Gemengde berichten. TER NEUZEN, 8 September 1893. RECHTSZAKEN. Gemeenteraad van Ter Neuzen. bekend bij de justitie en als ze dan 10 jaar zijn, zijn ze rijp voor de doos". De heer Cupery sprak zijne verontwaardiging over zulk eene handelwijze uit, en eindigde met de woorden wGrij -zijt uwe plaats niet waardig De raad sloot zich daarbij aan met eene motie van afkeuring, niettegenstaande de voorzitter ont- kende, wat de heer Cupery hem had ten laste gelgd. Op last van den commissaris van politie te Zierikzee zijn alle op de kermis aldaar aanwezige straatmuzikanten van een uummer voorzien. Heeft men zich dus over een hunuer te beklagen, dan kan men met opgave van net n°. zich vervoegen aan het bureau van politie. Door den heer Prillevitz, geneesheer te Maar- sen, wordt in het N. v. d. Dag gewezen op de gunstige resnltaten, door hem verkregen bij tijdige en voldoende inwendige toediening van gezuiverde creoline bij cboleralijders. Choleralijders, die vroeg genoeg 5 gram creoline, verdund in 100 gram zuiver water inuemen en inhouden, genezen, volgeus hem, alien. De heer Chr. Rupke, te Nieuwerkerk aan de IJsel, bevestigt de mededeeling van de Stand., dat de kolonie te Crook (Colorado), uitgezonden door de emigratie-maatschappij, waarvan de heeren Van der Hoogt en Zoutman directeuren waren en de heer Noordtzij president-commissarisis opgebroken. Allen hebben Crook verlaten. De maatschappij liquideertde heer Rupke schrijft ,/Ik zelf heb daar ook toe geadviseerd, het kon niet anders Met den meesten ernst roept hij zijn landgenooten toe, die naar Amerika wenschen te vertrekken informeert, stelt u zooveel mogelijk op de hoogte, maar wacht nooit heil van emigratie- of dergelijke maatschappijen, en ga in deze uw eigen weg, vestig u zelfstandig, en volgeus mijn overtuiging zult ge dan nog het beste slagen. In de St.-Ct. zijn opgenomen de statuten der vereeniging IJsclub Terneuzen te Ter Neuzen. De vereeniging heeft ten doel de bevordering van het ijsvermaak, door middel van het aanleggen en beschikbaar stellen van ijsbaneu en het geven van wedstrijden. De vereeniging wordt opgericht voor den tijd van 29 jaren. De heer P. C. Maat, onderwijzer aan school B te Ter Neuzen, is tot onderwijzer benoemd te Hansweert, zoo ook tegen 1 October a. s. aan school 1 te Yerseke. Bij den muziekwedstrijd te Tilburg verwierf de Harmonie van Meersen, directeur G. P. de Pauw, geb. te Oostburg, de eerste prijs. Iloek, 5 Sept. In de heden alhier gehouden raadszilting waarbij alle leden tegenwoordig waren, werden de nieuw gekozen raadsleden Van Wijck, De Regt en De Jonge beeedigd, terwijl werden herbeuoemd als wethouders de heeren Van Wijck en J. Dieleman. Ook werd de heer Van Wijck her- benoemd als ambtenaar van den burgerlijken stand. Xaainsl»!(< Gemeenteraadszitting van 5 September. Tegenwoordig at de leden. De nieuw benoemde leden leggen in lianden van den voor zitter de vereischte eeden af. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. Mededeeling geschiedde van brieven van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten tot onderhandsche aanbesteding der straatverlichting en tot wijziging der begrooting voor 1893. Tot wethouder wegens de ai'treding van den heer A. Riemens (voor 6 jaar) wordt met 5 stemmen den aftredenden herkozen, 1 stem was uitgebracht op den heer K. de Kraker en 1 brietje was in blaneo. Tot wethouder ter vervanging van den heer M. van Kerk voort (Voor 3 jaar) wordt bij herstemming met 3 stemmen benoemd de heer D. Deklfcr, 1 stem was uitgebracht op den heer De Kraker en 1 briefje was in bianco. Bij de eerste en tweede vrije stemming waren de stemmen telkens als volgt verdeeld D. Dekker 3, K. de Kraker 2, W. de Klerk 1 en 1 briefje bianco. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand ter vervanging van den heer Van Kerk voort. Bij eerste stemming verkreeg de heer Geelhoedt 3, De Kraker 2 en Dekker 2 stemmen. Bij tweede vrije stemming Geelhoedt 3, Dekker 2 stemmen, De Kraker 1 en De Klerk 1 stem. Bij herstemming tusschen de heeren Geelhoedt en Dekker werd eerstgenoemde met 3 stemmen gekozen, terwijl op den heer Dekker 2 stemmen waren uitgebracht. Nog werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer De Kraker met 4 stemmen. De heer De Klerk verkreeg 2 stemmen en de heer Dekker 1 stem. Besloten werd tot af- en overschrijving uit den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1893 op den post aandeel der gemeente in de verevende uitgaven wegens kwade posten op de personeele belasting dienst 1890/91 en de grond- belasting dienst 1890, tot een bedrag van 1,034, zoodat deze post wordt gebracht op f 41,034. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt met 6 stemmen tegen 1die van den heer De Kraker afwijzend besehikt op verzoek van den onderwijzer met hoofdacte C. P. Geelhoedt om verhooging van jaarwedde met f 100, doch besloten met instandhouding van het bedrag der jaar- wedden van de overige onderwijzers, de jaarwedde met f 50 te verhoogen, ingaande met 1 Januari 1894. De jaarwedde bedraagt dan f 500. Met algemeene stemmen wordt ten slotte besloten tot aanschaffing eener barak voor verpleging van lijders aan be- smettelijke ziekten en burgemeester en wethouders te machtigcn alles aan te sehaffen wat vereischt mocht worden. Dit college is tevens gemacktigd de plaats te bepalen waar de barak moet worden opgericht. Zaainsla«;, 5 Sept. Na afloop van de heden gehouden raadszitting hebben de burgemeester, de raadsleden en den gemeente-sccretaris zich en corps naar de wooing van den heer M. van Kerkvoort begeven en daar den heer \an Kerkvoort uit, achting en toegenegenheid en ter herinnering aan ZEd. lid- maatschap van den raad dezer gemeente een prachtig souvenir aangeboden, bestaande in een zilveren inktstel. /amusing. 7 Sept. Heden voormiddag viel een paard van de landbouwer A. Tolleuaar en den berijder Abr. Goossen er onder, met het ongelukkig gevolg dat deze een zijner beenen brak onder de knie. Westdorpe. In de jl. Diusdag alhier gehouden raadsvergadering werden de herbenoemde raadsleden, de heeren D. B. van Acker, J. de Smet en E. de Munck, beeedigd. Vervolgens werden tot wethouders herkozeu de heeren J. de Smet en D. B. van Acker en tot ambtenaar van den burgerlijken stand herbenoemd de heer J. de Smet. Koewacht. In de gemeenteraadsvergadering van verleden Dinsdag legden de twee herkozeu leden en het nieuwbenoemde lid de heer P. Bruggeman in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af. De voorzitter wenschte de heeren geluk met de aanvaarding hunner betrekking en spreekt den wensch uit, dat zij nog vele jaren zitting rnogen hebben in den raad en dat het hun gegeven zij tot heil der gemeente werkzaam te zijn. Tot wethouder werd herbenoemd de heer A. B. Plasscliaert en tot ambtenaar van den burgerlijken stand werden gekozen de heeren C. Dierick en A. B. Plasschaert. De najaarskermis is hier in de beste orde afge- loopen. Niet de minste ongeregeldheid heeft plaats gehad, zoodat de politie een zeer gemakkelijke taak had. Veel heeft daartoe bijgedragen het besluit van de gemeentebesturen der aangrenzende Belgische gemeenten Moerbeke en Stekene om evenals in onze gemeente om 12 uufr 's nachts alle herbergen. te sluiten. Daardoor waren de laatste kermisgangers genoodzaakt huiswaarts te trekken, terwijl zij anders naar het Belgisch trokken, iets, wat gewoonlijk aanleiding gaf tot twist- en vechtpartijen. St. Jansteen, 5 .Sept. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werden de nieuwe leden A. Schuurman en J. P. de Cock beeedigd en werd eene gratificatie verleend aan den onderwijzer J. Eggermont. Zeeuwsch-Clinge, 4 Sept. Bij gelegenheid van het huwelijk van onzen burgemeester den EdelAchtb. heer D. Vercouteren werd dezen vanwege de inge- zetenen een geschenk aaugeboden, bestaande in eene marmeren pendule met coupes. De heer Bruggeman, lid van den raad, sprak daarbij een passend woord. Schoolkinderen, zang- en muziekgezelschap brachten serenades. Overigens werd de dag door genoemde gezelschappen, feestcommissie en vele belangstellen- den genoeglijk doorgebracht en meuig glaasje ge- ledigd op het welzijn van den burgemeester en diens echtgenoote. Clinge. Aan den weg van deze gemeente naar het gehucht Nieuw-Namen, sloegen Maandagavond twee voor een wagen met klavers gespannen paarden van den landbouwer J. v. Hoelst van Meerdonck op hoi. De 59jarige knecht sloeg van den wagen, kwam onder de wielen terecht en was een lijk. Biervliet. Zaterdag 9 Sept. zal een vergelijkeud onderzoek plaats hebben van de 7 sollicitanten, die naar de beide onderwijzers betrekkingeu dingen. Voor onderwijzer a f 550 zijn nu vier liefhebbers, te voreu een. Drie onderwijzers met hoofdacte dingen naar de betrekking, waarvoor f 700 uitge- loofd is. Reiskosten worden verstrekt. De belooning voor het waarnemen als hoofd der school door den heer Jansen is deze week aan de beoordeeling der Ged. Staten onderworpen, na vaststelling op hetzelfde bedrag als te voren door het gemeentebesluur in zijn zitting van gisteren. Ongetwijfeld zal het raadsbesluit goedgekeurd worden. Bij bevelschrift der Arrondissements-rechtbank te Middel burg van den 7 dezer is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak tegen Machiel Lampier, oud 33 jaren, geboren te Sint Anna ter Muiden (Sluis), wonende te Groede, koe wachter, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij in den nacht van 30 op 31 Augustus 1 893 in zijne woning aau de Marolleput onder de ge meente Oostburg zijne sc'noonmoeder Maria Theresia Banckaert, zijne huisvrouw Rosalia Bert en zijne schoonzuster Melanie Octavie Bert opzettelijk, met voorbedachten rade, om het leven heeft gebracht door haar met een mes en een egtand, die hij tot dat doel van de hofstede van De Milliano, bij wien hij als koewachter in dienst was, had mede- gebracht, zulke hevige verwondingen toe te brengen dat de dood als het ware onmiddellijk is gevolgd. Het O. M. van het gerechtshof te 's Hage vorderde gisteren tegen C. V., huisvrouw van A. C, te Hontenisse, bevestiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij zij ter zake van poging tot oplichting, ten uadeele van den winkelier S. te Hulst, op 13 Maart jl. tot 3 maanden ge- vangenisstraf werd veroordeeld. Onder veel deelueming had Woensdag te Rotterdam de begrafenis plaats van de 10 slachtoffers van het ongeluk aan de Rotte. De lijken waren te voren in kisten naar de woningen van de uagelalen betrekkingen gebracht, waaruit de begrafenis plaats had. Het eerst werden op de R. K. begraafplaats vdor 9 uur ter aarde besteld de stoffelijke overblijfsels van de ge- broeders Pieter en Cornelis Plipsen, jongelieden van 24 en 20 jaar, zoons van een politie-agent, terwijl te 10 uur langs de politie-bureaux trok de treurige stoet bestaande uit 2 lijkwagens, bevattende de overblijfsels van den politie-agent Jacob Kooistra en diens echtgenoote, gevolgd door 4 volgkoetsen, achter welke een detachement politie-ngenten onder aanvoering van inspecteurs zich schaarde en hun collega naar de begraafplaats op Crooswijk volgden. Door de 2de afdeeling was een krans op de lijkbaar gehecht. Een groote menigte omstuwde den stoet en op de begraafplaats was het zwart van de menschen, zoo zelfs, dat alien niet koudeu toegelaten worden. Een collega van den overledene, een politie-agent 2d6 kl., herdacht, in gevoelvolle bewoorditigen het vreeselijk ongeluk en man eu vrouw, die opjeugdigen leeftijd oinkwameneen gezin van 3 kinderen nalatende. De oude vader van den overledene was zoodanig aangedaan, dat hij door een zenuwtoeval werd getroffen en ineenzakte. Met moeite werd hij bijgebracht. Man en vrouw rusten in het zelfde graf. Daarna werden successievelijk op de algemeene begraafplaats onder Crooswijk ter aarde besteld de lijken van de overige 6 slachtoffers, van de dienstbode Teuna Snel, den bakkersknecht Gostenberg, den tabakswerker Bos, den koekbakker Veth, den schip- persknecht Jan Nuyt en te 1 uur van den kantoor- bediende Pieter de Braal. Dank zij de handigheid van den portier van het Hotel Polonaise, te Amsterdam, is het gelukt een handigen oplichter machtig te worden. Om circa 7 uur eergisteravond vervoegde zich in een kleedermagazijn in de Leidsche straat een ongeveer 35jarige heer, die zeemansgoed wenschte te koopen. Daar het voor een vrieud was, moest het bezorgd worden in het Hotel Polonaise en verzocht hij dus een jongen mede, die dan het geld kon ontvangen. Men begaf zich naar het Rokin, waar de kooper zich met het pak naar binnen begaf en den portier vroeg naar een zeekapitein, die zich in het cafe aan de zijde der Kalverstraat moest bevinden. Dit wekte de bevreemding van den portier in hooge mate op, die reeds o. a. in Hotel Mille Colonnes een dergelijk heer gesnapt had. Hij riep hem in zijn kautoortje en weukte daarop den jongen, dien hij opdroeg de politie te halen. Het bleek nu, dat de gezochte scheepskapitein gewoon gefingeerd was en de oplichter werd door 3 agenten naar het bureau St. Pietershal geleid. Naar de Pr. Zw. en Ov. Ct. van goederhand verneemt, en onder reserve meedeelt, moet de moor- denaar van den marechanssee Hoekman te Osch bekend hebben. Hij moet zich te Den Bosch in arrest bevinden eu zou daar hebben meegedeeld, dat een twintigtal medestanders zich verbonde hadden om Hoekman uit den weg te ruimen. Daartoe hadden zij zich op den avond van den noodlottigen dag in verschilleude groepjes verspreid. Wie Hoekman zag moest op hem vuren. Het ongeluk trof, dat de beste schutter van de twiutig hem het eerst in het oog kreeg en het doodelijk schot toebracht. Dat er hier te lande velen zijn, die Bakker heeten, is bekend. Hoe toevallig soms de Bakkers elkander kunuen ontmoeten, bleek dezer dageu bij eene plechtige gelegenheid te Schagerbrug. Daar werd namelijk de geboorte aangegeven van Pieter Bakker, zoon van Pieter Bakker, waarbij als getuigen optraden Pieter Bakker en Pieter Bakker. Op de kermis te Aalsmeer is Woensdagavond eene tent, waarin een acrobatengezelschap eene voorstelling gaf, ineengezakt. De voorstellmg had juist een aanvang genomen een houderdtal persouen, waaronder vele kinderen, bevonden zich in de tent. Alles is zonder ernstige ongelukken afgeloopen. Eenige der bezoekers geraakten te water, anderen hadden huuue hoofddeksels verloren, terwijl een enkele licht gekneusd werd. Eenige oogenblikken later zag men de kunsten- makers op de straat de pas begounen voorstelling voortzetten. Van alle kanten wordt geklaagd over slechte tijden en er is nog nooit zooveel uitgegaau in Amsterdam als thans, zegt de Amst. Ct. Zaterdagavond b.v. was het paleis voor Volksvlijt vol de circus Carre, vol de Parkschouwburg, vol de Salon, volde Vereeniging, volde Central Halle, vol; de meeste koffiehuizen, vol. Rekent men nu daarbij de overige schouwburgen, die meer of minder goed bezet waren, dan komt men tot een getal menschen, die uit waren, van je welste Zonder overdrijving bevatten de gezamenlijke schouwburgen Zaterdagavond 10,000 menschenZon- dagavond was het natuurlijk meer. Eu het zijn niet de eerste raugen, die het dichtst bezet zijn. Voor de rechtbank te Amsterdam stond terecht Pauline J. M. Mirani, een nog jonge vrouw, die op den 19 Juni jl. het vierjarig dochtertje van den heer Barneveld te Watergraafsmeer, dat een oogenblik buiten opzicht voor de deur speelde, had medegenomen en blijkbaar niet met de beste bedoelingen. Wei verklaart bekl. niets kwaads in den zin te hebben gehad, dat zij het meisje bij zich had gehouden, omdat het haar was nageloopen, eu zij zooveel van kinderen hield, terwijl zij geen oogenblik er aan gedacht had, de hulp der politie in te roepeu maar uit het verhoor der getuigen valt op te maken, dat deze op zich zelve reeds onaan- nemelijke voorstelling van het gebeurde onjuist is. De ouders deelen mede, wat het kind vertelde, toen het den volgendeu dag door de politie werd thuis gebracht. De vrouw had het kind tot bedelen aangezet en het niets te eten gegeven zij had het wel eten beloofd, maar zij moest de oorbelletjes hebhen, die de kleine in de ooren had. De door- gestane angst deed het meisje eene hersenziekte krijgen, waarvan het echter gelukkig is genezen. De derde getuige is de logementhouder Zwaan, die bekl. op den avond van 20 Juni in het plantsoeu op het Rembrandsplein op eene bank heeft zien zittende kleine zag er kalm en tevreden uit. Nochtans incende getuige, de politie te moeten waarschuwen. Het O. M., waargetiomen door Mr. d'lJvoi, coustateerde, dat bekl. de kleine aan de macht der ouders had ontvoerd, achtte art. 279 van het strafwetboek toepasselijk, en eischte eene gevan- genisstraf van 3 maanden voor beklaagde. Nabij Rosillon is een poging gedaan om den sneltrein van Parijs naar Marseille te doeu ver- ongelukken. Op een plaats waar de lijn een sterke bocht maakt en over een hoogen dijk loopt, waren de rails losgemaakt, zoodat de trein bijna zeker in de diepte moest storten. Toevallig reed de eerst- komeude trein zeer laugzaam en kon de machinist hem nog bijtijds stoppen, zoodat alles zonder on gelukken afliep. De laaghart.ige aanslag wordt aan anarchisten toegeschreven. In Belgie zijn 150,000 gelegenheden, waar sterke drank verkoclit wordt en slecbts 5000 scholeu. Op elke 39 Belgen is een kroeg, op elke 1176 een school. Als men rekent, dat kinderen eu vrouwen niet drinkeu, blijkt, dat 15 volwassen Belgen voldoende zijn om een kroeg te doen bestaan. In Duitschland, Nederland en Frankrijk is een herberg op de 250 inwoners. In 1891 is in Belgie voor niet minder dan 450 millioeu francs aan alcohol opgedrouken. Dit is ongeveer het derde gedeelte van het geheele in- komen der werklieden. Prof. Koch heeft een zeer belangwekkend artikel over de cholera-epideraie in Hamburg ge- schreven. Hij bespreekt daarin de na-epidemie van 6 December tot 11 Eebruari. In dCn tijd werden 64 persouen aangetast, waarvan 18 overladen, terwijl gedurende de zomermaanden 18000 inwoners aangetast waren, waarvan 8200 als slachtoffers vielen. Dit buitengewoon groote verschil is volgens prof. Koch niet te wijten aan het temperatuur- verschil, noch aan het feit dat zij, die het meest vatbaar waren, door de vorige epidemie uitgeroeid waren. Het is te wijten aan het verschillend karakter der epidemieen. Cholera-epidemieen zijn, volgens dezen geleerde van tweeerlei zeer verschilleuden aardzij kunnen plotseling uitbarsten of zich langzamerhand uit een brandpuut verspreiden. Zijne slotsom is, dat het voornaamste, waarop men met het oog op deze ziekte heeft te letten is de zuiverheid van het driukwatereene conclusie, die ook nu weer in ons land bevestigd wordt door den weg, dien de cholera hier volgt, langs de rivieren, meestal personen aantastende, van wie verinoed kan worden, dat zij besmet water hebben gedronken. Zitting van Donderdag 7 September. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden behalve de heeren Tazelaar en Van IJsselsteijn, die met kennisgeving afwezig zijn. Op voorstel van den voorzitter wordt hesloten het lezen van de verslagen der twee vorige zittingen uit te stellen tot de volgende vergadering. De voorzitter deelt mede, dat door hem Dinsdagavond ontvangen is een sehrijven van den inspecteur voor het ge- necskundig Staatstoezicht, d.d. 4 Sept., meldende .Volgens een heden ontvangen bericht van Prof. Forster te Amsterdam zijn in de degestien van beide patienten (Kuijk en De Rijke) enkele vibrionen Koch aangetroffen. Op grond daarvan kunnen de gevallen als cholera-asiatica worden gekenmerkt". De voorzitter zegt naar aanleiding van dit sehrijven, dat de gevallen kunnen worden aangemerkt als cholera-asiatica, hij meende dat het dus nog niet absoluut zeker was, dat de gevallen als zoodanig moesten worden aangemerkt, daar hij ook altijd gehoord heeft dat er in de uitwerpselen van aan die ziekte lijdende personen niet eenige, maar milliarden vibrionen Koch voorkwamen. Met het oog op de belangen der gemeente en vooral die van handel en scheepvaart, daar er in het buitenland scherp op wordt gelet, telegrafeerde hij aan den inspecteur met genoegen gelezen te hebben dat de 2gerallen slechts kunnen worden aangemerkt als cholera, doch Meruit niet te lezen is dat dit vaststaat en hij zich daarom nog niet verplicht achtte over te gaan tot openbare kennisgeving van die gevallen, wat door de wet gevorderd wordt voor cholera-asiatica. De inspecteur heeft daarop terug getelegrafeerd, dat het woord kunnen in zijn brief moest veranderd worden door het woord moeten. De voorzitter zegt zich dus verplicht te zien tot openbare kennisgeving over te gaanhij zal dit echter slechts doen door asnplakking aan het plakkebord hij ziet het ernslige van deze gevallen niet in, daar het in het eerste geval was een persoon van een andere plaats gekomen en hij het tweede geval op Java de persoon na eenige uren hersteld was wat het geval betreft waarvan de heer Joz. de Feijter mededeeling deed, dit is door de geneeskundigen alhier ook als cholera gequalificeerd. De heer Visser vraagt, of dit geval ook wordt onderzocht. De voorzitter zegt, dat verdere gevallen aan de doktoren alhier moeten worden overgelaten, daar de bacteriologen wanneer zij ieder voorkomend geval moesten onderzoeken, met werk zouden worden overladen. Omtrent het ziektegeval van De Paepe, patient van Dr. Van Nes, is nog onderzoek gevraagd maar het resultaat hiervan is nog niet ontvangen. De voorzitter zegt nogmaals zich te verwonderen dat er zoo weinig microben gevonden zijn; hij wil echter geen genees- kundige discussio hierover voeren, want in het verslag spreekt een autoriteit. Verder zegt de voorzitter, dat het Dag. Best, naar aanleiding van het Dinsdag genomen besluit aangaande de kermis, meende de raad met het rapport in kennis te moeten stellen. Hij zegt echter, reeds Dinsdag duidelijk en klaar den toestand bekend te hebben gemaakt en hij meent dat deze sinds dien tijd niet veranderd is, al zijn ook volgens het rapport enkele vibrionen Koch gevonden; hij betwijfelt het of, wanneer het onderzoek eerder had plaats gehad, er wel een enkele in zou

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 2