijn meer jeugdigen metgezel. Deze neuriede een opera-wijsje, liet het oog rechts en links langs de huizen gaan en deed daarbij dikwijls een ironische opmerking of een treffende aardigheid hooren. Zijn begeleider had hij echter noch een antwoord, noch een lachje kunnen afdwingen. ommekeer ten nadeele vau de tegenwoordige bewind- voerders heeft plaats gegrepeu, doch eigenlijk is dat dan ook van minder belang, alleen de geschied- schrijver kan zich voor die bijzouderhedeu iuteres- seereu, voor 't oogenblik is't de vraag of inderdaad de kausen van de insurgenteu zoo goed staan en president Peixoto meer en meer bewijzen ontvaugt van onwil of beslist verzet, wanneer hij aandriugt op hulp en steuu tegen den met zooveel heftigheid gevoerden en met zulk een hardnekkigheid volge- huuden kamp der naar 't bewind dingenden. 't Nieuwste nieuws, loopende tot Zaterdagmorgen, luidt weinig gunstig voor't tegenwoordige bewind Aan de New—York Herald wordt van 16 Sept. uit Buenos—Ayres gemeld, dat daar het gerucht in omloop is, dat het eskader, door de Braziliaansche Regeering uitgezonden, om den opstand in Rio Grande do Sul te onderdrukken, tegen de Regeering in verzet is gekomen. De officieren willen alleen aan de bevelen van Mello gehoorzamen. President Peixoto heeft een aautal officieren der laudinacht in hechtenis laten nemen, teneinde te verhinderen, dat zij zich bij de opstandelingen zullen aansluiten. Drie stoombooten der Braziliaansche Lloyd en een bataljon mariuiers hebben zich bij den aanvoerder der opstandelingen Mello, aangesloten. Het gerucht, dat ook Bahia en Pernambuco de partij der opstaudeliugen hebben gekozen, heeft zich bevestigd. Mello heeft nu 30 oorlogsschepen en handels- vaartuigen te zijner beschikking. President Peixoto heeft een manifest uitgevaardigd in alle provincien der republiek, waarin hij aandriugt op het zenden van troepen, rnaar geen enkele proviucie heeltaan deze oproeping gehoor gegeven. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van 30 kleiue handels- vaartuigen en beheerscheu den toegaug tot de haven vau Rio de Janeiro. Vele persouen hebben het leven verloren bij het bombardement, waaronder een Italiaansch matrons. De Braziliaansche Regeering heeft voor den dood van dezon zeernan eene schadeloosstelling betaald. Admiraal Mello is voorneinens Rio de Janeiro door uithongering tot capitulatie te dwingen. Een groot aantal der opstandelingen werd door bet vuur der forten gedood. De mededeelingen der regeering luiden gansch anders, maar die zijn door haar oorsprong niet gansch en al onverdacht, terwijl de bewiudvoerders het vertrouwen in hun waarheidzin en onpartijdig- heid wel eenigszius schokkeu, doordien zij 't ver- zenden van alle haar ongunstig zijnde mededeelingen trachten te verhinderen en eenvoudig weg alle telegrammen iuhouden, welke niet beslist als lof- jVoor den duivel, kameraad 1" riep de jonge man eiudelijk met luide stem, toen de beide wan- delaars de stad reeds achter den rug hadden en op den straatweg voortgingen. ,/Je schijnt naar de vleeschpotten van Egypte terug te verlaDgen en volstrekt niet blij te zijn, dat je weer een mensch, niet lauger een uuminer bent. Hoofd omhoog Nu zal een heerlijk leven beginnenwij hebben ook gespaard,in vier jaar 180 Mark. Nu, dat geld zullen wij dadelijk op interest zetten, opdat het flink vermeerdert." Hij lachte hartelijk en liet de zilverstukken in zijn zak klinken. //Wil je ook naar Z. vroeg hij na een poosje. Zijn metgezel kuikte. ,/Z. is de naaste groote stad. Ik denk, dat ik daar wel iets zal vinden, waarmee ik op bescheiden wijze rniju brood kan verdienen." „0zeker antwoordde de vroolijke jonge man, //iets is er wel te vinden. Het komt er maar op aan of het iets goeds is. Welk vak heb je uitgeoefend voor men u naar het groote kost- huis zoud ffIk ben met alle handelswerkzaainheden en met de Franscbe en Engelsche correspondentie bekend. Maar op zulk een betrekkiug hoop ik in het ge- heel niet meer. Als men uit het giudsche huis daar komt is de weg tot zulk een betrekking voor altijd afgesloten. Maar ik heb in dat huis als meubelmaker gearbeid. Ik denk, dat ik in vier jaar wel zooveel van het handwerk geleerd heb om als knecht ergens mijn brood te kunnen ver dienen." Ah zoo wil je arbeiden sprak de andere met een onderdrukt lachje. //Ik dacht, uw plan was nu ook goed, wat hindert het mij zangen kunnen gelden voor Peixoto een eigeuaardig soort struisvogel-politiek, welke slechts heel kort kan duren. Zoo is er best kans, dat de te Washington langs een omweg ontvangen berichten, sprekende van den onvennijdelijken val der regeering en van de mogelijkheid op het herstel der monarchic, een keur van waarbeid hebben, maar 't kunnen even goed fantasietjes zijn en speculates op de goedgeloovigbeid der massa over het bombardement van Rio-de-Janeiro worden ook nog altijd de meest tegenstrijdige berichten verspreid aanzienlijk heet de een de materieele scbade, oube- duidend noemt de ander ze. Deze week is gewijd aan de legermanoeuvres op Hongaarsch gebied, bijgewoond behalve door Oostenrijks Keizer, door Keizer Wilhelm van Duitschland, door den Koning van Saksen en door den hertog van Connaught. Hoe in den avond vau Vrijdag laatstgenoemde te Weenen is ont vangen als vertegenwoordiger vau 't Engelsche regeeringshuis j hoe deze prins eergistermorgen om 11 nur 25 min. met den zoo juist aangekomen Koning vaD Saksen naar Guens is gereisd, hoe Keizer Wilhelm in Oostenrijksche uniform drie minuten later met gevolg te Weenen arriveerde om, na een heel officieele begroeting door ver- schillende hoogwaardigheidsbekleeders en een minder cereinonieele van de zijde van'tpubliek 11,40 naar Guens verder te reizen dat alles is wel iute- ressant, maar 't is heel alledaagsch sinas meer- der Europeesche vorsten, 't in navolging van Keizer Wilhelms illustre voorbeeld, noodiger zijn gaan vinden 't grootste deel des jaars elders door te brengen dan in hun respectieve residentien. 't Groote feit geschiedde bij de aankomst van Keizer Frans Josef's gasten te Guens. N ele gelukkigen hebben 't gezien en speciale berichtgevers hebben 't geseind naar alle windstreken, dat Oosteurijk's keizer in tegenwoordigheid van de aartshertogen, graaf Kaluoky en alle generaals, eergisteren in den laten namiddag aan 't station te Guens den koning van Saksen en den hertog van Connaught welkom heetteen keizer Wilhelm herhaal- delijk omhelsde, waarna der bevolking gelegenheid werd geboden de vorstelijke pracht te aanschouwen en te bejubelen. Onderwijl is Italie's kroonprius door den St. Gotthard-tunnel in zijn land terug- gekeerd, na gedurende den laatsten dag nog eens extra te zijn gefeteerd door zijn gastheer en zijn gastvrouw. Dat is voor Frankrijk een reden tot ergernis minder Misschien wordt je later ook eens verstandig, maar nu het noodlot ons heeft sameugebracht, zullen wij als beschaafde meoschen de vormen der wellevend- heid in acht uemen. Mijn naam is Werner Felsheim. Een naamkaartje heb ik, helaas niet." ,/Ik beet Heinrich mijn familienaam doet niets ter zake." /Zeker niet, waarde Heinrichantwoordde Felsheim lachend. //Ik begrijp u volkomen. Ach- tiug voor de familie, wij kennen dat." Een tijdlang stapten de beide lotgenooteu voort ook Felsheim was stil en scheen aan plannen voor de toekomst te denken. In zijne gedachten was hij reeds in de groote stad, die hun doel was. In den geest zag hij de verbaasde gezichten zijner vrienden, als hij plotseling van zijn //plezierreisje" terugkeerend, de leidiug der //zaken" weer op zich zou nemen. Hij verdiepte zich in de zaken, en zijno verbeelding voerde hem in een grooten kelder, waarvan de iDgang alleen aan de ingewijden bekend was. Hij zag in die donkere, dompige ruimte, heerlijke waren van allerlei soort in bonte verwarring opgeslagen zijden stoffeu, fijue linnens, gouden en zilveren sieradeu, horloges, kettingen, ringen, parures met diaraanten bezet, kortom, schatten die honderdduizenden waard waren. Wel waren deze heerlijke zaken niet dadelijk te gelden te maken. Ze moesten hier in de diepte blijven tot men ze daar boven vergeten had en het oog der politie niet meer in alle richtingen daar naar zochtmaar wat hindert dat P Binnen eenige jaren zouden deze rijkdommen in coutant geld omgezet worden, een deel daarvan zou hem toebehooren en dat zou groot genoeg ziju om zich in een ander land te vestigen en De Minister Tak sloot Zaterdagmiddag de zitting der Staten-Generaal, wees op de gewichtige rnaat- regelen welke tot stand waren gekomen, op de onbekrompen voorziening in de behoefte van's lands dienst, de aaugenomen internationale overeenkomsten, de wet op het Nederlanderschap, wijzigingen in het burgerlijk recht, de versterking der oorlogs- vloot, totstandkoming der vermogensbelasting en verdere belastingwetten, de aanbaugige bedrijfsbe- lasting en de faillissementwet en het kiesrecht. Namens H. M. de Koningin-Regentes wordt den Kamers dank betuigd. In de Vrijdag te Dordrecht gehouden zitting van de generale synode der gerefomeerde kerken in Nederland, is besloten de volgende synode te Middelburg te houden. Herhaaldelijk is gewezen op bet minder weuschelijke van stempels af te drukken op bank- biljetten. Het bewijs daarvoor ondervond een firma te Haarlem, die Vrijdag een bezoek ontving namens den president der Nederlandsche Bank, kennis gevende, dat op een van de flrina afkomstig, ge- stempeld bankbiljet van f 25, vdor haar naam een beleediging was geplaatst. De president der Ned. Bank waarschuwde haar daarom voortaan de bank- biljetten niet te stempelen, daar er personen zijn, die allerlei beleedigingen vodr of achter den naam plaatsen. Het bankbiljet is vernietigd. Uit 'sGravenmoer wordt het volgende ge- schreven Zondag 10 Sept. kwamen hier twee marechaussees van het detachement te Dongen, des avonds tusschen 7 en 8 uur, doorrijden, in gezelschap van een burger te paard, ook uit Dongen. Tegenover de school zongen eenige kinderen, van 1012 jaar, Tarara boumdiee. Een der marechaussees riep „dat moet uit zijn." En toen de kinderen door bleven zingen, keerde hij om, trok zijn sabei en rende in op die kinderen en anderen, die daar stonden of waudelden en nu naar alle kanten vluchtten een goed heen- komen zochten. Zoo als altijd was hier Zondags- avonds veel volk op straat. De marechaussee het volk achterna rijdende vloekte en riep//Ik zal er onder hakken, dat de spaanders er af vliegen, ik zal die boeren door midden hakken", en sloeg den heer Van Herwerden die een brief naar de post gebracht had, een groote wond in zijn linker oor en eenige kwetsuren in den hals, vervolgens zekeren Blok, die van den tegenovergestelden kant aankwam, een wond op de rechterhand. Toen die personen, daar in rust de vruchten van zijn //arbeid" te genieten. Deze gedachten werden afgebroken door den aanblik van een koffiehuis, dat nabij een dorp aan den straatweg lag. De schaduwrijke tuin noodigde de wandelaars tot rusten uit. Zij hadden flink door- geloopen en langen tijd het genot van bier ontbeerd. Alzoo besloten zij binnen te gaan, den gloed der middagzon onder het koele loof van den tuin te mijden en dan met frisschen moed verder te gaan, om voor den nacht te Z. aan te komen. ,/Laten wij nu eens praten", zei Felsheim, na een flinken slok bier gedrouken te hebben. z/Zeg eens Heinrich, hoe is het toch gekomen, dat je vier jaar op staatskosten geleefdheht? Je ziet er niet uit of je daarvoor in de wieg bent gelegd. Ik durf er op wedden, dat je slechts een enkele maal een misslag hebt begaau en men je dadelijk heeft te pakken genomen." #Dat vermoedt je zeer terecht," antwoordde Heinrich met een smartelijke uitdrukking op het gelaat. Bij mijn wieg zou men niet voorspeld hebben, dat ik eenmaal de schandvlek mijuer familie zou zijn. Mijn leven begon onder gelukkige omstandigheden, die het beste deden hopen. Op een leeftijd vau zeven en twintig jaar was ik kassier in een groote, bekende bankierszaak. Ik kan wel zeggen er gingen millioenen door mijn handen en nooit ben ik in verzoeking gekomen, mij zelfs een enkele penning toe te eigenen, en waarom ook P Ik genoot een zeer ruiine jaarweddeik kon onbezorgd leven met rnijne moeder, die mijn huishouden bestuurdeik kon elk jaar eeu reisje maken en een paar honderd thaler ter zijde leggen. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE (01 RAVI ■lit bla.il verscliijiit llinsilag^- en VpiJilaj^avoml bij ilea uitgever I*. J. V A If I1E S A M D E te Ter leuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1