Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. g m de Kermis DE STILLE COMPAGIIION. No. 2955. Woensdag 6 September 1893. 33e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- FEUILLETON. 2) (Wordt vervolgd.) TER \EIZK\SIIIE (OIRAVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■Bit Mail verscliijnt IBinvilH*;- en Vrijilasrav<,n'' ''"J <leu uit^ever 1*. J. A W IB E S A W IB E te Tee iVeuzen. Burgemeester en Wethouders van PER NEUZEN maken bekend, dat door den Raad, in zijne ver- gadering van heden, totWethouder is herbenoemd de heer Mr. J. P. DRONKERS. Ter Neuzen, 5 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat aldaar zal aanvangen Maandajr, 18 en eindigen, uiterlijk 's nachts 12 uren, van Zaterdair 23 dezer. Kermisreizigers, zonder uitzondering, worden on- voorwaardelijk liiet toegelaten, wanueer zij geene deugdelijke verklaringen overleggen, waaruit duidelijk blijkt dat zij en hunne inrichtmgen enz. gedurende de laatste maand zich niet hebben opgehouden in plaatsen, waar in dien tijd gevallen van cholera zijn voorgekomen. Ter Neuzen, 5 September 1893. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. f olitieli Overzicht. De grondwetsherziening in Belgie is eiudelijk, na elf maanden van strijd, afgeloopen. Ook art. 56 toch, de verkiesbaarheid voor den Senaat regelende, kwam tot een oplossingde Senaat te Brussel keurde Zaterdag met zeer groote meerderheid het voorstel-Visart goed, in den vorm waarin de Kamer het, teneinde met het werk gereed te komen, bad aangenomen. De zitting is thans gesloten. De afkondiging van de nieuwe grondwet, waar- van de Indepeudance reeds den volledigen tekst publiceerde, kan binnenkort verwacht worden. Een bevestiging van de verwachtingeu van alien, die rekeuing hebben gehouden met de teekenen des tijds ziedaar wat men met betrekking tot den uitslag der 160 herstemmingen in Frankrijk ge houden, kan worden gezegd. Merkwaardig is te«ens het betrekkelijk groot aantal nieuwe mannen in de Kamer zoo ongeveer een 200 tegen 380 van Op verlangen van haar man haalde juffrouw Crozet een flesch wijn, en terwijl Pierre Richon daarvan eenige glazen dronk, woog de goudsmid de juweelen, waarvan hij de waarde op vier duizend twee honderd francs vaststelde. De vrijbuiter was met deze taxatie zeer tevreden en zeide, dat hij op Curasao niet de helft van dit bedrag had kunnen bedingen. Vervolgens gaf hij zijn adres op en vertrok met de belofte, dat hij spoedig zou terug komen. //Die man bevalt me niet," zei juffrouw Crozet tot haar man. //Hij heeft slechts 6en oog, maar zijn blikken zijn valsch. Terwijl hij met je sprak, hield hij je scherp in het ooghij loerde aan- houdend naar jeonwillekeurig moest ik denkeu, dat hij je leugeus vertelde." ,/Maar Nanon," riep de goudsmid uit, //dat is dwaasheidBedenk toch eens, dat zoo'n oude vrijbuiter onmogelijk zoo'n zachtmoedig voorkomen kan hebben als een professor van de Sorboune." Na verloop van slechts weinige dagen had Crozet de hem toevertrouwde kleinoodien voordeelig ver- kocht. Pierre Richon kwam bij hem, ontving zijn aandeel en bracht andere edelgesteenten en parels mede, doch nu van kostbaarder soort. Fraai en kuustvol zette Crozet eenige daarvan in gouden sieraden en verkocht ze toen voor nog hoogere prijzen. In drie maanden tijds verkocht hij zoo driemaal een partijtje edelgesteenten voor den ouden zeeman. Telkens wanneer Richon bij hem biunen- de reeds in de Kamer van 1889 zitting genomen hebbenden. Gekozen waren 20 Augustus 241 re- geeringsmannen, 71 radicalen, 30 socialisten, 14 rallies en 55 mannen der rech'erzijde en de zege van eerstgenoemden heeft zich evenzeer gehandhaafd als de nederlaag der laatsten. Niet minder toch dan 95 zetels hebben de conservatieven van alle kleur verloren tegen 3 zetels, door de republikeinen gemist. Gekozen zijn 340 republikeinen, die der regeering getrouw blijvan (meer nog dan men durfde hopen)100 radicalen (dat is zoo ongeveer volgens de berekeuingen en voorspellingeu) 50 socialisten (een zetel of tien benedon de verwach tingeu) 30 rallies (ieis meer dan men voorspeld heeft) en de overigen reactionairen (van eeu tiental districten in de kolonien is de uitslag nog niet bekend). De numerieke nederlaag van de rechter- zijde zou in elk geval nog beter te dragen zijn dan 't verlies van een Paul de Cassagnac, een Lamerzelle. Zoo heeft dus de Kamer van 1893 een regee- ringsmeerderheid, die wat vermag, die wat kan uitrichten zonder te moeteu zien naar rechts en naar links, zonder omkooperijen en zonder kuipe- rijen de regeering kan steunen op een 340tal mannen zoo iets als de meerderheid, die het kabinet-Ferry, drie lauge, lange jareu leveu liet. 't Is bloot toeval natuurlijk, doch't is des ondanks wel opmerkelijk, dat de zekerheid, de officieele zekerheid, omtrent het bezoek van een Russisch eskader aan een der Fransche havens, werd verkregen op 't zelfde oogenblik, dat Italie's troonopvolger zich opmaakte om met zijn keizerlijken gastheer van Coblentz naar Metz te vertrekken, waar Duitsch- lands heerscher een paar dagen achtereen al zijn majesteit zal doen gelden door veel uiterlijk vertoon, omringd door tal van vorsten en grooten, door de vertegenwoordigers van dertien mogendheden en door aauzienlijke legerhordeu. 't Zal er te Metz feestelijk toegaan en de intocbt van den keizer eergistermorgen, droeg reeds geheel het kenmerk van de hand en de leiding des knappeu regisseurs, die alles weet te doen kloppen. Daar zat gang in dat sameustel van pracht eu beerlijkheid voor't oog de gansche opzet was er op berekend indruk te maken op die groote menigte, die aangewassen door de komst van een honderdduizendtal Duitschers, in verbazing en bewondering getuige was van al die grootheid. 't Zal den Franschen hebben welgedaau aan 't hart toen de officieuse Temps de out- vangst heeft kond gedaau van de officieele kennis- gevmg, betrekkelijk het bezoek van het Russische eskader onder bevel van admiraal Avelaue en be- staande uit een vijf— of zestal schepen. trad, begroette hij hem met vreugde. Immers de stille compagnon was de oorzaak, dat hij thans zooveel geld verdiende. Geheel anders was het met juffrouw Crozei gesteld. Zij verscbrikte telkens, als zij den vrijbuiter zag. Een onverklaarbare vrees greep haar aan, als hij zijn kleinoodien uit- kraamde. Een inwendige stem fluisterde haar toe, dat met deze juweelen iets niet in orde was. II. Toen de minister Mazarin de machtigste man in Frankrijk was, liet hij uit zijn vaderlaud Italie een geheele schaar van bloedverwanten naar Parijs komen om daar tot eer en aanzien te gerakeu. Zijn neef, Filip Mancini, werd hertog van Nevers. Verder had hij niet minder dan zeven nichten, alle knappe jonge dames. Anna Maria Martinozzi werd princes van Conte. Laura Martinozzi werd regeerende vorstin van Modeua. Laura Mancini, hertogin van Mercoeur. Olympia Mauciui, hertogin van Soissous. Deze dame was de moeder vau den beroemden veldheer prins Eugenius vau Savoye. Maria Mancini huwde met den Counetable Colonna. Hortensia Mancini werd uitgehuwelijkt aan den zoon van den maarschalk de la Meillerage. Haar man moest den titel //hertog van Mazarin" aannemen op verlangen van den minister, die zijn naam niet wilde laten uitsterven. Zij werd dus hertogin van Mazarin. Marianne Mancini eindelijk huwde met den hertog van Bouillon. Men ziet dat Mazarin, volgens de smaadschriften 't Zal er omstreeks de helft dezer maand geest- driftig toegaan, 't zal een verbroederiug zijn zonder begin en zonder eind een heerlijke revanche op Duitschlands vernederende provocaties en eigen- lijk een vrij onschuidige ook. Toulon zal voor de Russen zijn 't geen Kroonstadt is geweest voor de Franschen de meest democratische natie van Europa (Frankrijk) zal zich een van zin eu een van gevoelen verklaren met de meest aan de autocratie en het despotisme onderworpene. De wraak is immer zoet en indien zij dan zoo on- schuldig is in beginsel als 't vertoon te Toulon (er is zelfs kans, dat de president der Republiek er heen gaat om de Russen te ontvangen) dan tan men er alien vrede raee hebben, als de Franschen maar geen dwaasheden begaan in een oogenblik van overmoed en onbedachtzaamheid, waarbij 't berouw doorgaans te laat komt Sagasta, de premier van Spanje, heeft te San Sebastian een conferentie gehad met zijn collega's van binnenlandsehe zaken en van kolonien en bij die gelegenheid is in den breede geredeneerd over den toestand, die nu niet zoo rooskleurig is, maar toch geen bijzondere reden geeft tot ongerustheid. Wel is de bevolkiug in verscheidene provincien in verzet gekoraen tegen de nieuwe belastingen, doch bepaalde geweldpleging is slechts hier en daar ge- coustaleerd en over de militaire hervormingen heerscht evenveel blijdschap als ontstemdheid. Vreedzame betoogingen zullen geoorloofd blijven, doch geweldpleging wordt gestreng gestraft. De St.-Ct. bevat een Kon. besluit, bepalende: 1°. De tegenwoordige zitting vau de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 dezer, des namiddags te 3 uren. 2°. De Minister van Binnenlandsehe zaken wordt gemachtigd zich op bet in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Gene- raal, teneinde in eene vereenigde vergadering der Kamers de zitting in naam der Koniugin te sluiten. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. deelt mede, dat de Minister van financien met zijn wijziging van het personeel reeds zoover gevorderd is, dat hij vermoedelijk reeds tegen of in October zijn voorstel zal kunnen indienen. Is deze correspondent wel ingelicht, dan zouden de wijzigingen hierop neerkomen, dat de grondslagen zouden worden teruggebracht tot vier huurwaarde, mobilair, dienstboden en paarden, en dan zou daarbij een vrij sterke progressie worden toegepast van dien tijd was hij de zoon van een bankroet hoedemaker zeer goed voor zijn nichten wist te zorgen. Marianne, de jongsle, was het laatst getrouwd, namelijk in het jaar 1662, toen zij nog nauwelijks vijftien jaar oud was. Kort te voren was haar grootmoedige oom gestorven, nadat hij vele jaren Frankrijk geregeerd en daarbij behoorlijk zijn eigen beurs gevuld had, gooals toen de ministers pleegden te doen. Bij de verdeeling der groote erfenis ontving ook Marianne eenige millioenen aan geld en bovendien vele kunstvoorwerpen en juweelen. Mazarin namelijk was een ijverig liefhebber en verzamelaar van zulke kostbaarheden geweest. Zooals bekend is, liet hij achttien van zijn grootste diamanten aan de Fransche kroon na, onder be paling, dat men die tot zijn eeuwige gedachtenis wde Mazarins" zou noemen. Een deel van het geerfde geld besteedde Marianne tot den aankoop van een prachtig paleis aan de quai Malaquais. Dit paleis kreeg den naam //Hotel Bouillon" eu werd spoedig bekend om de prachtige vroolijke feesten, die daar gevierd werden. De levenslustige en gastvrije hertogin bevorderde kunsten en wetenschappen Moliere, La Fontaine, Chaulieu, Lesage eu vele andere geestrijke mannen hadden toegang tot haar gezelschappen. Dan had zij ook een voorliefde voor vierbeeuige kunstenaars, zij vermaakte zich met kleine gedresseerde honden, die aardige kunststukjes konden vertoonen verder was haar paleis bevolkt met apen, papegaaien, konijnen en meerkatten. Haar echtgenoot, hertog Maurice, zag men zelden te Parijs. Jaren lang was hij soms afwezig om onder de vanen des keizers aan den oorlog die evenwel weder een depressief tegenwicht zou vindsn in aftrek van een zeker percentage van de hoofdsom van aanslag, in verhouding tot het getal kinderen. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer is o. a. een adres verzonden aan den Minister van waterstaat met verzoek bij de bediening der bruggen op het kanaal door Zuid-Beveland ook nachtdienst in te stellen. Yrijdagavond werd de gemeente-veldwachter Yan den Boogaardt te Hansweert uit zijn woning naar de barak gebrachtzijn toestand is nog zeer bedenkelijk. Zondagmorgen te 5 uren is de huis- houdster van schipper R. Schot in de barak overleden eu te 12 uren te Kruiningen begraven. Uit Leerdam meldt men De Aziatische cholera maakt hier meer te doen dan uit de couranten en dagbladen blijkt. Op dit oogenblik zijn er behalve de geheime, 23 ge vallen waaronder 15 met doodelijken afloop. Tien militairen zijn van elders hier aangekomen, om de huizen te ontsmetten en den zieken hulp te ver- leenen. Op verzoek van den burgemeester vau Leerdam zijn aldaar 6 hospitaalsoldaten en eeu sergeant aangekomen, om dienst te doen als desinfecteurs na een geval van cholera onder de ontsmetters schijnt niemand meer genegen die betrekking waar te nemen. Door het stoomgemaal der polders Schaaijk en Kortgerecht is weder gemalen, zoodat een massa vuil en waarschijnlijk besmet water uit Leerdam is verwijderd, maar dat voor het grootste deel weder in de Linge komt. In het weskblad De Nieuwe Tijd komt onder het opschrift: //In en om de gevaugenis" een artikel voor van den pas uit de gevaugenis ontslagen sociaal-democraat, Poutsma, waarin deze verklaart, dat hij spoedig als propagandist hoopt op te treden en dat zijn plan is, zich bij de sociaal-democratische sprekersgroep aan te sluiten. Men meldt uit Rotterdam De stad is vol ontstelteuis over een vreeselijke gebeurtenis. Zoudag-avond te half 11 uren ontstond brand bij de tuiniers Glimmerveen aan het Geldelooze Pad aan den Zwaanshals. Een talrijke menigte begaf zich naar deze afgelegen buurt aan de Rotte. Ten einde spoedig op de plaats des onheils te zijn, maakte men zich meester van een pout of schuit, die nabij het Schuttersbond en de barakken aan den wal lag. De overladen boot kon evenwel de tegen de Turken deel te nemen. En kwam hij dan met lauweren bedekt weer eens bij zijn vrouw terug, dan had hij toch niet lang rust. Als hij niet tegen de Turken kon vechten, zocht hij de genoegens van de jacht iu zijn groote bosschen. In den tijd van dit verhaal, het jaar 1685, was Marianne acht-en-dertig jaar oud. Mag men de hoogdravende lofprijzingen der dichters van dien tijd gelooven, dan was zij nog zeer schoonzij was althans een der meest bezongen dames. La Fontaine heeft haar in zijn schoonste verzen geprezen. Op een nacht, na een groot feest, had de hertog zich vermoeid in haar vertrekken teruggetrokken eu legde juist een kostbaar sieraad af. De zijden overgordijnen voor de ramen hingen tot op den grond dicht. Op eeu ebbenhouten tafelje stond een zilvereu lichtkroon met drie brandende was- kaarsen. z/Madelon," sprak zij tot de kamerjuffer, vik geloof, dat ik mijn reukflacon in de muziekzaal heb laten liggen. Haal hem eens voor me." De kamerjuffer gehoorzaamde onmiddellijk en ver« liet het vertrek. De hertogin maakte haar kastanjebruine lokken los en legde een kostbaren diadeem, rijk met parelen en edelgesteenteu bezet in een juweelen doos, waarin reeds een parelsnoer en andere kleinooden een plaats gevonden hadden. Plotseling hoorde zij zachte voetstappen achter zich op het tapijt. Ze dacht, dat het een van haar kamerjuffers was en keerde zich om. Tot haar verbazing zag zij eeu in het zwart gekleed heer met bleek gelaat, zwart haar en zwarte pruik, die haar met flikkerende oogen aan keek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1893 | | pagina 1