Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. KERMIS KERMIS No. 2957. Woensdag 13 September 1893. 33e Jaargang. TOi; LAP ING TBSKSHCURSUS. DE STILLE COMPAGNON UITGESTELD. Binnenland. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. tot de nvondscholen A. 15 en C, in de kom der genieente, en 11. op Sluiskil, zoomede tot de herhalingskiasse aan school A. Philanthropie et Agrement" liartelijkeu dunk betuigd voor eene door haar ten behoeve van dat FETCTLLETON 4) T E LAM8WAAKDE. Daar zat juifrouw Crozet met rood geschreide (Slot volgt.) Itit blail verscliijnt Dinsdag- en Vrijdajjavond bij den uitjfever I". J. V A W B S A Si D E te Ter Kenzen. Wegens de tijdsomstandigkeden, is door den Gemeenteraad in zijne ver- gadering van heden besloten, dat de alhier, dit jaar niet zal worden gehouden. Dezerzijdsche bekendmaking van 5 dezer wordt mitsdien ingetrokken. Ter Neuzen, 12 September 1893. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Zij, die met 1 October aanstaande wenschen te worden toegelaten tot bovengeuoemde inrichtingen, worden verzocht zich daartoe voor 28 dezer aan te melden, hetzij ter gemeentesecretarie of bij het hoofd der betrokken school. In het belang der kinderen wordt het getrouw bezoek dezer zeer nuttige inrichtingen ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 11 September 1893. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVFN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Zij, die met 1 October aanstaande tot buven- genoemdem cursus wenschen te worden toegelaten, worden verzocht zich daartoe voor 28 dezer aan te melden bij den Gemeente-bouwmeester. De cursus is alleen toegankelijk voor jongelieden, die het gewoon schoolonderwijs geuoten kebben, en 14 jaar zijn of dien ouderdom voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 11 September 1893. Burgemeester en Wethouders aldaar, J A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. i Mede nainens het Burgerlijk Arm- bestuur wordt aan de vereeniging Een onderzoek in de woning van Pierre Richon bracht aan het licht, dat hij niets anders in eigen- dom bezat, dan een groene zeemanskiel met eenige kleedingstukken, twee roestige pistolen, een ouden sabel, een langen dolk, een opgezetten aap en eeu kaart van Middel-Amerika, ^vaarop roode kruisjes de plaatsen aanwezen, waar hij als vrijbuiter aan gevechten, overrompelingen en plunderingen had deelgenomen De inventaris was dus preoies, zooals men van een vrijbuiter kon verwachten dat Pierre Richon werkelijk bij de Boekaniers gediend had, kon niet meer betwijfeld wordeu. Ook in Crozet's woning en winkel deed de politie nasporingen, tot groote ontsteltenis der goudsinids- vrouw, die der wanhoop ten prooi was, toen zij vernam, dat haar man was gevangen genomen. Alle voorhanden juweelen en sieraden werden in beslag genomen, evenals het koopmansboek. De verklaringen, die Pierre Richon in zijn ver- hoor aflegde, bevesiigden in alle opzicbteu hetgeeu Etienne Crozet gezegd had. Hij zeide, dat de juweelen door hem uit Spaausch—America waren meegebracht en hij ze aan den goudsmid toevertrouwde om ze zoo duur mogelijk te verkoopen. En de parel van bijzonderen vorm had hij bij de plunde ring van Maracaibobuitgemaakt, hij was toen zwaar gewond gevforden. lets anders was er niet uit hem te krijgen. Zeide hij de waarheid, dan was Etienne Crozet bestuur afgedrageu som van f 113,10, zijnde de zuivere opbrengst van eene door de vereeuiging ten voordeele der algemeeueu armen gegeven uitvoering. Gaarne maakt de ondergeteekende van deze gelegeuheid tevens gebruik om de vereenigiug wegens haar goed en nuttig doel in de belaugstelling en ondersteuning der iugezetenen zeer aan te bevelen. Ter Neuzen, 11 September 1893. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van de gemeente HONTENISSE brengen ter algemeene kennis, dat de IvHICA1IS te LAMSWAAItDE, welke zou plaats hebben op Maandag 18- en Diusdag 19 September a. s., wegens het voorkornen der cholera in die gemeente, voor onbepaalden tijd is Hontenisse, den 11 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. ADRIAANSENS, Wethouder, fung4 Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. folitieli Overzicht. De unionistische bladen in Eugeland zijn zeer voldaan over de groote meerderheid, met welke het Hoogerhuis de home rule—bill heeft verworpen. De Times gelooft, dat de beslissing der Lords door de overgroote meerderheid van het Engelsche volk en door de beste en ontwikkeldste elementen in de andere deelen des rijks bij de volgende verkiezingen zal worden bekrachtigd. De Standard, de Morning Post en de Daily Telegraph zijn van dezelfde meening. De Daily News daarentegen zegt, dat niets voor het eiudelijk succes van eene politieke of sociale hervorming in Engeland guustiger is dan eene groote vijandige meerderheid in het Hoogerhuis en de radicale Daily Chronicle zegt, dat nu het Hoogerhuis moet worden afgeschaft. In een officieus schrijven uit Rome aan de Pol. Korr. wordt geklaagd, dat in Frankrijk niets geschiedt om tot eene betere verstandhouding met onschuldig. De rechter zeide daarom „Het is toch niet onmogelijk, dat er twee parels van zoo'n bijzonderen vorm bestaan. Er zijn soms tweelingen die zooveel op elkaar geiijken als het eene ei op het andere, zoo kunnen er ook wel twee parels zijn, die men niet van elkaar kan onderscheiden. Het is dus mogelijk dat de hertogin zich vergist en dat de parel in deu diadeem van den goudsmid niet haar eigendom is." De chef der politie stemde daar niet mee in en zeideDe hertogin heeft niet alleen haar parel berkend, maar in den goudsmid Crozet herkende zij ook den vermetelen dief, die door een nog grootere vermetelheid zijn eerste onderneming wilde overtreffen. In dien nacht heeft zij hem alleen voor ouder aangezien, maar hij was toen anders gekleed en droeg een valschen baard en een prnik. Voor mij staat het bijna vast, dat de hertogin de zaak bij het rechle eind heeft. De twee gevangenen zijn volleerde schurkeu, die vooruit heel slim af- gesproken hebben, wat ze zullen zeggen van daar de overeenstemming in hun verklaringen. Crozet is de dief en de voormalige Boekanier is zijn mak- ker, die hem waarschijnlijk bij zijn vlucht uit het paleis der hertogin, met een boot heeft geholpen daar was hij juist goed bij te gebruiken." Er was nog veel duisters in de zaak, en daarom bleven Crozet en Richon gevangen, met het niet zeer opwekkende vooruitzicht op een veroordeeling tot de galeien. IV. De zon neigde ten ondergang, in deruedu Temple begon de avondschemering reeds. Italie te geraken. De Fransche bladen vloeien over van beleedigingen en het is geen wonder, dat deze eeu echo vinden in Italie. Wel tracht de regeering de gemoederen te doen bedaren en zal zij zich niet door de vijandige strooming tegen Frankrijk laten meesleepen, maar zij kan de stemming des volks toch niet beschouwen als van geen gewicht te zijn. De keizer van Duitschland heeft zoo herhaaldelijk verklaard, den vrede te willen, dat de Russen jaloersch geworden zijn. De Novosti constateert thans, dat de oorlogzuchtige demonstratie van Metz de vredelievende, die te Toulon gehouden zal worden, rechtvaardigtFrankrijk en Rusland vinden de krachl om deze uittarting te verdragen, in de vaste overtuiging, dat het behoud van den Europeeschen vrede juist afhangt van hun goede verstandhouding, waarvan het bezoek te Toulon een vernieuwd bewijs zal zijn. Niettegenstaande al de verzekeringen van Wilhelm II zal de geduldige Germania toch weer in den zak moeten fasten, daar geueraal Haeseler, na de groote manoeuvres, als zijn overtuiging uitgesproken heeft, dat, ondanks de versterkingen om Metz, een vijand uit het westen komende, de linie tusschen Metz en Saarburg zou kunnen forceeren en de hootjvlakte van Lotharingen bezelten, waardoor hij een zeer voordeelige positie zou inuemen. Deze opmerking heeft een diepen indruk gemaakt op den Keizer die de juistheid er van heeft moeten erkennen. Wilhelm II heeft thans de Rijkslauden verlaten,een gunstigen indruk meenemende en achter- latende. Langzamerhand wordt alles gegermaniseerd en het woord, dat Bismarck spottend toevoegde aan de eerste vertegenwoordigers van Elzas Lotha ringen in den Rijksdag, dat wanneer zij maar eerst weer twee eeuwen Duitschers geweest zijn zooals zij gedurende dien tijd tot Frankrijk behoort hebben zij zeker van harte mee zullen willen werken in het belang van het lieve vaderlaud, behoeft niet zooveel tijd ora vervuld te worden. Vele Fransch- gezinden zijn de grens overgetrokken en vele Duitschers hebben uit hun overbevolkt land een schuilplaats gezocht en gevonden in het nieuwe Rijksland. Over het algemeen was de geest goed. Dat er te Straatsburg op verschillende punten der stad biljetten waren aangeplakt met de woorden „brood en vleesch voor de werklieden, hooi en stroo voor het veeweg met den prins van Napels 1", dat er een huis bij gelegeuheid van de parade hermetisch gesloten was, wien zal dat verwouderen. Tegenover een paar uitiugen van onwil of van sociaal- democratische denkbeelden, staat het niet onaardig oogeu, verzonken in hartzeer en verdriet. Zij wist, dat haar man onschuldig was. Maar zouden de rechters er ook zoo overdenken P Dat viel zeer te betwijfelen. Ach, had Etienne zich toch maar nooit met dien vrijbuiter ingelaten Zij had altijd wel gevoeld, dat er in het verleden van dien man iets verdachl moest zijn. Daar werd de kamerdeur zachtkens geopend en een man trad binnen, die tot haar verbazing in voorkornen en houding tamelijk veel op haar echtge- noote geleek. Hij kon echter wel tweemaal zoo oud zijn en onderscheidde zich van den goudsmid door een grooten zwarten baard en een groote pruik. Hij droeg een nette heerenkleeding en had een degen op zijde. ,/Is u de vrouw van deu goudsmid Crozet vroeg hij, terwijl hij onderzoekend rond keek om zich te overtuigen, dat er geen derde persoon hen kon hooren. „Ja, mijnheer "Uw man zit in voorloopige bechtenis wegens een zekeren diefstal, waarover veel gesproken wordt." „Ja wel, maar hij is onschuldig Ik bezweer u, dat hij den diefstal niet gepleegd heeft „Ik twijfel niet aan zijn onschuld, bestejuffrouw Het is een groote domheid uw onschuldigen man voor een dief te houden De hertogin van Bouillon is een zottin en de chef van politie is een onnoozele bloed Hij zeide dit tamelijk luchthartig en spottend. Van toon veranderend vervolgde hij „Een oude zeeman, Pierre Richon, is ook in de zaak betrokken. Ik ben aan zijn woning geweest, en hoorde daar, dat hij door de politie gevangen genomen is." voorval, dat, voor de revue te Metz plaats had, een wijnhuishouder met een flesch van zijn 'oesten wijn in de eene en een glas in de andere hand den Keizer tegemoet snelde en hem een frisschen dronk aanboodalleen op het hart lettende, dat uit die handeling sprak, werd het aan bod niet afgeslagen door den beheerscher van Germania. Reeds is er op gewezen, dat Wilhelm door de Fransche pers dezer dagen betrekkelijk welwillend beoordeeld werd, docli dat Italie's kroonprins het des te meer moest ontgelden. Thans bevat de Figaro het bericht, dat van den oud-minister Nicotera afkoinstig heet te zijn en dat wel in staat is, de Franschen, die vertrouwen stellen in genoemd blad, gelukkig te maken. Nicotera had nl. den prins van Napels, kort voor zijn vertrek naar Duitschland er op gewezen, dat zijn tegenwoordigheid aldaar Frankrijk pijnlijk zou aandoen en verschillend beoordeeld zou worden. De erfgeuaam van den troon had daarop geant- woordIk ben soldaat en moet de bevelen ge- hoorzamen, die mij gegeven wordenmaar ik verzeker u dat ik het met tegenzin doe. Nicotera voegde bij zijn mededeeling nog, dat de kroonprins als het ware overrompeld was en zijn toestemming reeds gegeven had, voor hij wist, dat de manoeuvres in de Rijkslanden zouden plaats hebben. Indien het verhaal waar is, mag men zich afvragen, wat de bedoeling van Nicotera met de mededeeling dezer feiten is. Men wist reeds dat de belofte gegeven werd, voor bekend was, waar de manoevres zouden plaats hebben, terwijl nu de betuiging van den kroonprins de Franschen wel is waar verheugt, maar hun toch niet doet vergeven en de Duitschers natuurlijk ten zeerste beleedigd zijn. In het belang van zijn vaderland heeft Nicotera zeker niet gehandeld. H.H. M.M. de Koninginnen vertrekken in het laatst der volgende week naar Den Haag. H. M. Koningin-Regeutes zal Dinsdag den 194en dezer de vergadering der Kamers openen. Daarna keereu H.H. M.M. weder op het paleis Het Loo terug. Hoogstwaarschijnlijk zal op de heenreis een kort bezoek aan het paleis te Soestdijk worden gebracht, ten einde de verbeteringen aldaar in oogenschouw te nemen. Em- arbeider te Stiens heeft de beeltenis van de Kouingin op hout uitgesneden en deze H. M. op haren verjaardag ten geschenke aangeboden. wDie man draagt de schuld van al het gebeurde- Ik heb mijn man genoeg voor hem gewaarschuwd, maar helaas te vergeefs h Heeft de politie hier ook huiszoeking gedaan n Ja maar u vraagt zoo Wie is u toch ,1k ben een goed vriend van Pierre Richon en zou gaarne vernemen, of de politie hier nog juweelen heeft in beslag genomen." ,/Ja eenige." „Kan u verder niets meedeelen, juffrouw „Neen, mijnheer maar als u nog iets weet omtrent deze ongelukkige zaakof dat u misschien mij een goeden raad kon geven „Hm daar moet ik eens over denken. Dat zal zoo gemakkelijk niet gaan. De muren vau de gevangeuis „Le Chatelet" zijn vreeselijk dik. Er zou buskruit bij te pas komen om ze te laten springen." Een oogenblik stond hij in gepeins verzonken. Ondertusschcu dacht juffrouw Crozet na. „Die man heeft zeker iets met den juweelendiefstal uit te staan. Misschien is hij zelf ds dief wel. Kon ik hem maar hier houden en hem aan het gerecht overleveren. Maar ik arme zwakke vrouw kan hem niet in mijn macht krijgen. Hij zou me dooden. Kon ik toch een list bedenken Toen sprak zij tot den vreemde^Mijnheer, u zal mij zeker wel eenige opheldering kunnen geven omtrent den ouden vrijbuiter, die uw vriend is, naar ge mij zegt." fOp een auderen keer, juffrouw antwoordde hij ontwijkend, terwijl hij zich gereed maakte om te vertrekken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1