Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. n g 3 mi fe de Kermis DE STILLE COMPAGNON. No. 2956. Zaterdag 9 September 1893. 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat aldaar zal aanvangen llaandag, 18 en eindigen, uiterlijfc 's nachts 12 uren, van Ziiterdag 23 dezer. Kermisreizigers, zonder uitzondering, worden on- voorwaardelijk niet toegelaten, wanueer zij geene deugdelijke verklaringen overleggen, waaruit duidelijk blijkt dat zij en hunne inrichtingen enz. gedurende de laatste maand zich niet hebbeu opgehouden in plaatsen, waar in dien tijd gevallen van cholera zijn voorgekomen. Ter Neuzen, 5 September 1893. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Ir*olitieli Overzicht. Al wie met aaudacht den gang van zaken op dit ondermaansche volgt, zal zeker van tijd tot tijd de verzuchting slaken Och, waren alle menschen wijs. In deze dagen is daar meer aauleiding toe dan ooit, de raensch moge zich in de meeste omstandigheden gelijk blijven, van tijd tot tijd kornt in al zijn afzichtelijke naaktbeid, zijn ruwe natuur, zijn hat«lijke ijverzucht, zijn egoisme voor den dag. Wanneer zooals thans in Frankrijk de verkiezingen achter den rug zijn, valt menigeen een steeu van bet hart. Het is reeds meermalen gezegd wilt gij iemauds verleden, zijn afkomst, zijn financieele omstandigheden, zijn karakter en wat er nog meer van hem te vernemen is, leereu kennen, stel hem candidaat in een land, waar het algemeen kiesrecht bestaat. Daar vooral al is het in de stateu met beperkt kiesrecht niet altijd zooveel beter daar vooral wordt door de verschillende partijen de candi daat van alle kanten bekeken en aangezien nu eenmaal niemand volmaakt is, wordt men zachtjes aan gewend aan kleine en dikwijls ook aan groote gebrekeu de oneerlijkheid der Panama liedeu b.v. is geen beletsel geweest voor hun herkiezing. Bleef het echter bij het meedeelen van feiten, men zou er vrede mee kunnen hebben, maar de lasterlijke aantijgingen, die overal door de aanhangers der ver schillende candidaten verspreid worden, doeu velen een walging krijgen van de staatkunde. Onder zonen van hetzelfde huis, dus een baat en nijd die geen hoog denkbeeld geven van de heereu der schepping. FETJILLETON. 3) ffOubeschaamderiep de hertogin hem on- verschrokken toe, „Wie zijt gij? Hoe durft ge het wagen hier binnen te dringen De vreemde maakte een gebaar om haar tot stilte te vermanen. ^Bedaard, mevrouw. Geen gerucht, geen geschreeuw verzoek ik u dat zou u slecht kunnen bekoinen „Wie zijt ge? Wat wilt ge „Ik ben geen verliefde dwaas, zooals u misschien denkt, mevrouw Ik ben een hartstochtelijk lief- hebber en verzamelaar van edelgesteenten. Ik ver zoek beleefd de gnnst uwe kleinnoodien te mogen bewonderen." ,/Om zulk een verzoek te doen, bebt ge een zeer slecht oogeublik gekozen, mijnheer „Om u niet langer lastig te vallen schoone dame, wil ik uw juweelendoos maar liever op staandeu voet meenemen." »Dus zijt ge eeu dief?" „Ja, mevrouw Doch ik steel alleen juweelen en gemunt geld, geen harten /,Ab, ellendeling Wees maar niet zoo verontwaardigd, schoone dameUw oom zaliger verstond bij zijn leven ook zeer goed de kunst van rooven en stelen 1" ffMaak dat je wegkomtDadelijk Of ik roep mijn bedienden „Schreeuw niet, waarde dame, of ik zou lot mijn grooten spijt genoodzaakt zijn een anderen toon aan te slaan. Houd u dus stil, totdat ik uit de En hoe gaat bet, waar menschen, die niet tot hetzelfde ras behooren, sarnen woneu Men zie Oostenrijk, den staat, die door slaven, Hongaren, Romanen en Duitschers bewoond wordt. Eeuwig- durende twisten tusschen slaven en Hongaren, tusschen Duitschers en slaven, tusschen Hongaren en Duitschers, tusschen Romanen en Hongaren hebben er plaats. De veroordeeling van Dr. Popo- vicini, die een geschrift uitgegeven had als antwoord op het gedenkschrift der Hongaarsche studenten, wat als „opwekking van haat tegen de Magyaarsche nationaliteit met vier jaar gevangenisstrai geboet moet worden, werpt een hel licht op den dagelijks scherper wordenden strijd. Waar de burgers van een zelfden staat elkander zoo behandelen, ten gevolge van rasseuhaat, wat kan men daar beters verwachten van de bewoners van verschillende rijken Vooral nu een econo- miscbe strijd gestreden wordt, binnen de greuzen der verschillende landen, niet minder ernstig dan tusschen de landen onderling. Nergens is die strijd scherper dan tusschen Rusland en Duitschland, in welke landen de protectiegeest door verschillende omstandigheden door alien gehuldigd wordt, tot het eindelijk blijkt, dat die bescherming een te groot nadeel berokkent, waarna degenen, die bet nadeel lijden, aandringen op vrijheid, doch overstemd worden door anderen, die voordeel van die maatregelen trekken. In Rusland schijnt men geen raad te weten met het graan. De regeeriug trachtte door groote iukoopen te doen, den prijs op te drijven, doch zij heeft die poging moeten opgeven. De boer heeft dus schade vau den larieveuoorlog, maar sommige fabrikanten genieten tengevolge van die zeltde hooge tarieven groote voordeelen. Toch gaan er ook tal van klachteu op van anderen. De vrees echter, dat de tarievenoorlog in een werkelijken oorlog overgaan zal, is ongegrond. Vorige eeuwen hebben dat menigmaal teaanschouwen gegeven, doch vooral na 1870 wagen de staten zich niet lichtvaardig aan een oorlog, waarbij alles op het spel gezet wordt. Daarom zijn de oorlogen dan ook thans slechts economische oorlogen. Over- winnaar daarin is niet de sterkste, maar de slimste. Toch, weet men, houden alle landen zich ten oorlog bereid eu vooral aan de enorme legermachteu heeft men het te wijten, dat de staatsschuld den Europeeschen staten jaarlijks met ongeveer 1000 millioen vermeerderd wordt. Na de aanneming van de nieuwe legerwet iu Duitschland, moet men ook daar aan versterking der inkomsten gaan denken. Te Berlijn wordt thans een conferentie gehouden ter uitvoeriug der kamer ben. Ik scherts er niet mee, geloof dat maar zekerBij deze woorden bracht hij uit zijn wambuis een blanken dolk te voorschijn, nam koelbloedig de doos met juweelen op en liep achterwaarts naar een zijdeur, waar hij achter de portiere verdween. Toen stiet de hertogin een luiden gil uit. Ver- scheidene bedienden, kamerjulfers en pages kwarnen toeschieten. Men drong de aangrenzende kamer binnen om te zien, waar de brutale roover gebleven was. Een venster was geopend, daar was hij door ontvlucht. Men giug naar buiten, zocht links en rechts maar vond nergens een spoor. Misschien was hij in een bootje uegaan en de rivier afgeroeid naar den Pont—Royal, waar hij gemakkelijk kon ontkomen. De politie werd met het geval bekend gemaakt ze stelde een scherp onderzoek in, doch alles was vergeefsch. III. Er werd in Parijs veel gesproken over den juweelendiefstaldie met zooveel stoutmoedigheid was gepleegd. Ook maakte men zich vroolijk over het geval, ten koste der bestolen hertogin, en met de lichtzinnigheid dier dagen werden er zelfs liedjes op gemaakt. Ook de goudsmid Etienne Crozet in de rue du Temple had er van hooren spreken, en daar hij vau zijn stillen compagnon juist eenige zeer schoone edelgesteenten en bewonderenswaardige parels had ontvangen, kwam hij op de gedachte deze in een prachtig sieraad te zetten en ze dan de hertogin de Bouillon te koop aan te bieden. Met veel zorg en kunstvaardigheid maakte hij besluiten, te Erankfort a./M. genomen, op de ver- gadering van de ministers van nnancien der ver schillende staten. Wijn en tabak zijn de twee artikelen, die in de eerste plaats in aanmerking komen, om het tekort aan te vullen. Men tracht den afkeer der minder bemiddelden van een hoogere tabaksbelasting daardoor te overwinnen, dat men belooft de goedkoope sigaren zeer weiuig, de betere betrekkelijke zwaar te belasten. Den tabaksplanters belooft men nog hoogere invoerrechten op den tabak te zullen leggeu. Men vergeet echter, dat daardoor het gevaar van smokkelarij maar al te zeer vermeerderd wordt. In ieder geval zal de belasting niet gering kunnen zijn, daar het in Duitschland gemaakte fabrikaat nog geen 300 mil lioen mark bedraagt. Eischt de regeering dus 60 millioen mark aan belasting, dan moet de prijs- verhooging minstens 20 pCt. bedragen. Nemen wij nu aan, dat de in Duitschland ge- fabriceerde sigaren een waarde vertegenwoordigen van 220 millioen mark, dan moeten deze 44 millioen aan belasting opbrengen, wat zeker een tamelijk zware belasting mag genoemd worden. Dit is in ieder geval een troost, dat geen der eerste levens- behoeften zwaarder belast wordt. Sedert Dinsdag is het home-rule-ontwerp in het Hoogerhuis van Engeland aan de orde, en lord Spencer heeft met groote scherpzinnigheid haar verdedigddoch ook de sprekers der oppositie hebben met veel talent den aanval begonnen, dien zij zeker weten, dat zal slagen. Haar voornaamste spreker was de hertog van Devonshire, vroeger in het Lagerhuis als lord Hartington korten tijd leider der liberale partij. Hij wees er op, dat de belang- rijkste bepalingen vau het ontwerp bij de verkie zingen opzettelijk waren verzwegen, zoodat het Hoogerhuis gerechtigd was, te verlangen, dat het ontwerp, voordat het kraeht van wet kreeg, aan het oordeel der kiezers werd onderworpen. De politiek, die in het ontwerp was belichaamd, dankte haren oorsprong niet aan eene partij, maar aan de hersenen en de wilskracht van eenen man, die haar zijnen aanhangers had opgedrongen. Mijn voorstel tot verwerpiug, zeide de leider der liberale uuionisten, steunt niet alleen op verschillende be- zwaren tegen de beginselen en de bijzonderheden van het voorstel, maar ook op het feit, dat de voorgestelde wijziging der constitute te ver gaat, om hare goedkeuring te rechtvaardigen, zoolaug het niet boven alien twijfel is verheven, dat zij door het land wordt goedgekeurd. Daarna onderwierp de hertog het ontwerp en zijne bijzonderheden aan eene scherpe critiek. alzoo een diadeem ter waarde van zes en dertig duizend francs. Toen dit stuk gereed was, vroeg hij schriftelijk bij de hertogin verlof om zijne opwachting te mogen maken en haar het prachtstuk te toonen. Hij ontving daarop een gunstig antwoord met de mededeeling, dat de voorname dame hem den volgenden dag op een bepaald uur wenschte te ontvangen. In zijn beste kleeren gedost, ging hij op weg naar het Hotel Bouillon. Het kwam hem voor dat de dame verbaasd stond, toen ze hem zag, Jen hem met meer dan gewone opmerkzaamheid mousterde. Hij legde haar het prachtige sieraad voor en noemde dadelijk den prijs. Zij bezichtigde den diadeem opmerkzaam en schoDk bijzonder veel aandacht aan een zeer groote parel van eigenaardigen vorm, die geheel melkwit was behalve op een hartvormig plekje, dat iets donkerder kleur had. Daarna wierp zij een doorborenden blik op den goudsmid en vroeg op schijnbaar onverschilligen toon hoe oud hij was. „Ik ben vier-en-twintig jaar oud," antwoordde Crozet verbaasd over de zonderlinge vraag. »Dat is merkwaardig," mompelde zij. #Ik zou hem ouder geschat hebben." ,Zou u mij willen zeggen ,/Wacht 1" Zij schelde heftig. Onmiddellijk verscheen een van haar kamerjuffers. ,/De intendant van de huishouding en twee lakeien moeten hier dadelijk bij mij komen Het volgende oogenblik verschenen de drie man- nen. De hertogin wees op den goudsmid en zeide»Houdt dien man hier I Hij is de dief De heer Zijlma heeft in de Tweede Kamer als amendement voorgesteld om achter art. 5 van het ontwerp houdende regeling der kiesbevoegdheid toe te voegen ng. zij die den door hen verschuldigden aanslag in de Rijks-directe belastingen in hoofdsom en opcenten niet hebben voldaan, jrof die wegens opzettelijke ontduiking der be lasting zijn veroordeeld, //gedurende het burgerlijk jaar volgende op het dieustjaar waarover die belasting had moeten zijn voldaan of die rechterlijke uitspraak onherroepelijk is geworden." Door de overige voorstellers zouden zijns inziens uitgesloteu wanbetalers in eene onbillijke verhouding worden gebracht tegenover hen, van wie bewijs is geleverd, dat zij tegenover den fiscus frauduleuse handelingen hebben gepleegd. Door toevoeging van bovenstaande bepaling wenscht hij althans eene poging te doen hieraan zoo ver mogelijk te gemoet te komen. In de te Yerseke gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer Verboon, werd deze na de afhandeling der agenda door een der raadsleden geinterpelleerd om- trent zijn haudelwijze tegenover den gemeente- veldwachter Bles. Toen er namelijk drie weken geleden brand was op het dorp, had deze veldwachter het klokgelui niet gehoord, zoodat hij niet bij den brand gesur- veilleerd had. Hij had zich eenvoudig verslapen. Om deze reden was Bles, naar het gerucht luidde, tot ontslag voorgedragen. De voorzitter weigerde eerst inlichtingen te geven, doch later bevestigde hij het gerucht. De Raad sprak in eene motie als zijn gevoelen uit, dat zulk eene straf, voor zulk eene geringe tekorikoming, hoogst onbillijk was. Er was eene andere grief. In de vorige verga- dering was eeu voorstel vau burg, en weth. tot wijziging der politie-verordening, o. a. door den heer Cupery bestreden. Het werd met groote meerderheid verworpen. Yolgens getuigenis van de beide veldwachters had de burgemeester hun den volgenden dag opge- dragen voortaan streng te letten op de kinderen van den heer Cupery en over het minste vergrijp proces-verbaal op te maken. Toen een der veld wachters de opmerking maakte, dat dit niet baten zou, omdat die kinderen nog geen tien jaar waren, had de burgemeester gezegd ffdan zijn ze al vast die mijn juweelen heeft gestolen Ik herken hem. Hij heeft zich toen onkenbaar gemaakt met een langeu zwarten baard en een zwarte pruik, zoodat hij toen ouder iu voorkomen was. Ook herken ik die groote parel in den diadeem als mijn eigen- dom. Wat een onbeschaamdheid, ze mij nu te koop aan te bieden. Het is bijna nog erger dan zijn optreden in dien nachtLaat dadelijk de politie hier komen Stom van verbaziug had Etienne Crozet deze woorden van de hertogin aangehoord. Eindelijk bekwam hij een beetje eu stamelend verzekerde hij, dat de hertogin zich vergiste, dat de bedoelde parel niet van haar afkomstig was, daar deze door een vrijbuiter uit Spaansch-Amerika was meegebracht en aan bem ten verkoop werd toevertronwd. Doch de hertogin wierp hem een blik vol verachting toe en verliet de kamer, waar de arme Crozet onder bewaking der drie mannen moest achterblijven. Na een poos kwam de chef der politie met eenige gerechtsdienaars opdagen. Hij hoorde de verklaringen der hertogin en daarop afgaande, liet hij den goudsmid op staandeu voet in hechtenis nemen zonder naar diens betuigingen van zijn onschuld te luisteren. Etienne Crozet werd naar de gevangenis gebracht en onderging een voorloopig verhoor. Toen hij nauwkeurige inlichtingen had gegeven over zijn stillen compagnon, den vrijbuiter, werden er twee gerechtsdienaren naar de aange- duide woning gezonden en namen daar ook dezen gevangen. (Wordt vervolgd.) TER IEIIZENSCHE (OIRAM Hit Mail verse liijiU ItiiLilag- en Vrijda^avond bij (len nitgever P. .1. V A I' I) E S A A" II E te Ter leuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1